Chci váš názor. :)

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5
Karja
4837 příspěvků 8.9.13 09:27

@Lola A ještě oskenovat vysvědčení!;-)

Ness
84 příspěvků 8.9.13 10:14
@ima píše:
Toto už je úplně mimo téma:
On je totiž zakopaný pes asi v tom slově shoda. Logické je, že když se A shoduje s B, tak se taky B musí shodovat s A. Proto taky by bylo logické, že shoda přísudku s podmětem je totéž, co shoda podmětu s přísudkem. Takže možná, že jazykovědci, kteří tento termín vymysleli, nebyli úplně přesní. Nicméně je to už termín a existuje jen jako shoda přísudku s podmětem. :-)

Naopak, přednáška výše netřeba, gramatiku - včetně pochopení psaného textu (to mi jen nedalo, jsem holt taková urejpaná :-) ) - ovládám, šlo mi čistě jen o ten termín a proč musí být přesně v pořadí přísudek-podmět a ne podmět-přísudek (třeba strejda Google nabízí skoro o půlku odkazů víc na to druhé).

Betty J.
2031 příspěvků 8.9.13 10:29

@Ness: Jak už tady bylo řečeno: záleží na tom, jak je pojem „shoda x s y“ definován. V případě inkriminované gramatické poučky se totiž (přes poněkud matoucí název poučky) nejedná o relaci dvou objektů (ta by byla symetrická, tedy nezáviselo by na pořadí objektů), ale o závislost tvaru přísudku na mluvnické kategorii podmětu. Jedná se vlastně o funkci, jejíž nezávisle proměnnou je podmět, závisle proměnnou pak přísudek.

ima
247 příspěvků 8.9.13 10:50

@Betty J. :-) Jo!

vashtie
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.13 11:04

Já nenajdu pokoje dokud se nedozvím co je to za prestižní gympl, co je dítě zbohatlíka, co tam musí člověk provést strašnýho, aby dostal dvojku z češtiny, v čem je pohodlnější psát jako trotl než bez hrubek a jestli chytří kamarádi chodí taky na prestižní gympl..a vůbec, že já to četla a místo toho neluxovala! Podprsenko, ty to vidíš!!!

Demode
2050 příspěvků 8.9.13 20:47

@vashtie Pud sebezáchovy by měl slečně napovědět nezveřejňovat. Jinak ji vyloučí natotata za „pošpinění dobrého jména školy“ a nezachrání ji ani hadry od Diora :-(

MP Markys
136 příspěvků 9.9.13 11:06

Konečně „pekelná diskuse“ jako v dobách největší slávy MP! A to se ani sama velká Ada nezapojila!

Betty J.
2031 příspěvků 9.9.13 11:45

Ještě pro ty, kdo stále dumají, co se s čím shoduje: existuje ještě jedna varianta názvu pravidla, a to „shoda podmětu a přísudku“.

Adeena
1428 příspěvků 9.9.13 12:12

Šaty se mi docela líbí, Vaše vystupování o poznání méně.

wurka
31 příspěvků 9.9.13 13:09
@vashtie píše:
Já nenajdu pokoje dokud se nedozvím co je to za prestižní gympl, co je dítě zbohatlíka, co tam musí člověk provést strašnýho, aby dostal dvojku z češtiny, v čem je pohodlnější psát jako trotl než bez hrubek a jestli chytří kamarádi chodí taky na prestižní gympl..a vůbec, že já to četla a místo toho neluxovala! Podprsenko, ty to vidíš!!!

Tusim, ze diskusia bude coskoro zmazana, ale bola by vecna skoda, keby s nou zmizol aj tento vykrik. „Podprsenko, to to vidis!!“ by mohlo mat siroke vyuzitie vo vsetkych vlaknach :)

Matmys
2595 příspěvků 9.9.13 15:25

@vashtie
Já si snad založím nové nicky, abych vám mohla naklikat více zelených :lol:
Miluju češtinu a její slovní hříčky, logické zkratky apod. a tohle by se mělo vážně někde zvěčnit. Díky bohu, tenhle slogan zcela zastínil svérázné vyjadřování oné prestižní studentky.

Oveeec
2765 příspěvků 9.9.13 21:04
@Karja píše:
@Lola A ještě oskenovat vysvědčení!;-)

Bohužel se ztratilo při stěhování:)

Karja
4837 příspěvků 9.9.13 21:06

@Oveeec Asi se válí někde mezi Guess kabelkama:-D

vias
532 příspěvků 24.10.13 20:40

Nezlobte se, ale opravdu máte problém s češtinou. Nebo jen s tím, že jste se nenaučila po sobě kontrolovat příspěvky, což se ale v konečném důsledku projeví stejně, takže Vám ta dobrá znalost může být k ničemu. To, že to kamarádi nedělají, přece neznamená, že je to omluvitelné. Konkrétně tady - vazba „vysmívat se z koho“ neexistuje. Říká se „vysmívat se komu“ - tedy zde by mělo být „vysmívat se školákům“. Pokud jste původně napsala „dělat si legraci ze školáků“ a pak první část přepsala, vznikl Vám tento paskvil („vysmívat se ze školáků“). To se samozřejmě stává, že člověk přeformuluje myšlenku. Ale od toho je právě důležité si text před potvrzením ještě jednou přečíst, abyste na takhle vzniklé nesrovnalosti přišla. Třeba v této diskuzi jsou Vaše příspěvky Vaší jedinou vizitkou - co si máme myslet, když máte v každém druhém příspěvku školácké hrubky a alibisticky prohlašujete, že o nich víte, jen se Vám nechtějí řešit?
Jinak šaty se mi líbí, doporučuji.

Anto
28 příspěvků 19.1.16 09:12

Nedavno jsem zjistila, ze ceske skoly maji povinnost mit vase vysvedceni 40 let po dokonceni vzdelani. Jeden pan, obchodni partner, si dodelaval na stara kolena VS a chteli po nem vysvedceni z posledniho rocniku na stredni, z pololeti a stihnul to tesne, nez ho zkartovali :)

@Oveeec píše:
Bohužel se ztratilo při stěhování:)
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek