Burda - domácí šití

Fotoalbum tématu (2994) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
if5
511 příspěvků 24.9.21 21:35

@ertz Tuším, že hlavní je vzhled, ale použití určitého typu záševku je také možné podle vlastností materiálu - pevnost či splývavost tkaniny nebo úpletu, „tahavost“ v jednom směru.

MP blanka
2958 příspěvků 25.9.21 09:54

@ertz -je to ako v matematike : 2+3 = 5, ale aj 3+ 2 = 5. Tak, či tak, musí hlavne vystihovať tvar tela. Podstatnejšie je, kam mieri vrchol odševku / k najvyššiemu bodu prs /, a ako je široký / sú na to výpočty, ale platí, že čím väčšie prsia, tým väčší odševok /.Ak bude mať nesprávnu šírku a bude smerovať mimo, ani ten vzhľad nebude pekný, nech už bude jeho smer akýkoľvek.

DanielaS
5301 příspěvků 26.9.21 10:41

Oboje, je to soucin vzhledu a funkce. U nekterych tkanin je zasevek libovolne presunutelny, u jinych by to delalo neplechu. Daji se presunovat, rozdelovat a slucovat, transformovat do nabirani ci skladu.

ertz
1044 příspěvků 1.10.21 12:06

Děkuji všem za odpovědi. Teď mi teprve dávají smysl ty „sklady“ u výstřihu, které jsou na šatech apod.

DanielaS
5301 příspěvků 4.10.21 10:44

Ano, nabirani je u konfekce obzvlast prakticke, protoze pak je jedno, jestli jsou prsa vys nebo niz, daleko od sebe nebo blizko, latka se prizpusobi a napne tam, kde je potreba.

ertz
1044 příspěvků 4.10.21 12:09

@DanielaS Platí to jen pro úplety nebo i pro tkané látky? Mně se tento typ výstřihů líbí, ale myslela jsem, že to lépe vypadá na drobné, štíhlé postavě. Mám udělaný střih na toto triko z Burdy 

Zatím jsem si netroufla, protože šiju zatím z tenké teplákoviny, ale láká mě moc.

ertz
1044 příspěvků 4.10.21 12:15

Na jaře jsem si ušila tuniku, protože byl výstřih na má ramena moc velký, navlékla jsem do něj rouškovou gumičku. Trochu to připomíná ty záševky u výstřihu. Má teda i záševky na předním dílu a kromě toho výstřihu mi střih sedl bez úprav.

ertz
1044 příspěvků 4.10.21 12:17

Další triko - při stříhání jsem si vzpomněla na @DanielaS a její dokonalé navazování vzorů a kytici ve vzoru jsem dala na střed PD. Střih je podle starého oblíbeného trika, ale musela jsem upravit boční švy.

DanielaS
5301 příspěvků 5.10.21 14:21

A to jste spravne udelala! Takhle velky vzor by posunuty z osy rusil.

DanielaS
5301 příspěvků 5.10.21 14:28
@ertz píše:
@DanielaS Platí to jen pro úplety nebo i pro tkané látky?

No samozrejme, ze i tkaniny tak jdou tvarovat, spousta krojovych a historickych svrsku to tak ma.

ertz
1044 příspěvků 8.10.21 16:55

@DanielaS Teď jsem viděla něco podobného v Burdě (buď plus nebo listopadové), ale musím si to napřed vyzkoušet na hotovém modelu, jestli by mi to slušelo.
Ještě jsem si koupila dvě teplákoviny- jednu vzorovanou a jednu melír. Vzorovanou udělám podle střihu růžové (ale bez gumy, zúžím výstřih). Na melírovanou chci něco „zajímavého“ - ještě nevím co.

ertz
1044 příspěvků 8.10.21 16:59
teplákovina

Tyhle jsem si koupila

Femur
688 příspěvků 14.10.21 18:53

S novým školním rokem je potřeba několik nových pyžámek do školky, neboť z těch starých už syn vyrostl. Ještě mi tam leží dvě látky a čekají… No a samozřejmě plná syslírna.:grinning:

Porkpiehat
3013 příspěvků 15.10.21 15:17

@Femur Zaujalo mě to poutko uvnitř výstřihu. To mají nakázáno ze školky, že ho musí mít? Nevadí mu to na krku? Kdyby na tom ve školce trvali, tak bych ho asi našila zvenku :-), mně cedulky u krku vždycky vadili a s věkem mi to připadá ještě horší.

Femur
688 příspěvků 15.10.21 17:36

@Porkpiehat Ano, ve školce si věší pyžamko na věšák, každý na svůj obrázek. Má je na všech, i na kalhotách. Ale je ušité ze stejného materiálu jako pyžamko, nelechtá ho to. A to nosí stejná pyžamka i doma, takže bych si všimla. Vlastně je to lepší než cedulky z obchodu, ty jsou umělé a ty ho občas lechtají.

Porkpiehat
3013 příspěvků 16.10.21 13:31

@Femur Na francouzské školce mi vždy vadilo, že polední spánek je z nějakého zákona/vyhlášky škola povinna umožnit dětem v nejmenším oddělení (věk cca 3 roky), aspoň tak mi to bylo prezentováno. Starší děti mají jakýsi odpočinkový čas, ale nemůžou spát. A děti zůstávají při poledním spánku v tom, co mají celý den na sobě, včetně třeba džín. Byla jsem jediný ichtyl, který dával dětem do školy tepláky, aby se nemusely šněrovat v džínách (a to jsem netušila, že by v nich měly ještě spát).
Jenže ve Francii má mateřská škola daleko blíž ke klasické škole než k jeslím, jak tomu bylo za mého dětství (hlavně hry).

Femur
688 příspěvků 17.10.21 14:41

@Porkpiehat Tak to je trošku smutné. U nás se fakt děti převléknou do pyžamek, vezmou si plyšáčka (svého nebo školkového) a jsou si lehnout. Je to takový rituál. I když některé děti neusnou (třeba ten můj :-) ), je to čas na odpočinek. A do školky nosí dovnitř tepláčky a kalhoty na ven. Sice se pořád převlékají, ale aspoň si to natrénují. Jedna maminka na rodičáku řešila ten požadavek speciálních kalhot na ven, se slovy, že dcera si své „outfity“ ráno vybírá sama a ona ji pak nemůže přesvědčit, že oblíbené legínky si nechá vevnitř a na ven něco jiného. Paní učitelka s pochopením mamince doporučila, aby si děvčátko tedy „vybralo outfity dva…“ :-)

DanielaS
5301 příspěvků 17.10.21 17:09

V Itálii taky děti přestávají ve školce spát ve třech letech. Moji to teda ještě tak rok potřebovali, večer v šest mi v autě do dvou minut usínali a po večeři se jim zase spát nechtelo. A ani polední klid nemají, po obědě jdou lítat na zahradu.
Do postýlky jim myslím svlíkali kalhoty, polštář i deku i plyšáka měli z domova. Prostěradlo žádné. Holt jiný kraj.
Naopak tepláky jako celodenní oblečení byly po pět let vyžadovány, takže teď v první třídě je boj přesvědčit syna, aby nosil netepláky. Džíny ne, ale nějaké plátěné na gumu aspoň.

Porkpiehat
3013 příspěvků 20.10.21 19:19

@DanielaS U nás děti jsou po obědě také ještě ven a spát jdou v 13.30h (tj. více než hodinu po obědě). Já si pamatuji, že když byl syn v nejmenším oddělení, tak chodíval spát více méně po obědě. Pak museli kvůli nedostatku dětí sloučit oddělení a tím pádem nemůže jít vychovatelka s nejmenšími dětmi jít spát a zároveň větší hlídat. A pak nám samozřejmě ty nejmenší venku polehávají, věší se na nás, pofňukávají. Je mi jich líto, protože je na nich vidět, jak moc by potřebovali jít spát. No a jak jsou přetažené, tak kolikrát neusnou a brebentí a ruší ostatní. Přijde mi, že francouzská školka je moc v poklusu, vůbec ne podle rytmu dětí.
Plyšáky mají buď z domova nebo zapůjčeného ze školy. Polštář a deka jsou erární, děti mají určené postýlky (lehátka).

Porkpiehat
3013 příspěvků 20.10.21 19:27

@Femur Tady jsou rodiče, že i když je sníh tak dětem nedají ani sněhule a kombinézu, takže kvůli takovým dětem pak celá třída nemůže jít ven. Zažila jsem to v jeslích, kdy napadl sníh, já se těšila, jak si ho synové užijou a když jsem pro ně přišla, tak mi vychovatelka řekla, že nešli ven, protože jen třeba dvě děti měly kombinézy. A to samé se pak opakovalo i v MŠ. Přijde mi, že tu spousta lidí spoléhá na to, že sníh je tu jen párkrát do roka, tak na co kupovat nějaké zimní oblečení do sněhu. Ráno lije jako z konve a holinky má jen pár dětí, takže s nimi nemůžeme jít ani na dvůr (když přestane pršet), protože nejsme schopny dětem zabránit, aby do louží nevlítli. Je to začarovaný kruh - rodiče to nevyžadují, školka to také po rodičích nechce.
Děti tu běžně jak v MŠ, tak na základce (tam je to úplně normální) celý den mají stejné boty a nepřezouvají se. Já jsem jim v zimě vždy dávala kecky na přezutí, aby celý den nebyli ve sněhulích nebo holinkách. Když vidím čtyřleté dítě celý den v holinkách, tak trpím. Takže když nemůžeme jít v poledne kvůli dešti ven, tak mu nabídnu, ať si je zuje a zůstane v ponožkách (což ovšem není běžná praxe, učitele a vychovatele nějaké holinky nezajímají, je to prý problém rodičů, že nedali přezůvky).

ertz
1044 příspěvků 20.10.21 20:08

@Porkpiehat A uklízečky k tomu nepřezutí nemají připomínky? Ty musí být němé :-)

Porkpiehat
3013 příspěvků 20.10.21 21:48

@ertz Nějak jsem připomínky nezaznamenala. A v mateřské školce jim nějací blbci (tj. já :-) ) dobrovolně, i když to nemají v náplni práci, podlahu zametou. I když už nemám děti v MŠ, tak mě irituje, že bych měla odejít a nenacpat papírové ručníky, které se válejí kolem umyvadel, do odpadkových košů, a nezamést kamínky a písek ve dvou chodbách. Moje přímá nadřízená (zároveň moje sousedka) mi nedávno řekla, že bych se jim na to měla vykašlat, že to není moje práce a ať to dělají ty, které jsou za to placené. Tak jsem jí řekla, že přece nemůžu nechat děti v nepořádku, když to stíhám udělat. PS: Kolegyně, co tam uklízí, má silnou nadváhu, takže se asi neskloní a nevidí ty hrozné chuchvalce prachu, které jsou pod skříní v místnosti, která slouží jako herna. A to že tam leží kostky už několik dní, to také nikomu nevadí (schválně jsem sledovala, jak dlouho tam ty kostky zůstanou, protože jsou z druhé konce místnosti vidět).
Moje mladá kolegyně, které bych mohla dělat mámu, si asi všimla, že kromě omývání dětských záchodů ještě zametám (oboje není moje práce, ale když mám čas, tak přece nebudu stát se založenýma rukama), tak se teď také párkrát chopila koštěte.
Změnila bych tam spoustu věcí, ale přišla jsem jako předposlední v pořadí (navíc mám velmi malý úvazek a opakovaně na dobu určitou), tak je nereálné měnit zaběhlé zvyklosti. Když jsem se po dvou letech šprajcla a začala chodit do práce jen o pět minut dřív (oproti původním 10-15 minutám), tak se mnou dvě přímé kolegyně skoro týden nepromluvily, protože se jim hodilo mi hned hodit děti na krk a jít si pokecat. No nic, já jsem tam pro to, abych se starala o děti, aby se se mnou cítily dobře, to je moje priorita, a co si o tom myslí kolegyně, to je jejich věc.

kalmar
228 příspěvků 21.10.21 10:18

Opravdu si vážím českých školek

• vyžadují outdoorové oblečení (sice to stojí ranec, ale chodí ven za každého počasí a děti jsou stále v komfortu, i když řádí ve sněhu nebo v kalužích)
  • je tam čisto, pořádek
  • umožní spánek a kvalitní odpočinek
  • rozvíjí děti po všech stránkách

Mám pocit, že z celého systému školství jsou školky úplně nejlepší (zkušenosti mám z více školek Jihomoravského kraje, testováno na vlastních dětech).

Porkpiehat
3013 příspěvků 21.10.21 14:20

@kalmar Děti do francouzských školek (i škol) nastupují podle roku narození, ne podle věku k 1.9. Takže se v nejmenším oddělení vyskytnou děti, kterým budou tři roky až za čtyři měsíce. A je na nich vidět, že jsou to fakt ještě miminka. Ale protože je školka povinná (dodnes nevím proč, protože už takhle tam chodilo asi 95% dětí), tak i takového prťouska, který může mít ještě plíny, musí rodiče do školky dát, přestože by klidně mohl pokračovat v chození do jeslí, které jsou tu pro děti až do 6 let (samozřejmě mají přizpůsobené aktivity, ale nesedí u stolečků a nebiflují se abecedu nebo něco jiného). Od zavedení povinné školkové docházky samozřejmě větší děti už v jeslích nejsou nebo jen o prázdninách. Dokud nebyla školka povinná, tak se v nejmenším oddělení třeba tolerovalo, že děti budou chodit jen dopoledne (stejně odpoledne kolikrát celé prospaly).
Z mého dětství si pamatuji ze školky jen hraní na hřišti, hraní uvnitř, procházky, nacvičování představení „Myška hrabalka“ a povinný spánek :-) A také jsem chodili do sauny.

whitehorse
291 příspěvků 21.10.21 21:01
Dvoje šaty

Zdravím všechny zde. Po dlouhé době jsem zase nakoukla a provoz mš ve Francii mne teda zaujal. Díky za ty naše školky kde se s dětmi chodí ven i v zimě a případně dešti.
Přidávám dvě fotky šatů které jsem usila.

Stránka:  « Předchozí 1 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek