Co jste si dnes koupily?

Fotoalbum tématu (10807) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Gorilka
1337 příspěvků 15.9.20 18:31

@ertz Ve středověku? To asi ne. Tam ty třídní rozdíly byly tak velké a pravidla co kdo může nosit (barvy, střihy, materiály) tak rigidní, že by dotyčný skončil v klatbě. Později to bylo možné a dělo se to.

Asi je ta lněná sukně z méně kvalitního materiálu.

Puffin
320 příspěvků 15.9.20 18:44
@Gorilka píše:
@ertz Ve středověku? To asi ne. Tam ty třídní rozdíly byly tak velké a pravidla co kdo může nosit (barvy, střihy, materiály) tak rigidní, že by dotyčný skončil v klatbě.

Nemáte prosím nějaký konkrétní příklad? Jako třeba kdo co mohl či nemohl nosit, nebo zda to někdo zkoušel prohodit a tak? To, co píšete, zní zajímavě, toužím vědět víc.

ertz
609 příspěvků 15.9.20 19:12

@Puffin @Gorilka Nemyslím svrchní oděv, zřejmě šlo o nějaké spodní vrstvy. Už nevím, kde jsem na to narazila, ale byl to opravdu historický zdroj - o tom obnošení. A jinak v Moravském zemském muzeu je do 20. září výstava oblečení z přelomu 19. a 20. století, včetně prádla. Je zajímavá a když jsem viděla to vypracování (střihy, detaily…), bylo mi jasné, proč si lidé dříve oblečení vážili mnohem víc.

Gorilka
1337 příspěvků 15.9.20 19:35

@Puffin Šlo o TV dokument o středověku tak před dvěma/třemi roky (Prima Zoom). Buďto to byl důsledek symboliky barev nebo náročnosti barvením látek (purpur, indigo, atd.).

@ertz Hmm, spodní vrstvy - možné by to bylo, ty byly buď bílé nebo šedé.
Ad oblečení z přelomu 19. a 20. století - bylo šité ručně, většinou na konkrétní míry. A když bylo potřeba, přešívalo se.

Vinca_minor
2026 příspěvků 15.9.20 19:43

@ertz Mě len hryže. I ve směsi s bavlnou. A hryžou mě i všechny druhy údajně nehryzavé vlny. Jsem hrozná citlivka.

MP hanna
127 příspěvků 15.9.20 20:39

@Puffin Námatkově, je to dlouhé povídání, a spostu odkazů, tak jen něco:
Existovaly oděvní vyhlášky, které určovaly, materiály, ze kterých mohlo být oblečení ušito pro konkrétní stav. Lišily se v jednotlivých zemích. U nás např. selský stav správně neměl nosit kožešiny, obchodníci krajky. Krajky a hedvábné punčochy byly určeny pouze šlechtě. Pravidla byla porušována, trestalo se pokutou, někde i pranýřem. Mám za to, že o podobné situaci je zmínka i ve filmu Cech panen kutnohorských.

Barevnost látky: světlé barvy (bílá, stříbrná, světlá) byly nejdražší, jejich barvení bylo nejnáročnější, proto oblečení této barvy nosila šlechta. Další barevné rozlišení se týkalo stavu dané osoby: byla striktní pravidla pro oblékání vdov, atd. V některých zemích žlutá barva označovala osoby nevhodné, v Německu např. prostitutky a židy.

Oblečení se dědilo, psalo do závěti (cituji:„.. *zápis po převodu statku čp. 2 ze sirotků po
Jakubu Němcovi na Víta Ješ(ž)ka, který proběhl v roce 1588. O čtyři roky
později je do knihy zaneseno: Rychtář sezemický, Matěj Roskovec, učinil
ohlášení, že jest po nebožce Anně našlo se
svrškův, kteréž náležejí Janovi, synu nebožtíka Jakuba, po ní
zůstalému, a to zejména tyto - peřina veliká jedna, barvířka lněná s životkem harasovým jedna, kolárek barchanovej jeden, plášť soukenej
jeden, kráva jedna, a to jest rozprodáno..“

Puffin
320 příspěvků 15.9.20 22:43

@MP hanna Děkuji moc!
Představuji si pranýř za krajku. Nebo nošení žluté barvy, co jasně označila příslušnost ke skupině.
A moc bych si přála vidět reálně, jaké kusy oblečení ta závěť popisuje. Nějakou představu mám, ale vidět míru opotřebení, zašívání, zapranost… Prostě tu realitu jednoho šatníku…

Ghost B.C.
3961 příspěvků 16.9.20 07:50

Letní slevy na Zootu. Koukala jsem na ně už dlouho a nemohla se rozhodnout. Buď budou vypadat úplně dobře, nebo úplně blbě. Směs lnu a bavlny. Cena 439 Kč. Zatím tedy ve fázi „na cestě“, přijít by měly zítra. I když už asi budou až na příští léto.

Ghost B.C.
3961 příspěvků 16.9.20 07:52

A ještě tyto, taky Zoot. 619 Kč. Ty musí vyjít, věřím jim už teď :)

madlusa
76 příspěvků 16.9.20 12:49

@MP hanna Dovolím si nesouhlasit s náročností barvení světlých látek. Jak len, tak vlna jsou přirozeně světlé, vlna smetanová a len našedlý. Obarvit (nebo vybělit) je přírodními prostředky ve středověku na jakékoliv světlé odstíny bylo velmi jednoduché. Drahé byly naopak syté odstíny a zejména červená, fialová a modrá.

pavka_l
1236 příspěvků 16.9.20 13:08

@MP hanna @madlusa Ta nákladnost u světlých barev asi nesouvisela s barvením, ale spíš s praním a čištěním - bylo nutné častější praní nebo mít více oděvů na střídání, proto to bylo nákladnější.

giuliettka
7654 příspěvků 16.9.20 15:06
@madlusa píše:
@MP hanna Dovolím si nesouhlasit s náročností barvení světlých látek. Jak len, tak vlna jsou přirozeně světlé, vlna smetanová a len našedlý. Obarvit (nebo vybělit) je přírodními prostředky ve středověku na jakékoliv světlé odstíny bylo velmi jednoduché. Drahé byly naopak syté odstíny a zejména červená, fialová a modrá.

Nemáte pravdu, aj teraz je drahšia napríklad biela niť, ako farebná. Vždy bolo jednoduchšie namočiť to na pár dni do odvaru z orechov napríklad, ako rovnomerne to vybieliť.

Gorilka
1337 příspěvků 16.9.20 15:37

@giuliettka I teď je levnější nit vybělit (chemikálie) než ji barvit purpurem nebo indigem (přírodní).

Ivana32
331 příspěvků 16.9.20 16:36

@MP hanna
Neměla byste tip na nějakou literaturu na toto téma? Docela mě to zaujalo.

Ophelie
936 příspěvků 16.9.20 16:53

@madlusa máte pravdu, drahá byla také zelená (alespoň ve středověku).

giuliettka
7654 příspěvků 16.9.20 17:16

Špatné vlákno.

Porkpiehat
2597 příspěvků 16.9.20 18:23
@giuliettka píše: Špatné vlákno.

Vzhledem k předchozí debatě nevím, jestli jsi stěžuješ na nekvalitní obarvení vlákna nebo jsi chtěla psát do jiného tématu. :-D :-D :-D

madlusa
76 příspěvků 16.9.20 18:43

@Ivana32 sice se neptáte mně, ale dobré knížky pro začátek jsou od Ludmily Kybalové, je jich několik pro různá období počínaje středověkem.

Ivana32
331 příspěvků 16.9.20 18:52

@madlusa
Díky moc. Už je hledám. :-)

Eyela
296 příspěvků 16.9.20 20:32
@madlusa píše:
@Ivana32 sice se neptáte mně, ale dobré knížky pro začátek jsou od Ludmily Kybalové, je jich několik pro různá období počínaje středověkem.

Souhlasím, jsou skvělé, jeden čas nesehnatelné, a začínají už starověkem. A je v nich spousta obrázků a citací z literatury (takže jsem takhle pár knížek objevila).

mimi
257 příspěvků 18.9.20 07:33

Mne sa podarilo zohnat jednu, este asi 20 rokov dozadu obdobie renesancie.

madlusa
76 příspěvků 18.9.20 09:28

@Ivana32 Ještě jsem si vzpomněla na krásný dokumenty Kdyby stěny mohly mluvit, myslím že se dají najít v archivu ČT. Jsou to čtyři díly nazvané podle místností a v jednom z nich je právě hodně o odívání, údržbě oděvů atd. Jen to teda není z našeho prostředí, ale z Anglie.

Temperance
2877 příspěvků 18.9.20 12:12

Už jsem to tu kdysi psala - na YT je nádherně udělaná série „Getting dressed“ - začíná 14. stoletím (https://youtu.be/Ibj7GsfsCpI).

Paris1789
5031 příspěvků 18.9.20 13:13

Koupila jsem si ledvinku, váhala jsem mezi černou a fialovou, ale nakonec jsem s těžkým srdcem vybrala tu černou. Fialová se mi líbila asi víc, ale nemohla bych ji moc kombinovat a jak mám vínové boty, tlouklo by se to.
Tolik můj příspěvek k DM.

Brep
774 příspěvků 19.9.20 19:04

Nahodou nemate jeden prebyvajici kupon na dny marianne k batovi?
Kdybych si ten casopis koupila, urcite by to byly vyhozene penize, ale kupodivu bych je dnes na nejaky nakup vyuzila. Presne podle pravidla, kdyz neco shanim, nikde to neni, kdyz jdu jen kolem vylohy, maji co potrebuju :D

Stránka:  « Předchozí 1 2114 2115 2116 2117 2118 2119 2120 2121 2122 2123 2124 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek