charita, rozvojová pomoc, fair trade, farmářské trhy apod.

Fotoalbum tématu (4) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další »
P., opravdovy P.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.4.12 08:57

Barbucha: UNICEF udava, ze prima podpora programu je cca 90%. pouhych necelych 10% je podpora a administrativa. UNICEF povazuji za jednu z nejserioznejsich moznosti, jak darovat penize.P.

P., opravdovy P.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.4.12 09:09

Jinak ja si ted oblibil mikropujcky, mam dojem, ze privedou na mizinu mne. Btw - se mi zda, ze tu nevidim vse, to se ted musi clovek zase registrovat, ze…

Opravdovy P.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.4.12 09:14

Tak uz registrovan a omlouvam se za spamovani.

swead
19 příspěvků 10.7.12 21:54

Ahoj, já jsem pro charitu. Mám zadaný trvalý příkaz a každý měsíc přispívám na DobréhoAnděla. Přesně vím, komu pomáhám a jaké osudy ti lidé mají. Víc tíhnu k tomu pomáhat lidem tady u nás v ČR. Občas pošlu DMS na kuře nebo pokud je nějaká přírodní katastrofa, tak mě to nenechá chladnou.

Jdu dočíst diskuzi, abych byla v obraze.

Charlene
282 příspěvků 10.7.12 22:37

Jsem k většině farmářskejch trhů dost skeptická. Největší problém vidím v tom, že je nikdo nekontroluje. Nikoho nezajímá, kde to co prodávají vzali - takže zatímco v obchodě je vcelku přísně kontrolováno obsahy pesticidů, u prodejce na trhu je to všem jedno. Pokud bych se rozhodla si na zahrádce pěstovat jablíčka, dva dny před sklizní je postříkala nějakým sajrajtem s ochranou lhůtou 42 dní, na trhu je klidně můžu prodat (a děje se to…).
Moc ráda bych si kupovala zdravou, chutnou zeleninu a ovoce na trzích, ale tohle mi hodně vadí :(

MP Barbucha
3716 příspěvků 10.7.12 22:41

@Charlene
Přesně! A na trzích jsou běžné například stánky s exotickými oříšky a tak dále… Nechápu, že to lidé kupují.

Charlene
282 příspěvků 10.7.12 22:57

Protože jsou hloupí. Přítel ve skleníku na hnoji pěstuje rajčata (papriky, okurky…). Všechno to uzraje naráz, je toho moc, tak to občas za drobnou úplatu přenechává sousedům. Jedna sousedka se na to ovšem odmítá jen podívat, domů kupiju jen bio výrobky. A proč nechce jeho rajče? Protože bio výrobky přece nejsou hnojené! Ničím, ani hnojem. Nad tím mě zůstává skutečně rozum stát.
Každopádně, bio zemědělství se mi taky nelíbí ani za mák. :D

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.8.12 22:25

@JarkaJar Nerozumná snaha odradit od antikoncepce. Ráda bych se k tomu maličko vyjádřila. Pokud je někdo katolík, tak žije podle celého učení - takže sex před svatbou ne, stejně tak nevěra. Takže kdyby šlo o tohle, rozhodně by HIV nebylo tak rozšířené. Pokud není, pak ho asi ani pravidla týkající se antikoncepce nezajímají.

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.8.12 22:41
@Anonymní píše:
@JarkaJar Nerozumná snaha odradit od antikoncepce. Ráda bych se k tomu maličko vyjádřila. Pokud je někdo katolík, tak žije podle celého učení - takže sex před svatbou ne, stejně tak nevěra. Takže kdyby šlo o tohle, rozhodně by HIV nebylo tak rozšířené. Pokud není, pak ho asi ani pravidla týkající se antikoncepce nezajímají.

A cirkev a jej odmietanie antikoncepcie má najväčší podiel na rozšírovaní AIDS v Afrike.

eliza93
84 příspěvků 15.8.12 00:02
"Nadace"

Co jsem tak pročítala hlavně na první stráce, tak tu má spousta lidí podobné názory jako já.. takové ty střízlivé, ne naivní.. Proto bych se spíš ráda podělila o své zkušenosti o tom, jak se charita zneužívá. Jeden známý (přítel bývalé spolužačky) si založil Nadaci Kapička, která přispívá prakticky na cokoliv, jak ušlechtilé.. až na to, že podplácí tiskárnu, aby tiskla nepoměrně víc jejich upomínkových předmětů, než přiznají, že nemají ani zapečetěné kasičky, že jejich brigádníci stojí před kdejakým obchoďákem a mohou si nechávat „dýška“ od přispívajích (spolužačky se dost nahlas chlubily, jak si za pár hodin před supermarketem vydělaly litra).. a že známý si za dobu fungování nadace (tenkrát asi rok) vydělal na nové audi.. a určitě není jediný, kdo podobné praktiky provozuje.
K přispívání bezdomovcům.. pravidelně prakticky od dětství potkávám u nás asi dva, často s cigárem v hubě a krabičákem v ruce..

Příspěvek upraven 15.08.12 v 00:14

Eirean
244 příspěvků 15.8.12 00:04

@eliza93 Tady v UK se pohybuje mraky bezdomovců se psy. Už jsem dvakrát koupila psí konzervu a dala jim ji. Měla jste vidět jejich překvapený výraz.

Park
444 příspěvků 15.8.12 09:13

Tam kde bydlím často postává jedna mladá slečna. Prodává snad uplně všechno, od plyšáčků pro nevidomé děti, až po klíčenky na podporu disidentů v Barmě. Nedávno se také ptala jestli znám greenpeace… je zřejmě, podle vzhledu, trochu postižená. Je mi ji líto, takže až do teď jsem si to vždy od ní kupoval, přestože bylo jasný, že byznys kterýmu slouží nebude tak úplně košer. Teď už to ale dělat debudu, protože na Audi bych někomu z vyššího menedžmentu neziskové organizace nerad přispíval…
Dále dávám peníze a staré oblečení bezdomovcům, v zimě jídlo.

eliza93
84 příspěvků 15.8.12 10:29

Víte co je na tom nejlepší, to vlastně neni žádnej vyšší management, to je takovej mladej floutek, co na tenhle podvod „přišel sám“

Jetthro
1130 příspěvků 15.8.12 11:17

Kdyz po me na ulici nekdo s kasickou chce penize na deti s rakovinou/postizeny deti/deti v decakach/blabla..tak se, pokud mam cas, dotycneho ptam, pro jakou organizaci to vlastne pracuje a jestli vi presne, kam ty penize pujdou a jestli se pak da nejak dohledat ze dana organizace penize skutecne poskytla. Pokud misto odpovedi dostanu blekotani, ze „no prece na ty nemocny deti“, tak jim nic nedavam..

Jediny, na co se necham utahnout, jsou knihy - asi pred mesicem me zastavila takova mila slecna s tim, jestli mam rada knihy, takze jsem jako knihomol nadsene odpovedela ze samozrejme..no nakonec to byla nejaka krisnacka a snazila se mi vnutit jejich literaturu, tak jsem ji aspon dala dvacku na podporu tisku :))

A jinak, doufam ze to neni nejak proti pravidlum, ale milovniky psu bych chtela upozornit na Dogpoint (http://www. dog-point. cz/). Jedna se o obcanke sdruzeni ktere provozuje utulek a momentalne shani novy pozemek a zatim fungujou na domacich depozitech. Takze pokud si chcete poridit psa nebo jim pomoct treba nejakym prispevkem, krmenim, hrackama pro psy, nebo jenom sledovat jejich cinnost..budou moc radi :) (Jednoho z vedoucich clenu osobne znam, zisk z toho nemaji absolutne zadny a delaji to ciste z lasky ke zviratum.)

Mylady2
12413 příspěvků 15.8.12 11:29

@eliza93 A jste si si jistá? Máte k tomu nejaké poklady? Lidé v Česku jsou velmi významně nepřející a závistiví… Ne vždy to musí být tak jak píšete.
Zatím jsme podpořili jen kapku naděje, sdružení vozíčkářů a UNICEF;-)

eliza93
84 příspěvků 15.8.12 11:57

@Mylady2 Tak na papíře samozřejmě ne, všechno ústně, ale toho člověka osobně znám a není to zrovna typ, který by nezištně pomáhal druhým. Především nezapomenu na to, jak se jeho přítelkyně a jiní kasali, kolik to vynáší. Jinak.. http://www.facebook.com/…zeni.kapicka?… myslím, že už jenom po pročtení zdi si každý udělá názor.

Normálnítřicítka
50 příspěvků 15.8.12 17:52

Co se týká charity v Africe, nemyslím si, že by měla ( teda kromě vzdělání ) nějaký efekt. U Afrických národů se musí nejprve změnit mentalita lidí, kteří jsou ve většině případů zvyklí pouze brát a nic pro to nedělat. Takové to: Mzungu, give me money… Já osobně si myslím, že místní obyvatelstvo zdeformovala práve ta falešná humanita, která začala být od orčité doby populární. Takže za mě určitě podporovat vzdělání Arfických lidí. Posílání peněz nic nezmění.
Já přispívám na organizace u nás - třeba na výcvik asistenčních psů, konto Paraple, Kuře atd…

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.8.12 18:03

No dobře, ale když se tam zrovna koná nějaká humanitární katastrofa, není na vzdělávání čas. Pak snad není nic proti ničemu poslat peníze na jídlo či vodu, a to honem?

kacenka.smile
428 příspěvků 15.8.12 18:06

Bytostně nesnáším, když mě někdo osloví na ulici a chce po mě peníze na jakoukoli organizaci, která pomáhá. Ne, prostě nikomu své peníze takto nedám.
Jsem studentka, vydělávám jen z brigád, mamka mě podporuje, takže zatím peníze na charitu nevydávám, alespoň ne pravidelně. Když už, tak přispěju na místní sbírky - útulek pro psy, sbírka na postižené dítě /znám jeho tetu/ apod. Co se týká např. Afriky, před rokem či dvěma mě zaujala akce v nějakém supermarketu, kde zařadili africké výrobky (např. víno), jejichž koupí se podporuje africké hospodářství. Líbí se mi spíš tento způsob pomoci Africe, než tam jen posílat peníze a jídlo, které prý častěji skončí v rukou povstalců, než těch hladovějících.

Opravdovy P.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.8.12 18:44

@Normálnítřicítka promiňte, ale jste mimo. A co podle Vás vůbec jsou „A(sic!)frické národy“? Najděte si některé společňosti provozující mikropůjčky anebo je zprostředkující (Kiva, Zidisha). Najdete tisíce lidí z Afriky, kteří chtějí podnikat. Tím myslí např. to, že si pořídí krávu a budou prodávat mléko. Nebo doma vaří a prodávají jídlo dělníkům. Prostřednictvím těch organizacím jim můžete půjčit nějakou částku - kterou Vám splácí. Mnoho z nich neumí ani číst a psát, ale zadarmo nic nechtějí. Určitě tam jsou ti, co chtějí jen brát, ale nevěřím, že jich je většina.

lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.8.12 18:50

@Opravdovy P. P - co psala třicítka je bohužel i názor lidí, kteří aktivně Africe pomáhají a mají to tam rádi. Nejsou tedy negativně zaujatí. V podstatě podobné postřehy jsem slyšela od lidí, co se angažují ve Fair Trade. Mikropůjčky, motivace, vzdělání - skvělé. Ale ta pseudohumanita v munulém století nadělala víc škody než užitku - ostatně jako všude.

Julinha
7 příspěvků 15.8.12 19:12

Po svém pobytu v Ghaně, (byla jsem tam na praxi v nemocnici), kde převládá názor, že my BÍLÍ(rozumněj Evropani, amíci i Japonci) MUSÍME, OPAKUJI MUSÍME pomáhat, protože jsme nechutně bohatí a celkově chodící peněženky, takže si skoro zasloužíme okrást…si myslím, že nejlepší je nechat Afriku svému vývoji. Ničíme jejich původní styl života, ničíme džungle, kde najdou vše co potřebují a děláme z nich žebráky… I tím, že tam posíláme peníze. Kde jsou hrdí Ashanti… Natahují ruce jako všichni… Lenost je jejich přirozenost a (s čestnýma vyjímkama) je zítřek vůbec nezajímá. Bůh (a běloši) se přece postará… A přitom to je zdroji bohatá země ropa, zlato…Jenže oni se o to nechcoouneumí postarat. Budovy, které za něco stály postavili kolonizátoři…

Mylady2
12413 příspěvků 15.8.12 19:22

@Julinha Souhlasím…

Opravdovy P.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.8.12 21:32

K Africe:
Neničíme (my = „civilizovaní“, většinou bílí, většinou muži) jejich styl života, ten už jsme dávno zničili. Oni se nás před nějakými šesti sty lety neprosili, abychom tam jezdili. Neřekl bych ani, že byli zvlášť nadšení, když jsme z nich nadělali kolonie. A celkem nedávno (a asi i pořád) je ničíme spíš tím, že podporujeme tu jednoho diktátora, tu jiného (ti zas o to prosili dost vehementně). V džungli už dávno nic nenajdou, leda tak ti z ještě pár relativně nedotčených kmenů. To, co nazýváte tou pseudohumanitou, je (bylo) vedené určitým pocitem viny – čímž to NIJAK nehájím, sám názor na tyto „pomoci“ vyhraněný nemám (nemůžu být odborník na všechno, haha), spíš myslím, že je nutné to vidět v souvislostech. A že se na tom vždycky někdo chtěl a chce napakovat, je taky pravda. Nicméně když statisíce lidí musí kvůli jiným lidem opustit svou zemi a umírají hlady někde v uprchlickém táboře, poslat jim pár stovek/tisíc beru jako akt skutečné humanity (dříve se tomu říkalo milosrdenství), zvlášť když vím, že třeba Člověk v tísni a z valné části UNICEF to doručí na místo. A i kdyby ne, mohu mít pocit, že jsem pro to udělal alespoň něco, co jsem mohl. Možná to bude znít jako klišé, ale mne opravdu máma, který umře dítě hlady (každá máma, který umře dítě) v klidu nenechává. Jinde se tu dohadujeme, jestli necháme dítě v letadle poslouchat nahlas dévédéčko, aby – chuďátko – netrpělo, ale tady mávneme rukou.

Osobně ale také preferuju investice do vzdělání (to dělá kromě jiného třeba právě UNICEF) a do podnikání prostřednictvím zmíněných mikropůjček. Mám takhle v Africe (i jinde po světě) několik desítek lidí, kterým jsem půjčil po pár desítkách dolarů, občas si s nimi napíšu, zjistili jsme s některými dalšími uživateli/uživatelkami, že některé z nich už bereme jako známé.

Opravdovy P.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.8.12 21:36

Doplnění:
píšeme tedy jen těm, co psát umí a mají přístup k počítačům. U ostatních to za nás dělají „field partners“. Mimochodem - ty peníze se jim posílají přes elektronické peněženky v mobilech. Takže jeden z našich dlužníků - masaj v tradičním obleku, tunelama v uších atd., má za pasem mobil, aby ty peníze dostal skutečně on. Poslat takové lidi zpátky do džungle už asi fakt nepůjde.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek