Byli byste pro zákaz vstupu do divadla bez vhodného oděvu?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Jordaan
8870 příspěvků 17.3.19 10:52

@Paris1789 @Gorilka

Ja myslim, ze nejde o to, zda delnici maji penize na oblek z konfekce, ale o to, ze z nejakeho duvodu jsou spousty lidi proste burani. Delnik nebo intelektual. Chybi vychovani a vychova je to jedine, co se s tim da delat - chodit primerene oblecen a dbat na to, aby moje deti delaly totez (aspon dokud se nechaji ovlivnit).

Christen SEN
140 příspěvků 17.3.19 16:15
@Christen SEN Nemyslím, že to je chyba divadel. Že se oblékneme nějak na odpolední představení v loutkovém a zas jinak večer do opery, by se měl člověk naučit jinde, ideálně doma.

Takmer vzdy je divadle - aspon podla mna chaos stylov. Niektore zeny maju saty skor do kancelarie, ine kytickove skor do parku, potom tam boli klasicke vecerne saty a bolo vidiet aj vecernu robu. Do toho su okolo zeny v rifliach alebo pan v kratasoch a vypada to tam ako v kocurkove. Myslim si, ze keby napisali aspon kratke doporucenie a viac specifikovali ake oblecenie ma navstevnik zvolit bolo by to lepsie.

ajatar
673 příspěvků 17.3.19 17:00

@Christen SEN Nedokážem si v praxi predstaviť, ako naformulovať doporučenie dostatočne jasne a pritom tak, aby to neodradilo od návštevy. Navyše pre každý typ predstavenia je vhodné niečo trochu iné - dosť ľudí skrátka nemá ani tak vybavený šatník alebo vôbec cit pre módu aby odhadli, že kvetované šaty s volánmi sa už na večernú operu nehodia.

Gorilka
1207 příspěvků 17.3.19 17:34

I oblečení do divadla se řídí tím zda je to premiera či nikoli, i to v kolik hodin se dané představení koná.

Dogmeat
215 příspěvků 17.3.19 20:44

@ajatar Já si to představit umím, např. na stránkách Národního divadla, klidně by mohli i nafotit příklady vhodného oblečení (proč ne třeba rovnou na hercích). Když to nafotí hezky, mohli by tím i přitáhnout pozornost. Doporučení, co uvádějí ve FAQ, jsou vágní, říkají tam, že se návštěvníci divadla mají obléct tak, jako by šli do divadla, to je úsměvné

matkaspratka
180 příspěvků 17.3.19 20:55

obávám se, že pokud si pan režisér přijde pro státní vyznamenání v mikině a je na jeho předávání přenášené televizí takto vpuštěn, budou nám všem chybět argumenty v divadle, kdybychom chtěli někoho „napomínat“ :'(

lorens
2276 příspěvků 17.3.19 21:32

Já se to skoro bojím říct, ale existují publikace zabývající se etiketou. Tam se to všechno dá dohledat. Jistě se najdou i v elektronické podobě a s obrázky. Na Youtube se je přes čtyřicet dílů Špačkovy etikety.

Moir
2334 příspěvků 18.3.19 08:13

@lorens Špaček u mne skončil tím, že tvrdí, že je neslušné na návštěvu chodit včas, že se má chodit nejméně o 15 minut později.

Vinca_minor
1372 příspěvků 18.3.19 08:35

@Moir A o kolik se má chodit později nejvíce? Já to mám opačně než Špaček, návštěvu očekávám na čas s tím, že čtvrthodinka je tolerovatelná a nemusí se omlouvat.

Kryptozoo
340 příspěvků 18.3.19 09:57

Já onehdá byla v divadle,v prostředku řady.Po zvonění se vedle nás předral páreček 30+,zády k už sedícím.V mikině..v průběhu představení pán fotil,když ten mobil tahal podruhé řekla jsem mu ať to zase schová.Dámy předemnou zase furt krafaly,přes jejich hlavy u sebe jsem sotva viděla,ty si naštestí „srovnal“ jejich doprovod.
Já bych zase byla pro,aby nikdo nebyl do sálu vpouštěn během představení,ať už je oblečený jakkoliv.

ajatar
673 příspěvků 18.3.19 10:17

@Dogmeat Ale ono je to presne tak, ako píše @lorens - tie informácie k dohľadaniu (napríklad i pohodlne na internete) sú. Kto tápe, má možností dosť. S „buranom“ stejne nepohne nič okrem toho zákazu (ktorý mi nepríde vôbec ako šťastná možnosť). A pokiaľ je niekto rozhodnutý, že si nebude kvôli jednomu predstaveniu ročne kupovať nový outfit, takisto ho „doporučenie“ nijak extra zaujímať nebude.

Ja sa do divadla úmerne príležitosti obliekam pekne kvôli sebe. Oblečenie druhých si príliš nevšímam, je to ich vizitka. Maximálne ma zaujmú nejaké pozitívne príklady. Idem tam kvôli výnimočnému zážitku, ktorý si nechcem kaziť drbaním ostatných.

ajatar
673 příspěvků 18.3.19 10:24

Inak doteraz sa tu vyjadrovali len samí návštevníci, ale tušíte niekto, ako to vnímajú herci a personál divadla? Myslíte, že sú radi za každého diváka, ktorý ich živí (aj toho blbo oblečeného), alebo by mali vyhlásiť revoltu, že dokým sa všetci nedostavia vo vhodnom odeve, tak nebudú hrať?

Jordaan
8870 příspěvků 18.3.19 10:33

@ajatar

Divadla jsou vdecna za divaky, kteri jsou pro divadlo nadseni a sve divadlo podporuji. Myslim, ze obleceni neni prvorade.

ajatar
673 příspěvků 18.3.19 10:54

@Jordaan Však to je logický prístup, to vyššie bolo myslené tak trochu ako rečnícka otázka… pochybujem, že by niekde šli sami proti sebe nejakou snahou o „vychovávanie“ návštevníkov.

ajatar
673 příspěvků 18.3.19 11:08
@Moir píše:
@lorens Špaček u mne skončil tím, že tvrdí, že je neslušné na návštěvu chodit včas, že se má chodit nejméně o 15 minut později.

Návštevy, čo chodia načas (a nedajbože ešte vopred - to už by som neslušným fakt nazvala) ma väčšinou zastihnú totálne nepripravenú :D samozrejme záleží o čo ide, ak je to nejaká formálnejšia návšteva a hostiteľ pripravuje večeru o x chodoch, tak by som povedala, že prísť 15-20 minút neskôr je vhodné, aby dostal priestor doladiť posledné detaily a nemusel pred návštevou zbesilo pobehovať po baráku.

Dogmeat
215 příspěvků 18.3.19 11:23

@ajatar Mně je taky jedno, kdo se jak oblíká, ať si lidi chodí do divadla klidně nazí, pokud si něco dají bod sebe. Ale to Národní o slušně oblečené lidi zjevně zájem má, jinak by to nepsali do FAQ. A to, co napsali do toho FAQ, je prostě bludný kruh, šlo by to vyřešit lépe a možná i tak, že by to lidi bavilo. Samozřejmě kdo chce být programově buran, tak tím buranem bude.
Nedávno jsem viděla ve státní opeře paní, co měla s sebou 3 děti kolem 10 let. Všechny 3 děti v teplákách. Nepohoršilo mě to, ale vzpomněla jsem si na sebe, když mi bylo 10 let. Babička mě brala do divadla skoro každý týden, pracovala tam a měla možnost mě tam procpat zdarma. Oblečení jsem měla starší, po sestřenicích, ale vždy šlo o slušnou sukni a blůzu, přišla jsem si v blůze velmi dospěle a těšilo mě to.

lorens
2276 příspěvků 18.3.19 14:42

Buranství se neprojevuje jen tepláky v opeře ale i buranským chováním, na které si tady co chvíli někdo stěžuje. I v tramvaji a metru, co se tady probírá často a kde si to též zaplatili. Nebývá to tak, že já si obléknu své odrbané džíny, na nějaká pravidla jak do divadla jim kašlu, ale jinak se budu chovat podle Gutha Jarkovského.

Kdyby někdo chtěl argumentovat tím, že oblek není zárukou, že osoba v něm není buran, samozřejmě není. Stačí se podívat na naši politickou scénu.

Paris1789
3960 příspěvků 18.3.19 15:21

@lorens
S tím naprosto souhlasím. Taky ale nikdo nepléduje za to, aby byl cestující vyloučen z přepravy, když třeba nesnesitelně nahlas a dlouho telefonuje.
Tuhle jsem vedla poměrně směšný vlastně monolog k dámě, která si to do narvané tramvaje nastoupila s kafem. A nechápala, že se nechci od ní nechat polít a argumentovala, že „se jí to ještě nikdy nestalo“. Doufám jen, že snad jí to mé vytrvalé poukazování na přepravní řád vyprudilo natolik, že si to příště vypije doma nebo někde venku.

giuliettka
5604 příspěvků 18.3.19 16:10
@ajatar píše:
Návštevy, čo chodia načas (a nedajbože ešte vopred - to už by som neslušným fakt nazvala) ma väčšinou zastihnú totálne nepripravenú :D samozrejme záleží o čo ide, ak je to nejaká formálnejšia návšteva a hostiteľ pripravuje večeru o x chodoch, tak by som povedala, že prísť 15-20 minút neskôr je vhodné, aby dostal priestor doladiť posledné detaily a nemusel pred návštevou zbesilo pobehovať po baráku.

Z vlastnej skúsenosti, člověk čo 15 minút před príchodom návštevy, zbesilo pobehuje po baráku, je neschopný hostiteľ, ktorý by si nemal nikoho pozývať a mal by sedieť sám zavretý doma. Aj keď tá návštěva príde o tých 15 minut neskor, tak je uštvaný, neschopný normálnej debaty a odbiehajúci po každej druhej vete, po niečo veledoležité. 2/3 toho čo pripravil je nedopečené, nedovarené, nedokončené a ten hostiteľ je z toho čo všetko nestihlo urobiť, tak rozhodený, že nie je schopný normálnej debaty. A zistila som, že je fuk, či prídete neskor o 15 minut, či o 3 hodiny, nedochvíľný člověk má furt čo dodělávat na poslednú chvíľu.
Fakt by vás zabilo, keby ste začala s prípravami tak, aby ste potom nemusela zbesilo pobehovať?

lorens
2276 příspěvků 18.3.19 16:26

@Paris1789 Ale mělo by se to brát stejně jako tepláky. Nestěžovat si, nepohoršovat se. Zaplatili si, měli bychom jim být vděčni, že používájí veřejnou, též asi dotovanou dopravu a nesmradí dalším autem.

ajatar
673 příspěvků 18.3.19 17:16

@giuliettka Ja som naopak veľmi dochvíľny človek… chodím na návštevy podľa zásad slušnosti a nachystaná som 15 minút po dohodnutom termíne :D zato takého hosťa, čo dojde polhodinu vopred a už v predsieni sa mi ofrňuje nad kadečím (a potom niekde za mojim chrbtom skúma lupou stav prachu na poličkách) už zaručene nikdy nepozvem :D

giuliettka
5604 příspěvků 18.3.19 17:23

@ajatar Ja nič neskúmam. Držím sa hesla čo razil moj ujo, mamkin brt, že ak príde na návštěvu a na lustri visia čipkované nohavičky hostitelky, a pod lusrom je halda prádla, tak to zrejme znamená, že ich tam hostitelia chcú mať, že to bol zámer a tak to nekomentuj a nerieši. :-D

ajatar
673 příspěvků 18.3.19 17:36

@giuliettka Pokiaľ sú tie čipkované nohavičky vyprané, tak nemám problém :D

MP blanka
2263 příspěvků 18.3.19 17:43

Fakt, že odborník na etiketu považuje za neslušné prísť na návštevu presne na vopred dohodnutý čas je pre mňa prekvapujúci, ale nemám dôvod neveriť vám, že to pán Špaček skutočne napísal. Ja ale v neskoršom príchode nevidím výhodu,naopak.Viem sa zariadiť tak, že mám všetko nachystané s miernym predstihom, a keď niekedy ohlásená návšteva mešká, už iba s mužom posedávame, a čakáme a čakáme…, nie je tá nedochvíľnosť prejavom neúcty k hostiteľovi? Samozrejme, nehovorím o prípadoch, keď je na meškanie vážny dôvod a 5 minút nepovažujem za neospravedlnitelné.

Příspěvek upraven 18.03.19 v 18:24

Jordaan
8870 příspěvků 18.3.19 17:55

Mne bylo teda od mala vstepovano, ze je zdvorile prijit trochu pozdeji. 15 min. mi tedy pripada az dost, ale treba 5-10 min. mi prijde ok. Jako hostitelce mi tech par minut chybi vzdycky a 5 minut zpozdeni neberu jako neuctu. Rozhodne je lepsi prijit o 5 min. pozdeji, nez klidne o pul hodiny driv, jako to dela jedna spratelena matka ze skolky - v devet rano nebo v pul devate rano je totiz sakra rozdil.

Mluvim tedy o pratelskych setkanich u nekoho doma. Setkani v restauraci nebo prac. schuzka je neco jineho.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek