Vyměňte staré za mladé 1.

04.11.15 | autor Ada

Už několikrát jsem si postěžovala na staré mladé, které potkávám na ulicích. Dost často jsou to studentky nebo mladé ženy v jejich věku. Jako by chtěly vypadat hezky, dobře se oblékat, ale zaseknou se - z nedostatku odvahy, inspirace, peněz nebo čehokoli jiného - v půlce cesty. Výsledkem je zvláštní nesourodý styl, který působí všelijak, jen ne moderně a šmrncovně.

staremladev.jpg

Pod nedávným článkem, v němž jsem si letmo rýpla do dívky v podobně nedotaženém oblečení, se strhla prudká diskuze, jíž dominovala dvě témata: za prvé, co je špatného na běžném oblečení a proč kritizuju lidi za to, že nejsou prudce elegantní? Mno, protože jsme přece na Módním pekle... Je pravda, že jsem dobře mířenou snahu, i když její výsledek nebyl ideální, na Pekle mnohokrát pochválila. Pořád je to lepší než džínomikinová uniforma. Ale nemůžeme se tu věčně popelit ve chvále průměru zpestřeného červeným baretem. Na Módní peklo kritika patří, pohoršovat se nad ní je stejné, jako byste se pohoršovali nad tím, že se v časopise Náš papoušek píše o papoušcích; a jelikož Peklo čtete, dá se předpokládat, že vás zajímá móda, která nemá jen jednu podobu.

A za druhé, nemůžu prý chtít po studentkách, aby nosily eleganci a podpatky, protože nemají čas, nemají peníze, bolí je nohy, bolí je záda, musejí běhat mezi fakultami, potřebují s sebou nosit anatomický atlas a tři litry vody a (evergreen) jsou chytré a vzdělané a tudíž nějakou povrchní módu logicky neřeší. Na to bych řekla jen jedno: kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. Těch výmluv už tady bylo tisíc, pojďme se na ně  vykašlat, jo?

(Ještě bych pro jistotu ráda podotkla, že ke staromladým studentkám nechovám žádnou nenávist, beru to jako přirozenou fázi, kdy doznívají pubertální experimenty, nedostatek peněz nutí ke kompromisům a studovaný obor často jakbysmet. Nejpozději po státnicích to ovšem chce zahodit ošoupaný batoh a věrné hnědé manšestráky a posunout se na další úroveň.)

Obecná pravidla

Za nemoderním, utahaným dojmem často stojí snaha obléknout se barevně, elegantně, prostě jinak než do modročerného standardu. Výsledky bývají ovšem při nedostatku zkušeností všelijaké - často je z toho mišmaš, v němž figurují divné barvy, divné střihy a infantilní prvky, jako jsou zvířátkové přívěsky, plstěné brože a pruhované podkolenky. Přičtěte si divoce rostoucí vlasy a absenci líčení a získáte koktejl, který vypadá, jako by si dotyčná něco vypůjčila od babičky, něco od předškolní neteře a něco od lesanovité spolužačky. Obvykle za tím stojí chaotické nakupování, kdy se jednou ocitají v košíku kalhoty typu "hlavně nenápadně" a podruhé pod vlivem náhlého impulsu šála v barvách Nebelvíru.

Barevné punčochy jsou někdy něco jako oranžový melír ve vlasech: nositelka na následující fotografii měla dojem, že by potřebovala nějak stylově pozvednout, a pokusila se toho dosáhnout barevným doplňkem. Tady je barevný i kabát a tyrkysová šála ladí k punčochám, ale to je všechno. Na klíně babkovská kabelka, na obličeji a vlasech ani stopa péče a zpod kabátu čouhá, ó hrůzo, vyšisovaná džínová sukně. Barvy jsou fajn, ale snaha zůstala v půli cesty.

Foto: čtenářka Pavla

Jak se vyhnout divným výsledkům a být šik, mít šarm, švih a šmrnc? Popravdě nejjednodušší je mít metr osmdesát, dlouhé hubené nohy a krásný obličej, protože modelkovské parametry zachrání ledacos. Umělecky vyfoťte krásnou holku v hrozném oblečení a bude to vypadat jako půvabná vintage ironie nebo tak něco. Většina z nás, obyčejných žen, má ovšem tak o dvanáct čísel méně, těžký zadek nebo tlustá lýtka, nezkrotné vlasy, tuctový obličej a další pestré závady, kvůli kterým nevypadáme v libovolném oblečení tak úžasně jako modelky v e-shopech, ale mnohem blbějc. Když chceme vypadat dobře, módně a šmrncovně, musíme si pomoct oblečením a kosmetikou, abychom se co nejvíc přiblížily ideálu krásy.

Když se v něčem vyfotí rozjuchaná štíhlá blogerka, většina lidí si ani nevšimne, že má na sobě divnou barevnou kombinaci, zvláštní styl nebo kousky, které vypadají dobře jen na takové fotce a v reálu nikoli. Pak se stejně oblékne nevýrazná holka a vyrazí do města - neštěstí je hotové.


Asi se teď hrozíte, proč tady vykládám něco o ideálu krásy a nutnosti přiblížit se mu. Páchne to diskriminací, anorexií, objektivizací, sexualizací a kdo ví čím vším. Ale vypadat dobře vždycky znamenalo přiblížit se ideálu krásy, s tím nic nenaděláme, platilo to už v pravěku. Neznamená to, že si musíte nechat něco diktovat a nechat se někam tlačit; vezměte to spíš z opačné strany, vyberte si a využijte ty aspekty stávajícího ideálu, které budou hrát ve váš prospěch. Vezměte si podpatky, ať vypadáte vyšší, nenoste bachraté věci, ať vypadáte štíhlejší... V dnešní době usnadňuje situaci obliba retra, pokud odpovídáte ideálu krásy z jiné módní dekády než té současné, vůbec to nevadí. Jestli místo vysoké a placaté Kate Mossové připomínáte spíš malé přesýpací hodiny, nastudujte si padesátá a třicátá léta a máte vystaráno. Vnitřní krása je sice důležitá, ale vzhled taky, a jestli chcete, aby tu vnitřní krásu byl někdo vůbec ochoten hledat, nesmíte ho odpudit balonovou sukní s potiskem koťátek.

V tomto článku se budu zabývat "obecným" stylem, ne styly, které jsou něčím jedinečné. Existuje mnoho stylů, podle kterých se můžete oblékat,  ale všechny by se nám sem nevešly, to je na samostatné články.

Ať už si vyberete jakýkoli styl, měly byste se vyhnout základním chybám, kterými jsou zastaralost, zanedbanost, těžkopádnost, šedá nenápadnost, špatná volba k typu postavy atd. Chcete-li působit moderně a elegantně, měly byste dávat přednost atributům jako jsou jemnost, štíhlost, hladkost, lehkost. Zároveň elegance neznamená, že musíte chodit výhradně v kostýmku. I elegance má svou casual odrůdu.

Největší chyby jsou:

Špatné barvy: barvy, které nesedí vašemu typu, a obecně takové ty opatrné krůčky od džínové modré a černé k hnědým, mdlým béžovým, šedým a dalším podobným odstínům. Nahradit modré džíny hnědými manšestráky je skok z bláta do louže.

Bachratost: volné věci, rozšiřující střihy, placaté široké špičky na botách... I na silnějším těle vypadají lépe rozumně přiléhavé, "štíhle" střižené věci. Podívejme se na fotku z jednoho staršího článku:

Slečnu jsem pochválila za barevnou snahu, ale zároveň jsem jí vyčetla právě bachraté oblečení. Široká sukně a rovná bunda dělají dojem, jako by nositelka neměla žádný pas a měla obří pozadí; štíhlé nohy vězí v buclatých kozačkách na tlusté podrážce. Není to totální zlo, ale ledacos by se dalo vylepšit.

Infantilní prvky: na ty fakt pozor. Pokud chcete působit žensky a elegantně, nemůžete to shodit doplňkem, který říká "bydlím u maminky a večer si píšu deníček do notýsku s Hello Kitty", i kdyby to nakrásně byla pravda. Dětinské prvky sice nejsou primárně zestařující, ale signalizují nejistotu a zdůrazňují nesoulad mezi vaším věkem a vyzněním oblečení. Ne že by se nedaly dobře využít, ale musí se s nimi hodně, hodně opatrně.

Zastaralé trendy: chcete vypadat módně a pokrokově, tak se rozhodnete jemně doplnit svůj nadčasový outfit aktuálním trendem... jenže pro samou nadčasovost a odpor k trendům tomu nerozumíte a fláknete na sebe něco, co bylo aktuální v době, kdy jste se naposledy omylem podívaly do Elle, tj. před čtyřmi roky. Jestli trpíte protitrendovou pózou ("to nemám zapotřebí" / "nenechám si nic diktovat" atd.), tak se jí rychle zbavte, móda není váš nepřítel, ale kamarád.

(Protitrendové tažení občas dosahuje komických rozměrů: v listopadové Elle je rozhovor s Janou Zielinskou, zakladatelkou Designbloku, která říká, že nikdy nepodléhala módnímu diktátu a nechce nosit věci od návrhářů napodobujících světové trendy. U článku jsou její fotky v modelech Kláry Nademlýnské, Liběny Rochové či Moniky Drápalové, které jsou zcela v souladu s aktuální módou. Možná je ale nechuť k trendům způsobena tím, že za "trend" považujeme to, co běhá v x kopiích po ulicích, například kabelky od Michaela Korse nebo roztrhané džínové slimky, a vrcholem světové módy je pro mnoho z nás Zara.)

Zanedbanost: i kdybyste se oblékly sebelépe, když z toho nahoře bude čouhat bledá hlava s vrabčím hnízdem, vyjde veškerá snaha vniveč. Starejte se o své vlasy, najděte si šik účes, který je pro ně vhodný, naučte se pracovat s dekorativní kosmetikou. Není to jednoduché, zvlášť vlasy se dovedou postarat o mnoho frustrujících chvil před zrcadlem, ale vyplatí se to. A základní upravenost nemá nic společného s přefintěností.

Jednotlivé prvky

Teď se postupně podíváme na některé prvky oděvu jako jsou boty, sukně nebo kabelky.

Boty

Začneme odspodu. Každý to má jistě jinak, já si například hodně všímám, co má kdo na nohou. Možná proto, že znám sortiment v běžných obchodech s obuví, kde aby šik boty vážně pohledal... Když si jde mladá žena koupit lodičky, řekněme nějaké obyčejné, univerzální, čeká ji brodění spoustou nudných, usedlých, nemoderních nebo výstředních modelů. Obuv, která by působila štíhle a jemně, aby pohledal.

V botníku dámy by určitě neměly chybět lodičky na podpatku nebo aspoň jejich nízká varianta (baleríny). Nejlepší barva univerzálních lodiček je samozřejmě nějaká neutrální, tj. černá, tělová, případně tmavě modrá, tmavě červená, podle toho, co se vám nejvíc hodí k šatníku. Když máte aspoň jedny základní, můžete si pak pořizovat barevné podle gusta. Podpatek je nejlepší tenký, protože čím tenčí, tím hezčí; ideální výška je od 6 cm výš, ale může být i nižší. Špička mandlová nebo špičatá (ale ne protažená), pro univerzální použití nejlépe uzavřená. Materiál hladká, případně lakovaná kůže. Ozdoby podle vkusu, já dávám u základních lodiček přednost zcela nezdobeným.

Mašlička je decentní, elegantní ozdoba, ale nehodí se ke každému stylu. K mladistvým šatům se širokou sukní budou tyhle boty hezké, s kostýmkem mohou působit usedle. Tělové louboutinky vpravo nahoře ukazují, že i nízký podpatek může být šik (tenhle má 4,5 cm), jen se takové boty v pěkném elegantním provedení bohužel hůř shánějí. Stříbrná je jako neutrální barva trochu odvážná, ale může velmi dobře fungovat. Černá v hladkém nebo lakovaném provedení a mandlová špička jsou klasika.

Vlevo nahoře: www.humanic.net/cz/Damska/Obuv/lodicky/Lazzarini-lodicka-bezova-1121425566; vpravo nahoře: http://eu.christianlouboutin.com/fr_fr/shop/women/decollete-554-vernis-2.html; vlevo dole:http://www.eobuv.cz/lodicky-gino-rossi-savona-dcg211-j36-3000-0400-0-ciemny-nikiel-1m.html; vpravo dole: http://www.eobuv.cz/lodicky-gino-rossi-adel-dcg315-j90-0900-9900-0-czarny-99.html

Podpatky jsou samozřejmě poněkud problematické, protože někdo je ze zdravotních důvodů nesmí nosit (ale nevymlouvat, prosím - šesticentimetrové jsou bezpečné a naučí se na nich chodit každá, a jestli vás přesto bolí záda, tak potřebujete cvičení na posílení svalového korzetu a ne placaté boty) a někdo má smůlu na mizerný terén, typicky dlážděné ulice historických měst. V tom případě buď vybírejte boty s tmavým podpatkem nepotaženým kůží, nebo se pokuste najít pěkné boty na širším podpatku či hezké baleríny.

Lakovaná kůže a elegantní klenutí vyváží širší podpatek. Moderní hladká špička dá šmrnc i nizoučkým balerínám.

Nahoře: http://www.eobuv.cz/baleriny-gino-rossi-ella-dag278-h74-y800-5700-0-59.html; dole: http://www.eobuv.cz/polobotky-gino-rossi-frida-dcg500-k99-tk06-9999-0-99-99.html

Tady je těžkopádnější prvek v podobě širokého podpatku vyvážen štíhlou špičkou a hladkou lesklou kůží.

Vlevo: https://www.eobuv.cz/polobotky-kabala-132-01-122-00-01-03-seda.html; vpravo: https://www.eobuv.cz/polobotky-solo-femme-14101-02-d46-000-04-00-bordo.html

Baleríny Ara na nízkém širokém podpatku a v nadstandardní šířce jsou ultrapohodlné a mají obyčejnou kulatou špičku, přesto jsou díky své jednoduchosti a kombinaci s lakovanou kůží kombinovatelné s elegantním oblečením. Jestli opravdu potřebujete téměř zdravotní obuv, tak třeba takovouhle.

Zdroj: http://www.obuvsotek.cz/43708-p2967

Kromě nízkého špalkovitého podpatku jsou zabijáky elegance také vyšisované barvy (šedá, šedočerná, modročerná a různé stínování, které ne a ne vyjít z módy), různé "kachní" špičky, široké pásky přes nárt, nápadné prošívání nebo cvočky. I když u semišové botky vpravo nahoře na následující fotce e-shop uvádí, že jde o "elegantní kožené lodičky", ve skutečnosti moc elegance nepobraly, a jestli vám připadají mladistvé a šmrncovní, mám pro vás špatnou zprávu o vašem stylu.

Vlevo nahoře: http://www.bata.cz/web/kategorie/web-katalog-cz-zeny-lodicky-nizky-podpatek/686575-bata-kozene-lodicky-na-nizkem-podpatku; vpravo nahoře: http://www.bata.cz/web/kategorie/web-katalog-cz-zeny-lodicky-nizky-podpatek/678209-gabor-elegantni-kozene-lodicky; vlevo dole: http://www.eobuv.cz/polobotky-caprice-9-22402-24-sand-nappa-356.html; vpravo dole: http://www.humanic.net/cz/Damska/Obuv/lodicky/Lazzarini-lodicka-cerna-1121425090

Modely z následující fotky jsem mockrát viděla jako obutí k šatům včetně společenských, třeba do divadla, nebo k "pracovnímu" oblečení, např. ke kostýmku. Dámy, takhle fakt ne... Podpatek na klínu sice může být velmi elegantní, ale určitě ne v tomhle provedení. Bota na fotce má navíc těžkopádnou špičku a kytička je zastydlá ozdoba pro sluníčkovou studentku filosofie, která má na mobilu tapetu se štěňátky. Protažená hranatá špička a široký pásek přes nárt se hodí možná pro vaši babičku, šedobéžové bačkory s mohutnou špičkou pro nikoho. Poslední bota není tak příšerný případ, ale vzhledem k tvaru, podpatku a prošívání je to něco, k čemu se musí dost pečlivě volit oblečení. Ještě nějaký staromladý kus a je to v háji.

Vlevo nahoře: http://www.humanic.net/cz/Damska/Obuv/lodicky/Diverse-lodicka-cerna-1141418710; vpravo nahoře: http://www.humanic.net/cz/Damska/Obuv/lodicky/Lazzarini-lodicka-cerna-1121422390; vlevo dole: http://www.humanic.net/cz/Damska/Obuv/lodicky/Rieker-lodicka-hneda-1201400942; vpravo dole: http://www.humanic.net/cz/Damska/Obuv/lodicky/Clarks-lodicka-cerna-1201400050

Stejná pravidla jako pro lodičky platí i pro polobotky, kotníčkové boty a kozačky. Zvlášť jestli chcete co nejuniverzálnější, které se dají nosit ke kalhotám i sukni a pořád budou vypadat dobře, tak si nemůžete kupovat tohle:

Nahoře: http://jakeboty.cz/product-cze-9966-Polobotky-Rieker-44362-Cervena.html; dole: https://www.svetbot.cz/2350-podzimni-mirne-zateplene-lodicky-se-zvrasnenim-sire-g-52180-00-cerna.xhtml?ref=k173

Kotníčkové boty také vypadají lépe na podpatku než bez, ale nemusí to být nutně deseticentimetrový jehlák. Širší podpatek nevadí tolik jako u lodiček.

Vlevo: https://www.eobuv.cz/polokozacky-carinii-b3061-classic-nero-oc-filc.html; vpravo: https://www.eobuv.cz/polokozacky-pollini-sa2125ac00tcm550-bord-el-bo.html

Šněrovací polobotky si vybírejte takové, na kterých je vidět, že jsou dámské (bez široké špičky, tlusté podrážky atd.), a noste je spíš ke kalhotám. K sukni nejsou tak elegantní.

Vlevo: https://www.eobuv.cz/oxfordy-gabor-31-400-93-carbone.html; vpravo: https://www.eobuv.cz/oxfordy-nord-1659c125t-c-niebieski.html

Pěkné boty udělají pro celkový outfit víc, než si možná myslíte...

Saka

Saka a blejzry jsou další kus, u kterého se snadno udělá chyba. V obchodech se prodává spousta ošklivých modelů, protože navrhnout a ušít pěkné sako není jednoduché a ne každý konfekční výrobce se s tím umí poprat. Dobré sako je vypasované, z pěkného materiálu, má slušivou délku a je střižené a ušité tak, aby postavě přidávalo především svislé optické linie a tak ji prodlužovalo a zeštíhlovalo, nebo pěkně zdůrazňovalo křivky. Jestli rády nosíte sáčka, vybírejte hodně kriticky, protože je lepší nemít žádné, než aby špatně sedělo.

Dobré sako by mělo mít dlouhé, štíhlé linie a přesně sedět. Štíhlý dojem zajistí například hlubší výstřih a užší klopy nebo šálový límec. Porovnejte si následující dva modely:

Vlevo: http://www.net-a-porter.com/cz/en/product/611199/title_a/amelia-herringbone-woven-blazer; vpravo: http://www.net-a-porter.com/cz/en/product/585805/alexander_mcqueen/crepe-blazer

Ten vlevo nevypadá dvakrát dobře ani na mladé, štíhlé modelce:

Zdroj: http://www.net-a-porter.com/cz/en/product/611199/title_a/amelia-herringbone-woven-blazer

Požadavek na hladký a štíhlý dojem nevylučuje ani nevypasovaná, volná saka, chce to ale splývavý materiál a odpovídající postavu (bez širokých boků).

Aby sako dobře vypadalo, mělo by dobře sedět v ramenou, přes prsa i v pase. Schválně si vybavte nějakého hubeného dospívajícího nešťastníka v tanečních, kterému maminka koupila sako s tím, že do něj do maturity trochu dotloustne a bude mu akorát... V ramenou možná ještě jakž takž sedí, ale od nich visí jako záclona a výsledek je komický. I na ženě vypadá příliš volné sako divně, stejně tak když je malé a táhne se od knoflíku na všechny strany.

Nenoste také pokud možno saka v nevhodných barvách (cokoli, co nesedí vašemu barevnému typu plus všechny ty hnědé a hořčicové odstíny) a z lesanovitých materiálů (manšestr!). Ne že by manšestrové sako nemohlo být hezké nebo že by hořčicová barva nemohla podzimnímu typu slušet, ale v rukách staré mladice to vždycky dopadne katastrofálně. Vždycky.

Vlevo: http://cdn.glamcheck.com/fashion/files/2010/03/Black-corduroy-blazer.jpg; vpravo: http://ecx.images-amazon.com/images/I/41vyZb21E6L.jpg

Zvlášť baculatější dívky prosím, aby si daly pozor na délku a střih saka. Kratší sáčka, která se od pasu dolů rozšiřují a nepřiléhají na boky, dělají především zezadu vaší postavě medvědí službu. Když si navíc vezmete kalhoty nebo úzkou sukni, bude to vypadat nějak takhle. Ani jsem to moc nepřehnala, věřte mi.

Jestli nakupujete v sekáči, dávejte si pozor na nemoderní střihy. Střihy sak dost podléhají módě, tak ať si nepřinesete nějakou širokoramennou příšerku s kulatými vycpávkami.

V příštím dílu budeme pokračovat sukněmi, šaty a kalhotami.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Veroniq
332 příspěvků 4.11.15 20:06

Tak jsem se v tom článku hezky našla… Na fotce ne, v některých popisech ano. Ale to zelené manšestrové sako se „záplatami“ na loktech fakt nevyhodím!
Jinak občas taky kroutím hlavou nad tím, co si mladé holky koupí za boty. A hlavně teda nad tím, že je jich taková nabídka. Nedávno mi jedna paní prodavačka v Brně skoro vnucovala hybrid mezi lodičkou a teniskou, protože jsou prý strašně super. Nějak nemohla pochopit, co se mi nelíbí. Což o to, vypadaly hodně pohodlně, ale to by se nedalo skloubit s elegantnějším designem? Ovšem že dalo, z nějakého důvodu je ale všude plno prapodivných křusek. Já nevím, jestli to lidi fakt tolik chtějí, nebo je to naopak nabídkou, které se přizpůsobují, ale je to děs.
A ještě zpátky k sakům: nějaký tip, kde hledat slušné, vypasované, elegantní (jako např. na pohovory) sáčko za rozumnou cenu, které není samý PES? Sako z článku je sice pěkné, ale €1,345 je přece jen trochu přes můj limit :D

Jetthro
1132 příspěvků 4.11.15 21:41

Z dostupny konfekce bych rekla, ze by se neco dalo najit v Zare - casto tam kopirujou (nebo se inspirujou) drazsimi znackami, ale studentsky rozpocet to snad nezruinuje :)

Veroniq
332 příspěvků 4.11.15 21:59

To máte asi pravdu, ale k mé smůle mi v Zaře sedí tak akorát šály :D Ne, dělám si legraci, ale je to docela oříšek. Teď po domácím vyhodnocení se chystám vrátit velice pěkné (leč málo vypasované) sako z Peek & Cloppenburg…

Minky
125 příspěvků 6.11.15 18:18

V Zara??? Která studentka si může dovolit nakupovat v Zara??? :-D

Mattie
71 příspěvků 8.11.15 23:17

Můj studentský rozpočet je 6500. Jen za kolej mám 3000 a jídlo počítám 100/den. Zbývá 500 korun, které padá na toaletní potřeby a občas nějakou tu cestu domů. Kde mám vzít na Zaru?

Jetthro
1132 příspěvků 9.11.15 11:04

Tak pardon ze jo, ja fakt nevim jak na tom tady ktera studentka je finacne) hodnotim podle svych byvalych spoluzacek z gymnazia ktere ted taky studuji, podle spoluzacek na katedre…A ta Zara snad zas tak hrozna neni, ne? Jako jo, nektery veci maji prepaleny, ale tak od toho jsou slevy. Uz jsem teda v Zare dlouho nebyla, ale naposled jsem tam koupila (bez slev) dzino-kalhoty za 600 a takovou tu kosili co nema knofliky az dolu a oblika se pres hlavu asi za 500? A nikdo snad nerika, ze si mate kupovat neco novyho x-krat do mesice.

sarah123
2137 příspěvků 4.11.15 20:16

S kritikou stylu staromlada studentka (v jakemkoliv veku) naprosto souhlasim, taky mi prijde desny.
To „rozhorceni“ ohledne posledniho clanku nesouvisi az tak s tim, ze kritizujes lidi, ze nejsou dost elegantni, nebo ze kritizujes lidi v beznem obleceni, ale s tim, ze je srandovni, ze kritizujes styl, ktery jsi prakticky vytvorila (viz prvni nesmele clanky o tom, jak ANO), sama v nem chodis a horlive jsi ho tu (kupr. s blogokamoskou Zu, na tu uz si tu asi malokdo vzpomene, no ale i takova Channach do toho zapada) propagovala.
Ani v tomhle clanku se az na nektere pripady od staromladi moc neodchylujes (ano, cetla jsem, vim, ze vsechny obrazky nejsou doporuceni, co nosit).

Ada Pekelná
973 příspěvků 4.11.15 22:02

Jsem si jistá, že pruhované podkolenky, hnědá manšestrová saka a babí boty jsem nikdy nepropagovala ani nenosila. Obyčejné průměrné oblečení jo, ale to je potřeba, je to základ. Chodí sem lidi, kteří se teprve odhodlávají přejít z bundy na kabát, pro ty jsou články o základech užitečné.

Judy24
1412 příspěvků 4.11.15 23:21

Jenže ta slečna, na které jste to v minulém článku zmiňovala, měla na sobě jednoduché šněrovací boty bez podpatků, neprůhledné punčocháče a jednoduchou sukni, městský batoh, kabátek a baret.
Prostě to nebylo zdaleka tak strašné - s většinou úkazů z tohohle článku se přitom dost ztotožňuju.

Oblázek
171 příspěvků 5.11.15 09:49

Ruším příspěvek - zbytečně ostrá poznámka.

Příspěvek upraven 05.11.15 v 10:10

Oblázek
171 příspěvků 5.11.15 09:50

Tím ovšem nechci říct, že by tento článek nebyl přínosem. Naopak.

blacken
2464 příspěvků 5.11.15 19:37

Přesně. Hannah je staromladá studentka dodnes a ta druhá blogerka taky - ta hlavně nosila přesně ta hnědá saka, materiály a vlastně vše (včetně barevných punčoch poutajících pozornost k ošklivým nohám), co se v tomhle článku kritizuje. Je dobré si přiznat, že se Peklo vyvinulo někam jinam a netvářit se, že to bylo vždy…

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 6.11.15 10:44

@blacken A tak mě to právě přijde pozitivní, že se Peklo, stejně jako každej, někam vyvinulo a stále vyvíjí. Mně stačí si prohlížet svoje několik let starý uložený fotky na Pinterestu a leccos mi taky už přijde jako čistá hrůza, že nechápu, jak se mi to mohlo kdy líbit.

blacken
2464 příspěvků 7.11.15 14:20

Ano, vývoj je fajn. To, že se ale Peklo tváří, že některé věci nebyly chváleny, ale spíš pozitivně hodnoceny jako krok od uniformity, se mi nezdá, jakože si ten vývoj připouští :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.11.15 20:19

Ano, rozšiřující střihy jsou peklo. U mé postavy postačí i volně střižené tričko a je to fakt děs. Styl starámladá mi nejvíce háže asociaci na film Sestřičky…
Když k silným kotníkům a mohutným lýtkům přidá žena ještě drobné balerínky, tak už jde sranda stranou :).

Příspěvek upraven 04.11.15 v 20:19

Chany
932 příspěvků 4.11.15 21:43

Já bych řekla, že hlavně Alena Mihulová je přesně dobově oblečena, čili moderně. To se prostě nosilo. Jako v osmdesátkách třeba mrkváče nebo později plísňáky. ;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.11.15 14:14

To možná ano, ale bohužel vídávám mladá děvčata oblečená úplně stejně (jen bez toho šátku) i v dnešní době. A o to tady jde.

karwen
76 příspěvků 4.11.15 21:07

Skvělý vyčerpávající článek, pobavila jsem se, něco i přiučila a musím říct, že kresby jsou fakt super! :) Těším se na pokračování

Chany
932 příspěvků 4.11.15 21:51

Mně se líbí ta poslední kresba s nablejskanými půlkami, ta je fakt výstižná.

Harmonika
244 příspěvků 4.11.15 21:30

Prosím o radu: Co mám dělat, když se mi všechny lodičky vyzouvají? Mám úzkou nohu a musím nosit pásek přes nárt (tzn. přestě ten typ boty z fotky - vlevo nahoře a vpravo dole, ty gabory dokonce vlastním). Vím, že existují výrobci, kteří dělají úzké lodičky, a přesto mi z nohy padají, byť mám správnou velikost, zkusila jsem podpatěnky, nepomohlo…
Mám v tomhle prostě blbou nohu a moje mamka dodnes dává k dobru historku, kdy jsem už jako malá chtěla „balerínky“, a mamka mi je koupila, přestože velikost byla dobrá, vyzouvaly se…
PS: Holt vždy chceme to, co nemůžeme mít, já bych nosila klasické elegantní lodičky až bych brečela, ale prostě nemůžu. Tak si alespoň užívám boty na podzim, „kotníkovek“ na podpatku mám několik.
PS: Článek chválím a děkuji za něj. Tento typ článku tu dlouho chyběl (rubrika praktické rady s názornými ukázkami, jak ano, jak ne).

Veroniq
332 příspěvků 4.11.15 22:07

Nevím, jak u bot s nižším podpatkem na běžné chození, ale mně připadají lodičky na štíhlém vyšším podpatku s tenkým páskem přes nárt v mnohých případech sexy. Sama jsem si jedny chtěla pořídit. Stačil by vlastně tenký pásek pro daný účel, nebo byste se odřela?

přes-dívka
105 příspěvků 4.11.15 22:36

@Harmonika Např. italské boty jsou vesměs užší. Salvatore Ferragamo například, třeba na etsy je takových spousta. Šířky A, AA, AAA (čím víc A, tím užší). Ale není to z nejjednodušších způsobů, jak si pořizovat boty (a ne všem se budou líbit).

dd2866
32 příspěvků 4.11.15 23:00

Google nespolupracuje, já jsem zřejmě stará mladá taky, ale existují boty i s úzkými pásky, které dle mě mohou vypadat dobře. Bohužel jak jsem řekla, google dnes nespolupracuje, takže foto jen ilustrační.

http://intheircloset.com/…nockoffs.jpg

Osobně nosím nejvíc tenhle typ. Ale poslední dobou už nevím, jestli to není taky peklo. (Ale fakt dobře se v nich chodí.)

http://anklestrappumps.org/…iginal-1.jpg

Příspěvek upraven 04.11.15 v 23:01

Veroniq
332 příspěvků 4.11.15 23:37

Taky jsem nemohla najít přesný referenční obrázek svých představ :D Vyhazuje to vesměs boty na platformách… http://thegloss.com/…ary-jane.jpg

Karolina Krátká
33 příspěvků 18.11.15 09:37

A do pěti let vidím hallux valgus jak prase.

Nyxx
512 příspěvků 5.11.15 00:30

@Harmonika Taky jsem si dlouho myslela, že mám úzkou nohu, protože jsem se ze všech lodiček vyzouvala a nosila jsem jen boty s páskem přes nárt. Pak mi jedna prodavačka řekla, že mám půlčíslo. A měla pravdu. Dle mého názoru pěkné boty s páskem přes nárt vyrábí Clarks. A co si nechat lodičky ušít? Kdosi tady dával kontakt na ševce s tím, že mu ušil botky na míru za cca 2500. Taková cena se od lodiček Clarks tolik neliší a třeba Högl je ještě dražší. Aspoň bych se poptala v okolí.

karwen
76 příspěvků 5.11.15 08:29

Mám stejný problém a taky mě moc trápí, z lodiček mé velikosti se mi vyzouvá pata a menší lodičky mě tlačí. Také se přikláním k názoru, že máme půlčísla, která se teď už moc nevyrábí. Za sebe můžu doporučit kupovat hlavně kožené lodičky, mám jedny v mé velikosti, které se mi trochu vyzouvaly, řešila jsem to zápatěnkami, ale nebylo to ideální. Ale zanedlouho se lodičky „vytvarovaly“ na moji nohu a i když je spíš známo, že povolí a zvětší ne, tak mi opravdu přestaly tolik padat. Pak stačí přidat např. gelový polštářek pod prsty a problém je vyřešen. U druhých kožených lodiček jsem si pořídila o číslo menší, které se mi nevyzouvaly, ale trošku tlačily. Zanedlouho přestaly tlačit, začaly se trošku vyzouvat, to opět vyřešil gelový polštářek.

ATEH
72 příspěvků 6.11.15 13:41

Kožené botičky, které potřebují trochu upravit tvar, se dají dobře rozšlápnout doma, s mokrými punčochami. Lodička onou vlhkostí pěkně povolí a když po čase punčocha vyschne, lodička si ponechá kýžený tvar. U televize nebo knížky vám ani nepřipadne, že vás někde tísní :-)

blue orange
12 příspěvků 5.11.15 19:36

Já jsem měla tenhle problém taky. Pak jsem objevila speciální vložku, která se dává jenom do špičky. Někdy to teda musím zkombinovat s opatěnkou, ale funguje to :) Konečně můžu nosit i klasické lodičky.

Slnečnica22
41 příspěvků 6.11.15 08:53

Ja vlastním tie z Humaniku http://www.humanic.net/…a-1121425090.. A veľmi som sa im tešila, že som našla lodičky, ktoré sú pohodlné a nevyzúvajú sa.. Myslela som, že sú aj celkom pekne.. Som smutná, že sú nakoniec v koláži ako pekelné.. ale čo už narobím.. Budem asi naďalej pekelná, lebo kým nenájdem niečo tak pohodlné, vysoké a zároveň mi to bude sedieť na nohe asi moja smola..

Malý Prso
7 příspěvků 6.11.15 12:19

@Slnečnica22 Ukazkovej priklad, krasny nohy, hnusny boty. Skoda Vas.

Příspěvek upraven 06.11.15 v 12:19

Oveeec
3215 příspěvků 6.11.15 13:15

Asi netřeba Vám říkat, že jsou ty boty úplně v pohodě. Neřešte to (to už byste se fakt musela zbláznit) a myslete si, že ďábel nosí Pradu :)

Morrighan
1335 příspěvků 6.11.15 11:49

@Harmonika Mám úplně stejný problém. Lodičky se mi vyzouvají, takže nosím i s páskem. Osobně se mi to líbí, ale obyčejné lodičky bych taky chtěla a nemůžu najít nějaké, co jsou dost úzké.

Wondriska
1 příspěvek 7.11.15 00:57

Znam a chapu, resim to lodickami s T paskem mam plochou patu a napriklad na tancovani mi veskere vcetne tanecni obuvi pada, existuji jeste takove silikonove gumicky, ktere fixuji lodicku k noze, ale vyzkousene to nemam. Kazdoapdne, jsem se v clanku dost poznala, ale na svou sebeobranu - jsem holka z IT! http://www.phdcomics.com/…/archive.php?…

Lenka1234567
8 příspěvků 8.11.15 08:29

Mám stejný problém - je to prý způsobeno, že noha sjede do špičky boty (jako po klouzačce), a proto se vyzouvá. A upřímně silonky to kouzání jenom podpoří. Částečně tomu pomůže polovložka do lodiček/balerín a hlavně vybírat boty s nízkým podpatkem.

silmarel
1 příspěvek 10.11.15 02:39

http://www.deichmann.com/…Lodi%C4%8Dkysp%C3%A1skem. prod? r=5&c=3&orderby=topseller&st=PRODUCT&filter_cat=damy/damy-obuv/damy-obuv-lodicky

Musím doporučit tyto boty, jsou to nejpohodlnější botky, které jsem kdy nosila (i když je to Deichmann). Myslím, že je to cesta mezi „ošklivým širokým“ páskem přes nárt a elegantností.

allea
2 příspěvky 10.11.15 10:28

Doporučuji koupit opaťenky (nevím jestli se to tak jmenuje, ale vždycky mi to pod tímto názvem prodali). Jsou to takové náplasti, co se nalepí dozadu do lodičky a brání vyzouvání.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.15 14:10

Pokud máte rovnou patu, tak vám opatěnky nepomůžou. Vím to z vlastní zkušenosti, zkoušela jsem kožené, gelové, vložky do bot… Prostě rovná pata vyklouzne z každých bot, boty musí držet na nártu.

Karolina Krátká
33 příspěvků 18.11.15 09:36

Jít k ševci?
(googlowacz různé firmy, které dělají zdravotní obuv, umí i normální. Co jsem se koukala, mají ohavné webové stránky. Nebo googlowacz Gaynor Minden, přeskočit baletní střevíce a vybrat si z technicky vychytaných vycpávek.)

takvselijak
345 příspěvků 4.11.15 21:32

Podle tohoto článku asi budu navždy za nemoderní staromladou studentku, protože mám hodně úzkou nohu a jakékoli lodičky nebo balerínky bez pásku přes nárt mi při prvním kroku okamžitě padají z nohy. Tak snad to mému okolí nepůsobí příliš velkou újmu.

Stemcells
97 příspěvků 6.11.15 10:46

On problém nemusí být úzká noha, ale spíš naprosto nesmyslné vykrojení boty a volná špička, kdy musí dáma krčit prsty, aby se v botě vůbec zachytila. Já mám nohu širokou, s krátkými prsty a mnohé lodičky či baleríny mi padají taky (už v obchodě, takže to ani nekupuju).

takvselijak
345 příspěvků 6.11.15 18:37

To určitě možné je a já vám děkuji za návrh možné příčiny. Bohužel jsem už vyzkoušela všechny možné střihy, včetně bot o číslo menších. Všechny spadly. Ale pořád je tu naděje, že mi ke stáru otečou nohy a konečně budu moct nosit i boty bez pásku :D

Annabellee
10 příspěvků 11.11.15 21:43

Dáma se, milé slečny, nepozná podle bot. Dokonce ani podle klobouku, účesu a vybraného vkusu. Skutečná dáma si váží sama sebe a svých názorů. Nenechá si vymývat mozek módou či veřejným míněním. Má své tělo ráda a nosí to, co se líbí jí, co jí sedí, v čem se dobře cítí a co uznává za vhodné pro danou příležitost. Především díky tomu jí to sluší a umožňuje se chovat nenuceně a soustředit na to, na co zrovna potřebuje. To nejdůležitější v oblékání i životě je mít sama ze sebe dobrý pocit. V každé situaci.

Jetthro
1132 příspěvků 4.11.15 21:39

Ty sedohnedy dirkovany krusky me budou strasit ve snech. Vzdycky kdyz to nekde vidim v obchode tak si rikam, kdo takovou hruzu proboha kupuje. No, staci zajit na FF a hned vite.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.11.15 22:34

@Jetthro
Mě budou děsit ty zvrásněné „lodičky“, nebo co je to za křusky.

miramis
1009 příspěvků 5.11.15 21:10

Potrefená husa nejvíc kejhá, já vim :D
ale běžte se schválně kouknout na FF, i tam je studentek, které jsou popsané tady v článku pomálu a tvoří menšinu. vím, že se tady na pekle jako vrchol neelegance a všecho staro-mladého udává jakákoliv FF, ale… neni to tak :D
to, že někdo studuje filosofii nutně neznamená, že se neumí obléknout

Jetthro
1132 příspěvků 5.11.15 22:26

Nase katedra patri pod fildu, takze mam docela dobrou predstavu jak to vypada :) samozrejme ze je tam spousta normalne oblecenejch lidi, ale koncentrace techto hnusobot je na filde rozhodne znacne vyssi nez jinde, aspon co jsem vypozorovala.

Oveeec
3215 příspěvků 6.11.15 13:16

A kde jinde myslíte? Ekonomka, to chápu, tam je to údajně jako na castingu na porno, ale ty matfyzy a tak, to nevím, jestli bude lepší. Na medicíně se možná musí koukat víc na účelovost, a FHS a tak je podle mě totéž, co filda…

Jetthro
1132 příspěvků 6.11.15 16:24

Jinde = kdekoliv krome fildy, ne jen na jinych skolach.

miramis
1009 příspěvků 8.11.15 19:43

To je zajímavý.. naše katedra taky.. možná, že to je rozselektovaný podle pater :D

Chany
932 příspěvků 4.11.15 21:40
Hm

Zjihle tady pozoruji vínové boty a projmuté černé sako. To je prostě krááása… a Ježíšek, až k nám půjde, by mohl býti stejného názoru! ;) :-D

Betynka02
384 příspěvků 5.11.15 07:24

@Chany
To jsme na tom stejně. Ať to, prosím, Ježíšek vezme i pro mne. :-D

Přes net si netroufám kupovat oblečení, natož jakoukoliv obuv!! A to co je k mání na netu, není většinou k mání v běžné prodejní síti!! :-(
Tak co s tím?
Navíc vím o lepším způsobu trávení volného času, než znechuceně obíhat obchody. ;-)

Jo, a díky Adě za článek. Pro mě poučný.

katango
1356 příspěvků 5.11.15 10:26

Já teda boty na netu kupuju, asi mám štěstí, ale zatím mi seděly všechny. Pokud mi nějaké boty neseděly, byly to ty, co jsem kupovala v kamenném obchodě. Ale dávno již tomu…

Jinak faktická poznámka pro Adu - Kate Moss není vysoká.

Shiro
355 příspěvků 4.11.15 21:54

Tento článek je opravdu velmi povedený, prosím více takových. Občas přemýšlím, jestli by šlo napsat článek taky o pánských botách, protože když jsem jednou (z nudy) zavítal do jednoho z levnějších řetězců tak jsem se opravdu zděsil, co všechno jsou lidé schopní si koupit (a teď nemluvím jen o hnusno-plasto-škrpálech). Například tento kus mě opravdu dostal.

Příspěvek upraven 04.11.15 v 21:56

Chany
932 příspěvků 4.11.15 22:02

Já si k nim umím představit nositele. ;) Nenucený mladý švihák ve slimkách a s napomádovanými vlasy.

andiedvorakova
331 příspěvků 5.11.15 17:38

Teď mě zaškrťte, ale dobře zkombinované bych je na nějakém mladém, štíhlém muži viděla daleko raději, než běžecké boty. Jsou typy mužů (a není jich moc, to přiznávám), kterým přesně takovéhle věci sednou jako ulité a vůbec v tom nevypadají blbě. Jsou to ti, které když vidíte, řeknete si, že jsou šílení, protože něco takového byste si nikdy na sebe nevzali, jenže oni v tom prostě vypadají cool. Je to ten správný, zábavný druh šílenství.

Na běžném českém muži by to ale beze sporu bylo peklo.

Lucelle
332 příspěvků 5.11.15 19:51

To by tam nesmělo být to umělecké štěpování a cvoky s patinou a když zip, tak mnohem lepší a hlavně jinudy. Takhle je to přesně parťák k těm šíleným křuskám z článku, chybí jen nějaká aplikace (tady jí vynahrazují ty zajímavé „výseky“ :-)))) )

Boty pro starého i mladého šviháka (bez ironie) vypadají asi takhle.

Shiro
355 příspěvků 5.11.15 22:41

V tomhle? V tomhle by nebyl elegantní ani pánbůh! Je to přeplácané a dokonale staromladé. To už jsou lepší nějaké ty svítivě barevné Nike.

Oldyn
6401 příspěvků 4.11.15 21:57

@Harmonika
Gelové nalepovací patičky?

Bugatti
4086 příspěvků 4.11.15 22:53

@Harmonika Ač v pokročilém věku, mám úplně stejný problém. Na běžné nošení musím mít uzavřenější boty nebo pásek přes nárt, jinak se mi boty při prudším pohybu vyzouvají. Klasické lodičky mohu nosit jen do společnosti. Žádné gelové polštářky, vložky ani patěnky nepomohou. Prostě v lodičkách musím chodit jako dáma a nesmím dobíhat tramvaje, což v běžném provozu není možné.

Příspěvek upraven 04.11.15 v 23:31

Bugatti
4086 příspěvků 4.11.15 23:05

@dd2866 To téčko tady není moc oblíbené, ale taky je musím nosit. Tyhle konkrétní jsou ale na denní nošení příliš vysoké.

Mydri
175 příspěvků 4.11.15 23:20

Já si myslím, že Ada to nemyslela tak, že VŠECHNO, co má pásek přes nárt, musí být nutně ohavné a nemoderní. Koneckonců tady slečna kousek nade mnou dávala fotky s „téčkem“ na naprosto úžasných botách, nebýt odpůrce takhle vysokých podpatků (nemám ráda, když jsem moc vysoká :P ), tak po nich skočím. Na ilustračních odstrašujících fotografiích je ten pásek tlustý (a ohavný), a to je ten problém. Tenounký by být dle mého problém neměl.

A mimo komentář, připadá mi naprosto uchvacující, jak se mi přesně všechny ty „odstrašující“ lodičky nikdy nelíbily, ani jedny z nich, jsem ráda, že nejsem jediná :) Leda tak mašli bych unesla, ale to se zase nedá brát ke všemu.
Co se týče bot, tak prostě souhlasím do puntíku, doporučované jsou všechny skvělé a zatracované jsou všechny (pro mě) ohavné, a ano, u nás na škole v tom vídám hodně, hodně slečen. Bohužel.

Atlacoya
2790 příspěvků 5.11.15 09:26

Já vím že jste duchem mladá, ale přeci jen se při nákupu bot s páskem přes nárt nemusíte obávat, že by vás někdo zařadil do kategorie „stará-mladá“

Harmonika
244 příspěvků 5.11.15 19:37

Přesně tak, téčko je krásné, ale ten jehlový podpatek v této konkrétní výši - to nejsou boty na denní nošení, pokud zahrnuje víc než jen chůzi k autu apod. Možná je to o zvyku naučit se v takových botách chodit. Zkusím to, držte palce. :-))

ATEH
72 příspěvků 6.11.15 13:52

Přesně toto celý život nosívala moje maminka a do práce chodívala pěšky (asi 25 minut) přes dlážděná náměstí. Ale… chce to pokud možno malé útlé nožky, pěkné kotníky a výstavní lýtka a pokud možno aby nohy působily dlouze. Jinak to opticky zkracuje a deformuje.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.11.15 00:14

Budou taky mladé staré, nebo tam je to do sto padesáti v pohodě?

A666
419 příspěvků 5.11.15 00:19

Noasi by to taky stálo za článek :) Ale obávám se, že tam to není tím, že by nevěděly co se sebou a jak na to jako spíš tím, ž e si ten věk nechtějí připustit…

A666
419 příspěvků 5.11.15 00:18

nevymlouvat, prosím - šesticentimetrové jsou bezpečné a naučí se na nich chodit každá
Myslíte na každodenní nošení? Pokud vím, tak ortopedi na něj doporučují podpatek 3-5 cm, 6 cm už může být poměrně dost… Asi bych tak úplně o bezpečnosti nemluvila :) Ze stejného pohledu ybch tak horlivě nedoporučovala baleriny, ideálnějším řešením jsou lodičky na nízkém stabilním podpatku (2-3 cm), baleriny jsou zase moc placaté.

Jinak článek mi přijde celkem přínosný, i když s některými body nesouhlasím (napříkald ta výška podpatků). Jen stále čekám na elegantní avriantu nošení těžších břemen bez nadměrného a jednostranného zatěžování páteře :)

K botám - škoda že i ve specializovaných obchodech s nadměrnou veliksotí je stále někdy výběr až tristní. Kupovala sjem si dvoje lodičky - ejdny na cca 3.5 cm pro běžné nošení, druhé 6 cm do spoelčnosti a v obou případech sjem měla na výběr cca ze dvou variant, víc jich jaksi mé podmínky nesplňovalo (nechtěla sjem podpatek jako kopyto ale postupně se zužující ne úplně jehlový). Až to vypadalo, že jediné slušné a elegantní boty dělá Gabor (je fakt, že tato značka tvoří cca 80% mého botníku). Doufám, že se i na tomto poli situace změní. Potebuju totiž boty fakt zkusit než je koupím, takže objednávání přes net moc nefunguje :(

Příspěvek upraven 05.11.15 v 00:24

ATEH
72 příspěvků 6.11.15 14:01

Podle mě to bude celé „kus od kusu“. Maminka nosívala vysoké podpatky, je jí čtyřiasedmdesát a problémy s nohama nemá. Mně je čyřiačtyřicet, po městě běžně chodím na osmicentimetrových, klenby mám klenuté, prsty rovné, palce nevbočené, že mám nějaká kolena zjišťuji leda tak po několika dnech lyžování… je to hodně o tom, že zbytek času strávím v ortopedických pantoflích, přiměřeně se hýbu a nejsem těžší, než konstituce mé kostry unese. Jo a to přitom mám vývojovou vadu páteře :-)

NInaL.
39 příspěvků 3.12.15 12:16

Jasně, jsou lidé, kteří jsou v pohodě, ale to to stanovisko ortopedů jaksi nevyvracuje… nejde doporučit všeobecně všem nosit 6 cm podpatky a plácat něco o výmluvách. Nejde jen o klenbu, ale i o jinou polohu pánve, větší zátěž na bedra a kolena a další věci. Jasně, pokud v nich chodím málo, jinak cvičím atd., ale kolik nositelek podpatků to skutečně dělá? Někdy mám pocit, že tady na MP lidi snad nechodí na velké nákupy potravin, nemají pochůzky po městě, nestojí v MHD, nečekají na zastávkách a ve frontách… Mně stačí dojít 20min do práce nebo do školy tam a zpět a představa, že se na nich pak ještě potáhnu s nákupem je hrozná. Když se pak ale podívám po ulici, nevidím podpatky skoro vůbec a nedivím se.

iga
1470 příspěvků 5.11.15 07:36

Miluju lodičky na podpatcích. Úzké šesticentimetrové podpatky vysloveně vyhledávám. Nemám problém strávit v nich třeba celý den, musím ale sebekriticky přiznat, přejít v nich z Karlova náměstí k Tančícímu domu po těch kostkách co pamatují Gabčíka s Kubišem mi stále na eleganci trochu ubírá:-D

Isca
960 příspěvků 5.11.15 08:28

Zase ta výška podpatků, s tím, že se stačí naučit na nich chodit. Ach jo, kdyby to bylo tak jednoduché. Chodit umím, myslím, že se celkem nesu, narovnaná, s váhou na patách, ale nevydržím, bo po kilometru a půl na 8 cm podpatcích chodidla řvou. Jinak souhlasím s tím, že všelijaké ty ozdůbky, pičičurky, a hlavně mé oblíbené stehy režnou nití, jsou peklo všech pekel. Bohužel příčetné hladké kožené lodičky 4-6 cm podpatkem se prodávají, pokud už, převážně černé, což nechci. Vínová, tmavě hnědá, modrá, lahvově zelená v tomto provedení téměř neexistuje.

pilotDodo
718 příspěvků 5.11.15 09:34

Myslím, že o „pohodlné“ výšce 6 cm můžou mluvit hlavně ženy s velikostí bot větší než 40. Když mám 36 nebo 37, malou nohu, výsledný sklon boty je mnohem prudší než u větších velikostí a tudíž méně pohodlný. Takhle jsme jednou vedle sebe stály se spolužačkou, obě 10 cm podpatky (zkouška předtančení na ples), já velikost 37, ona asi 42. Ty boty vypadaly úplně jinak. Její na tu výšku podpatku ani nevypadaly a pozvolna dlouze spadaly k podlaze… Moje připomínaly sexy chůdy :D Dlouho jsem se na nich učila a doteď nejsou pohodlné a ani být moc nemůžou, zatímco kamarádka se natřásala, že 10 cm podpatky jsou přece úplně v pohodě, skoro jak bačkůrky ;-)
Zkrátka u malé nohy se ty cm musí brát trochu jinak, ono to v reálu je hned vidět, že u malých čísel pro „sexy“ vzhled, tedy pro prudší sklon chodidla stačí míň centimetrů než u větších.

A666
419 příspěvků 5.11.15 09:43

Souhlasím, moje chodidla řvou už na 6.5 cm podpatcích… Proto taky když vím, že budu dlouhou dobu poletovat po venku (neberu cesty, kdy většinu jedu MHD, ale vyloženě chození) tak radši sáhnu po vysokých (ale naštěstí nezateplených)kozačkách s cca 2 cm podpatkem než po kotníčkových s 6.5 cm, které nosím běžně na cesty do práce a z práce… Zajímavé, že na jaře to s lodičkami se 4 cm podpatkem vůbec nemusím řešit, v těch můžu pobíhat klidně celý den…

@pilotDodo
pro Vás jen dodám, že mám velikost nohy 43 a přesto podpatky nad cca 5 - 5.5 cm za nikterak extra pohodlné nepovažuji. Jsou u mě v kategorii bot na ne příliš dlouhé cesty (přičemž kotníkové boty jsou lepší než lodičky se stejně vysokým podpatkem, neb lépe drží nohu…).

Příspěvek upraven 05.11.15 v 09:46

pilotDodo
718 příspěvků 5.11.15 10:14

Já vás chápu, kdo ví, jestli si kamrádčino číslo vůbec pamatuju správně, má zkrátka nohu odpovídající své výšce kolem metru sedmdesát. Sama si nedovolím kritizovat u ostatních výšku podpatku, protože každej má jinou nohu, držení a zdraví těla, pracovní zátěž a denní program a o těchto věcech většinou vím u dotyčného pěkný prd.

A666
419 příspěvků 5.11.15 10:23

Já jsem na vás nechtěla nijak útočit, jen jsem to brala jako poznámku, že samotná velikost nohy taky není leckdy ukazatelem. Ale naprosto chápu, že když máte třeba 36 tak prostě 10 cm podpatky jsou hrůza… Jinak já mám tu 43 k výšce 190 cm, takže na svou výšku mám přeci jen ještě malou nohu… Ale zase na druhou stranu bojuju s tím, že když si vezmu podpatky vyšší než ty 4 cm tak musím myslet na to, že už se nevejdu pod některé tyče v MHD :D Začátek sezony kotníčkových bot s 6.5 cm vždy bývá s hlavou otlučenou od tyčí ;)
Jinak pro mě osobně je to, že jsem začala nosit podpatky docela odvážné - dlouho jsem se se svou výškou nemohla smířit a upozorňovat na ní ještě podpatky jsem si dlouho netroufala. Dneska nosím kecky v podstatě jen na dovolené, před 5 lety byste mě skoro v ničem jiném nepotkali. Ale musela jsem k tomu dozrát věkem :)

pilotDodo
718 příspěvků 5.11.15 10:36

V pohodě :-D Je fajn, že jste se se svou výškou nakonec tak hezky spřátelila, lidi se maj mít rádi :-) Malé ženy zase mívají s výškou problém opačný - některé si myslí, že bez podpatků nemůžou z domu. Přitom záleží na proporcích, ne na výšce těla.

Veroniq
332 příspěvků 5.11.15 10:34

Já mám 39, tedy asi nejběžnější velikost, ale s výškou podpatku to mám podobně. Kolem 4 cm se stabilním podpatkem je pohoda, pak už si noha začíná stěžovat. A jsou to prsty, klenba, někdy jsou boty blbě vyvážené… Člověk musí víc balancovat a pokud musí ještě něco táhnout, začne ho to zmáhat. A to neplatí jen pro cesty pěšky, jet 20 minut s taškou na rameni ve stoje trolejbusem je někdy dobrodružství i bez podpatků :D
Docela mě děsí, že jako záruka elegance jsou označované skoro vždycky lodičky do špičky. Ne, že bych měla fóbii z toho, jak vypadají (ono je to fakt elegantní, nepopírám!), ale mám ji z těch deformovaných pařátků, co občas v létě vídám, když přelezou z lodiček do pantoflí.

A666
419 příspěvků 5.11.15 10:41

Souhlasím :) Jinak s botami do špičky - je špička a špička. Mírná špička je leckdy ještě v pohodě a bota má opravdu hezký tvar. Navíc je to tvar v podstatě nadčasový, letos jsem si koupila právě klasické lodičky s mírnou špičkou. na druhou stranu boty, ve kterých trávím opravdu nejvíce času, mám spíše s kulatou špičkou a nepřijde mi, že by vypadaly babkovsky…

katango
1356 příspěvků 9.11.15 23:52

Mně se líbí boty s tzv. mandlovou špičkou a taky je nosím. Mandlová špička např. http://www.botyk.cz/…r_65363.html
Ale o tyhle boty konkrétně nejde, jen se mi nechtělo hledat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.11.15 09:36

@karwen Taky to tak mám s jedněmi lodičkami. Už jsem myslela, že je budu muset vyhodit, protože jsem v nich kvůli vyzouvání chodila jako koza na ledě, ale pomohl gelový polštářek do čpice. Nicméně musím podoktnout, že jsem vyzkoušela několik typů a teprve ten poslední (nejlevnější) mi funguje tak, jak jsem si to představovala.

aelirenn
35 příspěvků 5.11.15 09:59

Mě vždycky zarazí ta věta, že nemít peníze a muset nosit batoh je výmluva.
Když jedu do školy, moje cesta se skládá z dvacetiminutové jízdy metrem, hodiny v linkovém autobusu, cca tří kilometrů, které musím ujít pěšky. Odpoledne to samé zpátky.
Batoh nosit musím a velký - ve škole není, kde se najíst ani si udělat čaj, tedy v batohu vozím netbook, knížku do autobusu, peněženku, litrovou termosku čaje a dvě krabičky s jídlem - svačina a oběd. A to se do kabelky nebo malého batůžku neseskládá, ani kdybych se zbláznila.
A ke studentským rozpočtům. Měsíčně mi po odečtení nezbytných položek (cesty škola-domov, tramvajenka, prášky, telefon…) zbývá cca 800 na jídlo, kosmetiku, oblečení a všechny další „bonusy.“ Cokoliv vydělám navíc je určeno na nájem.
Jasně, mrzí mě, že nechodím oblečená tak elegantně a hezky, jak bych si přála, ale ve svém případě tu cestu prostě nevidím. Oblečení mi samozřejmě občas pomůže dokoupit máma, dostanu něco k Vánocům/narozeninám, takže jako trhan nechodím, ale kdykoliv slyším větu „každý se může oblékat elegantně, stačí chtít“, mám chuť začít hystericky ječet.

Pirek
7064 příspěvků 5.11.15 11:45

@aelirenn
Jojo, článek by nebyl úplný, kdyby se v komentářích nevyskytl někdo, kdo to má nejtěžší na světě a prostě musí mít a dělat to, co je kritizováno. Jen by mne zajímalo - co a kde studujete, že ve škole nemáte žádný bufet ani kohoutek s pitnou vodou?

Camarilla
85 příspěvků 5.11.15 11:58

Teď nebudu komentovat oblečení, ale jen a pouze nutnost nosit s sebou jídlo - mám alergii na lepek, a když jsem ještě chodila do školy (cca 2 roky zpátky), u nás na fakultě v bufetu neměli JEDINOU věc, která by nebyla z mouky. Ani to blbý jabko ne - všechno jen samý bagety, sušenky a buchty. Takže ne vždycky jde řešit stravování v bufetu - toť vše, co jsem tím chtěla říct :)

Korppi
23 příspěvků 16.11.15 20:03

Ty bufety jsou opravdu hrůza, tedy aspoň většinou. Člověk tam přijde a vidí jen samý sortiment jak na oslavu narozenin. Když to není z mouky, tak je to určitě cukrovinka nebo alespoň mléčný výrobek. Vody rovněž většinou sladké, dále pak nejrůznější kofotiny a limonády. Jako nejzdravější jsou (alespoň u nás) prezentovány výrobky typu Corny, ze kterých mě osobně vždycky rozbolí zuby jak blázen, jak je to sladké. Chci-li tedy něco zdravého, doufám vždycky, že seženu jablko či banán, chci-li zeleninu, musím si z ní „oloupat“ kaiserku s lučinou. :D

Maiandra
222 příspěvků 5.11.15 12:24

Rovněž nekomentuju oblečení, ale to si opravdu myslíte, že student s uvedeným rozpočtem bude denně nebo téměř denně kupovat něco v bufetu?

Příspěvek upraven 05.11.15 v 12:24

aelirenn
35 příspěvků 5.11.15 12:32

Studuju ČZU, bohužel ale na externím pracovišti v Humpolci, kam dojíždím z Prahy. Vybavení samotné budovy se v podstatě skládá ze dvou učeben, záchodů a automatů na kafe. Žádný bufet.
Kohoutek s pitnou vodou máme. Dobře, jsem rozmazlená, ale voda mi tam nechutná a sladké šťávy nepiju, takže čaj je pro mě celkem jednoznačná volba, navíc jsem v tomhle období neustále zmrzlá a budouva není nijak zázračně vytopená, takže něco teplého k pití je fakt super. Další otázky?
Dokud jsem chodila na zemědělku v Praze, samozřejmě to bylo mnohem jednodušší, protože jsem mohla jíst v menze nebo si na jídlo dojet domů. Taky jsem mohla nosit podstatně hezčí (a méně pohodlné) boty a třeba i sukně a šaty, protože jsem nemusela denně klopýtat pěšky přes celý město a nemusela jsem se krčit skoro tři hodiny v autobuse, kterej každou sukni mění ve zmačkanej hadr.

DRW
2040 příspěvků 5.11.15 13:54

Napisu neco k tomu dojizdeni, dojizdela jsem v 80.letech do skoly v sousednim meste, znamenalo to jit rano 1 km na autobus, prestoupit na vlak, presun cca 0,5 km, pak 2 km od nadrazi ke skole, v dopravnim prostredku cca 1 h/1 smer a pesmo cca 1 h taky, takze denne 7 km pesmo a 4 hodky (max) presun. Celou dobu jsem jezdila v satech nebo sukni a v botech na primerenem podpatku, v te dobe fakt malokdo chodil v teniskach a batoh nenosil skoro nikdo. Do skoly jsme museli tahat ucebnice ne jako dnesni stredoskolaci jen obcas. Takze ja osobne vymluvy, musim se oblekat takto, protoze dojizdim, hodne toho potrebuju etc. moc nechapu a hlavne je to pro mne rozhodne vymluva. Piti a jidlo jsem si vozila taky, protoze sice jsme meli jidelnu, ale ja jsem zase rozmazlena a v jidelnach mi nechutnalo. Spise to vypada, ze kdo nechce nebo se nesnazi, hleda vymluvy, proc to nejde. I lide s minimalnim rozpoctem dokazou byt chic, mnohdy vic nez ti, co oplyvaji penezi.

Lucienka_M
223 příspěvků 5.11.15 14:02
Batoh v 80. letech

Vidíte, já v 80. letech batoh nosila. A to jsem si vzkledem k vadě páteře mohla nechávat učebnice ve škole a měla jsem je většinou dvakrát. Ale i na to málo, co jsem musela nosit jsem měla batoh. Na základce jsem ho odmítala, ale na střední jsem to brala jako recesi, měla jsem krásný hnědo červeně kostičkovaný textilní batoh, dovezený z bývalého NDR.

DRW
2040 příspěvků 5.11.15 14:18

Proste jste byla ta vyjimka, nic vic.

Lucienka_M
223 příspěvků 5.11.15 14:36
Batoh v 80. letech

Naopak v 80. letech začaly batohy do školy frčet. Prodávaly se takové zářivě barevné, pamatuji se, že holky měly modré, červené nebo zelené, nebyly moc velké, textilní. Pokud se pamatuji, byly dost špatně k sehnání.
Proto si pamatuji, že jsem vzala batoh na milost.
Na střední jsem začala chodit v roce 1982…

DRW
2040 příspěvků 5.11.15 14:54

A ja ji v te dobe opoustela a rozhodne to nebyla az tak in, jak pisete ne ve vsech koutech republiky.

Pruhovaná
82 příspěvků 5.11.15 16:40

A to by mne zajímalo, v čem jste ten náklad (hromadu učebnic + jídlo) nosila. V igelitce? V luxusní, leč laciné a dostupné 80 letní tašce přes rameno? Velmi zdravá varianta…

DRW
2040 příspěvků 5.11.15 18:15

Ve skolni tasce pro stredoskolaky, pamatuji se, ze byla zluta (material byl kuze, lec barva byla problem) mela popruh a 2 usi, rozdelena na 3 dily a v podstate mnoho mych spoluzaku nosila podobne. Igelitka me minula, jak na stredni, tak i v pozdejsim obdobi. Nikdy jsem to nepovazovala za cool doplnek. Mela jsem doma docela prisnou kinderstube od chovani doma, ve spolecnosti, ale i v oblekani a to nejen od rodicu, ale i sirsiho pribuzenstva. A rozhodne tim byli postizeni nejen mi rodinni vrstevnici, ale diky bohu i nasi potomci.

Cleira
113 příspěvků 6.11.15 10:55

@aelirenn Pracuji hned naproti vaší škole. :-) Je pravda, že s jídlem je to tu těžší. Je tu sice Penny, ale cesta tam a zpět zabere min. 15-20 minut. A nevím, jak dlouhé máte přestávky. Takže já pokud si do práce neuvařím oběd, který si pak nesu v tašce, tak jedu do práce autem, abych si pro oběd mohla zajet. A to bydlím vlastně poměrně kousek od práce…

Příspěvek upraven 06.11.15 v 10:58

aelirenn
35 příspěvků 6.11.15 12:15

Jo, do Penny se dá celkem v pohodě dojít (mohla bych stíhat i obědy v hospodě, ale to už si fakt dovolit nemůžu) :) ale vzhledem k tomu, že teď docela často máme i nějakou praktickou výuku venku, potřebuju do školy obvykle nějakej teplej nebo alespoň přiměřeně vydatnej oběd. Což rohlík a šunka z Penny úplně nesplňujou, takže hezky večer udělat těstovinovej salát, kuskus nebo polívku do termosky a batoh už je z půlky plnej :D

shanimplavkynahrocha
4604 příspěvků 5.11.15 13:37

„Pitná voda“ u nás ve škole se třeba fakt pít nedá, je to rezavý hnus. V bufetu si můžu koupit bagetu za padesát korun (která je plná majonézy a podřadné zeleniny) a vodu za dvacku. A i když mám celkem lehkou tašku přes rameno a necestuju nijak daleko, po celém dni mě bolí záda. Takže sice ne pořád, ale někdy prostě nosím batoh, který tu váhu lépe rozloží. Hádat se tu o to, že je zdravější mít batoh než kabelku na jednom rameni snad není nutné, ne? Všichni známe odpověď.

http://design-e-shop.cz.linux01.ignum.cz/…ck%20MoD.jpg

aelirenn
35 příspěvků 5.11.15 13:40

Ten je nádhernej! Odkud je?

shanimplavkynahrocha
4604 příspěvků 5.11.15 13:43

Odtud . Mají i kamenný obchod, dá se tam všechno prohlédnout. Tenhle je úplně nejobyčejnější (líbilo se mi, že je skládací, nosím ho často s sebou v kabelce, když jdeme na nákup). Mám ho v různých barvách.
http://design-e-shop.cz/…s/AP7009.gif

A666
419 příspěvků 5.11.15 14:39

Ty skládací zavazadla jsou fakt super, díky za tip, popřemýšlím, že si něco pořídím (nebo nechám nadělit od Ježíška ;) ). teď nosím celočerný víceméně elegantní městský batoh, ale začíná pomalu odcházet :(

DRW
2040 příspěvků 5.11.15 13:56

Ono je batoh a batoh, takovy jako ten Vas bych si dovedla taky predstavit. Ale nastesti dnes uz ho nepotrebuji pro prepravu vseho, co potrebuji do prace.

Morgainne
53 příspěvků 6.11.15 10:56

Ten je naprosto úžasnej! Jdu se na něj hned podívat.

katango
1356 příspěvků 9.11.15 23:58

Já nenosím batoh, ale kabelku a nějakou hezkou látkovou tašku v druhé ruce. Musím mít kvůli krční páteři zátěž vyrovnanou, takže leccos (deštník, pití, jídlo, noviny atd.) nosím v té látkové. Teď o dovolené jsem si koupila moc pěknou v Lefkadě (hl. město ostrova Lefkada).

kalivrata
657 příspěvků 6.11.15 06:34

Jo, bez toho by to nebylo ono. A ještě hledám masturbační komentář: Nosím sice denně do školy notebook, dvoulitrovou flašku s pitím a celého Čiháka, ale nebrání mi to chodit s kabelkou na vysokých podpatcích.

Stemcells
97 příspěvků 6.11.15 10:57

Všechny tři Čiháky.
Ty jsem nosila dokonce v náručí, protože představa, že si je dám do tašky a zavěsím na rameno nebo obě, stačila k bolení hlavy sama.

coffin_of_me
8 příspěvků 6.11.15 08:57

To je pořád ta samá písnička.. nenapadlo někoho, že existují i pěkné batohy? Ano, investice to je, protože většinou člověk musí zapátrat v rukodělném sektoru, ale máme přeci narozeniny a Vánoce, tak kde je problém poprosit rodiče nebo prarodiče o to, co bysme si opravdu přáli? Já mám skvělou zkušenost s mumray, krásné batohy, veliké i na 17" notebook a nákup k tomu a když se mi s ním něco porouchalo, nebyl problém dojít přímo za výrobkyní a nechat poopravit zdarma. Já naprosto chápu, jaké je to být chudá a tahat hromadu věcí, ale nebudu si tím omlouvat, že chodím jak trhan. Zrovna zavazadlo je výrazná část outfitu a když bude hnusné, uvidí to všichni na ulici a pomyslí si svoje, byť bych pod kabátem měla třeba šaty od Prady.

Bugatti
4086 příspěvků 5.11.15 10:07

@Atlacoya No ale já nechci být zařazena ani do kategorie stará-stará. I přes svůj pokročilý věk jsem raději, když mne zařadí do kategorie šik babča.

Atlacoya
2790 příspěvků 5.11.15 10:22

Popravdě za mě budete šik babča v botách s páskem víc než věčné mladice v podpatcích do nebe.

Camarilla
85 příspěvků 5.11.15 10:12

Mám dotaz: první dva obrázky (pruhované podkolenky a šedé šaty) mají být špatně, nebo dobře? Mně se totiž líbí, něco takového bych si na sebe vzala (no dobře, bez těch podkolenek a zlaté kabelky).

katango
1356 příspěvků 5.11.15 10:32

Evidentně obojí špatně. Ten úbor vlevo netřeba komentovat, vpravo si povšimněte štepovaných bot, naprosto se nehodících k ostatním částem. Asi tam bude víc renonců, mne praštiky do oka ty boty.

Camarilla
85 příspěvků 5.11.15 11:29

Katango: já si naopak myslím, že třeba komentovat, proto jsem se ostatně ptala :) Co je špatně, kromě těch podkolenek? Mně se to zdá jako normální pohodlné oblečení do města.
Jinak u obrázku s šedými šaty souhlasím, na druhý pohled teď vidím že ty boty se vážně moc nehodí. Zbytek se mi ovšem líbí a něco takového bych si klidně vzala.

Veroniq
332 příspěvků 5.11.15 12:18

Já to zkusím okomentovat podle sebe :)
Dívka v kabátku je fakt oblečena celkem normálně a pohodlně. Když se na to ale podíváte z optiky „co nejblíže k ideálu krásy“ (minimálně tak chápu Adin komentář), začnete to vnímat jinak. Ideální žena má pravděpodobně postavu ala přesýpací hodiny, štíhlé údy a krk, vlasy jako hedvábí, jemný, ale ne nevýrazný obličej, a taky nějaká prsa, že ano. Nebo je taky možná vysoká hubená modelka, co si na sebe může hodit pytel od brambor a stejně všichni vytuší, že se pod tím pytlem skrývá štíhlá figura… Každopádně pokud se chcete ideálu krásy přiblížit, asi to neuděláte dobře, když všechny zmiňované prvky potlačíte :) Neforemný kabátek a sukně dotváří spíš krabici než přesýpačky, šála takto omotaná k tělu přilepuje hlavu a krk úplně potlačuje. Pruhované nadkolenky rozšiřují lýtka a rozpláclé boty na eleganci nepřidávají. Kytička na čepici je roztomilá, ale mezi roztomilostí a elegancí nemusí (a často není) být rovnítko.
Slečna napravo v šedých šatech zase v měřítku elegance působí překombinovaně. Kromě nemoderních bot s úplně zbytečným štěpováním tu vidím třeba staromódní bolerko s kanýry, které jí dělá mohutná ramena. Z hlavy trčí ozdobná kytička… A k tomu květované punčocháče. Spousta roztomilosti a přitom je to celé takové šedé a při zemi.

Camarilla
85 příspěvků 5.11.15 12:31

Ok, tohle beru. Asi to nechápu jen proto, že na nějaký ideály krásy celkem peču :) Křehká víla ze mě nebude nikdy, přesýpačky sice mám, ale na retro (což je na pekle zřejmě jediný přijatelný oděv pro tento typ postavy) nemám nervy. A mnohem radši si i ve svých skoro 30 vezmu marteny a conversky než lodičky. Co jinýho taky dělat s pomalu stárnoucí metalistkou, že :)

Veroniq
332 příspěvků 5.11.15 12:32

:D OK.

DRW
2040 příspěvků 5.11.15 14:05

Ja si dokazu postarsi metalistku, docela dobre predstavit v kvalitnich nevysisovanych dzinach, doplnenych kvalitnim trikem, halenkou ci kosili a nejakou kozenou bundou ci kozenym kabatem, bombrem etc. a ty martensky ci conversky mi pak s tim budou docela dobre ladit. Nebo jen zcela elegantne cela v cernem outfitu a ten svuj metalovy vzhled podtrhne vhodnym doplnkem a botami (temi vasimi oblibenymi). Ale ty prvni 2 obrazky jsou moje nocni mura, teda vetsina zobrazenych „pekelnych“ outfitu v clanku na hore.

Camarilla
85 příspěvků 5.11.15 18:24

No počkat, za postarší se ještě nepovažuju :D Pomalu stárnoucí, to je něco úúúplně jiného :D

Příspěvek upraven 05.11.15 v 19:45

Lucienka_M
223 příspěvků 5.11.15 14:28
Conversky a martensky

Z toho si nic nedělejte, mě bude brzo padesát a conversky a martensky taky nosím. Sice méně než dřív, ale přeci jenom je občas na sobě mám.

katango
1356 příspěvků 10.11.15 00:00

Já nosím martensky i v šedesáti. A boty na podpatku taky.

Jetthro
1132 příspěvků 5.11.15 18:40

Co je na tom spatne? Z meho pohledu vsechno. Nijaky barvy ktery pusobi seprane, jednotlivy kusy se k sobe nehodi, je to preplacany, ty kanyry jsou strasny, ty vzorovany puncochy k tomu jsou taky desny (byt samy o sobe by byt nemusely), boty v obou pripadech naprosto priserny, slecna na obrazku vlevo je v tom nabalena jak pumpa/jakysi neforemny balik, ta vpravo zas vypada jak kdyby vyrabovala skrin po prababicce. K tomu si predstavte, ze typicka nositelka takoveho obleceni v 90% neni zrovna upravena a dilo zkazy je dokonano. A nerikejte mi, ze mit nejak normalne upraveny vlasy (tzn bez odrostu, aby nevypadaly jako rosti atd.) a aspon zakladne se starat o plet a trochu se nalicit je tak strasne tezky, drahy a nedostupny. Uz nejaka zakladni upravenost by totiz temhle holkam znacne pomohla a treba by ty hadry na nich pak ani nevypadaly TAK hrozne. Jo a taky bych rada jeste zminila polozku vonet, nebo aspon nesmrdet a pouzivat deodorant - mam takovej pocit, ze rada spolustudentek na filde nedela ani to.

Mattie
71 příspěvků 5.11.15 10:38

Samozřejmě, že špatně. Kytka ve vlasech, vzorované punčochy a pohodlné boty bez podpatku jsou přeci neodpustitelný hřích. Měly bychom se všechny stydět.

DRW
2040 příspěvků 5.11.15 14:08

Dobre kytka na cepici pro dospelou zenu, to je docela slusny projev infaltilnosti. Placate boty nejsou spatne, ale je docela kumst najit ty spravne, ruku na srdce ne vsechny maji blizko k eleganci. A barevne ci vzorovane puncochy jsou docela vyraznym doplnkem, proto je dobre uvazovat nad tim, co k nim obleci.

Příspěvek upraven 05.11.15 v 14:33

Harka
38 příspěvků 9.11.15 14:00

Infantilnější než některé kytky (kdekoliv) jsou mašličky na botech..

Mattie
71 příspěvků 5.11.15 10:29

Veškeré lodičky v obchodech za poslední 3 roky mi nejsou. Buď mě jedna bota nesnesitelně tlačí, nebo se druhá zouvá. Takže, kde koupím boty na max. 7 cm podpatku, které budou mít tenký pásek přes nárt, budou kožené a budou mít měkkou podrážku, abych v nich zvládla víc, než vystoupit z auta a sednout si na barovou stoličku? Neexistují, pokud nemáte na ušití na míru.

iga
1470 příspěvků 5.11.15 10:44

@Mattie Neodpustitelný hřích to samozřejmě není, ale cesta k eleganci to tedy také není…

Mattie
71 příspěvků 5.11.15 10:51

Copak musí být každý za každou cenu elegantní? Nejde vzít v úvahu, že někomu se tohle prostě jednoduše líbí?

Veroniq
332 příspěvků 5.11.15 10:52

To je trochu jako hádat se o krajkované ubrusy a záclonky s kanýry… Je to nemoderní, ale lidi to mají rádi :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.11.15 10:57

Po přečtení článku mám problém. Nemůžu nosit špičaté ani úzké boty, jako jsou třeba baleríny s mašličkou, protože první tři prsty mám stejně dlouhé a nejširší místo nohy mám přes malíček, který mě i v kulaté špičce tlačí. Nemám vyvinutou patu, je v jedné rovině s achilovkou, takže všechny otevřené boty se mi zouvají a nedá se s tím nic dělat. A ve městě máme tolik křivé dlažby, že i v širším pěticentimetrovém podpatku se bojím o své kotníky. A co teď? Můžu vůbec chodit ven?

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 5.11.15 11:04

@Mattie ale existují, namátkou tyhle budou velmi pohodlné, mají i půlčísla a protože nejsou moc vykrojené padat by neměly
https://www.eobuv.cz/…leather.html
jo vrchol elegance to není, ale normální pohodlné boty na (celo)denní nošení ano.

Mattie
71 příspěvků 5.11.15 11:24

To je asi jen eshop, bez kamenného obchodu, že? Ale bojím se, že mi nepomůžou ani půlčísla, mě totiž v obchodech jedna bota sedí a druhá ne, mám trochu rozdílná chodidla… Ale děkuji, prozkoumám to :)

iga
1470 příspěvků 5.11.15 11:06

@A666 Bohužel je smutným faktem, že to co někomu babkovské nepřijde, babkovsky na ostatní působí. Jinak si totiž nedovedu hojnost babkovských bot v ulicích vysvětlit…

Co se týká studentek, mám pro jejich oděvní úlety celkem pochopení, protože mají množství polehčujících okolností např:

 • nedostatek financí (a tím myslím skutečnou studentskou bídu, kdy i nákup v sekáči může znamenat den dva bez večeře - zažila jsem osobně)
 • hledání stylu - upřímně ve dvaceti letech na to mají ještě nárok
 • nehledání stylu - viz předchozí, ale to už bliká červená kontrolka…
 • špatný arbiter - častý výskyt mezi prodavačkami


atd…
Oděvní pekla u čtyřicetiletých dam naopak považuju osobně za mnohem horší jev, a pochopení pro ně hledám mnohem hůř…

A666
419 příspěvků 5.11.15 14:48

Tak jestli tohle je babkovské…

http://www.nadmerna-obuv.cz/…1591885.html

Dle mého je to víceméně klasická černá lodička s kulatější špičkou…

Morgainne
53 příspěvků 6.11.15 11:03

Až na to, že ten podpatek je naprosto šílený. Mohl by být jemnější, ne tak mohutný. Takto určitě nepůsobí stylově a elegantně.

A666
419 příspěvků 6.11.15 12:06

Zajímavé je, že mám vyzkoušeno, že tento podpatek je nejlepší na chůzi (bez problému v něm vydržím celý den běhat po městě) plus dělá pěkné nohy ;) Rozhodně mi to přijde lepší než takto vysoké tenounké podpatky (například Loubotinky v článku - domyslete si k tomu ženskou o výšce 190 cm která není úplně etériockou bytostí a vyjde vám směšná kombinace) nebo naopak kopyta, která jsou od základny až po svůj konec stejně široká a která byla mimo jiné taktéž doporučována v samotném článku ;)
Mě naopak přijde tento tvar podpatku velmi dobrou alternativou, pokud člověk nechce jehly, protože kopíruje poměrně přirozeně tvar boty.

Tak mě napadá, že ono i záleží na tom, kdo si danou obuv obuje ;) Ano, ženská s průměrnou výškou 165 cm bude vypadat nejspíše lépe v botě s užším a jemnějším tvarem podpatku. Při 190 cm by člověk vypadal vtipně asi jako slon na chůdách :D

P. S. Doporučuji někdy jen tak pro srandu zkusit kupovat velikost 43 ;)Letos jsem měla na výběr z tohoto druhu podpatku nebo kopyt stejně širokých po celé délce…

P. P.S. Měla jsem vždycky pocit, že zrovna tvar podpatku by si měl člověk vybírat tak, aby mu vyhovoval. Ale jak koukám tak aby byl člověk elegantní, tak prostě musí nosit předepsané tvary a výšky i když se na tom klátí a vypadá směšně…

Příspěvek upraven 06.11.15 v 12:16

Morgainne
53 příspěvků 6.11.15 12:19

Loubotinky taky neberu jako normální boty :-) Já sama taky jehly nenosím, protože je to pro mě moc nestabilní, ale podpatky z toho obrázku se mi taky nelíbí. Působí moc humpolácky, aspoň na mě. Ale je pravda, že to beru podle svojí postavy - 167 cm, a velikosti boty 37-38. Netuším, jak to může vypadat jiném typu postavy nebo velikosti nohy. Beru jen ten obrázek sám o sobě a pak se mi ta bota nelíbí.

A666
419 příspěvků 6.11.15 12:22

Tak ono to je právě taky ono, jinak vypadají různé tvary podpatků pro menší nohu a ženy menší a jinak pro vysoké ženy s větší nohou. I proto nemůžu kupovat boty přes net, ale jen osobně, protože prostě vybírám podle toho, jak vypadají boty na mé noze.

iga
1470 příspěvků 5.11.15 11:19

@Mattie Elegantní být nikdo nemusí, když nechce… Článek je o tom, když někdo elegantní být chce, ale pohříchu - není.

Stemcells
97 příspěvků 5.11.15 11:34

Děkuji za článek, vše beru, ale já budu dál spokojeně neelegantní. Zvlášť ve věku, kdy si z toho „stará-mladá“ můžu spokojeně položku „mladá“ škrtnout.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.11.15 12:29

Podle rozboru článku, co všechno vypadá babkovsky, infantilně, neelegantně bych asi měla zalézt - ale jo, s některými věcmi souhlasím, ale nic nelze takhle zobecňovat, což platí v módě dvojnásob. Třeba mám ráda manšestr jako materiál a jedno dobře padnoucí sako vyloženě miluju. Nosím brože ve tvaru hmyzu (motýl, vážka, pavouk, cikády - skoro sbírka) nebo ptáčky. Svého času jsem ujížděla na vzorovaných punčocháčích, přišly mi originální - ještě občas něco nosím, už jen k hladkým černým pleteným šatům. Nikdy se mi nelíbily špičaté boty. Pásek přes nárt taky potřebuju, na rychlou chůzi po Praze pohodlné a praktické, boty se nevyzouvají a prsty je nemusí „přidržovat“. Někdy není problém ani tak podpatek u lodiček jako hluboké vykrojení.

vážný_zájem
115 příspěvků 5.11.15 12:38

„Ale vypadat dobře vždycky znamenalo přiblížit se ideálu krásy…“
a co je momentální ideál krásy? a od kdy?

andiedvorakova
331 příspěvků 5.11.15 17:07

Ideál krásy jako takový je starý jako lidstvo samo. V určitých periodách se prostě něco líbí více, něco méně. Můžete mrknout do Dějin krásy od Umberta Eca, pokud vás krása zajímá.

Co se týče současného ideálu krásy, myslím, že jsou jím už nějakou chvíli fit těla. Tedy v případě žen jsou to ty štíhlé s pevným tělem a nějakým tím svalem (a ne, tím nemyslím, že jsou jak mladší ségry Arnolda). Žádné anorektičky, žádné boubelky.

vážný_zájem
115 příspěvků 5.11.15 20:08

No právě. Tak zkuste běhat 7 dní v týdnu na podpadcích, jak dlouho Vám to štíhlé tělo s nějakým tím svalem vydrží.
Spíš než ideál krásy mě zajímá jeho sociální pozadí. Ty kultury, v nichž je ideálem vykrmená žena, která demonstruje kolik jídla dokáže její manžel obstarat nebo naopak kde je ideálem křehoučká bledulka, na níž lze sledovat jak jí rudé víno průsvitným hrdlem protéká, o níž se evidentně musí starat armáda služebnictva.
Kdo to je ta vysportovaná osoba na podpadcích? - Dojede na místo určení autem, přezuje se do lodiček, vezme kabelčičku, a po skončení jednání zamíří do posilovny udržovat svaly, neb sportovní výbavu vozí v autě.
No, já tak nežiju, a takový životní styl neobdivuju.

lecamille
5 příspěvků 6.11.15 08:58

Vašemu názoru moc nerozumím. Chápu to správně, že někdo, kdo sportuje, nemůže chodit elegantně oblečen, protože by si tím (podpatky) zničil vysportovanou postavu?

vážný_zájem
115 příspěvků 6.11.15 10:11

Tak já pro změnu nerozumím proč elegantní oblečení = podpatky 6 cm. Mě připadají mokasíny docela elegantní.
Pokud 8 hodin pracujete a 7 hodin spíte, a odečteme od toho takové ty přesuny mezi lokalitami, kde děláte to prvé a to druhé, a nákup a vaření večeře a osobní hygienu, pořád zbývají nějaké 4 – 5 hodin denně, které lze věnovat sportu. Tedy v teplákové soupravě a botaskách udržovat ty štíhlé svaly. Už vám tedy nezbude moc čas na jiné koníčky. Pokud vám takové uspořádání nevyhovuje a udržujete si kondici jiným pohybem, například pěší cestou do práce a běháním do schodům, abyste 4 – 5 hodin denně věnovala jiným koníčkům, nemůžete chodit v lodičkách.

kloe
75 příspěvků 5.11.15 12:48

Vazne ziram! krasny clanok a velmi pekne napisany aj vludny aj chapajuci ale v dobrom ucenlivy…a vo vsetkom s adou suhlasim je to tak hlavne tie boty to je katastrofa…vsetky tie prisery predavaju hlavne v garfielde-tam naozaj na peknu topanku narazim tak raz za rok…

jaksitaksi
85 příspěvků 5.11.15 13:14

Popravdě řečeno nechápu, proč lidé, které móda nezajímá, vůbec zavítali do této diskuze. Nikdo přece neříká, že musíte být za každou cenu a v každé situaci prudce elegantní a chodit v lodičkách a kostýmu. Myslím, že hodně žen, které bych jako posoudila jako elegantní, tak nechodí. Je ale třeba rozlišit příležitost, pro kterou ten který oděv zvolíme. Proto mi někdy přijde komické odsuzování softshalových a funkčních oděvů - mají svůj účel a svoje místo. Z předchozích komentů mám pocit, že být studentem je dnes nejtěžší dřina na světě (taky jsem studovala a nepamatuji se, že by to někdo takhle tragicky prožíval). Třeba má babička pracovala celý život v zemědělství, a to opravdu těžce, ale když šla do města, vždy se pěkně oblékla, vzala si přiměřenou obuv a kabelku. Tolik můj názor.
kloe@ Pardon, to nebyla reakce na Váš příspěvek.

Příspěvek upraven 05.11.15 v 13:15

DRW
2040 příspěvků 5.11.15 18:20

Moje babicka nesla v zastere ani do konzumu, ktery sousedil s nasi a sousedovic zahradou, takze cesta ji trvala asi 3 minuty nez ty zahrady obesla, stejne i moje maminka. Takze Vam nejak rozumim i v tom, co pisete o studentech.

Oveeec
3215 příspěvků 5.11.15 18:36

On by byl možná rozdíl, kdyby vaše babička musela do města rovnou z kravína nebo z pole, případně obráceně, a musela si s sebou nést, já nevím, třeba zrní na setbu :) To by ho nejspíš dala do pytle, ne? Protože do kabelčičky by se nevešlo. (Nic ve zlým, dělám si srandu :) ). A to je ten rozdíl - kdo studuje a potřebuje k tomu věci a dojíždí, vypadá ve všední den podle toho a ještě to nemusí znamenat, že vypadá blbě, když jede o víkendu do divadla (akorát se obávám, že i tam budou kačeny s páskem přes nárt a štepováním převažovat).

DRW
2040 příspěvků 5.11.15 18:47

:) pobavila, babicka byla svadlena a nejakou dobu delala v nemocnici pomocnou sestru po valce. Proste malomestaci jak vysiti :) cela rodina. Jen i ti pracujici v kravine, ci na poli chodili pekne oblekani, teda po praci

Příspěvek upraven 05.11.15 v 18:52

Karja
4837 příspěvků 5.11.15 13:12

@aelirenn V klidu, i studentský pohodlný styl může být hezký. Když jsem studovala byla jsem na tom obdobně jako Vy. Hlavně jsem neměla peníze, což byl stěžejní problém mého šatníku. Tady se vyplatí moc neexperimentovat a fakt nosit takový jednoduchý kombinovatelný styl. Prostě džíny, parka, nějaké pěkné boty, batoh a hotovo. U nás to tak nosilo spoustu holek a slušelo jim to.
Mody a elegance si užijete dostatek až budete pořádně vydělávat a nebudete lítat busem přes půl republiky. Taky si to dost vynahrazuju:-D.

aelirenn
35 příspěvků 5.11.15 13:17

Já právě chodím v džínech, kozačkách nebo šněrovacích botách, černým krátkým kabátu, s šátkem nebo šálou kolem krku… Ale na zádech prostě nosím narvanej školní batoh, čepici mám podobnou jako na prvním obrázku, podpatky nosím akorát do divadla a koneckonců džíny jsou taky špatně… Takže tak nějak tuším, že jsem úplně out.

andiedvorakova
331 příspěvků 5.11.15 17:01

Nebojte. Nejsou džíny jako džíny. Třeba na tmavé, nevyšisované klasice není nic špatného. Stejně tak na obyčejných černých. Ošklivé a kritizované bývají ty mezi - středně nebo světle modré, se šisováním, plísňáky, s potisky, kamínky atd.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.11.15 13:43

Já se přiznám, že mám problém s „širokoramennými příšerkami s kulatými vycpávkami“. To jsou totiž vesměs raglány, a ty si kupuji právě proto, že mám širší ramena, tlustší paže a větší prsa než odpovídá zbytku postavy a než odpovídá konfekci jiných střihů. Širokoramennou raglánovou příšerku si můžu koupit v čísle 38 a všude se do ní vejdu akorát, zatímco když si koupím „módní“ kabátek s úzkými rameny a vsazenými rukávy, který standardně nepočítá s dospělým poprsím, potřebuji číslo 44 a přes boky ho musím o 10 cm zúžit. Chtěla bych nepříšerku, fakt chtěla, ale prostě to nějak nejde. Musím vždycky těch dvacet let počkat, až zase přijdu se svou příšernou postavou Y do módy. Naštěstí je tento článek o studentkách a ne o babčách. :-)

DRW
2040 příspěvků 5.11.15 14:26

Ja se svou nekonvencni postavou jsem si nasla sikovnou svadlenu a tudiz necekam az nekdy prijdu do mody.

Shulamitka
116 příspěvků 5.11.15 13:44

Podívala bych se na ty články (minulý a tento) trošku z jiného pohledu: vy jste, milá Ado, založila modní peklo, kdy snad? v Čechách hodně frčela tzv. zdravá asertivita. Tedy kritika, upozorňování na nedostatky atp. Líbilo se. Bylo to nové, nový styl komunikace. Konečně něco. Jenže dnes je „zdravá asertivita“ spíše vnímána často jako drzost a hlavně jako protivný negativismus - pořád všechno špatně. Neukazuji pěkné, líbivé, milé ale vypichuji nedostatky. Samozřejmě, že máte pravdu a jste snad i objektivní. Ale pomalu se přežívá váš styl komunikace. Možná lidé už nemají zájem jen o negativní, a chtějí vidět a slyšet něco, co by pohladilo. Prostě než peklo spíše nebe. Ony se ty negativní informace valí na člověka ze všech stran - zprávy, media, válčící okolní státy, napětí, nezaměstnanost…a do toho kritika, kritika a kritika. Osobně bych byla taky raději v nebi než pekle, a ráda bych tu viděla inspiraci než kritiku. Některé projevy mi tu totiž přijdou takové pyšné, povýšenecké, přezírající komentování všeho, co není v souladu s mým názorem a následné vysvětlování, že já mám přece pravdu vždy. Víte, oni by se někteří opravdu taky rádi oblékali pěkně, a i Zara je pro některé skutečně cenově vysoký a nedostižný level. Je to smutné, ale je to tak. I důchodkyně chce chodit šmrncovně jako třeba Francouzka, ale ze 7.000Kč důchodu to jde dost těžko. I to je život. A také tento život potkáváme v českých ulicích, a teď suďme…

Ada Pekelná
973 příspěvků 5.11.15 14:28

Také nemám ráda negativismus, ale v článcích tohoto typu vždycky nabízím i pozitivní alternativu. A pro mě je negativní samotný styl oblékání, který denně vídám, totiž všechny ty černé a hnědé věci, špinavé batohy, nedostatek péče. Jako by ta černá nálada neproudila jen z médií, ale přímo ze samotných lidí.
Na Pekle se také dost změnili sami čtenáři, ze začátku se sem chodili hlavně bavit, teď je pod každým článkem tuna smrtelně vážných rozborů, proč to či ono nejde a co jsem zase napsala špatně. Kdo nemá peníze, může se inspirovat články o sekáčích a o šití a finance nahradit vynalézavostí.

A666
419 příspěvků 5.11.15 15:01

Peklo sleduji už několik let (jen jsem nebyla registrovaná. teď jsem shodou okolností zjistila, že mi sem platí registrace z jiného fora) a bohužel jsem si poslední dobou všimla příklonu ke stylu kritika za každou cenu… Dřív se kritizovaly hlavně víceméně obecné nešvary, které jsou špatné vždy (vykukující spodní prádlo, děsivé kreace víc odhalující než zahalující) případně v souvislosti se situacemi (například nevhodné oblečení do divadla/na ples atd.). Dneska se kritizuje i něco, co by bývalo bylo přijatelné a co až takové peklo není a navíc je to odchyceno (odfoceno) bez znalosti situace. A protože málokdo je natolik dokonalý, aby byl vždy dokonalost a elegance sama, tak v uživatelích může tato kritika navozovat strach, že když zrovna budou mít špatný den, octnou se tu na pranýři také bez ohledu na to, že 90% času jsou dokonale elegantní… A proto se zvedají dle mého tak bouřlivé diskuze. Jinak těch opravdu pozitivních rad a inspirací je poslední dobou jak šafránu…

Jinak ano, všude kolem nás je šedá, černá a hnědá, protože to je prostě nejpraktičtější. Když mám tmavě modré společenské šaty, tak si nekoupím kabát, který mám jeden univerzální v červené/zelené či jiné barvě, neb se může tlouct se šaty. Navíc vršky bývají nejdražší investice a tak se kupují s tím, aby se daly kombinovat i s nově přibyvšími kousky. Já třeba vybírám i barvy triček a svetrů obezřetně, neb nechci, aby na nich byly vidět skvrny od potu, což na jasných barvách většinou bývá… Ta praktičnost se nedá úplně odstřihnout.

Shulamitka
116 příspěvků 5.11.15 15:04

Souhlasím s vámi. Spíše než modu jsem ale tentokrát chtěla vypíchnout styl komunikace (nejen váš). Asi se mi to tak úplně nepodařilo. Taky bych si přála, aby to v ulicích bylo více k pokoukání a inspiraci. Chtěla jsem ale i tak trochu otočit minci. Ano, sekáče a domácí tvorba to mohou nahradit, ale ona i česká a třeba i nemajetná žena by si možná ráda koupila taky něco v pěkném obchodě a pošilhávala by např. po kašmírovém svetříku (ten se v sekáči získá nelehko, i když to není nemožné), místo toho se bohužel oblékne do PAD svetru, který je pro ni dostupný, a to je mě také líto. Ale nekritizuji ji za to. Neznám její způsob života a vše, čím prošla…Osobně se snažím na lidi dívat více komplexněji, i když je jasné, že vy tady píšete jen o módě

katango
1356 příspěvků 10.11.15 00:10

Já mám ze secondhandů a z Mimibazaru asi sedm kašmírových svetrů, nejlevnější byl černý za stovku a žádný nebyl dražší než čtyři stovky. Krom toho mám značně značkových věcí rovněž ze SH. Velbloudí kabát Max Mara, černý baloňák Versace (300 Kč i s poštovným a dobírečným, kabát a svetr Burberry, kašmírové šály.

Ascari
315 příspěvků 5.11.15 15:45

Můj ty světe, to je zase argument. Jako že „kolem nás je tolik zla, tak na sebe buďme hodní a říkejme si něco, co pohladí“. Pozitivní zpráva není zpráva. Nad něčím, co je v normě, není o čem diskutovat. To je elementární pravidlo. Pokud chcete založit blog, kde budete mít jen a pouze fotky modelů, které schvalujete, a který bude a priori sluníčkový a pozitivní, asi to bude mít čtenost úplně někde jinde.

Zajímalo by mě, z čeho čerpáte svůj argument, že Adin styl „se přežívá“. Nevšiml jsem si, že by se přestával číst bulvár, že by Nově ubývali diváci atd. Anebo že by skutečně vznikaly pozitivně naladěná Módní nebe. Máte možnost.

andiedvorakova
331 příspěvků 5.11.15 16:52

Víte hlavní problém je v tom, že když lidem ukážete, jak ano, oni se v tom stejně ztratí. To byste musela každému jednomu čtenáři poradit přesně, co na sebe. Spousta lidí totiž není zvyklá moc přemýšlet (a teď se nikoho nechci dotknout, nijak tím nepoukazuji na výšku IQ), proto se taky stává, že někdo dá do inspirace model, který není běžně nositelný a ostatní začnou ječet, že co je na tom za inspiraci, že tohle oni přece nemůžou nosit na pískoviště, do práce, do krámu atd. Ale že by přemýšleli nad tím, jakým prvkem by se z toho modelu inspirovali? No to ne, protože z nějakého podivného důvodu pochopili inspiraci coby přesné kopírování. Když dáte někomu přesný návod, jak se obléct, je to jako za něho udělat domácí úkol. To je vám k ničemu. Z toho se nic nenaučíte. Každý si musí najít svůj styl. A ten pak dovést do takové podoby, aby mu oblečení, které si pořídil a rozhodl se, že ho bude nosit, slušelo.

Můžete mi věřit. Řekněte lidem, co přesně nosit a oni vám vynadají, že jste jim nenapsala, kde to sehnat a za kolik. Jen ať se lidé snaží sami. Já naprosto chápu Adu, že nechce nikomu dávat podrobný návod. Stejně by se zavděčila tak deseti ze sta - a to jen, kdyby měla štěstí. Prostě názorně ukazuje úskalí různých stylů a přístupů k odívání. Zbytek snad zvládneme sami, ne? :)

Betynka02
384 příspěvků 6.11.15 06:32

@andiedvorakova
Dobře!

Já Vás „shrnu“: je to o lenosti lidí. A píšu a hlásám to už (a nejen tady) dlouho! Ale křičet líní nejsou!:-(

Lucienka_M
223 příspěvků 5.11.15 13:52
Neelegantní navždy :-)

Děkuji za inspirativní článek. Konečně něco s návodem, jak by to šlo lépe.
Ovšem mám obavy, že už mám zaběhnutý stereotyp oblečení, takže jsem poněkud starý pes, který se špatně učí nové kousky :-) Navíc i mé povolání vzbuzuje určitý stereotyp oblečení, který v míře vrchovaté naplňuji.
Jenom mne mrzí, že jsem na takový článek nenarazila před 30 lety, uspořila bych si mnoho let chození v tělo zahalujících hábitech, v době kdy jsem byla mladá a podstatně štíhlejší.
Spousta věcí je o sebevědomí a uvědomění si svých nedostatků. Jenže okolo 15 let a dříve holčička nasává vše, co slyší kolem sebe. Takže přiblížení se ideálu krásy se v mém případě nekonalo, ani pořádně konat nemohlo: mám skoliózu páteře, křečové žíly (dědičné - už kolem 15 let dosti viditelné), křivé zuby (díky skvělé zubařské péči reálného socialismu), brýle a nekvalitní vlasy. Moje maminka samozřejmě vždy každý z těchto nedostatků hezky okomentovala :-/, vlasy mi asi do 15 let nechávala stříhat na ježka. Asi do 22 let jsem měla pocit, že muž, o kterého bych stála o mne nezavadí.
Mám pocit, že sebevědomí, určitá pozitivnost a upravenost (ne jako ta slečna s tyrkysovými punčochami - ta má nevyčištěné boty) jsou polovina hezkého, přijemného vzhledu.
Dcera je docela sebevědomá - dědičně křivé zuby spravila rovnátka, křečové žíly má taky poděděné, ale poradila jsem jí nosit neprůhledné punčocháče, a vlasy má v podobné kvalitě jako já, ale nechává si je upravovat podle svého. Navíc je docela dost těžce nemocná.

Antoinet
1 příspěvek 5.11.15 13:56
Boty

Článek mě zastihl v momentu obměny botníku, boty nakupuju nerada a nejlíp z domu, tak jsem sprostě sáhla po dvou nadčasových kusech z článku (černé lodičky a polokozačky) a mám vystaráno:-) Díky Ado!

Bara06
2039 příspěvků 5.11.15 14:20

.

Příspěvek upraven 12.04.16 v 09:30

may.frayn
1047 příspěvků 5.11.15 14:33

@benyka Já vás chápu, mám stejný problém. Taky jsem víc do Y než do X a s mýma širokýma ramenama a velkýma prsama je sehnat hezký moderní padnoucí sako mission impossible. Vždycky by to chtělo v pase ubrat a v ramenou přidat. Jenomže v těch širokoramenných raglánech vypadám ještě mohutnější než doopravdy jsem. Takže jsem to vzdala a saka nenosím. Jednou si možná nechám nějaký ušít.
Ad boty: ty postovaný škrpále jsou fakt úděs, na druhou stranu mně osobně se hrozně nelíbí nízký a úzký podpatky. Pro mě čím nižší podpatek, tím musí být širší. Ale vysoký a široký podpatky mi nevadí.

bmnm
67 příspěvků 5.11.15 14:33

Tento článek mě po delší době opravdu potěšil :-)

sarah123
2137 příspěvků 5.11.15 15:30

@Ada Pekelná
Ovsem barevne puncochace, barevny kabatek s vysokym podilem vlny a bezpohlavni kabelka misto krosny, to je primo zaklad modnepeklovskeho stylu ranych dob.

Ascari
315 příspěvků 5.11.15 16:00

No není to zvláštní, jak se image „stará mladá“ spojuje s „chudá studentka“? Jako by se všechny tyhle věci dělaly jen v těch babičkovských barvách. Nebo jako by ty studentky a jejich matky a babičky měly navlas stejnou velikost a oblečení si předávaly. Těžko uvěřit, že to, co tyto studentky nosí, neexistuje v pastelových nebo prostě živějších a světlejších barvách nebo jiných kombinacích.

Zajímavé, že „chudé středoškolačky“ (takové ty nízkopříjmové typy ze sídlišť - tím se nechci nikoho dotknout, ale takhle jsem to pojmenoval na základě pozorování) hrají barvami. Sice je to ode zdi ke zdi (občas růžové falešné bundičky Adidas), ale evidentně ty barvy „někde jsou“. Třeba Burberry na tu svoji béžovou/krémovou patent nemá, pododbné dělají i lidovější značky.

moi-bebe
223 příspěvků 5.11.15 16:20

To sedí, souhlas. S hrůzou jsem v tom našla poměrně velké procento mých kolegyň (věk cca 30 - 40). Půlka jich nepochopila, že už jim není patnáct a nemůžou nosit to co na střední, druhá část je přesvědčená, že už je na trendy stará a oblíká se asi jako moje babička, která by občas omylem zabloudila do New Yorkeru. Peklo.
Těším se na další díl.

andiedvorakova
331 příspěvků 5.11.15 16:26

Souhlas. Toto provedení „stará mladá“ se mi také nelíbí. Je to pro mě na stejné úrovni jako tenisky, zvonové bokové džíny, bílé tričko a obleková vestička. To byl jednu dobu hrozný mor… Naštěstí teď už to nikomu nepřijde prudce originální, a tak to opadlo…

Mě na tom mrzí právě to, že ty dívky vědí, že nechtějí být tuctové, ale nejspíš se snaží upřít snahu příliš mnoha směry. Proto taky tolik nesourodých kousků. A nakonec jako tuctové skončí. Hezké to není, totální peklo taky ne. Já jsem v tomhle trochu rozpolcená. Vážně se mi to nelíbí, ale občas jsem hodnější a ocením snahu, jindy naopak. Chci říct, že snaha je super, ale zrovna móda není tak těžká disciplína, aby se končilo jen u snahy. Něco se může naučit úplně každý. Třeba ta bachratost by se dala snadno zlikvidovat…

Není to peklo, ale je to zkrátka škoda.

Pruhovaná
82 příspěvků 5.11.15 17:23

Článek je vlastně docela pěkný, ale připadá mi příliš kategorický.
Ty boty… Nevím, proč zrovna špičaté lodičky na úzkém podpatku by měly být vrchol elegance. Mně připadají dokonce špičaté špičky u bot spíš ošklivé („kachní“ ovšem taky - nejlíbeznější mi přijdou takové ty oblé kratší špičky). Často se koukám na ženské, kráčející v botách na vysokém tenkém podpatku, jak se jim kinklají, vyvracejí kotníky. Vypadá to děsně. A v létě je zase poučné sledovat, co šipčaté botky dělají s kloubem u palce, o kterém je pak prima psát v pekle, jak je to vybočení hnusné.
Tak nevím. Osobně vždycky skončím u oxfordek na podpatku (cca 8 cm, chodí se mi v nich velmi dobře, ale ten kdyby byl tenký, připadalo by mi to vulgární) nebo u hladkých lodiček s oblou špičkou (nikoliv širokou), a často s páskem přes nárt, protože, ó hrůzo, ho mám nízký a nohu velmi úzkou.
Tak se budu muset přihlásit do klubu stařen bez vkusu.

Bara06
2039 příspěvků 5.11.15 17:53

.

Příspěvek upraven 12.04.16 v 09:31

DRW
2040 příspěvků 5.11.15 18:34

Kupodivu moje mladsi dcera jezdi do Prahy s batohem a pomerne velkym a vzdy nacpanym, ma k tomu svete div se, i nejakou malou kabelku s doklady pres rameno, ale oblecena je v kabatku, cernych kalhotach a nejake halence, tricku ci svetru, boty cerne casual tenisky nebo oxfordky. Takze pokud by musela nekde nechat batoh v uschove, bude vypadat upravene. Kdyz se chce, tak to proste jde.

Oveeec
3215 příspěvků 5.11.15 18:44

V tom případě by to dcera schytala za ty černý kalhoty a boty bez podpatku :-P

Edit: A ještě mě napadlo, že tričko a svetr mají studenti v džínách a placatých botách stroprocentně taky (někdy možná i halenku) :)

Příspěvek upraven 05.11.15 v 18:46

DRW
2040 příspěvků 5.11.15 18:55

Na pekle nejspis ano, ale jako celek to vypada velmi dobre a netuctove. Ono jsou tricko, svetr, halenka a nizke boty a tricko, svetr ci halenka a nizke boty. A mnohdy ten rozdil dava tomu vzhledu tuctovost a nevzhlednost, nebo upravenost a eleganci.

Oveeec
3215 příspěvků 5.11.15 19:21

Tak to určitě, koneckonců i tady řešíme sukni vs. sukni a podpatek vs. podpatek.

moi-bebe
223 příspěvků 6.11.15 09:08

Já nevim, tady si vždycky někdo najde extrémní případ a tím tady pak šermuje - je jasný, že když uvidím v neděli večer holku, jak se rve s pěti taškama a batohem z nádraží na kolej, nebudu ji odsuzovat za to, že nemá boty na podpatku.
A co pak na těch kolejích? Tady furt všichni, jak to vysokoškoláci maj těžký - jakej je to rozdíl oproti práci? V pracích, kde je dress code, se kolikrát ženy tahají s notebookem a lejstrama po městě a bývají u toho upravené a elegantní. I na vysoký se sedí několik hodin v kuse na zadku v posluchárně a nechápu, proč by kvůli tomu měli studenti chodit v teplákách.
Vyberte si místo extrémního případu běžný pracovní/studijní den - vstanu v nevim kolik, jdu do školy, sedím tam na zadku pár hodin, pak jdu na brigádu nevim kam, večer na kafe se spolužačkou a domu. Já jsem na vysoký chodila, stejně jako teď, v podstatě pořád jenom v sukních a upravená. Ostatně, kdybych tak nechodila, zřejmě bych si teď po devíti letech nevzala za muže svýho spolužáka z vysoký. :)

AnaKarenina
450 příspěvků 7.11.15 13:40

@moi-bebe,

naprostý souhlas. Vždycky se tu všichni odvolávají na extremní situaci (přitom po nich nikdo nechce, aby ušli 30 km na 10 cm jehlách) a nebo nepřekonatelným zdravotním problémem (ten ale taky většina lidí nemá a znova, toho, kdo ho má nikdo nekritizuje.) Ženy si potom zvyknou na totální pohodlnost i v situacích, kdy není nezbytně nutná a boty na podpatku prostě přestanou nosit (někdy ani nevlastní). V praxi to vypadá potom tak, že i na akcích, kde to po lodíčkách vyloženě volá a přežít by se to v nich dalo (svatby, promoce, divadlo, hody, plesy) vidíme sbírku balerín a to ještě v tom lepším případě, o různých odporných placatých sandálech v létě ani mluvit nebudu A jasně no, žena, která za celý rok podpatek prostě neobuje na něj zákonitě není zvyklá a možná by se i v pohodlném širším přizabila. No jako dál už je to otázka osobního vkusu. Mně to třeba přijde smutný, někomu jinému asi jako super trend. Obávám se, že smůlu máme spíš my, kterým se lodičky/podpatky líbí. Vzhledem k posledním 2 diskuzím a té vlně absurdního odporu, který tu proti podpatkům obecně vyrojil, bych řekla, že máme posledních pár let, kdy budou k dostání. Pak už budeme jako poslední mohykáni v lodičkách korzovat a nová generace se na nás bude dívat jako na přírodní národy, které si pomocí kroužků prodlužují krky či propíchávají ret. Dámy revoluce pohodlnosti už dávno začala a není cesty zpět! Jsem moc zvědavá kam až nás zavede :-D.
A děkuji všem revolucionářkám, které nám zaslepeným na MP šíří tuto osvětu. Odvádíte skvelou práci, jen tak dál!

Příspěvek upraven 07.11.15 v 13:42

A666
419 příspěvků 7.11.15 13:48

A co takhle uvažovat, že ty ženy si radši enničí tělo při běžných záležitostech, aby si pak ty podpatky (například) mohly vzít na tu vhodnou? Byl tu příspěvek uživatelky s haluxem (což bývá častý důsledek příliš častého nošení příliš vysokých podpatků nevhodného tvaru), která teď vydrží na podpatcích fakt jen krátce a to ještě na nízkých… Není pak lepší když vím, že budu nohy zatěžovat využít pohodlnější a zdravější variantu?

Ono se stále říká oblékat se dle příležitosti a tohle do toho taky patří. A to, že se tu mluví často o extrémních případech je proto, že minule se kritizovala slečna, která byla obelčená víceméně ok, zda spíš víc ok nebo méně záleží an to, v jaké situaci zrovna ten den byla. A protože byla focena na ulici, tak jsme nemohly vědět, jaká ta příležitost byla a zda tedy bylo její oblečení ok nebo ne. Přesto se kritizuje byť dle mého spíš projevila alespoň nějakou snahu an rozdíl od nejspíše spolužačky vedle. Už jsem to tu psala, mnoho žen, které se snaží oblékats e přiměřeně má taky dny, kdy je okolnosti donutí mírně slevit. A představa, že by se pak člověk kvůli tomu octnul na pranýři asi není úplně příjmaá a tudíž dochází k obranným reakcím.

Edit: P. S. Moje mamka pro běžné nošení nosí spíše pohodlný styl, leckdy jsou to džíny a pohodlné boty (ne kecky). Přesto se vždy dokáže obléci adekvátně slavnostní příležitosti a lodičky na podpatcích zvládá bravurně. Já taky měla dobu spíše „sportovní elegance“, přesto jsem do divadel, na plesy apod. chodila přiměřeně oblečená.

Příspěvek upraven 07.11.15 v 13:50

AnaKarenina
450 příspěvků 7.11.15 16:12

@A666,

a jak je možné, že přesně ty ženy, které se tak šetří, aby si lodičky vzaly na příležitost vhodnou potom u těchto příležitostí ty lodičky prostě nevytáhnou a zřemě pod heslem " však to se vsákne" přijdou zase v balerínách ( v tom lepším případě)?

Příspěvek upraven 07.11.15 v 16:41

A666
419 příspěvků 7.11.15 13:56

Jinak osobně si myslím, že ty úplné módní ignorantky na peklo nechodí, ale kromě těch, které se snaží být vystajlované každodenně sem chodí i ty, co se snaží skloubit alespoň trochu styla eleganci se svými každodenními povinnostmi (a také zdravotním stavem) a třeba ne vždy to dokonale jde. A myslím si, že ty se pak cítí trochu pobouřeny, že by měly být házeny do jednoho pytle s individui, co přijdou do divadla v džínech a keckách. Proto ty obranné reakce.

AnaKarenina
450 příspěvků 7.11.15 16:40

@A666,

upřimně taky jsem si myslela, že na MP chodí lidé, kteří se i o stylistiku zajímají, ale tyto diskuze ukazují, že tomu tak není. Mimimálně si myslím, že jde o nepochopení smyslu článku (o nikom si mimochodem nemyslím, že je ignorant), protože článek nikoho neháže do jednoho pytle s riflaři v divadle. Článek pouze poukazuje na to, jaké prvky patří do klasického/městského stylu v případě, že tento styl vyznáváte. A jaké tam naopak nepatří. I ty kritizované boty by mohly být součástí stylu např. ležérního nebo naturálního, ale ke klasickému (elegantnímu) prostě nejdou. A to, že si to velké množství žen plete a není si toho vědomo pravda je. Obzvlášt to trkne do očí právě na těch oficiálních akcích. A vzhledem k tomu, že Ada ukazuje i adekvátní nízkopodpatkovou a bezpodpatkovou variantu, myslím, že článek by přínosný pro mnoho lidí mohl být. Myslím, že Adina poznámka o „obecném“ stylu byla hodně neštastná, ale jinak za mě OK. To, že si to někdo vstáhnul na sebe tak, že on chudák, který o sebe v rámci možností pečuje, je házen do stejného pytle s modními ignoranty není chyba. A neukazuje to na nic jiného, než pouze a jenom na to, jak je v našem prostředí stylistika podcenovaná a že v ní naše ženy nemají absolutně jasno. Jinak by se tu nikdo neurážel ani dotčeně nereagoval.
Taky si vůbec nemyslím, že by byla ostuda přiznat, že jsem občas nějaké oblečení nevychytala. Stává se to každému a žádný učený z nebe nespadl. Taky bych se rozhodně já osobně nad nikým jiným nepohoršovala jenom proto, že obuv ten den nevychytal atd. Ale prostě já už jsem taková nátura, at dělám co dělám, chci se v tom zdokonalovat, zjištovat, co je nového, posunout se, poučit se, proniknout hlouběji a ne jenom zabřednout do jistých vod a už se nehnout. A běda, když někdo naznačí, že ty moje vody nejsou dokonalé.

Mattie
71 příspěvků 8.11.15 21:38

Moje mamka se třeba v práci může přezout, hodit si kabelku do své kanceláře a po ostatních kanclech běhá v pantoflích (takových těch venkovních, ne těch domácích přezkáčích) a v ruce má jen to, co tam zrovna potřebuje zanést. Já se ve škole nemám kde přezout, kde si ty přezůvky nechat přes noc a mezi přednáškama furt chodím s bundou a batohem v ruce. Věřte nebo ne, ale on to docela rozdíl je.

jájinka_007
90 příspěvků 5.11.15 18:07

Článek super, alespoň se mi potvrdilo, že nejsem sama, komu se tento styl oblékání nelíbí. Kabát zemité barvy, na hlavu hučka nebo baret, kolem krku žmolkovatá šála nebo obrovský šátek, vlasy „vstala a šla“, absence aespoň minimálního mejkapu a unisex boty, v lepším případě ty strašlivé černé zmačkané. Většinou špinavé. Sama jsem studentka a tahám těžké knihy, takže rozumím požadavku na pohodlnost a nepřemrštěou cenu, ale jde se obléct zároveň pěkně i pohodlně. Batoh na zádech jde pochopit, ale hned jde poznat, jestli někdo nad oblečením ráno přemýšlel a potom si z nouze hodil na záda bágl, nebo kdo holduje výše zmíněnému stylu.

kolúch
577 příspěvků 5.11.15 18:20

Trochu sa strácam… Móda je iba ELEGANTÁ??? Ste na Modnom pekle, tak buďte elegantné nebo táhněte… Taký malý Dusseldorf :D

Hořáč
1588 příspěvků 5.11.15 18:26

Většině těchhle typů by pomohlo, kdyby to oblečení měly čisté, nezaprané, bez žmolků, nepomačkané. Totéž platí o botách. Není snad problém je občas opucovat. Bylo by fajn si též uvědomit, že boty lze donést k ševci a vyměnit podpatky. Ale všechno nakonec bledne, když si před vás taková nějaká šmudla sedne v MHD nebo na přednášce a ucítíte pach nemytých vlasů nebo absenci deodorantu.

DRW
2040 příspěvků 5.11.15 18:38

Bohuzel lide stale zapominaji, ze jejich prava konci, tam kde zacinaji prava tech druhych. A to stejne plati o tom pachu, ten by mel konci prinejmensim metr od meho nosu :D

Harka
38 příspěvků 9.11.15 14:09

Ano, metr od mého nosu prosím konec smradu i parfémů. Kéžby..

Oveeec
3215 příspěvků 5.11.15 18:28

@Pirek Já na vás nechci bejt protivná, protože jste mi jinak sympatická :), ale: nikdo se tady nelituje, že to má nejtěžší na světě a nikdo si nehledá výmluvy. Třeba já prostě nenosím jehly, protože mě v tom bolí nohy a blbě se v tom chodí po určitých povrchách. Chodím hodně pěšky a nosím hodně věcí (v kabelce!). Nosím sice pořád elegantní boty, ale mají nižší a silnější podpatek. Ono to i v prostředí, kde se pohybuju, působí přiměřeněji. Nehledám si výmluvy, proč nemůžu nosit jehly, i kdybych je nosila ráda. Ale mám jednoduše důvody, proč to radši nedělám. A tady je jenom vysvětluju, nelituju se.

Edit: Nějak divně se to zařadilo.

Příspěvek upraven 05.11.15 v 18:47

RenataRen
512 příspěvků 5.11.15 19:08

Tak to jsem ztracený případ. Miluju pohodlnou obuv. Boty na podpatcích se asi nehodí k mému životnímu stylu. Něco, v čem bolí nohy a v čem se nedá ujít pár kilometrů, prostě nechci dobrovolně nosit. Dokud nám v práci nedají nějaký striktní dress-code, tak na lodičky kašlu. Zkoušela jsem - nefungují! A můj křečovitě stažený výraz bolí-mě-nohy-z-těch-zatracených-bot-a-už-abych-si-sedla určitě nepomáhá ke vzhledu elegantní dámy.

Oveeec
3215 příspěvků 5.11.15 19:19

Výmluvy, samé výmluvy. Prostě budete nosit lodičky a hotovo! :) (Vtip)

Harmonika
244 příspěvků 5.11.15 19:41

@dd2866 Krásné jsou, ty modré lodičky, pásek přes nárt vypadá dobře, i výška podpatku. Bohužel pořád je to dle mého vzácný kus zboží. Klasické lodičky převažují. Nejsem si jistá, jak by vypadalo, kdyby mi šikovný obuvník tenký pásek přes nárt nebo kolem kotníku přidal - jak moc to pozmění design lodiček, původně bez pásku? Nemáte s tím zkušenost?

dd2866
32 příspěvků 5.11.15 20:16

Když je to jako u těch modrých, design bot to změní minimálně. Pouze se za patou udělá ouško a tím se protáhne pásek. Je na to ale dobré myslet už při nákupu. Když jsem si to ale nechala dělat obuvníkem, dřelo to. Ale otázka je, zda byl dobrý. Tady je dobrý obuvník docela vzácnost.

teetee
499 příspěvků 5.11.15 20:14

Ty Clarksy s maličkou mam v praci jako backorky, aby me nebolely nohy :D kdyz mam nohy cely den pod stolem, snad to neva :D

MP Vladenka
1307 příspěvků 5.11.15 20:32

Dřív jsem se na stránky pekla chodívala pobavit a inspirovat, spousta informací mi rozšířila obzory. Články bývaly někdy jízlivé, ale zároveň docela vtipné, byla v tom jakási lehkost.
Poslední dobou na mě ale tyhle „zakaždoucenunegativní“ články mají účinky opačné. Mám sto chutí si model „stará-mladá“ vzít na sebe na truc…

Morgainne
53 příspěvků 6.11.15 11:34

Podle mě je naopak tento článek vysoce pozitivní, protože radí, co dělat správně, POKUD CHCI.
Pokud někdo z jakéhokoliv důvodu upřednostňuje pohodlí (často ale pouze pohodlnost), neupravenost nebo nudnou průměrnost, je to v pořádku. Nikdo ho nemůže nutit, aby vypadal jinak, pokud sám nechce. Článek je ale pro ty, co chtějí něco změnit, chtějí vypadat elegantně, snaží se, ale nevychází jim to a neví proč.

MP blanka
3017 příspěvků 5.11.15 20:59

Aj keď sa zatiaľ v diskusii najviac preberajú topánky, dovolím si poznámku ku sakám, tiež v článku spomenutým. Ada píše o sakách, ktoré sa od gombíkov tiahnu na všetky strany - najviac takých kúskov môžeme vidieť na hlásateľkách na všetkých kanáloch TV. Čo je to za trend, mať saka o dve čísla menšie? To vôbec nesúvisí s požiadavkou na útle, vypasované sáčko. Sako, ktoré sa nedá zapnúť bez toho, aby sa súčasne neprejavilo zvrásnenie cez prsia, pod prsiami aj v páse nie je vypasované, ale proste malé.

novoměštačka
200 příspěvků 5.11.15 21:07

@Veroniq podle mě krása, ale nenositelná?

Veroniq
332 příspěvků 5.11.15 21:23

Na který příspěvek reagujete? :)

MP blanka
3017 příspěvků 5.11.15 21:14

Aj keď sa v diskusii zatiaľ najviac hovorí o topánkach, ja sa pridám s názorom na saká. Ada píše o sakách, ktoré sa od gombíkov ťahajú na všetky strany. Najviac podobných sák môžeme vidieť na hlásateľkách na rôznych TV kanáloch. Vypasované sako nemá postavu sťahovať. Ak sako nezapnete bez toho, aby vám neťa-halo cez prsia, pod prsiami, aj v páse, ak v miestach, kde už nie sú gombíky sa pravý a ľavý diel ani nedotknú - máte sako malé, nie vypasované. Bohužiaľ mám pocit, že v súčasnosti je trend napchať sa do čo najmenšieho kúska, asi sa potom nositeľka cíti štíhlejšia. Už sa nerieši to, či sako postave padne. Pamätám ešte časy, keď sa odev, na ktorom sa objavovalo stiahnutie, alebo zvlne-nie materiálu pokladal za nepadnúci a nevhodný. Na tričku to neriešim, ale sako, teda dobré sako, musí postavu akoby kopírovať, a pritom môže byť aj vypasované, aj pôsobiť útlym dojmom.

Pardon - opakujem sa, ale myslela som, že som si prvý príspevok zmazala.

Příspěvek upraven 05.11.15 v 21:18

Edeltruda
10 příspěvků 5.11.15 22:06

Taky patřím k těm „módněpekelným kacířům“, kteří nesouhlasí s tím, že metou všech by měla být v oblékání elegance a konvenčně pojímaná krása.

Chápu kritiku stereotypu v ulicích, ale proč neukazovat právě množství různých cest. Vždyť 90 % elegantních lidí v ulicích by vedlo zase jen ke stereotypu. Povolání, kde by bylo nutné přísně vyžadovat jednotný styl oblečení příliš není. Možná mezi ně patří jen ta, u kterých už dávno zavedli uniformy.

Proč nepropagovat a neukazovat zároveň i dobré příklady neformálního až sportovního, excentrického, bohémského nebo subkulturního stylu oblékání? Proč kritizovat „lesany“ nebo „staré-mladé“, můžeme tomu říkat třeba eklektický styl oblékání, za to, že nosí to, co se jim líbí a v čem se cítí dobře? Jim může připadat zase elegantní oblečení jako příliš nudné, nucené a třeba naopak víc konzervativní a staromilské než hučky a boty „důchodky“.

Oblékání, zvláště to každodenní, je i o komunikaci s okolím, vyjádřením životního stylu, postoje. U mladých možná ještě více. Nedivím se proto nikomu, komu se nechce do elegance za každou cenu, když to není v souladu s jejich osobností, každodenním chováním a zvyky. Opravdu ne každá žena touží být každý všední den za princeznu, křehkou dámu s decentním líčením (může chtít ubrat, nebo naopak přidat) a ladnými drobnými nožkami v úzkých střevíčkách. Zdaleka v tom nemusí být jen pohodlnost.

Od přílišného „fintění“ a „čančání“, hranice je hodně subjektivní, někdy mohou ženy odrazovat i jejich partneři. Holka v úzké pouzdrové sukni a lodičkách může vypadat každý den jako ze žurnálu, ale kluka, který chce holku do nepohody, pro kterou nebude problém doběhnout v dešti na tramvaj a spát pod širákem, asi nezaujme. Proč by si tedy měly hrát holky, kterým to není vlastní, na někoho kým nejsou (nemluvím o výjimečných společenských událostech nebo naopak úplně zanedbávaném vzhledu), když to třeba právě při hledání spřízněných duší může být kontraproduktivní.

Nyxx
512 příspěvků 6.11.15 09:59

@Edeltruda Myslím, že Peklo bylo vytvořeno právě proto, aby se brodilo v tom největším módním bahně, také z tohoto důvodu jsou zde takové „začátečnické“ články- jak si vylepšit šatník, když jste ho před tím vůbec neřešili. Pokud chcete pokročilejší inspiraci, podívejte se do Galerie, sem nebo na jiné módní blogy, však jich je dost.

„Holkou do nepohody“ se argumentuje dost často, ale myslím si, že to je spíš v chování než v oblékání (vzpomínám na spolužačku oblékající rejoicky, džíny, třička a mikiny, které se říkalo Neštovice. Prostě holka do nepohody :-) ). Zdá se mi, že mnoho žen si myslí, že buď se budou strašně fintit, nebo se o sebe nebudou starat vůbec. A protože nechtějí být za fifleny, vyberou si druhou možnost. Přitom slušné boty nemusejí být jen lodičky, ale třeba oxfordky. Slušné oblečení nemusí být úzká sukně a sako, ale třeba dobře padnoucí kalhoty a blejzr. Takhle doběhnete tramvaj raz dva. A pokud vím, Peklo vždy propagovalo oblečení úměrné k příležitosti a situaci, nikdy jsem se tu nedočetla, že pod stan patří sako, lodičky a rtěnka.

Hořáč
1588 příspěvků 6.11.15 10:46

Kdo chce proboha „kluka“ (ach ja miluju ty třicetileté kluky a holky, ha ha) do nepohody, který bude ženu tahat pod stan?

Edit: Já koukám, dokonce pod širák? Ani ne stan? Huh!

Příspěvek upraven 06.11.15 v 10:47

aelirenn
35 příspěvků 6.11.15 12:45

Já takovýho chci! Chci chlapa (ne kluka), se kterým půjdem v zimě na putování v kostýmech zasněženou krajinou, v létě se mnou projde pěšky celý Norsko (a nebude na každým kilometru fňukat, že ho bolí nožičky a má hládek) a kterej se mnou klidně ustojí víkend u koní… A myslím, že zdaleka nejsem jediná, kdo má o tenhle typ partnera zájem ;)

kolúch
577 příspěvků 6.11.15 12:51

Pridávam sa, hotel vie zaplatiť každý, na to netreba žiadne zvláštne schopnosti.

Hořáč
1588 příspěvků 6.11.15 16:40

No to teda nevím, jestli hotel zaplatí každý. Neříkám, že bych občas ráda nevyrazila někam do přírody, ale nestojím o hocha, který dělá z nouze ctnost a bude mě tahat pod širák, protože se na nic lepšího nezmohl a ani zmoct nehodlá. Elegantní oblečení je naštěstí docela jistota, že mě takový ani neosloví.

kolúch
577 příspěvků 6.11.15 18:10

Vy ste teda povrchna. Outdoorova výbava v dnešnej dobe nie je lacná vec. Ak to meriate takto. Tak trochu zlatokopka, ze jo :P

Hořáč
1588 příspěvků 6.11.15 19:01

Konečně mi dnes někdo udělal radost, díky :D

MP Vladenka
1307 příspěvků 6.11.15 12:47

Jasně, že takového. Já nikdy nestála o třasořitku, co se bojí, že by mu za nehet zalezla špína nebo by si ušpinil svý úžasný nový slimky:-))

DRW
2040 příspěvků 6.11.15 13:38

No coz o to takoveho chlapa chce kazda, ale ve meste at je pekne oblecen, prece jen nechci chlapa, ktery chodi na hory i po meste neustale v tom stejnem. Znam dost sportovne vyhlizejicich chlapu (oblecenim rikaji, ze nepohoda je jejich kamarad), kteri maji problem ujit par kilometru a natoz zdolat nejaky kopec. A na druhou stranu znam dost takovych, kteri vypadaji, ze nevi, co je to spacak a stan a na dovolenou mizi do divociny.

Příspěvek upraven 06.11.15 v 13:39

Mattie
71 příspěvků 7.11.15 19:35

Já takového třeba mám a jsem naprosto spokojená. Co je na tom zase špatně?

jaksitaksi
85 příspěvků 5.11.15 22:17

@andiedvorakova Přesně tak. Stará pravda říká, že chybami se člověk učí. Na některých místních uživatelkách, které postují svoje outfity, to je v průběhu času i názorně vidět. Co čtu módní peklo, tak více přemýšlím a vidím se i jinýma očima a popravdě jsem zaznamenala zvýšené množství komplimentů ze stran obého pohlaví.

Oveeec
3215 příspěvků 5.11.15 23:15

Jak mě ten předchozí článek zvednul ze židle, tenhle mě zase smířil :) Většinou to všechno sedí, a zmíněné detaily by právě pomohly, aby lidi u nás nevypadali hromadně jako z Horní Dolní. A uvědomila jsem si, že si poslední dobou podobné zásady dost hlídám - aby oblečení vždycky mělo nějakou siluetu, působilo lehce a nikdy bachratě, abych zdůraznila to, co se cení a na co jsem pyšná…Jediný problém je, že jsem si častokrát říkala, jestli už to nepřeháním, a ejhle, očividně nepřeháním :) Na druhou stranu to někdy zajde tak daleko, že si říkám, jestli bych si neměla nechat udělat nehty nebo obarvit nebo aspoň vyžehlit vlasy, abych vypadala ještě pěstěněji. Ale naštěstí nejsem zase takovej otrok, vlasy si ničit nechci, umělých nehtů nemám zas tak zapotřebí, takže to neudělám, a hlavně se mi zdá, že už bych byla robot, kdybych řešila, jestli každý vlásek leží na svém místě. Dtto filigránské botičky na jehle (i když kdybych sehnala svoji velikost, přiměřený podpatek a aby se v tom dalo denně minimálně hodinu nachodit jinam než z kanceláře do kuchyňky, nosila bych je taky).

Edit: překlep

Příspěvek upraven 05.11.15 v 23:15

Oveeec
3215 příspěvků 5.11.15 23:21

Mimochodem, zajímala by mě jedna věc: opakovaně se tu objevuje, že někdo nenosí podpatky nebo kabelku, protože jsou mu nepohodlné. A opakovaně se objevují reakce, že je to výmluva. Nebo pohodlnost. Jestli to máte za výmluvu, jaký si myslíte, že je ten skutečný temný důvod nenošení jehel a kabelek? A že je za tím pohodlnost - no ano, placaté boty jsou většinou pohodlnější, to nikdo nepopírá. Co na tom kdo nechápe? To už je skoro jako Schrödingerův imigrant :)

A666
419 příspěvků 5.11.15 23:38

Schröndigerův imigrant mě pobavil :D Jinak máte pravdu - ano, boty s nižšími podpatky (ne vyloženě placky) i batohy jsou pohodlnější neb méně zatěžují tělo. Tak to prostě je :)Koneckonců podprsenky jsou taky pohodlnější než korzety i díky tomu, že tolik nezatěžují tělo, ne? A proti podprsenkáms e zrovna moc nebrojí :D

Morgainne
53 příspěvků 6.11.15 11:45

On je totiž rozdíl mezi termínem „pohodlí“ a „pohodlnost“. A vůbec nejde o podpatky a jejich výšku. Spíš o to, že spousta lidí je pohodlná vůbec přemýšlet o tom, co má na sobě, jak se o sebe starat a jak se vhodně obléct k dané příležitosti. I bez podpatků můžete vypadat chic a stylově, ale dá to trochu přemýšlení a kombinování.

AnaKarenina
450 příspěvků 7.11.15 13:21

Oveec,
třeba jde o to, že je někdy fajn přizpůsobit obuv situaci pokud Vám na tom jak na vypadáte záleží. Podpatky hm, no jasně pokud běhám celý den několik km tak zvolím mále nebo jejich bezpodpatkovou variantu. Jinak (je to individuální) ale pokud střídavě sedím/chodím (typický den v práci) tak 6 cm podpatek mně nevadí, nijak netrpím. Někdo jiný ale už má pocit, že by moc trpěl tak si ho nevezme-fajn. Ale pak jsou akce, na kterých člověk není celý den a kam se ty lodičky na podpatku velmi hodí a vydržet by se to dalo ( návštěva divadla, svatba - alespon obřad, promoce, hody, plesy atd.) Opět nemusí to být jehly, stačí i těch 6 cm a vizuálně je to hned o něcěm jiném. Ale tady chyba lávky, na podobných akcich už dobrých 80% žen uvidíte v balerínách, nedej bože v žabkách. No jasně, máte pravdu je to pohodlnější a to obzvlášt pro ženu, která si celý rok nic jiného neobuje. Pro tu, která příležitostně podpatky nosí to problém není. No a proč teda v těchto případech z onoho pohodlí ustoupit. Jenom proto, že to prostě dobře vypadá, že se to na danou příležitost prostě hodí, zas takové utrpení to není a dovolím si tvrdit, že na těchto akcích, které jsou tak 2-3 do roka k žádnému zdravotnímu poškození dotyčná nedojde.
Mně připadá absurdní, že toto musím psát na MP, což by měl být portál zabývající se modou. Je absurdní kolik uživatelek tady proti podpatkům obecně brojí. Holky vždyt po Vás nikdo nechce abyste je nosily non stop celý den každý den, jenom abyste zvážili, jestli je občas není hezký provětrat ( pokud znáte program, příležitost to vyžaduje a bla bla bla). Jako nezlobte se na mě pokud toto není rezignace, tak co už. Opravdu se obávám, že klasickým lodičkám pomalu odzvoní a všichni budeme nosit pohodlné placky kamkoliv a kdykoliv. A když se konečně zbavíme tohoto sprostého zotročení, mohli bychom se zaměřit na další příkoří. Kdo by se chtěl na svatbě v létě potit v saku? Leda pitomec, však proč ho nevyměnit za lehké elastické šaty, co na tom, že byly původně určeny k vodě, však to větrání je tak zdravé. A co podprsenky to je taky otročina, pryč s nima!

Příspěvek upraven 07.11.15 v 13:43

A666
419 příspěvků 7.11.15 13:42

Jenže to už jsme zase u toho, zda kritizovat neschopnost obléknout se adekvátně dané příležitosti (například divadlo) anebo kritizovat oblečení člověka vyfoceného na ulici, o kterém absolutně nevíme, co musí za ten den absolvovat… Navíc z tohoto článku vyplývá, že 6 cm je podpatek akorát na běžné nošení - což opravdu není. Ano, některé s tím problém nemají, ale to neznamená, že to paušálně platí pro všechny. Já třeba včera stála v 6.5 cm podpatcích 45 minut v autobuse, kterýs e zasekl v zácpě a fakt má chodidla trpěla…
Jinak mi nepřijde, že by se tu brojilo obecně proti podpatkům, ale spíš proti představě určitých podpatků (ideálně vysokých a úzkých) na běžné denní nošení.

AnaKarenina
450 příspěvků 7.11.15 14:02

A666,
ale ta představa vznikla pouze v hlavě čitatelek. Ani v jednom článku nikde není řečeno, že by uživatelky měli nosit podpatky celý den každý den. Jinak obecně článek řeší jaké prvky by měl/neměl mít klasický/elegantní/městský šatník. Ano, existují i jiné styly oblěčení, ale článek je úzce zaměřen. Jinak když se podívate obecně na ulici, v restauraci, na plese, v divadle, na svatbách, v práci atd. lze tu jakousi rezignaci na podpatky opravdu vypozorovat soudě dle četnosti, až nadužívání plochých bot. Vy říkáte, že nevíme jaký ten den ta studentka měla. A to máte pravdu děvčata, nevíme to. Ale jste to Vy, které tu domýšlíte scénáře o tom, jak ten den byl fyzicky namáhavý, kolik toho musela uběhnout, kolik toho musela tahat a přitom víte houby. Jsou to jenom spekulace. Všimněte si, že od těch z nás, které s Vámi nesouhlasíme podobné vykonstruované scénáře neslyšíte. Třeba měla den, kdy většinu dne seděla na zadku a cestovala pouze do školy a zpět a klidně si ty lodičky vzít mohla. Víte pointa je v tom, že ona prostě byla vybraná z davu, jako anonymní příklad toho, jak jsou placaté boty nadužívané a že když jsou nošené non stop, že to prostě není tak hezké jako jiné možnosti. Ta pointa, je podle mě motivační, tak jak svého času byla motivační k tomu, aby ženy nechodily non-stop v riflích ( i když to jde že jo). Prostě po přečtení takového článku bych čekala od uživatelek reakci ve stylu např : „No jo, já mám Po-čt naprosto šílené a běhám jako hadr na holi, tak to bych prostě umřela. Ale v pátek, to jedu jenom na fakultu, hodinu tam sedím a pak zase zpět. Tak to by šlo a před brigádou se doma přezuju. A v sobotu jdu přítelem na večeři, taky jenom přijedu a zas odjedu (navíc třeba autem). Tak to provětrám šaty a vezmu si podpatky (třebas i těch 6 cm), abych teda úplně nazakrněla“. A pak bych se ještě s ironií sobě vlastní sama sobě zasmála, zasmála bych se i tomu článku a dál bych to neřešila
Ale to co se strhlo v diskuzích na MP mně prostě hlava nebere…

Příspěvek upraven 07.11.15 v 16:09

z maloměsta
49 příspěvků 5.11.15 23:48

Sakra…miluju hnědý manžestrový saka…vlastně na manžestru dost ujíždim;) ale já jsem jako matka na mateřský stejně předem ztracená a navíc teď pořád nosim pohorky…(chtěla jsem je nahradit martenskama, ale za ten řev, než to zašněruju, mi to tak nějak nestojí)
jo a mimochodem, nemohla by odsud vzejít nějaká petice za rozumné dláždění? u nás do každé opravené ulice nacpou dlažebky…takže jehlové podpatky se mi sice líbí, ale jinam naž do divadla mi to za to asi nebude stát.

carnifax
61 příspěvků 6.11.15 02:47

@Edeltruda Díky bohu za tento názor. Že někdo, kdo se věnuje módě, nepochopí, že určitý styl oblečení/vzhledu patří určité subkultuře, je teda velmi zarážející.
Z dalších témat by bylo vhodné:

 • jak být pankáčem a zapadnout v kanceláři na maloměstě
 • i bezdomovec může být sexy
 • motivy pro obličejová tetování vhodná k vintage stylu
 • nahraďte škrobené krojové doplňky splývavým malovaným hedvábím
 • i muslimská žena může ukázat křivky či prsy!
 • zastaralé oděvy řádových sester
 • byla jsem v autoopravně a obsluhoval mne muž v - mdloby! - montérkách
 • S/M a fádní latex - návod, jak ho nahradit oděvy z Lidlu.


Těším se.

kolúch
577 příspěvků 6.11.15 07:37

S tým sexi bezdomovcom ste mi urobili deň :D
Beriem kritiku žien ktoré chcú byť za elegantné a za ten svet šlapú inam, všetky tie krajkové kozačky a trčiace ramienka, ale vnucovať eleganciu študentke v topánkach na nízkom podpätku, ktorá na to evidentne hádže bobek je… /doplní si každý čo uzná za vhodné :) /

BEZDOMOVEC
1704 příspěvků 7.11.15 19:08

To se určitě týká mě!

DeerskinDoll
25 příspěvků 6.11.15 09:08

Hmmmm… chybí mi tam ještě:

 • Elegantní v každém věku: metal není omluva!
 • Dost bylo bílé: revoluce v ordinaci
 • Tepláky v práci: V IT jde všechno!
 • Ranní venčení - polemika o crocsech
kohlida
58 příspěvků 6.11.15 09:09

Jak mě ta poslední kritika nebohé studentky nadzvedla ze židle, tento článek mě naopak potěšil. Mj. je velmi čtivý (mám ráda styl psaní Ady, na rozdíl od jiných autorů tady na Pekle). Musím říct, že jsem se v něm bohužel také našla. Po letech, kdy se snažím učit tomu, že pokud nemám dokonalou postavu, je důležitější, aby střihy seděly, a že mnohem důležitější, než která barva je moderní, je, aby barva seděla mému barevnému typu, jsem na tom tak, že můj šatník je nemoderní. Prostě nevím, jak dosáhnout toho, abych nosila např. moderní halenku, když všude seženu pouze sešité čtverce, ale já potřebuji vypasovanou. Jistě, můžu si ji nechat ušít, ale pořád nebudu vypadat moderně, když se nosí ty rozevláté. Dále se kritizují barvy „takové ty opatrné krůčky od džínové modré a černé k hnědým, mdlým béžovým, šedým a dalším podobným odstínům“. Ale v barevných vyniknou má tlustá stehna, která mám pořád, i když zhnubnu 10 kg a cvičím. Takže ano, se článkem souhlasím, ale převedení do každodenní praxe pro sebe považuji za velmi obtížné. Tím nežádám podrobný návod, kde přesně koupit jaké konkrétní kousky, ten sem prosím nedávejte, jinak budeme všechny chodit ve stejném oblečení.
A ještě poznámka k chudým studentkám. Já jsem tohle nezažila, studovala jsem v rodném městě, bydlela u rodičů, takže cokoli jsem vydělala, i když to nebylo moc, mohlo kromě pár skript a zábavy jít na módu. Nyní mám lehce nadprůměrnou mzdu, ale realita je taková, že po zaplacení nutných plateb a tvoření určité rezervy můžu za oblečení utratit mnohem míň.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.15 09:41

Myslím, že výška podpatku je zástupný problém. Hlavní problém vidím v tom, že boty, které u nás nabízejí kamenné obchody, mají vesměs otřesný design, a kupovat boty po internetu je pro mnohé lidi (jako jsem třeba já) nepřijatelné, protože si potřebuji dvacatery vyzkoušet, než jim jedny vyhovující padnou. Když jdu do obchodu s botami pro boty, tak se často divím podobně, jako kdybych šla do galerie pro obraz a 90 % z nabídky by byly výkresy dětí z první třídy. Nikdy v životě jsem neviděla pohromadě tolik ošklivých bot jako teď.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.15 09:48

Moc pekny obrazky a dobry clanek.Uz jsem se na nej tesila.

Shinach
24 příspěvků 6.11.15 09:56

Hm. Zas jsem si povzdechla u bot. Protože kvůli své noze podpatky nosit nemůžu- rozhodně ne ty tenké a i ty široké jsou problém. Ty na klínku očividně taky nejsou ok. No co, i v nich se mi lehce zvrtne noha při každém kroku. Tak co tedy? Mám vážně problematické nohy, nakupuji v podstatě jen ve zdravotnické obuvi, ale tam je to „starámladá“ kolikrát ještě výraznější. Tak co s tím?

kalivrata
657 příspěvků 6.11.15 10:08

Pokud vás k tomu nenutí dress code, smířit se s tím, že elegantní styl není jediný styl. Pokud vás k tomu dress code nutí, nebrat to módní peklo zase tak vážně, vzít si něco příčetného, co nejjednoduššího, nepřezdobeného a vyčištěného.

Jo a našla jsem k tomu dotaz v poradně:

http://www.modnipeklo.cz/…irokou-nohu/

Příspěvek upraven 06.11.15 v 10:37

Morgainne
53 příspěvků 6.11.15 10:15
Dokonalý článek

Díky moc za tento článek. Nejlepší, co jsem na Módním pekle četla! Zrovna řeším podobný problém. Snažím se oblékat elegantně, nosím sukně, kozačky, podpatky, doplňky, batoh mám jen na výlety… ale stejně si dost často připadám jako nemoderní „knedla“. Poslední týden přemýšlím, co a jak změním. Dávám si postupně dohromady různé články a inspirace a už se mi rýsuje představa, co dělat jinak. Tento článek je přesně to, co jsem ještě potřebovala!
Vidím, že jsem na správné cestě, protože od bot jsem také začala. Orientovala jsem se na zimní kozačky, protože to je momentálně aktuální téma a opravdu je potřebuji. Zaměřila jsem se na kvalitní, kožené, bez podpatku (s podpatkem už mám). Sice to bylo trochu hledání na tři dny a nachystané 2000 Kč mi nestačily, ale nakonec jsem našla krásné elegantní vysoké, úzké, tmavohnědé kozačky bez podpatku s podrážkou, na které se nezabiju při první námraze, ale zase nevypadají jako křusky na pole. Podotýkám, ale že byly takové jediné na celé Vaňkovce, všechno ostatní buď mělo hladkou podrážku (jako proč? Kozačky s podrážkou jako lodičky do tanečních? Kam se to nosí? Možná tak do nákupního centra, jinak nevím.) nebo bylo hnusné. Byly z Humanicu a stály tři tisíce a opravdu toho nelituji. Vypadají dobře ke kalhotům, k sukni snad ještě líp.
Ano, je to hodně peněz, ale počítám s tím, že je budu mít dalších min. 6 let, takže to mi při náležité péči vychází na pětistovku ročně :-) a nemusím to každý rok absolvovat znovu.
Tímto krokem jsem pomalu dospěla k tomu, že podobnou věc udělám i se zbytkem šatníku. Poslední dva, tři roky jsem hodně nakupovala v sekáčích, což je super, ale často jsem se dala strhnout širokou nabídkou a příznivou cenou, takže sice mám doma plno sukní a svetrů, ale elegantní a chic až tolik nejsou, zvlášť při vzájemných kombinacích.
Teď chci celý šatník probrat, přestat nakupovat zběsile v sekáčích a raději si postupně našetřit peníze na kvalitní kousky - plánuji koupit podzimní kabátek, kvalitní kabelku, padnoucí sako a kalhoty jiného střihu a materiálu než moje dosud nošené barevné džíny.
Díky moc za návod, jakým směrem se vydat a moc se těším na pokračování.

Příspěvek upraven 06.11.15 v 10:24

Morgainne
53 příspěvků 6.11.15 10:43
Podpatky

Ještě doplním k článku - podpatky 6 cm už je opravdu dost. Zjistila jsem, že na běžné chození jsou ideální 3-5 cm. Pokud jsem jen v kanceláři, jdu na ples, hody, atd. (tj. všude tam, kde moc nebudu chodit, budu tancovat, mezitím si sednu) zvládnu i 6-7 cm, ale víc ne. Jehly nezvládnu už vůbec, protože mám volné vazy a potřebuji botu stabilní. Sice se mi to to moc líbí, ale jehlové podpatky vynechávám. Bohužel souhlasím s tím, že nižší, ale štíhle vypadající podpatky se hůř shánějí.

kohlida
58 příspěvků 6.11.15 10:44

@Morgainne mám to stejně, co se týká sekáčů. Protože je to poměrně levné, často koupím něco, bych normálně nekoupila, je to třeba velmi kvalitní, ale už nemoderní kousek. A co se týká těch kozaček, pokud Vám kozačky vydrží 6 sezon, tak to Vám opravdu gratuluji. Kvalita šla totiž dolů i u této cenové kategorie. Já zničím boty vždy dost brzy, ale sleduju u manžela, že kožené polobotky v ceně 1500-2000, které dříve měl třeba 2 roky, nyní vydrží sotva půl roku.

Morgainne
53 příspěvků 6.11.15 12:22

Já v takovou výdrž doufám :-) Aspoň ty poslední kozačky s podpatkem, co mám momentálně doma (Marco Tozzi), těch 6 let vydržely a určitě je ještě nosit budu. Sice už nevypadají úplně supermoderně, ale další tři tisíce teď už na boty nemám :-)

Oveeec
3215 příspěvků 6.11.15 13:29

Přesně. Já mám od loňska (!) kožený kozačky Tamaris, už nevím, kolik stály, ale míň než 2.500 Kč rozhodně ne. Na svoje poměry je dost udržuju, krémuju, ale jsou takový ochozený a ošoupaný, ale úplně všude, ne že by byly okopaný. Takový unavený jako. Štve mě to, protože jsou krásný, ale co teď s tím. Přece je nevyhodím, že jo :)

bosorkáňa
215 příspěvků 6.11.15 11:09

Tak jsem dočetla článek - ok, rady super, myslím, že hodně ženských to využije.
Ale nechápu jednu věc - být šmrncovní a osobitá, případně dobře oblečená, se tu rovná eleganci. Podle toho článku všecky staromladě oblečené ženy tápou. Napadlo Vás třeba někdy, že opravdu netápou, že to neřeší? A nemají potřebu výmluv? Nemusím mít problémy se zádama, abych si vzala batoh. Nemusím nenávidět lodičky, abych si PŘÁLA NOSIT boty na nízkém podpatku. Mimochodem ta velmi kritizovaná slečna z pátečního přehledu měla na nohou něco takového - což považuju za kvalitní a vkusnou botu:

http://photos6.spartoo.cz/…99_350_A.jpg

Píšu to už do druhého komentáře, ale musím znova. Smiřte se s tím, že velká část světa tuhle osvětu nepotřebuje a ani se k nim Vaše rady nedostanou, protože na peklo prostě ty holky nelezou.
Navíc, Ada se vyjádřila k většině výtek, jen ne k té, že nedává nikam své fotky outfitů. A já si pamatuju jediný Adin outfit a to ten, ve kterém seděla u Krause v talkshow. A to podle mě byla přehlídka starmladosti jen to hvízdlo.

Šaty opravdu nelichotí postavě a růžové punčošky zabité černýma lodičkama jsou přesně to, co dneska zkritizovala.

http://www.iprima.cz/…_620x349.jpg

Příspěvek upraven 06.11.15 v 11:09

andiedvorakova
331 příspěvků 6.11.15 16:36

Já jsem Adu viděla ještě v nějakém outfitu, kde jí to slušelo. Ale nadšením jsem nad tím také nezaplesala. Tenhle Adin outfit s růžovými punčoškami sám o sobě peklo není. Jen by potřeboval pověsit na nějakou z těch výrazných modelkovských vyhublin. Tam by jemné pastelovky vs. tvrdé černé lodičky nemusely vypadat takhle… Někdo jako Ada v tom musí nutně zapadnout. Já z toho (a z věcí, které Ada ušila a na Pekle ukázala) mám pocit, že ona má talent poznat, co sluší a nesluší ostatním, ale když přijde na ni samotnou, je tam jistá bezradnost. To je jako s těmi lidmi, kteří mají pro ostatní spousty rad, jak vyřešit problémy (a klidně to můžou být rady skvělé a účinné), ale s vlastním problémem jsou v koncích a neví kudy kam… Proto myslím, že její rady mají smysl, někomu určitě pomůžou, jen se Ada nikdy neoctne v inspiraci…

Příspěvek upraven 06.11.15 v 16:38

Jolene
8 příspěvků 6.11.15 11:24

Obecně s článkem souhlasím, i když mám Peklo zafixovaný jako toho, kdo vnutil holkám barevný punčocháče, sukně, barety, fešná manžestrová sáčka, psychedelicky zbarvený šály a roztomilý brože. Problém je v tom, že pokud holky pochopily, že se to má dělat takhle, je vcelku pravděpodobné, že po osvětě šířené tímto článkem budou běhat ve špičatých lakovaných balerínách, devadesátkovsky podnikatelských sakách a jako bonus k tomu stejně přihodí ten batoh.
V tomhle věku je móda otázkou vkusu (většinou absence), stereotypů vštípených prostředím (rodinou), finančních kompromisů, pohodlnosti a hlavně výdrže. Můžu si koupit za patnáct set ony neestetické polobotky, jsou sice nic moc, ale vydrží při denním provozu ve formě (byť stále ošklivé) nepopiratelně déle, než lakovaný špičatý boty, který budou mít při denním provozu fakulta - menza - hospoda okopaný za týden. Doporučovat holkám, pro který je evidentně pohodlí nade všechno, aby si místo polobotek pořídily sexy jehly, je mimo mísu.
Vkus prostě buď máte, nebo ne. Někdy vám i později s překvapením dojde, že vlastně jo, vejšku začnete v hadrech, co vám koupila máma v rodnym okresnim městě (v mém případě Vietnamci, Kenvelo, džíny HIS, boty z Prioru - veškerý nákupní možnosti, České Budějovice, rok 2003, před dostavbou prvního obchodního centra), pak se párkrát projdete centrem, vidíte lidi, co vypadají vážně super, přijdete si jako Otík ve vesničce, pak pár let nějakých pokusů a ejhle, ve chvíli, kdy získáte plnou kontrolu nad vlastní peněženkou, vyloupnete se.
Nebo to prostě nevidíte a celej život budete lapený v urputný snaze vypadat dle módy, jen vám zbydou mylné představy o tom, co to vlastně je, uvidíte tenhle článek a řeknete si „ejhle, padnoucí sako“, a pak to na sobě stejně nepoznáte, že vypadáte jak klaun. Budete trpět, protože: „Barevné punčocháče! Rozsviťte svůj podzimní look!“ - „Styl odvážná školačka už nefrčí!“ „Leginy jsou fuj!“ „Deset tipů, jak zkombinovat leginy“ „Pánský styl trhá světová mola!“ „Probuďte v sobě ženu!“ „Noste podpatky“ „Noste oxfordky“ atd., atd. A odpověď budete hledat tady. Ale tady stejně pomoc nenajdete. Typy na padnoucí hadry, možná. Ale móda? Prosím vás. (Já vim, že by stačily kolikrát ty padnoucí hadry. Já to vim.)

Bara06
2039 příspěvků 6.11.15 12:38

@moi-bebe No tak extrémní to teda není. Nejsem děvče z Ivančic, ale poté, co jsem v pondělí ráno přijela do školy, jsem batoh nacpala do skříňky na katedře (brala jsem jen tašku s blokem, tužkou, pitím) - a 2-3× během dne přebíhala mezi budovami cca 15min vzdálenými (ostrou chůzí). Pak jsem vyjmula batoh, došla k zastávce, přemístila se a šlapala skoro dva km pěšky od zastávky. Ráno 2km na zastávku, do města, přesuny mezi budovami, večer od busu 2km… extrémní to není, ale podpatky jsem měla jen párkrát.

moi-bebe
223 příspěvků 6.11.15 13:36

Ale vy ve skutečnosti chápete, o co mi jde, že jo? Ono je vlastně jedno, kolikrát kam jak dlouho a jak daleko chodíte, celý je to o přístupu.
Já teď pracuju ve státní správě, kde funguje nepsaný dresscode - člověk by měl být oblečený tak, jak si jeho pozice zasluhuje. I vysokoškolák je pozice, která si podle mého zasluhuje určitý typ oblečení. Já nemluvím o tom, že byste měla chodit do školy v botách na podpatku nebo v kostýmku, já jenom říkám, že jsem zvědavá, co budou nosit ty vysokoškolačky, které tvrdí, že to teď prostě NEJDE nosit, až třeba nastoupí do firmy, kde ten dresscode bude - a věřte mi, že i v práci se často naběháte, po firmě i po pochůzkách venku, nebudete sedět osm hodin v kuse s kafíčkem na stole.
Pak nastává ten problém - „nastoupila jsem po VŠ do svý první práce a musím zcela změnit šatník, nemám co na sebe!“ Já teda měla co na sebe hned, ačkoliv jsem dlouho před tím pracovala v kreativní firmě a ani tam jsem prostě nechodila v legínách a džínech.
Pak to může dopadnout jako to bohužel občas vídám u sebe v práci - jak se ty mladý holky klátí na podpatcích, který maj na sobě poprvé v životě (wtf, v 25 letech? co divadla, plesy, taneční?!), k tomu si vezmou košili, protože to je jako slušný oblečení a (v lepším případě) černý LEGÍNY, protože jsou černý, takže taky jako slušný, žejo.
Prostě ať se to každýmu líbí nebo ne, a je to klišé, ale šaty dělaj člověka. Tím, jak se oblíkáte, demonstrujete, co si o svém okolí myslíte. Buď vám je u zadele a jdete si pro státní vyznamenání v mikině, nebo k němu chováte aspoň trochu úcty a pak nejdete na přednášku váženého „docenta profesora céescé“, co vás má na ten jeden předmět na VŠ, v legínách a ožužlaných teniskách. Toť můj názor.

Edit: dodávám, že já podpatky skoro nenosím. Mám oxfordky, kozačky bez podpatku, sandálky na klínku nebo třeba lodičky na asi 4 cm podpatku. A taky to vypadá slušně - chlapi taky nenosí podpatky, a přitom můžou vypadat slušně.

Příspěvek upraven 06.11.15 v 14:46

Oldyn
6401 příspěvků 6.11.15 12:46

@bosorkáňa
Jo tak to bylo slušný peklo. :D

DeeDee22256
2 příspěvky 6.11.15 12:51

Slečna v oranžovém kabátu a modrých punčocháčích jako kdyby mi z šatníku vypadla, přesně tak jsme byla oblečená pár dnů nazpátek. Až na to, že jsem k tomu měla světle hnědé, nové, kvalitní kožené podzimní boty na podpatku, hnědý neotrhaný batůžek a čepici s očičkama. Vážně jsem se lekla, že v té tramvaji jsme vyfocená já xD

Isca
960 příspěvků 6.11.15 13:01

*Adin článek z 16.1.2015 Mladí +móda 2

I tohle může u někoho vést k těm staromladým kreacím.*

 1. Naučte se vyrábět. Plést se za pár dní naučí i cvičená opice a budete moct přestat zoufale shánět limetkově zelenou čepici, kterou nikde nemají, neboť není in, a prostě si ji upletete (nabídka přízí je vždycky širší než nabídka hotových věcí v obchodech). Šála, jednoduchá pletená sukně, háčkovaná kytička na čepici, bižuterie, brož ze zbytků kůže, plátěná taška, doplněk z plsti, ozdoba na čelenku do vlasů, všechno se dá vyrobit. Jestli máte pocit, že by vás to degradovalo před hloupými spolužáky, pro které jsou ruční práce známkou sockovatosti, tak jim to holt prostě neříkejte.
 1. Naučte se upravovat. V sekáčových výprodejích koupíte bílé nebo krémové džíny či jiné kalhoty za pár korun a pytlík barvy stojí asi dvacku. Na boty se dá malovat barvami, které koupíte v hobby potřebách. Kožené boty je možné obarvit lihovými mořidly na kůži, v nouzi lihovými mořidly na dřevo. Na lodičky můžete přidělat kytku ze zbytků kůže, na kabelku ozdobný řemínek. Na jednobarevné tričko se dá něco namalovat, našít nebo natisknout. Na obyčejný slamák nebo papírák, který se koupí třeba v Tescu za stovku, můžete běžnými akrylovými barvičkami z papírnictví namalovat barevné pruhy, nebo na něj našijte stuhu.

Edit: Chyba v datu, je z 16.1.2012

Příspěvek upraven 06.11.15 v 13:11

Jolene
8 příspěvků 6.11.15 13:10

Jo, to je přesně ono. Přímo esence tohohle stylu. Háčkovaný kytičky, pokreslený boty, bože. Z toho nutně musí vzniknout průser.

Veroniq
332 příspěvků 6.11.15 13:11

Teda vy máte paměť. Teď o 3 roky později (článek je z r. 2012, ne 2015) tyhle rady zní jako ironie…

Morže
1094 příspěvků 6.11.15 13:02

A vy se divíte, že ženy na ulicích raději chodí v džínách a v triku?

Isca
960 příspěvků 6.11.15 13:21

Teda abych jen nekritizovala: má pravdu, Ada, ohledně většiny rad o siluetě stylu, materiálech, jednoduchosti, dojmu lehkosti, štíhlosti.. akorát pro holky s neéterickými figurami to jen nakráčením do obchodu v současné době v podstatě nerealizovatelné (nejen pro ně, i pro ženy s poněkud větším rozpočtem na oblečení) - třeba při pokusu přejít od mikiny ke kabátku dopadne většina vyšších neastenických tak, jak děvčata na obrázcích - pas v úrovni největší šířky žeber a spodní okraj nad boky vyvolá dojem té krabicovitosti.

Jolene
8 příspěvků 6.11.15 14:07

Souhlas, nesehnatelné. Vzhledem k tomu, že jaksi stále chybí rozpočet na šití na míru, a sako pro mě není až tak nutná součást šatníku, nemám žádné. (Považte! A to je mi třicet!)
Navíc podle mě holka lehce po dvacítce v saku a botách na podpatku dle Adiných doporučení nebude vypadat o nic mladší než v barevné bachratosti, pokud bude mít onu průměrnou postavu a tuctový obličej. Měli jsme na škole takových holek taky partu, od druháku chodily ve víceméně nepadnoucích kostýmkách a balerínách nebo šteklích, a vypadaly jak pošťačky ve středním věku. Prostě o tomhle to jaksi moc není. Ae počkám si ještě na to, co Ada doporučí dospod, třeba se to tím nějak omladí.

Cookies
37 příspěvků 6.11.15 13:27

Ráda jsem nosila lodičky, kozačky nebo sandálky na podpatku. Pak se mi udělal halux a s podpatky je konec. Palec u nohy do bot vyšších než 5 cm neohnu a i v těch nižších nevydržím chodit dlouho. Stejně tak jsou problém vykrojené boty, které se zařezávají nebo boty zúžující se do špičky, které mě tlačí z boku. Takže nosím baleríny a bolobotky a neodsuzuji lidi, kteří se ve vysokých botách necítí.

Betty J.
2031 příspěvků 6.11.15 13:42

Bachraté kabáty, nabírané sukně, manšestrová saka, volné pohodlné kalhoty, šněrovací botky bez podpatku, podomácku vyráběné doplňky - je nás, které jsme tím za svých studentských let prošly, opravdu tak málo a máme tak krátkou paměť, že jsme zapomněly, za jak originální, zajímavé a na první pohled intelektuálně působící bytosti jsme se považovaly?

vendousek
11 příspěvků 6.11.15 13:45

Děkuji za článek. Nejen že jsem se dobře pobavila, ale konečně jsem zjistila, jak se jmenuje styl, který jsem jeden čas nosila… Jak se to stalo, že jsem v období mezi 25-27 rokem života vypadala jako stará-mladá? Jednoduše. Do toho období jsem vystřídala různé styly (především podle toho jakou hudbu jsem poslouchala, jaké oblečení jsem viděla na starších a „zkušenějších“ dívkách). Pak jsem objevila MODNÍ PEKLO a zjistila jsem, že naprosto, ale naprosto postrádám eleganci. Pořídila jsem si rádoby elegantní sukni (příšernou), sako (vůbec mi nesedí) a vrcholem byly boty. Ty mi přišly ve srovnání s teniskami super elegantní, ale když si je o týden později pořídila i moje babička, tušila jsem, že to nebude to pravé. Všechno tohle rádoby elegantní jsem kombinovala s původními kusy šatníku a styl stará-mladá byl na světě:-). MÓDNÍ PEKLO čtu moc ráda, mám prostě ráda styl, kterým Áda články píše. Baví mě inspirace v galerii a zasměji se u diskuzí (někteří diskutující se opravdu berou hodně vážně). Také jsem díky MP dospěla k poznání, že pro mě prostě elegantní styl není. Mám ve skříni dvoje, podle mne, hezké šaty, jednoduché lodičky a kabát. Zbytek tvoří barevné kalhoty, džíny, jednoduchá trička, barevné svetry, barevné tenisky a jednoduché kožené kozačky a sandálky. Jo a ještě jedna staro-mladá plstěná brož:-)

Příspěvek upraven 06.11.15 v 13:52

Katovka
10 příspěvků 6.11.15 14:02

Článek přesně ukazuje nešvar v botách na českých nohách..I když jsou slečny jakžtakž upravené, tak boty jsou většinou tristní. Mustangové „lodičky“, nahrnuté patvary přes nohu, kytičky, děrování apod. Otázkou zůstává proč..odpovědí může být moje kamarádka, která nosí jen pohodlnou obuv. V módním nadšení si koupila pěkné černé lodičky. Po jednom dni nošení mi je nabízela i zadarmo, že ji v tom strašně bolí nohy a dělají se jí puchýře. Ptala se jak mě v tom nemůžou bolet nohy. Bolí..mám od nich puchýře..ale když si je nazuji, tak mam tak krásně štíhlé a vytvarované nohy, že i když pak v duchu nadávám, tak můj pocit a pohledy kolemjdoucích mužů za to stojí :D

Jolene
8 příspěvků 6.11.15 14:15

A vidíte… Mně jsou pohledy kolemjdoucích mužů jaksi víte kde, takže na lodičky peču, přestože bych v nich asi měla lépe tvarovaná lýtka. Spousta holek tímhle lodičkovým společenským nátlakem získá dojem, že jen v podpatkách může vypadat dobře, a přesto se nechtějí vzdát pohodlí, takže z toho vyjde ten mustang, bohužel.

Katovka
10 příspěvků 6.11.15 14:29

Já tedy nevím..ale v mustangových lodičkách vypadají všechny nohy jako tlusté dráty do betonu..i kdyby vytvarovaly lýtko, tak dole to udělá baňatou nohu..A ano..jsem ješitná a obdivné pohledy mužů se mi líbí :D

Jolene
8 příspěvků 6.11.15 14:37

No jo, ty mustangový lodičky jsou hrozný.. Taky nechápu, proč jsou tady tak rozšířený, asi je to prostě snahou mít nějakej ten podpatek za každou cenu, na výsledek nehledě.

MP Vladenka
1307 příspěvků 6.11.15 14:29

Mustangové lodičky, to je super pojem :-) Daleko víc než „staro-mladé“ obutí mě nebaví uniformita již několik let „frčících“ huculí a masově rozšířené zástupy žen v kalhotách vypadajících jak rajtky, co by z fleku mohly skočit na koně (holinokozačky přes tyto rajtky jsou samozřejmostí), jen si dát na hlavu tu černou helmu :-)

Příspěvek upraven 06.11.15 v 15:08

Lucienka_M
223 příspěvků 6.11.15 16:08
Pohledy mužů :-)

Tedy musím napsat, že vás skutečně obdivuji. Já osobně s odřenými chodidly se vleču jako mátoha a tvářím se, jako když koušu do citrónu. Vy opravdu umíte pro krásu trpět a pevně doufám, že budete mít jako satisfakci co nejvíce obdivných pohledů.

AnaKarenina
450 příspěvků 6.11.15 18:30

Děvčata proč zase ty extrémy. 1)Existují i pohodlné lodičky, ve kterých se dá v pohodě chodit a žádné puchýře nedělají. (Samozřejmě nosit je při odpovídající příležitosti!) 2)Existují různé výšky a šířky podpatků. 3)Existuje i bezpodpatková varianta a ne nemusí to být mustang.

Možností je hodně.

Siv11
212 příspěvků 6.11.15 14:39

Článek jsem četla několikrát a v mnoha ohledech s ním nesouhlasím. Pobavilo mě, že vlastním jedny boty z těch „pekelných“. Je pravda, že jsem si je koupila z nouze, protože jsem potřebovala uzavřené podzimní boty a nemohla jsem najít nic, co by se mi líbilo. Ale přijde mi, že si neuvědomujete, že existuje víc stylů, než jen elegantní. Namátkově romantický, městský, ležérní, přírodní, dramatický, umělecký… Styl je něco, co vychází z nás a určitým způsobem vyjadřuje, kým jsme. Přístup tady na pekle mi připomíná běžné „proměny“ u stylistů. Stylista navleče ubohou ženou do outfitu, který jí vybere, a je mu upřímně jedno, že dotyčná se v tom necítí (což jde často vidět i na fotkách). Přijde mi, že tu vládne utkvělá představa, že by tu každá měla vypadat jako ve Stepfordských paničkách a do takového oblečení třeba i násilně navlečena. Chápala bych tuhle diskuzi, kdyby to opravdu bylo o tom, jestli vypadá ta která dotyčná nejlíp, jak to jde? Střih oblečení a barvy. A ty jsou pro každou postavu individuální a absolutně to nejde generalizovat. Prohlásit boty v tlumených barvách za pekelné a staromódní? :-D Existují lidé mezi námi, kteří vypadají výborně v tlumených barvách. Takže by si měli pořizovat něco, co jim neladí k jiným věcem? Když je řeč o různých střizích kabátů, proč je nerozebrat podle jednotlivých typů ženských postav (8, X, I, T, V, A, H, O), co komu sedne a co ne? Bylo by to určitě užitečnější než toto.

Ada Pekelná
973 příspěvků 6.11.15 14:49

Uvědomuju si, že existuje víc stylů, proto jsem v článku uvedla, že se bude týkat toho základního, obecného. Ale těm ostatním stylům bych také ráda věnovala nějaké články. Obecný styl je vhodný pro někoho, kdo jiný nechce, nebo zatím nemá.

AnaKarenina
450 příspěvků 6.11.15 17:58

@ Ada pekelná,

osobně myslím, že by bylo fajn, kdybyste stylistice pár článků věnovala. Mám totiž pocit, že u čtenářů dochází poslední dobou k nepochopení. Ti, kteří se o stylistiku trochu zajímají mají pocit, že nic jiného než elegantní styl neuznáváte. A ti, kteří se o stylistiku nezajímají vůbec zase mají pocit, že byste je v těch lodičkách nejraději poslala i vyvenčit psa ( opět, že nic jiného neuznáváte :-). Osobně jsem sice laik, ale jak stylistika, tak barevná typologie jsou mými koníčky a přiznám se, že ještě nikde jsem na pojem „obecný styl“ nenarazila. Nevím jestli je nějaký pramen, který neznám (klidně mě poučte), ale podle mě to, co popisujete pod obecným stylem je takový mix stylu elegantního a městského. Je fakt, že městský styl by mohl vyhovovat mnoha nevyhraněným lidem, protože není tak upjatý a formální jako styl elegantní, přitom je ale pořád dost šmrncovní. Osobně si myslím, že články z oblasti stylistiky by mohly být pro některé lidi docela dobrým vodítkem kam pokročit dál.

AnaKarenina
450 příspěvků 6.11.15 15:08

Siv11,

já si fakt myslím, že tady jde spíš o nepochopení autora a taky prostě toho formátu jakým MP je. I když víte, že jinak s Vámi vždycky souhlasím co se barevné typologie a stylistiky týče, myslím, že to je spíše náplní např Beátina blogu a ne tady tohoto. Myslím, že Ada prostě jenom vtipnou ( pro někoho kontroverzní) formou ukazuje ty nejhorší chyby, kterých je dobré se vyvarovat. Např na těch tlumených lodičkách nebyla špatně jenom jejich barva. V celém článku se bavíme o základních kouscích pro elegantní šatník (a ano já vím, že to není jediný a nejlepší styl na světě, ale je tématem článku)A Ada chtěla prostě poukázat na to, že některé typy obuvi prostě neplní funkci základních nadčasových lodiček. S tímto prostě souhlasím a z toho, co vidím na různých oficiálníh akcích je partné, že přesně tady je česká společnost fakt naprosto bezradná. Prostě styl můžete mít jaký chcete, to uznávám (i když žen s vlasním stylem, který má hlavu a patu je fakt pomálu), ale pokud půjdete na akci, která vyžaduje společenskou obuv a obujete si ty šedé boty z ukázky místo lodiček, je něco sakra špatně. Každý z nás má samozřemě jiný styl a od toho se odvíjí i to kolik obuvi potřebuje, ale pokud se bavíme o jedněch univerzálních nadačasových společenských botách, tam to opravdu potřebuje mít nějaké paramentry, které Ada pěkně popsala. Navíc dala i možnosti pro bezpodpatkovou variantu, takže za mě ok.
Jinak souhlas, že čtenáři MP přemýšlí často jenom v rámci svého vlastního vkusu, ale ono to platí o lidech obecně. Ono to opravdu potřebuje nastudovat si něco ze stylistiky a barevné typologie abychom pochopili, že to, co sluší nám, není spása pro všechny lidi světa. Uvidíme dejme tomu čas. Třeba se to zlepší, jsem životní optimista :-)
Jinak nemám pocit, že by Ada neuznávala i jiné styly než elegantní, jenom o nich prostě nepíše. Proč, to už by byla otázka pro ni. Není to primárním účelem tohoto blogu? Není stylistka, tak se radši drží ve vodách, ve kterých si je jistá? Není to z části proto, že Češi obecně jsou velmi konzervativní, tak dovedou nejlépe přijmout jakousi umírněnou formu elegantního stylu, než třeba styl dramatický?

AnaKarenina
450 příspěvků 6.11.15 14:42

Za mě článek ano, v podstatě nemám co vytknout. Ocenuju zejména :

 1. že jste se do toho po diskuzi pod posledním článkem s takovou vervou pustila, ale Vám odvaha nikdy nechyběla, že jo.
 2. Ocenuji zmínku o barevných typech, barevná typologie je na MP bohužel dost podcenovaná. Ostatně nejen střihy, ale i naprostá neschopnost kombinovat barvy (a neznalost těch, které nám sluší) vedou k rozpačitému výsledku.
 3. Ocenuju zmínku o tom že kdo chce hledá cesty, ne výmluvy. Ty mě pod posledním článkem iritovaly asi nejvíc. Prostě ano, v našich hektických životech občas musíme dělat kompromisy, ale v českém pojetí je to rovnou rezignace. Přitom v dnešní době existuje tolik možností, že kdo chce, řešení najde.

Obecně s článkem souhlasím. Nepřipadá mi, že by se Ada nějak odklonila od toho, co hlásala už dřív. Jenom prostě tentokrát rýpla do opačného extrému než obvykle, tot vše. A ještě k těm poznámkám o tom, že Ada tento styl vlastně vytvořila - no nemyslím si. To, že mohla být špatně pochopená se stát může, ale to není chyba autora. Já čtu MP taky od začátku a nikdy jsem neměla pocit, že bych si měla pořídit hnědé manšestrové sako a béžové kalhoty. Už jenom proto, že vím, že tyto barvy mně nesluší a nezapadaly by to mého šatníků. Zrovna tak to, že Ada upozornovala na to, že podléhat bezhlavě modním trendům je neosobité neznamená, že mám jít do opačného extrému. A to, že jsou tu rady o tom, jak mají vypadat základní a nadčasové kousky šatníku přece taky neznamená, že nic jiného by v něm být nemohlo atd. Prostě ženský, nemyslím to jako rýpání, ale pokud Vás to, jak vypadáte aspon trochu zajímá, tak doporučuju konzultaci u kvalitní barevné typoložky, stylistky a vizážistky. To je prostě základ, po kterém budete vědět jak se máte zrovna Vy líčit, co lichotí vašemu tělesnému tvaru a jaké barvy nosit. Je to jednorázová investice a je k nezaplacení. Pak už je mnohem jednoduší na ten „Váš“ základ nabalovat ty trendy, které se Vám líbí a Vám sednou. A postupně obmněnovat. Sětří to čas i peníze.

moi-bebe
223 příspěvků 6.11.15 14:44

Škoda, že se dá dát jenom jedno zelené ramínko. :)

Siv11
212 příspěvků 6.11.15 14:57

Naprosto souhlasím :-). K těm kompromisům, zrovna jeden řeším. Potřebovala bych nahradit svůj již poněkud obnošený péřový kabát (ano, buřtokabát :-P). Jenže coby barevný typ s nejvyšším možným kontrastem už naprosto a zcela odmítám černou, hnědou nebo modrošedou. O béžové neuvažuji, vypadám v ní vyřízeně :-). Pokud chci něco v mých oblíbených výrazných barvách (klidně i výraznou tmavě růžovou), mám na výběr jen lyžařské bundy. Co je horší, nosit něco, co má tvar, ale barvu, která mi sice neškodí, ale taky pro mě nic nedělá, nebo raději barvu, která mi lichotí, ale střihově to není ideální (potřebuji pásek nebo výrazné projmutí). Vím, že to můžu nahnat doplňkama, ale já chci víc barvy než jen to :-). Mám vyhlídnutou vlněnou látku na kabát, jasně růžovofialovou, ale je mi jasné, že ani vlněný kabát mi nenahradí oblečení do tuhých mrazů, případně těžké nepohody.

Příspěvek upraven 06.11.15 v 14:57

AnaKarenina
450 příspěvků 6.11.15 15:18

@Siv11,

chápu, čím větší nároky máme, tím je to shánění těžší. Pokud máte šikovnou švadlenu je to výhra, taky jsem si nechala zimní kabát ušít a vřele doporučuji. Jinak nějaké modely ze zářivě růžové poměrně teplotně neutrální barvy jsem viděla kupodivu v M&S, ale působily spíš dojmem duffle coat než bundy ( omlouvám se, fakt nevím, jak se to překládá). Jinak já jsem občas viděla výrazně barevné bundy v Asosu a světě div se i ve výrazné slevě:-), mají je pod označením neon. Vím, že objednat přes internet bundu je riziko, ale na druhou stranu vrácení zboží u ních není žádný problém, mám s tím hodně zkušenotí a zas tak draho to nepřijde. Jinak souhlas, u nás v obchodech je to prostě jenom černá, hnědá, šedá a max námořnická modrá. Obchodníci prostě ví, že 98% Čechů barvy neřeší. Obecně nám stačí:

 1. aby se to nešpinilo
 2. aby to vydrželo
 3. abych nevyčuhoval z davu

Jestli nám daná barva i sluší je irelevantní.

Příspěvek upraven 06.11.15 v 15:20

Lucienka_M
223 příspěvků 6.11.15 16:11
Barevné kabáty

Potvrzuji, barevné kabáty a sáčka, někdy i dosti odvážných barev mají v MS.

Siv11
212 příspěvků 6.11.15 22:01

Jj, jsou, ale v naprosté většině v rovných, nevypasovaných střizích, což je mi bohužel k ničemu :-(.

notrends
514 příspěvků 6.11.15 14:50

@Shiro vždycky v obchodě s obuví udivím prodavačku když řeknu jestli nemají něco méně zmuchlaného, zdobeného, ocvočkovaného." Ale paní to se ted nosí!" Jo už aspon pět let v Tamarisu a u Riekeru. To je fakt peklo. Boty pak vypadají jako by je už předem někdo rozšlápl aby byly pohodlné a nemají tak vlastně žádný tvar. Hrůza.

shirla
882 příspěvků 6.11.15 15:10

Jo, tohle mě bavilo. A doufám, že příště se posuneme výše.

Bara06
2039 příspěvků 6.11.15 16:02

.

Příspěvek upraven 12.04.16 v 09:30

AnaKarenina
450 příspěvků 6.11.15 18:09

Bara06,

když jsem studovala výšku já, představte si, že jsme byli tak chudá (neúplná) rodina a mamka těžce nemocná, že moje kapesné bylo 0kč. Doma jsme ani skoro netopili a jídlo kupovali zásadně prošlé a ve slevě. Na všechny výdaje včetně kolejí a studijního materiálu jsem si musela vydělat na brigádách, co zbylo na oblečení, to zbylo. Každopádně jsem po celou dobu chodila oblékaná tak, jak jsem chodit chtěla. Sice kombinace sekáčů + výprodejů, ale stylově vždycky lehce elegantně a šlo to. Prostě je to opravdu o stylu, ne o penězích. Vždycky se směju, když slyším argument o penězích, protože než jsem si po ukončení školy začala vydělávat na plný uvazek nikoho chudšího než nás, jsem v celém okolí neznala. Upřimně, ted jsem za to ráda. Aspoň mě to naučilo makat, neztěžovat si, nevymlouvat se a umět si něco odepřít.
Se zbytkem toho, co jste napsala souhlasím. Pokud jste měla potřebu chodit oblékaná do punk stylu a chodila tak, proč ne, to je v pořádku. Ale kdybyste chtěla, věřte, že pouzdorové elegantní šaty v second handu byste taky sehnala. A ještě by Vás vyšly i levněji.

Veroniq
332 příspěvků 7.11.15 15:25

„Kdybyste chtěla.“ To mi připomíná, že jsou i lidi, kterým je od malička vštěpováno, že do second-handu nemají ani páchnout :) A nejsou to lidé, kteří měli vždycky dost peněz, je to jen přesvědčení, že se nemá nosit oblečení kdo-ví-po-kom…

AnaKarenina
450 příspěvků 7.11.15 17:00

@Veroniq,
pak jsou tu i výprodeje, různé akce ( např. Lidl) atd. Prostě pokud nepřijmeme premisu, že chudí lidé musí chodit nazí, pak je to, co si na sebe oblečete otázka stylu ničeho jiného. Existuje oblečení různé kvality, různé ceny od různých výrobců a toto oblečení je prodáváno ve všech stylech napříč všemi temito cenovými kategoriemi.

PS: K těm sekáčům, no, ono možná je někomu do hlavy vštěpováno, že oblečení ze sekáčů je odporné (i mně bylo), ale když se ocitnete na prahu chudoby a zjistíte, že v sekáči na váhu seženete slušné šaty za 30 kč a svetr za 40kč najednou svůj postoj přehodnotíte. Protože i ve výprodeji byste za ty věci dala minimálně 200kč a pokud jste opravdu chudá, je to pro Vás dost peněz, víte? Upřimně, já mám kvalitní materiály a nové oblečení ráda a ráda si je ted, když mi to moje situace dovoluje dopřeju. Ale kdybych se opět dostala do podobné situace v jaké jsem byla v průběhu studia, budu pragmaticky volit nejlevnější řešení a v té době to byl prostě sekáč. Pokud se dostaneme opravdu do stavu dlouhodobého finančního nedostatku, přestane být fajnovka a přijmete i ty možnosti, kterými jste dřív opovrhovala. Nějaké přesvědčení vůbec neřešíte. Pokud jste to ještě nikdy nezažila, znamená to, že jste v té situaci ještě nebyla.

Příspěvek upraven 07.11.15 v 17:02

Veroniq
332 příspěvků 7.11.15 17:26

Za dob, kdy jsme vážně neměli, jsem byla ještě moc malá a mamka sháněla levně látky a šila z toho mco pěkné věci, tj. na sekáče nedošlo. Já bych si nikoho v žádném případě nedovolila v tomhle směru poučovat, nedej bože to odsuzovat. Chápu, že se v sekáčích dá nakoupit dobře a levně, že to ušetří spoustu peněz, a že když člověk počítá desetikoruny na jídlo, je za úsporu dvojnásob rád. Spousta lidí sekáče upřednostňuje i přesto, že nedostatkem prostředků netrpí. Zdá se, že je to dnes i docela móda. Na druhou stranu si dokážu představit, že když někdo v tak svízelné situaci není, má k sekáčům nějakou averzi, ale na rozhazování taky nemá, může to taky dopadnout všelijak. I v těch výprodejích si musíte dát pozor, na co narazíte. Jestli vám to sedí, jestli to máte s čím kombinovat, jestli to vydrží… Čím míň peněz máte, tím větší pozor si musíte dávat. A když si koupíte blbě a nemáte na to koupit něco lepšího, budete v tom holt stejně chodit. A předpokládám, že proto taky lidé, kteří se rádi pohybují v terénu, dávají přednost víc outdoor módě, protože s ní zvládnou všechen terén i počasí. Ony jsou ty věci (pokud je nekupujete v Lidlu) taky dost drahé… Je to prostě na dlouho, je to o přístupu a životním stylu. No a taky o vkusu a zkušenostech.

Bara06
2039 příspěvků 9.11.15 10:36

.

Příspěvek upraven 11.04.16 v 14:44

Chérie1
19 příspěvků 9.11.15 14:21

Ja si myslím, že obliekať sa pekne nie je otázkou peňazí. predsa tie nevkusné topánky, mikiny či batohy si ľudia tiež museli niekde kúpiť a tiež stáli nemalé peniaze… zaplatili za ne toľko, koľko by zaplatili za elegantné topánky, kabát či kabelku, takže je to skôr o prioritách.

je zbytočné mať plnú skriňu vecí, ktoré sa k sebe nehodia… radšej vlastniť pár univerzálnych kúskov v jednom štýle, ktoré sa ľahko kombinujú. a povedzme si úprimne, mnohokrát by stačilo, aby sa ľudia o svoje oblečenie starali, žehlili ho a čistili (+impregnovali) pravidelne topánky. vtedy totiž oblečenie aj boty dlhšie vydržia.

moi-bebe
223 příspěvků 9.11.15 09:40

Chápu, a s tím rebelováním máte naprostou pravdu. Ale váš prapůvodní příspěvek byl o tom, že holky na vysoký se nemůžou oblíkat hezky, protože dojíždějí nevimodkud a pak chodí dlouhé kilometry mezi školou a školou, příp. mezi školou a zastávkou autobusu někde v prérii.
Ať si rebelují, od toho je mládí, já to chápu. Když chce někdo vypadat jako batikovaná lesana bez jakékoliv úpravy, protože „jstemivšichniuzadele“, tak ať tak vypadá. O tom ale řeč v původním příspěvku nebyla.
Na druhou stranu, myslím, že i batikovaná lesana může vypadat upraveně a čistě, ne jako by se právě vrátila z cesty do Mordoru a zpět.

Bara06
2039 příspěvků 9.11.15 10:25

.

Příspěvek upraven 12.04.16 v 09:30

Makinka
34 příspěvků 6.11.15 16:22

„Když se v něčem vyfotí rozjuchaná štíhlá blogerka, většina lidí si ani nevšimne, že má na sobě divnou barevnou kombinaci, zvláštní styl nebo kousky, které vypadají dobře jen na takové fotce a v reálu nikoli.“ Přesně proto se místní galerie už nejmenuje inspirace.

hranostaj13
57 příspěvků 6.11.15 16:58

Ano, souhlasím, že některé ženy na sebe navléknou páté přes deváté a pak to nevypadá dobře. Pruhované podkolenky a lesanovské sukně s potiskem kytiček bych si na sebe nevzala. Ovšem nesouhlasím s částí článku pojednávající o botách. Jako některé z nich jsou opravdu nehezké, ale třeba ty modré, semišové lodičky s mašlí přes nárt se mi líbí daleko víc než růžové, lesklé a špičaté lodičky od Louboutina. Prostě každému se líbí něco trochu jiného. Jasně, do divadla nebo na jinou slavnostní příležitost si vezmu lodičky na tenkém podpatku, ale na denní nošení do města dám prostě vždy přednost jednobarevným lodičkám nebo kotníkovým botám na širším a nižším podpatku a klidně i s páskem přes nárt, protože se mi ty boty nebudou aspoň vyzouvat při rychlejší chůzi. Nejdůležitější je cítit se v oblečení a botách příjemně a sama sobě se v tom líbit a teď si mě klidně umínusujte :-).

Madietta
26 příspěvků 6.11.15 17:02

Po dlouhé době článek, jaký v Módním pekle ráda čtu, a nesmírně oceňuju ty skvělé kresby. :)

Chérie1
19 příspěvků 6.11.15 17:31

Po prečítaní pohoršených príspevkov v diskusii to vyzerá, akoby existovali len dva extrémy, ako sa dá obliekať - buď vysoké lodičky+kostýmy, alebo športová obuv skombinovaná s outdoorovým oblečením, lebo je to predsa také pohodlné… bohužiaľ väčšina čitateliek všetko berie ako útok na svoju komfortnú zónu a začnú sa obhajovať, že oni musia chodiť oblečené tak, ako chodia, pretože majú ťažký život, zdravotné problémy a každý deň vláčia bremená.

každý má právo nosiť to, čo mu vyhovuje a v čom sa cíti dobre, ale diskusie na módnom pekle by možno mali byť viac o tom, ako dobre vyzerať, dávať si rady, ako kto čo robí… nie o tom, že hromžíme na to, ako sa niečo nedá urobiť a vlastne ani nechceme, lebo móda je povrchná. či chceme alebo nie, to, ako vyzeráme veľmi ovplyvňuje to, ako sa cítime. myslím si, že každá žena sa cíti lepšie a sebavedomejšie, ako keď je upravená, má vyžehlené oblečenie a elegantné topánky (pre rýpalov - nemusia to byť lodičky na vysokých podpätkoch)

PS: tu je link na motivačné video, prečo by ste sa mali každý deň pokúsiť obliecť a vyzerať najlepšie ako viete.
https://www.youtube.com/watch?…

AnaKarenina
450 příspěvků 6.11.15 18:21

@Chérie1,

opět s Vámi naprosto souhlasím. Víte já si myslím, že se tady navíc projevuje jedna věc a to, že modní poradenství je obor jako každý jiný. Prostě pokud chcete nějak vypadat, musíte se věnovat trochu do hloubky jak stylistice, tak barevné typologii. Chápu, že ne všichni tímto tématem chtějí trávit hromadu času, ale těm bych doporučila konzultaci u odborníka z těchto oblastí. ( Je to jako s jídlem, kdy za posledních 10 let zjištujeme, že bezhlavé diety přinesou jen jojo efekt a návštěva odborníka není od věci. A nebo důkladné samostudium zdravé životosprávy).
MP by mohlo nadšeným laikům v oblasti mody pomáhat a mohlo by lidi někam posunout, ale to by museli chtít. Jak jste správně podotkla, je absurdní, že zrovna na modním portálu se najde tolik výmluv a naprostá neochota hledat cesty, vzájemně si poradit a hlavně zamyslet se, zapracovat na sobě a něco změnit. To, že je tu tolik negativních komentářů, které berou články jako osobní útok jenom vypovídá o tom, že daný obor je poněkud komplexnější a vyvarovat se jeansům a buřtobundám prostě k tomu, aby člověk měl styl nestačí.

Příspěvek upraven 06.11.15 v 18:22

Lucelle
332 příspěvků 6.11.15 20:20

Díky za to video, cítím to stejně.

Lucienka_M
223 příspěvků 6.11.15 22:07
Ideál krásy

@andiedvorakova
Proč jsem se je narodila o 400-300 let dřív

Lucienka_M
223 příspěvků 6.11.15 22:22
Kabát MS

@Siv11
To je mi líto, vždy mne zaujaly ty barvy. Střihy jsem už nezkoumala. Asi něco podobného jako u jiného článků ty barevné vlněné svetry, ty jsou taky úplně rovné…

Madietta
26 příspěvků 7.11.15 05:14

Jsem se nad tím ještě zamyslela a dospěla jsem k názoru, že tohle je způsob oblékání typický pro určitou vrstvu mladých žen, povětšinou vysokoškolských studentek. Zhusta též nějakých humanitních oborů.

Když pomineme subkultury a budeme se držet mainstreamu, tak mladá trendová holka si pojede v těch svých umělecky potrhaných skinny džínách a vestičkách a flitrových adidaskách, kámošky do nepohody z klubu Pohodlí Především si nosí trička, softshellky a pohorky, no a pak je tu mladá humanitní studentka, která má pocit, že je prostě někdo jiný, lepší, že má na víc, že se musí odlišit od pipinek, atakdále atakdále… jenže vůbec neví, jak na to, experimentovat ani kombinovat neumí, protože o módě ví kulový, ale prostě je odhodlaná to pojmout jinak, et voilà, máme zde „starou mladou“.

A to prosím můžu napsat naprosto zasvěceně a přesvědčeně, protože jsem na vejšce byla přesně taková a se mnou hromada mých spolužaček. Můžu případně dodat i nějaké fotky jako důkaz místo slibů. :-D

Ale zároveň tím můžu všem staromladým vlít optimismus do žil, protože se z toho dá vyrůst. :-)

carnifax
61 příspěvků 7.11.15 14:37

Mezi jiný a lepší není třeba dávat rovnítko jen proto, že vy jste to tak měla.
Někdo prostě programově odmítá vypadat sexy a chce vypadat podzimně nebo mírně potrhle.
Ostatně z hlediska staromladého - nepřipadá mi, že by se staré ženy v ČR byť jen náznakem oblékaly tak, jako ženy na výše uvedených kresbách.

Mattie
71 příspěvků 8.11.15 21:44

Neházejte všechny do humanitního pytle, já jsem z PříFUKu! :D

eponine
23 příspěvků 12.11.15 21:41

Souhlasím… mám spoustu takových spolužaček, většinou buď inklinují či kdysi inklinovaly k hippie stylu, nebo se prostě chtějí jen odlišit od džínové masy. Jenže to není tak snadné: nejsou barvy jako barvy - ty pastelové jim evokují nastajlované bárbíny, na svítivější nemají odvahu (protože by je bylo na ulici moc vidět), ale přesto chtějí mít pocit, že jsou barevné, takže volí tlumené odstíny a vzniká nám z toho ta hnědo-béžovo-okrová změť. K tomu přidejte vygajdanou plátěnou kabelu s proužkama z orient shopu, kterou údajně tkali Tibeťani, a máte přesně tenhle styl…

lucičert
1 příspěvek 7.11.15 10:47

Pěkný článek :) Zárověň jsem se ale docela našla v některých věcech :D Třeba moje nový botky z Tamaris se docela podobají tomu co se tady schazuje… Takže by mě docela zajímal váš názor :D Podpatky nosím ráda, ale vzhledem k tomu, že mám velice úzkou nohu, nárt i patu, tak mi boty (lodičky, balerínky) bez pásku přes kotník padají z nohy (ano, vyzkoušela jsem jich stovky)… Proto pro mě na běžné nošení nepřipadají v úvahu, akorát bych je někde ztratila… A boty s páskem zase vetšinou nejsou tak hezké a elegantní :(

moi-bebe
223 příspěvků 9.11.15 11:09

To záleží na tom, kolik vám je let… Podle mne teda lodičky s páskem elegantní rozhodně být můžou, mám je ráda, působí takovým staromilským dojmem - jako za první republiky.

Edit: oprava špatně nahrané fotky.

Příspěvek upraven 09.11.15 v 11:11

Aninka304
1 příspěvek 7.11.15 12:15

Jsem těžce out, ale jsem s tím smířená :D Cokoliv bez pásku přes nárt mi padá - kvůli mému tvaru paty gelové opatěnky nepomáhají a naopak tlačí a bolí a ty gelové vložky do boty jsou také na nic :D Takže já si jedu pásky a jsem spokojená :)
Navíc, minimálně čtyřikrát týdně chodím tancovat a začaly mě z toho bolet palce. Takže placaté/špičaté boty nebo boty na podpatku či s tenkou jsou pro mě nemyslitelné - a teď mi prosím poraďte nějaké elegantní, které můžu nosit :D
Momentálně boty hodnotím podle těchto kritérií - budou dostatečně měkké, nebudou mě dřít na patě, nebudou mi lisovat prsty k sobě a budu mít dost místa kolem palce :)
Takže ač jsem zatracovala sportovní boty na normální nošení, z hlediska praktičnosti (nikoliv toho, že je teď nosí všechny/všichni) jsem se k nim přiklonila :)
Tohle jsou moje nové pohodlné botky a ať si kdo myslí co chce :D

jaksitaksi
85 příspěvků 7.11.15 13:44

@AnaKarenina Máte pravdu. Z pohledu pohodlnosti by měl šance hidžáb či burka, to ledacos schová :-) (i když muslimky jsou pod tím hábitem vystajlované)

Tinity
1 příspěvek 7.11.15 13:49
Poznámka

Fajn článek, trochu se jím vrací staré dobré módní peklo. Nicméně si nemohu odpustit poznámku, že platí pravidlo „Kovářova kobyla chodí bosa“ - poměrně často Adu potkávám a mnohdy postrádám ten šarm, eleganci a kvalitu jejího oblékání. Ale jsme v „pekle“

Aija
56 příspěvků 13.11.15 09:34

Taky se mi párkrát poštěstilo potkat Adu v divnomodelu, který s elegancí a tím co hlásá poměrně pokulhával:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.15 15:07

Já se fakt někdy nestačím divit, co všechno na oblečení může vadit. Jestliže se předpokládá, že se nemusí chodit elegantně a na podpatcích vždy a všude, ale jenom na vhodné příležitosti, logicky z toho vyplývá, že na ulici, zvláště přes den, uvidíme většinu lidí v neelegantních nepodpatkách. Další rozpor vidím v módním nošení (zvlášť bílých) tenisek k čemukoli kamkoli, nebo rozdrbaných džín k elegantnímu saku, což sklízí obdiv, a nikdo v takovém případě absenci elegantní obuvi a slušných kalhot (pokud to nejsou nechtění „vorvani“) nerozporuje. Jsem ráda, že si dneska každý může obout, co mu vyhovuje a co se mu líbí, protože jsem zažila doby, kdy bylo prakticky nemyslitelné vyrazit do ulic v jiných botách než na podpatku. Bylo to sice krásné, ale bylo toho dost. Kdo chce, tak může, kdo nechce, ať nemusí. Jeho problém.

Příspěvek upraven 07.11.15 v 15:11

RenataRen
512 příspěvků 7.11.15 15:18

@AnaKarenina Ale ano, vždyť z toho, co Ada píše, opravdu vyznívá, že podpatky celý den je jediné to pravé. A jehly k tomu. Samozřejmě, že do divadla nebo na operu podpatky patří. Myslím, že většina žen tady píše o své běžném oblékání - ne na sváteční události typu ples v opeře.
Dost pochybuju, že ta děvčata, která Ada vyfotila, mířily do divadla nebo na formální party.

Mauvy
263 příspěvků 9.11.15 10:12

@RenataRen
Na mě to tak taky působí. Navíc špičaté lodičky na jehlách ani nevlastním (to jsem ale módní barbar, co?) a dle ortopédů (a nejen podle nich) jsou takové boty nejlepší cesta, jak si vypěstovat přinejmenším pěkné otlaky a vbočené palce. Děkuju, ale já si raději na denní nošení ponechám své pohodlné botky na nižším a širším podpatku, navíc když už mi není dvacet ani třicet atd.

Příspěvek upraven 09.11.15 v 10:31

Mauvy
263 příspěvků 9.11.15 10:16

@lucičert
Ty boty jsou hezké, i barvou. Taky musím mít u některých pásek přes nárt, protože mám hodně malou nohu a většinu bych i v nejmenší dámské velikosti, která je běžně k dostání, ztratila. A v něčem prostě chodit musím.

Harka
38 příspěvků 9.11.15 13:30

Ado, v tom úvodu, před „jednotlivými prvky“, jste ještě zapoměla jednu zatraceně důležitou věc: to jak se jakékoliv oblečení a boty na nositeli nesou!! Bohužel v běžném provozu to podle mého názoru dělá 80% z toho jak ten člověk vypadá bez rozdílu pohlaví a stáří. Pokud vyloženě nemá tepláky, leopardí overal a jiné výstřelky, nebo nesmrdí na 20 metrů, tak chůze, shrbený postoj, gesta, ano i výraz ve tváři… udělá i ze sebehezčího modelu a modelky podivně se klátící postavu.
I když jsem asi tak třístý komentář (snad to nikdo nenapsal přede mnou a já to přehlédla), ale musím a musím to podotknout;). Zrovna dnes jsem totiž stála v autě na semaforech a na přechodě čekala moc pěkná paní. Jen do té doby, než jí skočila zelená a paní se rozešla jako starý hokynář. (tímto se omlouvám všem hokynářům).

MP Vladenka
1307 příspěvků 9.11.15 15:28

Pro pobavení doporučuju stavit se někdy v Praze na Náměstí Republiky či u Staroměstského náměstí. Ty dámy (často za každou cenu) elegantní v jehlových či i jen úzkých podpatcích snažící se jít důstojně s rovnými zády, to stojí za to :-) Po chvilce koukání uslyšíte spršku nadávek adresovaných dlažbě a zničeným podpatkům, občas i nějaký ten bolestný výkřik a superelegantní dámu klátící se směrem k zemi. Dojem elegance je tentam.
Naprosto chápu placaté boty. Jeden čas jsem ve stejné lokalitě zkoušela i trochu širší, relativně nízké podpatky. Vzdala jsem to. Viva la oxfordky, baleríny, nízké kozačky a polobotky.

Harka
38 příspěvků 9.11.15 13:48

A ještě bych měla poznámku k článku - na tu páteční momentku, kde je slečna v baretu a 250 příspěvků jsem nereagovala, neboť si myslím, že to Ada udělala schválně. (až zase bude třeba rozvířit vody, tak sem dá fotku maminy s děckem v džínách a softshellce;)). Přesto, že si myslím, že by to zasloužilo trochu rozvést - co nějaké foto z těch módních domů, když už se zmiňujete? Apod. OK, u fotky s baretem a batohem jste napsala, že bude další článek. No a je tu.
A zase dle mého další nešvar. Ten začátek je super. Ale pak to padá do jedné roviny, třeba ty boty co považujete za IN/OUT, to by se vešlo na další článek. A trochu rozvést… PROČ. Ráda se nechám poučit, když někdo něco o něčem ví. Nebo alespoň ví, jak to napsat ;). Ale napsat tohle je fuj a tohle je ono… to je strašně jednoduché a ne každý bere vaše slovo za jedinou bernou minci, ale když to vysvětlíte… (umělci na vernisážích taky mají několika řádkový popis co tím dílem chtěli říci;)). Například píšete, že móda má hodně podob a že elegance není jen sako a kostýmek - v dalším to téměř shazujete. Zrovna ty boty. Určitě existují i další typy bot k oblečení, které nejsou na podpatku, nejsou kožené a přesto je nositelka v obraze o módě. (mně osobně zrovna ty „téměř zdravotní boty“ s lakovanou špičkou a mašličkou příjdou dost infantilní;)). Nebo pak ty saka… Ale jestli je výběr podle nadpisu - tak OK, jenže o baretu nebo batohu ani zmínka a to by u těch typů stará/mladá bylo tak důležité :)).
Ale malované obrázky jsou geniální. Dostala mě rozjuchaná blogerka a vylešťěné půlky na posledním obrázku. Díky za ně. Tam to lépe napsat a zdokumentovat snad ani nešlo!

rice
356 příspěvků 9.11.15 21:40

@Stemcells Všechny tři Čiháky jsem vezla pohromadě jen dvakrát - z knihovny a do knihovny, kdy mi příšerně třeštila hlava z vykonané zkoušky :) přepravila jsem je též v náručí…

shanimplavkynahrocha
4604 příspěvků 10.11.15 10:11

@katango Ja mam rada volne ruce :).

sahier
18 příspěvků 11.11.15 20:28
Nemóda a neupravenosť

Práve som dostala na túto kritiku odpoveď od svojej 30 ročnej sesternice, vraj v móde je prirodzenosť. Ďakujem pekne ak sa má neupravenosť rovnať prirodzenosti, chce se mi blejt a ak sa to niekomu páči, tak ho ľutujem. Vážené dámy nenoste prosím Vás tie nemožne dlhé vlasy takmer po pás, ked máte tri a pol chlpa na hlave, je to viac ako strašné a nevkusné, tie nevkusné vetrovky k sukniam v ktorých i keď máte možno 40 kg a meriate 1,8,ale to nevidno pod neforemným strašiakom a vyzeráte tým pádom tučnejšie a neforemnejšie ako ja čo mám 45 r. meriam 1,62 a vážim 70 kg, ale si oblečiem klasický kabát po kolená. Kedy už z dnešných mladých žien začnú byť dámy - to čo bolo ešte 30 rokov dozadu normálne a bežné?

MyšákFerda
77 příspěvků 11.11.15 23:25

Dnes jsem si koupila baleríny značky ARA a jsou opravdu měkké a pohodlné. Dokonce vypadají elegantně i na mém širokém chodidle. Jsem z nich nadšená, díky za tip.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.15 13:33

@Annabellee a ten dobrý pocit by z nej mali mať aj ostatní, ktorých stretne.
Vymývat mozog módou a verejným mienením? To fakt? Akože dáma nedbá na to, čo si kto o nej pomyslí, hlavne že je „svoja“?
Hmmm

Aija
56 příspěvků 13.11.15 09:26

Jediné baleríny, které se mi líbí! Nemám žádné, protože mi přijdou všechny placatě divné a většinou působí spíš rozšmajdaně… Ale ara má tyhle moc hezké, asi po nich kouknu:-)

Korppi
23 příspěvků 16.11.15 19:33

Teda, hanba mi, ale já si dokonce občas velice zakládám na tom, že se obleču pytlovitě, nebo prostě nějak tak, že by se řeklo „divně“. Samozřejmostí pak pro mě ovšem je, že si upravím vlasy a hezky se nalíčím, ale „příšerné“ outfity jsou občas mojí zábavou :D

Bačavelmistarý
115 příspěvků 17.11.15 09:27

Nojo, ještěže Vás, Ado, máme, jinak bych vůbec netušila, jak se obléknout na tak významnou a neopakovatelnou společenskou událost, jakou je chůze po městě.

madlee
3 příspěvky 17.11.15 18:23

Jasne, kdyz na sebe nekdo nahaze blbe padnouci obleceni pofiderni kvality a strihu, tak bohuzel. U tech mladych, stihlych to jeste zachranuje treba dobre padnouci dziska anebo ty Nike tenisky, ale jak je to vyssi vek a do toho neucesana hlava, potes koste. Ado, vybirejte lepsi lodicky, videla jsem obchody plne hezkych a modernich, jen ty hlasatelky na CT oblekaji takove humpolacke a mimo klasiku…neco takoveho je klasika, mozna nizsi podpatek a kuze, ne lakyrka http://www.tonybianco.com.au/…depatent.jpg

madlee
3 příspěvky 17.11.15 18:25

@Korppi Licit se nemusis, pokud vypadas dobre, ale nahazane desne nepadnouci hadry a bud premira make upu anebo strasak do zeli je vzdy des.

Korppi
23 příspěvků 20.11.15 17:52

Vždy? I na módních blogerkách? Protože o tolik tlustší než ony zase nejsem ;)

Karolina Krátká
33 příspěvků 18.11.15 09:31

Jo boty! Kromě toho, že na vysokých ani tenkých podpatcích neumím chodit, nikdy jsem neuměla a pokusy o tuto líbeznou činnost končily poškoženými kotníky a pády na hubu, protože na vysokých tenkých podpatcích prostě chodit neumím. Jo, a levné sračky od Bati, méně levné, ale stejně hnusné kopyta od Riekera a ten okolní neřád, no, bejt chudá studentka, tak si ušetřím na jedny krásné černé z Vagabondu nebo jedny krásné černé od Högla, a bejt ještě chudší studentka, nechám si je ušít u nejmenovaného brněnského ševce, ale má půlroční dodací lhůty, protože má moc práce. Od téhož nejmenovaného ševce mám taky boty na podpatku, které jsou v ose nohou mojí maličkosti, takže z nich nepadám.

No a historky z obchodů s obuví, když si chcete koupit něco ve dvaačtyřicítce… Třeba Högl. Mají putyk v Praze na Příkopě a tak arogatně nablblé prodavačky by měli vystavovat v muzeu. Když jsem uchopila do ruky model a pravila Ve dvaačtyřicítce, slečinka se na mě jako obvykle podívala nosníma dirkama a řekla Tohle se vyrábí jenom po čtyřicítku. Večer jsem si na hoegl.at zkontrolovala, že blbka lže, že se dělají až do 42. Delegovala jsem nákup na vídeňskou kamarádku, která zašla do höglkrámu někde ve 14. obvodu, řekla chtěla bych tohle ve dvaačtyřicítce, prodavač řekl No, tady v obchodě je nemáme, ale vydržte, já se vám kouknu, ono se v okrajových velikostech dělá míň kusů, ale někde je snad mít budou. V höglinternetu našel, že by jeden pár měl být ve Štýrském Hradci, jeden v Salzburgu a dva v obchodě na Mariahilferstrasse, vzal si na Anne-Marii číslo, že to zařídí, a až boty dojdou, zavolá. Jo a ještě byly o asi 50 eur levnější než v matičce stověžaté.
Ve Vagabondu mi paní vysvětlila, že dvaačtyřicítku dostávají pouze ve vybraných modelech, pouze po jednom páru, a že jsou hned vyprodané, takže musím přijít na začátku sezony. Ale laskavě mi podarovala nějaký prospektík, že si mám objednat z vagabond.se.
V týhle zemi moje peníze očividně nikdo nechce.

A sako si jedině nechat ušít, protože pokud se jedna náhodu netrefí do měr výrobce, sedět to nebude.

Oldyn
6401 příspěvků 18.11.15 09:40

@Karolina Krátká
Tou šitou obuví myslíte Alanky? Tam je totiž dodací lhůta 3 měsíce (vlastní zkušenost).

arwenn
458 příspěvků 18.11.15 15:46

@Minky Mezi námi, než do Zary při současné kvalitě jejích hadrů, radši půjdu snad do sekáče…

Stemcells
97 příspěvků 22.11.15 18:43

Inu jo. Mám takové lodičky, na jemném podpatku, s téčkem, jsou to mé zatím nejmilovanjší lodičky, mám ráda módu prvních třiceti let 20. století a tyto botky jsou hodně, hodně do toho stylu. Nevím, jestli by prošly Adiným sítem, nemají až takové jehly a nemají špičatou špičku a ani nevím, jestli jsou tedy elegantní, ale co už. A právě mi byly doručeny fotky z významné akce, po jejichž spatření jsem téměř zaplakala… Nemám elegantně vykroužené lýtko, nemám útle křehký kotník a éterické, jemné lodičky pod mou nohou téměř zmizely a celý dojem se smrskl na pásek kolem nártu, což spíš vypadalo, jak kdybych kolem mohou měla omotané tefilin… Připomínám, že NEmám nadváhu, než mi někdo začne doporučovat zhubnout, boty jsem před nákupem prohlížela na noze důkladně, i doma spolu se šaty a neměla jsem je poprvé. Jen to bylo poprvé, co jsem viděla celek v kontextu. Kdybych si pořídila v článku zavrhovaná neelegantní kopyta s mohutnějším podpatkem a víc uzavřené, nebylo by to asi elegantní, ale rozhodně by to bylo úměrné, vyváženější a celkový dojem by byl rozhodně lepší. Zkrátka, sama o sobě štíhle vypadající lodička elegantní dojem neudělá, i kdybych si narazila louboutinky, bude to vypadat nesouměrně a neelegantně. Ve svém věku si už klidně určitou usedlost můžu dovolit a myslím, že víc elegance (nebo spíš slušného a přiměřeného vzhledu, což stačí) dosáhnu vyvážením proporcí, než snahou být mladistvá na jehlách.

BetyB
1 příspěvek 4.1.16 17:10

Já mám třeba podpatky moc ráda, ke svým 163 cm bych si mohla dovolit jakkoliv vysoké a to, že mám příčně plochou nohu, takže to není vždycky příjemné by se taky dalo zvládnout…ALE mám hodně malou nohu, někdy jsou mi i boty 36 větší a tak když mám vyšší podpatek, tak mi nohy zklouzávají dopředu a bota se vyzouvá. A když jsem si tedy koupila boty 35, které byli akorát, tak měli s ani ne moc vysokým podpatkem takový sklon, že jsem si téměř zlomila kotník (nepřeháním, bylo to na chirurgii :-D ). Má někdo nějaký tip, jak toto řešit, nebo jsou mojí jedinou nadějí lodičky s páskem? :-D

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek