Aklimatizace Aneb nesoulad v českých ulicích

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »
Korytt
271 příspěvků 28.4.13 08:09

Já osobně vstávám v pět ráno a do práce jezdím v bundičce a určitě ne v otevřených botách, protože bych mrzla. V práci mám chladno, takže většinou lehký svetřík, který jde dolů v okamžiku, kdy si lidé sedají na terasu (kde paří slunko). A upřímně - nechápavě kroutím hlavou, když vedle mě na zastávce stojí holčiny v krátkým rukávu a naježenýma chlupama- hlavně, že jde vidět jejich nový „úlovek“. Tohle počasí je tak trochu peklo nejen pro dospělé, ale v mým případě hlavně, když vypravuju malýho do školky (ráno punčochy, dlouhý rukáv, mikina, bunda, vesta, v batohu ponožky, triko s krátkým rukávem, kšiltovka:o( A opravdu, co člověk, to jíné vnímání teploty

Denyna
4105 příspěvků 28.4.13 08:44

Punčocháče pod kalhoty? Koncem dubna? Kdy už je i v noci nad nulou? To už nebude jen termoregulací, pokud nežijete v jiném klimatickém pásmu než je v ČR.

Korytt
271 příspěvků 28.4.13 08:55

@Denyna vzhledem k tomu, že v 5:30 je docela chladno a do školky noší jen lehounké sportovní kalhoty (abych nemusela tahat ještě jedny náhradní) tak ano, dávám mu punčocháče - ne ty typicky zimní, ale má je!!! A evidentně dle ostatních dětí v tom není sám:oD A pokud se nepletu, tak žijeme V ČR:oD

arpa
1250 příspěvků 28.4.13 09:00

@Korytt Náhodou já vám s těmi punčocháči docela rozumím. Teď je opravdu dost velký nesoulad mezi teplotou ráno a odpoledne. Já třeba to krátké mrznutí cestou do školky překonám, stejně jako vydržím trochu toho horka odpoledne, ale s děckama je to horší. Pořád řeším, aby nebyly oblečené málo = nenastydly, nebo moc a nezpotily se z toho = nenastydly. Do toho se to komplikuje různými bojkoty typu „a nechci tu bundu“ nebo naopak „bez bundy ven nejdu“… Chodím na zádech s batohem jak na trek, mám v něm spoustu oblečení na různé teplotní varianty + náhradní oblečení pro případ nehody…

Kokoska1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.4.13 19:37

@Korytt Čím víc to dítě budete navlékat, tím spíš nastydne, protože nebude otužilé. Otužilost není jen vydržet chladno, ale spíš střídání teplot. navíc vím ze zkušenosti, že děti jsou náchylné obléct si na školkovou zahradu to, v čem ráno přišly, i když se jim x-krát řekne, že na to mají jiné věci. Učitelkám to občas bývá jedno, moc to neřeší. Nebo kdysi v naší školce neřešily, třeba máte štěstí. Když čtu „dlouhý rukáv, mikina, bunda, vesta“… co to dítě nosí v zimě? A jestli má kšiltovku v batohu, to má na cestu na hlavě kulicha?

Korytt
271 příspěvků 28.4.13 20:13

@Kokoska1 No určitě ho nepošlu ráno v lehounkých kalhotách (jak jsem výše zmínila) a v ponožkách - jednou jsem to zkusila a drkotal- mikina i bunda jsou jarní, vesta trochu teplejší. Syn i učitelky jsou rozumné a vstřícné - ví, co je určeno na zahradu. Kulicha nosí v zimě, zase nepřehánějte. Zkuste číst i předchozí příspěvky a dejte si vše dohromady- možná vám z toho vyjde taková normální kombinace. A kdyby náhodou ne - ve školce si sundá punčochy, hodí na sebe ponožky a v těch jde odpoledne i domů - punčochy jsou řešení pro chladná rána, kdy pomalu ani nevíte, jestli se předpověď počasí vydaří a opravdu je chladno.

Moir
2488 příspěvků 28.4.13 20:25

Já se pobavila tento týden v Rumunsku, v Bukurešti, bylo tam ještě tepleji, než tady, v pondělí, kdy jsem přijela už tam bylo v autobuse na padnutí, tak jsem kabát vrazila do kufru, svetřík sundala a po chvíli si uvědomila, že jsem v tričku jediná, všichni v baloňácích, svetřících, se šálami, a tak to bylo i po zbytek týdne, kdy jsme s kolegy sice už nebyli jediní v tričkách, ale stejně jsme byli ve výrazné menšině (pátek tam bylo přes třicet nad nulou)

711990
3200 příspěvků 29.4.13 06:19

@Korytt nezlobte se na me, ale ja chodim do prace na autobus ve ctvrt na sest a presto jsem minuly tyden a osttne ani dneska nepouzila kabat a saty a sukne jsem mela bez silonek a Vas syn mel pod kalhotami puncochace? Chtelo by to zacit ho otuzovat. Protoze to opravdu neni bezne. Pokud to mate na autobus do deseti minut, mel by to uplne v pohode vydrzet ve stejnem obleceni jako mate vy - stejny pocet vrstev. A pokud to zase mate kus cesty, pak se zahreje pohybem…ale pripada mi, ze ho zbytecne nabalujete a to je pak jasne, ze se klepe zimou, kdyz doted chodil obaleny v milionu vrstev. Klepani se zimou neni argument. Timo zpusobem dojdete akorat k tomu, ze v lete bude nosit taky puncovhac, e protoze rano jeste nesviti slunicko a vychovate z nej zimomrivou chudinku. Ale eberte to jako kritiku, spis doporuceni:-) otuzile deti jsou rozhodne spokojene deti

Gräfin
2642 příspěvků 29.4.13 06:34

K zimomřivosti se vychovala moje teta, došlo to tak daleko, že ve 30° ve stínu (odpoledne na sluníčku mnohem víc), já jsem chodila v sukni, sandálech a třičku, ona v džínách, pod nimi punčocháče - pravda tenké, ale v létě?, zavřené boty a když ne svetr tak aspoň tričko s dlouhým rukávem - a věčně s kapesníkem u nosu, protože byla nachlazená

Korytt
271 příspěvků 29.4.13 07:21

Ok neco s tim udelam;-)

Sibyla
2646 příspěvků 29.4.13 07:25

S otužováním dětí je to velká pravda - my jsme běhali nalehko (samozřejmě si po letech nepamatuji na přesné oblečení, ale maminka to vzpomíná), po trávě naboso, a brzy zjara s holými koleny. Rýmu jsme neznali. A pak jsme jeli na víkend na chalupu na venkov, kde děti chodily i v létě v kulichu, bavlněných punčocháčích pod dupačkami - a celoročně s nudlí u nosu. A nesmím zapomenout na dudlík do pěti let!

arpa
1250 příspěvků 29.4.13 07:32

Určitě souhlasím s tím otužováním, ale víte… ono je to trochu složitější. Třeba moje starší dítě je teď pořád na hromadě, podléhá „školkovému moru“ (pro ty, co nemají děti: jedná se o postupné zrání imunity v kolektivním zařízení plném zmutovaných bacilů, nejčastěji v poloze horizontální :-) ) a my s ní (teď na jaře např. přitáhla ze školky blitkosračku a chchlosopel, nakazili jsme široké příbuzenstvo, milují nás). Nejhorší asi je to, že má neustále rýmu (ve školce je neustále někdo zasoplený, tomu bohužel nelze zabránit), a z toho záněty středního ucha. Za poslední půl rok už měla třikrát antibiotika. Já nějak vnitřně vím, že to není asi o tom, jak moc ji ten den obleču nebo neobleču, ale vždycky, když se něco takového u nás semele, tak první, v čem zpytuju svědomí, je, zda jsem ji náhodou blbě neoblékla (ať už moc nebo málo). Úplně jiný rozměr toto všechno pak dostává, když už oba rodiče chodí do práce, a tedy každá taková nemoc a rekonvalescence má za následek absenci v práci jednoho z nich a nakvašené pohledy šéfa a kolegů. :-(

Sicilianwidow
505 příspěvků 29.4.13 07:50

Tak ono má každý fakt jinou termoregulaci. Já si v ČR připadám jako klokan adoptovaný do Antarktidy - je mi pořád zima. Navíc mám trvale nízký tlak, takže i ruce mám jako led. Ideální počasí jsou pro mě tropy a subtropy.
Ale je to i o psychice - kdyby v srpnu uhodily mrazy, tak já si ten zimní kabát stejně nevezmu, radši se nabalím do deseti vrstev a budu drkotat zuby.
Jinak pašmínu nosím celoročně, protože miluji krk v teple. A je mi strašně líto, že v tomhle počasí nemůžu nosit kulicha, protože nesnáším, když mi fouká na uši.

ariesek67
277 příspěvků 29.4.13 09:53

@Korytt Docela to chápu já jezdím do práce na kole ve 4:30h a pokud bylo ráno okolo 5°C tak jsem si ráno tenké punčocháče pod jarní tepláky také oblékl. A nějakou mikinu. Odpoledne jsem to nacpal do batohu a bylo. V zimních kalhotách by mě bylo odpoledne zase horko. Nevím, ale punčocháče mě přijdou jako rozumná alternativa.Jak tu již někdo napsal oblékám se podle počasí a teploty ne podle ročního období. V zimě lednu by se tomu nikdo nedivil a že 5° nad nulou není zase taková vzácnost.
Nevím asi loni začátkem července jsme se vypravili s rodinou na parník, byla docela kosa něco okolo 10°C a foukal studený vítr. A na parníku byla maminka asi 3letým capartem seděli hned vedle nás tak se nedalo nevšimnout že má pod kalhotkami punčocháče. Mamka měla rifle tenisky a silonky a jak kluka oblékala před výstupem dřepla si a nad rifle vykoukli punčocháče. A měla recht. V tu cvili jsem litoval, že jsem si je také nevzal.Ale byl červenec a bylo mě to blbé, a tak jsme celou dobu klepali kosu. A navíc jsme při návratu ještě zmokli.

continuity
5853 příspěvků 29.4.13 11:15

@Korytt vite co, toto je tady typicke. vzdy se najde plno radcu, kteri presne vedi, jak oblekat cizi dite, ktere nikdy nevideli, natoz aby ho vedli do skolky.

jedno dite mam zmrzly a druhe otuzile. od mala jsem je oblekala v podstate stejne, ale ted uz se to snazim diferencovat. teplotu doma drzime stejnou. starsi ma imrvere studene ruky i nohy. mladsi je horkokrevna. mam problem je koupat ve stejne vane, mala nam pri 35C vode nastavene termostatem (tudiz realne bylo ve vane tak 30-32C) rvala, ze je to horke. ted jsem nasla nejaky kompromis, ze mala nerve a starsi neni modra. takze se drzte sveho citu, dokud nebude on v puncochacich a ostatni deti v kratesech, tak je to myslim ok.

jinak z kratkeho ochlazeni clovek neonemocni (do 5-10 minutek), problem je kdyz prochladne cele telo.

arpa
1250 příspěvků 29.4.13 11:21

Já bych ještě dodala, že mám taky pocit, že se holka v tomto přechodném období obléká snáz. Tak např. pod sukni ráno legíny, když je zima, odpoledne legíny dolů a nechat jen sukni… S klukem to není tak variabilní… anebo jsem na to ještě nepřišla.

Barbyl
1472 příspěvků 29.4.13 11:33

@continuity @Korytt no a ja mam podobny problem. Ziju v tech subtropech, deti mam dve, dcera Ted poleti do CR poprve. Na milluju zimu, jsem horkokrevna, Tady si 3/4 roku stezuju, jaky ze je to vedro. Loni jsme leteli do CR se zastavkou v Dubai, a ja prisaham, ze Nevim, jak jsem se dostala z letadla na hotel a tam Ty Dva dny preklepala- letadlo, klimatizace, dubai venku 43 stupnu, na hotelu globalne nastavena klimatizace na 19stupnu. Syn drzel, byl s manzelem dost venku, ale v letadle smer Praha to Chytil ode me, z letiste nas babicka Vezla rovnou do spitalu, Mel 41 teplotu. Ja je Ted Tady otuzuji, strikame se venku hadici, koupeme se v mori- mistni uz nosi dve vrstvy a latkove kozacky, venku je rano tak 15, pres den 25-28…pro nas cechy parada leto a detem to samozrejme moc jako otuzovani neprijde, jsou spis po me. a jak je vystavit vetsi zime nevim, lednicku jejich velikosti s pruduchama nemam:) no asi bude Zase as otuzovani ve Varech, kdykoli se totiz ja vydam na film fest, je 7st, leje a ja mam kufr letnich saticek.

Alizon
1235 příspěvků 29.4.13 11:35

Tak za prve jak uz tu nekolikrat zaznelo, kazdy to ma jinak, nekomu je zima porad a nekdo si vystaci pomalu i v zime s kratkym rukavem. Hlavne u prudkych prechodu ze zimy na teplo je to pro telo narocne.
Za druhe, v centru Prahy bych ocekavala spoustu cizincu takze tam je to vnimani chladu/tepla jeste navic dane jejich puvodem, Nor pujde v tricku, Italka se bude trast v kabatu. A opravdu tam vsichni nebudou urednici v poledni pauze, co si mohli kabat nechat v kancelari.
Nekdy to clovek neodhadne, u nas se ted prudce ochladilo, takze jeden den jsem byla v pohode v jen v saku a druhy den, kdyz jsem nesledovala predpoved a cekala pocasi podobne, jsem podobne oblecena mrzla a nadavala si.
Takze tem v zabkach muze byt tak akorat nebo muzou drkotat zuby, tem v kabatech muze byt vedro, ale kabat se jim nechce tahat v ruce nebo jim je opravdu zima a maji ho schvalne.
Nevidim na tom nic divneho nebo odsouzenihodneho.

Sicilianwidow
505 příspěvků 29.4.13 11:46

V souvislosti s tématem jsem si vzpomněla na pána, kterého jsem o obědové pauze potkávala v centru Ostravy. Celoročně chodil v krátkých šortkách, jen v zimě si k tomu vzal tenkou softshellku. A to i v době, kdy já měla na sobě pravý dubeňák a i tak mi byla zima.

continuity
5853 příspěvků 29.4.13 11:50

@Sicilianwidow toto delal bracha me kolegyna, ale ona rikala, ze jeho normalni telesna teplota je kolem 35,5C. jak mel pres 36, znamenalo to nemoc, akorat byl problem o tom presvedcit lekarku.

Alizon
1235 příspěvků 29.4.13 12:10

@continuity
Znam, respektive znal to muj tata. Jeho normalni teplota byla taky pod 36, 37 znamenalo opravdu problem. Pro lekare byl hypochondr.
Ja mam v normalnim stavu taky maximalne 36, ale zase je mi na rozdil od brachy kolegyne porad zima, takze chodim dost nabalena.

Charlene
282 příspěvků 29.4.13 14:58

V létě mám tělesnou teplotu normálně 34,9. Během zápalu plic jsem měla 37, pro doktorku to byla viróza :D

Caralina
916 příspěvků 29.4.13 15:23

Z mého pohledu tomu rozumím, půl roku byla zima a lidi se zdráhají uvěřit tomu, že už je zase teplo. Mám to taky tak.
Navíc, jsou mezi námi i tací, kterým by asi byla zima i v jícnu činné sopky.

ariesek67
277 příspěvků 29.4.13 15:24

Tak tělesná teplota nemá asi ze zimomřivostí nic společného moje tělesná teplota je stabilně 36,9,ale špatně se mi po prokrvují nohy a pokud je mě zima na lýtka nebo stehna chytají mě křeče a to zničeho nic. Včera jsem byl v práci ráno bylo 15°C tak jsem jel jen v 3/4 kalhotách a košili s krátkým rukávech pohoda odpoledne se ochladilo a k večeru již bylo jen asi deset nebo jedenáct a světe div se šel jsem po schodech a najednou křeč do lýtka a jak jsem byl rád, že mám v práci dlouhé kalhoty.

Pirek
7062 příspěvků 29.4.13 15:33

Mám v kanceláři načas nasazeného kolegu z jiného oddělení, kterému rekonstruují kancelář. Rozhodl se nenadálé svobody naplno využít a zažádal o home office. Odůvodnil to slovy, že je mu u mne zima, že chápe, že je to laboratoř a uchovávání vzorků si vyžaduje přesně určené teploty, ale že je mu prostě zima.

Zajímavé na tom je, že se to tu sice jmenuje laboratoř, ale je to spíš kancelář, je tu i topení, ale to už je měsíc vypnuté, navíc je tu příšerný vzduch a od 11 do 14 hod. sem pere sluníčko a otevírat okna moc nemůžu, protože se otevírají ven, jsem v přízemí a lidi si o okna tlučou hlavy. Čili - zimomřivost někdy může být jen záminka :D

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek