Byli byste pro zákaz vstupu do divadla bez vhodného oděvu?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Cornero
415 příspěvků 10.3.19 21:25
Byli byste pro zákaz vstupu do divadla bez vhodného oděvu?

Do divadla chodím cca 2× za sezonu a vždy řeším, že můj tmavě modrý oblek plus hnědé boty není příliš vhodný pro večerní akce. Tyhle moje sebemrskačské úvahy mě opustí většinou hned jak vejdu do divadla a vidím v čem tam jsou někteří schopni přijít. To že do divadla na Fidlovačce přijde skupinka cizinců ve světlých džínách, v converskách, kanadách apod. mi vadí ale je to furt divadlo na Fidlovačce. Ale to, že přijdu do národního a vedle mě sedí holka ve Vanskách a v džínách s cca 20centimetrovými dírami přes kolena a stehna to už se mi otvírá kudla v kapse. A shodou okolností opět cizinka. Další „dáma“ tam přijde v minišatičkách sice černých ale končících cca 10cm pod jejím zadkem. Nevím, jestli jsem fakt takový morous, ale jak si tohle někdo může dovolit a jak je možné, že takhle oblečeného člověka do národního vůbec pustí? Nevím, jestli to, že zaplatím litr za lístky, jdu do naší kulturní budovy číslo 1 na klasické dílo mě opravňuje čekat, že ostatní mi můj kulturní zážitek nebudou narušovat nebo zda je v právu z mého pohledu kravka, která hře ani nerozumí a ani nemá tu základní dávku respektu k obyvatelům pro ní cizí země, aby se oblékla jinak než jak strašák do zelí, když jde navštívit jejich národní divadlo. Ve výsledku mě zajímá, zda byste byli pro zákaz vstupu nevhodně oblečeným lidem. Ve Vatikánu měla přítelkyně mnohem slušnější šaty a nepustili ji do baziliky protože měla odhalená ramena tak nevím, proč to nejde i u nás

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
xiphinema
10 příspěvků 11.3.19 06:52

Súhlasím že ľudia by sa mali obliekať adekvátne k príležitosti a prostrediu kde sa pohybujú. Netýka sa to len divadla ale aj reštaurácie, školy atď.

colette11
453 příspěvků 2 inzeráty 11.3.19 09:57

Tak určitě by se měli lidi oblékat adekvátně příležitosti a prostředí. Ale taky se mi již stalo, že jsem v Německu vyrazila do divadla a protože jsem s tím vůbec nepočítala, nabídka přišla až na místě, nebyla jsem na to připravená. A šla jsem tedy v džínách. Nejlíp jsem se necítila, ale opera za to stála :-). Ta příležitost se už nemusela nikdy opakovat. Takže cizince asi chápu. Taky je otázka, jak by ty večerní šaty vypadaly, kdyby je vytáhli z batohu, bez možnosti žehličky. Ne každý je ubytován v hotelu s touto možností.

JarkaJ
977 příspěvků 11.3.19 10:18

Já bych po zkušenostech taky byla pro nějakou úpravu nebo připomenutí. Třeba na lístky dát: vstup pouze ve společenském oděvu. Nebo Prosíme, nechoďte k nám do divadla v džínách. Pak by ale opravdu neměly uvaděčky nevhodně oblečené do sálu pouštět. Problém vidím v tom, že nevhodné oblečení má mnoho podob a lze jej nyní už dost špatně definovat. Dřív to bylo jasnější, chlapi šli v jakémkoliv obleku, dnes kostkovaná flanelka a kanady v Národním nejsou výjimkou. Sportovní obuv se taky nosí běžně k šatům … Když k „slušným“ džínám vezmete společenštější vršek (bílá košile, svetřík, taky vyhovíte. Na cizince bych to jenom nesváděla, pokud se chystají jít do opery, měli by být včas informováni a přizpůsobit se. Tak jako v zahraničí nemůžete do některých památek v kraťasech nebo s holýma rukama, do divadla bych taky vyžadovala přiměřený oděv.

matkaspratka
180 příspěvků 11.3.19 12:22

víte, tohle je podle mého strašně zbytečné. smiřte se s tím, že takoví lidé existují. a nějakým zakazováním je nezměníte. vy přece chodíte oblečen adekvátně příležitosti a že oni jsou burani… no… jak to ten Jára říkal „můžeme s tím souhlasit, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme“ :)

ostatně jdete do divadla za jiným zážitkem než za pohoršováním se nad oblečením obecenstva. a ten zážitek vám přeci roztrhané džíny slečny nepokazí. nebo ano? opravdu vás tak rozhodí, že se nemůžete soustředit na představení? vážně by mě to zajímalo.

Lizbeth
1055 příspěvků 11.3.19 19:09

Pro zákaz vstupu bych nebyla.
Váše pohoršení ve mě vyvolává představu, že je vám 85 a holí přetahujete každého kdo nepřišel oblečen dle vašich kritérií - ano přeháním, ale vy taky.
Jo, jsou oblečení blbě o tom žádná, ale tak nějak se s vámi nedokážu ztotožnit, že je to až tak důležité.
Kdyby to vadilo divadlu, jistě by si vyhradilo právo požadovat s prodejem vstupenky nějaký dres code a podobně..

Kdybyste žehral na to, že během představení někdo šustí pytlíkem, žvaní, nebo si hraje s mobilem, byla bych pro, aby ho vynesli v zubech, ale cizí oblečení vám zážitek nekazí ( tedy pokud jste schopen opustit myšlenku, že kazí ).

Lucelle
331 příspěvků 11.3.19 19:29

Obávám se, ze treba městská divadla (ale nejspíš nejen ta) by se pri pozadavku na dodržování dress code musela brzy zavrit.
Stve mě to, hodne.

Gorilka
1184 příspěvků 11.3.19 19:36

@Lizbeth Jak naznačila Lucelle, lidi by přestali chodit.

Cornero
415 příspěvků 11.3.19 19:56

jdu do divadla za celkovym kulturnim zazitkem ke kterymu podle meho patri minimalne to ze se clovek oblekne alespon slusne a ne ze si vezme dziny s dirama pres pul stehna. Toto tema bych neotviral kdyby dotycna mela cerne dziny bile triko a cerne boty..zas takovej pedant na obleceni nejsem ale to co mela by si vetsina zen nevzala ani na ulici natoz do narodniho. Zazil jsem hudebni kluby v cizine kde dovnitr nepousteli holky ktere nemely saty a chlapy v triku nebo kratasech a to byla pouha „diskoteka“. Zazil jsem jak pisu vyse pamatky kde nebyly vpusteny zeny s saty nad kolena, zazil jsem i zamestnani kde kdybych prisel v dzinech tak me sef posle domu prevlect, takze nevim proc by kulturni stanek mel byt az takto benevolentni. Ja to opravdu neberu jen tak ze se jdu podivat na Fausta ale chci jit do kulturniho prostredi kde ostatni lide nebudou tu kulturu podrazet svym chovanim a zjevem. A co se tyce caste „omluvy“ ze cizinec nema vhodne obleceni. Kdyz mi nekdo da v cizine listky do statni opery a nebudu mit vhodne obleceni tak tam proste nepujdu protoze by me hanba fackovala ze nekam kam se chodi ve spolecenskem odevu bych prisel jako do hospody. Stejne jako kdyz dostanu volnasky do aquaparku a nebudu mit plavky tak tam taky nepujdu ve spodnim pradle

Cornero
415 příspěvků 11.3.19 19:58

Lucelle: v mestskych divadlech to taky nevitam ale budiz. Slo mi zejmena o to narodni divadlo ktere bych rekl ze by melo udrzovat alespon nejaky standard

Yaay
299 příspěvků 11.3.19 20:33

@Cornero pisete ze chodite do divadla za kuturnym zazitkom, ja tiez. Asi preto sa venujem predstaveniu a neobzeram sa po tom, co ma kto oblecene. Kazdy vie, ako sa ma chodit obleceny do divadla, ak sa rozhodne to nerespektovat a byt za gadža, je to jeho volba, nie je vas aby ste to riesili. Ak si nechate pokazit vecer samonasieranim nad nedodrzanim dress kodu, je to vasa volba.

Lucelle
331 příspěvků 11.3.19 20:46

Cornero: Mam obavu, ze i v tom Narodnim davaji přednost prodane vstupence pred noblesou.
Souhlasím s Vami.
Nechci byt jako ti diskutujici pod clanky na idnes apod, kteri i do tematu o pěstování muskatu zatahnou politiku, ale neda mi to - kdyz si předseda poslanecke snemovny hraje na Keitha Richardse na předsednickem pultiku, ostatni mu tleskaji a narod se zalyka blahem, jaka je to paráda, kdyz ten nas předseda nejni zadnej suchar, tam si opravdu nikdo hlavu s respektem a uctou k mistu a udalosti nedela.

RenataRen
512 příspěvků 11.3.19 21:59
buranství

Co je nekulturnost a buranství? Nedávno jsem byla v ND na Carmen, známá mi necekane zavolala a nabídla lístek. Jela jsem z práce, nastestí pracuju v kanceláři, kde se dress code trochu nosí, takze jsem mela sukni a blůzu - nic extra svátečního, ale ostuda to snad taky nebyla. Seděla jsem v přízemí vedle postaršího páru. Pán v obleku, paní v šatech.
Při závěrečném potlesku se ani neobtěžovali plácnout a velmi rychle se zvedli ze židlí.
Zmíněná paní se mnou ale o přestávce zapředla rozhovor na téma „to je hrozný, jak ty lidi choděj oblečený“.
Tak nevím, kdo byl větší barbar, jestli těch několik jedinců v džínech, nebo ten slušně oblečený mrtvolný pár, který přišel do divadla búhví proč… Asi aby pani mohla s kamarádkama podrbat, co mel kdo na sobe.
Neříkám, že se musí dělat mexické vlny, ale ani trochu nezatleskat, to je nevychovanost. Výkony účinkujících mi přišli standartní, orchestr šlapal, k žádnému kiksu nedošlo.

holly.golightly
46 příspěvků 11.3.19 22:03

Mně obecně vadí, že se lidé neumějí obléct adekvátně situaci nebo prostředí. Nemůžu říct, že bych byla příkladem dokonalosti, například nesnáším punčocháče v létě a lodičky celoročně, ale vážně si dávám záležet na tom, kam a v čem jdu. A ať chci nebo ne, v divadle mě někdo takhle nevhodně oblečený ruší. Samozřejmě ne při představení, ale ta účast na společenském večeru tím jaksi ztrácí glanc.
A nejde jen o divadla, plesy a podobně. Vadí mi třeba i to, když jdu na nějaké jednání na úřadě, a tam sedí úředník v ortopedických pantoflích, tričku s obrázkem a mikině z tržnice.
Nechápu, co je tak těžkého na tom, obléci se přiměřeně tomu, kam jdu, a co tam budu dělat. I když jedu na dovolenou do některé z metropolí, beru si s sebou takové oblečení, ve kterém když vyrazím někam večer, nebudu tam vypadat nepatřičně. Nicméně mám pocit, že to, v čem já běžně na takové dovolené chodím po památkách a galeriích (šaty, kozačky, kabát, kabelka), si bohužel spousta lidí nevezme ani do toho divadla.

RenataRen
512 příspěvků 11.3.19 22:14

Nicméně nějaký návod by divadlo poskytnout mohlo. Na diskuzích se člověk dočte, že si má buď vzít večerní róbu a diadem, nebo že je to prakticky jedno. Na stránkách Národního se dozvíte leda to, že má divák přijít adekvátně oblečený, a to je asi tak nicneříkající, jako okořenit dle chuti.

JarkaJ
977 příspěvků 11.3.19 23:13

Mě docela překvapuje, když jsme na módním fóru, že se tady resi kdejaké prkotiny, zda věci ladí, co je všechno údajně módní peklo, co měla která celebritka na sobě, ale zde je většina najednou natolik benevolentní a povznesená nad vhodnost oblečení do divadla, že se to ještě omlouvá. Vsechno se uvolňuje, nejsou pravidla a tak vse upadá, tim spíš, pokud se nejaká pravidla nebudou předávat dětem. Neobavam se, že by lidi přestali chodit do divadla, ale naučili by se počítat s tim, že se prostě do divadla musí vhodně obléknout. A samozrejmě neucta k umělcům není jen oblečení, ale zapnutý mobil, spěch do šaten atd.

z_dediny
1108 příspěvků 12.3.19 00:09

@JarkaJ Taky na úřady by měli lidé chodit slušně oblečení, jinak vyjadřují neúctu k úředníkům. Ba i do obchodu, aby nebyli neuctiví k prodavačkám, … Já tedy žádnou úctu k hercům necítím. Dobrého herce ocením, ale o úctě bych nehovořila. Dobrý herec může být v civilu mizerný člověk (jako kterýkoliv jiný člověk), tak proč herce stavět na piedestal?
Do divadla se oblékám přiměřeně pro svůj dobrý pocit. Dobré představení mi může pokazit někdo, kdo se chová nevhodně a ruší mě třeba žvaněním, šustěním sáčků nebo těžkým parfémem apod. Svým oděvem mě nikdo neruší. Ostatně Shakespeare hrával i trhanům. Mnohé aktualizace klasických děl jsou tak vulgární, že až vyjadřují neúctu k autorům i divákům.
Jsem zastáncem dodržování pravidel, ale nepáchnoucímu člověku bych ve vstupu nebránila, i když bude oblečený nevhodně.

Anwen
684 příspěvků 12.3.19 00:21

@z_dediny Jasně, Globe byl nacpaný lidovými vrstvami, přesto mi přišlo velký špatný, když si pán vedle mě na Shakespearovských slavnostech první sundal boty a pak i ponožky. Jako boty měl crocsy a opravdu nebylo večer čtyřicet nad nulou, aby mu hrozil kolaps z přehřátí…

Cornero
415 příspěvků 12.3.19 03:57

Yaay: kulturni zazitek neni ale jen o tom ze se jen jdu podivat na hru. Kulturni zazitek je to ze jdu do hezkyho prostredi a kolem me jsou slusne obleceni lide. Nepujdu na ples v opere v odrbanejch dzinech, nepujdu na vasi svatbu v kostele v odrbanejch dzinech

JarkaJ
977 příspěvků 12.3.19 09:27

@z_dediny Tím, že jdete nejen do divadla, ale i na koncert, už tím projevujete úctu umělcům, když jste si jejich představení vybrala, ne? To přece vůbec nesouvisí s tím, jaký je herec či hudebník člověk v civilu. A snad nebudeme přirovnávat chození po úřadech a nákupy s návštěvou např. Národního divadla - tím ta otázka začala. A klasická díla, která jsou zpracována vulgárním - nebo jiným, mně nesedícím způsobem, tak na ně prostě nepůjdu.

colette11
453 příspěvků 2 inzeráty 12.3.19 10:41
@Cornero píše:
Kdyz mi nekdo da v cizine listky do statni opery a nebudu mit vhodne obleceni tak tam proste nepujdu protoze by me hanba fackovala ze nekam kam se chodi ve spolecenskem odevu bych prisel jako do hospody.

No ale potom asi bude lepší se nějak vyrovnat s tím, že toto chování je norma … rozhodně. Ale pouze Vaše norma. Není obecně platná. Obecně platné normy se týkají jiných věcí, než oblečení do divadla. Ale rozhodně máte pravdu, že prostě každá situace si žádá své, ale zase na britském dvoře nežijeme… :-)

matkaspratka
180 příspěvků 12.3.19 10:54

Nejsem ochotná přijmout nerespektování etikety jako normu. ale nebudu se kvůli tomu u cizích lidí rozčilovat nebo pohoršovat. je to jejich ostuda. jako když v psaném textu dělají hrubé chyby. jejich vizitka. já si dám pozor, abych hrubky nedělala a do divadla půjdu v odpovídajícím oblečení. ikdyž do Národního divadla si vezmu něco jiného než na Jatka 78. paušalizovat se mi nelíbí v žádné oblasti :)
jo a že se jdu podívat na divadelní představení, rozhodně sama za sebe nepovažuji za projevení úcty umělcům. jdu se podívat na výsledek jejich práce. a že jim potom tleskám ve stoje je o mém nadšení, jak tu svoji práci krásně zvládli.

a teď jen tiše doufám, že tu nemám hrubky :)

Příspěvek upraven 12.03.19 v 14:00

Paris1789
3960 příspěvků 12.3.19 10:59

Do divadla nechodím, protože sedím celý den u PC a tak už nechci sedět několik dalších hodin v divadle. Tak prosté to je. Nerada sedím.
Přemýšlela jsem ale tak obecně, co mi na lidech vadí, protože tohle může nastat kdykoliv.
Takže mi vadí lidé hluční, smrdutí a překážející. Zbytek je mi jedno. Sedět vedle mne otrhaný člověk, který ale nezapáchá a chová se standardně k dané příležitosti, bude mi to nejspíše jedno. Jen bych byla ráda, kdyby ti lidé byli oblečení.
Poslední dobou jsem zaznamenala, že stoupá počet lidí, co jim úplně brutálně zapáchá z úst. Zřejmě kvůli nedostupnosti zubařů. Takže si v tramvaji za mne hačne načinčaná madam, vytáhne telefon a začne do něj plkat a ten puch z její ústní dutiny, o němž bych nevěděla, kbyby nemluvila, mne donutí místo opustit. Od nového roku se mi to stalo už asi 3×. Takže místo obligátního „dodržujte dress code“ se mi chce spíše zvolat „čistěte si zuby“

Paris1789
3960 příspěvků 12.3.19 11:07

Představila jsem si realizaci takového vyhazování z divadla. Nevím, jak dnes, ale z dob mého chození do divadel jsem zaznamenala, že uvaděčky jsou dámy v důchodu, už to vidím, jak se tam perou s nějakým nařvaným Angličanem nebo Amíkem. Takže by tam musela být ochranka a to si nejsem moc jistá, jestli na to divadlo má peníze? Už teď je to dotovaná záležitost, kolik berou herci je známá věc, kolik by asi brala ochranka?
To nemá řešení. Zdražme lístky, jsem pro, ale kdo tam pak bude chodit? Kolik by vůbec takový lístek měl stát?
Vím, že ve Vídni stál lístek na Wagnera (Lohengrin) asi 200+ euro před pár lety.

z_dediny
1108 příspěvků 12.3.19 11:53

@JarkaJ Nákupem vstupenky si kupuji zboží, v tomto případě zajíce v pytli. Předem nemohu vědět, jestli bude představení dobré nebo špatné. Mohu jen předpokládat podle předchozí zkušenosti. Před třiceti lety jsem přestala chodit na představení pražských divadel, která přijela mezi nás podřadné lidi na východě. Kromě skvělé Ivy Janžurové si nepamatuji nikoho, na komentář by nebylo vidět, že nás má za primitivy. Takže o úctě opravdu hovořit nemůžu.
Před časem jsem potkávala v divadle starou paní oblečenou dost skromně, ale její chování a jazyk bylo noblesní. Oděv hodně napomůže, ale není všespasitelný.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek