Co jsem měl/a dnes na sobě

Fotoalbum tématu (10820) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
giuliettka
4898 příspěvků 11.10.19 05:32
@Neferek píše:
@giuliettka
Však je to taky CJMDNS, a já měl tohle ;) Pro netuctové kreace musíte jinam, já v tomhle bohužel nepomůžu.

Jak nie: normálne na sebe máte netuctové kreácie. Tie džíny boli predsa u vás výnimka. Tak ja počkám na netuctovú kreáciu tu, až vás prestanú bolieť osmy. :-D

Uživatel je onlineVinca_minor
1139 příspěvků 11.10.19 06:24

@Oveeec @JarkaJ Já jsem asi konzerva, protože rozlišuju i v běžné mluvě lodičky/střevíčky, trenčkot/baloňák i punčochy/punčocháče.

Adeena
1368 příspěvků 11.10.19 08:42

@Vinca_minor Já jsem to tedy vždycky vnímala tak, že střevíce je obecné (lehce archaické) označení uzavřených nízkých bot.

Yaay
270 příspěvků 11.10.19 08:49

@Oveeec osobne topanky s paskom poznam pod nazvom Mary Janes. Ale termin lodicky s paskom na tiez nijako neuraza.

LouLo
1 příspěvek 11.10.19 09:34

@Nkem 51 kg nemáte ani náhodou, to tak možná 68!

1139 příspěvků 11.10.19 09:57

@Adeena A jak říkáte botám k sukni, které nejsou lodičky? Já výraz střevíce nepoužívám, ale botám, co má Nkem, říkám střevíčky.

JarkaJ
970 příspěvků 11.10.19 10:23

@LouLo Co to je za výkřik, to je to nejdůležitější, co jste nám chtěla sdělit, že jste se kvůli tomu zaregistrovala? Ledaže byste nám v dalším příspěvku chtěla nabídnout nějaký přípravek na hubnutí :-)

Adeena
1368 příspěvků 11.10.19 10:28

@Vinca_minor Já moc jiné boty než lodičky k sukni nenosím, ale asi bych to nazvala polobotkami, pokud by to nebyly baleríny. :-)

Edit. Nepřecetla jsem si pořádně, že se bavíme o botách Nkem - to samozřejmě polobotky nejsou a popravdě název pro ně nemám. :-)

Příspěvek upraven 11.10.19 v 16:43

Dogmeat
214 příspěvků 11.10.19 12:00

@JarkaJ teď jste mě znejistěla. Lodičky/střevíce vem čert. Co se baloňáku týče, tak tam nechápu, proč se to používá jako ekvivalent. Trench coat se vyznačuje konkrétním střihem, baloňák materiálem. Velmi často se jedná o jednu a tu samou věc, pravděpodobně proto, že balónové hedvábí je pro tento střih vhodné.
Ale punčochy a punčocháče jsou snad dvě úplně odlišné věci, ne? Punčocháče chápu jako punčochové kalhoty. Punčochy jsou dvě v páru a mohou být buď samodržící nebo se uchytávají pomocí podvazků. Nebo to mám domotané?

porjk
2851 příspěvků 11.10.19 12:19

@Vinca_minor Pro mě jsou to střevíčky s volnou patou.

Uživatel je onlinebenyka
7656 příspěvků 11.10.19 13:12

@Vinca_minor Já mám nejraději boty (střevíčky mi nejdou z pusy) s plnou špičkou, plnou patou (boky nic, protože mi většinou odstávají) a s páskem přes nárt. Taky bych uvítala, kdyby měly nějaký jednoslovný název, ale asi mám smůlu. Nemám ráda boty s volnou patou (s páskem přes patu), protože mi tam nedrží, ale taky by nebylo marné je nějak jednoduše pojmenovat. Že bychom vypsaly soutěž na výstižné české názvy? :-)
@Adeena Pod polobotkami si představuji plné masivnější boty s různou výškou širšího podpatku, zasahující výše na nárt, s nějakým zapínáním (šňůrky, přezky, suché zipy).

Temperance
2021 příspěvků 11.10.19 13:17

@Neferek Au!

Dogmeat
214 příspěvků 11.10.19 13:20

@benyka ty boty s páskem přes patu se v angličtině nazývají Slingback, což je jednoduché a výstižné. Čeština by v tomhle potřebovala rozšířit, proč v tom Ústavu pro jazyk český nedělají něco pořádného :)

Uživatel je onlinebenyka
7656 příspěvků 11.10.19 13:23

@Dogmeat Fuj, to je teda škaredé slovo. :-) Co se týče Ústavu, obávám se, že bychom se ani na zvláštní žádost ždáné kreativity nedočkaly.

JarkaJ
970 příspěvků 11.10.19 13:29

@Dogmeat To obecné označení baloňák pro jarní/podzimní kabáty u mě není odborně správné, ale jsem starší a zřejmě vychází z toho, že dříve se takovým kabátům říkalo prostě baloňák, jiné anglické názvy se nepoužívaly. Taky se dřív v módních časopisech formálně označovaly jako „jarní pláště“ a řekne dneska někdo, že si jde koupit jarní plášť? Takže mám doma vlastně klasický trenčkot (béžový, klasický střih s páskem) a říkám všemu baloňák. S punčochami/ punčocháči máte samozřejmě pravdu, odlišovat to budu, když o to půjde, ale v běžné mluvě říkám punčochy pokaždé(je tam zima, už si vezmu punčochy), zatímco navléknu punčocháče. Ono to punčocháče nezní moc pěkně, spíš dětsky. Ale když mi manžel připomene, že bych zase mohla nosit víc punčochy :-), vím, že označuje konkrétně. Ale to je taková teorie, já bych už myšlenku opustila.

Příspěvek upraven 11.10.19 v 13:38

Temperance
2021 příspěvků 11.10.19 13:30

@Oveeec @JarkaJ @Vinca_minor a další: Pod pojmem střevíce si představuji pevné polobotky na nízkém podpatku, šněrovací nebo s jazykem a přezkou. „Střevíčky“ mi evokují slavnostní verzi lodiček. Lodičky pro mě mají plnou špičku i patu, boky plné nebo vykrojené. Jinak si pomáhám opisem „boty s…“ (plnou/otevřenou špičkou, páskem přes patu/kolem kotníku). Pak ještě rozlišuji páskové boty neboli sandálky - na podpatku nebo bez.
Punčochy a punčocháče rozlišuji důsledně (punčocháče špatně snáším).

LorelaiH.
3304 příspěvků 11.10.19 13:51

Jen pro dokreslení - pod svetrem mám termotričko, v botách tlusté ponožky (na chvíli jsem musela vyjít ven se ohřát, protože na zimním stadionu je fakt kosa).

Dogmeat
214 příspěvků 11.10.19 13:52

@JarkaJ já říkám baloňák tomu, co nosí Colombo :) Což je asi oversized trenchcoat bez pásku. Mám to tak zafixované, protože děda takový měl a říkal mu baloňák

Dogmeat
214 příspěvků 11.10.19 13:53

@LorelaiH. Ten žlutý křivák je prostě super

Uživatel je onlinebenyka
7656 příspěvků 11.10.19 14:03

@JarkaJ V dobách, kdy léto připadlo na čtvrtek a jinak třičtvrtě roku pršelo a bylo sychravo, jsem měla kožich, zimní kabát (hutný, teplný, vlněný, eventálně ještě zateplený), pak jarník (z lehčí látky jenom s podšívkou) a baloňák (když se v teplejším počasí ochladilo nebo pršelo.) Zato letní šaty stačily jedny. :-)

1139 příspěvků 11.10.19 14:43

Já jsem teď byla upřímně překvapená, když mi v pražírně cizí borec pochválil trenčkot, zeptal se, jestli vím, že střih vychází z vojenských uniforem, a že by taky nějaký chtěl, ale váhá mezi tmavomodrou a velbloudí srstí. A ještě z něj vylezlo, že vyučuje IT na univerzitě. V rozlišování barev rozhodně překonal windows a svým přehledem mě taky dost odrovnal :)

Ilustrační foto původních trenčkotů:

JarkaJ
970 příspěvků 11.10.19 15:21

@LorelaiH. Zase jiná barva vlasů (aby ladila s kabelkou) a ztenčení patky? Já tuhle rezavohnědou na doplňcích miluju. A když je kabelka nebo kozačky ve 2 barvách, černé a hnědé, vždycky mě víc zaujme ta hnědá, přestože potřebuji černou.

LorelaiH.
3304 příspěvků 11.10.19 15:39

@JarkaJ jste první, která si všimla :D Ano, dneska ráno jsem to ještě stihla ke kadeřnici. Mám melír takové zrzavě hnědé barvě (myslím odstín 7.43 smíchaný s 5.43). Kadeřnice měla pravdu, že venku ta barva vypadá úplně jinak, než vevnitř. A přesně jak říkáte, hodí se mi k tomu, co nosím ;)

jos
99 příspěvků 11.10.19 15:42

@Vinca_minor Ty od Burberry maji snad i dnes poutko na granat :grinning: Jinak rikam taky balonak nebo trench, ta ceska zkomolenina je otresna.

1139 příspěvků 11.10.19 15:45

@jos Radši říkejte trench coat, trench znamená zákop. Abyste nedopadla jak moje sestra, která si v Itálii objednala latté a dostala horké mlíko :D

Stránka:  « Předchozí 1 4454 4455 4456 4457 4458 4459 4460 4461 4462 4463 4464 4478 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek