charita, rozvojová pomoc, fair trade, farmářské trhy apod.

Fotoalbum tématu (4) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další »
kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.3.12 08:56
Barbucha ha detto : 1. Tak především Afrika je kontinent, asi nelze až tak generalizovat. Situace v Somálsku, kde vláda nechává vlastní lidi chcípat hladem, kde se lidi pokoušejí přeplavat Rudé moře aby se z té země dostali ven(většina se utopí), je myslím trochu jiná, než třeba v té Ugandě a jinde, kde je čas na vzdělávání a dlouhodobou pomoc. …
2. S antikoncepcí vřele souhlasím, bohužel je to pro ty lidi jediný způsob, jak se zabezpečit na stáří - mít hodně dětí a doufat, že se postarají.
1. V tom případě by bylo záhodno, aby těm chudším státům pomohly ty bohatší okolní (tj. bližší a prostředí a potřeb znalé) - my v Evropě máme, řekla bych, svých starostí taky dost. Pokud jim tam ta mezistátní solidarita nefunguje, jakým právem ji vyžadují od nás?
2. Oni ale doufají, že se jim o ty děti postará někdo jiný, to je ten problém. Hodně dětí by mohli mít, pokud je dokážou uživit - k čemu to je, když jich z deseti polovina pomře? Viděla bych to spíš na pořádnou osvětu - copak těm lidem je jedno (když znají svoje poměry) že se jen budou koukat na utrpení vlastních dětí a podívají se většině i do hrobu? To s nima už nehne nic?
MP Barbucha
3716 příspěvků 6.3.12 09:09

Eirean: že by Afrika neuživila milion a čtvrt lidí, když jen u nás jich je 10 milionů? :-)
Ano, zní to dost tvrdě, nechte je prostě vychcípat, až jich bude míň, tak na ně nějaké to jídlo zbyde. Dokud se nezvýší životní úroveň, tak bude pokračovat populační exploze, tak to prostě je. Začarovaný kruh. Neříkám, že znám řešení…
A k těm žebráků, to že si rozumný člověk zdraví šetří…Jarko, vážně si myslíte, že rozumný člověk skončí na ulici a žebrá? Asi ne, že. Já těm lidem občas něco dám proto, že mi tak velí obyčejný lidský soucit. 90% těch lidí jsou duševně nemocní, těžká duševní nemoc v kombinaci s tím, že třeba nemají nikoho, kdo by se o ně postaral. Nikomu bych to nepřála. Každý z nás byl někdy v životě na dně, nemyslím si, že máme právo odsuzovat lidi, kteří ten život prostě nezvládají a skončí jako trosky. Protože oni se za trosky považují a stydí se za sebe.
Asi nejvíc se mi líbí názor i founa, nebýt naivní ale na druhou stranu neodsoudit všechno šmahem. Ale já sama mám pocit, že lidi, kteří veškerou charitu šmahem odsoudí, jsou ve skutečnosti velmi citliví a toto je nějaký jejich způsob obrany. Takže máte všichni smůlu, i když sem budete psát, že dávat na charitu je blbost, já si o vás stejně budu myslet, že jste hodní:-)

MP Barbucha
3716 příspěvků 6.3.12 09:14

Není to tak dávno, kdy u nás běžně umíraly děti na nemoci atd. a nikdo se nad tím nepozastavoval, prostě taková byla realita, antibiotika a očkování nebylo (ty matky, které proti očkování a antibiotikům tak brojí, by si to měly připomínat - i když samozřejmě si nedělám iluze o farmaceutickém průmyslu, raději mám děti očkované a živé).Tak bych teď viděla tu situaci v Africe.Je to norma. Žena má hodnotu jen jako nosička vody a rodička dětí. Osvěta špatná, plus sex je často jediná zábava a radost chudých..

Eirean
244 příspěvků 6.3.12 09:49

To jsem teda napsala blbost, omlouvám se… samozřejmě jsem měla na mysli před jeden a čtvrt MILIARDY :D

lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.3.12 09:57

Barbucha nás prokoukla - jsme hodní, citliví a stavíme kolem sebe cynickou hráz, aby nás svět nedeprimoval. Manželka psychiatra se nezapře. :-)) Určitě ne shodit všechno - jen zas člověk nechce být za naivku a nechat se oškubávat a citově vydírat a pak zjistí, že se mu smějí za zády. To je taky dnešní svět - jak se proti tomu bránit? Prověřovat a uvažovat. Když si ten bezdomovec nechce nechat pomoct - léčebna, azylové domy - neudělá ani ň pro to, aby změnil svůj život, tak bohužel ho v jeho životě podporovat nebudu. Vzbuzování soucitu je to fakt někdy jediné, co dovedou - a kdybych se tím nechala dojímat, tak mě to rozcupuje. Na místě je odstup.
V Africe po dle údajů z roku 1999 žilo 750 milionů lidí - 13% světové populace a má nejvyšší roční přírůstek. Dnes je to tedy už přes miliardu? pane jo…
jarko, s těmi teroristy je to pravda, bylo to dokonce Kongo, Rwanda a i jiné země, kde jsme **školili juntu. **

Eirean
244 příspěvků 6.3.12 10:26

Anglická verze wiki udává asi miliardu a 22 milionů..údaje v r.2010. Podle průměrného přírůstku se dá dopočítat zhruba letošek, nebo pohledat podrobněji.

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.3.12 10:55
Barbucha ha detto : proč Vám vadí dát peníze a raději byste nakoupila? Aby si náhodou nekoupili něco, co jim neschvalujete?Vždyť píšu, že klidně podle seznamu a požadavků… házet peníze do kanálu, t.j. příživníkům přisátým na nejrůznější charity a nadace, se mi prostě nechce.
Mrs.Darcy
1 příspěvek 6.3.12 11:23
U mě je to s charitama dost různé…nevyhledávám je, ale když na mě „bafne“ někdo s dobrým nápadem, přispěju. Jako třeba ten sluníčkový pán v oranžovém, který na Florenci prodával biomlsky ze soukromé farmy. Popovídali jsme si, přispěla jsem mu a úžasně mi prozářil den. Pokaždé, když mi peněženka dovolí, kupuju si charitativní sárí v Ganze a ráda chodím na umisťovací kočičí výstavy - pokaždé s taškou látek na pelíšky a krmením pro kočky a mám co dělat abych si je hned všechny nevzala s sebou domů (mým snem je rozsáhlé panství na anglický způsob se spoustou pokojů, služebnictvem a spoustou koček :))
Z těch větších organizací si kupuju jen kytičky proti rakovině. Myslím si totiž, že bychom si nejdřív měli pomoct sami a teprve pak posílat pomoc přes půl planety (i když u těch sárí mi ta teorie trochu nesedí, ale jde přeci o sárí :)).
JarkaJar
432 příspěvků 6.3.12 11:33

Lilip - ach jo, jsou věci, které by člověk radši nevěděl. Bohužel asi každý národ má něco na triku, i my. Chtěla jsem ještě říct, hlavně pro Barbuchu, aby si nemyslela, že jsem nelida - že jsem neřekla, že podporuji několik školních dětí na základní a střední škole v Africe a v Indii. Dávám na to každý měsíc celkem dost peněz, ale neberu to jako nějaké své plus a nejsem zvyklá o tom mluvit. Pravda je, že mě to i baví, takže tím spíš to není žádná zásluha.
Ještě bych řekla k té antikoncepci ve východní Africe - tam je velký problém v tradičním názoru, podle kterého sex bez kondomu je prospěšný pro ženu. A lidi málokdy věří, že tak snadno by se mohli chránit i před AIDS. Lidi s tradičním myšlením spoléhají na Pánaboha a rány osudu berou tak, že Pánbůh to chtěl. Opravdu pomůže snad jedině vzdělanější mladá generace. K tomu se snažím malinko přispět.

MP Ava
248 příspěvků 6.3.12 15:03

Jarko, je to pravda a není to nic neobvyklého ani dnes. Především Rusko a USA by mohly vyprávět… „Velké státy“ běžně podporují činnost takovýchto organizací v jiných „malých“ státech, pokud je to v jejich národním zájmu. Je to stoletími prověřená praxe :)

lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.3.12 16:43
JarkaJar ha detto : Lilip - ach jo, jsou věci, které by člověk radši nevěděl. Bohužel asi každý národ má něco na triku, i my. …ber to tak, že to dělal minulý režim. Rusové zase vyzbrojovali Afghánistán.
MP Barbucha
3716 příspěvků 6.3.12 19:08

Jarko já jsem si o Vás nemyslela, že jste nelida, ony ty komentáře vyzní opravdu občas jinak, než člověk zamýšlel. Jen nesouhlasím v tom, že o dobročinnosti se nemá mluvit. Ano, je fajn být skromný, ale na druhou stranu tím, že o tom mluvíte, můžete hodně lidí inspirovat. Není nutné někoho přesvědčovat, ale už to, že něco děláte inspiruje ostatní.
Jinak ještě uvádím na pravou míru, já si vážím a obdivuji každého, kdo pomáhá ostatním jakoukoliv formou, nebo částkou.
Vybavila jsem si, jak jsme jednou zajišťovali catering na soukromém dobročinném večírku, ti lidé se prostě rozhodli podpořit jeden konkrétní projekt, sešlo se jich 20 a vybrali asi 200 000,– A ten pán, který to se mnou domlouval, mi říkal, že to vůbec nechce medializovat, doslova říkal, děláme sbírku, ale nechceme, aby o ní někdo věděl. Všechno to byli cizinci, pracující tady v zahraničních firmách a chtěli přispět na něco lokálního. Nakonec to bylo tuším Naše Dítě, paní která přišla s právníkem peníze převzít celkem zírala (stejně jako já:-))

MP Motyka
29 příspěvků 6.3.12 22:03
Jako student závislý z velké části na rodičích nedávám nikam nic (když pominu předplatné National Geographic, čímž přispívám k jejich výzkumům, nebo mojí oblíbenou fair trade kokosovou tyčinku) Ale souhlasím, že cesta vede přes informační pomoc, ne materiální.
Za celej život jsem dala peníze jen jednomu žebrákovi. Byla jsem strašně opilá a i tak mi bylo jasný, že to nebude na jídlo/jízdenku, nebo s čím to přišel. Řekla jsem mu ať se jde učit a pracovat a vůbec samý strašný opilecký kecy. Ráno krom množství vypitého alkoholu jsem si vyčítala, že jsem to udělala.
MP Pafka
185 příspěvků 7.3.12 08:14

Taky jsem spíš pro informační a vzdělávací pomoc, ale i ta materiální má smysl (u různých katastrof, zvířecích útulků, atp.). V dnešní době je tolik oblastí, kde může člověk pomáhat, ať už finančně nebo jinak. Každý si může vybrat podle toho, co chce podporovat. Já bych se do černé Afriky chtěla podívat a klidně nejen jako turista.
Já chodím darovat krev a chci se zaregistrovat jako dárce kostní dřeně. Co si o tom myslíte? Dějí se tam taky nějaké nepravosti?

katango
1356 příspěvků 7.3.12 09:49

Pafka: co se týče kostní dřeně, nevím. Ale z plné krve se dělá řada derivátů a s těmi se již obchoduje. Viz kauza Diag Human, například. Osobně krev nedávám a dávat nemohu, neb jest koktejlem t.č. osmi léků.

MP Pafka
185 příspěvků 7.3.12 09:56

Budu raději věřit, že ta moje někomu pomůže, třeba při operaci. Ta dřeň se asi moc zneužít nedá, odebírá se, až když se najde vhodný příjemce.

Ara
25 příspěvků 7.3.12 12:46

Ještě k afričanům a jejich „nerozumnému“ rozmnožování: Ty uvozovky tam jsou proto, že to co my považujeme za rozumné je výsledek našeho evropanského, blahobytem ovlivněného uvažování. Nejchudší vrstva afrického obyvatelstva je zhusta odkázaná na naši humanitární pomoc proto, že jim různí misionáři a imigranti z civilizačně odlišného světa vzali jejich tradiční způsob obživy a hlavně půdu, přivezli nemoce, s nimiž se imunitní systém jejich předků nikdy nepral. Ti lidé nerozhodují ve svých životech vůbec o ničem, nevědí, co bude zítra a nenapadlo by je tedy ani plánovat si rodičovství! To si můžeme dovolit tady, kde víme, že nás po maturitě čeká vysoká, pak dovolená v Itálii, stáž u zahraniční firmy a v šedesáti důchod. Mezitím pravidelná strava, lékařská péče a v nejhorším případě sociální dávky. Tam, kde chodíte pro pitnou vodu kilometr pěšky, přenášíte jí v koženém vaku zděděném po dědovi a pauzy mezi etnickými konflikty si ani nestačíte všimnout, jak je krátká, tam podle síťového grafu žít nelze.
Zásadní rozdíl, který je třeba pochopit spočívá v tom, že my se snažíme mít jen tolik dětí, kolik jich bez problémů zabezpečíme. Zatímco tam se musíte snažit mít co nejvíce potomků, protože nezabezpečíte žádného a čím víc jich bude, tím je větší pravděpodobnost, že některý přežije a postará se o rodiče a budoucnost rodiny, etnika atd.
Přispívejme jim na očkování, lékařskou péči, vzdělání, pokud najdeme věrohodného zprostředkovatele,ale neraďme jim jak mají žít. Středoevropský rozum jim nepomůže.

Kralovna Bitche
382 příspěvků 7.3.12 12:51
Lilip, Rusové Afghánistán nevyzbrojovali, Rusové (tedy spíš Sověti) se ho pokusili obsadit. Afghánce, a přímo Talibán naopak vyzbrojovaly USA právě pro boj se Sověty.

Samozřejmě pokud máte na mysli Sovětskou válku v Afghánistánu z r. 1979-1989, a ne operaci „Trvalá svoboda“ z dílny USA po útocích 9/11.
Moir
2327 příspěvků 7.3.12 15:15
Pafka ha detto : Taky jsem spíš pro informační a vzdělávací pomoc, ale i ta materiální má smysl (u různých katastrof, zvířecích útulků, atp.). V dnešní době je tolik oblastí, kde může člověk pomáhat, ať už finančně nebo jinak. Každý si může vybrat podle toho, co chce podporovat. Já bych se do černé Afriky chtěla podívat a klidně nejen jako turista.
Já chodím darovat krev a chci se zaregistrovat jako dárce kostní dřeně. Co si o tom myslíte? Dějí se tam taky nějaké nepravosti?
Krev dávám, už mám na kontě něco přes 25 odběrů plné krve, větší část pro fetální výměny krve u Rh pozitivních plodů. Plazmu ani krevní složky nedávám, ale pokud bych dávala, dávala bych na tranfuzní stanici, nikoli v komerční firmě za peníze, to by mi připadalo dost divné. Ale jako student bych se na to dívala jinak, mít a nemít pár set korun navíc není zlé. Jestli se část mé krve rozdělí na složky a prodá, je mi to jedno, protože to nakonec někomu pomůže, nemocnému jako příjemci a nemocnici na vylepšení zoufalého rozpočtu.
MP Barbucha
3716 příspěvků 7.3.12 16:19

Ara: ano, to je krásně a pravdivě řečeno. Myslím si to také, jen to neumím tak pěkně říct

MP Doda
19 příspěvků 7.3.12 16:39

Ještě k tomu „nerozumnému“ rozmnožování: vždyť takhle to u nás probíhalo před průmyslovou revolucí také. Chudí měli milion dětí, aby aspoň nějaké přežilo, pak nastoupila průmyslová revoluce, zlepšení lékařské péče - ještě nějaký čas se udržovala vysoká porodnost, ačkoliv jí už nebylo potřeba = velký nárůst obyvatelstva ( ⇒ tzv. Druhá demografická revoluce, tuším) ; potom si lidi uvědomili, že už vážně nepotřebujou 10 dětí a začly se rodit 2-3… To proběhlo v 19. století, možná ještě částečně na začátku 20.století.
V této fázi je teď Indie - zlepšuje se lékařská péče, populace začíná enormně narůstat. Afrika je zatím v předrevoluční fázi de facto.
To jen k té nerozumnosti. Stejně jsme na tom byli i my. Vlastně je to dost podobné mnohým živočichům, kteří nakladou mnoho vajec/ porodí mnoho mláďět a pak jich nakonec přežije jen hrstka. Ale přežije, jinak by nepřežil nikdo.

A.C.
153 příspěvků 7.3.12 19:56

Ara, Doda: Jo, těmto argumentům rozumím. Bych byla ráda, kdyby unicefy a lidé v tísních neukazovali opuchlá bříška a nevyčíslovali, kolik dětí umře do 4 let věku.. pokud je to přirozená a nepřeskočitelná součást vývoje, není důvod tyto děti zachraňovat za cenu toho, že se v každé generaci počet neuživitelných lidí ztrojnásobí. Pokud chceme děti zachraňovat, je nutné se postarat o to, aby těch dětí byl rozumný počet.. a jsem zpátky u antikoncepce.
Ale to jsou jenom moje plané akademické úvahy,.

lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.3.12 20:12
A.C. ha detto : Ara, Doda: Jo, těmto argumentům rozumím. Bych byla ráda, kdyby unicefy a lidé v tísních neukazovali opuchlá bříška a nevyčíslovali, kolik dětí umře do 4 let věku.. pokud je to přirozená a nepřeskočitelná součást vývoje, není důvod tyto děti zachraňovat za cenu toho, že se v každé generaci počet neuživitelných lidí ztrojnásobí. Pokud chceme děti zachraňovat, je nutné se postarat o to, aby těch dětí byl rozumný počet.. a jsem zpátky u antikoncepce.Ale to jsou jenom moje plané akademické úvahy,.
No to je zcela úderná a logická úvaha. Když jim nemáme zasahovat do života a myšlení, tak pak ale do ničeho, protože pořád to bude vnucování nějakých západních, nekompatibilních představ. Stejně z toho tak či onak plyne, že zachraňovat Afriku mají Afričané, kteří jsou v chápání svého života ti nejpovolanější.
lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.3.12 20:14
Kralovna Bitche ha detto : Lilip, Rusové Afghánistán nevyzbrojovali, Rusové (tedy spíš Sověti) se ho pokusili obsadit. Afghánce, a přímo Talibán naopak vyzbrojovaly USA právě pro boj se Sověty.

Samozřejmě pokud máte na mysli Sovětskou válku v Afghánistánu z r. 1979-1989, a ne operaci „Trvalá svoboda“ z dílny USA po útocích 9/11.
Ano, to jsem myslela, už jsem dlouho ze školy :-)
MP Doda
19 příspěvků 7.3.12 21:44

A.C., lilip: Třeba pro mě z toho vyplývá, že důležité je především investovat do vzdělání a lékařské pomoci. Vzdělaní Afričané si dokážou poradit sami, místní lékaři mohou postupně nahrazovat ve vybudovaných lékařských zařízeních cizince a takhle se mohou postavit na vlastní nohy. A přejít do nové fáze vývoje společnosti. (Mimochodem, vzdělání kráčí ruku v ruce i s emancipací žen, což zase vede ke snížení počtu dětí, která porodí, a k růstu ekonomiky. Kdyby tu ekonomickou stránku věci někdo vysvětlil těm různým vůdcům (v tomto ohledu) zaostalých států, mohla by emancipace postupovat rychleji - přeci jenom, kdo z nich není zaměřený na mamon? Ale to jenom tak na okraj.)
Na jídlo apod. věci proto přispívám jen v případě přírodních katastrof, to je trochu jiná situace ;-)

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek