Co se skrývá za oponou street stylu?

01.02.18 | autor Kateřina

Už dávno není výjimkou potkat na ulici hned několik blogerek, které se snaží o co nejlepší fotku na instagram. Ani už nás tolik nepřekvapuje zvuk desítek foťáků během týdnů módy, které se pokoušejí co nejkreativněji zachytit outfity kolemjdoucích. Kde má tolik oblíbený street style svůj počátek a jak vůbec funguje?

Zdroj: http://www.whowhatwear.co.ukZdroj: http://www.whowhatwear.co.uk

Instagrame, kdo je v zemi zdejší ze všech nejkrásnější?

Street style fotografii není úplně snadné vymezit, a tak se najde spousta takových, kteří se k ní rádi bezdůvodně hlásí, jako například řada účtů na instagramu, co se snaží prosadit sebe i různé blogerky. Právě jejich outfity se pak objevují i na stránce Pinterest, kterou úspěšně zahlcují. Na obou sítích jde ale především o to, co má daná osoba na sobě a komu to víc sluší. Na tradici fotografie se pak úplně zapomíná. Fotografové street stylu by měli umět vyfotit nejen daný outfit, ale také okolní atmosféru. Za nejdůležitější se považuje umění zachytit ten správný moment, který však umí rozpoznat pouze ti nejlepší.

Umění z ulice

Ze street stylových fotografů si dnes můžete opravdu vybírat a není snadné je shrnout do pár odstavců. Představím vám proto pouze čtyři z nich. Prvním je Bill Cunningham, kterého mnozí pokládají za otce street stylu. A ne bezdůvodně – jeho fotky vycházejí v The New York Times od roku 1978. I proto se dá očekávat, že se jeho práce bude od zbytku dnešních známých fotografů dost lišit. Nesoustřeďuje se totiž pouze na to, co se teď nejvíce nosí nebo přitahuje spoustu pozornosti. Radši si sám vybírá (i neznámé) osobnosti, jejichž móda se mu obzvláště zamlouvá a něčím ho oslovuje.

Scott Schuman, který na svůj blog The Sartorialist přispívá od roku 2005, také patří mezi první, kdo tento styl focení rozšířili. V roce 2007 mu jako jednomu z prvních publikovali jeho práci v tištěném magazínu (Menstyle). Dnes už se stihl proslavit natolik, že pracuje pro většinu slavných módních časopisů. Zvládl také vydat hned několik knih, ve kterých najdete jeho nejpodařenější výtvory.

Bill Cunningham pro The New York Times, zdroj: https://www.nytimes.com, Scott Schuman a jeho The Sartorialist, zdroj: http://www.thesartorialist.com/Bill Cunningham pro The New York Times, zdroj: https://www.nytimes.com, Scott Schuman a jeho The Sartorialist, zdroj: http://www.thesartorialist.com/

Fotky Phila Oh se vyznačují tím, že se v nich vždy objeví něco navíc – ať už je to hodně lidí, aut, nebo barev. Svůj web si založil o rok později než Schuman a rovněž mu přinesl spoustu úspěchů. Často spolupracuje s Vogue, a to především na fotografiích z týdnů módy. Těmi vybranými z roku 2016 se můžete pokochat například v tomhle článku.

Díky svým fotografiím, ve kterých si rád hraje s barvami nebo je fotí trochu více zblízka, se proslavil Adam Katz Sinding. Na jeho stránce Le21ème najdete fotky z celého světa. Po chvíli prohlížení vám bude jasné, že dokáže zachytit atmosféru měst, a působivě tak vystihne odlišnosti jednotlivých kultur. Za Sindingovu poznávací značku se dá považovat jeho oblíbené tvrzení, že jeho web rozhodně není o street stylu.

Phil Oh pro Vogue, zdroj: https://www.vogue.com, Adam Katz Sinding a jeho Le21ème, zdroj: https://le21eme.com/Phil Oh pro Vogue, zdroj: https://www.vogue.com, Adam Katz Sinding a jeho Le21ème, zdroj: https://le21eme.com/

Všechno má své meze… nebo ne?

Důležité je zmínit i samotné objekty fotografů. Většinou jde o zajímavě oblečené a inspirativní lidi. Objevuje se tu ale otázka, zda se účastníci módních přehlídek chtějí na oslavovanou událost dostat proto, aby se podívali na to, co je jim ukazováno, nebo zda se spíš sami potřebují předvést. Nemusí to znamenat, že touží jenom po slávě a o módu se nezajímají. Vyskytly se tu ale nové faktory, které jejich chování ovlivňují – musí potěšit své fanoušky, dostát své pověsti, propagovat vybrané značky a u toho všeho si ještě vydělat. Jedná se zkrátka o něco, co tu podstatně dlouhou dobu nebylo.

Street style fotografie dokážou být ve většině případech inspirativní, zdroj: http://www.whowhatwear.co.ukStreet style fotografie dokážou být ve většině případech inspirativní, zdroj: http://www.whowhatwear.co.uk

Pochyby začnete mít v tu chvíli, kdy spatříte poněkud šílenější street stylové fotografie. Nezbývá vám než se pouze rezignovaně divit tomu, co jsou lidé schopni obléknout, jen aby upoutali pozornost. Ve spoustě těchto outfitů můžeme vidět i pokusy o umění – podařené i nepodařené. Což nás opět přivádí k otázce, zda se dá móda pokládat za umění, nebo ne . Nevidím nic špatného na tom posouvat hranice, experimentovat a občas trochu zariskovat. K tomu také týdny módy máme. Pro někoho ale stále platí, že módní přehlídky představují klasický svět vyšší módy, který je pro většinu z nás nedosažitelný. A street stylové hemžení kolem pak občas funguje jako jeho karikatura.

O něco méně střídmé outfity, zdroje: https://le21eme.com/, http://www.whowhatwear.co.ukO něco méně střídmé outfity, zdroje: https://le21eme.com/http://www.whowhatwear.co.uk

Ovšem i tenhle fenomén funguje na stejné bázi jako veškeré blogy a sociální sítě. Jde o to dostat se blíž ke spotřebitelům. Ukázat jim, že lidé z fotek jsou více dosažitelní než redaktoři nejslavnějších módních časopisů nebo světoznámé celebrity. A pokud blogerce oblečené do nejnovějších trendů zaručí slávu jedna fotografie, proč by pak takový outfit nemohl pomoci k popularitě i těm méně šťastným, že? Najdou se i tací, kteří trendy slepě následují, hltají nejnovější fotky a nadšeně napodobují.Svět módy jednoduše přestává mít kouzlo nedosažitelnosti, jaké mu bylo vlastní v historii. Uvidíme, zda se společnost rozhodne k němu vrátit, či ne. Jestli znovu překope fungování módního průmyslu a posune nás zase o kus dál. Prozatím však street style zůstává jednou z největších inspirací módní tvorby.

Sledujete rádi street style? Berete týdny módy jako příležitost ukázat i extravagantnější stránku módy, nebo něco takového pokládáte za přehnané?

Autor

Kateřina

Kateřina miluje módu a psaní. Proto se rozhodla, že tyto dvě činnosti zkombinuje. Sleduje novinky ve světě módy. Zbožňuje černou barvu. Za to nejspíš může její závislost na černé kávě.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Guptofrill
6 příspěvků 1.2.18 23:17

No tak hlavně že je to česky…

Oveeec
3373 příspěvků 2.2.18 12:57

…?

KlaudieS
1765 příspěvků 7.2.18 17:10

Dotaz - všechny ty ženský/holky, co se motají okolo přehlídek v nejposlednějších módní trendech jsou blogerky? Já si street style vždycky dost dopodrobna projíždím u většiny velkých fashion weeků, a sleduju, jak neskutečně nákladné ty jejich modely jsou. To je opravdu tolik holek, co si dokázalo takhle vydělat na blogování o módě nebo jde povětšinou o holky ze zlatých kolíbek, popř. ženy z výhodných manželství?

yamama
185 příspěvků 14.2.18 12:33

@KlaudieS Zijeme ve 21 stoleti. Je nastesti preci spousta zen, ktere si na svoje obleceni a zaliby vydelavaji samy - to, ze se mozna jejich blogovani pak uspesne rozjede a dostavaji freebies anebo se blogu zacnou venovat na plno, to je jen vysledek jejich tvrde prace. Podivej se na blogy (pripadne Vlogy na YouTube) a Insta-stranky napr. Tamara Kalinic (vystudovala farmacii, na vse si vydelala sama - zacala setrit pri praci v lekarne, je single… zvolena Influencer of the Year na Elle Style Awards 2017); Yasmin_Dxb - na vse si vydelava sama, pracuje jako konzultant (i. e. stale na cestach, 12+ hodin velmi stresujici prace denne); Megan_Bowen (Americanka, rozhodne ne z priviledged family, odjela do Jizni Koreje jako ucitelka anglictiny, zacla tocit blogy, naucila se Korejsky, zacala ucinkovat v Korejske TV… je single, vsechno si tvrde vydrela sama, zalozila svou modni znacku); Chase Amie (pracuje v reklamnim prumyslu, self-made, na sve prvni kousky si nasetrila, bude se vdavat za sveho dlouholeteho pritele - ucite vydelava vic, nez on);… Omlouvam se, ale vzdy mne velmi urazi, pokud nekdo predpoklada (a obzvlaste jina zena z Evropy), ze zeny si neumeji na sve zaliby vydelat samy. Verte tomu, ze na svete je spousta pravnicek, konzultantek, novinarek, lekarek, pilotek, bankerek, podnikatelek, cvicitelek fitness… co proste vydelavaji penize. Takze odpoved je ano, opravdu je na svete tolik holek, co si na svoje Prada, Balenciaga, D&G nebo Chanel modely vydelavaji samy. A doufam, ze je nas kazdym dnem vice a vice.

monikaburesova
2 příspěvky 16.4.20 06:35

No to je hnus! všichni jak narcisové!

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

To ošklivý sako radši spalte. Business outfit vás musí bavit

Autor: Andrea

Nebudu nosit dříví do lesa se základními poučkami o business módě.... Celý článek

To mi přijde fakt na hlavu...

V létě vedou čtyřbarevné melíry, v zimě šílené čepice. Pár kousků... Celý článek