Byla/je vaše matka dáma?

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Šošana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.8.12 09:28
Byla/je vaše matka dáma?

Nadhazuji strašlivé téma. Pro koho je příliš osobní, může se zaměřit na babičku nebo tetu:-)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 13 Další »
Reakce:
divokytymian
68 příspěvků 18.8.12 09:36

Ahoj, myslím, že mé mamce moc záleží na tom, aby vypadala dobře, vlastně si myslí, že je dáma, ale bohužel není. Nechává si dost často v oblečení a vzhledu radit od mladších kolegyň a sousedky, které ji podporují v takových hovadinách jako jsou růžové a černé melíry v blond vlasech a nějaká šílená bílá, koženková „sexy“ bundička s zebrovanou kožešinkou. Skoro jsem se rozčílila :-) A další extrém je, že někdy zase nosí babský věci.

katango
1356 příspěvků 18.8.12 10:05

Myslím, že ano. ve svých 84 letech nechodí neupravená, ale neznamená to načančaná, ani se nelíčí, husté polodlouhé vlasy. Ale hlavně, jak už jsem tady někde psala, raději tratí, než by se něčeho domáhala způsobem, za který by se styděla.

Sibyla
2646 příspěvků 18.8.12 10:19

Maminka je. Docela neokázale, bez drahých šatů, po léta nosí tytéž. Ale vyrostla v „dobré rodině“ - čti buržoazní, politicky proskribované, takže musela jít hned po základní škole pracovat, a bylo pokládáno za obzvláštní milost, že se dopracovala kancelářské práce. Peníze nebyly, přesto s námi zůstala šest let doma, věnovala se nám a vštípila nám zásady slušného chování. Často se přistihnu, že si ani neuvědomuji, odkud vím, že to a to se nedělá, že to a to se nenosí… Od maminky.

Šošana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.8.12 10:21

@Sibyl Já to tak u Vás odhadovala:-)

Diankenstein
1895 příspěvků 18.8.12 10:24

Ano

Příspěvek upraven 01.08.13 v 19:48

klubo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.8.12 10:29

Bohužel není… naštěstí mám babičku. Rozdíly mezi nimi jsou propastné (jakoby to nebyla matka a dcera) - od schopnosti slušivě a elegantně se obléci, přes zachování důstojnosti ve všemožných situacích, až po jakousi vnitřní integritu a jemně projevované sebevědomí (babička), na druhé straně emočně nejistá matka, která se o,,takový kraviny jako jsou hadry" nestará. Když jsem s matkou absolvovala martyrium, abych jí pomohla s oblečením na mou svatbu (nechtěla jsem, aby přišla v černém svetru), měla jsem chvílemi také co dělat, abych se chovala jako dáma a nezačala na ni ječet nebo se nerozbrečela:-)
Myslím, že to je i generační problém - socialismus, ale i obecně 60. léta, daly tvrdý úder takovému tomu - z jejich pohledu maloměšťáckému - způsobu výchovy mladých dívek, který vedl ke kultivovanosti a znalosti mnoha společenských konvencí (včetně oblečení).

Atlacoya
2790 příspěvků 18.8.12 10:32

Ne, čistokrevný plebs z obou stran. Žádná z příbuzných, co si pamatuju, neměla klobouk (mimo slamáku na pole), krajkové rukavice ani kapesník s monogramem. Žádná neuměla pukrle, smály se nahlas, nedělaly si těžkou hlavu z toho, že je někdo uvidí v holinkách. Do kostela a do kulturáku chodily v naškrobeném, nažehleném oblečení, ale nemalovaly se.

Šošana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.8.12 10:37

@Atlacoya No ona je otázka, zda je to v pukrleti a krajkových rukavičkách:-)

Bridget Jones
19 příspěvků 18.8.12 10:40

Moje ano, ale naštěstí nijak usedle, žádné kostýmky ani podobné hrůzy, je šmrncovní, úměrně ke své postavě (skvělá), svému zaměstnání a věku (48 let). Potrpí si na upravené vlasy, nehty, lehký make-up, doplňky, čisté hezké boty, jednoduché kusy oblečení, méně je někdy více.. Několikrát se mi stalo, že jsem s ní šla, a týpci kolem 20-25 let mě (21) naprosto ignorovali a otáčeli se za ní :D Mamka je prostě kus :D

modra_kocka
903 příspěvků 18.8.12 10:40

Máma je a babička byla dáma především chováním.

Atlacoya
2790 příspěvků 18.8.12 10:48

@Šošana No tak napište nějaké body, jak se tedy dáma pozná, ať se mám čeho chytit.

kacenka.smile
428 příspěvků 18.8.12 10:52

Myslím, že moje mamka asi ano. Chodí hezky oblečená, upravená, lehce nalíčená a k tomu se myslím chová velmi mile a slušně. Babi chodí i dnes celkem upravená a namalovaná, ale dáma podle mě není - chová se spíše jako rozmízané dítě a chovala se tak celý život.

GreatSusan
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.8.12 11:09

.

Příspěvek upraven 19.11.12 v 19:52

Robena
1257 příspěvků 18.8.12 11:52

Moje mama si nechavala sit saty na miru, miluje kulturu, nekouri, nepije…Asi dama je, aspon pro mne. A abych nezapomela, kazdy den se po prichodu do prace prevlekla ze svych na miru sitych kostymu do monterek. :-)

Šošana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.8.12 12:02

@Atlacoya Nenapíšu, sledujte vývoj diskuse:-)

mujercita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.8.12 12:24

Ale samozřejmě. Slušné a zdvořilé chování je samozřejmost, srdečná vstřícnost a obětavost taktéž, takt a schopnost elegantně řešit prekérní situace. Hadry ji zrovna moc neberou, ačkoliv ke zvláštním příležitostem se umí upravit hezky, ale když pobíhá mezi nemocnou babičkou, vnoučaty od bratra a zahrádkou, zřejmě by si ji někdo zdejší s chutí vyfotil (tříčtvrťáky, ponožky, krátké vlasy, hrůza, mor a rezignace, že ano), ale proč by zrovna na tom mělo záležet.

Světýlko.t
80 příspěvků 18.8.12 12:31

Nevím jestli svoji maminku mohu nazvat vyloženě dámou, ale s čistým svědomím mohu říct, že o sebe pečuje. Vždycky nosila sukně a boty na podpatku, v kalhotech nebo džínech chodila snad jen do přírody. V poslední době, občas sáhne i po hezkých kalhotech. Líčí se od střední školy (malování si musela před vlastní maminkou schovávat, protože ta jí ho vyhazovala). Když mi bylo 7 let, narodili se mladší sourozenci - dvojčata, pro domácnost to byla velmi zátěžová situace jak finančně, tak časově. Byli jsme rádi, že má co do úst a aby mamka přemýšlela nad tím, že potřebuje nové boty, to možná přemýšlela, ale prostě na to nebylo. Po mateřské si našla novou práci a opět začala chodit v kostýmcích a praviidelně ke kadeřnici. Když jsem byla v pubertě hodně oblečení jsme si navzájem půjčovali a radily si vzájemně. Maminka stále pečuje o svou postavu - odnaučila se jíst sladké (za to ji velmi obdivuji), nekouří a nemá ráda pivo :)V poslední době má bohužel spoustu starostí v práci, snaží se chodit stále upravená, ne vždy to ale vyjde a prodlevy mezi návštěvou kadeřníka jsou delší a občas mívám pocit, že její styl oblečení trochu sklouzává „ke staropanenské usedlé paní“, má asi na to věk. Naše rodina nikdy nepatřila do vyšších kruhů, přesto mi však mamka snad vštípila do paměti zásady slušného chování a zbytke jsem se musela hold naučit sama :)

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.8.12 13:13

No nemyslím si, že je máma dáma. V obchodech kouká hlavně na nějaké tepláky, trika na doma a spotovní boty na ven někam k ohni (miluje táboráky a sezení u ohýnku). Pokud se má však obléknout vhodně a chce vypadat dobře, tak to umí. Dneska jsem zrovna třídila skříň s hadrama a zjišťuju, že žádné tepláky kupovat nemusím - mám jich tu hromady od mamky. Ale pěkných to jo žádná vytahaná kolena. Kouká jen po hadrech od vietnamců, protože pro ní je oblečení v obchodech, jako je HM moc drahý.

Ani
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.8.12 13:14

Ne. Moje maminka je křehké stvoření, takové, že když ji vidíte, máte potřebu se o ní starat. V 21 si vzala tatínka a v 22 měli mě, aby utekla ze značně omezující výchovy jejích rodičů (dědeček je dost dominantní osobnost). Stejně jsme pak žili u nich, protože rodiče měli ne zrovna úspěšnou firmu a neměli na vlastní bydlení. Později jsme žili jinde, ale vždy to bylo od výplaty k výplatě, až v mých cca 15 se jim začalo dařit.

Takže vystudovala školu, kterou studovat nechtěla, pak vše obětovala mě a bráchovi a později nastoupila do tatínkovy firmy. Vždycky na mě působila jako člověk, který měl nějaké sny, ale tak moc se podřizoval okolí, že si nakonec žádné nesplnil. Až když jsem byla dospělá, tak si našla nějaké nové záliby a kamarádky a cíle. (Ale melancholičkou samozřejmě zůstala).

Je moc hodná, chytrá, její život je částečně promrhaným potenciálem - ale asi i díky tomu jsme tu já a brácha a jsme takoví, jací jsme. Takže mi připadá bezpředmětné řešit, jestli je dáma. Není a není na tom vůbec nic negativního.

GreatSusan
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.8.12 13:33

Mozna jsem mela spis napsat „nevim a je mi to jedno“ - je to trochu vystiznejsi…

Dahllie
2222 příspěvků 18.8.12 13:44

Co se týče oblečení je moje mamina čistá nuda, džínový sporťák. Od mládí byla sportovně založená a to jí zůstalo i teď. Takže kecky, sportovní bunda a nejčastěji džíny. Dlouho byla doma, nejdřív na mateřské a pak jsme si „pořídili“ domácí hospic, takže místo módy řešila proleženiny a přebalování našich příbuzných. Když mohla po letech „do světa“ udělala si řidičák na autobus a když není ve svém hlavním zaměstnání jezdí po republice, takže z ní nikdy „dámičku“ neudělám. Ono by to k ní vlastně ani nešlo.
Ale je mi záhadou, kde se to vzalo ve mně. :-D

Konvalinka
244 příspěvků 18.8.12 13:49

Z diskuse je poznat, že pod pojmem dáma si každý představuje něco trochu jiného. Pro mě byla ztělesněním dámy jedna mámina kamarádka. Noblesní, kultivovaná, znalá etikety a přitom přirozeně přátelská, nad nikoho se nepovyšovala, měla smysl pro humor. Neoblékala se nijak zvlášť módně, měla pěkný nadčasový ženský styl a moc jí to slušelo, ani se nelíčila. Na jejím pohřbu mě naštvalo, že se o ní řečník vyjádřil jako o „obyčejné, skromné, pracovité venkovské ženě“, což je klišé, které se u nás na vesnici používá v téměř všech pohřebních proslovech a je míněno jako pochvala. Vzhledem k její osobě jsem to však vnímala skoro jako urážku.
Když se zamyslím nad svojí mámou, tak bych ji asi dámou nazvala taky, na dnešní poměry určitě. Nějaké nedostatky tam jsou, přece jen je z prostých poměrů a má tomu adekvátní výchovu. Každopádně ve společnosti se chová slušně, není vulgární a nepamatuju si, že bych se za ni někdy musela stydět. S tátou je to bohužel horší, ten má do gentlemana dost daleko.

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.8.12 14:32
@GreatSusan píše:
Mozna jsem mela spis napsat „nevim a je mi to jedno“ - je to trochu vystiznejsi…

Něco podobného bych napsala taky. Mamku miluju, ať je dáma, či ne.

Sibyla
2646 příspěvků 18.8.12 14:46

@Šošana TO jste mě potěšila! V šestnácti, když jsem v hodině modelování žvanila a smála se až hýkala, si mě po několikerém napomenutí profesorka zavolala a řekla: „styďte se, zrovna vy - vaše matka je taková dáma!“ Tehdy mi to přišlo komické, ale někde ve mně to uvízlo.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 13 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek