Co jste vždycky chtěli vědět a báli jste se zeptat

Fotoalbum tématu (934) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Puffin
277 příspěvků 8.10.19 20:52

Dobrý večer, nevíte prosím někdo, kde by se dala najít data ze zdravotnických statistik mladší než v roce 2015? Konkrétně mi jde o počet dětí narozených s Downovým syndromem, Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR to má do roku 2015.

@Pozorovatel Mám pocit, že přednost mají vycházející (nejde o úctu, ale o praktičnost).

julie74
3783 příspěvků 8.10.19 21:58

Jasně, jinak se budou lidé uvnitř poněkud kupit.

Pozorovatel
679 příspěvků 8.10.19 22:11

@Puffin @julie74 tak toto neni obchodak, kde by se lidi kupili, jsou to domovni dvere, ktery jsme prave odemykali = prisli jsme k nim driv, ale zevnitr se otevrit klicem nemusi, takze mladik, ktery k nim prisel pozdeji, byl v otevirani rychlejsi. No pocitove me to prekvapilo, i kdyz obecne pravidlo samozrejme znam, proto se ptam na konkretni situaci.

Ivana32
277 příspěvků 8.10.19 22:29
@Pozorovatel píše:
Jdu si pro lekci z etikety. Dneska situace: ja (31) s manzelem (47) odemykame domovni dvere, kdy se zevnitr pririti mlady muz (cca 22-25) a dvere otevre. Kdo ma vchazet do dveri jako prvni? Plati obecne pravidlo, ze se prvne vychazi a pak vchazi? Nebo v tehle situaci aplikujeme prvne zeny a starsi lide? Ja se teda jako zena (a taky jsem u dveri byla prvni s klicema) hnala do dveri driv, mlady muz me poucil, ze prvne se vychazi. Tak ted nevim, ktery z nas dvou je vetsi krupan.

Nejdřív se vychází. Pravidlo přednosti pro ženy tady neplatí. Ale mám zkušenost že muži třeba ustoupí a pustí mě první. Ovšem nároky si na to nedělám. :-)

Oveeec
2471 příspěvků 1 inzerát 8.10.19 23:25
@julie74 píše:
Jasně, jinak se budou lidé uvnitř poněkud kupit.

Budou se v dole hromadit horníci :D

benyka
8381 příspěvků 8.10.19 23:47

@Pozorovatel Předpokládám, že dveře jsou průhledné. Pokud se otevírají ven, je splavnější, když projde první ten zevnitř. Pokud se otevírají dovnitř, otevřela bych je zevnitř (aby nemuseli odemykat), přidržela a nechala vejít napřed lidi zvenčí i já - stará baba. Každopádně buranské je místo ohleduplnosti a omluvy za nechtěnou kolizi remcat, že mám právo na přednostní projití.

julie74
3783 příspěvků 9.10.19 00:01
@Oveeec píše:
Budou se v dole hromadit horníci :D

Ty mě taky napadlo, akorát ten mechanismus je jiný… :grinning:

Vinca_minor
1763 příspěvků 9.10.19 06:20

@Pozorovatel Napřed se vychází ven bez ohledu na pohlaví a věk zúčastněných. Máme v baráku skleněné dveře, které se otevírají ven. Když vycházím a někdo zrovna strká klíč do zámku, tak počkám za dveřmi, až si mě všimne - buď klíče schová a pak otevřu já a vyjdu ven, anebo mě nezaregistruje a odemkne si, načež mi dveře podrží :) Prostě v klidu tak, abych nikomu nerozbila dveřmi obličej a nevylekala ho.

Pozorovatel
679 příspěvků 9.10.19 06:29

@benyka tak jsem oficialne buran. No prosklene jsou, oteviraji se dovnitr. Jak uz jsem rekla, zaskocilo me, ze strkam klic do zamku a kdyz je mladik zevnitr otevrel, tak mi rekl tohle. Jinak dle pana Spacka v pravidle existuji vyjimky a to pro hendikepovane a stare lidi. Pak se jeste gentleman muze rozhodnout, ze da prednost zene a starsim lidem. Hendikepovana nejsem a stara doufam taky ne, tak slibuju a prisaham, ze priste mladikovi uskocim z cesty.

Vinca_minor
1763 příspěvků 9.10.19 06:46

@Pozorovatel V případě, že se otevírají dovnitř, tak bych dala přednost logice před etiketou. Tj. zevnitř bych je otevřela směrem k sobě, podržela je, pustila vás a pak bych teprve vyšla.

Pozorovatel
679 příspěvků 9.10.19 07:14

@Vinca_minor tak kdyz bych hodnotila prakticnost naseho vchodu, tak prvne lidi vchazi - zvenku je jeste schod, uvnitr rovna chodba a vcera zrovna prselo, tak jsme na tom schodu stali u tech dveri. Ale to se nam tam ti hornici budou hromadit. Jdu studovat Spacka, pripadne Gutha-Jarkovskeho (jednu knihu jsem si koupila v seste tride, ale nejak me tehdy zaujalo jen to, jak to je s kordama a dlouhyma suknema).

benyka
8381 příspěvků 9.10.19 08:38

@Pozorovatel Myslela jsem na toho mladíka, že se dožadoval přednosti v jízdě, ne na Vás. :-) Kdybych šla zevnitř jako on a dveře se otevíraly ke mně, otevřu a počkám až vejdete. Když se otevírají ven a máte už klíč v zámku, chvilku počkám, až si odemknete a vejdete, pokud ještě klíč v zámku nemáte, připadá mi nejjednodušší, nejrychlejší, když dveře otevřu já za kliku a zároveň projdu, protože pro Vás to vyjde prakticky nastejno a já tam nebudu zbytečně okounět.

Uživatel je onlineLizbeth
1358 příspěvků 9.10.19 10:13

Vždy se nejdříve vychází..a ano, hodně lidí to neví.

benyka
8381 příspěvků 9.10.19 10:38

„Při vstupu do budovy mají přednost osoby vycházející před osobami vstupujícími, ale i zde jsou výjimky. To v případě, že vchází významná osoba, invalidní osoba, ženy a starší muži.“ (https://www.podnikatel.cz/…-nikdy-dost/)

Připadá mi dost legrační posuzovat při takových banálních příležitostech, kdo je starší, významnější nebo pajdavější, zvlášť, když o tom člověku nic nevím. Jenom jedno je podle tohoto úryvku jisté: Přednost ve dveřích má vždycky žena…pokud ovšem při vycházení venku neprší. :-)

Porkpiehat
2325 příspěvků 9.10.19 10:54

@benyka Znám pouze jednu osobu, která splňuje skoro všechny podmínky - významná osoba, invalidní osoba a starší muž :-D

Také bych se přizpůsobila aktuální situaci - pokud se dveře otevírají dovnitř, tak mi přijde logické, že ten uvnitř dveře přidrží (teda pokud zvenčí nestojí 100 horníků, kteří chtějí vejít, to bych nejspíš proklouzla ven).

Pozorovatel
679 příspěvků 9.10.19 12:14

@Lizbeth jak uz jsem rekla, mladikovi priste uskocim, klidne zpatky na dest, vsak nejsem z cukru.

Lakerol
163 příspěvků 9.10.19 12:31

@Puffin Chvíli trvá, než se ta data získají, zpracují a vydají. Jestli je to důležité, zkuste tam napsat. Buď vás někam pošlou, nebo vás někam pošlou.

Temperance
2605 příspěvků 9.10.19 17:07

Potřebuju poradit se statickou elektřinou. Posledních několik dní v práci zajiskřím pokaždé, když sáhnu na kovovou kliku. Nejsou to žádné silné výboje, ale už mě z toho začínají brnět prsty. Už jsem si říkala, že jsem asi z ebonitu, mám totiž dlouhý culík, který mi lítá po zádech (dnes zapletený cop, ale moc to nepomáhá). Jinak oblečená jsem v pracovním, 100% bavlna, na nohou pantofle Legwood. Dnes mě mírně kopla i hladina vody v nádržce.

julie74
3783 příspěvků 9.10.19 17:12

@Temperance kolegyně takhle sáhla na dotykovou obrazovčičku ovládání klimatizace a ta se zničila. Prý pomáhá mazat ruce hydratačním krémem.

benyka
8381 příspěvků 9.10.19 17:12

@Temperance Noste s sebou kovovou propisku nebo lžičku a vybijte se přes ni. Možná by stačil i náprstek. :-)

Příspěvek upraven 09.10.19 v 17:58

Porkpiehat
2325 příspěvků 9.10.19 17:30

@Temperance Nevyměnili vám v práci koberec? U nás to nastalo po položení nového koberce a nic nepomáhalo. Připomněla jste mi chobotničky z druhého patra „to se krásně nabijeme“ :-D

@benyka Jak to funguje s tou lžičkou? To jí má člověk v kapse a sáhne si na ní? Nebo jí má na stole?

Mně takhle nabíjí jeden kabát, když sedím v autě. Normálně se vybiju, když sáhnu na dveře, abych zavřela. Ale jednou jsem si zapomněla kabát sundat, nabila jsem se na židli (potažené látkou) v čekárně a pak dala pecku našemu obvoďákovi, když jsem se s ním olíbávala na přivítanou. Naštěstí nás nevyškrtl ze seznamu svých pacientů :-)

Temperance
2605 příspěvků 9.10.19 17:48

@Porkpiehat Nevyměnili. Jediná změna oproti minulému týdnu je ta, že jsem přestala nosit žabky crocs a vzala si ty Legwoody, kvůli ponožkám. Ale nosila jsem je už loni, a problém nebyl. Mám ovšem od léta novou židli, kolečkovou. Jenže se nabíjím, i když na ní nesedím…

benyka
8381 příspěvků 9.10.19 18:01

@Porkpiehat No prostě toho vodovodního kohoutku nebo co vás normálně kope, se napřed dotknete tím kovovým a pak rukou. Jiskra přeskočí na kov a ne na ruku. Bolí ten výboj v místě prvního kontaktu, resp. těsně před ním. Kudy to pak jde, už je celkem jedno.

BeKaa
554 příspěvků 9.10.19 18:01

@Temperance Mně to dělala loni kolečková židle, fakt jsem se bála na něco sáhnout, dostávala jsem pecky i od vody, když jsem si ji napouštěla na pití.
Od září mám klid a až teď mi došlo, že jsem si přes léto přestěhovala nábytek v kanceláři. Ale jestli to zapříčinilo stěhování nebo nějaká jiná konstelace, to nevím.

sirena007
1167 příspěvků 9.10.19 18:09

@Temperance Jste prostě jako Marilyn!

Obraz na plátně Elektrizující Marilyn Monroe

Stránka:  « Předchozí 1 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940 1941 1942 2028 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek