Zženštilost v módě: Když jdou chlapi na nákupy

28.03.19 | autor Matouš

Mohou nosit páni tvorstva zvířecí vzory? Proč ne, hlavně když se jim to líbí.

* Muž a květinový vzor? Proč ne! Zdroj: javi_indy / Shutterstock, Inc.

„Pořádnej chlap musí smrdět,“ říkávala tělocvikářka na střední. Od těch dob se leccos změnilo. Naučili jsme se říkat deodorant místo dezorodrant, uživí se tu i pár návrhářů a designérů a od loňska to na nás s vysokou módou zkouší česká Vogue. Jedné věci jsme se ale nezbavili. Chlapi už sice nemusí smrdět, ale rozhodně by neměli vypadat jako „holky“.

Nemusíme se vydávat mezi konzervativce, od kdekoho uslyšíte, že jsou upnuté džíny, květinové vzory nebo výrazné barvy zženštilé. A zastánci téhle teorie dostanou v budoucnu mnohem více příležitostí, aby nevěřícně kroutili hlavami. Mazání hranic mezi pohlavími se odráží i v módě. Mezi pánskými trendy pro příští podzim a zimu se objevují leopardí vzor, růžová barva nebo tašky, co vypadají spíš jako kabelky. Zkuste se v tom projít kdekoli mimo bezpečí přehlídkových mol. Přijde ostrá kritika za zženštilost.

Se sekyrou do open spacu?

Pamatuji si na svoje první skinny džíny. Byly jasně červené a kdekdo se za nimi otočil. Ne pochvalně. Už bych si je na sebe neoblékl, ale nikdy na ně nezapomenu. Představovaly zlom. Zkusil jsem něco, co mí tehdejší vrstevníci označovali za „holčičí“.

Pánská móda se za poslední dobu výrazně proměnila. Módní domy překonávají čím dál tím více hranic a osvědčený oblek se stává folklorem určeným nóbl příležitostem a kancelářské práci. Jamesů Bondů po světě běhá málo a většina současných žen by takové muže asi nevydržela déle, než je stopáž filmu. Zároveň ubývá i ušlechtilých divochů, už nejsou potřeba. S tím, jak se nám městská kultura zarývá do myslí, opravdu nemusíme být dřevorubci a vědět, jak se plaví koně. Pro to, abychom zapnuli počítač v open spacu na Chodově, nám to k ničemu neposlouží.

Proč je zženštilost špatná

Oblečení v naší změně životního stylu hraje zásadní roli. Nabídka oděvních řetězců se výrazně rozšířila a pánská móda přestala být nutným zlem. Z původního rohu v prodejně nebo několika stran ve starém dobrém Bon Prix se rozrostla do samostatných oddělení i podniků.

Je jasné, že zájem mužů o módu roste a že jsou ochotni koupit i kusy, které Zara obšlehne od Dolceho a Gabbany. Nedávno jsem v jednom z jejích obchodů viděl dva zhruba osmnáctileté kluky, kteří vážně uvažovali o černých kalhotách se zlatými barokními vzory à la Donatella Versace. Byl to příjemný pocit, protože ne každý má odvahu vypadat jako Ludvík XIV.

Ukaž, že jsi chlap

Vyvstává tak otázka, na níž se ptají politici i internet: Kam se poděli muži? Vždycky se nad tímhle dotazem usměju. Muži nezmizeli nikam. Jen se změnili podobně jako ženy, když si poprvé oblékly kalhoty. Co je na tom špatně?

Zženštilost je jasně pejorativní pojem. Zatímco když se o nějaké ženě řekne, že je chlapna, spíš se usmějeme. Pokud řekneme o muži, že je zženštilý, automaticky ho házíme přes palubu. Dokonce i velké magazíny hledají odpověď na to, co je v pánském šatníku zženštilého. Trápí nás to. Když ale svět přežil nástup žen od ploten do fabrik a kanceláří, proč by neunesl i to, že chlapi vlezou do původně ženského módního zelí.

A ten, kdo tam nechce, ať nechodí. Snáze se to řekne, než udělá. Obvinění ze zženštilosti je tu s námi pořád. Stále se objevují lidé, kteří kdovíodkud tahají monopol na to říct, co si myslí o vašem oblečení. Vesměs mají nepadnoucí džíny a vytahanou mikinu. Proto jsem rád za každého dalšího kluka, který se, byť jen na chvíli zastaví u stojanu v Zaře s kopiemi italských návrhářů a zapřemýšlí, jestli by si to náhodou nekoupil.

Autor

Matouš

Už na střední obul zlaté tenisky a zjistil, že pánský šatník nekončí modrou a černou barvou. S radostí sleduje, jak se čeští muži přestávají bát módy. Inspiraci hledá hlavně na jihu Evropy a v Latinské Americe.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Veroniq
332 příspěvků 28.3.19 21:37

Docela fajn úvaha, i když by bylo ještě lepší to trochu rozvést. Ono to nebylo vždycky tak, že by se ženy fintily a muži se drželi od módy dál. Kdy došlo k takovému zjednodušení pánské módy? Na přelomu 18. a 19. století? V historii nosili muži (kteří na to měli) vysoké podpatky, brokáty, krajky, kožešiny, perly, make-up… K drastickým změnám v módě většinou dochází se změnou životního stylu nebo myšlení ve společnosti (třeba průmyslová revoluce).
A že je zženštilost špatná? Co třeba zbabělost? Ale nebojte se, mužatky a babochlapi to taky nemají jednoduché :)

Paris1789
5411 příspěvků 28.3.19 22:29

Osobně bych na sebe nikdy červené skinny kalhoty nenatáhla, naopak se mi právě tohle zdá být spíše oděvem pro pány. I když vlastně sama netuším, co je typické pro ženy: ženy přeci můžou nosit úplně všechno. To by ale pak znamenalo, že muži nemohou nosit nic, kdyby se měli od žen odlišovat.
Nevím, jestli někdo z vás sledujete seriál Smilf, v jedné epizodě druhé série jsou mužské a ženské role dokonale převrácené ve stylizovaném westernu, to bych přála vidět každému, kdo se vymezuje proti zženštilosti mužů.
Noste si, co chcete, hlavně ať vám to sluší.

MP Vera
265 příspěvků 29.3.19 09:29

Možná není problém v zženštilosti ale v tom že je to dost často prostě vošklivý.

Oveeec
2873 příspěvků 29.3.19 10:38

Já teď budu děsně nekorektní. Zženštilý chlap jednoduše většinu žen přitahovat nebude. Babochlap většinu mužů asi taky přitahovat nebude. Ale myslím si, že žena má mnohem větší potenciál vypadat i v (původně) mužském oblečení žensky a přitažlivě než muž v ženském.
Na druhou stranu, nejsou na světě jenom heterosexuální ženy a muži. A taky je samozřejmě potřeba rozlišovat mezi tím, co se nám líbí, protože nás to pudově přitahuje, a tím, co se nám líbí, protože to prostě z nějakého důvodu považujeme za estetické (nejsem odborník, nevím, jak pevně daná je ta hranice mezi tím).
Otázka: Existuje někdo, komu se nelíbí chlapi v klasickém klobouku a kabátu? :) Proč? Líbili by se lidem i v době před nástupem klasického klobouku a kabátu do módy? A jak dlouho se nám líbit budou?

asterah
429 příspěvků 30.3.19 07:39

Já si myslím, že zženštilost u mužů nebo tzv. babochlap u žen je stav mysli a v oblékání se to nemusí vůbec projevit.

sirena007
1211 příspěvků 30.3.19 00:19

Fakt je, že u některých modelů (v tomto článku např. u toho na 2. fotce) člověk chvíli váhá, zde je to žena či muž…

AidaLaviar
33 příspěvků 30.3.19 15:02

Asi záleží na tom, jakou skupinu chce daný muž upoutat. Pokud má nádherný muž postavu „jako modelka“, že by mi jinak tekly sliny po bradě, ale zároveň má na sobě neskutečně upnuté kalhoty, podle kterých poznám, jaké spodní prádlo má zrovna na sobě (tvar), tak to hezké nikdy nebude. Nikdo nikomu ale nebrání, aby podobnou módu nosil - nabídka je dostatečně široká a společnost otupělá, že snese kdeco. Myslím, že doba „pokud nemáš svaly tvrdé jako skála a neskácel jsi ráno aspoň pět stromů, nejsi chlap“ je už dávno za námi.

czDanda
654 příspěvků 31.3.19 07:50

Jsem konzervativní a praktická.
Stále preferuji dřevorubce. :-)

dagino
869 příspěvků 31.3.19 19:00

@czDanda A IQ stačí 80, alebo treba viac?

mikrob
311 příspěvků 1.4.19 09:03

@dagino IQ samozřejmě vysoké, aby věděl, který strom pokácet :-)

Cornero
415 příspěvků 2.4.19 10:23

Je to zajímavá úvaha. Je tam pár takových témat k diskuzi. První mě napadá, zda opravdu chceme kompletně smazávat rozdíly mezi mužem a ženou protože každé pohlaví má své přirozené přednosti a ty se nevymažou, tím že se o to budeme společensky pár generací snažit. Naopak, stejně jako mají ženy přednosti, kterými většina mužů nedisponuje a které muže přitahují, tak i mně jako muži přijde přirozené vypadat jako muž, chovat se jako muž a oblékat se i jako muž v tom nejlepším slova smyslu. Nemyslím tím smrdět, být neupravený a buran ale aby bylo poznat z mého vzhledu, že nejsem žena. Jako druhé mě napadá zda je na místě, aby se muž řídil módními trnedy, protože pánové, kteří je tvoří jsou většinou na pomezí obou pohlaví zatímco běžní muži ne. Nechápejte mě zle, nejsem zaujatý proti gayům ani nejsem nepřítel módy jen vycházím z předpokladu že milion let evoluce nám dal jisté mezigenderové vizuální rozdíly a z přirozenosti nás tyto rozdíly přitahují, takže chápu nevoli když se někdo snaží ty rozdíly mermomocí mazat

pavka_l
1289 příspěvků 2.4.19 12:40

Naprosto souhlasím.

dagino
869 příspěvků 2.4.19 16:34

Tí páni na obrázkoch majú na sebe vyslovene pánske kusy. Nohavice, košele, sako, kravatu ...... Nechápem, ako potom rozdeliť módu tak, aby takéto oblečenie nepotieralo pohlavie. Zakázať ženám nohavice, sako, košelu ? To sa nedá. Uzákoniť farby podľa pohlavia? Tiež blbosť.

Cornero
415 příspěvků 3.4.19 08:44

Ono mi ani nejde o to, co je nebo není pánský kus (kalhoty, sukně atd.). Jde mi o to, zda je to střižené a je to nošeno tak, že je poznat, jakého je nositel pohlaví. Ať si každý nosí co ho napadne, žádné zákony na to rozhodně nepožaduji, ale mě jako muže, který, jak píšu výše, je miliony let vývoje utvářen tělesně robustnější a jinak formovaný by ponižovalo, kdyby mě lidé nedokázali odlišit od ženy. Stejně tak být ženou, tak se mi nelíbí, když si mě někdo bude plést s mužem.

may.frayn
1047 příspěvků 2.4.19 12:24

Já si myslím, že to jsou prostě jenom naše mentální bariéry. Proč je v pořádku, že ženy nosí kalhoty, ale chlap v sukni je špatně? Kdo to rozhodl? Já když potkám chlapa v kiltu nebo nějaké pánské sukni (rozuměj jednoduchá rovná tmavá), tak se uznale ohlédnu, ale kdybych viděla chlapa v růžové sukni s volány, taky bych si asi klepala na čelo. Ale proč? Kdo to rozhodl, že muži by neměli nosit to či ono? Vždyť v některých historických obdobích nosili muži mnohem zdobnější oblečení než ženy a nikomu to nevadilo. Ženy nosí pánské oblečení normálně a nikdo se nepohoršuje. Hranice se posouvají.

isko
1855 příspěvků 2.4.19 13:58

Teď hodně přemýšlím a vzpomínám, máte nějaký příklad historického období, kdy bylo mužské oblečení zdobnější než ženské?

Příspěvek upraven 02.04.19 v 13:58

isko
1855 příspěvků 3.4.19 23:45

Příspěvek upraven 03.04.19 v 23:53

Cornero
415 příspěvků 3.4.19 08:55

Přece stejně tak, jako „někdo“ rozhodl, že muž na rande platí, že ženě pomáhá do kabátu, že ženě otevře dveře. Jsou to dlouhodobé společenské konvence které vznikaly postupně a které nás nějakým způsobem definují. Pokud bychom společenské zvyklosti zcela vypustili, tak co nás jako populaci bude osobnostně charakterizovat?

Paris1789
5411 příspěvků 3.4.19 09:38

Vaše úvaha je ale platná pro období, kdy byly ženy tím „slabším“ pohlavím. jenže společnost se mění, vlivem automatizace a mechanizace ztrácí hrubá síla své opodstatnění, většina obyvatelstva pracuje ve službách, dnes dostanete víc peněz za to, když umíte lidem vysvětlit, co mají dělat a oni to pak opravdu udělají a ještě jsou rádi, než ten, kdo se ohání hrubě silně krumpáčem a tahá pytle cementu do desátého patra.
A přiznám se, že je mi jaksi příjemnější hledět na pána v červených slimkách a dejme tomu žluté košili, než na pána v zaprasených montérkách, jakkoli je ten druhý případ jistě mužnější.
Pro mne za mne, ať si páni chodí v sukni, mně to žíly nerve. Však i oni jistě mnozí chtějí víc pohodlí do svých životů a sukně pohodlná je.

Cornero
415 příspěvků 3.4.19 11:16

to máte samozřejmě pravdu, že dnes je v práci ceněno něco úplně jiného než fyzická síla nicméně věřím, že furt je v lidech zakódován ten tisíce let budovaný pud, kdy člověk necení jako protějšek pouze toho kdo rodinu zajistí (hmotně, emočně atd.) ale i toho kdo dá potomkům kvalitní genetický základ. Ve výsledku, pokud budou dva vlastnostmi naprosto identičtí muži a jeden z nich bude malý rachitik se siluetou kuželky, zatímco druhý bude přirozeně urostlý s širokými rameny, tak kolik žen si vybere jako otce svých dětí toho mužnějšího, který vyzařuje sílu a zdraví a kolik bude přitahovat jeho protiklad?

Arome ewa
11 příspěvků 13.4.19 22:41

Pokračující trend mazat genderové stereotypy a tvořit „vyváženost“ je i v módě - nevinné barvičky, budiž, jenže bohužel od toho už není daleko k opravdovým úchylnostem, např.cenzuře klasických pohádek (jak už se děje), historie, módě měnit si pohlaví jen tak, atd.

JohankaK
191 příspěvků 2.4.19 23:12

Protože co je „ženské“ je špatné. Mít koule, chovat se jako chlap, pochlapit se…to všechno jsou termíny, které mají popsat nějakou kvalitní vlastnost, kdežto brečet jako holka, být zženštilý nebo hysterčit nechce nikdo.

pavka_l
1289 příspěvků 3.4.19 08:54

Však jo, co je ženské, to není chlapské.

Temperance
3115 příspěvků 3.4.19 16:18

Nejlepší je říct ženě „vzmuž se“ ;-)

Veroniq
332 příspěvků 4.4.19 19:22

Vzmuž se a neřvi jak hysterka, tys ještě nerodila, co? :D

Kryptozoo
352 příspěvků 3.4.19 09:56

Znám chlapy,co by mohli chodit od hlavy po paty ve vyšívaném brokátu a ze zženstilosti je podezírat nebudu,protože jí jednoduše nevyzařují a mají natolik vysoké sebevědomí,že je ani nenapadne dumat jak bude okolí vyhodnocovat,že mají červené kalhoty nebo cokoliv neobvyklého.Rozhodující je faktor sluší-nesluší.Pokud se někdo obléká jinak než masy jen aby se oblékal jinak a mohl mudrovat o tom,jak je nepochopený a nedoceněný a ublíženě řešit každý udivený pohled..no tak to z něj prostě bude cítit a na tom není nic přitažlivého.
Nemluvě o tom,že spousta těch hadrů je prostě jen škaredá a obecně neslušivá..

Cornero
415 příspěvků 3.4.19 13:26

dovolil bych si polemizovat..sluší/nesluší je silně závislé na době a místě. To co teď považujeme za slušivé bychom před dvaceti lety považovali za těžký přešlap. Dokonce i tak jednoduchá věc jako jsou obleky jsou jednou s krátkými nohavicemi terčem posměchu a o dekádu později je z toho de facto norma

pavka_l
1289 příspěvků 3.4.19 14:55

Já teda myslím, že například krátké nohavice u obleku jsou neslušivé bez ohledu na dobu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.4.19 15:55

@pavka_l …A dlouhé taky. Trpím, když se dívám na kalhoty moderátorů ČT, a lebedím si u starých filmů a pořadů, kdy byly ve stoji švy i puky samozřejmě rovné odshora až dolů a nikde se nic nekrabatilo. Zdá se mi, že dneska buď nikdo kalhoty ušít neumí, nebo ho ČT z nějakých nepochopitelných důvodů ještě nehledala.

Paris1789
5411 příspěvků 3.4.19 16:28

Je dost vtipné, jak se ty pánské obleky srazily :-)

dagino
869 příspěvků 3.4.19 17:28

@Cornero Momentálne je asi oveľa pravdepodobnejšie, že stretnete ženu na ktorú sa musíte 2× pozrieť či je to žena, ako opačne.

Christen SEN
140 příspěvků 8.4.19 13:21

Všetky fotky v príspevkoch sú super. Na fotkách sú skutočne muži vypadajúci ako muži, len majú farebnejšie oblečenie. Mne sa to páči. Remcanie v diskusii mi pripomína obdobie, keď si mladý muž v roku 2005 obliekol ružovú pruhovanú košelu, a nepochybne musel byť homosexuál :-D Pre mňa je zacházanie za hranice osobného konfortu keď sa stretnem s niekým kto má androgynní rysy - neviem či je to žena alebo muž, pretože to nie je jasné z postavy, z črt tváre, z účesu ani z oblečenia. Nulová identita k pohlaviu.

Příspěvek upraven 08.04.19 v 13:29

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Okresní peklíčko

Autor: Ada

Mám rodiče v nejmenovaném okresním městečku ve středních Čechách a... Celý článek

Dárky, které jsem nedostala

Autor: Ada

Předpokládám, že už máte rozbaleno. Doufám, že jste dostali spoustu... Celý článek