Co jste vždycky chtěli vědět a báli jste se zeptat

Fotoalbum tématu (795) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Lála_druhá
471 příspěvků 10.12.18 13:22
@Vinca_minor píše:
@Oldyn Jenže pro věřícího člověka je to křesťanský svátek a nemusí být vůbec zapšklý, aby dodržoval tradice a pravidla.

Tak zrovna půst na Štědrý den je lidová tradice a není závazný ve smyslu liturgickém, alespoň ne pro katolickou církev (to pouze na Popeleční středu a Velký pátek). My se třeba nepostíme (ale ani nepřežíráme pochopitelně, celý den je takový střídmější).

VeronikK
1002 příspěvků 10.12.18 13:51

@DanielaS ale tak svatý Mikuláš je křesťanský světec, ne? Tak proč by ho zase neměl znát. Já teda nejsem věřící a moje znalosti o podobných věcech jsou poměrně povšechné. Přesto k nám na štědrý večer chodí Ježíšek, když se do toho začal dětem motat Santa Claus, vysvětlila jsem jim, že u nás chodí 5.12. a v některých jiných zemích až 24.12. Takže moje děti ho prostě berou jako takového importovaného Mikuláše, který nijak neškodí :-)

DanielaS
4884 příspěvků 10.12.18 14:47

Ja to prelozila jako Santa Claus, on je to Babbo Natale, Mikulas k nam chodi taky (respektive nadeluje v noci do puncochy a jako na potvoru ho nikdy nikdo nepristihne). Ovsem bez sani a sobu.

quebrada
192 příspěvků 10.12.18 15:26

Tak on Babbo Natale už převálcoval Befanu, ne? Nebo ta ještě dárky nosí?

DanielaS
4884 příspěvků 10.12.18 16:06

Befana je obdoba Mikulase, vetsinou nosi jen sladkosti do puncochy. Opravdove darky se jeste snazi nosit svata Lucie, ale Babbo Natale je takovy globalni. Ackoliv, pozor! Jednomu ciste italskemu chlapeckovi ve skolce taky prinesl Mikulas sladkosti, to jsem necekala.
Jako male mi vzdycky nosil darky Jezisek, respektive darky byly od Jeziska; nikdy jsem neresila, jak se pod stromek technicky dostanou, proste normalne zazrakem.

shanimplavkynahrocha
4588 příspěvků 10.12.18 16:19
@Lála_druhá píše:
Tak zrovna půst na Štědrý den je lidová tradice a není závazný ve smyslu liturgickém, alespoň ne pro katolickou církev (to pouze na Popeleční středu a Velký pátek). My se třeba nepostíme (ale ani nepřežíráme pochopitelně, celý den je takový střídmější).

Drive zavazny byl, pokud vim.

shanimplavkynahrocha
4588 příspěvků 10.12.18 16:19

@DanielaS Taky me nikdy nenapadlo resit, jak se tam ty darky technicky dostanou.

Vinca_minor
692 příspěvků 10.12.18 16:25

@shanimplavkynahrocha Mě taky ne. A i Ježíšek byl pro mě abstraktní, s Ježíšem v jesličkách jsem si ho vůbec nespojovala.

Uživatel je onlineLizbeth
786 příspěvků 10.12.18 16:35

My jsme se sestrou byly poučeny, že ježíšek je neviditelný a celé je to kouzlo..a přichází balkonem..Dál jsem nepátrala :)

quebrada
192 příspěvků 10.12.18 16:41

@DanielaS Aha, dík. Vlastně mi připadá fajn, když to není u všech stejné - aspoň si mají děti o čem povídat. :-)

VeronikK
1002 příspěvků 10.12.18 17:06

@DanielaS @shanimplavkynahrocha @Vinca_minor @Lizbeth Jé tak to my jsme s bratrem pátrali, odpověď byla vždycky trochu mlhavá nám přišlo… Několikrát jsme se snažili ho zahlédnout, třeba jsme po zazvonění zvonku neběželi ke stromku ale k balkonovým dveřím, jestli ho přeci jen nezahlídnem :-) Teď mě napadá, že moje děti mají poměrně podobný přístup. Před asi dvěma lety přišel prostřední synek s tím, že už ví, jak je to s Ježíškem, dárky a tím, že není vidět (bylo mu tedy 7). Už jsem si říkala, že nás konečně prokouknul a on přitom pravil, že na to přišel - že je to kouzlo :-) A vlastně má pravdu :-)

Vinca_minor
692 příspěvků 10.12.18 17:30

@VeronikK Kamarádčiny děti vždycky vyhlížely z okna a jednou viděly proletět nějaké světýlko. Takže na Ježíška věřily hodně dlouho, protože to světýlko byl přece on.

JarkaJ
615 příspěvků 10.12.18 18:25

Možná se pletu, možná ne, ale je to podobné před 50 lety jako dnes. Tenkrát jsme s bráchou taky věřili na Ježíška, že prostě přiletí oknem a dá pod stromeček dárky. Bylo to tajemné, kouzelné. Naše dcera zhruba před 30 lety nás ovšem rozhodila dotazem, jak to všechno může ten Ježíšek stihnout,když musí k tolika dětem. Pak jsme se odvolávali na to, že to je prostě to kouzlo :-)

MP blanka
1790 příspěvků 10.12.18 21:44

Aj naša malá vnučka vo Švajčiarsku mala o vianočných sviatkov svoju predstavu. Vianoce, to sú darčeky. A kto ich nosí? No to je trochu zložitejšie, je v tom nejaký zmätok. Tých dobrákov je totiž hneď niekoľko. Tak predne je to Weinachtsman, toho predsa na vlastné oči videla v množstve rozprávok. Tiež Dedo Mráz a Mikuláš prichádzajú v úvahu, aj ten importovaný Santa Klaus, a aby to nebolo také jednoduché, tak v mieste je obvyklý ešte Chriskind. A tesne pred Vianocami prišla jej maminka s tým, že darčeky predsa nosí Ježiško, čo nás všetkých tak trochu zaskočilo, lebo dovtedy o ňom v tejto rodine počuť nebolo. Nepodala to dcére iba ako informáciu, chcela jej tú tajuplnú postavu, aj vianočný príbeh, tak detsky pochopiteľne, zostručnene, vysvetliť. Ale tak to je v našich ateistických rodinách :nemáme tú dostatočnú znalosť a tak sa trochu zamotala. Išli sme sa radšej po večeri prejsť von. Pozerali sme do vysvietených okien a odhadovali, kde už Ježiško bol, a súčasne sme vyzerali hore do nočnej oblohy, či ho neuvidíme? A takmer sa nám to podarilo. Už sme boli späť pred vchodovými dverami, keď syn, ktorý držal na rukách mladšiu dcéru zašepkal Počuli ste to? Obe dievčatá s istotou potvrdili, že áno, jedna dokonca videla aj nejaké svetielko! A nešiel ten zvuk z našej terasy?! Rýchlo sme vrazili do bytu, dievčatá do izby, a maminka, ktorá zostala doma, pretože predsa musela odpratať zo stola, práve zatvárala dvere na terasu :Kde ste boli tak dlho? Teraz tu bol, pozrite, pod stromčekom sú darčeky! No škoda. Takže v tejto rodine to ešte niekoľko rokov bol Ježiško, ale už taký trošku spotvorený, lebo lietal po oblohe na saniach. Iný rok sme sa tiež boli prejsť, a dievčatá nielenže vyzerali, či medzi hviezdami jeho sane neuvidia, ale aby to poistila, zavolala tá staršia do nočného ticha : Ježiško, vidíš ma, tu som!
Aj našim chlapcom sa takmer podarilo, zbadať ho.Vo Francúzsku si deti nájdu darčeky ráno, a naši vnuci išli večer normálne spať, a to, že majú odvážny plán rodičom nepovedali. Náhodou ale v noci dcéra počula nejaký hluk, a potom ich zbadala, ako sa zakrádajú tmavým schodiskom, s rozsvietenou baterkou v ruke lebo, ako jej potom prezradili, idú si ľahnúť ku stromčeku, aby toho Per Noela videli na vlastné oči. Nejako sa jej podarilo ich vrátiť späť do postelí, čo bolo ale škoda. Keď sa totiž ráno zobudili, čakali ich nielen darčeky, ale aj otec, a povedal im, čo zažil. Nadránom ho zobudil nejaký šramot, a keď sa išiel pozrieť, čo sa deje, zazrel ešte zhora zo schodov, ako dáva Per Noel darčeky ku stromčeku. Rýchlo išiel pre mobil, aby ho vyfotil, ale bohužiaľ, zachytil už iba ako vylieza oknom von. Ale dôkaz pre synov mal: na fotke je otvorené okno a kus červeného rukáva, ako Per Noel práve mizol za rohom.
Prepáčte ten dlhší text - tieto Vianoce budeme bez detí a bez vnukov, a trochu som sa nechala uniesť spomienkami.

Oveeec
1994 příspěvků 4 inzeráty 10.12.18 22:21

Pro mě je Ježíšek trochu abstraktní a trochu, nebo spíš hodně, jako nějaký dědeček. Bůhví, jestli se mi kontaminoval Mikulášem, Dědu Mráze nepamatuju a Santa u nás nikdy nefrčel. Každopádně se mi představa, že naděluje děťátko a ne dědeček, vůbec nelíbí (a za trest určitě nic nedostanu).

Temperance
1390 příspěvků 11.12.18 00:11

@MP blanka Ale Christkind je přece Ježíšek!

Adeena
1320 příspěvků 11.12.18 08:57

@Oveeec Já si Ježíška taky vždycky představovala jako dědečka. Ale moje představa byla kontaminovaná dědou Mrázem.

MP blanka
1790 příspěvků 11.12.18 13:33

@Temperance - áno, ale v tomto ponímaní išlo skôr o to, že je to len ďalšie možné pomenovanie tej tajomnej osoby.

DKU
104 příspěvků 11.12.18 15:28

syn necelých 8 let, taky ještě věří na Ježíška a to i přesto, že ve škole si dávají navzájem dárečky děti samy. letos se mnou smlouvá,aby mohl jít do pokoje až bude zvonit.:-). Po večeři totiž starší synové a manžel mají za úkol ho zabavit a já dávám narychlo dárky do obýváku pod stromeček,což je v nevelkém bytě docela adrenalin a pak rozsvítím stromek a zazvoním na zvonek.
Takže samozřejmě padla otázka ,proč já mám tu výsadu tam jít, tak jsem mu řekla, že to můžu proto, že doma odvedu za rok nejvíc práce :-)a mám to za odměnu. ale nevím, jestli to letos ještě projde :-)

julie74
2956 příspěvků 11.12.18 16:04

Tak u nás už jsou taky pochybnosti (3,5 roku). Dcera se ptá, pro koho jsou v obchodě ty balicí papíry. Říkám, že je kupují lidé Ježíškovi na dárky. Spokojeně zkonstatovala, že on si je pak zabalí. Ovšem pak vykulila oči. A on má jako nůžky, jo ??? A teda byl v tom velký kus nevěřícnosti… šmarjá, nemůže mít zázračné boží dítě co umí všechny divy, nůžky? Co na tom jako je ? :)))

Temperance
1390 příspěvků 11.12.18 16:21

Taky jsem se setkala s tímto výkladem: Ježíšek nenosí dárky těm, kdo na něj nevěří, a ti si pak musí dárky dávat navzájem.

VeronikK
1002 příspěvků 11.12.18 17:21

@DKU Dejte dárky, odejděte z pokoje a zvoňte třeba v koupelně :-)

julie74
2956 příspěvků 11.12.18 18:05
@VeronikK píše:
@DKU Dejte dárky, odejděte z pokoje a zvoňte třeba v koupelně :-)

jasně, aby přišlo dítě s dotazem proč zvoní v koupelně :)))

takvselijak
284 příspěvků 11.12.18 21:34

@julie74 Když chcete někomu něco podarovat k Vánocům, tak mu to přece zabalíte a pošlete po Ježíškovi. Ne všechny dárky musí generovat Ježíšek. My jsme vždycky něco vyrobili pro rodiče, zabalili, dali na okno a tam si to v noci Ježíšek vyzvedl, aby to potom na Štědrý den mohl nadělit.

Oveeec
1994 příspěvků 4 inzeráty 11.12.18 22:06

@takvselijak Mě hrozně pobavilo a trochu dojalo to „tam si to v noci Ježíšek vyzvedl“ - jak to má Ježíšek vyloženě jako zaměstnání a seriózně se zabývá tím, že musí všechny oběhat a jak mu lidi vychází vstříc, aby si to mohl zorganizovat :D

Stránka:  « Předchozí 1 1842 1843 1844 1845 1846 1847 1848 1849 1850 1851 1852 1904 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Jak vypadá módní deziluze

Autor: Kamila

Spousta lidí by vraždila za práci u předních značek haute couture.... Celý článek