Zrádné rozparky: nitě musí pryč!

15.04.10 | autor Ada

Psala mi jedna čtenářka, že prý vám mám připomenout jednu drobnost. Možná už jste ji také někdy zaznamenali: jdete za někým, kdo má na sobě úzkou sukni nebo plášť s rozparkem a ten rozparek nefunguje.

Psala mi jedna čtenářka, že prý vám mám připomenout jednu drobnost. Možná už jste ji také někdy zaznamenali: jdete za někým, kdo má na sobě úzkou sukni nebo plášť s rozparkem a ten rozparek nefunguje. Vypadá, jako by byl dole sešitý, všelijak se kroutí a boulí, ale nerozevírá se.

Je to tím, že je skutečně sešitý. Při výrobě je zvykem rozparky hotových oděvů – sukní, plášťů, dámských i pánských sak – sestehovat kouskem nitě. Zabrání se tak náhodnému poškození při transportu a při vykládání a rozvěšování na stojany v obchodě. Nesešitý rozparek by se mohl ohnout, roztáhnout, případně rovnou roztrhnout.

Proto po zakoupení – ještě než začnete takové oblečení nosit – je potřeba pomocný steh odstranit! Není tam proto, aby se rozparek nerozevíral při nošení, to je jeho funkce, a jak si můžete všimnout právě na nešťastnících, kteří na nitku zapomínají nebo se domnívají, že tam má být, není to ani moc estetické.
Hezky česky řečeno: vypadá to blbě.

Často bývají zašité i kapsy, typicky opět u sak, ale někdy i na kalhotách. Při zkoušení to může být zrádné, když si vyberete moc malou velikost, po vypárání pomocných stehů se vám kapsa může pěkně rozcápnout (ale vy si určitě vybíráte správné číslo a nesnažíte se „hubnout“ kupováním menšího, že ne?). U pánských sak někdy bývají nití přichycené klopy. I tahle nit musí pryč.

A ještě jeden detail: poutka všitá v ramenou nebo podpaží triček a halenek, která oděv drží na ramínku v obchodě. Jestli máte jistotu, že je zvládnete, můžete si je tam za stejným účelem nechat, ale přimlouvám se za jejich odstranění. Zvláště teď, když začíná být teplo, potkávám denně na ulicích dámy, za nimiž poutka vlají jako fáborky…

Převzato z magazínu Víkend DNES

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek