Vlna hip hopu zaplavuje módu

20.12.17 | autor Kateřina

Tenisky na platformách, obří péřové bundy i školní mikiny. I takové návrhy se objevily v kolekci Rihanny pro Fenty x Puma. Na módní přehlídce je doplňovala dunící hudba, blikající reflektory i správný zarputilý výraz modelek z celého světa. To vše ale mělo něco navíc. Hip hopovou atmosféru, která v posledních letech v módním průmyslu pomalu narůstala. Aby teď módní svět zasáhla v plné síle.

Zdroje zleva: Rihanna ve spolupráci s Pumou - http://hausofrihanna.com, kolekce Yeezy od Kanye Westa, kolekce Fenty od Rihanny – oboje https://www.vogue.com/Zdroje zleva: Rihanna ve spolupráci s Pumou - http://hausofrihanna.com, kolekce Yeezy od Kanye Westa, kolekce Fenty od Rihanny – oboje https://www.vogue.com/

první vlnky na obzoru


Dnes všude kolem sebe vidíme kolekce slavných raperů, ať už jde o Fenty od Rihanny nebo Yeezy Kanye Westa. Tento trend však není pouze povrchový, svoje kořeny má o něco hlouběji. Jedná se totiž především o kulturu, ne pouze o styl hudby nebo tance. Skládá se z mnoha částí, mezi čtyři nejdůležitější elementy patří Graffiti, B-boying, MCing a DJing. Svou největší slávu zažil hip hop v 90. letech za velkého přičinění hudebníků, kterým se podařilo tento styl poprvé prosadit, a to především komerčně.

Móda hip hopu vznikla v newyorských ulicích Bronxu, někdy na počátku 70. let. V této době se do stylu s rostoucí popularitou také poprvé zapojily sportovní značky jako Adidas nebo Nike. V 80. letech se pak rozšířily (a dnes se opět vrátily) bundy bomber, tenisky (buď Adidas Supersta r nebo Chuck Taylor All Star) a výrazné nylonové nápisy. Kdo mohl, viditelně se reprezentoval značkami jako Gucci, Louis Vuitton nebo Fendi.

Největší roli v tomhle stylu ale hrají velké nepřehlédnutelné doplňky. Mezi jedny z mnoha zpěváků, kteří silné zlaté řetězy nebo obří prsteny zpopularizovali, patřil Big Daddy Kane. Neměli bychom zapomenout ani na paletu barev, která je nepochybně víc než široká. I když to tak na první pohled nemusí vypadat. V polovině 80. let se totiž z reggae kultury podařilo do hip hopu úspěšně prosadit její základní barvy jako tmavě žlutou, červenou a zelenou.

Zdroje zleva: Kanye West reprezentující uhlazenější formu hip hopu, Queen Latifah jako vzor pohlavně neutrální módy, skupina Salt N Pepa předvádějící barvy Jamajky, vše - https://www.fuse.tvZdroje zleva: Kanye West reprezentující uhlazenější formu hip hopu, Queen Latifah jako vzor pohlavně neutrální módy, skupina Salt N Pepa předvádějící barvy Jamajky, vše - https://www.fuse.tv

Hlavním poznávacím rysem je neutralita oblékání mezi ženami a muži. Často byste nepoznali, zda daná bunda patří mladé tanečnici či stárnoucímu raperovi. I to patří mezi důvody, proč se dnes tato móda vrací a těší se velké oblibě. Spoustu mladých lidí totiž oslovuje genderless móda, která podporuje smazání hranic v dámském a pánském oblékání.

(nejen) přelom století


V polovině 90. let se styl od neupravenosti přenesl do přesného opaku. V módě se prosadil „gangster“ styl inspirovaný těmi skutečnými „zločinci“ z prohibice 20. let 20. století. Nosily se obleky, hedvábné košile a kožené polobotky. Jen ty zlaté doplňky stále zůstávaly v oblibě. V této době se také prolomila předchozí neutralita a ženy kombinovaly o několik čísel větší bundy s úzkými kalhotami či upnutými tílky. Postupně se také objevily nové sportovní značky jako Reebok nebo FILA.

Na přelomu století se do pánské módy zamíchaly dresy a sportovnější oblečení. Spousta raperů se začala aktivně zapojovat do módního světa a přicházela se svými vlastními kolekcemi. Mezi ně patřil například Jay-Z, 50 Cent nebo Sean John. Právě tehdy mluvíme o největším vlivu těchto ikon na módní průmysl. I když se umělci závratnou rychlostí stali významnými, bohatými a obdivovanými osobnostmi, neztratili nic na svém předchozím stylu. A právě proto se móda, původně zrozená v uličkách Bronxu, přenesla až do nejvyšších příček světové společnosti.

Zdroje zleva: Faith Evans s The Notorious B.I.G. a Puff Daddy - http://www.oldschoolhiphoplust.com, skupina Stooshe, kolekce od Jay-Z - http://thewindow.barneys.comZdroje zleva: Faith Evans s The Notorious B.I.G. a Puff Daddy - http://www.oldschoolhiphoplust.com, skupina Stooshe, kolekce od Jay-Z - http://thewindow.barneys.com

I přes výše vypsanou stručnou historii není vůbec lehké tento styl definovat. Jak kvůli jeho neustálému vývoji, tak jeho postoji k luxusním značkám. Hip hop lze označit za velmi dobrý příklad „high-low fashion“. Tedy módy kombinující jedny z nejdražších kousků na trhu s těmi neznačkovými. Příčinu najdeme opět na místě vzniku. Nejde o práci jednoho zpěváka, herečky nebo návrháře. Ale kolektivní spolupráci, která se formovala napříč New Yorkem mezi tanečníky a fanoušky. I z toho můžeme vyvodit další opodstatnění pro rostoucí popularitu hip hopu. Dovolí vám být, kým chcete – i s troškou luxusu navíc.

když hudba odejde do pozadí


Teprve dnes se ale hvězdy hip hopu právoplatně uznávají za takzvané trendsettery. Od ledabylosti se přesunuly k víc upravenému vzhledu, začaly cílit na větší skupiny a navázaly spolupráce s největšími módními značkami. Roku 2008 například Pharell navrhl kolekci šperků pro Louis Vuitton. Se stejnou značkou později spolupracoval i Kanye na řadě tenisek. Výrobku, který se mezi produkty LV nikdy předtím v takové míře nenacházel. Sami sebe navíc osobnosti jako Kanye nebo Pharell oprostili od jednoznačných nálepek jako „hudebník“ nebo „raper“. Víc než kdy jindy chtějí upozornit především na svoji identitu, vkus a chápání kultury.

Zdroje zleva: Pharell ve spolupráci s Louis Vuitton - http://pharrellwilliams.com, Kanyeho tenisky pro Louis Vuitton - https://hypebeast.comZdroje zleva: Pharell ve spolupráci s Louis Vuitton - http://pharrellwilliams.com, Kanyeho tenisky pro Louis Vuitton - https://hypebeast.com

Pro mnohé však zůstává otázkou, zda hip hop díky masivnímu rozšíření neztratil něco na své autenticitě. Už nelze mluvit čistě jen o subkultuře nebo nějakém stylu na okraji společnosti. Zároveň však nikdy nebylo výjimkou, aby hudebníci nebo jiné slavné osobnosti propojovali své působení s módou. Pak by neměla dnešní situace nikoho překvapovat. V málo jakém stylu se však najde taková pospolitost a porozumění jako v hip hopu. A právě ta všechno mění.

Oslovil vás také hip hop? Myslíte si, že jeho popularita vydrží, nebo jde jen o jednorázový trend?

Autor

Kateřina

Kateřina miluje módu a psaní. Proto se rozhodla, že tyto dvě činnosti zkombinuje. Sleduje novinky ve světě módy. Zbožňuje černou barvu. Za to nejspíš může její závislost na černé kávě.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Fashion week A/W 2014 - londýnské experimenty

Autor: Ada

Londýnské přehlídky jsou vždycky pošušňání pro milovníky módních... Celý článek

Oblékejme se vkusně

Autor: Ada

Sledujeme-li oblečení našich žen, musíme přiznat, že mnohé z nich... Celý článek