Chci váš názor. :)

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Barbyl
1472 příspěvků 7.9.13 13:30

@Jayni Shoda prisudku s podmetem…muzete Mit guess uplne vsechno, ale vas guess, ze nepouzivat spisovny jazyk je ok, je uplne mimo. To je take prvni dojem a to saty nespravi.
Edit: koukam, ze se nad tim shoduje vetsina pekla…:)

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.13 13:33

@Barbyl Asi bych už ani neplýtvala luštěninami. Vysvětlovat něco takového holce, která má hokej i v tom, co je spisovně, co je nespisovně a co je prostě blbě, je úmornější než to příslovečný házení hrachu.

Barbyl
1472 příspěvků 7.9.13 13:41

@stricc Jo ja uz se jdu vratit k literature:) Jen doufam, ze takovych Ted nejsou plne skolni lavice…

ima
247 příspěvků 7.9.13 13:41

@stricc Samozřejmě, že je důležitější pravidlo správně používat, než znát jeho přesnou formulaci - to je dobře vidět například u vyjmenovaných slov - většina mých studentů( nikoliv ovšem prestižního gymnázia :-) ) je už odříkat neumí, ale chyby v nich přesto skoro nedělá.

ima
247 příspěvků 7.9.13 13:43
@Linie píše:
Ima: http://www.mojecestina.cz/…-s-prisudkem

No, mají to blbě. :-)

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.13 13:44

Povodne som chcela na tento blog prispievať v češtine, aby som sa zlepšila v českom písomnom prejave. Som rada, že som to neurobila. :-D

ima
247 příspěvků 7.9.13 13:56
@Giulietta píše:
Povodne som chcela na tento blog prispievať v češtine, aby som sa zlepšila v českom písomnom prejave. Som rada, že som to neurobila. :-D

Proč? Vy přece nemáte jedničku z češtiny na prestižním gymnáziu. :-)

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.13 14:24

@ima Ja som totiž ani netušila, že zhoda podmetu s prísudkom nie je to isté čo zhoda prísudku s podmetom. A to česky čítam už asi viac ako slovensky.

ima
247 příspěvků 7.9.13 15:02

@Giulietta Právě proto byste možná byla jedním z těch mnoha případů, kdy znalost pouček není potřeba. :-)

Agrafína
251 příspěvků 7.9.13 15:33
@Jayni píše:
Když píšete kamošovi nebo známé, taky tam nasekáte plno chyb a nelámete si s tím hlavu

Ne.

Oveeec
3012 příspěvků 7.9.13 19:51
@Jayni píše:
Ty jo, mí chytří kamarádi, mi vždycky v smskách píšou bez háčků, čárek a v češtině mají za jedna a nelámou si s tím hlavu. V dnešní době vás může zaměstnavatel propustit do tří měsíců bez jakéhokoli důvodu, schválně jestli by tím byli i gramatické chyby. Já se tady fakt bavím, napíšu podstatu věci, najde se tady někdo, kdo se chytí něčeho jiného a už to jede. Byla bych radši slyšela názory na šaty a ty tady mi plno z vás doporučuje, tak v nich vyrazím ven. :)

Mě by fakt jenom zajímalo, proč dá víc práce napsat „chyby byly“ než „chyby byli“, a proč tím pádem je druhá verze vhodná pro kamarády a první spíš do lejster a tak. Možná se to tak učí na tom prestižním gymnáziu. A možná je ta druhá verze vhodná jenom pro ty chytrý kamarády.

Kaama
116 příspěvků 7.9.13 20:01

@Oveeec třeba je to způsob, kterým slečna dává najevo, jak je nad věcí :)

Karja
4837 příspěvků 7.9.13 20:42

Tak já nevim, ještě můžeme připustit, že slečna odchodila zatím jen primu, budiž jí teda odpuštěno.
Jinak si slečna asi spletla nespisovnou češtinu s hovorovou, to je celkem rozdíl, ne?

Já jsem nechodila na prestižní gymnázium, ale na gymnázium v největšim zapadákově, všichni se oblékali u vietnamců, avšak mělo to dobrý vliv na naší gramatiku:-). Takže vím, do jaké školy jednou nacpat děti - hlavně ne do prestižní:-D

Jo, co se týče těch škol, tak nedávno jsem viděla v metru reklamu na soukromou VŠ, nabízející „zákaznický přístup ke studentům“. Co to jako sakra je?

Oveeec
3012 příspěvků 7.9.13 21:04

Člověku, kterej vymyslel zákaznickej přístup ke studentům, ordinovat klystýr a svěrací kazajku. Ne. Nejdřív svěrací kazajku, pak klystýr.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.13 21:48

@Karja Já jsem viděla reklamu na VŠ, u které jsem málem spadla z eskalátoru. Byla tam nějaká strašně stupidní otázka, já už nevím, co přesně, ale něco v tom duchu jako, jakou značku bruslí používá Jágr, a u toho „kdo má vysokou školu, ví víc než ostatní, pojďte k nám studovat“. Těch plakátů bylo víc a každá ta otázka byla jiná a všechny takhle strašlivě blbý.
Jinak co se týče té hovorové a nespisovné češtiny: „velmi vás obdivuji“ je spisovně, „moc vás obdivuju“ je hovorově, „vobdivuju vás“ je obecná čeština, „já vás žeru“ je už na hranici argotu. Toto všechno je pravopisně a gramaticky správně, záleží jen na vhodné příležitosti použití, zatímco „velmy vás obdivuji“ je prostě špatně.
Dost mě překvapuje, kolik lidí si plete nespisovnou češtinu s češtinou v jakémkoliv stylu, ale s chybami.

Karja
4837 příspěvků 7.9.13 22:24

@stricc Aha, aha. Já v tom nemám vůbec pořádek. Hovorová je tedy mluvenou formou spisovné češtiny (to si ze školy ještě pamatuji). A mezi nespisovnou češtinu tedy patří obecná a argot. A ty úplný gramatický nesmyslnosti se prostě nikam nezařazují? Už v tom chci mít nadobro pořádek!:-)

Co se týče těch soukromých VŠ mé kamarádce vyprávěla učitelka, která učila na soukromé, jak psali test. Studenti se samozřejmě předtím ptali, z čeho to bude. Tak jim to zhruba řekla a předtím zavtipkovala ve smyslu " nooo na začátku napíšete něco o mě". No a pak v den testu našla u studentky tahák, na kterém měla studentka napsaný datum narození té učitelky, její koníčky, co studovala (to vše někde vygooglila)…

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.13 23:14

@Karja Vy fakt chcete přednášku? ;) ono je to ještě složitější

Čeština má určitou matoucí zvláštnost. Zjevně překvapuje nejen cizince, ale i rodiláky. Totiž na to, jak malé území a malý počet obyvatel pokrývá, si uchovává a rozlišuje horizontálně i vertikálně spoustu úrovní.
Na vrcholu samozřejmě stojí čeština spisovná, nejkorektnější styl vhodný zejména k formálnímu písemnému vyjadřování.
Hlavně v ústním projevu může spisovná čeština působit až šroubovaně a nepřirozeně, proto je vhodné v běžné komunikaci používat češtinu hovorovou, jež je ještě pořád na úrovni správné řeči, které v běžných situacích nelze nic vytknout. Hovorová čeština má dvě varianty, českou a moravskou (naschledanou x nazhledanou), obě jsou správné a co do úrovně rovnocenné.
Obecná čeština je nářečí (tuším původně středočeské), které se v Čechách, nikoliv na Moravě, natolik rozšířilo, že se dá považovat za neformální mluvenou formu češtiny jako takové. Tohle je ta zvláštnost, protože je co do používání horizontálně nadřazená regionálním nářečím, vertikálně se ale nepovažuje za formálně správnou.
Regionální nářečí se uchovala ve větší i menší míře v Čechách i na Moravě. Obecnou češtinu i regionální nářečí je vhodné omezit jen na okruh rodinný, přátele a prostě tam, kde si můžeme dovolit mluvit, jak nám zobák narost.
Ještě o stupínek níž potom stojí slangy – fakticky něco jako nářečí, které se nepoužívá v konkrétním regionu, ale v konkrétní profesní nebo zájmové skupině.
A úplně dole je argot – specifický slang společenské spodiny.
Ve skutečnosti se všechny styly překrývají, míchají a výrazy typické pro určitou úroveň, region nebo skupinu se stávají součástí obecné i hovorové češtiny, naopak výrazy původně spisovné se mohou stát archaickými, ale časem se opět vynořit v hovorové mluvě, typický příklad jsou přechodníky, nebo zapadnout a živě se uchovat jen v některém lokálním nářečí.
Všechny tyhle úrovně mají svoje vlastní pravidla, samozřejmě čím níž, tím jsou pravidla volnější, ale pořád existují a když je nedodržíte, je to chyba.
Dialekty a argot už de facto vlastní písemnou podobu nemají a zápis už pak spíš odpovídá fonetické transkripci.
Osobně zastávám názor, že si můžete dělat, co chcete, zvolit jakoukoliv formu dokonce včetně úmyslné pravopisné nebo gramatické chyby, ale musíte pořád vědět, co vlastně děláte. Pokud nevíte, tak je lepší držet se pravidel. Jako ostatně vždy a všude :-)

Karja
4837 příspěvků 7.9.13 23:28

@stricc Ano, děkuji. Já jsem totiž teď měla jeden předmět, kde jsme si to tak různě škatulkovali a pořád to bylo matoucí. Teď alespoň vidím, že tahle oblast se striktně rozškatulkovat nedá a určit přesnou hranici spisovné a nespisovné češtiny nelze.

Jeden můj učitel říkal, co je čeština za mateřský jazyk, když ani rodilý mluvčí ho neumí správně používat:-).

misial
1396 příspěvků 7.9.13 23:39

Ne že bych nebyla na stejné lodi, ale několik z těch, co se pohoršovali nad pravopisem zakladatelky, napsalo něco ve stylu „vliv na naší gramatiku“, což taky není zrovna správně :D

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.13 23:42

@Karja Ale čeština za to nemůže :-) ta jen nabízí obrovsky bohatou paletu možností, stylů a významových nuancí k jakékoliv situaci, příležitosti, obsahu a náladě sdělení. Není její chyba, že si lidi z toho obrovského repertoáru často vyberou jen něco na úrovni šusťákovky z tržnice s argumentem, že přece nejdou na ples v Opeře, tak je to docela dobrý :-)

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.13 23:50
@misial píše:
Ne že bych nebyla na stejné lodi, ale několik z těch, co se pohoršovali nad pravopisem zakladatelky, napsalo něco ve stylu „vliv na naší gramatiku“, což taky není zrovna správně :D

Máte bod a dobré oči :-)

Demode
2054 příspěvků 8.9.13 01:01
@Jayni píše:
Z češtiny mám za jedna a myslím, že si můžu odpustit psát do příspěvku správnou českou gramatiku, nevyplnuji nic úředně, tak je to v celku jedno. Ano, na blbou otázku vtipná odpověd´. Chodím na ten gympl jako studentka a většina lidí od vás čeká, že tu školu umíte dobře reprezentovat a všichni víme že šaty dělají člověka. (chyby tady jsou záměrné) nicméně by mě zajímalo jestli paní nebo slečny, co napsali dva příspěvky přede mnou mají zkušeností s prostitucí čímž nepochybně mysleli, že mi položili tak impertinentní otázku. :)

Za jedna? Tak to je tedy vskutku prestižní škola. Hlavně neprozrazujte o jakou školu přesně jde. Rázem by totiž přišli o všechny budoucí studenty, kteří chtějí kvalitní vzdělání! A jestli si myslíte, že TAKHLE školu reprezentujete, tak jste vedle jak ta jedle!

hanija
164 příspěvků 8.9.13 01:55

Ty šaty jsou podle mě v pohodě. Rozhodně nejsou nějak moc extravagantní, ano jsou laděné do stylu fifties, ale takové oblečení není dnes už nějak extra neobvyklé. Hodně ale bude záležet, jak je sladíte. Zrovna tenhle vzor působí docela babičkovsky, mohlo by se snadno stát, že v nich budete působit jako stará/mladá. Posunout je víc do rockabilly, by bylo super, ale to už je poněkud výraznější image. Minimálně to ale vlasy a doplňky v tomto stylu vyladila, aby bylo jasné, že „staromódnost“ je účel. Pokud chcete opravdu něco nenápadného, tak by je šlo posunout ještě do romantického outfitu…rozpuštěné vlasy, kytka do vlasů, bílé doplňky. Jinak úvaha, zda-li se hodí na prestižní gymnázium, mi, vzhledem k tomu, že jsou docela konzervativní, přijde poněkud mimo. A taky, já neznám jedinou střední školu, kde by nějak řešili oblečení studentů a to mám kamarádku, co chodila na biskupské gymnázium (a zrovna ona má velmi svérázný styl a nikomu to nevadilo). Především, škola se má reprezentovat znalostmi, ne oblečením (pokud teda máte nutkavou potřebu ji reprezentovat). To bych brala tak maximálně, kdybyste studovala něco zaměřeného na oděvnictví. K Vaším svérázným úvahám o gramatice se vyjadřovat nebudu. Každopádně šaty noste, jsou fajn.

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.13 07:15
@Demode píše:
Za jedna? Tak to je tedy vskutku prestižní škola. Hlavně neprozrazujte o jakou školu přesně jde.

Ne, já to chci vědět. Prosím, ukojte moji zvědavost!

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek