Burda - domácí šití

Fotoalbum tématu (3000) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Yaay
408 příspěvků 19.11.21 12:31

@ertz striham dalej od okraja, tam, kde sa to nekruti, tie krutiace sa centimetre vyhodim. Ale ja nekupujem ziadne extremne drahe latky, takze to financne tak neboli. A tiez si nahovaram, ze tym usetrim kopu casu a nervy.

ertz
1115 příspěvků 19.11.21 18:21

@Porkpiehat + Yaay díky za tipy, vidím, že jednoduše to prostě nejde.

giuliettka
9262 příspěvků 20.11.21 19:43
@ertz píše:
Dotaz pro ty, co šijí z úpletů: co děláte, když se rolují okraje látky? Žehlila jsem, napařila, rolovalo se to tak hrozně, že jsem nakonec na složenou deku látku připíchla špendlíky co 1 cm, abych mohla stříhat.

Chce to plotr, alebo cutter. :-D
Ale bez srandičiek, prilepte ten okraj lepiacou páskou na takú tu rezaciu podložku a režte po strihu rezacím kolieskom. (nikdy som to neskúšala, ale na vlastné oči videla, funguje to)

giuliettka
9262 příspěvků 20.11.21 19:51

@ertz ps, ak nemáte tu dosku, tak prilepte okraje tej látky medzi dve lepiace pásky. Nalepte na jednu a z druhej strany to prilepte druhou a už sa to nebude vlniť.

ertz
1115 příspěvků 20.11.21 20:27

@giuliettka Podložku mám a používám, ale nemám řezák, ale nůžky budou stačit. To přilepení je asi nejlepší a bude nejrychlejší, díky.

Porkpiehat
3095 příspěvků 21.11.21 14:15

@ertz Ale lepení není vůbec ekologické a ekonomické! :-D Ale já jsem starý škrt, tak by mě plýtvání při oboustranném lepení (2× délka okraje x 2 okraje) dráždilo.
Navíc stejně látku překládám a špendlila bych jí tak jako tak, takže zůstanu u mojí metody.

ertz
1115 příspěvků 21.11.21 16:21

@Porkpiehat Taky jsem škrt, škoda vyhozené pásky :-). Dnes jsem stříhala pásek na olemování výstřihu (konečně jsem došila tuniku z té květované teplákoviny, co jsem sem fotila). Potřebovala jsem asi 55cm x 5 cm a ten kraj, co se roluje, jsem přicvakla na podložku svorkami na látku, šlo to dobře a bylo to rychlejší než s páskou.

Moir
2620 příspěvků 21.11.21 20:06

Když se mi moc chce, nastříkám škrobem ve spreji a přežehlím, když se mi nechce, tak napíchám na stříhací podložku

porjk
3320 příspěvků 22.11.21 11:04

@ertz Nebo elektrické nůžky, je to ale investice. Kdysi to prodávali za par korun, dnes za tisíce :(

Porkpiehat
3095 příspěvků 22.11.21 20:13

@Moir Ano, škrob ve spreji jsem také jako radu našla. Před asi dvěma lety jsem si koupila škrob ve spreji, ale zatím jsem se ho neodvážila použít. Nevím, jestli to psal někdo tady nebo na nějakém šicím fóru, ale když se látka nastříká škrobem na zemi, tak pak ten škrob hrozně klouže a hrozí úraz :-)

kalmar
230 příspěvků 22.11.21 21:32

Do tohoto vlákna chodím jen obdivovat šikovnost autorek, ta tartanová sukně je fakt nádherná. A teď mám i dotaz, holčička, 1. třída, chce nadšeně šít. V tomto jako matka naprosto selhávám, neb moje maximum je přišitý knoflík. Nemáte prosím nějaký tip na jednoduché návody nebo šicí sady? Nenacházím na těch internetech nic kloudného…

zwedavka
1298 příspěvků 24.11.21 07:08

https://www.tvoreni.eu/…ti-na-papir/
Zkuste vyšívání na papír.

Doma mám vzor na sluníčko, můžu naskenovat, upomínejte mě, kdybych zapomněla.

MP blanka
2994 příspěvků 24.11.21 08:04

@kalmar - ak začnete spolu s dcérou od začiatku, napr. niečo, ako radí @zwedavka, isto rýchlo prejdete aj „ naozajstnému “ šitiu a je možné, že si onedlho tú sukňu ušijete aj sama! Prajem veľa zábavy, a radosti z úspechov, nápad učiť sa šiť s dcérou sa mi veľmi páči!

giuliettka
9262 příspěvků 24.11.21 16:02

@kalmar Skúste pozrieť toto Nechajtte dcérku šiť, aj keď tie švy budú príšerne krivé. Po navlečení gumičky sa krivé švy stratia a to či máte na taške krivý šev, vám može byť nesení mlieka a chleba, jedno.
Mňa nechala babička šiť na jej šlapacom stroji, na začiatku mi musela pedálom kývať ona, jak som to nedokázala naraz, kývať nohou a držať látku rukami. Nechala ma podšiť jej také tie široké dedinské sukne a fakt ich po dome nosila. Takže nech už vyrobíte čokoľvek, tak si to vezmite, nech vidí, že to nestojí v kúte.
ps, behala som po Liberci s náhrdelníkom z pomaľovaných cestovín, takže horšie ako ja nedopadnete. :-D

Temperance
3380 příspěvků 24.11.21 16:46

@kalmar Nebo byste mohly zkusit oblékat panenky, začít rovnými sukýnkami (v pase navléci gumičku nebo šňůrku na zavazování) a vestičkami bez rukávů, a když to půjde, zkoušet i něco složitějšího.

ertz
1115 příspěvků 24.11.21 17:49

@kalmar Dcera dostala sadu na šití z plsti - vystřižené díly s dírkami, podrobný obrazový návod a materiál. Je o něco starší a jen jsem pomohla s děláním uzlíků a opravila moc volné švy. Sedlo už se jí nechtělo přišívat. Už nemáme obal, ale je to z hračkářství nebo nějakého supermarketu.

Vinca_minor
3058 příspěvků 24.11.21 18:03

@ertz Jú, to by se líbilo neteři, jdu shánět!

kalmar
230 příspěvků 24.11.21 22:12

Děkuji všem za tipy! to je super, odpíchla jsem se ode dna. Mám pocit, že všechno na pinterestu je dokonalé a nedosažitelné, tyto tipy jsou přesně pro nás. A nebojte, v těstovinnovém náhrdelníku jsem hrdě běhala po Brně ;-)

ertz
1115 příspěvků 26.11.21 15:46

Loni jsem šila kalhoty podle tohoto střihu z jemného kordu. Už jsou krátké a malé, takže musím ušít nové. Potřebuji to o číslo zvětšit - stačí když přidám z každé strany 2 cm nebo se tím rozhodí střih?
A další dotaz - tentokrát bych je chtěla šít z manšestru se širšími proužky - bude tam nějaký problém, mám si na něco dát pozor? Už loni jsem řešila ty kapsy, tak díky Blance už vím, že bude lepší je podšít třeba plátnem. Chtěla bych, aby to bylo nositelné i do školy a mezi lidi.

Jordaan
9582 příspěvků 26.11.21 16:14

@ertz

Mne se nejvic osvedcilo pridat na vnejsich stranach a treba 1cm nahore plus delku. Na vnitrnich stranach ne (moc oblouku ;-) ). A zkusebni model. O jednu detskou vel. se tim kalhoty nechaji zvetsit docela dobre. Podotykam, ze je to „krejcovsky“ spatne.

ertz
1115 příspěvků 26.11.21 16:25

@Jordaan Já to musím zvětšit celkově, už je to krátké i vzadu v pasu a k délce nohavic musím přidat hodně, dcera má dost dlouhé nohy, prodlužuju nohavice i u střihů, které jí jsou akorát.
Zkušební model jsem myslela, že by bylo to, co jsem ušila už loni :-) Na nový už nemám čas.

MP blanka
2994 příspěvků 26.11.21 17:22

@ertz - ak si starostlivo premeriate dcérinu postavu, nebude to snáď problém.
Pôvodný strih môžete použiť, len ak úpravy nebudú príliš veľké. O jednu veľkosť bez problémov. Obvodové miery rozšírte na bokoch, skontrolujte si aj šírku stehna. Dĺžku si premerajte najskôr na vnútornom šve, a predĺženie bočnej dlžky upravte až potom tak, že budete merať / predlžovať BŚ od spodu smerom k pásu. Dôležitá je aj sedová dĺžka. Zmerajte najskôr na postave od pása PD cez rozkrok po pás ZD, a rozmer „ primerane “ :-) rozdeľte medzi PD a ZD, pričom asi trochu viac predĺžte skôr ZD. Môžete si pomôcť aj zmeraním na sediacej postave, ale to nie je celkom presné. Podobne krejčovsky špatne upravujem strihy bežne, samozrejme iba ak ide o drobnejšie úpravy. Myslím, že v tomto prípade ten skúšobný strih ani robiť nemusíte, ale, samozrejme strihajte radšej s prídavkami, čo ak… :-) PS. tie vlaňajšie nohavice sú pekné

ertz
1115 příspěvků 26.11.21 17:34

@MP blanka Ten obrázek je z Burdy, já jsem šila zelené :-), už jsou tak obnošené, že jsem je nefotila. Byly hodně oblíbené, což mě samozřejmě potěšilo.
Děkuji za tipy (i Jordaan), musím to ušít, protože kalhoty tady těžko seženu a teplejší na zimu už vůbec ne. Ten střih je dost jednoduchý a zvládla jsem ho tehdy na poprvé - tak si teď věřím, ale zároveň to nechci pokazit.

Porkpiehat
3095 příspěvků 26.11.21 17:46

@ertz Větší velikost ten střih už nenabízí? Pokud to chcete zvětšovat jen o jednu velikost (nad největší velikost), tak na střihové příloze by to neměl být problém.
Na takhle jednoduchém střihu by domácí úprava už hotového střihu měla být v pohodě.

Porkpiehat
3095 příspěvků 26.11.21 18:06

Nemohla jsem odolat, protože na ten úplet koukám už několik měsíců. Pochází od prodejce, který přeprodává zbytky z kolekcí. Teď na něj byla sleva, 15 euro za tři metry, takže při té ceně by se nic tragického nestalo, kdyby se šití nepovedlo. Je to jersey merino, složení 98% vlna, 2% elastan, gramáž 280g/metr (jestli můj přepočet je dobrý, tak při šířce 135 cm to dělá 207 g/m2). Pružný moc není.

Teď samozřejmě nastává problém v údržbě, protože v popisu píší „dát do čistírny“ následováno asi 20 vykřičníky. Ale to oni píší i u směsovek (kde je nějaký větší podíl vlny), které bych já normálně dala do pračky s programem na vlnu.
Má někdo z vás zkušenost s vlněným úpletem? Dnes jsem ten úplet dostala poštou, takže ještě nebyl čas na experimenty. Normálně všechny látky (i ty třímetrové, je to celkem běžný prodejní rozměr ve Francii, buď klasická metráž nebo tři metry v kuse) peru před šitím, ale nacpat tři metry vlněného úpletu v kuse do pračky se mi moc nechce. O kolik se vlněný úplet stráží? Co jste z něj šily? Chtěla bych tričko a svetřík, nemluvím o twin setu :-), tři metry by měly na takové šití stačit. Protože úplet moc nepruží, tak spíš asi něco, co není moc na tělo.

PS: O té nepravidelné struktuře s průsvitnými místy jsem věděla ještě před objednáním. Ale mám úplně stejnou strukturu u tenkého lněného svetru (kardiganu) bez zapínání a patří k mým nejoblíbenějším.

Stránka:  « Předchozí 1 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek