Byli byste pro zákaz vstupu do divadla bez vhodného oděvu?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Jordaan
9104 příspěvků 15.3.19 08:15

@Cornero

A tak si to priznejte, proste jste to netrefil, Vas nazor se neujal - to se stane kazdymu. Nemusite se hned tak rozcilovat :-D

Paris1789
4920 příspěvků 15.3.19 08:25

@Jordaan
já autora trochu chápu, prostě z divadla se stala lidová zábava stejně jako se z letadla stal novodobý autobus. A tak těchto lidových služeb využívají lidé, co by dříve šli do kina nebo použili autobus.
Myslím, že tenhle stav nemá řešení. Možná by mohlo být na vstupence, na webu a u poklady nějaké upozornění, jak mají diváci přijít oblečení.

Lizbeth
1398 příspěvků 15.3.19 11:55

..ale tak divadlo by měla být lidová zábava ne? Copak se na ní vždy lidé oblékali lépe? ( a to opravdu myslím jako otázku, na kterou neznám historickou odpověď )

Divadlo existuje stovky let, bylo podle mě zábavou pro všechny a já tak nějak nevím, zda se ti méně majetní do divadla nějak zvlášť oblékali..
Má někdo nějaké zajímavé informace o etiketě v divadlech?

Matmys
2595 příspěvků 15.3.19 13:04

@Lizbeth
Myslím, že i kdysi bylo divadlo zábavou pro všechny (proto lóže a bidýlka)
A kdysi byli hlavně herci ti, kteří chodili do divadla ošoupaní a v ne příliš honosných hadrech :)

Paris1789
4920 příspěvků 15.3.19 14:20

Lidové je to v tom smyslu, že je obecný zájem na tom, aby tam mohl jít opravdu každý. Proto se provoz divadel dotuje, schválně jestli někdo víte, kolik by stálo vstupné bez dotací.

MP blanka
2691 příspěvků 15.3.19 14:22

@Lizbeth : Divadlo existuje stovky let, bylo podle mě zábavou pro všechny a já tak nějak nevím, zda se ti méně majetní do divadla nějak zvlášť oblékali..

Neviem, ako to bolo v hlbokej minulosti, ale v súčasnosti asi nebude kritériom toho, ako kto príde oblečený do divadla to, či je majetný a či nikoliv.

lorens
2508 příspěvků 15.3.19 15:21

Tak přemýšlím, kdy je potřeba obléct se jinak než do tepláků nebo jeansů a mikče. Do práce ne, dress code je cizácká manýra, do divadla ne, ani na premiéru, vždyť na fotbal, který je taky lidová zábava, se v obleku nemusí. Ani na mistrák. Někam na večeři taky zbytečné. Na vesnickou tancovačku úplně zbytečné, šaty jen pokud je žena už vlastní, jinak slušné kalhoty a halenka úplně postačí. Na ples stačí krátké šaty. Na svatbu možná, ale zas nelze po někom žádat, aby si jen kvůli tomu koupil oblek, který neunosí a necítí se v něm. Slušné tmavé jeansy a čistá košile jsou přiměřené. Už ta košile je dost na někoho, kdo nosí jen trika a mikiny. Na pohřeb detto. Když se to odehrává v zimě, péřovka je přiměřená, kabát by pak jen visel ve skříni, není v něm dost teplo. Takže vlastně kdy?

giuliettka
7532 příspěvků 15.3.19 15:46

@lorens Do rakve.

lorens
2508 příspěvků 15.3.19 16:15

@giuliettka Jako, že manželka konečně prosadí svou a nažene muže do obleku? :D

Jordaan
9104 příspěvků 15.3.19 16:18

@giuliettka

Co se ale obleka neboztikum, kteri za zivota oblek nebo slusne saty nemeli? Koupi jim rodina oblek na posledni cestu nebo je pohrbi v teplakach?

Jordaan
9104 příspěvků 15.3.19 16:19

@lorens

No jo. Kvuli ni si ten oblek jednou natahne :-D

giuliettka
7532 příspěvků 15.3.19 16:24
@Jordaan píše:
@giuliettkaCo se ale obleka neboztikum, kteri za zivota oblek nebo slusne saty nemeli? Koupi jim rodina oblek na posledni cestu nebo je pohrbi v teplakach?

Netuším, ale vážne som ešte nikdy nevidela nebožtíka v tričku a džínsach, vždy v obleku. Asi sa kúpi najlacnejší a ide sa podľa rady mojho dedka. Keď mu babička vravievala, Janko nejedz toľko, schudni, veď ti oblek do truhly bude malý a kto ťa odnesie na cintorín, tak jej vždy so smiechom odvetil, rozstrihneš ho na chrbáte, vpředu bude sedieť a za chrbás sa mi nikto už pozerať nebude. :-D A kto ma odnesie? Keď im tu nebudem zavadzať, tak si ma tu nechajú. :-D
Ešte je aj vtip, že kamarát požičia kamarátovi čierny oblek, lebo on nemá a ten ho po mesiaci pýta nazad a ten druhý odvetí. My sme v ňom pochovali dedka. :-D

giuliettka
7532 příspěvků 15.3.19 16:25
@Jordaan píše:
@lorensNo jo. Kvuli ni si ten oblek jednou natahne :-D

Nie, už nemože protestovať a ona mu ho natiahne sama. :-D

Lizbeth
1398 příspěvků 15.3.19 17:03

Ono to nakonec vypadá, že „lépe“ se lidé oblékají do divadla hlavně kvůli samy sobě, nebo kvůli ostatním lidem..ale ne kvůli té jakože úctě či kultuře.
Myslím, že herci jsou rádi za potlesk a slušné chování během jejich představení.

lorens
2508 příspěvků 15.3.19 17:34

Umím si předstvit, že za pár let pánský oblek, jak ho známe, zmizí úplně. Děsí mě spíš tendence jak k soustruhu, tak do divadla i na ples. Nevím, jestli je to zrovvna pokrok.

Oveeec
2573 příspěvků 15.3.19 17:46

Načítám citovaný příspěvek, čekejte prosím …

Asi záleží jak kde, co vím, tak byla nóbl i obyčejná divadla (hezky je to popsáno v Největším z pierotů), ale zase jinde a jindy byla „smíšená“, nevím.

@lorens To je přesně ono. Když ne do divadla, tak kam?

RenataRen
512 příspěvků 16.3.19 08:52

@matkaspratka O Kytici jsem uvazovala, recenze vypadaly dobre. Takze doporucujete?

Christen SEN
140 příspěvků 16.3.19 14:55

Ja si myslím, že zakazovať nie je nutné. Problém je, že v roku 2019 je zúfalo ťažké nájsť online ako sa do divadla obliecť. Muži čierne klasické sako - to sa dá pochopiť, ale žena má mať šaty. Ale šaty je širok pojem. Vadí mi, že stránka Národného divadla má pri informácií na dress code nižšie napísanú všeobecnú somarinu, ktorú si každý môže vyložiť inak.

„Jaké oblečení se hodí pro návštěvu divadla?
Dress code bývá předepsán jen pro mimořádné události. Svým zevnějškem dává ale divák najevo, že si je vědom slavnostního okamžiku, který v divadle prožívá. Očekáváme proto, že svým zevnějškem, oblečením a chováním respektuje divák v hledišti a přilehlých prostorách divadla zvyklosti obvyklé při návštěvě divadelního představení.“

To, že sa ľudia nevhodne obliekajú je podľa mňa chyba samotného divadla. Nie preto, že to nevyžaduje, ale preto, že neinformuje konkrétne o druhu oblečenia.

ajatar
673 příspěvků 16.3.19 15:25

Do divadla chodím maximálne párkrát do roka, ale žeby sa tam vyskytovali nejaké zástupy buranov v montérkach, džínach a zablatených kanadách som si teda fakt nevšimla. Naopak ma na poslednom predstavení (Luskáčik) príjemne prekvapilo, že aj väčšina detí bola fakt pekne, slávnostne oblečená.

Za mňa - nech si kľudne niekto ide v džínach a mikine, pokiaľ má odev čistý a na predstavení sa chová slušne.

Pocit chladu
182 příspěvků 16.3.19 15:38
@lorens píše:
Tak přemýšlím, kdy je potřeba obléct se jinak než do tepláků nebo jeansů a mikče. Do práce ne, dress code je cizácká manýra, do divadla ne, ani na premiéru, vždyť na fotbal, který je taky lidová zábava, se v obleku nemusí. Ani na mistrák. Někam na večeři taky zbytečné. Na vesnickou tancovačku úplně zbytečné, šaty jen pokud je žena už vlastní, jinak slušné kalhoty a halenka úplně postačí. Na ples stačí krátké šaty. Na svatbu možná, ale zas nelze po někom žádat, aby si jen kvůli tomu koupil oblek, který neunosí a necítí se v něm. Slušné tmavé jeansy a čistá košile jsou přiměřené. Už ta košile je dost na někoho, kdo nosí jen trika a mikiny. Na pohřeb detto. Když se to odehrává v zimě, péřovka je přiměřená, kabát by pak jen visel ve skříni, není v něm dost teplo. Takže vlastně kdy?

No ide o postoj..na prilezitosti sa necaka, prilezitosti sa vytvaraju:-)
Najprv si kupim pekne saty.. a potom v nich niekam idem.
A futbalove kluby maju svoj dress code..a kludne vas vyhodia ked sa obleciete jak debil
https://www.manutd.com/…nfo-and-faqs

matkaspratka
180 příspěvků 16.3.19 16:14

@RenataRen nás to nadchlo strašně moc. každé ztvárnění Kytice je specifické, ale tohle je „dělané“ s pokorou, žádné novoty a aktualizace.

RenataRen
512 příspěvků 16.3.19 22:47

@matkaspratka Tak to zní dobře, díky za tip.

lorens
2508 příspěvků 17.3.19 01:46

@Pocit chladu Když už si někdo koupí Matchday VIP balíček za 500 liber se šampaňským, jídlem a kdoví čím ještě, má se i přiměřeně obléknout. To je přesně to, o čem se tady mluví. Mnohému našinci a evidentně i mnoha Britům by ani nenapadlo, že tam nemá jít v teniskách, odrbaných džínách a klubové mikině. Vždyť fotbal, ne? Lidi nemají pro tyto věci cit, nikdo je to nenaučil. Paní lovící na internetu doporučení, jak se obléct do Stavovského na operu dostane tuto radu:Do divadla se chodí od přehnané toalety až po džíny a šusťákovou budnku (?) (skutečně!), takže v podstatě si můžeš vzít cokoliv a nikdo se tomu divit nebude. Prostě si vem to co je ti pohodlné a co se tobě líbí. Něco není dobře.

@Christen SEN Nemyslím, že to je chyba divadel. Že se oblékneme nějak na odpolední představení v loutkovém a zas jinak večer do opery, by se měl člověk naučit jinde, ideálně doma.

Paris1789
4920 příspěvků 17.3.19 10:10

Rozvedu tu lidovost:
Divadla u nás v naprosté většině existují jen díky dotacím. Dotacím z daní nás všech, i těch, kteří se oblékají tak, že se vám to nelíbí. Stát si od nás ty peníze vybere bez ohledu na to, jak chodíme oblečení, od pána v montérkách i dámy ve značkových šatech.
A teď si představte, že od pána v montérkách, který ten oblek nemá, možná má, maturitní, do něhož se prostě nevejde, budete chtít, aby si ho koupil jen proto, že jeho dcera chce vidět Prodanou nevěstu, kvůli škole. Nebo prostě vyhrála někde za dobrý prospěch lístky a nikdo s ní nemůže jít.
A pak vy toho pána ode dveří vyhodíte, páč není dobře oblečen? Jeho daně vám dobré jsou, ale ať se proboha, buran jeden, nemotá mezi vás, lepšolidi?
I herci z jeho daní žijí, režiséři, všichni ti, co se živí v kultuře.
Tuiristi pravda jsou jiný level, ale není to i naše vizitka, jak se u nás návštěvníci chovají? Máme pověst destinace levného alkoholu, volných mravů a povolných žen, změňme to.
Ovšem naše vláda se zmohla akorát na snížení daně z točeného piva, děkujeme!

Gorilka
1321 příspěvků 17.3.19 10:42

@Paris1789 Dříve i ten dělník oblek měl, aby mohl jít do kostela, na svatbu, na pohřeb a do kina - měl ho i můj děda a to byl jen řezník-dělník. Jen opravdu chudí lidé oblek neměli.

Dnes v době velmi levné konfekce nemá dělník na oblek?!? V tom zakopaný pes není. Ten je zakopaný opravdu jinde - pro dělníka jsou prioritní jiné věci: cigarety, plasma, chytrý mobil a chlast (Morava).

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek