Výstava Retro v Národním muzeu 1.

13.09.16 | autor Ada

Jestli máte rádi retro, určitě jste už zaznamenali otevření výstavy, pojmenované jednoduše Retro, v nové budově Národního muzea v Praze. Musela jsem se tam pochopitelně podívat, a průvodkyni mi nedělal nikdo jiný než PhDr. Miroslava Burianová, jedna z hlavních autorek výstavy.

* retrov.jpg

V dnešním článku vám představím samotnou výstavu, v dalším dílu pak najdete rozhovor s autorkou, v němž vás čekají různé zajímavosti ze zákulisí výstavy.

Výstava má své vlastní stránky na zpravodajském portálu Národního muzea, kde najdete třeba skvělý článek o historii Domu módy nebo video o vystavených automobilech a motocyklech. Na výstavě totiž není jen móda, jsou tam také dopravní prostředky, technika, hračky, a nechybí velká herna, kde je k dispozici třeba stavebnice Merkur, starý počítač (opravdu starý - z dob, kdy počítače běžně neměly monitory a připojovaly se v obýváku na rodinný televizor), stolní hry nebo figurína, kterou můžete oblékat do historických modelů (a na dotykovém displeji zapuštěném do stolu si zahrát zábavnou vědomostní hru).

V herně tedy může rodina odložit děti. Dědečka necháte u starých televizorů...

...a zájemci o módu a dopravní prostředky mohou pokračovat do hlavní části výstavy, která je vyhrazena právě těmto exponátům. Ano, na fotce dole jsou autentické šaty od Diane von Fürstenbergové. Sice novodobé, ovšem jejich střih se od 70. let prakticky nezměnil. Zato čezeta 502/06, lidově zvaná "prase", je ze 60. let, a stejně tak i šaty z černého hedvábného sametu, která má na sobě dáma sedící v sajdkáře.

Podobně je koncipovaná celá výstava: vedle historických oděvů jsou tu i moderní modely inspirované stejnou dobou. Nemám vyfotografované všechny exponáty, ale to nevadí - stejně bych vám je neukázala, abych vám nezkazila zážitek z výstavy, na kterou si určitě zajděte! Nebo si počkejte na profesionálně nafocenou publikaci k výstavě, která je v přípravě. Zatím je k dispozici tato knížečka s fotografiemi a textem k výstavě, kterou si můžete koupit na pokladně nové budovy a rovnou ji využít jako průvodce (cedulky s popisky k jednotlivým šatům jsou samozřejmě i přímo "na place").

Šaty v hlavní síni jsou rozdělené do několika skupin podle období či tématu.

Hned naproti dveřím najdete padesátá a šedesátá léta, dobu, která je mnoha dnešním zájemkyním o retro nejbližší. Jsou tu typické šaty se širokými sukněmi, například tyhle ze šanžánového syntetického taftu, ušité doma v roce 1962. Neobratnost domácího šití je na nich trochu vidět, ale nositelce to určitě nevadilo.

Profesionálně ušité šaty najdete ve vitríně ještě před vchodem do sálu - jsou tu šantungové šaty z konce 50. let ze salonu Eva (což dříve býval salon Hanny Podolské) a karmínové hedvábné šaty z kolekce Delphine od Christiana Diora, které zapůjčilo Royal Ontario Museum.

Šaty ze světle modrého silonu jsou z roku 1961 nebo 1962 a ušila je krejčová paní Medlová  v neznámém bratislavském salonu. Od pohledu nepříjemný, tuhý a poněkud uměle lesklý materiál tehdy chtěla každá, protože byl moderní, nemačkal se, rychle schnul a nemusel se žehlit.

Dnešní módu zastupují retro šaty z Reparády, Le Palais Vintage, Lazy Eye - a tento úchvatný model od Moniky Drápalové, určený mimochodem pro městskou cyklistiku (šaty jsou z funkčního sportovního materiálu):

Diskotéková sedmdesátá a osmdesátá léta jsou zastoupená modely, které si můžeme prohlížet i v obchodech a nejen v muzeu: zvonáče, vyšívané halenky (jeden ze dvou outfitů, které vidíte v pozadí, je originální - džíny z Tuzexu, halenka z doby druhé světové války, ovšem ve stylu, který později nosili hippies - druhý je z Lindexu a C&A; můžete hádat, který je který), košilové safari šaty, krátká lesklá bundička.

Mimochodem, tento stříbrný model, který patřil zpěvačce Heidi Janků, mě naprosto fascinoval, a do dnešní módy bomberů a křiváků by bez problémů zapadl. Respektive... byl by trochu nápadný, ale právě proto bych ho s radostí nosila.

V době první republiky se v módě vystřídaly dva hlavní směry: rovná, ležérní silueta typická pro dvacátá léta, a honosný glamour třicátých let. Oba směry mají svou vlastní samostatnou expozici. V jedné jsou i krémovo-stříbrné šaty vyšívané korálky, které znáte z propagačních materiálů, ale také na první pohled nenápadné černé charlestonky z třeboňského krejčovství s decentní krajkovou náprsenkou:

foto Národní muzeum/Alžběta Kumstátová

Jsou tu vystavené také šaty Heleny Fejkové, ušité z tmavě modrého hedvábného krepdešínu, na kterých na první pohled nepoznáte, že jsou ze současné doby.

foto Národní muzeum/Alžběta Kumstátová

Mimochodem, o módě dvacátých let se říká, že vyžaduje plochou chlapeckou postavu, kdežto móda třicátých let se hodí i pro výrazné křivky; historické modely na výstavě dokazují, že to nebyla vždycky pravda. Černé šaty s odhalenými zády i ty bílé s fialkovým páskem mají tak útlé boky, že by se do nich dnes vešly jen ty nejdrobnější ženy.

Vystaveno je i několik pánských modelů, v této skupině například smoking z krejčovství Halousek, které před válkou sídlilo v pražské Žitné ulici. Opět si ho můžete porovnat s moderním smokingem. Až na detaily se moc neliší.

Nejstarší období, do kterého autorky výstavy (s paní Burianovou na ní jako další hlavní autorka pracovala také Petra Caltová, nemluvě o celém zástupu dalších autorů, odborných spolupracovníků, restaurátorů a dalších lidí, kteří zajišťovali všechno od osvětlení sálu po marketing) sáhly, je 19. století. Romantická móda štíhlého pasu, nadýchané sukně a jemných látek a barev je věčná. Nejstarší šaty na výstavě jsou z let 1850-1860 a jsou ušité z bavlny s potiskem světle fialových kvítků.

foto Národní muzeum/Alžběta Kumstátová

Vedle nich pak najdete romantický model z konce 50. let, fialkové večerní šaty návrháře Georgese Hobeiky z loňské kolekce a šaty od Beáty Rajské. A korzety. Jeden je od Riwy, druhý je ze 60. let 19. století.

Kromě historických skupin jsou na výstavě ještě čtyři tématické expozice: svatba, Orient, spodní prádlo (je součástí expozice 20. let - jsou zde hlavně retro podprsenky, punčochy a podvazkové pásy) a doplňky (obuv a kabelky).

Svatební modely musíte vidět, protože jsou mezi nimi šaty ze 30. let z velejemného hedvábného serže, jaký jsem nikdy neviděla (vypadá jako žoržet, ale při pohledu zblízka je vidět keprová vazba, kterou žoržet nemá), a šaty z roku 1877 z hedvábného moaré.

Orientální část musíte vidět, protože jsou tu neuvěřitelné vyšívané modely - svatební kimono, dračí roucho - a krásné šaty od Liběny Rochové, inspirované kimonem.

Boty a kabelky musíte vidět, protože...

Kožešinové límce měly nožičky a skleněná očička, a správná "hadinka", luxusní kabelka z ještěří nebo hadí usně, se neobešla bez hlavičky původního majitele exotické kůže, zde africké ještěrky. Kabelka je ze 30. let.

Ale nebojte, jsou tu i normálnější psaníčka z plisovaného hedvábí, štrasu, vyšívaná korálky, a také autentická novodobá chanelka (model Classic Flap Mini z kůže caviar). Bohužel zamčená za sklem :)

Na fotce z dálky to možná není poznat, ale i boty jsou vystavené stejně jako všechno ostatní: historický pár vedle současného. Vedle "téček" ze třicátých let - tento typ bot se stal módním právě v této době, protože na divoké tance byly nutné boty, jež dobře drží na noze - jsou současné latinky od Kozdry; vedle bot z bílého nubuku a hnědočervené teletiny s brogue zdobením z poloviny 30. let stojí úplně obyčejný současný pár z CCC, který je od nich stylem k nerozeznání (a potom dvoje pánské brogue polobotky, přičemž ty z doby první republiky jsou od F. L. Poppera, natolik známého výrobce, že se těmto botám běžně říkalo "poprovky").

Papež, Národní 31. Jestli se nezměnilo číslování, tak to bylo tam, kde je dneska muzeum Lega :)

Před odchodem si ještě můžete u této vitríny zahrát hru "jé, to jsme měli". Jsou tu laky na vlasy Taft, sifonové a šlehačkové lahve, prestižky, starý i moderní plechový traktůrek, znovu populární síťovka vedle historického modelu, igráček esenbáček vedle igráčka policisty.

Už jste na výstavě byli nebo se chystáte? Co vás zaujalo, nebo na co se nejvíc těšíte?

(Tip pro ty, které retro vůbec neláká: v nové budově je také expozice Archa Noemova, výstava živočichů z celého světa, včetně vzácných exemplářů již vyhynulých zvířat. Výstava je velmi pěkně udělaná, nečekejte nějaké zaprášené vitríny v potemnělém kumbálku.)

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Jiná Realita
13791 příspěvků 13.9.16 00:04

Byla jsem.

velmi malé, takto zblízka to rozhodně neuvidíte, pro mě spíš zklamání, asi jsem (zřejmě neprávem, protože i tohle shromáždit musel být kumšt) čekala víc.

určeno velmi široké veřejnosti. přijde mi, že naprostá většina výstav je tak nějak plytce popcornových.

jednotlivé kusy byly krásné.

ps: zahrála jsem si samozřejmě i všechny hry :) vadil mi jakýsi nasvětlením vyvolaný dojem temna. líbila se mi doprovodná videa (z přehlídek a možná i jiná, ale neseděla jsem u nich delší dobu).

Příspěvek upraven 13.09.16 v 00:13

Ada Pekelná
973 příspěvků 13.9.16 00:51

Modely je možné vidět zblízka - nejsou ve vitríně a smí se až skoro k nim. Stačí se trochu nahnout.
Osvětlení se bohužel muselo podřídit ohleduplnosti k exponátům, v příštím článku o tom ještě bude řeč.

barvinok
655 příspěvků 13.9.16 15:43

.

Příspěvek upraven 17.10.18 v 14:44

Ada Pekelná
973 příspěvků 13.9.16 17:51

@barvinok Na výstavě je cca 70 oděvních exponátů, cca 30 párů obuvi, kabelky, klobouky, plus doprovodné předměty (nábytek, porcelán, elektronika). Hračky a předměty denní potřeby jsou v té velké vitríně, která je vyfocená v článku. Potom je tam několik aut a motocyklů, malá sekce elektroniky (viz foto - televize, rádia, počítače) a herna s merkurem. Hraček je mnohem méně než oblečení, určitě to není jedna čtvrtina vedle tří čtvrti hraček, to ani omylem :)

Neříkám, že by výstava nemohla být větší, taky by se mi líbilo, kdyby šatů bylo ještě dvakrát tolik, ale i tak je na co koukat. Detaily, látky, střihy. Už jen možnost prohlédnout si vintage šaty od Diora nebo ty moaré svatebky stojí za to.

Betynka02
384 příspěvků 14.9.16 07:00

@barvinok
Když pominu vše ostatní a soustředím se na vystavené oblečení (to mě právě na výstavu nalákalo a o to tady nejspíš jde), tak tady rozhodně není všechno, a jak jsem psala, ty nejhezčí kusy tady nejsou. ;-)
Ač toho nebylo hodně, musel na mě zbytek rodiny čekat, protože u oděvů se prostě vždy zadrhnu. :-) Studovala jsem vše. Materiál, střih, způsob ušití…

Napadlo mě, že jsem se takhle zasekla na výstavě kostýmů a rekvizit z Rumburaka. ;-) (Taky pěkný retro!)

Betynka02
384 příspěvků 13.9.16 06:53

Též jsem byla, byla to moc hezká podívaná (mě taky vadil dojem temna, nevím, jestli je to tam před vstupem napsané, bylo by lepší se na to připravit, než se tam divit :-) ) a to nejhezčí tady v článku není. Tak si to nenechte ujít! ;-)

Příspěvek upraven 13.09.16 v 06:54

Robena
1257 příspěvků 13.9.16 08:05

Mne ta vystava prisla trochu sita horkou jehlou.

Adeena
1430 příspěvků 13.9.16 08:47

Na výstavě jsem byla, líbila se mi, ale přiznávám, že hlavně díky možnosti poslechnout si písně z 30. a 40. let a „vyfotit se“ s Oldřichem Novým či Adinou Mandlovou. Jinak třeba zrovna u těch svatebních šatů mě mrzelo, že byly k nahlédnutí pouze zezadu, předek si člověk musel domyslet.
Každopádně výstava pro mě zklamáním nebyla.

Jiná Realita
13791 příspěvků 13.9.16 11:05

Jo, tak to mě mrzelo fakt hodně. myslím, že by nebyl problém například umístit zrcadlo, aby byl vidět alespoň odraz.

zkrátka mi přišlo, že výstava měla dost…hm, asi prostorových nedostatků. přidávám se k lehkému zmatení z některých popisků.

nemůžu říct, že by byla hrozná, ale na to, jakou má reklamu, jsem vážně odešla trochu zklamaná.

Moir
2510 příspěvků 13.9.16 08:58

Na výstavě jsem byla týden poté, co jsem byla na výstavě módy v V&A Museum v Londýně. Srovnání bylo trochu smutné. Že modelů bylo méně, to nevadí, ale ta koncepce. Občas bylo těžké určit, který popisek patří ke kterému modelu, když byly popisky na skle, byly obtížně čitelné, obecně byly cedulky ve výši kolen s drobným písmem těžko k přečtení.
Dost mne naštvala expozice spodního prádla, na štendru, za příčkou, kolmo k výřezům v té příčce a ten výřez ještě zakrytý dvěma, třemi vrstvami černého tylu. Takže se skoro nedaly rozeznat jednotlivé exponáty, natož si je pořádně prohlédnout.
(ale musím taky napsat, že ve V&A muzeu jsem našla chybu ve šněrování korzetu z 18. století, dírky na spirálové šněrování, pro tu dobu typické a přesto zašněrovaný křížem, jak je obvyklé z pozdější doby)

Příspěvek upraven 13.09.16 v 08:59

Gorilka
1368 příspěvků 13.9.16 14:27

@Jiná Realita Obávám se, že v nové budově to budou vždycky prostorové nedostatky.

Crisie
26 příspěvků 14.9.16 13:43

Myslím, že v průměrnym vintage shopu by člověk našel exponátů víc než bylo tam a neplatil by stovku za vstup. Od Národního muzea bych čekala fakt víc. Nemluvě o tom, že jak tady už někdo psal, popsaný to bylo fakt hrozně. Neodnesla jsem si z toho vůbec nic.

AuroraBorealis
948 příspěvků 14.9.16 14:22

Podľa toho, čo čítam v komentároch, to vyzerá na zlú prácu kurátora vo viacerých smeroch.

Alterations
753 příspěvků 14.9.16 14:34

Letos na jaře byla tematicky velmi podobná výstava v tančícím domě. Také tam bylo všechno možné. Myslím, že nejkvalitnější z hlediska šatstva, byla před několika lety výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeu o módě v První republice.

Do muzea se chystám zajít, líbí se mi nápad položit vedle sebe staré a nové věci. Často to není velký rozdíl.

Oskar Leithamayer
1 příspěvek 14.9.16 14:54

Wow, reportáž ma naozaj navnadila a dúfam, že ju ešte tento mesiac v Prahe stihnem. Mimochodom, milovníkom vintage šiat odporúčam tento skvelý blog Martiny Herbst - hoci šaty neuvidíte naživo, aj fotky a najmä krásne texty povedia veľa:

http://herbstvintage.tumblr.com/

prípadne: https://www.facebook.com/…27451424334/?…

Kamaela
157 příspěvků 15.9.16 06:39

Na výstavě jsme byli a pro mě také trochu zklamání. Vzhledem k obrovské reklamě jsme čekali víc. Ano modelů bylo 70 atd, ale i tak výstava působila jako velmi malá a jak tady už bylo napsáno, občas trochu zmatečná. Nakonec jsme se nejvíc pobavili v herně (a to jsme sebou děti neměli).

pozdni_ctyricitka
157 příspěvků 15.9.16 09:13

Část týkající se šatů a doplňků mne prostě nadchla. Souhlasím s tím, že tato část byla nevelká a trochu zmatená a špatně osvětlená. Je pravda, že občas nebylo z popisku jasné, které šaty jsou které. Moc se mi líbilo, že u některých bylo uvedeno, kdo byly jejich majitelky (škoda, že autoři výstavy nepřipojili dobové fotografie těch dam, nejlépe ve vystavených modelech). Nejvíc jsem ocenila sestavení dobových modelů a těch současných (i když odlišit to v tom osvětlení byla téměř detektivní práce). Výstava mi také dala odpověď na otázku, proč běžná móda mi od sedmdesátých a osmdesátých let připadá nijaká (chvílemi dokonce ošklivá).
Téměř násilím jsem na výstavu dotáhla také dvanáctiletou dceru. Pak měla problém odejít. Sestavila si všechny modely šatů na figuríně a pak dvě hodiny seděla u Merkura.

RenataRen
512 příspěvků 15.9.16 21:15

Když už se zmiňuje retro, v Technickém muzeu v Praze mají výstavní sál věnovaný historii domácích spotřebičů. Pračky zvláštních tvaů, ale stále vonící pracím prostředkem, šicí stroje, sporáky, žehličky… I pár těch šatů tam mají.
Tuším, že nějaké šaty měli vystavené i v expozici Chemie kolem nás:-)

MP pohodarka
49 příspěvků 15.9.16 21:31
saty H. Fejkove

Vystavu jsem jeste nevidela a trochu vaham…ale zaujalo mne, ze bych nepoznala, ze saty HF jsou ze soucasnosti??? Podle fotky to je dost jasne nebo se pletu

Gorilka
1368 příspěvků 16.9.16 07:52

@MP pohodarka Pokud se použijí metariály a technologické postupy dané doby, tak to jen tak nepoznáš. Jen jsou poněkud málo nošené nebo nenošené.

pozdni_ctyricitka
157 příspěvků 16.9.16 21:56

@MP pohodarka Víte, já nejsem znalkyně věcí od paní Fejkové. Šaty od ní se mi líbí, ale většinou je vídám jen na fotkách a nikdy z blízka. Navíc, ta té výstave je fakt tma. A splést si Fejkovou třeba s Podolskou, to není pro naši současnici žádná hanba. Zajímavé je, že z hlediska provedení například dvoje safari šaty v kolekci ze 70. a 80. let se moc neliší (jedno socialistické provedení a druhé současné HM). Tak se mi alespoň zdálo v těch egyptských temnotách:-)

Příspěvek upraven 16.09.16 v 21:57


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.9.16 12:16

@Robena
Výstava skutečně byla ušita horkou jehlou. NM delší dobu připravovalo jinou výstavu, kterou nakonec nemohlo zrealizovat. Na vymyšlení nové výstavy měli velmi málo času (dva měsíce, možná i míň.) Retro bylo nouzové řešení a sázka na jistotu - téma teď letí.

RueDuPastis
684 příspěvků 18.9.16 22:33

Dnes jsem byla na výstavě a ačkoliv jsem předtím četla tento článek, shodla jsem se s kamarádkou, která vůbec nevěděla co čekat, že nás to zklamalo.

Pro mě to bylo zmatečné, mrzí mě, že nebyla třeba lépe vyznačená časová posloupnost, resp. směr výstavy, abych třeba šla od 20. let postupně až k 80. Doplňky vystavené v malinké místnosti, kam jsme se s ostatními návštěvníky skoro nevlezli. Některé modely byly opravdu daleko za ohrazením nebo schované za jinými modely. Nějak se mi nezdá, že by se nedelo sehnat více modelů (minimálně třeba z období 80. let, plastové baleríny apod.)

Naopak musím říct, že výstava Archa Noemova byla krásná, tu jsem si užila dvakrát tolik.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Esence

Autor: Ada

Existují nebeské oděvy. Existují hezké oděvy, průměrné oděvy, ne... Celý článek

Tohle by máma nenosila

Autor: Ada

Viděla jsem nedávno jeden díl starého seriálu My z konce světa. Ten... Celý článek