Co jste si dnes koupily?

Fotoalbum tématu (10802) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
DruI
400 příspěvků 17.12.20 11:34
@Paris1789 píše:
Bude to na hraně tak jako tak, představa, že v tomhle průšvihu se bude ještě proplácet něco, co je spíše kosmetická záležitost, je prostě „rozpočtově nezodpovědné“

Jako já za své brýle jednou za pár let těch dvacet tisíc dám z vlastního a přežiju, že mi na ně stát nepřispěje. Ale fakt tomu neříkejte kosmetická záležitost, protože já a mých šest dioptrií to v neznámém prostředí prostě nezvládneme. Nehledě na to, že bez brýlí nemůžu ani pracovat. A trochu doufám, že pro lidi, kteří si brýle, vzhledem ke své ekonomické situaci, dovolit nemůžou existuje nějaká možnost požádat si o příspěvek na zdravotní pomůcku a pojišťovna jim alespoň nějaké vhodné brýle proplatí v plné výši.

Paris1789
5235 příspěvků 17.12.20 11:46

@DruI jsem už docela stará, brýle nosím asi tak 45 let, v době mého mládí skutečně dnešní vychytávky k dostání nebyly, přesto jsem brýle měla a nosila je.
Už jsem to psala výše, jakou mám oční vadu. Brýle byly těžké, ano, ale jelikož nic jiného nebylo, prostě jsem je nosila. Nějaký základní model je myslím v možnostech každého i dnes.
Brýle nejsou kosmetická záležitost, tou jsou všechna ta vylepšení, po nichž ta cena skáče nahoru jak kamzík. Vlastní zkušenost.

Judy24
1229 příspěvků 17.12.20 12:05
@Paris1789 píše:
Nějaký základní model je myslím v možnostech každého i dnes.

Tím bych si právě nebyla tak jistá. Mně se po příspěvku pojišťovny zásadně nestýská, stejně to byly maximálně stokoruny a moje poslední troje brýle stály vždycky kolem 7.500, protože na nich právě mám všechna ta vylepšení jako tenčení na levé straně (a nemám tam tolik, jen -4.00), tvrzení, antireflex atd.

Ale že neexistuje už ta možnost dostat tu úplně základní variantu na pojišťovnu, mi přijde docela kruté. Spousta důchodců například žije na hranici chudoby, vzhledem k věku mají často dlouhý seznam očních vad a tam mi přijde přes čáru, že nemají možnost dostat aspoň tu okleštěnou verzi na míru svým očím.

A jinak svoje konto u pojišťovny sleduji pravidelně, co jsem dospělá a zatím jsem vždycky víc přispěla, než odčerpala. :) Ale vím, že to se může ze dne na den změnit.

květušína
628 příspěvků 17.12.20 12:21

@Judy24 to se dá někde zjistit, kolik jsem za svůj dosavadní život platila a kolik jsem vyčerpala? Odhadem si myslím, že doposud jsem byla v plusu, ale momentálně mám hrazenou poměrně drahou léčbu, která mi podstatně zlepšila kvalitu života, tak by mě zajímalo, jak na tom jsem.

A jinak souhlasím. I spousta rodičů samoživitelů může v této době bojovat s financemi a pořídit nové brýle třeba dětem bývá často citelný zásah do rodinného rozpočtu. Takže já bych byla taky pro základní variantu od pojišťovny.

Judy24
1229 příspěvků 17.12.20 12:27

@květušína Těžko říct. Já jsem pojištěná u OZP a mám jejich online systém Vitakartu. Schválně jsem se tam teď podívala a dostanu se v minulosti na začátek roku 2018; odhadem bych řekla, že to je doba, kdy jsem si Vitakartu pořídila. Jak to funguje u jiných pojišťoven, nevím. Já teď pravidelně koukám do tohohle systému, protože mi tam mimo jiné skáčou bonusy, se kterými pak můžu různě nakládat.

Podle zákona na tyto informace máte nárok, nenašla jsem teď rychle, k jakému datu v minulosti.

Jo a pokud to vypadá jako reklama na OZP, tak to tak vážně jen vypadá. : )

kobylkalucni
406 příspěvků 17.12.20 12:52

Revizní bratrská má něco podobného. U VZP to šlo myslím vyžádat papírové na pobočce.

kobylkalucni
406 příspěvků 17.12.20 13:36
@Vinca_minor
@Vinca_minor píše:
@kobylkalucni Čočky jsem zkoušela, ale mám dost citlivé oči, večer už mě vždycky tlačily, dlouhodobě je nesnesu.

A zkoušela jste více druhů? Já vyzkoušela asi troje než mi sedly poslední. Momentálně používám Biofinity, mají jednu z největších propustnosti pro kyslík, takže se můžou nosit kontinuálně 30 dni v kuse. To teda nedělám, na noc normálně vyndavam. Kolikrát oční nepredepisuje vyhovující čočky, ale ty, ze kterých má provizi- to přesně se mi stalo a až ty, co jsem si koupila sama mi konečně byly příjemné.

xSx
989 příspěvků 17.12.20 13:40

@kobylkalucni taky mám Biofinity, jedny z nejmodernejsich na trhu (co se tyce propustnosti) a reklamu na ne delam kazdemu, kdo cocky nosi :) a to jsem byla zatvrzely zastance svych Wilens, ktere mi ale prestali vyrabet. Uz jsem se ale setkala i s lidmi, jimž ten silicon-hydrogel nevyhovuje a radsi sahnou po hydrogelech…

MP Janka
748 příspěvků 17.12.20 13:45

Já čočky můžu mít na sport, na celodenní túru, to mi nedělá problém, ale nemůžu je mít v práci. 10 hodin koukání do, byť velmi kvalitního, monitoru je zkrátka moc. To mi říkali i při výběru, že do práce nedoporučují. A měli pravdu. Bolest hlavy a očí mi za komfort bez brýlí nestojí.

DruI
400 příspěvků 17.12.20 13:56

@Paris1789 Tak ono když ty brýle máte na nose fakt neustále, tak ty „kosmetické“ vychytávky značně zvyšují kvalitu života. A jak říkám, jsem smířená s tím si je platit (a naštěstí můžu), ale přesto si myslím, že základní model by pojišťovna proplácet měla alespoň těm, pro koho to zásah do rozpočtu je.

Paris1789
5235 příspěvků 17.12.20 14:17

@DruI tak když dám na jednu misku vah všechny ty hifi léčby (a díky za ně), které umožní pacientům žít delší a kvalitní život, a pak brýle, tak si vždycky vyberu platit moderní léčbu každému, kdo ji potřebuje.
Argumentace samoživitelkami a důchodci je velice populární, kdo z vás je ale v podobné situaci? Není i pro samoživitelku lepší, když dostane bez keců a hned tu drahou péči při rakovině prsu, než když se jí musí domáhat u soudu? Přeci na tohle hlavně pojištění je. Je přeci rozdíl, když někdo blbě vidí (můj případ) a musí překonat jisté problémy, než když prostě umře kvůli tomu, že pro pojišťovnu jsou moderní terapie příliš drahé.

květušína
628 příspěvků 17.12.20 14:52

@Paris1789 já nyní v takové situaci nejsem a mámě důchodkyni bych klidně dobré brýle zaplatila, kdyby chtěla (ona nechce, je velmi skromná). Ale právě jako samoživitelka jsem byla v situaci, kdy po uhrazení základních poplatků a jídla jsem byla měsíčně - 3000 Kč. Než se celá situace vyřešila, musela jsem si přivydělávat po nocích ještě jako OSVČ, takže jsem prakticky pracovala na 1,5 úvazku a k tomu se sama starala o malé dítě. Ale ne každý tu možnost přivýdělku má. Takže to znám z vlastní zkušenosti a dokážu si představit, že někdo je dlouhodobě bez prostředků, žije od výplaty k výplatě a i 1500 Kč za brýle (odhaduji, že tolik by mohl stát nějaký základní model) pro něj představují velký problém.
A jste si jistá, že se lidé domáhají účinné léčby u soudu proto, že na ni pojišťovna nemá prostředky? Nebývá to spíš proto, že pojišťovna není ochotná takovou léčbu hradit? To je podle mě dost rozdíl. O neochotě jisté pojišťovny se už kolikrát psalo v souvislosti s důležitou léčbou, kdy dokonce soud nařídil pojišťovně léčbu uhradit a ta přesto stále otálela.

Paris1789
5235 příspěvků 17.12.20 15:08

@květušína pojišťovna vždy rozhoduje, co bude hradit z veřejného pojištění. Existují terapie a léky, které nehradí, většinou proto, že si to nemůže dovolit. To je slabá stránka solidárního zdravotnictví, že neproplácí ty nejmodernější léky a terapie. Pacient ovšem může požádat o mimořádné proplacení (par. 16), pokud pojišťovna nevyhoví, může se obrátit na soud.
Pokud vám váš lékař řekne, že by vám pomohla ta a ta terapie, ale že je příliš nová/drahá/neschválená, zbývá vám jen ta 16.
Samozřejmě by každé zdravotnictví na planetě dokázalo utratit veškeré prostředky, které jim pojišťovny pošlou, jen bych byla osobně raději, kdyby se platily i klidně drahé věci, které zachraňují životy, místo aby se to vyplácalo po pár stovkách každému, kdo nosí brýle (skoro všichni).
Už ani nevím, jak to podat, aby to bylo srozumitelné.

DruI
400 příspěvků 17.12.20 15:17

@Paris1789 Tak když je těch samoživitelek a důchodců, pro které to zásah do rozpočtu je, tak málo, tak se tím, že jim brýle neproplatíme, na pořádnou hi-tech léčbu stejně neušetří.
Já vaše stanovisko chápu. Jo, je lepší jedna život zachraňující léčba, než když si každý necháme napsat Paralen na předpis a ušetříme si na úkor eráru dvacku, ale holt ty brýle považuju za věc, kterou bych potřebným z veřejného zdravotnictví hradila. Není to úplně malý a jednorázový výdaj. Tuhle hranici, co ještě jo a co už ne máme asi každý někde trochu jinde.

Paris1789
5235 příspěvků 17.12.20 15:18

Jinak ale samozřejmě nejvíc životů zachrání prevence, která je i nejlevnější. V posledním čísle časopisu Vesmír, věnovaném alkoholu, je uvedeno, že v Česku druhá nejčastější příčina úmrtí žen ve věku 20-54 let je alkoholové onemocnění jater.

giuliettka
7992 příspěvků 17.12.20 15:21
@květušína píše:
A jinak souhlasím. I spousta rodičů samoživitelů může v této době bojovat s financemi a pořídit nové brýle třeba dětem bývá často citelný zásah do rodinného rozpočtu. Takže já bych byla taky pro základní variantu od pojišťovny.

Zatiaľ sa u nás autogamiou nikto z ľudí nerozmnožuje. Keď nemá na to, aby zaplatila decku okuliate, tak nech požiada o príspevok druhého rodiča, nie štát.

Paris1789
5235 příspěvků 17.12.20 15:22
@DruI píše:
@Paris1789 Tak když je těch samoživitelek a důchodců, pro které to zásah do rozpočtu je, tak málo, tak se tím, že jim brýle neproplatíme, na pořádnou hi-tech léčbu stejně neušetří.

Máte pravdu, ovšem zúřadovat to všechno je drahé. Je lepší to hodit na sociálku, která myslím může přiznat nějakou mimořádnou soc. dávku/výpomoc, než to řešit přes pojišťovnu.
Ale nevím, já si brýle kupovala už bez příspěvku pojišťovny a popravdě těch 100 korun nebo kolik by mi asi bylo i blbé si vybrat. Stejně tak si nenechávám proplácet očkování, protože mě to nezruinuje a stejně to dělám hlavně pro sebe.

xSx
989 příspěvků 17.12.20 19:07

@Paris1789 nj, jenze jaka je prevence kratkozrakosti? Nebo starecke vetchozrakosti? V tom vidim taky rozdil, s tim nic nenadelate. Chapu podstatu sdeleni, ale stejne me to stve, ze ani tech par korun jednou za pet let nedostanu. Na vec, co potrebuju kazdy den k fungovani. Ale jasne, kazdy na to ma jiny nazor, uz celkem dlouhodobe vedu ruzne debaty na tema pojisteni a zdravotnictvi vubec. Je rozhodne potreba nejaka zmena, to asi chapeme vsichni, ze soucasna situace neni dlouhodobeji udrzitelna.
CO je nejhorsi je to, ze ty penize jsou, jen se neumi smysluplne vyuzivat (at uz vedome, nebo nevedome). Vim z internich zdroju o peknych hnusnarnach, co se dejou v nemocnicich (ohledne predrazenych objednavek, tendry na pristroje, ktere by se vyplatily kupovat spise do specializovanych center nez do kazde nemocnice a spoustu dalsich drobnosti). Navic to asi kazdy zazil, ze byl desetkrat na blbych odberech (a kolik za to pojistovna caluje) misto toho, aby se to vysetreni udelalo najednou apod. Je to slozita debata a rozhodne neexistuje nejake jedno snadne reseni. Celkem pozoruju, ze se formuji dva proudy, zastanci moznosti placeni nadstandardni pece (majetni lide) a vyuziti tehchto penez pro sebe, ne jako solidarni dan a pak ta druha, rekneme levicovejsi cast, ktera s tou solidaritou souhlasi. Nevim, no, ja osobne bych se nerada dostala do situace, kdy bychom se posunuli ve zdravotnictvi smerem k systemu, co maji v USA.

Paris1789
5235 příspěvků 17.12.20 19:20

@xSx na toto téma bych mohla sepsat asi román.
Jen předesílám, že mezi zdravotnictvím typu „švédský stůl“ a „jako v USA“ je široká škála více či méně solidárních modelů. Zajímavé je, že nikdo neargumentuje třeba Venezuelou?
Jinak dvourychlostní zdravotnictví už samozřejmě existuje, hodně firem dává bonusy v podobě přednostní lékařské péče, případně příspěvků na různé léky/prodcedury/terapie, je to docela dost peněz. Když jsem u zubaře, platí tím všichni.
Bylo zajímavé sledovat ten šitstorm, co se rozpoutal poté, co médium z holdingu nabídlo s předplatným i tyhle služby, přitom tohle přesně využívá hodně zaměstnanců už dávno.
Takže ano, solidární zdravotnictví všechno pro všechny povede přesně k těmto koncům, budete to sice mít zadarmo, ale operace se nedožijete.
Teď jsem si koupila chytré hodinky a sleduju své parametry, kdo to znáte tak víte, že vás to nutí trochu se hýbat. V aplikaci pak máte data za delší období, s kterými jde pracovat. Podle mě je tohle jedna z cest, že si budete na tohle základním levelu hlídat svou kondici sama a s vašimi daty bude pracovat umělá inteligence, která vám navrhne péči, terapii, prevenci. Doktor na vás nastoupí až tehdy, kdy to aplikace nezvládne. Tohle řešení se přímo nabízí, u nás se zavádět hned nebude, ale přijde k nám ze zemí, kde nebudou mít tolik peněz na zdravotnictví našeho typu (Afrika např.), od nich to pak přijde k nám, až se zjistí, že stejných výsledků lze dosáhnout mnohem levněji.
Doktor bude někdo jako je dneska krejčí nebo obuvník, po většinu života se s ním málokdo setká.

květušína
628 příspěvků 17.12.20 19:37

@Paris1789 nemyslím si, že by to využíval každý. Ale já vám rozumím, jak to myslíte. Jen si já si naopak myslím, že skutečně se člověk/rodina může dostat do situace, kdy koupě obyčejných brýlí může znamenat problém. Na druhou stranu bychom se mohli začít bavit o alkoholicích a feťácích, kteří nemalou měrou odčerpávají zdravotní pojištění a kteří si své zdravotní problémy způsobili sami.

@giuliettka taková tvrzení, to už je takový folklór, že. Kdyby věci byly tak jednoduché a všichni dospělí zodpovědní, nemusely by existovat žádné azylové domy a podobná zařízení. Ale to je kdyby..

Podívejte se, já pocházím z velmi chudých poměrů a když můj otec, sice dlouhodobě nemocný, ale přesto náhle, zemřel, zůstali jsme moje máma a my tři děti odkázáni jen na tehdy velmi slabý učitelský plat, plus tedy jsem dostali sirotčí důchody, ale příjem druhého živitele to nenahradí. Když moje máma šla do důchodu, trvalo to více než půl roku, než jí jej vyřídili a my jsme v té době měli k dispozici jen ty sirotčí důchody. Vdovský nevím, jestli se znovu neřešil s tím starobním. Nebylo to ani k přežití. Samozřejmě, já a bratr jsme při studiu chodili na brigády, (mladší sourozenec byl ještě moc malý) ale to stačilo tak akorát na pokrytí základních potřeb. Opravdu si nedovedu představit, že bychom v té době museli řešit nějaké vyšší finanční výdaje. A fakt se neptejte, jak to, že jsme neměli rezervu. Chodila jsem s mámou už dlouho před tím ještě po večerech uklízet, abychom vyžili.

květušína
628 příspěvků 17.12.20 19:46

Ještě bych chtěla dodat, že na druhou stranu se mám nyní dobře (nejsme bohatí, nemáme miliony, ale nestrádáme) a co jsem po škole začala pracovat, nikdy jsem nečerpala žádné sociální dávky. Kdyby byla možnost mít základní brýle zadarmo, tak já bych je nechtěla. O všechno, co mám, jsem se zasloužila sama a jsem na to hrdá. Ale do konce života budu neskonale vděčná své mámě, že tehdy, když jsme byli téměř bez prostředků, se ona opravdu snažila, abychom my, všechny její děti, mohly dostudovat.

bao-baba
1428 příspěvků 17.12.20 20:41
@Paris1789 píše:
Jinak ale samozřejmě nejvíc životů zachrání prevence, která je i nejlevnější. V posledním čísle časopisu Vesmír, věnovaném alkoholu, je uvedeno, že v Česku druhá nejčastější příčina úmrtí žen ve věku 20-54 let je alkoholové onemocnění jater.

No, vidíte. A předtím jsou léčeny zdarma, i když si zdraví vědomě ničily. Já si brýle můžu koupit ze svého, ale je fakt, že oční vady si člověk z nějakého plezíru sám nezpůsobuje.

zwedavka
1242 příspěvků 17.12.20 22:00

Prevence očních vad je hodně pobytu na denním světle venku v dětství. Samozřejmě to není všespasitelné, ale prý to trochu pomáhá. (Z nějakého rozhovoru s očním lékařem)

Puffin
360 příspěvků 17.12.20 22:26

@zwedavka To máte pravdu, jsou potřeba tuším tři hodiny. Ověřeno výzkumy v jihovýchodní Asii, kde nejprve přičítali dramatický nárůst očních vad u dětí množství času strávenému před obrazovkou. Pak zjistili, že to očím nevadí, pokud jsou dostatek času na denním světle (nebo na světle, které se jako venkovní chová, nainstalovali je do škol).

Byljednoujedenživot
198 příspěvků 17.12.20 23:06

@Puffin @zwedavka To je hodně osekané. Jde o zaměřování pozornosti na různou vzdálenost ve střídajících se intervalech. Tedy - děti sedící u displejů (zde bych měla doplnit sedící příliš dlouho a do 7 let věku. Krátké sezení u displeje nevadí, protože dítě přístroj odloží a jde si hrát s něčím jiným. Pokud by platilo obecně, tak všechny děti v online výuce do roka nosí brýle), zde vadí, že koukají dlouho na stejnou vzdálenost do zářícího místa. Na podobném principu střídavého zaměřování pozornosti na blízký a vzdálený bod funguje oční jóga.

Stránka:  « Předchozí 1 2124 2125 2126 2127 2128 2129 2130 2131 2132 2133 2134 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek