Základy střihové manipulace II

25.04.16 | autor Jana

V životě každé amatérské švadleny přijde chvíle, kdy se už nechce spoléhat na komerční střihy a svoje šití posune dál. Může si pak vybrat, jestli chce tvořit střihy od nuly, nebo alespoň upravovat ty hotové například z Burdy.

zdroj Practical Dress Design: Principles of Fitting and Pattern Making Vintage book

Některé úpravy střihů jsou velmi jednoduché jako třeba úprava hloubky či tvaru výstřihu. Jiné už jsou složitější, přesto není čeho se bát. Prostě začněte experimentovat.

zdroj Practical Dress Design: Principles of Fitting and Pattern Making Vintage bookzdroj Practical Dress Design: Principles of Fitting and Pattern Making Vintage book

V minulém článku jsem se věnovala záševkům, jejich přemisťování a členícím švům oděvu. Obsahem dnešního článku bude řasení, různé tvary výstřihů a také základní manipulace se sukněmi.

Čtěte také první díl seriálu Základy střihové maniplace.

Řasení a sklady

Řasení či sklady jsou dalším nástrojem, kterým ovlivníte výsledný vzhled modelu. U řasení volte vhodné množství látky. Čím je materiál splývavější a má nižší gramáž, tím více jej nařasíte. U hedvábného šifonu použijte více materiálu než třeba u bavlněného voálu. Pokud použijete materiálu málo, bude to působit tak nějak chudě. Pokud použijete příliš, budete vypadat zbytečně mohutně.

Nejlepší je si vše vyzkoušet: nařaste ustřižený okraj látky, ze které šijete.

Při řasení i skladech je postup stejný. Střih nastřihněte a vějířovitě rozložte. Tak vytvoříte nařasení na jednom konci, na druhém bude oděv méně volný.

Pokud vytváříte oděv nařasený na obou kocích, případně jeden s jedním nařaseným a jedním hodně volným koncem, rozložte střih do stran.

Na následujícím obrázku vlevo halenka, kde jsou sklady při horním okraji, při dolním okraji je střih relativně přiléhavý. Uprostřed šaty, kde není odšit klasický záševek, ale místo toho je horní část živůtku nařasený do středového mezidílu a vpravo šaty s nařaseným živůtkem s navazující sukní.


Postup na halenku vlevo:


Nejdřív si nakreslete linie nástřihů. Jejich směrování pak ovlivňuje to, jakým směrem budou směřovat sklady na hotovém oděvu!

Poté linie nastřihněte a rozložte tak, aby mezery odpovídaly požadované šíři skladů. Prsní výběr zakomponujeme do některého z těchto skladů.

Nakonec přilepíme na papír, kterým střih podložíme.

Jak na šaty uprostřed:


Na základní střih nakreslíme budoucí přestřižení.

Podél těchto linií vystřihneme jednotlivé díly a prsní výběr uzavřeme.


Ušijte si šaty vpravo:


Nakreslíme tvar budoucího výstřihu a linie, podél kterých budeme stříhat.

Výstřihy

Základní střih se kreslí s výstřihem ke krku, ten můžete ovšem jakkoliv upravovat. Kulatý, do V, spadená ramena, či bez ramínek… Fantasii se meze nekladou.

Živůtek bez ramínek

Ke střihu živůtku bez ramínek se lze dobrat dvěma různými způsoby:

  • Budete vycházet ze střihu korzetu, kde vynecháte negativní přídavky na volnost. Tím docílíte, že výsledný oděv nebude mít menší míry než vy, jak tomu bývá u korzetu.
  • Odpíchnete se od střihu na základní živůtek, který bude mít naopak velmi malé přídavky na volnost, a to v rozmezí 0- 1,5 cm. Nulu by měly používat jen velmi štíhlé dámy s drobnými ňadry.

Nejdříve na základním střihu nakreslíme výšku horního okraje, v bočním švu pak průramek snížíme o 1-1,5 centimetru.

Pokud byste ušili živůtek tak jak je, výrazně by vám odstával při horním okraji. Proto je potřeba prohloubit prsní výběr, a to o 2 centimetry na polovině střihu.

I takto upravený střih by vám odstával v podpaží, takže je třeba ještě udělat takový drobný záševek (šíře 5- 6 mm) s vrcholem v oblasti prsního vrcholu a ten uzavřít.

Po uzavření záševku vznikne drobný schodek. Proto horní okraj nakreslíme tak, aby byl plynulý.

Nakonec zkontrolujte, jestli jsou oba přiléhající švy stejně dlouhé, případně je v horním okraji zkraťte.

Zadní díl se zkracujte tak, aby navazoval na přední díl, žádné další úpravy nedělejte.

Top s kulatým výstřihem

Na něm nic dohromady není, prostě si nakreslíte výstřih do kulata, jen dáváte pozor na hloubku výstřihu. Z toho důvodu si ukážeme i zajímavější manipulaci záševků- viz nákres šatů uprostřed výše. Střih obsahuje princesový šev posunutý do boku a další záševek více na středu- rozložení výběrů do více záševků má hladší efekt.

Nejdříve tedy nakreslíme linii princesového švu a zároveň uzavřeme prsní výběr, s převedením do pasového.

Následní pasový výběr zmenšíme na polovinu a zbytek výběru převedeme do princesového švu.

Top se spadenými rameny

Na top se spadenými rameny potřebujete i základní střih rukávu. Na něm si vyznačíte, kudy má vést linie výstřihu.

Sukně

U sukní platí podobné principy jako u halenek a šatů. Základem pro manipulaci může být střih na pouzdrovou sukni, případně kolovou. Pokud nechcete údaje pro kolovou sukni počítat, použijte šikovný kalkulátor).

U sukní přidávejte dle libosti sklady, volány, případně z pouzdrové sukně jednoduše vytvořte střih na sukni áčkovou. Zde máte opět dvě možnosti:

  • Prodloužit linii boků (vlevo). Boční šev pak zkrátit na původní délku a dokreslit spodní lem (vpravo).
  • Provést nástřih navazující na záševek a ten poté uzavřít (vlevo). Sukně se sklady se většinou šijí jako čtverce, nicméně já dávám přednost střihu se zaoblením na bocích, které je pro mne slušivější (vpravo).

A protože je nejlepší učení praxí, můžete se těšit ještě na třetí pokračování, kde budeme dělat střihové manipulace převážně podle modelů z přehlídek pro jaro 2016.

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Aranel
935 příspěvků 25.4.16 09:59

Tyhle články jsou úplně skvělý, vůbec jim nerozumím a hrozně je žeru. :) Mám moc ráda, když někdo vypráví o něčem, v čem se hodně orientuje a baví ho to!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.4.16 19:30

To jsem rada, ze v tom nejsem sama, kdo tomu sice vubec nerozumi, ale hrozne ho bavi to cist a prohlizet:D

Smažačka
8 příspěvků 26.4.16 15:15

Přesněji číst ho dokola a lámat si hlavu třeba nad tím, co znamená „prodloužit linii boků“ a po druhém, třetím čtení BLIK!
Manipulace se střihy je prostě úžasná (naopak všechny ty vytahané pytloidní triko-tuniko-haleny v obchodech k poblití). tak jsem si objednala svůj první šicí stroj a doufám, že nám Jana zase něco brzy napíše. Nejlépe méně hutný a více polopatický článek:-))).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.4.16 11:01

Jano, moc děkuji za Vaše skvělé články i za Vaše blogy o šití. Spoustu věcí, o kterých píšete, znám, ale zrovna tak nacházím spoustu informací a tipů, které jsem dosud neznala. A tak se i díky Vám posouvám ve svém amaterském šití o krůček dál.

Příspěvek upraven 25.04.16 v 11:04

volfish
945 příspěvků 25.4.16 11:12

Jo, střihové manipulace mě baví! Když už nestíhám šít, tak si aspoň skládám v hlavě jak by se co dalo udělat.

Betynka02
384 příspěvků 26.4.16 07:29

@volfish
Taky to tak mám. :-)
Taky se třeba v nové Burdě nejdřív podívám na technický nákres modelu a pak přemýšlím, jak bude vypadat střih. Trochu se testuju… :-)

volfish
945 příspěvků 26.4.16 21:16

Tak v Burdě koukám jenom na technické nákresy. Většina šatů na modelkách je nafocená tak, že bych si to vůbec nedokázala představit.

defilenaiguille
2824 příspěvků 25.4.16 13:10

Děkuji! Minulé informace o záševcích jsem hned uvedla do praxe a nově nabyté informace z tohoto článku také určitě dlouho nebudou zahálet. Výborná práce!

zuzka1585
13 příspěvků 25.4.16 18:45

No hezke, ale teda… kdyz uz bych se vysirala s takovymto navodem, pouzila bych pravitko a kreslila strihovou manipulaci dilu trochu profesionalneji. Takoveto navody vetsinou v mnohem lepsi graficke podobe jsou k nalezeni nejen v burdach, ale v podstate ve vetsine knizkach o strizich. Nektere jsou dokonce dostupne online, zvlast ty starsiho data, z prvni poloviny 20. stoleti.

zuzka1585
13 příspěvků 25.4.16 18:48

A ten navod na prvni halenku se sklady v oblasti vystrihu… ma se strihat po liniich, kde budou sklady, a ne mezi nimi, nejak jsem nepochopila, k cemu tedy byly kresleny… prsni zasevek se na ne prenese az pote, pripadne se rozlozi do dvou skladu.

Betynka02
384 příspěvků 26.4.16 07:32

@zuzka1585
„Nakonec přilepíme na papír, kterým střih podložíme.“.. a vystřihneme celý přední díl = 1 kus. Horní okraj dílu bude poskládaný a ne sešitý.
Nebo jsem nepochopila já Vás?

julie74
3830 příspěvků 26.4.16 14:14

Taky tomu vůbec nerozumím ale stejně mám hroznou chuť koupit si šicí stroj… holky, nečetl jste někdo knížku Žena roku 1900 - od jejího přečtení před dvaceti lety mám chuť naučit se šít nebo alespoň upravovat oblečení. No díky Janě se to nenaučím, to je moc vysoký level, ale alespoň mi to pořád připomíná. zatím šiju ručně - to je tak pomalé, že si dostatečně stihnu promyslet další krok

Čírina
486 příspěvků 26.4.16 17:32

@julie74 To ne vždy pomáhá, po náročném dni jsem se už párkrát přistihla, že pomalu, pečlivě a ručně všívám rukáv do výstřihu :).

dost_bot
2071 příspěvků 28.4.16 22:11

Doufám, že tenhle seriál bude mít ještě spoustu dílů!

pozdni_ctyricitka
157 příspěvků 30.4.16 16:51

Tenhle příspěvek Jany je pro zvlášť pokročilé. Když totiž porovnám množství komentářů k tomuto článku s množstvím těch, které reagují na ty kriticky zaměřené, tak je vidět, jak pekelně málo přispěvatelek tohoto webu jen nekecá a vlastními silami tvoří. Držím všem tvořitelkám palce. Ať Vám záševky sedí!

flower-go
3 příspěvky 4.7.18 09:12

Super super článek. Jen u toho střihu, kde se místo prsních záševků udělá řasení a střih je přestřižený pod prsy… tam mito moc není jasné… Ty dvě tečky co tam jsou mají nějak pomoct tomu nařesení aby bylo správně široké a pravidelné? Nebo jak se to řpesně provede? (P.S. životně důležité! vybírám střih na svatební šaty)

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek