charita, rozvojová pomoc, fair trade, farmářské trhy apod.

Fotoalbum tématu (4) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další »
Opravdovy P.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.8.12 21:51

Abychom to trochu odlehčili a přiblížili tématu Pekla: tohle je jedna z věřitelek. Paní ze Senegalu, švadlena - jak se Vám líbí její produkce (stačí ramínkovat)?

MP Barbucha
3716 příspěvků 15.8.12 21:58

@Pavučinec plyšový Přesně tak - viz hladomor v Somálsku atd. Tam jsme s mužem poslali opravdu hodně, já jsem kvůli tomu nemohla spát. Mám asi příliš dobrou představivost, ale prostě vidím ty maminky, kterým umírají děti hladem a mají je úplně stejně rády jako já svoje děti. A nemohou za to, že nějaká pitomá vláda mohla hladomoru zabránit a že se část pomoci rozkrade. Člověk v tísni objevili v poušti několik tisíc uprchlíků a těm doslova zachránili život. Jsem ráda, že jsem na to přispěla.

Opravdovy P.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.8.12 22:04

@MP Barbucha Vidím, že jsme přispěli na úplně stejnou „věc“.

Ems
1482 příspěvků 15.8.12 22:54

Ačkoliv si myslím, že by se mělo pomáhat kde se dá tak nesouhlasím tím neustálým vyzdvihováním Afriky. Dětičky v Somálsku, v Čadu a tak podobně. Nejde o to, že by se jim nemělo pomáhat, ale opravdu mě štve, že lidi cpou peníze do pochybných organizací, kde nikdo neví kam ty peníze přesně jdou (ano jsou vyjímky) a uplně se zapomíná, že lidé kteří potřebují pomoct jsou i blíže. Jenže dokud se nesebere televize a nenatočí o tom reportáž tak se o to nikdo nezajímá. Je potřeba postavit plno bezbarierových domů, pořídit dětem vozíky nebo jinou lékařskou péči, která není vždy hrazená a další věci. Proč si lidi více všímají problémů daleko a nedořeší si ty vlastní?
Ad vzdělání v Africe. Je hrozně hezká myšlenka, že se postaví školy, pošlou se učitele a v Africe bude lépe. Problém je v tom že to nefunguje. Děti do těch škol mnohdy nechodí, ne že by nechtěly ale nemohou, drahé uniformy, drahé pomůcky nebo třeba to že když děti nebudou pomáhat rodičům na poli tak nebude dost peněz na to aby se celá rodina uživila (tohle se aspoň trochu začíná řešit v Latinské Americe ale jsou to ohromně nákladné projekty). První co se musí udělat je to, že se nebudou dospělý vykořisťovat, budou dostávat přiměřený plat (definovaný pojem ILO) tak aby ty děti do těch škol mohli poslat, aby děti mohli studovat více než 3 roky (což je průměr), dostali lepší práci více peněz a tím se rozbil „bludný“ kruh chudoby. To je ale bohužel utopie.

Eirean
244 příspěvků 15.8.12 23:02

@Ems Naprostý souhlas s názorem, že bychom se měli zaměřit hlavně na problémy ve vlastní zemi, kterých máme až nad hlavu a potom financovat,,afriku" (záměrně s malým a, pro hnidopichy, jako obecné označení). Hrozně mi vadí, že pokud se řekne dobročinnost, první co se lidem vybaví jsou nemocné děti-hladové děti-opuštěné děti. Mám ty malé tvory ráda, ale těch organizací je opravdu hodně a spoustu úspěšných, myslím si, že existuje spoustu oblastí, kde by byly peníze také potřeba, ale moc lidí tam nepřispívá, protože je přece lepší pomoci bezbrannému miminu než vořechovi se zlomenou tlapou..snad to tady lidi tak neberou, ale věřte mi, ve své každodenní praxi slýchám,,proč cpete takový prachy do těch koček, měly byste se radši starat o děti v ústavech/nemocnicích/…"

MP Barbucha
3716 příspěvků 15.8.12 23:04

@Ems
No vzhledem k profesi mého muže a k mým aktivitám myslím, že pomáháme doma dost. Jen bych prostě odlišila krátkodobou pomoc - přírodní katastrofa - hladomor, tsunami, zemětřesení atd. a dlouhodobou pomoc.
Jinak mně osobně se moc nelíbí adopce na dálku. Moji rodiče podporují jednoho chlapce v Indii a to je snad ok, ale obecně mi na tom vadí, že to vnucuje katolické vyznání. Dost často je prý adoptovaným dětem umožněno chodit do školy, ale pouze katolické. A to se mi nelíbí. Chci podporovat dítě a ne katolickou misijní činnost. Sama jsem křtěná katolička a v podstatě věřící křesťanka, i když církve obecně mi moc blízké nejsou, ale nevěřím na šíření víry a toho, že jedině to a to je správné.

Ems
1482 příspěvků 15.8.12 23:09

Ještě jedna věc UNICEF není nějaká neziskovka jako člověk v tísni. Je to program OSN… což znamená, že ano sežere hodně ale je to normální. Tenhle program například koriguje neziskovky, upozorňuje na problémy a ano pomáhá taky ale nejen. Stejně tak UNESCO, a podobné, tyhle věci nejsou zadarmo…

Jetthro
1130 příspěvků 15.8.12 23:15

@Eirean Souhlas..radsi poslu par stovek na utulek v Praze nez nekam do tramtarie. Nejak nemam ambice zachranovat svet, Afrika me zajima asi stejne jako africany zajima CR, takze kdyz uz nejaka dobrocinnost, radsi dam penize nejaky lokalni organizaci.

Opravdovy P.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.8.12 23:33

No, možná se nám vybaví Afrika (ale taky třeba Asie, střední a jižní Amerika) proto, že považujeme za vzdělání a/nebo život lidí za důležitější než toulavého psa/kočku. Názor, že by se mělo přispívat spíš na děti, než na kočky považuji za zcela legitimní, odvažuji se říct správný. Adorace zvířat oproti lidem v posledních letech je totálním převrácením hodnot, které naše civilizace uznává/uznávala posledních pár století. Občas – z nějaké perverze, sám se za to stydím – nakouknu do internetové diskuse pod článkem: vyhladovělý pes lidi dojímá víc než popálená romská holka (prosím nekomentujte to, mám v živé paměti, jak se tu některá (která?) diskutující hájila tím, že se jí také zvedá žaludek z toho, když vidí, jak zachází se zvířaty její příbuzní (tuším na Slovensku), ale ona to neřeší, nebo považuje za důležitější jiné věci, nebo co. Jen dejte červené, jinak budu mít potřebu to dále komentovat já – a mne to duševně vyčerpává).

Troufám si říct, že velká část lidí, co přispívá do Afriky (apod.), přispívá i u nás.

Ad vzdělání v Africe: UNICEF financuje třeba ty pomůcky. Problém, že nepracující dítě vlastně bere rodině zdroje, je známý, FairTrade se ho snaží trochu řešit (ano, vím, že některé FairTrade společnosti platí na den tak o dva centy víc než ty ostatní). Nemám v tom přehled obecně, ale konkrétní případ: předevčírem nám psal pán (z Keni), že za poslední půjčku nakoupil zásoby (nebo zvířata?), takže má větší obrat a už nemá problém se splácením školních poplatků pro svoje děti. Tak co nefunguje? Že pán lže? Tenhle stát – a mnoho dalších – po nás taky chce daně a pojištění – a taky mu věříme, že se o nás postará. Jak uvádíte, taky víme, že z části lže, ale co nám zbývá, než věřit.

Ad problémy ve vlastní zemi – co by za takové problémy v jiných zemích dali.

Že já nezůstal u těch vest…

RenaLange
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.8.12 23:37
@Jetthro píše:
@Eirean Souhlas..radsi poslu par stovek na utulek v Praze nez nekam do tramtarie. Nejak nemam ambice zachranovat svet, Afrika me zajima asi stejne jako africany zajima CR, takze kdyz uz nejaka dobrocinnost, radsi dam penize nejaky lokalni organizaci.

Jetthro Vy jste úžasná. Nejen krásná a chytrá ale máte i zdravý rozum:-).

Mylady2
12413 příspěvků 15.8.12 23:37

@Opravdovy P. Já bych byla nejšťastnější kdyby zrovna tu Afriku nejvice podporovali Ti co odtud pochází… Je mnoho úspěšných afro lidí:-) myslím že by se to slušelo!

Opravdovy P.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.8.12 23:39

@Mylady2 A vy „jako nějak“ víte, že ji nepodporují?

Ems
1482 příspěvků 15.8.12 23:39

@Opravdovy P. - Kdyby takovýhle konkretních případů bylo víc…:)

Mylady2
12413 příspěvků 15.8.12 23:44

@Opravdovy P. Ale no tak:-O já napsala že ji nepodporují? Čtěte pozorněji…

Eirean
244 příspěvků 15.8.12 23:46

Já bych asi začala obecným tvrzením, že si nemůžou být co do stránky ekonomické všichni rovni - je nereálné aby byly všechny země světa vyspělé jako např. Norsko, UK, Japonsko, takhle to prostě nefunguje.
Podle mne prostě patří nějaký ten přirozený propad k vývoji civilizace, hodně lidí mne možná za tenhle názor odsoudí, ale za situace, jaká nyní v Africe prostě neexistuje jiná možnost než se počet obyvatel přirozeně sníží - nemocí, hladem. Takový počet lidí jaký tam je dnes ten kontinent není schopen uživit, i kdyby tam nakrásně uměl každý pěstovat obilí a dojit krávy. To samozřejmě neznamená, že by se tam nemělo farmaření a vzdělání podporovat, to je základ, ale mám takový nevtíravý pocit, že zoufalé zachraňování každého podvyživeného/nemocného byť i dítěte nikam nevede. Berte to prosím trochu jako filosofický text.

Ad zvířena - víte, ono se to lehce řekne, když nepřijdete do styku s praxí. Víc mne prostě zamrzí kocour s rozsekanou čelistí a diabolkami v těle( pár týdnů stará akce), kterého osobně nesu na veterinu a zajišťuji další péči, než utonulé dítě na druhém konci světa, o kterém si přečtu v novinách.
Navíc někdo má prostě vztah k lidem, někdo ke zvířatům, někdo k duchovním hodnotám - a tato diverzita by měla zůstat zachována.

EDIT: Proboha, jak to po sobě čtu docházím k názoru, že i 3 týdny v UK stačily k totální destrukci mého slohového projevu v rodném jazyce.

Příspěvek upraven 15.08.12 v 23:48

RenaLange
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.8.12 23:48
@Jetthro píše:

Jako člověk který v Africe několikrát pobýval pracovně s Vámi souhlasím.
NIkdy bych tam neposlala peníze. Vše je byznys s lidským soucitem, ten nejšpinavější.

Opravdovy P.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.8.12 23:49

@Mylady2 Nenapsala, ale pak bych čekal jinou formulaci. Možná čtu tak pozorně, že v tom hledám smysl, který tam není.

Opravdovy P.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.8.12 23:56

Tak jo, já v téhle debatě končím, nejsem schopen vést úvahu nad zachraňováním každého podvyživeného dítěte v „tak trochu jako filosofickém“ duchu.

Eirean
244 příspěvků 15.8.12 23:57

@Opravdovy P. Chtěla jsem tím naznačit, že tohle je velmi diskutabilní téma, nic víc.

MP Barbucha
3716 příspěvků 16.8.12 00:07

@Eirean
Až budeš mít dítě, pochopíš to možná líp. Představa, že někde umírá dítě, zbytečně, jen proto, že nemá dost jídla, to je pro mě prostě strašné. A nějaká politika a populační exploze mě v tu chvíli vůbec nezajímá. Pro mě má jeden lidský život vyšší hodnotu, než jakákoliv teorie o čemkoliv. Je to možná naivní a jednoduché, ale už jsem prostě taková.

Eirean
244 příspěvků 16.8.12 00:12

@MP Barbucha No proč ne, i takoví lidé jsou potřeba. Já jsem (bohužel) pragmatik a pesimista. O tom, že lidský život je tou nejvyšší hodnotou snad ale nemusíme vést diskusi, to je jasné. To, jak se k té hodnotě stavíme je už věc každého :)

Jetthro
1130 příspěvků 16.8.12 00:14

No, ja kdyz to reknu na plnou hubu a jednoduse, tak ta planeta taky neni nafukovaci, ze jo..stejne jako u zvirat ti slabsi jedinci ve stadu nebo smecce nakonec umiraji, tak to driv fungovalo i u lidi..ovsem ted, kdyz mame moderni medicinu, jsme schopni dlouho udrzovat nazivu lidi, kteri by jinak byli mrtvi, protoze by se o sebe nedokazali postarat nebo by je zabila nemoc (at uz jde o lidi stare, nemocne, postizene, se selhavajicimi organy, rakovinou, whatever..). Ma to samozrejme sva pozitiva (budete mit dyl babicku, muzete dostat novy organ kdyz vas nefunguje,..) ale ma to podle me i sva negativa. Vemte si treba takove zvire v divocine, ktere ma napriklad nejaky zanet na mozku - trpi bolestmi, nevi co je zpusobuje, je agresivni, casem na to zemre, ostatni zvirata se mu bud vubec nebudou snazit pomoct, nebo casem prestanou, protoze je zacne napadat kvuli tomu, ze si je spoji s tou bolesti. Clovek ale takoveho jedince bude nakladne lecit, treba uspesne, treba ne. Je to proste prirozeny vyber, nekdo je silnejsi a ma stesti byt zdravy, nekdo ne. Tohle je urcite tema na uplne jine uvazovani a diskuzi nez internetove forum, ale v jadru je to jeden z duvodu, proc me treba HIV v africkych zemich nejak netankuje..

saryvary
681 příspěvků 16.8.12 08:27
@MP Barbucha píše:
@Eirean
Až budeš mít dítě, pochopíš to možná líp. Představa, že někde umírá dítě, zbytečně, jen proto, že nemá dost jídla, to je pro mě prostě strašné. A nějaká politika a populační exploze mě v tu chvíli vůbec nezajímá. Pro mě má jeden lidský život vyšší hodnotu, než jakákoliv teorie o čemkoliv. Je to možná naivní a jednoduché, ale už jsem prostě taková.

Já děti mám, miluji je nadevše, přesto, ač se to sem úplně bojím napsat, přispívám pouze na zvířátka.

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.8.12 08:39

@MP Barbucha Je to tak. Navíc si uvědomuji, že na tom, že žiju v blahobytu, nemám absolutně žádnou zásluhu, jenom jsem měla kliku a narodila se na dobrém místě planety. Takže mileráda občas odepřu sobě či svým rozmazleným ratolestem nějakou tu zbytečnost a pošlu ty peníze raději někam, kde takové štěstí neměli.

MP Barbucha
3716 příspěvků 16.8.12 09:07

@Pavučinec plyšový
Mám to stejně. Pokud někdo nepřispívá, ok, je to jeho věc. Máme svobodu. Ale názory, jaké tady předvádí Jethro, to je hrůza číst - pseudovědecká demagogie, kterou si obhajuje to, že je vlastně dobře, že ty děti pochcípají jako zvířátka…
S vědou to nemá nic společného (mám vystudovanou antropologii a něco málo o tom vím) Je to jen a pouze pitomá demagogie. Každý se prostě s frustrací doby a s utrpením, kterému nemůžeme zabránit vyrovnáváme jinak.
Někdo se snaží pomáhat spoň trochu a je stejně neustále frustrován, že nemůže zachránit všechny (můj případ), někdo si to zase zracionalizuje a pomáhá zvířátkům. Myslím, že obojí je reakce na tu přeinformovanost a denodenní vystavení zprávám o utrpení z celého světa.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek