Zženštilost v módě: Když jdou chlapi na nákupy

28.03.19 | autor Matouš

Mohou nosit páni tvorstva zvířecí vzory? Proč ne, hlavně když se jim to líbí.

Muž a květinový vzor? Proč ne! Zdroj: javi_indy / Shutterstock, Inc.

„Pořádnej chlap musí smrdět,“ říkávala tělocvikářka na střední. Od těch dob se leccos změnilo. Naučili jsme se říkat deodorant místo dezorodrant, uživí se tu i pár návrhářů a designérů a od loňska to na nás s vysokou módou zkouší česká Vogue. Jedné věci jsme se ale nezbavili. Chlapi už sice nemusí smrdět, ale rozhodně by neměli vypadat jako „holky“.

Nemusíme se vydávat mezi konzervativce, od kdekoho uslyšíte, že jsou upnuté džíny, květinové vzory nebo výrazné barvy zženštilé. A zastánci téhle teorie dostanou v budoucnu mnohem více příležitostí, aby nevěřícně kroutili hlavami. Mazání hranic mezi pohlavími se odráží i v módě. Mezi pánskými trendy pro příští podzim a zimu se objevují leopardí vzor, růžová barva nebo tašky, co vypadají spíš jako kabelky. Zkuste se v tom projít kdekoli mimo bezpečí přehlídkových mol. Přijde ostrá kritika za zženštilost.

Se sekyrou do open spacu?


Pamatuji si na svoje první skinny džíny. Byly jasně červené a kdekdo se za nimi otočil. Ne pochvalně. Už bych si je na sebe neoblékl, ale nikdy na ně nezapomenu. Představovaly zlom. Zkusil jsem něco, co mí tehdejší vrstevníci označovali za „holčičí“.

Pánská móda se za poslední dobu výrazně proměnila. Módní domy překonávají čím dál tím více hranic a osvědčený oblek se stává folklorem určeným nóbl příležitostem a kancelářské práci. Jamesů Bondů po světě běhá málo a většina současných žen by takové muže asi nevydržela déle, než je stopáž filmu. Zároveň ubývá i ušlechtilých divochů, už nejsou potřeba. S tím, jak se nám městská kultura zarývá do myslí, opravdu nemusíme být dřevorubci a vědět, jak se plaví koně. Pro to, abychom zapnuli počítač v open spacu na Chodově, nám to k ničemu neposlouží.

Proč je zženštilost špatná


Oblečení v naší změně životního stylu hraje zásadní roli. Nabídka oděvních řetězců se výrazně rozšířila a pánská móda přestala být nutným zlem. Z původního rohu v prodejně nebo několika stran ve starém dobrém Bon Prix se rozrostla do samostatných oddělení i podniků.

Je jasné, že zájem mužů o módu roste a že jsou ochotni koupit i kusy, které Zara obšlehne od Dolceho a Gabbany. Nedávno jsem v jednom z jejích obchodů viděl dva zhruba osmnáctileté kluky, kteří vážně uvažovali o černých kalhotách se zlatými barokními vzory à la Donatella Versace. Byl to příjemný pocit, protože ne každý má odvahu vypadat jako Ludvík XIV.

Ukaž, že jsi chlap


Vyvstává tak otázka, na níž se ptají politici i internet: Kam se poděli muži? Vždycky se nad tímhle dotazem usměju. Muži nezmizeli nikam. Jen se změnili podobně jako ženy, když si poprvé oblékly kalhoty. Co je na tom špatně?

Zženštilost je jasně pejorativní pojem. Zatímco když se o nějaké ženě řekne, že je chlapna, spíš se usmějeme. Pokud řekneme o muži, že je zženštilý, automaticky ho házíme přes palubu. Dokonce i velké magazíny hledají odpověď na to, co je v pánském šatníku zženštilého. Trápí nás to. Když ale svět přežil nástup žen od ploten do fabrik a kanceláří, proč by neunesl i to, že chlapi vlezou do původně ženského módního zelí.

A ten, kdo tam nechce, ať nechodí. Snáze se to řekne, než udělá. Obvinění ze zženštilosti je tu s námi pořád. Stále se objevují lidé, kteří kdovíodkud tahají monopol na to říct, co si myslí o vašem oblečení. Vesměs mají nepadnoucí džíny a vytahanou mikinu. Proto jsem rád za každého dalšího kluka, který se, byť jen na chvíli zastaví u stojanu v Zaře s kopiemi italských návrhářů a zapřemýšlí, jestli by si to náhodou nekoupil.

Autor

Matouš

Už na střední obul zlaté tenisky a zjistil, že pánský šatník nekončí modrou a černou barvou. S radostí sleduje, jak se čeští muži přestávají bát módy. Inspiraci hledá hlavně na jihu Evropy a v Latinské Americe.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Utajená milionářka

Autor: Ada

Svůj majetek nemusíte dávat na odiv nijak nápadně. Naopak, správná... Celý článek

Jak si koupit kvalitní pánskou košili

Kvalitní košile tvoří základ šatníku dobře oblečeného muže. Situace... Celý článek