Vlna hip hopu zaplavuje módu

20.12.17 | autor Kateřina

Tenisky na platformách, obří péřové bundy i školní mikiny. I takové návrhy se objevily v kolekci Rihanny pro Fenty x Puma. Na módní přehlídce je doplňovala dunící hudba, blikající reflektory i správný zarputilý výraz modelek z celého světa. To vše ale mělo něco navíc. Hip hopovou atmosféru, která v posledních letech v módním průmyslu pomalu narůstala. Aby teď módní svět zasáhla v plné síle.

Zdroje zleva: Rihanna ve spolupráci s Pumou - http://hausofrihanna.com, kolekce Yeezy od Kanye Westa, kolekce Fenty od Rihanny – oboje https://www.vogue.com/Zdroje zleva: Rihanna ve spolupráci s Pumou - http://hausofrihanna.com, kolekce Yeezy od Kanye Westa, kolekce Fenty od Rihanny – oboje https://www.vogue.com/

první vlnky na obzoru


Dnes všude kolem sebe vidíme kolekce slavných raperů, ať už jde o Fenty od Rihanny nebo Yeezy Kanye Westa. Tento trend však není pouze povrchový, svoje kořeny má o něco hlouběji. Jedná se totiž především o kulturu, ne pouze o styl hudby nebo tance. Skládá se z mnoha částí, mezi čtyři nejdůležitější elementy patří Graffiti, B-boying, MCing a DJing. Svou největší slávu zažil hip hop v 90. letech za velkého přičinění hudebníků, kterým se podařilo tento styl poprvé prosadit, a to především komerčně.

Móda hip hopu vznikla v newyorských ulicích Bronxu, někdy na počátku 70. let. V této době se do stylu s rostoucí popularitou také poprvé zapojily sportovní značky jako Adidas nebo Nike. V 80. letech se pak rozšířily (a dnes se opět vrátily) bundy bomber, tenisky (buď Adidas Supersta r nebo Chuck Taylor All Star) a výrazné nylonové nápisy. Kdo mohl, viditelně se reprezentoval značkami jako Gucci, Louis Vuitton nebo Fendi.

Největší roli v tomhle stylu ale hrají velké nepřehlédnutelné doplňky. Mezi jedny z mnoha zpěváků, kteří silné zlaté řetězy nebo obří prsteny zpopularizovali, patřil Big Daddy Kane. Neměli bychom zapomenout ani na paletu barev, která je nepochybně víc než široká. I když to tak na první pohled nemusí vypadat. V polovině 80. let se totiž z reggae kultury podařilo do hip hopu úspěšně prosadit její základní barvy jako tmavě žlutou, červenou a zelenou.

Zdroje zleva: Kanye West reprezentující uhlazenější formu hip hopu, Queen Latifah jako vzor pohlavně neutrální módy, skupina Salt N Pepa předvádějící barvy Jamajky, vše - https://www.fuse.tvZdroje zleva: Kanye West reprezentující uhlazenější formu hip hopu, Queen Latifah jako vzor pohlavně neutrální módy, skupina Salt N Pepa předvádějící barvy Jamajky, vše - https://www.fuse.tv

Hlavním poznávacím rysem je neutralita oblékání mezi ženami a muži. Často byste nepoznali, zda daná bunda patří mladé tanečnici či stárnoucímu raperovi. I to patří mezi důvody, proč se dnes tato móda vrací a těší se velké oblibě. Spoustu mladých lidí totiž oslovuje genderless móda, která podporuje smazání hranic v dámském a pánském oblékání.

(nejen) přelom století


V polovině 90. let se styl od neupravenosti přenesl do přesného opaku. V módě se prosadil „gangster“ styl inspirovaný těmi skutečnými „zločinci“ z prohibice 20. let 20. století. Nosily se obleky, hedvábné košile a kožené polobotky. Jen ty zlaté doplňky stále zůstávaly v oblibě. V této době se také prolomila předchozí neutralita a ženy kombinovaly o několik čísel větší bundy s úzkými kalhotami či upnutými tílky. Postupně se také objevily nové sportovní značky jako Reebok nebo FILA.

Na přelomu století se do pánské módy zamíchaly dresy a sportovnější oblečení. Spousta raperů se začala aktivně zapojovat do módního světa a přicházela se svými vlastními kolekcemi. Mezi ně patřil například Jay-Z, 50 Cent nebo Sean John. Právě tehdy mluvíme o největším vlivu těchto ikon na módní průmysl. I když se umělci závratnou rychlostí stali významnými, bohatými a obdivovanými osobnostmi, neztratili nic na svém předchozím stylu. A právě proto se móda, původně zrozená v uličkách Bronxu, přenesla až do nejvyšších příček světové společnosti.

Zdroje zleva: Faith Evans s The Notorious B.I.G. a Puff Daddy - http://www.oldschoolhiphoplust.com, skupina Stooshe, kolekce od Jay-Z - http://thewindow.barneys.comZdroje zleva: Faith Evans s The Notorious B.I.G. a Puff Daddy - http://www.oldschoolhiphoplust.com, skupina Stooshe, kolekce od Jay-Z - http://thewindow.barneys.com

I přes výše vypsanou stručnou historii není vůbec lehké tento styl definovat. Jak kvůli jeho neustálému vývoji, tak jeho postoji k luxusním značkám. Hip hop lze označit za velmi dobrý příklad „high-low fashion“. Tedy módy kombinující jedny z nejdražších kousků na trhu s těmi neznačkovými. Příčinu najdeme opět na místě vzniku. Nejde o práci jednoho zpěváka, herečky nebo návrháře. Ale kolektivní spolupráci, která se formovala napříč New Yorkem mezi tanečníky a fanoušky. I z toho můžeme vyvodit další opodstatnění pro rostoucí popularitu hip hopu. Dovolí vám být, kým chcete – i s troškou luxusu navíc.

když hudba odejde do pozadí


Teprve dnes se ale hvězdy hip hopu právoplatně uznávají za takzvané trendsettery. Od ledabylosti se přesunuly k víc upravenému vzhledu, začaly cílit na větší skupiny a navázaly spolupráce s největšími módními značkami. Roku 2008 například Pharell navrhl kolekci šperků pro Louis Vuitton. Se stejnou značkou později spolupracoval i Kanye na řadě tenisek. Výrobku, který se mezi produkty LV nikdy předtím v takové míře nenacházel. Sami sebe navíc osobnosti jako Kanye nebo Pharell oprostili od jednoznačných nálepek jako „hudebník“ nebo „raper“. Víc než kdy jindy chtějí upozornit především na svoji identitu, vkus a chápání kultury.

Zdroje zleva: Pharell ve spolupráci s Louis Vuitton - http://pharrellwilliams.com, Kanyeho tenisky pro Louis Vuitton - https://hypebeast.comZdroje zleva: Pharell ve spolupráci s Louis Vuitton - http://pharrellwilliams.com, Kanyeho tenisky pro Louis Vuitton - https://hypebeast.com

Pro mnohé však zůstává otázkou, zda hip hop díky masivnímu rozšíření neztratil něco na své autenticitě. Už nelze mluvit čistě jen o subkultuře nebo nějakém stylu na okraji společnosti. Zároveň však nikdy nebylo výjimkou, aby hudebníci nebo jiné slavné osobnosti propojovali své působení s módou. Pak by neměla dnešní situace nikoho překvapovat. V málo jakém stylu se však najde taková pospolitost a porozumění jako v hip hopu. A právě ta všechno mění.

Oslovil vás také hip hop? Myslíte si, že jeho popularita vydrží, nebo jde jen o jednorázový trend?

Autor

Kateřina

Kateřina miluje módu a psaní. Proto se rozhodla, že tyto dvě činnosti zkombinuje. Sleduje novinky ve světě módy. Zbožňuje černou barvu. Za to nejspíš může její závislost na černé kávě.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Paris1789
5334 příspěvků 20.12.17 11:40

Drogy se už prodávají v eshopech, gangsta komunita přelila hotovost do jiného druhu podnikání.
Spoustě lidí to vyhovuje, oversize oblečení dobře skryje špeky, takže se tohohle stylu jen tak nezbavíme.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.12.17 13:57

To už tady bylo x-krát, nevkusný, odpuzující (kalhoty u kolen), laciný, vulgární. Hudba za mě asi nejhorší žánr ever.

RenataRen
512 příspěvků 21.12.17 20:03

To tady bylo už v 90. letech… Nic nového.

QueenOfSheba
118 příspěvků 22.12.17 18:51

Autorka o sobě píše, že miluje módu. Co kdyby ten článek tedy napsala jako když milovnice módy píše článek pro milovníky módy, ne jako osmiletá holčička slohovku pro učitelku důchodového věku?
Milá slečno Kateřino, naučte se používat souvětí, nebo si po sobě aspoň přečtěte, co napíšete.
„To vše ale mělo něco navíc. Hip hopovou atmosféru, která v posledních letech v módním průmyslu pomalu narůstala. Aby teď módní svět zasáhla v plné síle.“
„Pak by neměla dnešní situace nikoho překvapovat. V málo jakém stylu se však najde taková pospolitost a porozumění jako v hip hopu. A právě ta všechno mění.“
Vždyť se to nedá číst, hergot!
Obsahově už ani nemluvím, zase plno plků o ničem, nesmyslná spojení, zbytečné řečnické otázky.
„Oslovil vás také hip hop? Myslíte si, že jeho popularita vydrží, nebo jde jen o jednorázový tren­d?“ - Vážně máme na toto odpovídat? Jak to může být „jednorázový trend“, když je v módě - jak ostatně tvrdíte i v článku - více než 40 let??


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.12.17 07:42

Proč se pod každým článkem neustále objevuje hodnocení písemného projevu autora? To si tady hrajete na učitelky nebo proč to děláte? Je to dost unavující číst pořád dokola kritiku na autorku, na její styl, jak to měla, jak to neměla napsat…
Proč se nikdo nevyjádří k článku samotnému, nezmíní nějaký svůj módní postoj atp. Neustále jenom učitelský vytýkací projev, který je dost protivný.
Milá slečno Kateřino, naučte se používat souvětí, nebo si po sobě aspoň přečtěte, co napíšete.“ K čemu je dobré tohleto psát?? Není vám to hloupé? Být autorkou článků, byla bych díky těmto komentům silně demotivována.

kolúch
577 příspěvků 25.12.17 09:43

Preto, lebo keď sme niekde, kde sa komunikuje písomnym prejavom, tak je asi žiaduce aby bol na istej úrovni. Aké keď je o hovne obsah aj prejav, tak načo tu ešte byť.

Wounded Knee
31 příspěvků 25.12.17 10:04

Tipuji, že si na učitelky nehrajou, ale že jimi doopravdy jsou.

ajatar
696 příspěvků 26.12.17 17:14

Jasne, len kydy typu „nevkusne, vulgarne“ a k tomu odsudenie celeho hudobneho zanru (o ktorom ocividne neviete nic) smahom ruky su velmi prinosny postoj, ktory tu urcite nesmie chybat. Zacnite od seba, potom poucujte ostatnych o tom, co je prinosne a co nie.

Příspěvek upraven 26.12.17 v 17:15

QueenOfSheba
118 příspěvků 21.11.18 22:32

Ne, není mi to hloupé, a nebudu někoho chválit, když totálně nezvládá psaní, jen proto, abych ho „nedemotivovala“. A proč to zdejší uživatelky dělají? Asi proto, že jsou zvyklé na jinou úroveň, kterou MP mívalo. Na blogy náctiletých samozřejmě nepolezu kritizovat, protože vím, co tam najdu. Ale MP mělo určitou úroveň a nechápu, proč by ji nemělo mít i nadále. Je to škoda.
A proč se nevyjadřuji k obsahu článku? To je snad i zbytečné, když je úplně o ničem, informační hodnota „již bylo řečeno“ + 0 přidáno. Co se nosí v hip hop stylu, že to souvisí s hudbou a životním stylem, kdy to vzniklo a kdo jsou současní představitelé (a řečeno jen velmi, ehm, no, ne moc do hloubky) - pardon, ale to tady snad ví každý… A jestli ne, měl by raději první zabrousit na ty blogísky náctiletých, ať se trochu poučí, než půjde dál…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.12.17 19:42

@kolúch presne,na čo tu eště být…

kolúch
577 příspěvků 30.12.17 10:01

Naco sa pise spolu, je to prislovka, nie predlozka so slovom. Vidite, vy neviete ani spravne opisat text a mate vyhrady ku korekcii. Ved ste cielova skupina :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.12.17 12:15

Nemachrujte tady na Čechy, tohle zkuste spíš na Slováky. Taky nelezu na slovenský weby a nenapomínám místní, jaktože neopsali text správně česky.

Příspěvek upraven 30.12.17 v 12:45

kolúch
577 příspěvků 30.12.17 13:37

Pravda, ved v podstate neslo o text. Vy mate problem spravne odpisat slovo. Niekto by vam mozno mohol predviest ako funguje copy paste…

may.frayn
1047 příspěvků 26.12.17 18:34

@ještěřička „presne, na čo tu eště být…“ Trošku trapné, nemyslíte? A proč kritizujeme písemný projev autorky? Protože chceme kvalitní články od někoho, kdo se v tom vyzná a hlavně UMÍ PSÁT. Což se o slečně Kateřině říct nedá. Nebo máme pod každým článkem jenom tleskat a chválit, jak je to super? Nebo teda radši neříkat nic? To je skvělá zpětná vazba.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.12.17 21:06

@ajatar čekám,ze někdo napíše třeba, ze má hip hap hop rad, ze třeba zmíní kousky, které rad nosí atp.Ne ze pod každým! Článkem bude 20 textových editorek, které si s chuti smlsnou na všech autorkach a dopodrobna zkritizuji komplet cely text! Ty diskuze pod článkem jsou absolutně k ničemu.

ajatar
696 příspěvků 27.12.17 13:02

Uroven diskusie vacsinou odraza uroven clanku. Ked je clanok o h.vne obsahom i formou, tak o com diskutovat? Vytky voci forme su vecne a maju pravdu. Akurat ze redakcii je to stejne ukradnute, ide len o pocet kliknuti a zobrazeni reklamy.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.12.17 17:15

@ajatar Jo jo, od r.2011,co jsem to tu začala sledovat a později přispívat, to šlo hodně do…kopru.

JMaravelo
549 příspěvků 27.12.17 19:57

Celý blbě, ale jako pokus dobrý. Škoda, že to je úplně mimo skutečnou modu hip hopu. Nerozlišit west a eastcoast je dost sad samo o sobě. Nezmínit Puff Daddyho ani Snoopa je taky dost. Run DMC? ani náhodou, jen žvást o adidasech.

A tohle je celý problém modního pekla. Hlavně že víme, že nějakej Pharell navrhl kolekci šperků pro LV. Ale o skutečném stylu a jeho prvcích se nedozvíme nic. Kde se vzali, proč takové byly… Článek je procpanej brandama, ale o modě ani bla.

K tomuhle můžu říct tedy jen jedno… tedy ne já, ale hiphopperka Kreyshawn:
https://www.youtube.com/watch?…

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Co se skrývá za oponou street stylu?

Autor: Kateřina

Už dávno není výjimkou potkat na ulici hned několik blogerek, které... Celý článek

Baculky poráží andílky: Kila mohou do reklam

Autor: Janča

Taky se ušklíbnete, když se na vás z časopisu usmívá retušováním... Celý článek