Články spojené s módou - co vás zaujalo?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2
Pirek
7060 příspěvků 26.1.15 16:37

@Tebah
Na druhou stranu - ta poučka o podpoře takových praktik mým nákupem mne taky žere. Protože já si neumím představit, že nějaká evropská firma takové praktiky ne-li sama provádí, tak jí nevadí. Prostě by mne takové chování nenapadlo, protože já bych se tak nechovala. A to svalování odpovědnosti výlučně na koncového spotřebitele je dost nefér. Jak sakra mám mít kapacitu takové věci kontrolovat, když neznám výrobní procesy a postupy, legislativu všech možných zemí a vlastně mne ani nenapadne, že by nemusely být košer?

Doufám, že jde pochopit, co chci říct.

Tebah
4257 příspěvků 26.1.15 16:39

@Pirek Ano, jde to pochopit. Proto píšu, že u @Oldyn mi vadí, že to ví, vadilo jí to natolik, že na nějakou dobu přestala ty kytky kupovat, ale teď už zase vesele nakupuje dál a ještě se tváří, že vlastně normálka.

Dulcinela
197 příspěvků 27.1.15 22:41

@Kralovna Bitche shlédla jsem všechna ta videa, to páté, poslední jsem si musela pustit dvakrát. Je to fakt děsivý, tohle si asi nikdo z nás při nákupu oblečení v řetězcich neuvědomuje. Měli by to pouštět na těch monitorech u pokladen, když lidi stojí ve frontě, aby byli trochu v obraze. Jenže to by se museli nejdřiv hlásit k odpovědnosti, a v tom je ten zakopanej pes. Jsou tak nechutně nenažraný a ty chuděry šičky tam zatím třou bídu s nouzí, doslova. Vím, že v tom jedem taky, protože to ne/kupujeme…ta představa, kde končí všechny ty neprodaný hadry, mě teď znepokojuje ještě víc. Škoda, že v tomhle vláknu to téma tak zapadlo, zaslouží si pozornost.

Dulcinela
197 příspěvků 27.1.15 22:57

@Tebah jste si jistá, že přestat to kupovat - ať už jde o oblečení, nebo květiny - je cesta, jak pomoci těm, kteří na to nejvíc doplácí? Viděla jsem jen ten dokument o textilních továrnách a ty šičky říkaly, že kdyby měly jinou možnost, nepracovaly by tam. Ale musí živit svoje početné rodiny a jiná práce tam v podstatě není. Bohužel ten jejich „výdělek“ leckdy ani na plnohodnotné jídlo nestačí. Když přestanu kupovat věci ušité v Kambodži a se mnou všichni ostatní, co se stane? Řetězcům budou klesat prodeje, při stejných nákladech budou klesat zisky, takže budou muset snižovat náklady - propouštěním, dalším šetřením (těžko si představit ty pracovní podmínky ještě horší), snižováním mezd. To těm lidem nepomůže.

Edit: mimochodem, to tvrzení Nekupuju = Nepodporuju přeci neznamená, že se to vykořisťování přestane dít.

Tebah
4257 příspěvků 28.1.15 10:05

@Dulcinela Z mého hlediska je rozdíl mezi kytkama a oblečením. Oblečení potřebuju, kytky ne. Oblečení těžko seženu výhradně lokální (včetně látek), kytky ano.

Navíc u pracovních podmínek to obvykle funguje tak, že začínáte s hroznými podmínkami pro zaměstnance, které se postupně zlepšují, jak zaměstnanci získávají sebevědomí - viz např. Čína, odkud se ta nejjednodušší výroba přesouvá jinam, protože zaměstnanci požadují takovou mzdu a pracovní podmínky, že výroba v Číně není rentabilní.

U dopadů na životní prostředí (např. náročnost pěstování bavlny, používání barviv a hnojiv atd.) to je podle mě jinak, protože tam se emancipace zaměstnanců neprojeví a je spíš nutné tlačit na to zvenku (vláda, neziskovky, jiné státy atd.).

Takže u těch kytek mi ani tak nevadí, že tam někdo dělá za pár šupů, protože to se časem zlepší. Problémem pro mě je ten ekologický dopad na místě a pak taky dopad na ŽP při dopravě - kytky se dopravují letecky, navíc se musí chladit, což energetickou náročnost významně zvyšuje. A na tom se prostě podílet nechci.

Jaké je Vaše řešení?

Vaše Veličenstvo
154 příspěvků 28.1.15 12:52

@Tebah Neletat letadlem a chodit peso. Prominte, ale nebyla jste to vy kdo tu zjistoval letecky spoj loni na jere? Bez dovolene se tez obejdete.

Tebah
4257 příspěvků 28.1.15 12:59

@Vaše Veličenstvo Netušila jsem, že na MP jsou i letové řády :-) Dvě věci:
1. Na dovolenou se lze dopravit i jinak než letecky.
2. Nikde jsem nepsala nic o zákazu využívání letadel. Znovu píšu, že mě nadzvedla ze židle @Oldyn, která nejdřív bezelstně přiznala, jak jí ten dokument o kytkách otřásl, přestala je kupovat, ale za půl roku už na to vesela zapomněla.

Dulcinela
197 příspěvků 28.1.15 15:59

@Tebah ten přiklad s Činou je dobrý, ale mzdy tam nerostou jen díky rostoucímu sebevědomí. Fungováni zahraničních firem tam dost tvrdě reguluje stát a legislativa pamatuje na to, aby firmy, které tam chtějí podnikat, zajistily zaměstnancům důstojnější podmínky v práci. Nebylo tomu tak vždy, taky se to zlepšilo až časem. To si myslím je cesta i pro ostatní země s levnou pracovní silou. Tedy ne totalitní režim, ale stát, který pomocí legislativy nedopustí, aby byl jeho lid zotročován a vykořisťován.

lioncity
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.1.15 16:01

Letadla bych nehrotila, podil na sklenikovych plynech necela 4%.

Tebah
4257 příspěvků 28.1.15 16:12

@Dulcinela Myslíte tak důstojné podmínky zaměstnanců, že Foxconn musí natahovat sítě kolem svých budov, aby pochytal případné sebevrahy, kterým z těch důstojných podmínek hráblo?

Efektivnější mi přijde kontrola ze strany objednatele, tedy toho, pro koho vyrábí. A na objednatele zase mohou tlačit spotřebitelé.

ionicera
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.1.15 16:30

Nejsou náhodou škodlivější pro ovzduší krávy než letadla?

Oldyn
6156 příspěvků 28.1.15 18:43

@Vaše Veličenstvo
Dovolte, abych vám nastínila skutečnost. Film jsem viděla v r. 2011 a řezané květiny jsem opravdu rok nekupovala, v r. 2012 prodělalo moje dítě laryngitidu a za 6 měsíců na to astmatický záchvat, lékař nám doporučil mít domov bez květin i těch hrnkových. Po dvou letech se zdravotní stav zlepšil a já začala kupovat květiny, tudíš jsem bezelstně a z vesela neběžela do květinářství po šesti měsících jak lže @Tebah, ale bylo to mnohem později. Náklady na dopravu + emise je také blábol @Tebah i jiné zboží létá přes oceán, lidé na dovolenou letí tam a zpět, ale tulipány jsou strašná ekologická hrozba.

Dulcinela
197 příspěvků 28.1.15 22:52

@Tebah nojo, tak Foxconn je zrovna „proslulý“ tím, že na to celkem kašle, terčem kritiky byl myslím i ten v Pardubicích. Ale ne všechny fabriky jsou stejné, čínská pobočka firmy, pro kterou pracuji, se od té české příliš neliší ( v dobrém slova smyslu).
A nemůžu souhlasit s tvrzením, že by to měli prosazovat odběratelé nebo koncoví spotřebitelé, těm jde především o cenu, kvalitu a rychlost dodávek; social responsibility je až někde v pozadí zájmu. Možná kdyby to spadalo do podmínek pro ISO certifikaci, hledělo by se na ten problém s větším zaujetím.

jacq
68 příspěvků 29.1.15 10:09

http://www.reflex.cz/…routili.html
Tak ještě něco k tématu.

Luela
125 příspěvků 29.1.15 12:46

Když mluvíte o těch bloggerkách z Norska, tak jsem si vzpomněla, že
Něco podobného běželo před 7-8 lety v UK. Už si nemohu vzpomenout na název. snad jen na to, že v tom názvu bylo slovo sweat (pot). Také reality, také rozmazlení většinou teenageři, co bezhlavě nakupovali v obchodech typu Primark, protože je to tam tak laciné a oni si teda můžou kupovat často a nemít na sobě furt to stejné. Nebo blogeři, co horovali za určité značky, aby zjistili, že se vyrábí tamtéž.. No a ti byli na několik týdnu odvezení někam do Bangladéše nebo Indie ke zpracovatelům bavlny a textilek. Tam si pamatuju, že nějaká blogerka nastoupila do práce k hromadám bavlny majíc na ruce náramek za několik set liber. Ztratila ho a pak ubrečela všechny ostatní, aby jí pomohly hledat. Nakonec ho nějaká místní žena našla, za cenu toho, že neměla dát dětem večer co jíst ) stejně jako ostatní) protože díky hledání ztraceného náramku nesplnily denní úkol..
Ale témata byla jiná, třeba i jak se k nám dostává káva a jaké jsou podmínky lidí, kteří ji pěstují a zpracovávají a kolik si berou prostředníci.
Zkrátka strávili tam několik týdnů, pracovali nehorázné hodiny za malý peníz, z kterého si museli zaplatit nájem a jídlo.
Tvrdý střet s realitou.

Rurutu
21 příspěvků 24.10.16 14:21

Dokument o ktorom hovori @Luela sa vola Blood Sweat an Luxuries a je na youtube , ak by mal niekto zaujem.

MP blanka
1967 příspěvků 31.10.16 08:56

Bojím sa, že hovoríme o dobre rozbehnutom vlaku, ktorý nám uteká z kopca. Všetky máte pravdu v tom, z akých príčin problém vzniká. Návrhy riešení, ktoré iste v dobrej viere ponúkate, sú v strete s realitou bohužiaľ len na úrovni viac-menej naivných želaní. Ja som v tomto ohľade viac ako pesimistická, bojím sa, že to je neriešiteľný problém. Ani keby sme si v záujme veci odpustili všetky veci, ktoré sme si zvykli užívať, čo je rovnako nereálne ako hlúpe, stav veci nezmeníme, z dôvodov, ktoré ste už napísali predo mnou. My si možno uvedomujeme súvislosti. Ale mne veľmi vadí a prekáža, ako nabádajú mladých ľudí, ktorí „ z toho ešte nemajú rozum “ ku zvýšenému konzumu všelijakých zbytočností rôzne televízne programy. Ako bežia reklamy typu požičajte si u nás peniaze, splácať budete až po x mesiacoch, alebo na nákup nepotrebujete peniaze, stačí vám občanka, apod, alebo ako urobiť okázalú svadbu, akú ešte svet nevidel. Takto ovplyvnení ľudia v blízkej budúcnosti dielo skazy dokonajú.

malucia
113 příspěvků 1.1.17 23:51

Praktický nápad… možná se bude hodit v následujících letech :-)
Pás cudnosti 2.0: proti těmto kalhotkám nemají násilníci sebemenší šanci

Stránka:  « Předchozí 1 2
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek