charita, rozvojová pomoc, fair trade, farmářské trhy apod.

Fotoalbum tématu (4) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další »
lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.3.12 13:57

Doda - ano, to je jediná smysluplná investice - na vzdělání stojí celá úroveň a vývoj. Vzdělaní lidé si pomohou sami. Úcta k životu se jinak než gramotností nedocílí.Pokud se budou afričané stále chovat - s promínutím teda to přirovnání - jako zvířátka, která se pudově množí jen kvůli zachování života, tak pak je každá pomoc k ničemu. To je kvantita na úkor kvality - popsala jste ten mechanismus nahoře. Ale s tím nelze souhlasit a už vůbec ne je podporovat v tomhle smýšlení, jak zase psala A.C. - buď nechat na přírodním výběru nebo na to jít od základu přes vzdělávání. Není důvod, aby Afrika setrvávala na nějakém „tradičním“ způsobu života. Ani Evropa a Asie na něm nesetrvala. Proč se Afrika zasekla v téhle podivné situaci nevím, ale čichám, že je asi hodně hluboký problém, který sahá do dob kolonizátorů. Jsem pro koncepční a cílenou pomoc kdekoliv, ale ne pro dobročinnost, která má uspokojit jen něčí svědomí, pro lepší pocit ze sebe a ve výsledku znamená totéž, jako prostředky spláchnout do WC.Protože ruku na srdce a člověku je takové myšlení vlastní - všechno děláme ze sobeckých pohnutek, i když podáváme pomocnou ruku, záleží na pohnutkách ovšem . (ale pokud je to promyšlené podání ruky, bez zmíněné okázalosti a reklamy, jak psala Barbucha, tak to je nanejvýš užitečný akt). Je to stejná jako opičí láska.Nobelovu cenu za - teď nevím co - dostal africký bankéř, co půjčoval 100 dolarů chudým na koupi krávy, nebo kozy, opravte mě. Rodinu jedno zvíře uživilo a mohla se začít starat sama o sebe. Nerozdával žádnou almužnu , ale prostředek a možnost. To je opravdu geniální tah s vědomím toho, co doopravdy tamní lidé potřebují. Naučit se hospodařit. Tudy vede cesta jednoznačně a nejen v Africe. Ovšem dobročinnosti by se měla vyhnout církev, která jezdí po Africe a káže, že kondom je nástroj ďáblův, protože brání v boží vůli plodit. Takže by si chtělo nějak ujasnit priority a koncepci :-( Krev - o tom jsem uvažovala také, tam by mohlo dojít k zneužití jen kdyby si ji koupila upíří rodina Culenů, ale i tak by vlastně někomu pomohla žít, ne :-)). ale …mou krev by nikdo nechtěl ani pod nátlakem, bohužel. Mám chronicky tak málo bílých krvinek a kvůli nějakému záhadnému mechanismu jsem pořád i přes léčbu chudokrevná, že by to pacienta spíš zabilo než posílilo :-/ Možná jako smrtící injekce odsouzeným, to jo …

Mori
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.3.12 14:23

lilip: já když jsem šla dát kev poprvé, tak mě taky nechtěli (byla jsem těsně pod limitem se železem, netušila jsem, že mám náběh na anémii), a sestřička na mě byla naprosto neskutečně protivná (co vy tady děláte, vy nemáte na rozdávání, proč sem jako vůbec chodíte - ale ne třeba aby mi řekla hlídejte si to, řekněte to svýmu obvoďákovi nebo tak něco) - to pak člověka ta dobročinnost raději přejde.
No nic, teď o dost let později mám anémii přeléčenou a dokonce jsem už i krev dávala - tady ve Švýcarsku a přístup těch sester byl naprosto někde jinde (no a teď zrovna mám krev na rozboru, tak se doufám aspoň potvrdí, že železo drží)
Jinak většinou, když se mi někdo pokouší prodat různé dobročinné přívěsky na klíče, kytičky, magnety a podobně, kupuju. Co někdo psal výše, že na tu dobročinnost jde asitak koruna z každé věci, to mě dost děsí.

JarkaJar
432 příspěvků 9.3.12 07:43

pro Lilip - ten bankéř se jmenuje Junus a pochází myslím z Bangladéše. Řekla bych, že Nobelovu cenu získal právem. Souhlasím s tím, že to mikrofinancování je spolu se vzděláním jedna z cest, jak si lidi v chudých zemích můžou pomoct. Překvapil mě příspěvek Dodo - myslím si totiž to samé. (Nemám totiž ráda dost častý evropský povzdech: nojo Afričani, ti se nikdy nezmění, s tím nic nenaděláte.) Nevěřím, že Afričani by se nedokázali vymanit ze svého tradičního názoru, že nemá cenu myslet na zítřek, protože stejně nic dobrého nepřinese. Chce to myslím vzdělanější mladou generaci, která by ty starší dokázala přesvědčit. Aby jeden získal dobré zaměstnání třeba v Keni (například jako zdravotní sestra, učitelka nebo v cestovním ruchu), je potřeba mít střední školu + college, což je pro chudší rodiny málokdy dosažitelné. Pokud jde o nerozumnou snahu církví odradit lidi od antikoncepce, jde myslím jen o katolickou církev. Protestanti jsou v tom rozumnější. A k mému velkému překvapení v Keni je křesťanů-evangelíků hodně.

Moir
2620 příspěvků 9.3.12 08:58
Mori ha detto : lilip: já když jsem šla dát kev poprvé, tak mě taky nechtěli (byla jsem těsně pod limitem se železem, netušila jsem, že mám náběh na anémii), a sestřička na mě byla naprosto neskutečně protivná (co vy tady děláte, vy nemáte na rozdávání, proč sem jako vůbec chodíte - ale ne třeba aby mi řekla hlídejte si to, řekněte to svýmu obvoďákovi nebo tak něco) - to pak člověka ta dobročinnost raději přejde.No nic, teď o dost let později mám anémii přeléčenou a dokonce jsem už i krev dávala - tady ve Švýcarsku a přístup těch sester byl naprosto někde jinde (no a teď zrovna mám krev na rozboru, tak se doufám aspoň potvrdí, že železo drží)
To je ovšem samozřejmě špatně, já se s nepříjemným přístupem nesetkala, ve VFN na Karláku jsou sestry vždycky strašně milé a příjemné, i když jsem už párkrát měla málo železa na dárce (tam jsou stanoveny vyšší limity) a i jednou jsem už měla anemii i na normální populaci a poslali mne bez odběru zpět do práce.
lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.3.12 14:23

Jarkar - aha, já si zapamatovala ten princip pomoci a že je to v živořící zemi. On tento problém je i jinde než jen v Africe - divím se, že to tam také nezkusili - nebo zkusili? nejsem na ekonomiku.
moir - mori - teď jsem si vás spletla a dumala, proč si moir odpovídá sama sobě :-) už pro oči nevidím.

Emily.V
67 příspěvků 9.3.12 18:30

„Africe“ se snažím pomáhat tak, abych z toho sama měla radost, to znamená přes fairtrade. Mám své oblíbené (a ověřené, aspoň do té míry, co se z běžně dostupných internetových zdrojů ověřit dá) znáčky čokolády a kávy a z nich si léčím své výčitky svědomí z vykořisťování třetího světa. Myslím si, že to jde celkem v duchu toho, co tady pár lidí píše, že je třeba podporovat hlavně vlastní práci (a tím potažmo i vzdělání).

velkabota
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.3.12 14:21
Asi zde budu největším cynikem, ale Africe bych nepřispěla ani halíř, pokud by nešlo o záchranu nějakého přírodního bohatství a s tímto mě zatím nikod neoslovil. Vždycky chtějí jen pomoc pro lidi. Jestliže jsou zvyklí na to, že mají dětí kopici, aby přežila půlka, tak nevidím důvod tuto tradici násilně měnit. Vždycky tam stejně může být jen tolik obyvatel, kolik je ekosystém schopen uživit. Mně by se třeba líbilo, kdybych si mohla určit, na co půjdou mé daně…Pak bych odváděla jaksi s větší radostí. Ráda bych je ČR posílala: na opravu žalostně zanedbaných památek, na opravu silnic, remediaci životního prostředí, na smysluplné projekty vědy a výzkumu, na posílení kultury duševní i tělesné. Jakmile slyším něco, co začíná sociálně, eticko, bio…jde mi husina po zádech. Na to by mohli posílat daně ti jinak zaměření, pro mě je to zbytečné mrhání peněz a poslední dobou hojně využívaný byznys.
Já dobrovolně přispívám zřídkakdy, podle nálady…Na děti s rakovinou, prodavačům Augustinu (něco jako NP), zvířatům bez domova - nikolv ale finančně útukům (také vím své). A když je nálada, tak jsem posledně přispěla žebrákovi, který slušně poprosil, že mu chybí pětka na svařák…
MP Pafka
185 příspěvků 14.3.12 08:55

Pomoc Africe a případně i dalším zemím má smysl - jak tu už hodněkrát zaznělo - především cestou vzdělávání, předávání zkušeností, podporou práce. V takových oblastech klidně pomáhat budu.

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.3.12 09:29

Sem ráda, že je tu hodně lidí, kteří se shodnou na tom, že posílat do těchto zemí jen jídlo, léky a podobný nemá z dlouhodobýho hlediska cenu, pokud bychom chtěli, aby tuty země byli soběstačné.

honza
403 příspěvků 27.3.12 02:16

Prodali jsme jídlo z obchoďáku na farmářském trhu
http://www.metro.cz/…se-deje.aspx?…

MP Barbucha
3716 příspěvků 27.3.12 08:25

Díky Honzo za tip na článek, už jsem nasdílela na fb!

anicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.3.12 08:59

A co farmarske trhy na Dejvickej? Deje sa tam tiez nieco podobne? S predajcami domacich klobas mam dobru skusenost (sice len s jednymi, ale zas naozaj), a aj ta zelenina mi tam pripadala celkom pozivatelna…

honza
403 příspěvků 27.3.12 23:50
Barbucha ha detto : Díky Honzo za tip na článek, už jsem nasdílela na fb!
Cau Barbu. Kluci jen poukazali na to, co se zase tady v tom vychcalkovstvi deje asi v mnohem vetsim meritku nez to, co si mozna dokazeme predstavit.
Poctivi prodejci by si z toho museli hodit masli, jenze to jsou prave ti lide, ktere neco takoveho ani nenapadne, drou a mnohdy si v podstate - kdyby to vse OPRAVDU secetli a podtrhli - ani nevydelaji.
Na druhou stranu cele GW a bio uz stejne neni nic jineho, nez v celosvetovem meritku jen dalsi velky podfuk/business, ono uz je to tak nejak jedno.
Ani
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.3.12 00:40

Popravdě, mně je docela fuk, jestli je zelenina ze supermarketu nebo z farmy. Podívám se na kvalitu, podívám se na cenu, a buď beru, nebo ne. U většiny věcí je poznat aspoň to, jestli je to čerstvé.

MP Barbucha
3716 příspěvků 28.3.12 07:36

Já jsem nikdy nebyla posedlá bio věcmi. Například obchod Country Life, tam se prodávaly nechutné blafy, sójové výrobky (což je velmi nezdravé vždy), spousta blbostí. A lidi to kupovali.
Ale ty poctivé prodejce na farmářských trzích vždycky ráda podpořím. Zelenina je doopravdy mnohem lepší. Kuřecí maso má chuť, vývar z drobů úžasný. Můj muž je velký ekolog, takže když trhy začly, byl nadšený. Párkrát jsme koupili evidentní „farmářský fejk“, od té doby si dáváme pozor a nakupujeme u těch osvědčených. A věřím tomu, že po spočítání nákladů to pro ně žádný ůžasný výdělek není.
Bohužel prodejci, kteří jsou špinaví, nebo během prodeje kouří a táhne z nich alkohol, ti mě odradí na první pohled a nekoupím od nich nic, ať jsou praví, nebo ne.

honza
403 příspěvků 28.3.12 08:02

Ani: Vnimam to presne tak.
Barbucha: „Bohužel prodejci, kteří jsou špinaví…“
Nojo, jenze prave treba ti poctivy zemedelci mnohdy vypadaji presne takto. Francie, Italie, USA, to jsou ti chlapi v monterkach, kteri nevypadaji jako „lesan“ prirodnak, ktery byl v mem odkazu. Chlastaji, kouri, treba smrdi tabakem a potem, ale poctive na tom svem poli makaji.
Pak ti prijde na trh mladenecek s „farmarskym“ kloboukem na hlave, takove nevinatko Bozi, jeho bylinky voni a vsichni jsou z nej pryc.
P.S. Bud jde o nejakou autosugesci u zakazniku, nebo to dokazuje, ze i bylinky ze supermarketu mohou hezky vonet a treba i byt uplne normalne dobre a chutne.

MP Barbucha
3716 příspěvků 28.3.12 08:15

Proto říkám bohužel…Nevěřím, že takto špinavý člověk se při manipulaci s potravinami umyje. Když prodává mrkev, tak to nevadí, ta se oloupe. Ale maso, nebo třeba pečivo od takového člověka nekoupím. Nedělám si iluze, že je to v supermarketech nebo jinde lepší. Ale tam to nevidím.
Bylinky ze supermarketu mohou být dobré, ale je nutné je ihned spotřebovat, v květináči dlouho nevydrží. Já si pěstuji bylinky od semínka a vydrží celé léto. Ale v chuti myslím rozdíl není, nebo aspoň já ho nepoznám

hedvika
275 příspěvků 28.3.12 08:17

Ovoce a zeleninu nakupuju v mém rodném městě v jednom zdejším krámku a když to k nim nestihnu a musím si jít koupit věci do lidlu, úplně mě to tam štve, jak je tam malý výběr. Někteří lidi v tom ovoci a zelenině nechtějí nakupovat, že je tam moc draho, při tom mě jejich ceny připadaji stejné, jako v tom lidlu, ale i když jim to řikám, že je to u nich stejné a že maji kvalitnějši a větši výběr, tak tam stejně nechodí a při tom sami třeba podnikají a štve je, že většina lidí také nakupuje v řetězcích, kde mají dokonce dráž, nebo méně kvalitní služby, ale sami si před svým prahem nezametou. Řekla bych, že to je hlavní problém konce malých podniků. Lidi v drtivé většině nakupují v lidlu, či jiným supermarketech v domnění, že je to tam levnější, při tom je to tam drazší, když to porovnám s kvalitou. A představa, že jednou budu mít na výběr jen mezi tím, jestli nakoupím v lidlu tady, nebo v lidlu o pouhé 2 km(!) dál, nebo v tescu o 5 km dál, tak se mi to moc nelíbí. Nedávno jsem si uvědomila, že v celém Zlíně není žádná obyčejná ovoce a zelenina. Zbyly jen malé samoobsluhy a řetězce, ale specializovaný prodejce na ovoce a zeleninu nevím,kde bych našla a tak jsem velice vděčná, že mám ještě ten obchůdek u nás ve městě. vůbec je chyba, že mizí specializované obchody, v malém měřítku. Když koupíte stromek od jeho pěstitele, poradí vám, kde a jak se o něj máte starat a dostanete mnohem kvalitnější stromek, než když nakoupíte v OBI. Takže jsem i za ty farmářské trhy vděčná a ačkoli je mi taky zatím jedno, jestli je to bio, nebo ne, tak se mi ale nelíbí, když se na tom přiživují lidé, kteří tomu kazí jméno a odrazují zákazníky, kteří si ze strachu z podvedení raději zajedou do billy. „farmáři“, malí prodejci a živnostníci by se měli podporovat.

honza
403 příspěvků 28.3.12 08:44

Barbucha: „Proto říkám bohužel…Nevěřím, že takto špinavý člověk se při manipulaci s potravinami umyje. Když prodává mrkev, tak to nevadí, ta se oloupe. Ale maso, nebo třeba pečivo od takového člověka nekoupím. Nedělám si iluze, že je to v supermarketech nebo jinde lepší. Ale tam to nevidím.“
Aha. Takze kdyby Ti na „farmarskem trhu“ prirodne vypadajici chlapecek s lesanskym kloboukem na hlave prodal maso, ktere nakoupil v supermarketu, kteremu to dodal „spinavy“ farmar, tak je vse v poradku a jen kruh se uzavrel.
Zaver: proste vsechno muze bejt vsechno, hlavne to nevidet a jsme ekologicky.

hedvika
275 příspěvků 28.3.12 08:58

Ted nechci mluvit za Barbuchu, ale rozdíl v tom je, protože co oči nevidí, to srdce nebolí. Když si koupím potravinu od nějakého špinavce, tu špínu na tom jídle uvidím i po tom, zkazí mi to požitek z ní. Umýt se před prodejem, řekla bych, může každý, i zemědělec.

honza
403 příspěvků 28.3.12 09:42

Hedvika: Dobre, to je jako rikat nekomu, kdo cely zivot dejme tomu srka pri jidle nebo se dlobe v nose, ze by to delat nemeli. Prestanou to delat?
Ted rikej zemedelci, ze nema kourit, ma mit ciste nehty a pred cestou na trh se ma osprchovat a vonet, coz nedokaze ani plno kravataku, kteri rano smeruji do kancelari.
Chapu to, ze Ty nebo Barbucha si od takoveho cloveka nic nekoupi a na to samozrejme mate pravo. Jen to neznamena, ze ta zelenina od nej je horsi.

hedvika
275 příspěvků 28.3.12 09:56

Tak to určitě ne, myslím, že to tu ani nikdo nepsal, jen že si od něj nekoupí. Ale moc se mi nezdá, že by zemědělec, byl zas takový těžký případ, že by nedokázal kvůli prodeji a vlastní prezentaci si dát trochu víc záležet na svém působení na okolí. On to sice může být znak jakési bezelstnosti, tudíž by z toho mohlo vycházet, že jeho zelenina je opravdu poctivá a nešizená, ale pro mě je to spíš znak omezenosti, která je mi nesympatická.

MP Barbucha
3716 příspěvků 28.3.12 09:57

Hedvika to vyjádřila dobře, já tam tu špínu pak vidím a jídlo si neužiju.
Nevím, proč jste se Honzo tak rozjel. Jak jsem psala dříve, hlavně mi to vadí u masa (hlavně u kuřat je nebezpečí, že se maso velmi rychle zkazí). Zeleninu oloupu, nebo umyju.
Nevím, jestli jste někdy kupoval na FT kuře. Jedni prodejci tam válí syrová polooškubaná kuřata po zemi, nějaké chlazení atd neřeší. A když tam přijde kupec, prostě mu z té zakrvácené hromady jedno kuře dají. Mimoto kuřata nejsou správně vykuchaná. Vnitřnosti se kazí nejdřív, takže to je problém. Nehledě na to, že otravovat se s tím v kuchyni se mi fakt nechce. Proto kuře kupujeme od jiných prodejců (stejný trh - náplavka v Praze).
I zemědělec se zvládne umýt, pokud mu na zákaznících záleží. Mě osobně to vadí, a teď nemluvím o nějaké té špíně za nehty, nebo takové té klasické ušmudlanosti, když manipulujete s bednami zeleniny. Myslím tím prodejce, kteří jsou k nerozeznání od bezdomovců. Doslova. To je zažraná špína, která značí, že se ten člověk nemyje nikdy. A nevěřím, že to jsou poctiví prodejci. Člověk, kterému na zákaznících záleží a chce si udělat jméno, ten takhle zanedbaný není.

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.3.12 17:15

No, kdovikde se valej prepravky s potravinama, nez dorazej do (klasickyho) obchodu… kdovi, kdo a jakejma spinavejma prackama stokrat osahal muj prave zakoupenej cerstvej (ha ha) chleba… a zazemi supermarketu tez nebude rovno operacnimu salu, bych rekla.
Ale celkem souhlasim s tim, ze vybirat kure z hromady krvavyho peri, volne lozeny na chodniku, jsme si uz dost odvykli, natoz aby nam do toho prodejce odklepaval popel z cigara… a druhou rukou se stoural v zadku.
Nicmene me potesil ten honzuv odkaz, pac mi - k me skodolibe radosti - potvrdil moje davne podezreni :-) Co se me tyce, ja za „farmarem“ pres pul Prahy fakt nepojedu. Spokojim se se spinavyma rukama mistnich prodavacek.

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.4.12 11:10

Pozor pozor! kiwi reviduje svůj názor :-))
Včera jsem náhodou zabrousila na famářskej trh na Andělu… a hned jsem tam radostně nechala asi milón :-) U čistejch (a hezkejch) prodavačů zakoupila výtečnej šunkovej salám, špek krájející se jako máslo… u Řeka (nepochybně též „farmáře“, muhehe) obrovský olivy… dále hromadu koření (po strašlivý frontě, ale nešlo odolat)… levanduli v pytlíčkách, levandulový mýdlo… levanduli živou… nějaký ty korbáčiky… pytel sušenejch rajčat…
Mno, nejvíc mě překvapili ti prodejci - takhle milí kdyby byli prodavači v obchodech, to by se mi to žilo! A ještě jsem dostala tu panáka cideru… tu panáka medoviny… poklábosila u každýho stánku… kdeco ochutnala… Tak tenhle trh byl fajn.
Na druhou stranu, aby to nebylo tak jednoduchý, česká „farmářka“ s kytkama mi prodala levandule a tymián ještě s italskou nálepkou na květináči :-)) a viděla jsem tam i značně zdechlej špenát a šťovík (!), ale nakonec, člověk nemusí koupit všechno. Možná se tam zastavím i příště - asi záleží (na náplavce a ve Stodůlkách to byla hrůza děs) hlavně na tom, jací prodejci tam zrovna jsou.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek