Chci váš názor. :)

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.9.13 18:50

@Judith11 Samozřejmě to je tím, navíc se k tomu připojuje i neschopnost pochopit psaný text, pokud obsahuje něco složitějšího než čtyři věty holé a dva smailíky, a v důsledku toho je tristní nejen vlastní gramatika, ale i slovní zásoba a vyjadřovací schopnosti.
Flákání na internetu tomu nasazuje korunu, protože tady (míněno tady na internetu, peklo sice taky není žádný spolek Zeyerů a Čapků, ale pořád si drží velmi slušný vyjadřovací průměr)píše blbě každý druhý a tím pádem se všelijaké zhovadilosti vesele fixují a přenášejí dál. Za „by jsme“ by si ještě nedávno každý ruce urazil, normální člověk by napsal buď správně bychom nebo dejme tomu bysme. Seznam pravopisných, gramatických a stylistických chyb, které se pomalu mění v něco jako jako „normálka, woe“, by mohl být téměř nekonečný, ono už to tady mockrát bylo.

razorblade
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.9.13 19:04

@Giulietta jj presne tak. protoze ty saty potrebuji dotahnout barevnost a kyc uplne dokonce. slecna na vasem obrazku by ty saty snesla s prehledem. ted si je ale predstavte na decentne nalicene slecne s urousanym drdulkem z vlasy barvy mysi sedi - vypadala by, jako kdyz si je pujcila od babicky

Ness
84 příspěvků 6.9.13 19:15
@stricc píše:
@Jayni Máš pravdu, nemá. Já se pořád tvářím, že jsem tu větu o prostitutkách jako neviděla. Ale ještě chvíli a vyšumím.

A nemohla bys mi ji vysvětlit? Já to nějak nepochopila (hlavně slečnin komentář), silně mi v tom brání ta nelogická větná stavba. Ale já jsem taky plytká jak talíř a chodila jsem sice taky na gympl, leč jen obyčejný.

Jinak slečnu vítám, čtení jejich příspěvků mne poměrně dobře léčí z výčitek, že stále bojuju s klávesnici a edituju jako trotl skoro každý příspěvek, neb mi tam občas chybí nějaké písmenko :-)

EDIT: no prosím, jako bych to neříkala…

Příspěvek upraven 06.09.13 v 19:30

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.9.13 19:18

@Ness Já se zejména ve světle následujících příspěvků nějak nemůžu zbavit dojmu, že ta holka prostě používá náhodná slova, co jí slina na klávesnici přinese. A nedělej si z jejího vzdělání šoufl ;)

Ness
84 příspěvků 6.9.13 19:28

@Judith11 Souhlasím, ale pozor, funguje to oběma směry - co jsem začala číst fanfiction, tak se mi gramatika dost zhoršila. Teď už vím teda proč, holt autorky to nepíšou úředně, žejovoe…

@stricc Já to ale myslela zcela vážně, na netu jsem teda viděla a četla už leccos, ale tu poslední větu o prostitutkách nejsem s to rozklíčovat…

Obecně bych vyjádřila domněnku, že se může jednat o trolla, neb tak blbej snad nikdo být nemůže. Ovšem tak i tak, je vám všem doufám jasný, že tuhle diskuzi admin blokne, páč se nevyjadřujeme k tématu, že jo?

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.9.13 19:32

@Ness Ale s tým trolom máte asi pravdu. Ináč by slečna postovala celý obrázok a neorezala by hlavu a nohy. Tým pádom by bolo hneď jasné o aký štýl oblečenia ide.
http://ecx.images-amazon.com/…._SX385_.jpg

budox
619 příspěvků 6.9.13 19:44

Já bych v nich ven šla, vzbuzují ve mě pocit svěžího letního rána

Cervenej_cudlik
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.9.13 19:46
Mě se líbí

Mně se líbí, kašlete na okolí, jsou krásné, já nosím běžně šaty které ostatním nesedí a věčně si všímám, že na mě lidí koukají - berte to pozitivně, kdybyste se náhodou ztratila, tak zatímco holku v riflích a mikině si nikdo nezapamatuje, tak dámu v modrým květovaných šatech určitě ano :)

Dalmitka
1840 příspěvků 6.9.13 19:56

No ja sa nestačím diviť - doteraz som si za celý svoj dlhý život myslela, že človek sa slovne vyjadruje vždy a všade rovnako - aspoň ja to tak robím. A je jedno, či píšem ministrovi /naozaj/, či na Módne peklo :-), alebo neformálne rodine či známym. No nič - asi prehodnotím svoj doterajší postoj :-), zdá sa, že nie som dostatočne „trendy“.

verulenka
3336 příspěvků 6.9.13 19:57

@Cervenej_cudlik Dámu? Dámu nedělají jen šaty, že? Ale věřím, že zakladatelka by byla nezapomenutelná ze zcela jiného důvodu, ať by oblékla cokoli. Alespoň doufám, že její projev není dnešním standardem.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.9.13 20:02

@Ness no… kdybych to převedla do běžné řeči bez použití cizích slov a trochu upravila rozhozenou syntax… tak by to možná smysl dávalo. Ale tu svoji interpretaci sem nemůžu napsat, to bych dostala ban jednou pro vždy :-)

Gräfin
2642 příspěvků 6.9.13 20:04

@stricc tak to nějak zaobalte

rice
356 příspěvků 6.9.13 20:09

Pošlete sem SVOJÍ fotku, ve stylu, v jakém zamýšlíte tyhle šaty nosit, jinak se vám nedostane žádného užitečného komentáře. Sama asi tušíte, že celkový dojem vytváří i ostatní věci a u těhle šatů to platí dvojnásob, jelikož se dají vecpat do několika oděvních stylů.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.9.13 20:13

@Gräfin ale upozorňuju, že je to jen hypotéza, a čert ví, co tím vlastně chtěl básník říci. Napadlo mě, jestli náhodou nechtěla předřečnice vyzvat, ať mluví o šatech a ne o gramatice, a přitom je oslovit ne zrovna lichotivě nějakým tím fujslovem, od kterýho teda radši nebudu psát ani iniciálu, a taky to chtěla nějak zaobalit. Jenže syntax na tom prestižním gymnáziu možná vůbec neberou, sloh je jen jednou za čtrnáct dní a stejně mají každou chvíli supl, tak jak se po chudince může chtít, aby napsala tak dlouhou větu s použitím relativně složité stylistické figury a nezvorala ji.
Ale třeba jsem úplně vedle.

Zoe
316 příspěvků 7.9.13 09:21

@Jayni Šaty klidně v létě noste, jsou krásné, ale celé oblečení je třeba doladit vhodnými doplňky (přidat vhodnou čelenku, kabelku, boty). S černými botami to není ono.

P. S. Za sebe vám doporučuji napsat slohovou práci na téma Zdvořilost není zbabělost, ale projev úcty k druhým lidem. Nebo se aspoň nad tím zamyslete.

Morže
1094 příspěvků 7.9.13 11:07

Mě ty šaty připadají pěkné. Já bych je normálně nosila, ať už se jedná o jakoukoliv školu.

Jinak pro ostatní pekelnice: Vy ste fakt tak utýpané, až to bolí.

ima
247 příspěvků 7.9.13 11:32
@Zebra33 píše:
@Jayni - prominte, ale pokud napisete, ze chodite na prestizni gymnazium, kde mate navic jednicku z cestiny, a pak sekate gramaticke chyby jednu za druhou, vcetne shody podmetu s prisudkem (to je fakt skolacka chyba), tak si koledujete o to, ze si na vas nekdo z diskutujicich smlsne :)Příspěvek upraven 06.09.13 v 17:12

Jen pro pořádek - jde o shodu přísudku s podmětem (koncovku přísudku určuje rod podmětu, ne opačně).

Ness
84 příspěvků 7.9.13 12:34

@ima Já jsem strašně zvědavá ženská, takže mi to nedá zeptat se - proč? Teda jako proč to musí být takhle, odkud to máte? Stačí třeba odkaz…
To není rýpání, mě to opravdu zajímá, já totiž měla doposud za to, že je to stejně jako u sdělení „Jana chodí s Karlem“/„Karel chodí s Janou“ úplně šumák a sdělení je to v obou případech stejné, popravdě mám zafixované taky shoda podmětu s přísudkem a netušila jsem, že to pořadí co s čím to nějak významově ovlivňuje?

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.13 12:53

@Ness shoda podmětu s přísudkem se běžně říká, asi protože se zafixovalo, že nejdřív obvykle přijde podmět, potom přísudek. Podle mě to není špatně, smysl sdělení je jasný a jako vzájemná shoda, jak píšeš, to pro běžné účely stačí. Ale striktně vzato je pravda, že koncovka přísudku se řídí rodem podmětu, takže fakticky se opravdu přísudek musí shodovat s podmětem, nikoliv naopak.

ima
247 příspěvků 7.9.13 13:00
@stricc píše:
@Ness shoda podmětu s přísudkem se běžně říká, asi protože se zafixovalo, že nejdřív obvykle přijde podmět, potom přísudek. Podle mě to není špatně, smysl sdělení je jasný a jako vzájemná shoda, jak píšeš, to pro běžné účely stačí. Ale striktně vzato je pravda, že koncovka přísudku se řídí rodem podmětu, takže fakticky se opravdu přísudek musí shodovat s podmětem, nikoliv naopak.

Možná se to běžně říká, ale je to blbě. Shoda přísudku s podmětem je termín. Jinak s vámi souhlasím.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.13 13:05

@ima Já vím, podmět je přísudku v tomhle smyslu nadřazený, nikoliv rovnocenný. Brala jsem to tak, že nejlepší je znát přesný termín a umět pravidlo správně používat, není o nic horší znát nepřesný termín, ale pravidlo taky používat správně, dokonce i nemít ponětí, jak se tomu říká, a psát správně, je pro běžného uživatele jazyka v pohodě. Znát termín přesně nebo nepřesně a napsat to správně, jen když si při zvláštní příležitosti připomenu pravidlo a dám si pozor, to už je o dost horší. Ještě horší je nemít ponětí, jak se to správně píše, a nejhorší je, když je to někomu úplně jedno. :-)

ima
247 příspěvků 7.9.13 13:05
@Ness píše:
@ima Já jsem strašně zvědavá ženská, takže mi to nedá zeptat se - proč? Teda jako proč to musí být takhle, odkud to máte? Stačí třeba odkaz…
To není rýpání, mě to opravdu zajímá, já totiž měla doposud za to, že je to stejně jako u sdělení „Jana chodí s Karlem“/„Karel chodí s Janou“ úplně šumák a sdělení je to v obou případech stejné, popravdě mám zafixované taky shoda podmětu s přísudkem a netušila jsem, že to pořadí co s čím to nějak významově ovlivňuje?

V případě „Jana chodí s Karlem.“ k sobě přiřazujete dvě podstatná jména a tam je to opravdu skoro jedno. V případě „Děvčata chodila.“ se jedná o to, že chcete sdělit, že děvčata prováděla nějakou činnost. A tvar přísudku musíte zvolit podle toho, jakého rodu a čísla je podmět - "Děvčata chodila. Chlapci chodili. " Takže se shoduje přísudek s podmětem, protože podmět určuje ten tvar přísudku. Jde o jazykovědné termíny - shoda, řízenost, přimykání - vyjadřují vztahy ve větné skladbě.

ima
247 příspěvků 7.9.13 13:08
@stricc píše:
@ima Já vím, podmět je přísudku v tomhle smyslu nadřazený, nikoliv rovnocenný. Brala jsem to tak, že nejlepší je znát přesný termín a umět pravidlo správně používat, není o nic horší znát nepřesný termín, ale pravidlo taky používat správně, dokonce i nemít ponětí, jak se tomu říká, a psát správně, je pro běžného uživatele jazyka v pohodě. Znát termín přesně nebo nepřesně a napsat to správně, jen když si při zvláštní příležitosti připomenu pravidlo a dám si pozor, to už je o dost horší. Ještě horší je nemít ponětí, jak se to správně píše, a nejhorší je, když je to někomu úplně jedno. :-)
:-) Jasně. Však jsem taky psala, že je to jen pro pořádek. :-)
ima
247 příspěvků 7.9.13 13:14

Toto už je úplně mimo téma:
On je totiž zakopaný pes asi v tom slově shoda. Logické je, že když se A shoduje s B, tak se taky B musí shodovat s A. Proto taky by bylo logické, že shoda přísudku s podmětem je totéž, co shoda podmětu s přísudkem. Takže možná, že jazykovědci, kteří tento termín vymysleli, nebyli úplně přesní. Nicméně je to už termín a existuje jen jako shoda přísudku s podmětem. :-)

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.13 13:20

@ima Tak on když si člověk prakticky uvědomí, co to dělá, tak je to jasné, a nepřesnost termínu v běžné řeči tolik nevadí, lidi to i tak chápou správně (kromě studentů prestižních gymnázií). Když chci napsat něco o Evě, Kláře a procházce, napíšu Eva a Klára se procházely. Kdybych začala Procházeli se… chtěla dodržet shodu a přitom nadřadila přísudek podmětu, musím si tam dosadit Pepíka s Honzou a rázem jsem někde úplně jinde :-)
Tohle je právě taková věc, která se častým správným používáním jazyka aktivním i pasivním (výše zmíněné čtení) obvykle zautomatizuje tak, že znát přesný termín pro běžného uživatele už ani není nutné.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek