Burda - domácí šití

Fotoalbum tématu (3004) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Porkpiehat
3171 příspěvků 16.12.21 21:17

@Judy24 Myslela jsem, že to bylo vaše vyhledávání. To se vám skutečně někdo, kdo šije mantinely do postýlky přihlásil na šití pyžama na míru?
Pokud by dotyčná švadlena/krejčová měla zkušenosti i s šitím věcí na míru, byť je nemá aktuálně na prodej, tak by si je měla dát do portfolia (dámský kostým, kabát, pánské kalhoty).

Porkpiehat
3171 příspěvků 16.12.21 21:24

Je tu ještě někdo, komu vadí povalování koček v šicích ateliérech (profesionálních)? Myslím, že už jsem si na to tady stěžovala a za ty roky se na mém názoru nic nezměnilo. Měli jsme kočku 17 let a chlupy jsme na oblečení měli ještě roky po její smrti.
Všimla jsem si toho u té paní č. 2. Na jedné fotce má za sebou i kočičí záchod. Kdybych si někde kupovala oblečení nebo nějaký výrobek, tak bych ocenila, pokud by daná věc byla čistá.

Všechnoužtubylo
55 příspěvků 19.12.21 08:48
@Porkpiehat píše:
Když se mi podaří udělat takovýhle výstřih, tak pářu a zkracuji délku patentu/nápletu (nebo jak se tomu vlastně říká). A to mluvím o šití pro mě. Klidně i třeba po dvou nošení, když se po dvou vyprání ukáže, že jsem špatně odhadla pružnost materiálu a udělala náplet moc dlouhý.
https://www.fler.cz/…etu-12154624

Padající lem kolem krku je velká chyba. To bych párala. Sama mám problém odhadnout délku lemu u pružných materiálů. Dávám u pružných materiálů zhruba délku 60 % z obvodu výstřihu, ale už se mi u silnějších materiálů taky stalo, že lem vypadal jako na fotce. Je na to nějaké pravidlo?

porjk
3334 příspěvků 19.12.21 09:43

@Všechnoužtubylo já si vypomáhám dvěma švy. Dělám je na koso, aby se sbíhaly s ramenním švem, sedí to dobře, ani se to časem nevytahuje. Myslím, že pravidlo nebude, každý úplet se táhne jinak, to samé pruženka. Některá pne hodně, jiná je měkčí.

Porkpiehat
3171 příspěvků 19.12.21 10:07

@Všechnoužtubylo Zkracuji většinou o 10-15%, pokud bych zkrátila víc, tak by to pak krabatilo přední a zadní díl. U úpletu z viskozy pak zkracuji víc.

Pokud by byl materiál silnější a výsledek by se mi nelíbil, tak bych asi hledala jiné řešení - zúžení toho nápletu (užší bude mít menší tendenci odstávat) nebo třeba založení dovnitř pomocí šikmého proužku z úpletu, viz fotka (fotka je ilustrační, je to tkanina, kde je použit šikmý proužek z úpletu, který tudíž není střižen šikmo). Záleželo by na konkrétní situaci.
Nevím, jak silné materiály máte na mysli, ale proto se třeba u teplákoviny používají hotové pružné náplety, protože vytvořit je z teplákoviny, byť slabší, je nemožné. I když bude dostatečně pružná, tak bude při dvojím přeložení silná a šev ze třech vrstev bude moc tlustý a nebude to vypadat hezky.
Používám tenhle úplet na náplety. https://www.latka.cz/…ka-modr.html

Asi nejvíc zápasím s náplety u úpletu ze 100% bavlny, kde není příměs elastanu. To má hodně tendenci trčet. Takže tam zúžím náplet na nezbytné minimum.

Ale já jsem samouk a z úpletu nevytvářím kdoví jaké kreace. Profesionál by si s tím měl poradit daleko lépe.

ertz
1158 příspěvků 19.12.21 16:55

@Všechnoužtubylo Já jsem amatér a dlouho jsem se šití z úpletů vyhýbala. Pomohlo mi tohle video https://www.youtube.com/watch?… , kde paní dává poměr, který zhruba odpovídá. Takže jsem ušila několikery tepláky, naposledy legíny z warmkeeperu (dnes venku úspěšně vyzkoušené) a pro sebe trička z tenké teplákoviny (french terry). Dvě jsem sem dávala, u třetího trochu trčí jen místo, kde je šev lemu - blbec jsem tam dala 4 vrstvy, jak jsem sešila oba kraje lemu a myslím, že by stačily tři. Myslím tím, že bych zahnula jen jeden (vrchní) konec toho lemu a spodní nechala nezahnutý (stejně není vidět). Ale moje kutilské výrobky vypadají lépe, než co nabízí paní s mnoha lety zkušeností na fleru.

ertz
1158 příspěvků 19.12.21 17:06

Tady jsem zkombinovala dva vyzkoušené střihy. Ještě by to chtělo mírně upravit záševky, ale v tom vzoru se to ztratí a ve srovnání s běžnou konfekcí je to tip ťop. Kolegyně se mně ptala, kde jsem tu tuniku koupila - potěšilo mě to.

Zajímalo by mě, čím začistit ten šev po přišití lemu vzadu na krku - je to bavlněný úplet nebo nějaká stuha? Vypadá to líp začištěné, ale mám strach, že můj další zásah by to jen pokazil.

ertz
1158 příspěvků 19.12.21 17:11

@Porkpiehat Je u těch nápletů potřeba řešit gramáž v souvislosti s gramáží látky?

Porkpiehat
3171 příspěvků 19.12.21 19:43

@ertz Kdyby jen paní neříkala mikča :-) Video má fakt hezky udělané, jak po stránce technického provedení videa, tak samozřejmě i po šicí stránce. U téhle tenké teplákoviny se dá bez problému použít na lemovací proužek (aspoň už konečně vím, jak se to jmenuje) stejný materiál.

Proužek na začištění výstřihu nepoužívám. Mám overlock, na krku mi šev nijak nevadí (a to jsem schopná rozpárat na boku tričko z obchodu, pokud mi vadí zbytek cedulky ve švu, a pak ho znovu sešít). Bojím se, aby výsledek nebyl esteticky horší než je mé očekávání. Z mého pohledu je to jen estetická záležitost, aby tričko vypadalo dobře na ramínku :-) Prakticky to pro mě osobně nemá žádný význam.
U jednoho trička je z obchodu našitá vzadu ve výstřihu stužka, myslím, že se to jmenuje repsová stuha. Je jen vzadu, takže nebrání celkové pružnosti a oblékání trička. Myslím, že tu někdo výstřih vzadu začišťuje, tak se snad ozve.

Gramáž u nápletů neřeším, dělám to na pohmat :-) Měla jsem léta pánskou mikinu z Kenvelo, která se mi hrozně líbila, ale vadilo mi na ní, že je volná a moc ke krku (byla úplně normální, ale já mám pocit, že se škrtím). Takže jsem odpárala náplety z rukávů, zespodu mikiny a u krku, mikinu jsem po stranách (a myslím i na rukávech) zúžila, u krku víc vystřihla a použila jsem takový náplet, jako jsem sdílela. Mikina je se silnější teplákoviny s chlupem uvnitř a je to bez problémů. Abych se vyhnula hledání ideálního odstínu, tak jsem na tu tmavě červenou mikinu dala tmavě modré náplety a moc se mi to líbí. Od té doby jí často nosím a to jsem jí měla ze předchozích skoro 20 let jen párkrát na sobě.

Tahle úprava u krku mě přivedla na to, že jsem u několika kupovaných triček výstřih rozšířila a prohlubila, začistila jsem jednoduše jen přeložením a prošitím na coverlocku. A z ležáků se stala nejoblíbenější trička. Snažím se průběžně třídit oblečení a u každého ležáku se pídím po tom, proč ho nenosím - barva, střih, něco mi na něm vadí.

MP blanka
3017 příspěvků 22.12.21 20:49

Toto je dlhá rozprávka s prvkami hororu, ale s dobrým koncom :smiley:.
Všetko sa to začalo pred mesiacom, keď prišla zákazníčka s bundokabátom na ktorom potrebovala vymeniť zips. Nebol by žiadny problém, aj keď je lockdown, galantéria fungovala ako výdajné okienko na telef. objednávku. Lenže zips mal byť obojsmerný a taký nemali. Informovala som zákazníčku a tá súhlasila že keď nemajú, nič sa nedá robiť, bude musieť byť obyčajný. Lenže na druhý deň má napadlo že predsa existujú aj internetové obchody a hneď v druhom som potrebný zips našla. Cena zipsu 3€ plus doprava 8€. Zdalo sa mi to dosť, ale pani natešene súhlasila a ja som išla objednať. Pri spôsobe platby som zadala platbu kartou- načo pýtali číslo účtu. Čo? Tak to teda nie! Zrušila som výber a išla som pozrieť iné možnosti platby a áno, je aj možnosť dodania kuriérom, s platbou v hotovosti.Ale tento spôsob bol spoplatnený ešte viac. Volám teda zákazníčke, s tým, že to asi zruší, ale pani povedala, že dobre, ten obojsmerný zips jej za to stojí, nech len objednám. Stalo sa. Následne mi prišli dva potvrdzujúce maily, s rôznym obj.
číslom. Tak to som zrejme ja urobila chybu, čo by som robila s dvomi zipsami - rýchlo som napísala storno prvej objednávky, čo mi na druhý deň potvrdili. Uff, vydýchla som si! Lenže predčasne. Dlho sa nič nedialo, v tom čase sa zákazníčka informovala, kedy môže svoj kabát dostať a ja som ju poprosila o trpezlivosť. Až po vyše dvoch týždňoch som dostala ďalší mail, s potvrdením ďalšieho storna. Ale veď ja som stornovala iba tú prvú objednávku, a zips krucipísek potrebujem! Zavolala som na kontaktné číslo, povedala som o čo ide, pani prekontrolovala číslo objednávky a následne sa mi ospravedlnila za chybu a sľúbila, že zips pošlú. Trvalo to ešte zopár dní, ale nakoniec zips šťastlivo prišiel a ja som sa mohla dať do roboty. Lenže - čo to, čo to? Preboha tá smola nikdy neskončí? Zips bol o 5 CM dlhší, a 5 CM je veľa! Keby bol kratší, dá sa to vyriešiť tak, že nebude siahať až celkom dolu, ale toto?! Váhala som, že zips zabalíme ale nechcelo sa mi ísť vystáť teraz už skutočne dlhú frontu pred poštou, navyše chudák zákazníčka - bude ochotná toľko čakať? Rozhodla som sa teda, že zips skrátim. Dala som sa do práce, zips som skrátila a už ho len všiť, čo, mimochodom nie je pri súčasných vymakaných technologických spôsoboch priemyselného šitia vôbec jednoduché. Všila som zips na ľavú stranu, aj so spodným prekrytím, a chcem robiť tú pravú a hľadám lištu na prekrytie - a nikde nie je. Dielňu som pred týždňom vyriadila, stroje som vyčistila a všetky nepotrebné zvyšky som vyhodila - že ja blbec som nedopatrením vyhodila aj tú lištu! Prezrela som každý kút, ale nič som nenašla. Tak to je teda prúser, čo budem robiť? Že sa priznám, je jasná vec, že nebudem pýtať peniaze tiež, ale čo mi povie zákazníčka, veď mi môže ten kabát omlátiť o hlavu a bude v právu! Dokončila som prácu tak, ako som mohla a pozvala zákazníčku. A pani bola úplne spokojná a ukľudnila ma, ten zips vôbec nebol zvrchu krytý, bol viditeľný. Ja som v poslednom čase tých zipsov na rôzne bundy menila viacej a na všetkých to horné prekrytie bolo, tento kabát som mala rozpáraný a odložený už dlho, proste som už zabudla, ako to vyzeralo.
No a to je ten šťastný koniec. Vianoce budem mať v kľude!

Jordaan
9607 příspěvků 23.12.21 11:27

@ertz @Porkpiehat

Ja to za krkem zacistuju, prouzkem upletu. Idealni je hodne tenky uplet. Prosiju to pak na normalnim stroji stehem na uplety. Delam to tak u klasickych tricek pro dite, ktera maji kolem krku zakonceni napletem. Pro sebe zacistuju prouzkem upletu (jako sikmym prouzkem nebo podsadkou) a prosiju na coverlocku.

Porkpiehat
3171 příspěvků 23.12.21 12:57

@Jordaan A proč ta trička začišťuješ? (čistě praktická otázka) Líbí se ti to, je to příjemnější na krku nebo nějaký jiný důvod? Na různých fotkách jsem viděla použití šikmého proužku z látky Liberty, vypadá to hezky. Napadá mě, že při použití tkaniny (a ne úpletu) to může fungovat i jako zpevnění.
(kdo neví, co je Liberty, tak je to plátno vysoké kvality s malými kvítky, které se prodává celkem draho, třeba tahle https://www.rascol.com/…ine-p-265456?… )
Tady ve Francii je to v určitých kruzích celkem typická látka na šatičky nebo halenky pro holčičky nebo na různé drobné věci pro miminka. Pravé Liberty stojí 25-30 euro za metr. Funguje to takhle i v Německu nebo to nechává Němce chladnými?

porjk
3334 příspěvků 23.12.21 13:10

@MP blanka Uff, zlý sen :), hlavně, že to dobře dopadlo!

Jordaan
9607 příspěvků 23.12.21 15:31

@Porkpiehat

Pripada mi to takove uhlednejsi a zakryje se tim konec/prekrizeni svu overlocku. Jde to rychle, casova narocnost je minimalni.
Liberty latky tu jsou v sicich kruzich zname, ale nepripada mi, ze by byly tak zname, ze by byly symbol statusu. Jsou tedy moc krasne, ale (pro me) bohuzel moc drahe.

MP blanka
3017 příspěvků 23.12.21 15:50

@porjk - no, už som zo seba dostala všetok ten stres tým, že som sa z toho zážitku tu vyspovedala a teraz to už cítim ako " humornú historku ".

ertz
1158 příspěvků 23.12.21 17:41

@Jordaan @Porkpiehat Mně se to líbí, připadne mi to „dokončené“. Ale s mou starou veritaskou bych to asi nezvládla. Když si vzpomenu, jak se hrozně roloval ten tenký úplet, ze kterého jsem šila dětské triko - ten by šel tak leda přilepit.
Všimla jsem si, že máte šev toho lemování uprostřed zadního dílu. Má se to tak šít? Já jsem to dělala tak, aby navazoval na ramenní šev, ani nevím proč. V těch vzorovaných látkách je to jedno, tam to stejně není nějak vidět. Teď už jsem se potrénovala na vzorech a čekají mě tři jednobarevné teplákoviny, tak bych je chtěla mít správně ušité.

Jordaan
9607 příspěvků 23.12.21 18:54

@ertz

Uprimne receno, vubec nevim, jak to ma byt spravne. Davam to za krk, protoze mi prijde, ze to tam je nejmin videt, mam tam znacku stredu a dite pozna (spis teda kdyz bylo mensi), kde je vepredu a kde vzadu. Na rameni mi prijde, ze je moc svu najednou a tim padem hrozi „nebezpeci“. Ten prouzek tam vsivam zaroven s prukrcnikem, je to jednoduche. Myslim, ze kdyz dokazete prisit prukrcnik na veritasce, tak tam dokazete bez problemu pridat i ten prouzek. Prouzek zakoncuju tim, ze ho ohnu dovnitr, bud kousek pred nebo kousek za ramenem, na rameni by to delalo bouli.

Porkpiehat
3171 příspěvků 23.12.21 20:51

@ertz Také dělám šev uprostřed. A to čiště z praktického hlediska, protože kdybych ho navázala na boční šev, tak by bylo v jednom místě moc materiálu. V obchodech jsou trička se spojem na ramením švu, nejspíš jednodušší technologický postup - je snažší natáhnout lemovací proužek na přední a zadní díl nesešitý na jednom rameni než ho vkládat do kruhu (průkrčníku). Ale pak je vhodné šev na boku přišít (sklopit) k jedné straně, aby nedělal ve výstřihu neplechu a netrčel.
Dívala jsem se na jednu kupovanou mikinu z velmi tenké teplákoviny, lemovací proužek je z tenkého nápletu, šev je na boku, ale je asi o dva centimetry posunutý do zadní části, švy se tedy nesbíhají na rameni. Na kupované mikině to neřeším, ale já jsem fanatik na souměrnost, takže je mi milejší ho mít uprostřed (nebo na rameni) než lehce posunutý do zadní části.

DanielaS
5310 příspěvků 16.1.22 09:47

Kdysi jsem dostala z druhe ruky sukni velikosti, do ktere se uz asi nikdy nevejdu.

A pred par lety jsem sila polstar dinosaura a zbyl mi z nej kousek latky.

I dala jsem material dohromady a usila bundu 134 z 2/2018.

porjk
3334 příspěvků 16.1.22 10:34

@DanielaS upřímně, ta bunda vypadá mnohem lip, než sukně :)). A dino je skvělý, už jsem ho obdivovala kdysi a věřím, že udělal radost. Jste šikovná!

Stránka:  « Předchozí 1 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek