Vysoká cena levné módy

19.07.14 | autor Ada

Právě jsem dočetla velmi zajímavou knížku o tom, jak funguje móda v konzumním světě, a ráda bych vám ji doporučila. Máte pocit, že oblečení je až moc, že toho vlastně tolik nepotřebujeme a že to takhle nemůže jít donekonečna? Rozhodně nejste sami.

Článek je trochu dlouhý (proto taky trvalo, než jsem ho napsala). Uvařte si k němu kafe. Nějaké fairtradeové, ať vám v půlce nezhořkne.

Kniha Overdressed: The Shockingly High Cost of Cheap Fashion autorky Elizabeth L. Clineové vyšla v roce 2012. Je k dispozici v angličtině a španělštině, v papírové i elektronické verzi (Kobo, Kindle).

amazon.co.uk

Tento článek nebude recenzí, ale výtahem z obsahu. Autorka se zabývá tématy, která tady na Pekle probíráme často (kvalita vs. levná kvantita, úpadek řemesla, materiály), a na mnoho věcí má stejný názor jako já a nepochybně i mnozí z vás. Je sice Američanka a píše o americkém prostředí, vzhledem ke globalizaci oděvního byznysu to ale nijak zásadně nevadí.

V USA se skvěle nakupuje oblečení. Viděla jsem to na vlastní oči: výběr je obrovský, ceny nízké a obchodníci využívají každou příležitost k dalším slevám, takže můžete nakupovat, dokud nepadnete vysílením. Průměrný Američan si prý kupuje 64 kusů oblečení ročně, tj. cca jeden kus každý týden; jelikož je to průměr, znamená to, že je i nemálo těch, kteří nakupují klidně dvakrát nebo třikrát tolik. Autorka na začátku práce na knize spočítala obsah vlastního šatníku a zjistila, že má (bez ponožek a spodního prádla) 354 oděvů, mimo jiné 61 topů, 60 triček, 24 šatů nebo 13 džín. Kdybyste vyprázdnili všechny skříně, jak byste na tom byli vy?

(Zadejte si do vyhledávání na YouTube "shopping haul". Najdete desítky tisíc příspěvků videoblogerek, které popisují své výhodné nákupy. "Haul" znamená kořist nebo také náklad. Už si nechodíme koupit něco pěkného na sebe, chodíme si pro náklad oblečení. Nevím jak vás, ale mě z toho slova mrazí.)

Kromě nesmyslného nakupování se Elizabeth přiznala i k tomu, že neměla nejmenší povědomost o materiálech a konstrukci šatů, nerozeznala kvalitu a navzdory napěchovanému šatníku neměla žádný vlastní styl. Prostě nakupovala a nepřemýšlela; ideální konzumentka! Možná se poznáváte; stejným způsobem nepochybně nakupují i čeští zákazníci. V případě čtenářů Módního pekla doufám nakupovali a teď už to pro ně neplatí :)

Rychlá móda

Znáte pojem "fast fashion"? "Rychlá móda", nebo také "rychlé módní občerstvení" (podle vzoru "fast food"), to je styl, jakým dnes funguje módní byznys. Trendy, jež se objeví na módních molech, dokáží výrobci v rekordně krátké době nastěhovat do obchodů, to však není jediný znak rychlé módy. Sortiment v obchodech se také často obměňuje a očekává se, že zákazník nový nákup rychle "stráví" a poběží si pro další. Cílem je, aby se kola oděvního průmyslu točila co nejrychleji a zisky byly co nejvyšší. Konzument rychlého módního občerstvení nakupuje po celý rok, ne pouze před novou sezónou.

Skvělým příkladem je úspěšný španělská firma Zara. Zara umí navrhnout, vyrobit a rozvézt do obchodů nový kus v rekordní době: během pouhých dvou týdnů. Má ovšem sofistikovaný systém sledování prodejů - z poboček neustále proudí do centrální databáze údaje o tom, co se nejlépe prodává, co se zákazníkům líbí a co naopak zůstává bez většího povšimnutí, a díky této databázi může firma velmi pružně reagovat na momentální náladu mezi spotřebiteli. Pokud uprostřed sezóny neočekávaně přijde do módy konkrétní barva, Zara během dvou tří týdnů vychrlí první várku oblečení v tomto odstínu. Díky tomu se prodá 90 % sortimentu, kdežto u jiných řetězců je obvyklé, že neprodejná část tvoří 17-20 % z nabídky.

Takové tempo má ještě jeden efekt: zákazník ví, že stávající nabídka se v obchodě neohřeje příliš dlouho, a jakmile bude vykoupená, bude nahrazená novou. Pokud se vám něco líbí, je potřeba to koupit hned, protože za týden už to třeba nebude. Není čas přemýšlet. Není čas ani jít domů a podívat se do skříně, jestli tam náhodou už nemáme tři stejné kusy.

V USA patří mezi nejlevnější obchody např. Forever 21 (ekvivalent našeho New Yorkeru nebo Ann Christine), T.J. Maxx (outletový obchod, kde jsou v podstatě denně slevy a denně se také průběžně doplňuje zboží, aby byly štendry stále plné; u nás zatím nemá ekvivalent), Old Navy, Uniqlo (kde se prodávají v podstatě jen "basic" věci - trička, tílka, kalhoty - ovšem v desítkách barev a vzorů), oděvní oddělení Kmartů a Walmartů (i u nás máme taková oddělení v Tescu, v Globusu). Velmi úspěšný je zde řetězec H&M. T.J. Maxx měl dokonce jednou reklamu, v níž vystupovala studentka, která si pochvalovala, že díky tomuto obchodu nemusí nosit žádnou věc dvakrát; každý den si tu může koupit něco nového na sebe. Takový přístup devalvuje oblečení na téměř jednorázové spotřební zboží, kterého není potřeba si zvlášt vážit. (Kolikrát jste si v obchodě řekli - "hm, ten střih není úplně to, co bych si představovala, ale stojí to jen tři stovky, tak to zkusím a když tak to holt vyhodím... za ty prachy..."?)

Rychlá móda je fenoménem posledních přibližně dvaceti let. Ještě v devadesátých letech bylo i v USA zvykem chodit do secondhandů, oblečení různě upravovat a přešívat, mladé holky si ho půjčovaly a vyměňovaly. Dnešní dostupnost oblečení (cenová i fyzická) nemá v historii obdoby. Jak uvádí autorka, v roce 1900 byl průměrný roční příjem americké rodiny 750 dolarů a zhruba 15 % z toho šlo na nákup oděvů; např. dámský kostým stál u tehdejších prodejců konfekce 15 dolarů. (Představte si rodinu s průměrným měsíčním příjmem 30 000 korun; zmíněný kostým by stál cca 7200 Kč.) Velké supermarkety, které prodávaly mimo jiné také levné oblečení, se v USA začaly rozšiřovat během sedmdesátých let. V 90. letech už byly cenové a marketingové závody v plném proudu a brzo se zrodil levný řetězcový módní trh, jak ho známe dnes.

Prestiží proti láci

Rychlá móda zpětně ovlivnila i trh s luxusním módním zbožím. (Tomuto segmentu trhu a jeho současným problémům se věnuje kniha Deluxe: How Luxury Lost Its Lustre, kdybyste chtěli tip na další čtení.). Zatímco "dole" se stále zlevňuje, "nahoře" naopak podražilo. Proč stojí značková kabelka čtyřicet tisíc korun a minimalistické večerní šaty od Victorie Beckhamové osmdesát? Je jejich kvalita skutečně tak vysoká?

Pravda je, že kvalita šatů od renomovaných návrhářů je velmi různorodá. Některé značky vám nabídnou krásné, perfektně střižené šaty z výjimečného materiálu za cenu sice vysokou, ale pochopitelnou; stejně tak si ovšem můžete koupit za deset tisíc tričko z tenoučkého hedvábného úpletu, které nevydrží o moc víc než jeho bavlněná napodobenina za tři stovky.

Málokterý designér se dnes totiž uživí prodejem oblečení. Mnoho značek vydělává na prodeji doplňků jako jsou boty, kabelky nebo třeba sluneční brýle, a oblečení opatřené strašlivými cenovkami je pro ně pouze prostředkem k budování prestiže, marketingovým signálem exkluzivity. Koupíte si jen tak hedvábný šátek za osm tisíc? Asi ne, ale když to bude značka Hermès, ochotně si na něj našetří i průměrné děvče - a bude hrdé, že má šátek od značky, která prodává svetry za dvacet, šaty za padesát a kabelky za sto, jakkoli jsou tyto ceny umělé a určené pouze k tomu, aby zmíněné průměrné děvče toužilo aspoň po úlomku značkového lesku.

Z předražených návrhářských věcí profitují i řetězce, které nabízejí levné napodobeniny drahé módy. Když nemáme na drahé, koupíme si aspoň něco, co to trochu připomíná.

A jak se v luxusním segmentu tvoří ceny? Autorka uvádí příklad, který jí spočítal výrobce šatů pro známé značky. Výrobní cena, která může být docela vysoká podle toho, jaké materiály se použijí a kolik práce je potřeba na ušití a případné zdobení, se vynásobí dvěma a vznikne cena velkoobchodní, ke které si pak obchod přidá třeba 125% marži. Šaty za 2700 eur tak mohou mít výrobní cenu kolem 600 eur nebo méně. Obchod je nakoupí za 1200, a když se neprodají, dá je do slevy za 1350 - zákazník ušetří polovinu, ale obchod stále vydělá. Marže na levném zboží z řetězců jsou nižší, firmy si to však mohou dovolit, protože prodávají obrovské objemy.

Běžná luxusní kabelka stojí cca deseti- až dvanáctinásobek výrobní ceny. Já vím, že vás to zajímalo :)

Výroba

Oblečení se dnes vyrábí především mimo "západ", to už ví každé malé dítě. Oblíbená je stále Čína, šije se také v Indii, Bangladéši, americké firmy mají v oblibě Dominikánskou republiku. Další výrobní centra jsou v Rumunsku, Kambodži, Indonésii, Thajsku, Turecku. Zajímavé je, že ještě v roce 1996 zaměstnával textilní průmysl ve Spojených státech 624 000 lidí; v době vzniku knihy, tj. před několika lety, to bylo 120 000.

Důvod je jasný: cena práce. Náklady na materiál tvoří cca 25-50 % výsledné ceny oděvu, práce cca 20-40 %, na práci se ale dá víc ušetřit. Nejlevnější látka v Číně a v USA stojí skoro stejně, pracovní síla nikoli. Americká šička si měsíčně vydělá zhruba 1660 dolarů, její kolegyně z Dominikánské republiky 150, podobná částka je to i v Číně (147). Minimální měsíční mzda v Bangladéši v roce 2010 byla 43 dolarů (což je i v Bangladéši pod hranicí životního minima; living wage, tj. mzda, jež by pokryla aspoň základní životní náklady, je kolem padesáti dolarů).

V USA i dnes najdete sweatshopy, pololegální výrobny, kde se dělníkům vyplácí mzda hluboko pod zákonným minimem. Pro velký řetězec je ale jednodušší využít levné zahraničí, kde nehrozí průšvih.

Z tohoto rozložení celého oděvního "potravinového řetězce" plyne jeden problém, který si většina konzumentů neuvědomuje: ceny oblečení v jedné zemi jsou založené na cenách práce v úplně jiné zemi. (Realita plesových šatů za tisícovku je zcela vytržená z ekonomické reality České republiky. Konzument, který o tom nepřemýšlí, se potom logicky diví, když si chce nechat ušít plesové šaty u české krejčové, z látky nakoupené v Česku - připadají mu drahé. Ve skutečnosti nejsou, jejich cena odpovídá českým mzdám, životním nákladům, zkrátka zdejší ekonomické situaci.)

Jednotlivé země mají své výhody a nevýhody. Čína je dnes už na dobré technologické úrovni a jsou zde vysoce kvalifikovaní pracovníci, kteří chtějí ovšem dostat za svou práci dobře zaplaceno. Výrobní ceny už zde nemohou klesat, naopak, v posledních letech strmě stoupají. V Bangladéši lze vyrábět velmi levně, ale kvalita je nízká, domluva s výrobci složitá a technologická úroveň hluboko pod Čínou. Vyplácí se zde objednávat především základní kusy oděvu jako jsou např. trička, která se ovšem dobře prodávají a dodávky mívají statisíce kusů, což znamená další množstevní slevy.

Prodejci objednávají dodávky klidně z několika set továren v desítkách zemí, aby dokázali rychle reagovat na trendy a plnit přání zákazníků. Firma H&M, která má nejvíc obchodů v Evropě, objednává "rychlé zboží" v Turecku a východoevropských zemích a cesta od návrhu na ramínka v obchodě u ní trvá přibližně dva měsíce. Americký řetězec Forever 21 si nejžhavější trendy, které je potřeba dostat do obchodů co nejrychleji, nechává vyrábět v Los Angeles.

Dopady na životní prostředí

Miliardy kusů oblečení, které se každý rok vyrobí, mají samozřejmě enormní dopad na životní prostředí. Avšak stejně, jako jsou ceny zboží u nás založeny na ceně práce někde jinde, tak i znečištění z výroby toho, co u nás kupujeme, se projevuje někde jinde. V okolí průmyslových oblastí v Číně je tak zničené životní prostředí, že si to těžko dokážeme představit. Autorka, která se byla osobně podívat na okolí Šen-čenu, nejrozvinutějšího průmyslového města Číny, píše v knize o smogu, který jí znemožňoval vyfotit cokoli ve vzdálenosti čtyř set metrů od silnice, a o zdravotních problémech, které ji tam pronásledovaly. Odpad z barvíren se vypouští přímo do řek a prakticky žádné město v provincii Kuang-tung, kde leží Šen-čen, nemá čističku odpadních vod.

Polopřírodní materiály, jako jsou viskóza, acetát nebo cupro, se vyrábějí např. z dřevní hmoty nebo recyklované bavlny, kterou je nutné zpracovat pomocí agresivních chemikálií (počtěte si; vaření v kyselinách a tak podobně). Polyester je plast vyráběný z ropy. Dnes tak oblíbené směsovky (vlna s nylonem, polyester s viskózou) jsou nerecyklovatelné. I přírodní materiály jako vlna nebo bavlna mohou značně poškozovat životní prostředí, jsou-li produkovány ve velkých objemech (jen v USA se na pěstování bavlny spotřebuje deset milionů tun pesticidů ročně). Na výrobu textilií i oblečení se spotřebovává spousta energie a vody.

Posmrtný život levného oblečení

Titulek této části jsem si vypůjčila přímo z knihy, kde je stejnojmenná kapitola. Co myslíte, že se děje s oblečením, které už nechcete? Autorka vychází z americké reality, ale opět bych řekla, že rozdíly nebudou tak velké. Zdejší systém je ostatně podobný - věci z kontejnerů na textil se třídí, částečně jdou na recyklaci, částečně do secondhandů.

I v USA mají kontejnery na použité oblečení, které zde ve velkém provozuje např. Armáda spásy (Salvation Army) a organizace Goodwill. Obě mají rovnou spoustu charitativních second handů. Oblečení z kontejnerů a sbírek se sváží do třídicích center (dáme si číslo na vyražení dechu: pobočka Armády spásy v Brooklynu, která patří k těm větším, zpracovává mimo špičky, tj. např. Vánoce, kdy je darovaného oblečení víc, pět tun odloženého oblečení denně, z nichž se vytřídí 11 200 kusů, které se pak rozdělí mezi osm secondhandů v Brooklynu a Queensu). Dělníci v třídírně běžně nacházejí zcela nové oblečení, ještě opatřené visačkami.

Představa, že na každý odložený kus někde čeká bezdomovec nebo teenager z chudé rodiny, který ho s radostí unosí, je bohužel mýtem. Charitativní organizace nejsou dávno schopné prodat nebo darovat všechno oblečení v nositelném stavu; nabídka byla větší než poptávka už před druhou světovou válkou. V charitativních secondhandech končí asi polovina odloženého oblečení a zhruba 40 % z této poloviny se prodá. Zbytek se vrací do třídíren k dalšímu zpracování. Přírodní materiály se využívají např. na výrobu hadrů.

Nejen Češi, i Američané kupodivu špatně nesou, že jejich odložené věci někdo prodává, jako by o každý prodaný kus byl okraden nějaký chudák. To jen vypovídá o tom, že skutečně nemáme nejmenší představu, kolik textilního odpadu vyprodukujeme.

Secondhandy také přestávají být místy, kde se dají najít staré kvalitní kusy za směšnou cenu. Většinu pokladů si vyzobou překupníci do "vintage" obchodů, ale i oni už mají co dělat, aby něco dobrého našli. Odkládáme to, co nakupujeme; trička, džíny, akrylové svetry. Mnoho darovaných věcí je také v takovém stavu, že je nelze dál použít. Myslíte si, že v charitě někdo přišije utržený knoflík a spraví díru na lokti, protože onen mýtický chuďas bude vděčný i za takové oblečení? Ehm.

Část odloženého oblečení se vyváží do zahraničí. To z USA míří povětšinou do subsaharské Afriky, ale ani sem není možné posílat kdeco; chudé černošské dítě vděčné za obnošené tričko je stejný přelud jako chudý americký bezdomovec. I Afričané si v secondhandech pečlivě vybírají.

Pomalá móda

Jako v jiných oblastech (za všechny jídlo), i v módě se objevilo "rebelské" hnutí, které by chtělo zpomalit bezhlavé tempo rychlé módy. Jsme první generace, která své oblečení nepotřebuje, nechce a ani neumí nijak udržovat a upravovat. Nejen že dříve umělo víc lidí šít, na oblečení se běžně dělaly drobné úpravy - zabrat, zkrátit, povolit. Někdo to uměl sám, někdo zašel ke švadleně. Dnes běžně nosíme oblečení, které nám tak úplně nesedí, a nenapadne nás, že bychom si ho mohli poupravit. Nic se neopravuje a nepřešívá. Nenosíme oblečení, kterého bychom si vážili a starali se o něj, nosíme prostě nějaké hadry.

Budoucnost oblékání by mohla částečně spočívat právě v podobné změně, jakou prodělal náš vztah k jídlu. Menší lokální výrobci, větší důraz na kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí, větší péče o šaty, které si pořídíme. Současné tempo a objem výroby a spotřeby textilu jsou skutečně dlouhodobě neudržitelné.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.14 17:36

Skvělý článek.

A-san
4 příspěvky 20.7.14 23:25

Tak já se spíše bavila o té nejlepší formě a to utrácet za tuzemské výrobky :D. Ale bohužel těch moc není a ČR se stalo spíše místem svozu součástek, jejich spojení a zase odvozu někam do pryč. On je ten problém zakopaný samozřejmě i někde jinde. Já to třeba vidím tak, že konkrétně náš stát nám nedává vůbec žádnou jistotu v politických rozhodováních a v dalším období se můžeme těšit na to, jak opozice hrdinsky ve jménu svých lidí zruší nebo udělá zase nějakou populistickou kravinu. Dalším bodem, a pro mě osobně asi ten nejzávažnější, je tady nechutně velká korupce, kdy se nám ještě tihle vyžranci smějou do ksichtu, že na ně nikdo nemůže. No a pak osobně vidím i problém v zažitém chování lidí (a v mém okolí to znám bohužel i osobně): neokrádáš stát/firmu, okrádáš rodinu. A skupina, co nemá na ten nájem, tak se samozřejmě nezapojí do masového nakupování spotřebního zboží, ale těch zde zase tolik není. Prostě těch aspektů, proč to je u nás tak, jak to je, je více. Je to všechno na hlavu, protože kdyby lidi nebyli sami často tak nenažraní a blbí, měli bychom se daleko líp :(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.14 10:09

Problem je vzdycky predevsim v hlave, a clovek by mel zacinat u sebe.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.14 17:40

Tak nad tímhle přemýšlím už pěkně dlouho. V sekáčích nacházím nenošené kusy zcela běžně. Poznám to podle zašitých kapes většinou.
Už skoro měsíc jsem si nic nového nekoupila. Protože jsem si koupila vázu…ehm.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.14 17:42

Vlastně jsem chtěla napsat: díky za článek podle mého gusta.

Monabell
73 příspěvků 19.7.14 17:59

Děkuji za tenhle článek! Velmi zajímavé téma.

vaanavi
98 příspěvků 19.7.14 19:48

Výborný článok - a ďakujem za tip na knihu.

Ophelie
1300 příspěvků 19.7.14 19:54

Díky za článek. Občas si říkám, když vidím v obchodech tuny hadrovitých věcí, co se s nimi stane. Přece takovou záplavu šuntu nemůžou zákazníci vykoupit.

antees
733 příspěvků 19.7.14 20:35
Článek

Kdysi se móda měnila jen velmi pomalu a zlehka, proto na starých fotografiích těžko najdeme nějakou typickou „pekelnici“, někoho, kdo neví, co se k čemu hodí. Kdysi byly pravidla pro každou vrstvu celkem jasná a myslím, že i člověk, který nebyl příliš esteticky založený, se dokázal obléct velmi pěkně. Dnes se míchají styly, materiály a barvy tak rychle a takovým způsobem, že se nemůžeme divit, že na ulicích potkáváme tolik lidí, kteří skutečně neví, co na sebe a co se k čemu ne/hodí.
Další věcí jsou samozřejmě peníze - jelikož je to dnes ukazatel toho, jak moc se dotyčnému daří, pak není divu, že bohatým chce být každý. Šetří se, kde se dá, chudé státy se okrádají, aby ty bohatší byly ještě bohatší.

Dammy
1672 příspěvků 20.7.14 06:50

.

Příspěvek upraven 23.12.16 v 22:22

cottonmouth
28 příspěvků 19.7.14 20:48

Skvelý článok, obávam sa však, že bude ešte chvíľu trvať, kým príde to obrodenie, o ktorom píšete na konci. Predovšetkým preto, že jedlo môže ovlyvniť naše zdravie a váhu, kdežto oblečenie takýto priamy efekt nemá (nerátajúc nejakú tu vyrážku).

Karin
3950 příspěvků 21.7.14 11:12

Je třeba, aby lidé pochopili, že všechno souvisí se vším.

Modigliani
781 příspěvků 19.7.14 20:48

Vyborny clanok, kniha je uz objednana ;).

Elfrida
23 příspěvků 19.7.14 21:03

Díky za článek! Je opravdu nejvyšší čas, abychom si začali uvědomovat, co to vlastně móda je. V tuhle chvíli sklízí největší ovace převážně ten - nebo spíše ta, která má nejobjemnější šatník, kam stále přibývají nové kousky. Přitom se často nedokážeme obléknout ve stylu události, které se účastníme.
A umět rozeznat a být ochoten zaplatit za kvalitu (opravdovou kvalitu včetně perfektního zpracování), tak toho už nejsme schopen skoro nikdo. Jak se píše v článku, resp. v knize - nízké ceny světových obchodních řetězců nám zkreslily představu o skutečné ceně skutečné kvality. Občas si sama něco ušiju a zkoušela jsem si, jen tak pro představu, spočítat, jaká by byla prodejní cena mnou zhotovených šatů. Základem byla cena látky, za hodinu práce jsem si počítala minimum - no, co vám mám povídat, práci jsem měla v polovině a moje šaty už byly, vzhledem ke spočtené ceně, neprodejné :-)

pradicka
4 příspěvky 19.7.14 21:13

Vyborne!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.14 21:14

Velmi zajímavé.

pabylka
1111 příspěvků 19.7.14 21:17

Výborný článok a v jeho kontexte mi rezonuje " Nie sme tak bohatí aby sme mohli kupovať lacné veci".

Yanna1
3 příspěvky 19.7.14 21:22

Naprosto skvělý článek. Tak jak nemám potřebu se ke všemu vyjadřovat, tak tohle je skvěle zvolené téma. Nebudu zapírat, oblečení mám taky víc než dost, ale už dlouho nekoupím nic, co by mi 100% nesedělo, protože za ty peníze to prostě musí sedět. Navíc jsem vyučená krejčová, asi jsem jediná, která v obchodech požaduje přinést jiný kus v téhle velikosti, protože je tady křivý šev…Mám skvělou krejčovou, která dokáže vykouzlit neuvěřitelné věci a trička od ní nosím 3 roky a pořád jsou jako nový. Díky za takový článek, opravdu mne oslovil.

-Anna-
187 příspěvků 20.7.14 05:24

Také to dělávám, ale moc nás asi není, jelikož prodavačky vypadají konsternovaně, otráveně a dotčeně…

DRW
2040 příspěvků 20.7.14 19:48

Prave pro to spatne siti si radeji nechavam sit u svadleny, ale najit dobrou byl taky dlouhodoby proces, babicka by skvela.

Grete
800 příspěvků 19.7.14 21:23

Nemám co chytrého dodat, ale schází tu zelené ramínko, abych tenhle text ocenila beze slov. Takže: díky.

Fuflík
251 příspěvků 19.7.14 22:33

Když někomu řeknete, že by si měl rozmyslet třeba i cestování, nebo by se měl dost velkým způsobem omezit v jídle a nakupování všeobecně, tak to pochopitelně nikdo neudělá…nevidí důsledky, nebo je mu prostě vlastní chvilkové blaho přednější.

Dokud nepůjdou příkladem elity, dokud budou předvádět, jakým obrovským množstvím věcí se obklopili, a že to snad je i smysl života, nebo aspoň důkaz toho, že něco dokázali, tak s lidem nic nehne a nic se nezmění. Chtějí se totiž elitám přiblížit, nejlépe být sami elitou, každý věří, že má právo mít takové množství věcí, jaké chce, když si na ně vydělá, nebo třeba i půjčí. Osobně si myslím, že se poměry změní až po obrovské, obrovské katastrofě, dřív ne.

Lidé byli sobečtí a nenažraní vždy, ale nikdy v dějinách jich nebylo tolik a neměli takové prostředky k destrukci a přesně proto by se měli začít o to víc ovládat, ale bylo by naivní věřit, že začnou, dokud nebudou donuceni. Na mě a podobné exoty, co „kážou život v sudu“, každý kašle. I tahle knížka donutí k přemýšlení jen zlomek lidí a to ještě jen v omezeném sektoru hadrů.

lindiste
348 příspěvků 20.7.14 10:30

Myslím, že je lepší, aby každý začal u sebe. Lepší než nedělat nic a odvolávat se na elity. Ne všichni mají potřebu je slepě následovat. Naopak si myslím, že když se začne pěkně „odspoda“ a ve větším množství, může to mít daleko větší vliv, dokonce i na ty elity. A zde nesmím pominout neocenitelnou službu médií, protože k tomu, aby se tento problém dostal do širšího povědomí, musí se o něm hodně „mluvit“. Takže děkuji za tento článek!

Chany
932 příspěvků 20.7.14 22:09

Souhlas. Jen představa, že se zpovykaná a marnotratná „elita“ začervená a vezme si za vzor skromné a uvědomělé Mařenky z Horní Dolní, je třeskutě směšná. Nebylo to tak nikdy v minulosti a nebude to tak ani v budoucnosti. ;)

sonila
3 příspěvky 20.7.14 20:50
man in the mirror

TO FUFLIK:
Elity? Co je míněno tímto pojmem prosím?
Myšlenka „dokud nepůjdou příkladem…“ pro mne vytváří spíše asociaci k jiné myšlence a to: „pokud ne oni, tak ani já ne“.
A co si tak uvědomit, že vždy a ve všem je nejrozumnější, když každý začneme u svého zrcadla?!

Karin
3950 příspěvků 21.7.14 11:18

Podle mě tam čtete něco, co tam není.
Vám nebo mně přijde možná normální začít s řešením jakéhokoli problému vždycky u sebe, ale většině lidí patrně ne. A ta většina se zhlíží v té elitě, snaží se jí přiblížit, podobat. Kopíruje její chování. Takže slow fashion holt nezačne vyznávat sama od sebe, ale teprve až to uvidí u celebrit… Já to vnímám jako pouhé konstatování, ne jako výzvu elitám nebo alibismus.

-Anna-
187 příspěvků 22.7.14 20:42

Řekla bych že tzv. elity a celebrity v nejlevnějších řetězcích nenakupují už teď. A většina, jak se zdá, si z nich příklad nebere. Tipuju, že z finančních důvodů…

Dixie Sunday
418 příspěvků 21.7.14 13:32

@Fuflík trochu nechápem prečo to cestovanie. Jedna vec sú nejaké exotické dovolenky pri mori, ale na zmysluplnom cestovaní nevidím nič, čím by predstavovalo degradáciu spoločnosti/mrhanie peniazmi konkrétneho človeka. Naopak, cestovanie v pravom slova zmysle obohacuje, rozširuje obzory a dáva nadhľad. To mi už príde, povedzte niekomu, nech si prestane kupovať knihy.

V dnešnom svete sa ľudia nehorázne naháňajú za majetkami a hmotnými vecami, to cestovanie je podľa mňa jednou z mála nehmotných no mimoriadne obohacujúcich kratochvíľ. Cestovať sa dá vždy častokrát aj lacno.

Bramba
34 příspěvků 21.7.14 21:17

Čtla jsem, že cestování a čtení jsou nejpříjemnější náhražkou myšlení. :-)

Markulia
51 příspěvků 23.7.14 14:06

Já stíhám u cestování i přemýšlet :-)

opal_k
131 příspěvků 24.7.14 09:09

@Fuflík, Dixie: také jsem se pozastavila nad tím cestováním. „Smysluplným“ (= nejen válení se na pláži) cestováním naopak člověk podle mého může pochopit mnohé zmíněné v článku. Například, co to je skutečná chudoba. Nebo jak pozitivní mohou být lidé, jejichž materiální standard je pro nás nepředstavitelně nízký. Nebo že v kontextu toho, jak lidé žijí, bych se styděla vydat pětimístnou sumu za kabelku. A mimo jiné jim člověk svým cestováním dá vydělat peníze…

-Anna-
187 příspěvků 25.7.14 00:44

Jenže většina lidí cestuje tím způsobem, že někde stráví týden, maximálně čtrnáct dní, v rychlosti proběhne kolem nějaké té památky anebo vůbec nevystrčí nos z hotelového komplexu. Za tak krátkou dobu si může člověk udělat maximálně představu o tom, jaké bývá v daném místě a v daném období počasí, co se zhruba nabízí turistům k jídlu a jak bývají v průměru oblečení lidé na ulici. A skoro každý fotí jak bodnutý fčelou, nadělá spousty zbytečných fotografií a ty potom vyvěsí kdesi na internetu… Nic extrémně obohacujícího a hlubokomyslného…

Annabellee
10 příspěvků 25.7.14 01:29

Řekla bych, že plýtvání a marnotratnost se u cestování vztahuje především k životnímu prostředí. Jakékoli, byť nejlevnější způsoby přemisťování, vyjma těch, kdy využíváme pouze své vlastní energie, je vůči životnímu prostředí velmi nešetrné. Jednak spotřebou neobnovitelných přirodních zdrojů, druhak jedovatými emisemi ničícími zemskou atmosféru. Spalovací motory, díky nimž jsme se stali tak mobilními, mimochodem patří k nejméně účinným strojům vůbec, neboť při práci vypouští do vzduchu bez užitku více než 4/5 dodávané energie.

opal_k
131 příspěvků 25.7.14 11:23

&Anabellee: Chápu váš postoj, ale dvě poznámky: někde jsem četla, že uhlíková stopa volně pasené argentinské krávy je větší, než jednoho auta za rok. Zadruhé, a hlavně, pokud jde o vlivy dopravy, zátěž životního prostředí osobní dopravou je nic proti vlivu nákladní dopravy. Spíš než omezit cestování by si lidi měli uvědomit, že vozit třeba vodu z Fidji (ale i z Evianu nebo Vittelu) je fakt zpovykanost… Skutečnost, že jihočeské mléko se projede z Madety do velkoskladu Kauflandu v Praze a pak v jiném kamiónu zpátky… tady to peklo začíná… nebo spíš pokračuje…

Annabellee
10 příspěvků 28.7.14 13:44

No samozřejmě- nákladní doprava v dnešním pojetí je holé šílenství. Tomu už se nedá říkat jen „plýtvání“, je to zběsilost s katastrofálním ekologickým dopadem. Umožňuje nám ji dosud levná ropa, ale něco mi říká, že zásoba se tenčí. Proto se taky v Perském zálivu a přilehlém okolí imrvere válčí. Islámský fundamentalismus je zneužíván jako zástupný důvod v boji o ropu
s USA&spol. Dovoz hadrů- abych se vrátila k tematu- nemluvě o téměř všem dalším průmyslovém zboží, z Číny, se v blízké době brutálně prodraží. Textilky v Evropě vyhynuly jak druhohorní ještěři. Ještě rády zasedneme k šicím strojům, mladší ročníky se naučí ruční práce a méně majetní budou houfem pod pláštíkem tmy hledat odložený textil v popelnicích. Nechápu, jak může západní hospodářství-ve vší úctě- být tak krátkozraké a dementní, že kvůli okamžitému zisku zcela pohřbívá svoji budoucnost? No darmo se rozčilovat. Myslím, že až dorostou ratolesti současné mladé populace, budou znát cestování na větší vzdálenost jen z vyprávění, zato moře budou mít u huby díky roztálým ledovcům a tropická vedra zde budou takřka celý rok. Zas to bude mít tu výhodu, že nespotřebují tolik oblečení a k bydlení budou stačit chatrče z beden od banánů.

opal_k
131 příspěvků 28.7.14 16:50

@Annabellee: jsme již poněkud off-topic, ale nedá mi to: S těmi moři a ledovci to nebude tak zlé. Fakt ne, viděla jsem je (ledovce v Norsku, například. Rostou!).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.14 15:56

Snad nejsme stado, a tedy jsme schopne rozhodovat se za sebe sami.

Karin
3950 příspěvků 21.7.14 16:08

No, je to vidět :D

halinate
18 příspěvků 19.7.14 22:38

K těm novým věcem z charity. Od paní co v charitě pracuje vím, že některé řetězce odvážejí neprodané a neprodejné kusy právě do charity s tím, že si je odepíšou z daní jako dar. Jde hlavně o poškozené kusy a věci co prošly několikrát slevou. Hodně lidí si je doma opraví a nosí dál protože kazy nejsou nijak zásadní, nebo je odnesou švadleně, třeba na výměnu zipu a vesele je nosí.

RenataRen
512 příspěvků 19.7.14 22:42

Díky, super článek. Naše civilizace se jednou nenažraností zničí.

anonymousse
29 příspěvků 19.7.14 23:04

Wow. můžu sdílet na facebooku?

Ada Pekelná
973 příspěvků 20.7.14 00:20

Jistě, ke sdílení není potřeba svolení. Budu jen ráda, když se o tomto tématu a této knížce dozví co nejvíc lidí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.14 00:05

Určitě to nikdo nebude chtít slyšet, ale tohle je průvodní jev globální neschopnosti přiznat si, že technologie pokročila tak daleko, že je potřeba vymyslet nějaký inteligentnější způsob přerozdělování, než je odměna za vyrábění blbostí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.14 21:26

Tahle slova by se měla tesat do kamene.

Příspěvek upraven 21.07.14 v 21:26

Verhro
637 příspěvků 24.7.14 16:35

Ano, obchod býval kdysi o tom, že řemeslník se snažil vyrobit co nejhezčí výrobek, aby se odlišil od konkurence, dnes je nejúspěšnější ten, kdo vnutí co nejvíce lidem něco, co ani nepotřebují :)

Ziriath
46 příspěvků 20.7.14 01:18

Povšimla jsem si též, jak se obchody často zaplní např. kalhotami takových velikostí a z tuhých materiálů, jaké by snad nikdo nebyl schopen obléknout, a když už, tak ne se v nich posadit nebo jít do schodů. Nebo divně odstávají, když už jdou natáhnout. Takovéto kousky se pak obchody zoufale snaží prodat s velkými slevami, přesto jich však (nečekaně :D ) zůstávají plné stojany. Příkladem budiž…naprostá většina řetězců, jež prodávají takovou tu rychlou módu pro mladé. Takhle, myslím že nemám nějak nezvyklou postavu a že nejsem jediná, komu vadí, když se gatě při chůzi otírají v rozkroku, nebo se zařezávají. Plné věšáky nepohodlných a nepadnoucích kalhot ve slevě každým rokem jsou toho důkazem, a přesto se střihy během let pořád nějak nemění, neboť i tak se to těm obchodům vyplácí..o_O

Shiro
355 příspěvků 20.7.14 05:03

Je to vynikající článek, na který určitě někdy někoho odkážu. Ale obávám se, že Váš optimismus, že móda prodělá v budoucnu u nás stejnou revoluci jako jídlo je nereálný. Přeci jen při jídle se bavíme o rozdílech v řádech desítek korun maximálně stovky, což si většina lidí dovolí. (Ano, já vím, jídla se kupuje víc, než oblečení a v měsíčním součtu to bude nárůst výdajů minimálně stejný, ale „Alkohol podávaný v malých dávkách, neškodí v jakémkoli množství.“ a stejné je to i s utrácením.)
Naproti tomu v módě se bavíme o nárůstu cen v řádu stovek, i tisíců. V momentě kdy si uvědomíme že průměrná měsíční mzda v ČR je sice cca 27 000 Kč, ale dosáhne na ní jen zhruba 15% obyvatel, pak se musím ptát, kolik lidí bude opravdu nakupovat kvalitnější oblečení a kolik začne šít podle Ládi Hrušky?

Annabellee
10 příspěvků 25.7.14 01:44

Nakoupit kvalitnější oblečení dnes prakticky nelze- značkové i noname - všechno šije tentýž Číňan v té stejné fabrice. Jediná možnost je šicí stroj, předválečný štof a Láďovy recepty.

Ant.
245 příspěvků 20.7.14 09:52

Pravda, pravda…

Torrah
361 příspěvků 20.7.14 09:58

Díky za článek, přinutil mě zaregistrovat se a poděkovat za něj. Už hodně dlouho přemýšlím, kam se ta kvanta oblečení přesunují. Ten samý problém mám i u bot…
Bohužel moc nevěřím, že by se to brzy změnilo.

Elfrida
23 příspěvků 20.7.14 10:20

@Torrah Trefila jste se přesně do mého hlavního problému - boty. Vzhledem k tomu, že „šmajdám“ a k tomu v botách opravdu chodím, ne se jenom přesunuji za auta do kanceláře, je výběr značně zúžený. Kde jsou botky, které vydržely několik let pouze s drobnými úpravami - nový podpatek apod.? Kupuji si kožené boty, ale co naplat, když se rozpadne podrážka…

Torrah
361 příspěvků 20.7.14 11:28

Tak tak, já než si vyberu boty, to je dřina a když mi odejdou, tak je málem opláču. Ale je pravda, že jich nemám desítky párů, tam by mi to asi bylo jedno. Mám párů jen několik, a ty nosím skoro do roztrhání. Asi to není ten nejlepší přístup, ale mně vyhovuje.

superla
64 příspěvků 20.7.14 10:55

Užitečných knížek tohoto druhu existuje víc. Přinejmenším za prolistování určitě stojí „Naomi Kleinová: Bez loga“ a „Lucy Siegle: To Die for: Is Fashion Wearing Out the World?“


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.14 11:31

Ono to není jen o šatech.
Skutečně nepotřebuji každý rok nové auto, novou pračku… jednou za dva roky novou sedačku či televizi… ačkoliv mě reklama neustále přesvědčuje o opaku. Masáž je naprosto stejná jak u těch hadrů.
Tak mě ale napadá, co by se stalo, kdyby výše zmíněné výrobky skutečně stačilo koupit jen jednou za život (za předpokladu, že se za chvíli nerozpadnou - to je zas jiná věc). Představa toho množství zkrachovalých podniků a armády nezaměstnaných mě téměř děsí. Nevím, na jakém základu fungovala ekonomika za dob mých prarodičů (kterým jeden vůz, pračka, vysavač i nábytek vydržel skutečně celý život) t. j. za první republiky, kdy jsme na tom hospodářsky - ve srovnání s okolním světem - byli docela dobře, ačkoliv se žádné bezhlavé nakupování nekonalo…

bluetea01
13 příspěvků 20.7.14 11:59
to SagaN:

Našim předkům mohlo stačit jedno auto (jedna pračka etc.) na život, protože si tehdejší výrobci vážili svý práce a stáli si právě za dlouhověkostí svých výrobků… kdežto dnešní předměty mají vmontovaný neopravitelný kurvítka, který odešlou spotřebič do věčných lovišť den-dva po skončení záruky, aby si člověk zkrátka musel běžet pro novej :-/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.14 22:10

To bluetea01: Spotřebiče jsou dneska konstruovány na střední dobu životnosti, prostě se budeš muset smířit s tím, že si po čase koupíš novou pračku :-)a našim předkům stačilo jedno auto na celý život, protože jich nebylo možný víc koupit, jelikož výrobní plány nestíhaly pokrýt poptávku…

Příspěvek upraven 21.07.14 v 22:17

Oveeec
3217 příspěvků 20.7.14 12:32

Dělali v zemědělství nebo ve výrobě, a i když by se to dneska chtělo asi málokomu, očividně to mělo něco do sebe, že jo.

Koukám, že jsem to pojala až moc stručně :) Myslím to tak, že armády nezaměstnaných nehrozily, protože jednak nás asi nebylo tolik, ale hlavně proto, že byla možnost pracovat, a tím myslím normálně pracovat, a ne pracovat na nějaký pseudopozici s anglickým názvem, která nic neznamená a je k ničemu. Jenže jsme globalizovaný, zemědělství ani průmysl u nás prakticky neexistuje a proto se ekonomika nejspíš musí kromě zbrojení pohánět nadprodukcí věcí, který nikdo nepotřebuje.

Příspěvek upraven 20.07.14 v 12:35


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.14 22:23

Nikdo z mých prarodičů „nedělal v zemědělství a výrobě“, a to jedna z mých babiček byla skutečně zaměstnaná (v bance).
Veškerá prosperita se přece neodvíjí z rukodělné výroby… ani jsme tehdy už nebyli státem zemědělců.
A ta nadprodukce funguje celosvětově, to není jen náš problém. Právě kdyby zmizely i ty nepotřebné pozice „s anglickým názvem“, tu nezaměstnanost a následné nepokoje bychom už asi nezvládli… ale jak to mohli lidé utáhnout dřív, s daleko menší spotřebou (byť jich bylo řádově méně), to je mi stále záhadou.

Oveeec
3217 příspěvků 20.7.14 23:07

Tak zemědělství a výroba je pochopitelně jenom příklad, i pošty a banky a řekněme fotografové musí fungovat, takže netřeba to brát doslova. Jak říkám, je nás moc, proto hrozí armáda nezaměstnaných, pak taky samozřejmě technika, kdy jeden stroj dokáže udělat práci za x lidí, no a v neposlední řadě, jak říkám, globalizace. Samozřejmě že je to problém fůry dalších států, já tím chci říct, že když zrušíme sklárny a budeme sklo foukat v Číně, holt bývalí skláři nebudou mít na chleba. Leda by šli dělat někam senior junior managera nebo něco podobnýho, co je celkem k ničemu a slouží v převážný míře k tomu, aby se točil byznys, kterej cpe lidem něco, co nepotřebujou (přičemž vlastně ani tyhle pozice tím byznysem netočí). Takže vytváříme pracovní místa k ničemu pro podporu něčeho, co je k ničemu. Já vím, že svět už je takovej, že jediný, co s tím můžeme dělat, je nesouhlasit, ale nepřipadá vám to šílený? Je to každýho věc, ale chce se mi říct, že jestli ne, nemá logiku brečet nad nadprodukcí nekvalitních šmejdů.

A-san
4 příspěvky 20.7.14 23:07

A tak zase ta doba byla jiná. Vícero lidí mělo nějaké spojení s rodinou na vesnici, lidi měli svůj dobytek, zeleninu a spol. Dneska se to možná trochu v některých ohledech vrací, ale není to v tak velké míře jako kdysi, že. Takže i když měli třeba pro nás hůře placenou práci, tak měli v některých obdobích zase ušetříno na jídle.

Co mě ale trápí je spíše ta otázka ekologie (a pak také těch platů).Jenže u těch hadrů se bohužel člověk nedočte to složení, co u jídla. Což je škoda, hlavně vůči barvivům, která mohou mít taky značný dopad na zdraví, že.

TulaJ
254 příspěvků 21.7.14 09:54

Štruktúra služieb bola iná - ono zas to nezávisí od počtu obyvateľstva, lebo viac ľudí znamená aj vyššia spotreba tovarov, služieb atď., a v minulosti napr. nebola taká vysoká zamestnanosť žien (ale nezamestnanosť bola, nie že nie…nemaľujme si to ružovými farbami). Ja si zas myslím, že prechod na kvalitnejšie výrobky s dlhodobou „výdržou“ by nemuselo nutne znamenať kolaps ekonomiky, len by sa musela trošku zmeniť - kvalitnejšie výrobky sa vyrábajú dlhšie, náročnejšie (=viac kvalifikovaná prac. sila), ale aj viac stoja (=viac príjmov za menej výrobkov), viac ľudí by sa uživilo opravami a údržbou (pravda, keby remeslo bolo považované za úctyhodné povolanie ako kedysi - aj bez titulov a vysokej školy. Ja mám fakt mentálnu zábranu kupovať napr. nový mobil, len preto, že po dvoch rokoch „už mám nárok“, keď mi starý ešte funguje (a funguje, by ste sa čudovali), tak ako televízor, počítač a podobne (samozrejme, nové majú „viac funkcií“, ale že by to podstatne zlepšilo ich užívanie - to nie, a väčšinu funkcií aj tak nepotrebujem).

kisvakond
110 příspěvků 22.7.14 07:50

Tak jestli Vaši prarodiče měli za první republiky auto, vysavač a pračku, tak byli právě tím předstupněm moderního konzumu :-D

Fatabuna
152 příspěvků 22.7.14 16:40

Za první republiky? Řekla bych, že na MP je dost mladých čtenářů, jejichž prarodiče si kupovali první auto a pračku někdy počátkem sedmdesátých let. Pravda, byly to většinou škodovky a tatramatky, ale v té době šlo už o celkem běžné vybavení domácnosti.

Sizan
5 příspěvků 20.7.14 12:09

I já Vám děkuji za článek a souhlasím s návrhem, že začít se má od každého z nás, je fakt, že triko z číny či jiných levných provincii za užasný a lepší kus nepovažuji, pokud je mím oblíbeným utahám ho během sezóny a pravdou je, že se k němu nijak mateřsky nechovám tzn. nosím, peru. Naproti tomu věc kterou si koupím v českém butiku… zkrátka vyrobenou, navrženou a ušitou našincem, střežím jak oko v hlavě. Je to dáno i tím, že jsou to jedinečné kousky, za kterýma vidím lidskou práci nebo originalitu, kdež to těch,,číňáků se chrlí milióny"a i přes to, že jsem viděla dílny
kde ne zřídka pracují děti a jsou tu otřesné podmínky, za kusem tzv. hadru vidím stroje např. oblíbená CNC chrlící stovky věcí do minuty. Souhlasila bych s masivnější osvětou, ale i tak pohodlnost, dostupnost a cena budou vítězi… škoda

Ada Pekelná
973 příspěvků 20.7.14 12:38

@Dammy Ale to je právě o tom, že ve středověku se móda měnila jednou za pár let, teď se mění po měsících. Ještě celé 20. století bylo zvykem představovat nové kolekce jednou až dvakrát ročně. Dnes musí i návrháři dělat 4 kolekce (s mezisezónami prefall a resort), aby udrželi krok, a v obchodech se obměňuje neustále.

Veru891
1 příspěvek 20.7.14 12:51

Poučné, určitě mi to otevřelo oči, díky!

Příspěvek upraven 20.07.14 v 12:57

Alterations
753 příspěvků 20.7.14 13:21

Ono se postupně něco /nebo všechno/ změní. Číňané přestanou šít lacino - vlastně už s tím začínají. My si snad přestaneme nechávat vymývat mozky panem Singerem z České národní banky a přestaneme věřit tomu, že čím víc utrácíme, tím se máme lépe. Budeme muset začít šetřit a více přemýšlet. Ti nejchytřejší na tom zase vydělají a vymyslí zcela novou tržní strategii. Máme se na co těšit!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.14 16:39

To je ale hloupý příspěvek.

Oveeec
3217 příspěvků 20.7.14 23:14

No fakt, úplně pitomej…Ale proč vlastně?

A-san
4 příspěvky 20.7.14 23:13

Tak se podívejte na Japonsko, kde je deflace bubákem už několik let, protože tam lidé pořád hlavně šetří a ne a ne utrácet. Jediné plus, co je, že to vkládají do státních dluhopisů, jinak by se ta země asi už dávno složila. Takže „kecy“ o utrácení nejsou úplné kecy kvůli ekonomice, protože je to součástí cyklu a důvodu růstu. Ale dnešní konzum, výroba šmejdů za vysokou cenu, kdy po záruce může člověk jít kupovat znova to samé, to mi taky vadí. Já v rámci oblečení nejsem nějaký nákupní maniak, ale je pravdou, že nové trendy a co MUSÍME mít, to se na nás hrne ze všech stran.

Oveeec
3217 příspěvků 20.7.14 23:17

Utrácet jo, ale rozumně - to znamená něco produkovat, co by si lidi mohli koupit, ale, a teď to řeknu vážně laicky, protože nejsem ani trochu odborník, prostě rozumně. Kdežto ono je to tak, že lidi na jednu stranu utrácí za levný šunty z Číny (a to nás má jako nějak nastartovat?), na druhou stranu si pár tisíc lidí nemůže dovolit bydlení. A musíme samozřejmě škrty. To je přece na hlavu, a proto si budu ťukat na čelo, když mi někdo bude něco podobnýho kázat.

g.kala
437 příspěvků 20.7.14 13:22

Ado, díky! Dle mého názoru jeden z nejlepších článků na MP vůbec. Včera jsem viděla i sloupek v MF Dnes na stejné téma. Osvěty v tomto směru není nikdy dost. Doufejme, že změny „zdola“ budou postupně sílit, aby to, jak píše Fuflík, s náma neskončilo nepěkně.

Příspěvek upraven 20.07.14 v 13:27

suik
5 příspěvků 20.7.14 13:42

Článek se opravdu povedl, už jsem sdílela na svých stránkách, tak snad si ho přečte co nejvíc lidí. Já jsem ale také optimista a věřím, že změna je možná. Vidím to i kolem sebe. Hodně žen, hlavně teda maminek na mateřské dovolené má doma šicí stroj, dokonce dva - jak rovnosteh, tak overlock a šijí pro své děti - vyplatí se to víc a ty věci také vydrží, případně je snadné je znova přešít. Pravda, nabídka látek a jejich kvalita je teda také různorodá.
Některé z toho mají dokonce živnost, včetně mě a zájem je i přes vyšší cenu. Hodně právě oceňuje originalitu, praktičnost a taky místní produkt.
Chtěla bych umět šít i na sebe, nemám moc konfekční postavu, sice vím co mi sluší, ale buď to nevyrábí, nebo mi sedí jen část z toho. Sama si to ušít také neumím. Upravovat také moc ne, jen délku kalhot. Teď jsem si koupila sako, nebylo moc levné a má na mě dlouhé rukávy, které by chtělo zkrátit…no zkrátím to, článek mě přesvědčil i o tom, že se nemám bát a střihnout do toho. Nerada totiž hrabu do již ušitého. Ale koukám, že ani jiná možnost není.

Hezké řešení je třeba i recyklace, z dospěláckého třeba na dětské ;-)

JaneSt
13 příspěvků 20.7.14 14:27
Jen houšť!

Skvělý článek a skvělý tip, díky.:) Čím víc lidí se naučí vidět tyto věci v širších souvislostech, tím líp.

Mulis
33 příspěvků 20.7.14 15:01

Článek je pěkný. Sice nosím hadry (jednak mě nebaví nakupovat - ono taky není snadné něco pěkného koupit - jednak vím, že jsem typ, který nemá problém věci trvale zničit roztrháním či potřísněním, nejsem holt slečinka, která jen tak někde vysedává a opatrně uzobává vidličkou nějakou mňamku…), ale aspoň můžu mít dobrý pocit, že MOJE oblečení (kde mám i věci staré 20 let) nepřispívá ke znečištění prostředí tolik.

Příspěvek upraven 20.07.14 v 15:01

ovovi
23 příspěvků 20.7.14 15:17

Opravdu zajimavy clanek! pri dalsim nakupovani se pokusim si na nej vzpomenout a nakupovat uvazlive..

Canavi
227 příspěvků 20.7.14 16:06

Umím naprosto skvěle štupovat ponožky, opravovat díry na oblečení, ale nedělám to. Proč? Protože po prvním vyprání se znovu udělá díra vedle té spravené. Pak je mi líto mé zbytečné práce.

Před dvaceti lety mi spravené oblečení vydrželo přes několik vyprání. Schovaná trička z žerzeje z té doby jsou opravdu znatelně silnější než to, co se prodává teď.

MP Vladenka
1307 příspěvků 21.7.14 09:56

Tak to je přesné, jestli si koupit „značkové ponožky“ pár za 300,– nebo 10 párů za 200,– = jedno jak druhé se mi po poměrně krátké době prošlape na patě a pod palcem. Než se s tím štupovat, radši je vyhodím (mezitím ještě použiji jako prachovku) a pořídím nové.

U ostatního oblečení mi to moc nehrozí, díky báječným řetězcům (a dražší butiky na tom nejsou o moc lépe), kteří chrlí „cojezrovnavmódě“, nemám šanci si vybrat. Mnohdy je pro ně velikost 40/42 typ „slon“ a na ty oni přece nešijí. A když, tak něco naprosto nenositelného - třeba superslimky se sníženým pasem. Z těchto důvodů patřím mezi ty, co oblečení kupují ve většině případů až ve chvíli, kdy potřebují nahradit rozpadající se kus za nový a jdou na „lov“ s obrovskou nechutí.

Příspěvek upraven 21.07.14 v 09:56

Dammy
1672 příspěvků 20.7.14 16:05

.

Příspěvek upraven 23.12.16 v 22:21

angama
11 příspěvků 20.7.14 16:29

Pokud by jsme my ženy nakupovaly stejným způsobem a stejnou logikou jako převážná většina můžu, kteří nakupování přímo nesnáší, možná by jsme tomu hadernému průmyslu dali na prd…
Tím taky ovšem nechci říct, že všechny ženy nakupují se zběsilostí dravé zvěře :))))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.14 16:41

Zrovna dneska jsem vysvětlovala svému manželovi, že nakupování si v návykovosti nezadá s heroinem.

nedulka
35 příspěvků 20.7.14 18:37

@suik…myslím, že zrovinka zkrátit příliš dlouhé rukávy u saka není až tak jednoduché. Tím vás nijak nepodceňuju, jistě jste šikovná a dopadne to dobře.

Betynka02
384 příspěvků 20.7.14 19:07

Jů, to je fakt dlouhý, to si nechám „na podovolené“. :-) A těším se na to!

3.8.2014: :-) Nějak nechápu, že když píšu, že se těším, až přijedu z dovolené, že se pořádně začtu a když se konečně můžu začíst, zjistím, že mám za to těšení 18 červených ramínek. To je fakt prča!! :-D

Příspěvek upraven 03.08.14 v 21:44

MP Janka
846 příspěvků 20.7.14 20:33

Konečně článek, po kterém se začínám cítit na pekle trošku míň jako exot s pár kousky oblečení, bot po jednom páru pro různé příležitosti a o kabelkách ani nemluvím…Nakupování nepatří k mým zálibám, takže jsem nikdy nepochopila kamarádky, které mají tolik oblečení, že si jeden kousek vezmou na sebe jen jednou a pak ho nahradí novým. Já jsem zvyklá většinu věcí nosit až do jejich konce. Nejdřív mezi lidi, pak třeba na chalupu do města, do přírody a na dorvání na doma nebo ke koním. Kupodivu mám i tak hezká trička z řetězců, která jsou i po 6 letech jako nová.
Nebojím se ani šicího stroje, když je potřeba něco zkrátit, zmenšit a nebo jen zašít. Sice to je jenom starý šlapací stroj Lada, ale na jiném mě babička nenaučila, ušila jsem na něm celou garderóbu pro hračku-medvěda. Zatím jsem se neodvážila ušít něco na sebe, ale snad jednou…

Alterations
753 příspěvků 20.7.14 20:44

@Brunhilde Já jsem se poprvé dostala do Londýna v roce 1975. Doma se mi naše šatstvo zdálo strašné. Teď si samozřejmě uvědomuji, že to nebylo tak hrozné. Prostě jsme toužili jen po tom, co jsme nemohli mít. A tak je to asi pořád.

Píšu to proto, že v té době nebyly v celém Londýně ale naprosto žádné šaty vyrobené v Asii. Teprve v následujících letech se objevilo cosi vyrobené v Hong Kongu, ale tím všichni hluboce opovrhovali. Během několika desítek let pak zmizely všechny oděvní závody jak v Anglii tak u nás. Už koncem osmdesátých let jsem se dostala do Indie a viděla jsem, kam se výroba přesunula. Ploty na tržišti byly přeplněné neuvěřitelnými asi kradenými modely všech možných světových značek. Můžete si být jistá, že už teď vývoj zase směřuje k nějakým těm změnám, které ztěží ovlivníme.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.14 22:25

Měla jsem na mysli vaše vývody o vymývání mozků a démonizaci guvernéra. To byl výpad úplně mimo.

continuity
5853 příspěvků 20.7.14 20:47

@Shiro jenomze to je skreslene, byla jsem zvykla mit nekolik kusu obleceni, ruzne je stridat a kombinovat a nosit porad dookola nekolik let. po peti letech jsem se s detma vratila do prace a dve saka jsem vyhodila po roce, jedny viskozove saty po nekolika mesicich, druhe ze stejne kolekce ale jina barva zatim prezivaji, ale nenosim je tak moc.

na tohle nejsem zvedava, kdybych si priplatila i treba nekolika nasobek, muzu vec nosit nekolik let a ne par mesicu. nakonec bych jeste usetrila.

Alterations
753 příspěvků 20.7.14 20:58

@continuity Já se obávám, že není žádná zvláštní záruka, že když zaplatíte za něco několikanásobek, vydrží vám to déle, nebo se vam to bude déle líbit…

ovovi
23 příspěvků 21.7.14 13:24

Presne! stejne jako s potravinama, drahe nerovna se automaticky kvalitni, clovek aby se stal potravinarskym expertem, biochemikem, a ja nevim cim jeste, nez si neco vybere..

Pampeliska5
44 příspěvků 20.7.14 23:03

Jsem velice rada za toto tema! Na obleceni slozeni a zejmena puvod se divam uz dlouho. Ono je to stejne jako s jidlem a priplacenim si za produkty z vesnice namisto shnile zeleniny ze supermarketu. Taky rada nakupuji obleceni, ale posledni dobou mnohem vic vybiram a snazim se kupovat kousky, ktere opravdu potrebuji. Uplne zurim u trendu mnoha cesky blogu propagovat ruzne cinske eshopy, kazdy tyden nove saty, nepadnouci, v otresne kvalite, ale dostala jsem to za klikani ctenarek, takze na otazky vyroby/kvality kaslu a opovazte se mi nekdo rict, ze nejsem inspirativni. Retezce jako Zara a HM aspon podlehaji nejake kontrole a take zamestnavaji v kamennych prodejnach spoustu lidi, vydavaji penize na marketing, zamestnavaji lidi v EU na logistice a sprave spolecnosti. Toto jsou veci, kteri si honici slev a konzumu vubec neuvedomuji. Nedavno jsem dostala pekny kartac na fb za to, ze jsem si koupila kratase za 100Eur, jelikoz nikdo nepochopil, ze jsou usite v Italii a ze si radeji koupim jedny na 5 let, nez kazdy rok 2 podle poslednich trendu. Debata utichla az jsem je ubila argumenty o vyrobe v EU a kalkulaci ve stylu „nejsem tak bohata abych si kupovala levne veci“. A vzhledem k tomu, ze jsem se v 2 letech asi 5× stehovala, tak uz na vlastnictvi tuny veci nelpim. Clovek pritom stehovani uplne zasne kolik je schopen nashromazdit veci, halenka tam, suvenyr z dovci sem, a hned je zavalen nepotrebnymi vecmi.

Nosfi
45 příspěvků 21.7.14 07:01

Myslím, že bychom mohli zorganizovat anketu o tom, kolik kusů oblečení, bot a kabelek doma kdo má. :)

Matmys
2595 příspěvků 21.7.14 12:40
MaeGandal
767 příspěvků 21.7.14 07:43

Článek z Telegrafu ohledně situace ve VB (tady)
dostala jsem se na to přes BBC, kteří mají dokument, jeden díl už běžel, další poběží dnes večer, ale jen pro UK based

Olinka
2582 příspěvků 21.7.14 09:45

Kdyby lidi víc zapojovali mozek a míň se nechávali zblbnout reklamou… Nikdo nikomu nestojí za zadkem s pistolí na zátylku, že si MUSÍ koupit novou sukni/tričko/…, co je teď čerstvě v módě. Takovou tu touhu po vlastnictví chápu u poválečné generace, možná ještě u lidí, co vyrůstali za komunismu a tričko přivezené z Maďarska pro ně bylo symbolem luxusu, ale v dnešní době, kdy je všeho všude plno a kdykoli k dispozici bych už možná očekávala, že si lidi najdou i jinou náplň života než shromažďování věcí a chlubení se jimi…
Jo, taky mám dvě skříně plné hader, ale tak 80 % ze sekáče a z toho 50 % věcí již několik let. Ne že bych si nekupovala nic v řetězcích, ale mou „výhodou“ je, že se mi tam většinou skoro nic nelíbí z příčin zde již zmíněných. A taky, že je mi líto dávat peníze za něco, z čeho nejsem nadšená.

xixo
1 příspěvek 21.7.14 09:52

Hezkou esej na tohle téma napsal kdysi Paul Graham - oblečení je jen jeden speciální případ. Paul Graham - Stuff

ovovi
23 příspěvků 21.7.14 13:59

Pekna, diky za tip!

zuzulique
318 příspěvků 21.7.14 10:03

Výborný článok. Keď sa tak nad tým zamyslím, pár rokov dozadu som tiež patrila medzi tiež šialené ženy, čo nakupovali oblečenie hlava-nehlava, hlavne, že som ani nerozmýšľala nad tým, či to vynosím alebo či sa mi to k niečomu hodí, ideálne keď to stále pár korún…dnes už rozmýšľam trochu viac a snažím si budovať kombinovateľný šatník a kupovať si oblečenie, ktoré naozaj vynosím, teda čo najviac nadčasových kúskov…nemilosrdne som povyhazdovala množstvo šatstva (aj sa za to hanbím, ale už bude ohľaduplnejšia k prírode, sľubujem :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.14 10:17

Když už jsme u těch lokálních výrobců: v Čechách a na Slovensku šije Pietro Filipi, využívá k tomu též české návrháře (produkce z dílny Hany Zárubové patří ke zlatému fondu této značky). Jejich šaty nejsou v tomto kontextu nijak drahé, za svou užitnou hodnotu stojí. Mám od nich dost oblečení, všechno to drží i po několika letech, je to precizně ušité a materiály jsou též slušné. U nich jsem teprve zjistila, že je polyester a polyester.
Když sem náhodou postnu něco z jejich kolekce, vždycky se najde pár dobrých duší, co mi vyčtou, že je to moc drahé. Podle mne jejich kvalita odpovídá ceně. A umím si pochopitelně představit i dražší konfekci, PF je myslím takový český zlatý střed, nepočítám-li domácí návrháře.

Příspěvek upraven 21.07.14 v 10:22

janamarie
23 příspěvků 21.7.14 11:41

Ekologii módy praktikuji poslední 3 roky. Dřív jsem prakticky celoročně nosila triko + rifle. Ne že bych chtěla, ale sehnat šaty bez nápisů, flitrů z dobrého materiálu ke kolenů a kvalitní dílenské zpracování bylo sci-fi. Na výběr láce typu Zara, H&M, která se páře už v době koupě (marže i 800%) nebo pro mě až moc drahá móda Pietro Fipili, Betty Barclay - šaty cca 5000 Kč.
Vyřešil to Komolka ve Vídni. Koupím kvalitní látky - merino, hedvábí, vlnu a tady si oblečení nechám ušít. Šaty vyjdou kolem 2000 Kč, mám věc na míru, která dokonale sedí a podpořím českou krejčovou.

Majka22
333 příspěvků 21.7.14 11:34

@Fuflík
K tématu elit vřele doporučuji knihu Mocenská posedlost od F. Koukolíka, případně zapátrat i v sociologii, elity se jen tak nezmění a v duchu současných trendů nás spíš dovedou ke zmiňované katastrofě (vzhledem k technologickému pokroku, o němž navíc veřejnost není plně informovaná, pochybuji, že pak bude nějaká náprava ještě možná, tedy pro lidský druh) Nižší vrstvy elitám bohužel neleží ani v patě (mám na mysli hlavně diskrétní elitu, nikoli nastrčené pseudocelebrity, které konečně ani často nemají mentální výbavu, aby cokoli chápaly)

Karin
3950 příspěvků 21.7.14 11:44

Ráda se obklopuju starými věcmi, co mají paměť. Nebo duši, říká se, ale ony si toho hlavně hodně pamatují, protože jsou staré. Staré, ale festovní, jako by byly dělané s tím, že musejí vydržet napořád. Mám věci po babičce, po mámě, oblečení se dá dodnes nosit, věci se dají používat. Nad dnešní koženkou ohrnu nos, ale tehdejší koženka je pořád jako nová, nezničitelná, ať už je na babiččině kabelce nebo na kancelářské židli, která už padesát let jezdí po ordinaci, kde se střídají sestry i lékaři, ale nábytek trvá. Starožitný budík, který jsem našla na půdě prastarého domu, mě dodnes budí. Nemusejí se do něj kupovat baterky, natahuje se klíčkem. Svítí mu ručičky. Řinčí, že by probudil mrtvého. Jednou jsem ho leknutím srazila na zem. Takže je prasklý. Ale pořád jde. A tiká ♥
Přála bych si, aby i moje vnučka mohla mít jednou takový budík nebo nosit třeba kabelku a říkat, To mám po babičce.

Matmys
2595 příspěvků 21.7.14 12:36

@Brunhilde
S kvalitou (a podle mého měřítka) odpovídající cenou v PF bych s vámi souhlasila. Jenom je pro mně poslední 2-3 roky problém vybrat něco, co by se mi líbilo. Většinou to zazdí šedivý nebo černý materiál, případně psychedelické obrazce v barevných kontrastech hodících se pro trénink na epilepsii.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.14 12:43

Mně se hodně líbila kolekce podzim zima 2011. IMHO kolekce paní Geislerové považuji za úlet a moc se to myslím ani neprodávalo.
Minulou sezónu se mi zdálo, že se nějak zmítají a nevědí, coby. Ale teď jsem si tam byla nedávno pro kalhoty z nové kolekce a prodavačka mne zklamala s tím, že ty gatě byly za cca 2 týdny prodané; nejsou ani na webu. Takže asi se jim zase daří?
Co jsem si tak všimla, pro jisté lidi už je to „jejich“ obchod a mají odtamtud komplet všechno, včetně doplňků. Taky na Národní vídám dost Rusů.

Matmys
2595 příspěvků 21.7.14 12:40

@Nosfi
zde máte

nebo třeba zde

sry, máte to zde kromě odkazu u sebe, jsem se nějak rozvášnila :)

Příspěvek upraven 21.07.14 v 12:41

Harmonika
244 příspěvků 21.7.14 15:31

Děkuji za článek! Skvělé a zajímavé počtení a fajn podnět k zamyšlení.

Domnívám se, že ona „nakupovací mánie“ se v průběhu života mění. Já dříve oblečení nakupovala opravdu hodně (týdně i několik kousků), bavilo mě chodit po obchodech, byl to prostě sport, zábava, ale také především potřeba záplaty pro zraněnou duši a nepříjemnou situaci doma (někdo trápení zajídá, vysportuje, jiný zběsile nakupuje a já tenkrát hledala způsoby, jak být co nejvíc mimo domov).

Dneska? Nesnáším nakupování. Jednak už to není „náplast“, ale zároveň se nakupuje mnohem hůř než dřív. Kvalita v řetězcích šla rapidně dolů (před 5-8 lety se dala koupit např. v HM věc, která vydržela déle než jednu, dvě sezóny). Velmi těžko se shání univerzální kousky mimo současný trend ať už střihem, barvou či kvalitou (a za přijatelnou cenu), chcete-li červená šaty, ale červená není zrovna v módě, máte smůlu… Času i chuti je méně. Tím vším je nakupování více stresující i časově náročnější než dřív.

Každopádně, nedávno jsem pomyslela na svůj šicí stroj (který využívám jen ke zkrácení kalhot, ušití záclon, polštářů) a říkala jsem si, že umět šít je dneska obrovská výhoda (i proto umět si upravit oblečení se sekáče -nedávno pěkný post v diskuzi „vtipy související s módou“) A že asi opět začnu s šitím s nadějí, že cvik bude dělat mistra (jednoduché věci z Burdy obtížnost jeden puntík jsem zvládla jako samouk kdysi, proč to znovu nezkusit, tím spíš, že dneska už máme youtube a how to přehledné návody).

Edit: nešel mi vložit funknčí odkaz

Příspěvek upraven 21.07.14 v 15:34

Oldyn
6401 příspěvků 21.7.14 15:40

Tak konečně článek!
Jsem ráda, že přišla řeč na předražené zboží, které tu hodnotu prostě nemá. A není to o tom, že já na toho Lojzu Vutóna mám a vy ne, tak se pohoršujete nad cenou.

Cibul30
4 příspěvky 21.7.14 19:26

Já už nad tím uvažovala delší dobu… Přiznám se že občas taky podlehnu a zakoupím ať už je to klasika „za ty prachy“ a nebo podlehnu poslednímu módnímu trendu. Ale snažím se více nad tím přemýšlet.

Jinak supr článek, díky ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.14 19:30
ještě k těm kabekám

Tak Vitón už pro plebs šít nebude…

Beruska_bez_tecek
704 příspěvků 21.7.14 19:42

Budu se opakovat po ostatních, ale napíšu to. Konečně skvělý článek.

vendulina555
7 příspěvků 21.7.14 21:48

Díky za super článek. Nedávno se mi stalo, že jsem si chtěla večer sundat triko s dlouhým rukávem a ten rukáv jsem protrhla, koukala jsem jak puk, ale není divu, když triko stálo asi dvě stovky a materiál byl velmi slabý. Jsem krejčová a mám ve skříni spoustu šatů a klasického oblečení. I když mi je spousta věcí už dávno malá, tak je nevyhodím, protože jsem je vlastnoručně vyrobila a své práce si vážím. Vím, že jsou z kvalitních materiálů a poctivě ušité. A taky v obchodech věci obracím do rubu a dívám se na kvalitu, ale většinou musím oči hodně přihmouřit, protože bych se vůbec neoblékla. :-(

HanulkaUH
103 příspěvků 21.7.14 22:01

Podobný článek dnes vyšel v Ona dnes…
Jinak, taky semi poslední dobou stává, že odcházím z obchodů velmi záhy po zjištění, že tam není nic než hadry (mizerné střihy, mizerný materiál). Nejhorší je, že už ani ke značkovým dražším věcem nemám důvěru :-(

ETE
47 příspěvků 21.7.14 23:00

@HanulkaUH Mám podobný problém. Jako studentka jsem to neřešila, protože jsem byla silně omezena obnosem v ruce a podle toho jsem vybírala. Teď, když jsem trochu odhalila sama v sobě, co mám ráda, přizpůsobila to svému zaměstnání a mohu si dopřát „kvalitu“, zjišťuji, že nevím, co vybrat…

Zajímala by mě ještě jedna věc… Trochu mimo, ale přeci. Nějakou dobu jsem žila v Německu, konkrétně v Bavorsku. Nevím, zda to byla náhoda (tehdy se teprve můj vkus začal měnit a já začala více nosit šaty a sukně a obměňovat šatník), ale to, co jsem si koupila v té době, mi stále krásně drží pohromadě, přestože už je to dva roky zpět. Zajdu-li do stejných řetězcových obchodů v Čechách, najdu sice stejné výrobky jako v Německu, ale často hůř ušité. Říká se, že na Západ proudí lepší kousky. :) Já sama nevím, co si mám myslet, ale mé zkušenosti by tento úsudek jen potvrzovaly. A ptám se… Proč? V ceně to není - stejné kousky jsou často v Německu levnější. A vezmu-li v potaz, kolik si v Německu vyděláte, pak naprosto směšně levné…

A ještě jeden dotaz… Momentálně jsem zákazník tradičních řetězců typu H&M a další. Má svérázná kolegyně nedá dopustit na vietnamské obchody, ale jednou si chtěla dopřát a vybrala si jiný obchod. Koupila si šaty pro ni za už celkem vysokou sumu, šla k Vietnamců a tam je spatřila též. Je to žena středních let, která se vyzná a sama zažila přešívání oblečení na děti, když nic nebylo k dostání. Poznala, že složení látky musí být víceméně totožné, střih stejný a kupodivu i zpracování. Byla zvědavá, jak na to zareagují v první obchodě. Paní prodavačka nejdříve odmítla mluvit, ale když pochopila, že jí nehrozí žádné žádosti o výměně zboží, prohodila cosi o tom, že sklady obou obchodu - „značkového“ a Vietnamců jsou totožné… Tedy zdroj je jen jeden. Samozřejmě to neplatí u všeho a vždy, ale je dobré se občas zamyslet nad tím, proč něco kupuji…

chere123
9 příspěvků 25.7.14 19:43
ano

To je přesné. Teď jsem se vrátila z Prahy. Tam tytéž boty v obchodním domě jako tady u Vietnamce jen cena podstatně menší.

Emily B
33 příspěvků 21.7.14 23:29

Tak teď mám opravdu o čem přemýšlet ale jsem moc ráda, že se tu ten článek objevil.

Schatz
82 příspěvků 22.7.14 10:37

Super článek. Mnohokrát jsem se poslední dobou zamýšlela, proč se vyrábí tolik škaredého, zbytečného oblečení z hrůzostrašných materiálů. Před pár dny jsem byla v ZARA, kde probíhá výprodej. Vážení, je to hnus. Ani zdarma bych to oblečení nechtěla. Polyesterový ráj+ na můj vkus hodně divná móda. Tak si říkám, do jakých obchodů mám chodit nakupovat, když už jsem ze seznamu vyškrtla i Zaru.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.14 10:43

A ja jsemprave pochopila proc u nas v SH koupim tolik zcela noveho zbozi…

MPSkrolew
1850 příspěvků 22.7.14 11:59

Skvělý článek. Většinu věcí, o nichž se v něm píše, vím, jen mě poslední dobou začalo čím dál víc zajímat, co se děje s oblečením, které řetězec neprodá? Myslím, že ho také musí být hodně.

Atlacoya
2790 příspěvků 23.7.14 10:53

Asi před 2 lety byla kauza, kdy se v kontejneru za obchoďákem našlo znehodnocené (rozřezané) zboží H&M a proč to ta firma nedala na charitu. Tehdy se hájili tím, že je nefér, aby někdo za ten kus oblečení dal 20dolarů a o měsíc později ten samý model dostal nějaký pobuda zadarmo.

chere123
9 příspěvků 25.7.14 19:46
x

Neprodané zboží se vždy znehodnocuje tak jako je to u neprodaných vozů.
http://www.deed.sk/…u-smrt-/454/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.14 13:08

Výborný článek, konečně něco k zamyšlení. Pokaždé, když přijdu do přeplněného obchodu, napadne mě, zda se to všechno prodá, proč se toho vůbec tolik vyrábí, kdo to koupí, co se stane s neprodaným. Pamatuji jiné doby (je mi 50), kdy se některé věci těžko sháněly, šaty do tanečních výhradně šily, oblečení se upravovalo, dědilo, ale hlavně sloužilo a unosilo. (Doufám, že mě hned neobviníte z volání po starých časech:-) Ani dnes nemám přeplněnou skříň a další oblečení zbytečně nekupuji. Pracuji v centru Prahy, po obchodech ale chodím ráda. Nechápu kolegyně, jak stále něco donášejí ze slev, slevy mě snad dokonce odrazují. Jsem v tomhle asi divná, já naopak vyhlížím „nové kolekce“.
@Brunhilde k oblečení v Pietru Filipi - jsem celkem jejich příznivec, ale poslední dobou mě již několikátá kolekce zklamala: neforemná, beztvará trika, spíše sešité obdélníky, střihy sukní většinou na jedno brdo (úzké pouzdrové nad kolena), některé vzory dost hrozné. Ale klasické kostýmky a hlavně společenskou módu mají opravdu krásné. Postupně mám od nich několik kostýmků, u jednoho jarního (drobná šedomodrá kostička) se materiál tak strašně mačká, bohužel se mi tak líbil střih, že jsem tuto závadu neprokoukla. Hodně se mi osvědčily jejich úpletové věci - šaty, svetr, roláčky. Ty jsou i za přijatelnou cenu. Těším se vždy na novou kolekci, pár novinek se už objevilo na stránkách, ale opět- černé kostýmky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.14 13:16

@ETE ad Vietnamci x značkové obchody. Záleží, v kterém „značkovém“ obchodě Vaše kolegyně objevila šaty shodné s těmi u Vietnamců. Pokud to nebyl řetězec, ale tzv. „butik“, kterých bylo hojně zejména v 90.letech, tak jsem přesvědčená, že v těchto buticích se prodávají hlavně levné dovezené hadříky z Polska, od Vietnamců a podobného původu, samozřejmě se značnou butikovou přirážkou.

Modigliani
781 příspěvků 22.7.14 16:46

@ETE @JarkaJ Mne sa tiez stalo nieco podobne. Na cinske stranke som nasla bizuteriu, ktoru v tu istu sezonu predaval aj banarepublic - nahrdelnik za 70 EUR na bananarepublic a na oasap za 20 EUR, bolo to uplne to iste. Ale ani sa tomu nedivim, ved takmer vsetko sa dnes robi v Cine. Retazce si bud na zakazku daju nieco vyrobit, alebo si vyberaju z ponuky, co sa im hodi do kolekcie.

Kralovna Bitche
382 příspěvků 22.7.14 22:43

Náhodou jsem dnes narazila na tenhle dokument .

surabaya
401 příspěvků 23.7.14 08:56

Přiznám se bez mučení - jsem hadrářka. Oblečení mám plnou skříň, najdou se tam i nové věci, které jsem si ještě neoblékla a které čekají na příležitost… a stále si říkám, že musím něco vyhodit. Ke svým svrškům mám ale kolikrát citový vztah - svetry, které mi pletla maminka např., takže se s nimi rozloučit nedokážu. V můj prospěch se dá říci snad to, že kupuju především v second handech, nové oblečení si většinou objednávám přes internet, protože si k smrti nerada něco zkouším v kabinkách. Čemu se ale již opravdu vyhýbám, jsou vietnamské obchody, odrazuje mě už jen „pach“ toho oblečení, vždycky si říkám jak jsou ty látky asi barvené. Nemluvě o převažujícím nevkusu a odpuzujících materiálech. V řetězcích typu H&M taky nenakupuju. Už jen z toho množství oblečení mě tam brzy rozbolí hlava. Navíc nabízejí především krátkodobou módu pro mladé. Kupodivu si v těchto obchodech zpravidla nic nevyberou ani mé -náctileté dcery, byť by si rády koupily třeba jen obyčejné tričko.

Příspěvek upraven 23.07.14 v 08:58

vážný_zájem
115 příspěvků 23.7.14 10:21

Ono devalvuje nejen oblečení, ale i měna. Žádné zábrany utrácet bezcenné peníze za bezcenné hadry. Člověk by se možná držel zpátky, kdyby neměl pocit, že ho o našetřené stejně nějak oškubou.
Hlavní motivací měnit hadry bývá „šaty dělají člověka“. S novým oblečením si kupujeme jakoby novou identitu. Bývá to projev nespokojenosti se sebou samým.
A do toho móda, kterou jsou, jak známo, posedlí zejména Asijci. Tam možná vznikla ta rychlá spotřeba šatstva, protože oni nemívají skříně s hadry pro 20 lidí na 10 let. Žijí v pokojíčcích velikosti vlakového kupé s postelí, pc a televizí, toaletním stolkem a na stěnách rozvěšenými hadry, co právě nosí. Ten omezený šatník se jim brzy omrzí, tak ho vyhodí a nakoupí nový, 4 x či častěji do roka, není divu, že se zajímají o sezónní výstřelky. Možná tento přístup globalizačně pohltil tradici budování šatníků a stylu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.7.14 11:42

@Kralovna Bitche Díky za odkaz, kouknu v klidu doma na celé, ale podle ukázek se obávám, že to na mnohé z nás může působit dost depresivně (nekoupím si na sebe v dohledné době ani hadr), asi mi to vezme zbytky iluzi o charitě i mé milované Africe. :-(

thecherry
41 příspěvků 23.7.14 14:01

Musim take pochvalit clanek. Myslim, ze lidi, co se trosku zajimaji o svet, mnoho veci vedi. Je pravda, ze zajem o to, byt nejbohatsi (az prebytecne) vede lidi k nezajmu o to, z ceho vlastne pochazi a co je tak krehke…o Zemi. Dnes se nam zije jeste pomerne fajn, ale o par desitek let, pokud se konzumni zpusob zivota nezastavi, vime jak to bude vypadat. Ti co chteji deti, meli by se zamyslet a jednat! Nebudou to mit lehke,,diki nam rodicum…

Alterations
753 příspěvků 23.7.14 16:34

@thecherry Tak Vám už je jasné, kdo za to všechno může. Vaši rodiče a zřejmě všichni starší lidé. Dřív to byli třeba Cikáni, nebo Židi nebo snad mohamedáni atd. Promiňte, že trapně přeháním, nemyslím to zle.

Když o tom všem přemýšlým, možná že se ještě dočkáme toho, že u nás se budou šít šaty pro Asiaty. Když už pro ně montujeme auta jako nevolníci! Oni nám přesně řeknou co a jak máme dělat, žádnou dovednost to nevyžaduje. Jen je poslouchat. My jim to smontujeme, oni nám to prodají, my jim zaplatíme, oni bohatnou a my se bojíme, že od nás odejdou.

motiva
128 příspěvků 23.7.14 19:18

Nejen, že výrobci chrlí tuny oblečení nevalné kvality, ale je vyvíjen i neuvěřitelný tlak na to, aby se nikdo z celebrit neobjevil dvakrát ve stejném oblečení, vemte si, jak novináři přetřásají vévodkyni Kate za to, že si oblíbené šaty oblékne opakovaně. Nedej bože, aby si nějaká hvězdička oblékla vypůčené značkové šaty, které už před ní měla na akci jiná, to je malér, to mají všechny ty módní kritičky zlomyslné žně, proto fandím Kate, že tomuhle tlaku odolává. Bohužel, mnoho obyčejných a ne zrovna bohatých žen a dívek se v tomhle stylu (jako i ve spoustě jiných)shlédlo a utrácí bezhlavě za vyslovené hadry, hlavně že je to zrovna trendy, tohle slovo mi tedy otvírá kudlu v kapse, jen ho někde čtu. V časopisech je to jak vymývání mozků: trendy džínové bundičky, letošní trendy líčení atd. kvák, kvák, kvák… pardon, dala jsem se trochu unést :-)

yourcandy
477 příspěvků 23.7.14 20:40

Prima článek. Mě se celkem tento problém dotýká, jsem dámská krejčová a "hadry " jsou můj život :-).Dovoz levné mody z Asie, nám dost poznamenal český trh a přístup k řemeslu jako takovému…Někteří zákazníci občas mají problém pochopit, jak si můžu říct tolik a tolik za např. za výměnu zipu (nebo doplňte si sami), když ta bunda stála jen…Pořád je krejčovina odborná práce, ale dnes jí dělají často nekvalifikovaní lidé a živnostenský list na šití dostane snad každý. Dříve kdo si chtěl založit živnost, musel mít výuční list a dva roky praxe.Jsme prostě zahlceni laciným šuntem a dokud na tom bude náš stát tak jako je teď, pořád bude cena vítězit nad kvalitou. I když vyjímky se také najdou.
No nebudu to rozebírat, v článku je řečeno vše.
Já osobně černé svědomí nemám, snažím se neplýtvat. Občas sice také s oblečením ujedu, protože mám ráda modu a vše kolem ní, ale většina mých věcí pochází se SH a jsou to na první pohled luxusní kousky, které jsou nadčasové. Nějakým zvláštním způsobem moc oblečení nezničím, roky mám stejnou postavu a když mě omrzí, daruji ho dál.

opal_k
131 příspěvků 24.7.14 09:18

Před několika lety mělo Tesco v UK na svou značku F&F reklamu, kde mladíka v kavárně polije rozlícená přítelkyně kávou. On si s úsměvem svlékne špinavou košili (nebo svetr nebo co) a pod ní má další, tu samou. Sdělení reklamy bylo Disposable Fashion (móda na jednou použití, myšleno spíš „je to tak levné, že to můžu vyhodit a koupit si nové“). Přišlo mi děsné, že se tím ještě někdo chlubí… a perlička byla, že tou dobou se nám české Tesco snažilo vysvětlit, že to obyčejnější oblečení je Cherokee, a F&F je něco lepšího.

Ziné
82 příspěvků 24.7.14 16:51

Konečně zajímavý článek. Ano, v šatníku by neměla převažovat kvantita nad kvalitou, zvláště, pokud je ta kvantita vykoupena otrockou prací lidí ve třetím světě.
Blbé je, že když hudeme chtít být absolutně sladěné tak, aby nás peklo pochválilo budeme muset tuto otrockou práci využívat. Když ne, když na to nepřistoupíme, budeme zde za šmudly nebo za neupravené lesany.
Připadá mi, že je tak trochu proti „filosofii“ tohoto blogu, podle níž nestačí mít v šatníku pár věcí, univerzálně nositelných (např. jeden černý kabát či bunda, modré a černé džíny, bílé a černé triko…), protože by člověk byl za uniformní, nekreativní myš.

Příspěvek upraven 25.07.14 v 00:44

misial
1396 příspěvků 26.7.14 02:18

Připadá mi, že jste „filosofii“ tohoto blogu příliš nepochopila. Zkuste si přečíst i ty z článků, ve kterých převažuje textová část nad fotkami.

Příspěvek upraven 26.07.14 v 02:18

Oldyn
6401 příspěvků 24.7.14 17:17

@Kralovna Bitche
Tak to vysvětluje, proč když je v tv záběr z chudé Afryky, mají na sobě domorodci krásné, čisté oblečení i když trpí nedostatkem, hlavně vody. Díky.

motiva
128 příspěvků 24.7.14 21:47

A víte odkud ty látky mají? Z České republiky :-) měla jsem přd časem mezi svými klienty paní, které se zabývala velkoobchodem a vozila látky, tuším ze Seby Tanvald do Afriky, už nevím, do Keni nebo do Mali

Gorilka
1476 příspěvků 25.7.14 07:35

Ano, je to snad jediná firma v ČR vyrábějící kvalitní látky - oni se specializují na africký brokát.

R.O.D.
1 příspěvek 24.7.14 21:58
chybička se vloudila

Nechci rýpat, ale někde je chyba: „v roce 1900 byl průměrný roční příjem americké rodiny 750 dolarů a zhruba 15 % z toho šlo na nákup oděvů; např. dámský kostým stál u tehdejších prodejců konfekce 15 dolarů. (Představte si rodinu s průměrným měsíčním příjmem 30 000 korun; zmíněný kostým by stál cca 7200 Kč.)“ - takže: 1) kdyby stál kostým 15 dolarů, byl by super levný :-), v poměru k rodině s příjmem 30 tis. Kč by stál pouhých 600 Kč. 2) Pokud předpokládáme, že autorce se někam ztratila nula, a chtěla napsat 150 dolarů, bylo by to 6.000 Kč a ne 7.200 Kč.

Gorilka
1476 příspěvků 25.7.14 07:57

Ano, tady Ada porovnává, neporovnatelné… ale sekla se jinde.

Udává se, že tehdy ušití „konfekčního“ modelu stálu zhruba totéž co jedna unce čistého zlata ($20.68 USD). Tehdejší „konfekce“ není konfekcí dneška ;-).

Pozor, udávají se dva poměry inflace mezi rokem 1900 a nynější dobou:

  • inflace USD: $1 USD (2014) = $0.02 USD (1900), čili $1 USD (1900) = $50 USD (2014), tedy $750 USD (1900) = $37500 USD (2014) = 750000 Kč dnes. (30000 Kč/20/50 = $30 USD (1900))
  • inflace USD: $1 USD (2014) = $0.05 USD (1900), čili $1 USD (1900) = $20 USD (2014), tedy $750 USD (1900) = $15000 USD (2014) = 300000 Kč dnes. (30000 Kč/20/20 = $75 USD (1900))

Oblek:

  • $20,68 USD * 50 * 20 (kurz) = 20680 Kč
  • $20,68 USD * 20 * 20 (kurz) = 8272 Kč
  • $15,00 USD * 50 * 20 (kurz) = 15000 Kč
  • $15,00 USD * 20 * 20 (kurz) = 6000 Kč

Příspěvek upraven 25.07.14 v 08:02

opal_k
131 příspěvků 25.7.14 12:25

Já jsem si to taky myslela, ale pak jsem si to přečetla pořádně. Kostým za 15 USD stojí 2% ROČNÍHO platu. Je-li MĚSÍČNÍ příjem české rodiny 30.000, za rok je to 360 tisíc, z toho 2% jsou 7.200 Kč. Při vyjádření v procentech platu ani není třeba řešit inflaci…

chere123
9 příspěvků 25.7.14 20:18
móda

Mě by zajímalo proč si myslíme, že všichni řeší aby měli na sobě poslední značkový model.
Tento týden jsem věnovala pozornost tomu co se nosí v našem hlavním městě a je to naprostá všehochuť, móda ne móda. Každý nosí to co se mu líbí nebo do čeho „vleze“v čem je mu pohodlně. Módní diktát už dávno neplatí. Pravda je, že nakupuji daleko více než dříve, protože cena je velice lákavá. Nic jiného v tom není. Když mi něco padne do oka tak to koupím a co, stejně už to někdo vyrobil a ze světa to mým protestem nezmizí.

misial
1396 příspěvků 26.7.14 02:21

Když mi něco padne do oka tak to koupím a co, stejně už to někdo vyrobil a ze světa to mým protestem nezmizí.

A přesně z tohoto přístupu to vše pramení - nejen u oblečení.

Nicola Six
195 příspěvků 26.7.14 11:57

Tema, kterym se kniha zabyva, je velmi zajimave a uvazovala jsem o tom, ze si ji objednam, ale malinko me odradil uryvek textu, ktery je dostupny na Amazonu. Autorka tam popisuje, jak si koupila 7 paru bot po 7 dolarech, z nichz pet se ji zahy rozpadlo a dva nikdy nevzala na sebe, protoze boty „vysly z mody“. Posleze udelala revizi sveho satniku a zjistila, ze ac ho ma nacpany k prasknuti, tak vlastne nema co na sebe.

Proc me to odradilo? Kniha (pokud lze soudit dle vzorku) je psana znacne moralizujicim tonem a autorka tez evidentne predpoklada (a naznacuje), ze vsichni konzumenti se chovaji stejne jako ona. Nejsem zadny velky ekolog, ale nikdy jsem si nekoupila nekolik kusu sezonnich trendy veci jen proto, ze byly ve sleve. Nejake neuvazene koupe jsem samozrejme udelala, jako asi kazdy, ale to, ze bych neco temer nebo vubec nenosila, se mi stava opravdu vyjimecne. Kazdou koupi peclive zvazuji uz jen proto, ze kazda dalsi vec mi bude zabirat misto ve skrini. Taky nemam pocit, ze nemam co na sebe; kdyz se mi nejaka vec omrzi, tak ji na nejakou dobu odlozim a pak treba dostanu napad, jak ji jinak zkombinovat, a nosim ji dal. Vyrazuju veci, ktere uz mi nesedi nebo se uz nehodi k memu veku. Ale snad ani v tolik opevovanych casech nedavno minulych nenosila zena totez obleceni jako studentka i jako zena stredniho veku (mluvim o dobe povalecne, samozrejme v dobe nouze clovek nosi to, co je)? Koneckoncu, kolik lidi ma ve 40 tytez miry co v 18 (ja mam tedy dost podobne, ale v dolnich partiich je to prece jen skok o cislo nahoru).

Taky nektera dalsi tvrzeni v knize mi prisla prehnana. Napr. vyrok nejake modni videoblogerky (nebo jak se jim cesky rika), ze nektere veci jsou po prvnim vyprani na vyhozeni. Na jaky program to probuh pere? Vzdyt i papirove vlozky, ktere davam diteti do latkove pleny vydrzi nekolik vyprani aniz by se trhaly ci ztracely tvar :). Jinak teda nevim, zda mam takove stesti, ale i ty nejhorsi veci z proklinaneho HM mi vydrzi treba 5 sezon i dele (nakupuju tam ovsem kdyz uz, tak prevazne basic veci, trendy pro nactilete ignoruji). I kdyz je vec ve sleve, tak ji vzdy dobre prohlednu a kdyz jsou material nebo usiti na prvni pohled a dotek extremne mizerne, proste si to nekoupim. Z dob studentskych mam dokonce nejake ojedinele veci ze sekace, ktere se uspesne drzi uz pres 10 let. Je teda pravda, ze se tenkrat i v retezcich nejspis silo kvalitneji.

Nejsem si take jista, zda se vyplati investice do satu od znameho designera za 80 000 Kc. Francouzske vintage butiky jsou plne kousku od designeru zvucnych jmen, ktere jsou sice nejspis kvalitne vypracovane a z dobrych materialu (i kdyz ani to ne vzdy!), ale jsou nenositelne, protoze maji casto nejaky trendy dobovy prvek, ktery rve na hony daleko, ze uz maji sva nejlepsi leta za sebou. Mozna by sly presit, ale pokud to clovek neumi udelat sam, je to dalsi investice navic.

Jinak mne celkem leze na nervy „guilt tripping“, at uz v knize nebo na tomto vlakne. Takze po precteni uryvku zatim nejsem rozhodnuta, zda si knihu prectu celou.

Annabellee
10 příspěvků 31.7.14 01:37

Myslím, že vyvolávání pocitů viny vůbec nebylo účelem ani knihy ani tohoto vlákna. Za hlavní přínos považuju snahu otevřít oči nám, co máme rády módu a hezké oblečení, což se, jak je vidět, daří. KAŽDÁ snaha zpochybnit reklamní lži o láci, která je zadarmo a třpytícím se hovně ze zlata, je DOBRÁ snaha. Hlavně proto, že reklamy je zatím nesrovnatelně více, než podobných článků a knížek.

Ziné
82 příspěvků 26.7.14 13:56

@misial Možná jsem ji opravdu nepochopila, ale připadá mi, že zde přeci jen převažuje konzumní přístup k módě a oblékání. Pokud má být někdo kreativně oblečen, být in, hrát si s módou, mít vždy sladěnou kabelku s botami apod., tak chtě nechtě musí pořád nakupovat. Pokud má dotyčný průměrný či spíše podprůměrný plat, chodí holt do těch řetězců typu HM.

misial
1396 příspěvků 29.7.14 03:52

S tím nemůžu souhlasit - stačí u toho nakupování více přemýšlet, pak se tomu může člověk dost dobře vyhnout. Ale není to úplně jednoduché, to je pravda.

Pinx
220 příspěvků 27.7.14 11:00

Děkuju za tip na knížku :)

notrends
514 příspěvků 28.7.14 15:47

Tak já jsem zastáncem té pomalé ale hodně pomalé mody. mám plno věcí co se hodí ke všemu, jsou jednobarevné an jednoduché a tak se mi kupí kvanta věcí ve skříni. Proč to vyhazovat když se hodí ke všemu a nejsou ani onošené. Co teda vyhodit?

Asperulla
1 příspěvek 1.8.14 20:57

Děkuji za článek. V poslední době mi to zrovna hodně šlo hlavou, jak se móda rychle mění a oblečení rychle obnosí. Jsem ráda, že je to aktuální téma a řeší se to.

Mauvy
263 příspěvků 13.8.14 09:38

K tomuto tématu, jakož i k otázce životního stylu doporučuji též knihu od Američanky Jennifer L. Scottové „Madame Chic“ + si ji vygooglovat a z jejích stránek a blogu se dozvědět víc.

Příspěvek upraven 13.08.14 v 09:38

HannaJosefsson
25 příspěvků 23.8.14 19:39

Knizni tipy prijimam s povdekem a zrovna tohle me zajimalo, takze diky (koupila jsem si knizku pres net). To prirovnani k jidlu se mi taky libilo.

BoulevarddePrague
1 příspěvek 11.11.14 21:17

Moc povedený článek. Je to o každém z nás, jak k tomu budeme přistupovat. Stejné jako s produkcí ostatního odpadu. Asi nezabráním oděvním řetězcům vyrábět méně oblečení, ale můžu omezit množství, které nakupuji já sama. Jsem hadrářka, přiznávám, módou se bavím, žiju jí, ale postupem času jsem k ní začala přistupovat jinak. Od lovení pokladů v seconhandech, po vlastnoruční šití až přes dospění k závěru, že raději budu šetřit na kvalitu ne kvantitu. Jako blogerka vím, jak je to těžké, ale jde to. Vyřazuji věci, které už nenosím. Buď je daruji sestře nebo je dál prodávám. Ale pouze v momentě, když už vím, že si daný kus oblečení nikdy nevezmu a neunosím ho. Jinak zkracuji, zužuji a přešívám. Už nenakupuji do skříně věci o kterých tuším že je vezmu tak jednou. Je to zbytečné. Doplňuji šatník tzv. základy. Pokud si koupíte kvalitní tričko, vydrží vám klidně i roky, to samé platí o džínách, kabátu, svetru, atd…Rozhlédněte se občas po nákupních centrech a jejich sortimentu, vážně chcete nosit polyesterová trička a kabáty..? Nechat si ušít takový vlněný kabát něco stojí, ale vemte v potaz, že bude vypadat skvěle i další roky. Doufám, že lidé časem pochopí stejnou kvalitu, jako si našli ve vztahu k jídlu, snad to bude jednou stejným trendem.

Upraveno administrátorem 13. 11. 14:47 - propagace

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Nákup na Wish: Jak jsem fatálně pohořela

Autor: Monika

Preferuju minimalismus, nakupuju z druhé ruky, souzním s články o... Celý článek

Čtení o módě: druhá várka

Autor: Ada

Protože z minulého článku o knihách o módě nakonec vyšel průvodce... Celý článek