Co jste si dnes koupily?

Fotoalbum tématu (10429) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Temperance
1403 příspěvků 18.03.19 18:03

druhý pokus

Uživatel je onlinePorkpiehat
387 příspěvků 18.03.19 18:20

@cerruti Co jste mi to udělala, já se teď budu muset na oba díly podívat :-)
Ano, je to jedna z těch nemocí - flacherie, která ničí tkáň střev housenek a způsobuje průjmy (kdo by řekl, že housenka může mít průjem) a housenky se jí nakazí z napadených listů. Druhá nemoc Pébrine zase způsobuje, že se housenka nedokáže zakuklit.
V té pasáži, kterou jste označila, je také zmínka o japonských vajíčkách, jak je chovatel od někoho koupil a ani si pod mikroskopem neověřil, jestli jsou v pořádku. V té době byl vývoz vajíček bource z Japonska trestán smrtí, vyvážely se tajně. Francii se podařilo dosáhnout zrušení tohoto výnosu a šogun daroval Napoleonovi III 15 000 krabic vajíček.

Moir
2197 příspěvků 18.03.19 19:08

@Temperance u hřbitova jsou bílé i černé, tak sem tam bývá pár plodů černobílých :)

Temperance
1403 příspěvků 18.03.19 19:14

@Moir To by se líbilo panu J. G. Mendelovi :-)
Ovšem moje první asociace k tomu hřbitovu byla, že si je tam zasadil anděl s ďáblem, aby měli něco na mlsání, když se zrovna nebudou hádat o duše.

Vinca_minor
704 příspěvků 18.03.19 19:36

@Temperance Já znám moruše černé i bílé, ale nikdy mě nenapadlo si je spojit s bourcem.

387 příspěvků 18.03.19 19:57

@Vinca_minor Já jsem ještě před pár lety netušila, že existuje v Evropě (ve Francii) chov bource morušového pro výrobu hedvábí. A kdyby mi to někdo řekl (než jsem se k té informaci dostala z oficiálního zdroje - dostal se mi do ruky leták z muzea hedvábí (odkud si chci objednat vajíčka)), tak bych si myslela, že si ze mě dělá legraci.
Ze „ten“ strom moruše má něco společného s bourcem mě také nikdy nenapadlo. Protože i když to jméno k tomu vybízí, tak koho by napadlo, že se jedná o tentýž strom, který pro dané účely sloužil v Asii.

387 příspěvků 18.03.19 20:12

Trochu si připadám jak jedna postava z vyprávění Miroslava Donutila - režisér Zdeněk Pospíšil - který dokázal nadchnout (zblbnout) kohokoli pro cokoli (yachting, rybičky, karate). Už mi pár lidí řeklo, že o nějaké věci dokážu vyprávět s takovou vášní a zaujetím, že mě rádi poslouchají, přestože jim to téma vlastně nic neříká :-D

Vinca_minor
704 příspěvků 18.03.19 20:55

@Porkpiehat No přesně, koho by to napadlo, že evropské ovocné stromy tak rády žerou východoasijské housenky:)
A vášeň tedy v lidech vzbudit dokážete, klobouk dolů.

julie74
2982 příspěvků 18.03.19 22:35

@Porkpiehat to si přesně myslím, že prakticky nejsou blbá témata, jenom, případně, blbé podání toho tématu. Vy na to fakt máte talent. Mívala jsem šéfa který se strašně bavil účetnictvím, vždycky kolem půlnoci otevřel lahvinku dobrého vína a obesílal takové ty neproblematičtější případy, milovala jsem díky němu i své cesty za DPH. Jinde bych se teda účetnictvím fakt neživila, takže už to nedělám.

zwedavka
1007 příspěvků 19.03.19 05:40

Bource zkoušeli chovat i na jihu Slovenska, dodnes je tam spousta moruší. Zdroj informací: kniha Žena roku 1900. Snad to není fantazie autorky, moruší je tam fakt dost.

zwedavka
1007 příspěvků 19.03.19 06:26
benyka
7094 příspěvků 19.03.19 08:35

@zwedavka Nejvíc se mi líbí eufemistická informace cudně skrývající fakt, že po plyšáku byl textilní průmysl v ČR prakticky zrušen: „…úřední statistika z roku 1990 uváděla pro hedvábnické odvětví výrobu 70 milionů metrů tkanin s podílem pouhých 130 tisíc metrů z přírodního hedvábí.[6] V pozdějších letech se v českých výrobních statistikách hedvábné textilie nevyskytují.“

julie74
2982 příspěvků 19.03.19 09:29

@benyka panenko, než mi došel časový údaj „po plysaku“, trvalo to. To jsem neznala. :)))

benyka
7094 příspěvků 19.03.19 10:07

@julie74 Omlouvám se. Mně ta „sametová revoluce“, vzhledem k tomu, co vzápětí následovalo (nejen s textilním průmyslem), nějak nejde přes pysky.

DanielaS
4884 příspěvků 19.03.19 10:32

I tady v Lombardii si chovem bourcu hodne vesnicanu privydelavalo. Comske hedvabi bylo proslavene. Dnes uz samozrejme produkce upadla, jeste se drzi nejake eeee… tiskarny na latky, a kresliri vzoru. V lese moruse mame.

kobylkalucni
189 příspěvků 19.03.19 12:40
@Porkpiehat píše:
Ze „ten“ strom moruše má něco společného s bourcem mě také nikdy nenapadlo. Protože i když to jméno k tomu vybízí, tak koho by napadlo, že se jedná o tentýž strom, který pro dané účely sloužil v Asii.

Takhle jsme jednou v zimě jeli do Krkonoš. Projíždíme Hořicemi a já ze srandy: Dívej, Hořice, tady se dělají hořické trubičky. A fakt je tam dělali :). Tehdy mě taky nenapadlo, že náhodně projeté městečko bude vážně TO městečko.

kobylkalucni
189 příspěvků 19.03.19 12:45

Nevíte, proč si právě hledám kde se dají sehnat vajíčka bource morušového v čr?

benyka
7094 příspěvků 19.03.19 13:09

Po povzbudivém zjištění, že mi vyrazily opět nějaké tmavé vlasy nad čelem, kde jsem měla už jen samé bílé, jsem si koupila čtyři různé šampóny Milva, o nichž jsem se před časem dozvěděla na MP. Tak jsem na to docela zvědavá.

Vinca_minor
704 příspěvků 19.03.19 14:14

@kobylkalucni Protože @Porkpiehat dokáže zblbnout kohokoli pro cokoli :) Ještě si najděte sazenáčky moruše.

Temperance
1403 příspěvků 19.03.19 15:26

@Vinca_minor O té moruši bych vážně uvažovala, kdybych ji měla kam zasadit, ale chovat housenky… ne-e-e-e-e :-P Nevím, jak bych je přesvědčila, aby nelezly, kam nemají :-D

387 příspěvků 19.03.19 15:36

@Temperance Ale zase pokud nastane zombie apokalypsa zrovna v době chovu a nikde nebude k dostání žádné jídlo, tak je budete moci sníst, jsou plné proteinů :-D

julie74
2982 příspěvků 19.03.19 16:47
@benyka píše:
@julie74 Omlouvám se. Mně ta „sametová revoluce“, vzhledem k tomu, co vzápětí následovalo (nejen s textilním průmyslem), nějak nejde přes pysky.

To se neomlouvejte, mě to přišlo vtipné. :)
A nic na tom nemění fakt, že kdyby člověk nebyl lempl a byl zvyklý ráno a večer za něco poděkovat, tak zrovna sametová revoluce by byla i na velmi krátkém seznamu.

Paris1789
3545 příspěvků 19.03.19 22:12
@benyka píše:
@julie74 Omlouvám se. Mně ta „sametová revoluce“, vzhledem k tomu, co vzápětí následovalo (nejen s textilním průmyslem), nějak nejde přes pysky.

Nechtějte vědět, co se mně vybaví při slově „pysky“

benyka
7094 příspěvků 20.03.19 00:08

@Paris1789 Jó, ale za to já nemůžu. Mně se vybaví „Dneska už mi fóry ňák nejdou přes pysky,…“

Janiac
789 příspěvků 20.03.19 09:54
@Paris1789 píše:
Nechtějte vědět, co se mně vybaví při slově „pysky“
Řekla bych, že tohle téma se jede v sousedním vlákně :D
Stránka:  « Předchozí 1 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2051 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek