Co jste vždycky chtěli vědět a báli jste se zeptat

Fotoalbum tématu (956) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Kajuli
585 příspěvků 23.10.19 22:58

@Porkpiehat Ano, proto je vážně mnohem lepší si prostě hledět svého a do takových diskusí se pouštět jen v případě, že chce diskutovat i ten druhý.
Já to mám opačně, plodnosti jsem využila mírou vrchovatou, děti mám tři a věk těsně pod třicet, dobré vzdělání, slušná kariéra, bohužel u mne nezafungovala volba toho správného partnera (Respektive exmanžel si po několika letech řekl, že mít děti jen s jednou ženou je moc fádní a já polygamii nefandím). Myslím, že na každé situaci se dají najít pozitiva i negativa a pokud je ten daný jedinec ve finále spokojen, mělo to tak prostě být.

lorens
2508 příspěvků 23.10.19 23:08

Mně nikdy nenapadlo řešit rozmnožování někoho jiného než své vlastní a myslím, že kdyby tak činili všichni, bylo by na světě krásněji.

Poskytnou ucho a rámě někomu, kdo si potřebuje promluvit, je samozřejmě věc jina.

Lizbeth
1424 příspěvků 24.10.19 11:04

Já jsem díky tomuto tématu přemýšlela nad tím, že čekání na vhodného partnera je opravdu zodpovědné, správné a logické.
Nicméně, co si tedy myslet o ženách, které mají dítě se „špatným“ partnerem, který je buď následně opustil, nemile překvapil dluhy nebo nějakou závislostí, nebo byl otec k prdu?( nebo tedy varianta, že ony jsou takové furie, že je opustil)
Jsou ty ženy frustrované z toho, že mají děti?
Chci tím říci - co je horší varianta? Padesátiletá paní, která celý život děti nechtěla a nyní po rozvodu je sama a bilancuje, nebo žena, která nebyla tak zodpovědná, děti měla v plodném věku byť s nevhodným protějškem a sama není?

Lituje žena bez partnera toho, že má děti? Podle mě spíš ne..lituje, že ho má maximálně tak s blbcem.

Jak to vidíte vy?
Myslíte, že ženská, která neměla vhodného partnera a zodpovědně si s ním neudělala dítě a nyní je jí teď třeba 50 - není možné, že si ted myslí, že ho měla mít alespoň s ním?
Fakt nevím..ono, když člověk dítě nemá, tak nemůže až tak dohlédnout o co de fakto přišel a to nemyslím nijak zle.

Nikoho dotazy na mateřství neobtěžuju doufám, a málo se starám kdo kdy co má.

Dogmeat
215 příspěvků 24.10.19 11:20

@Lizbeth mít dítě se špatným partnerem může mít (a často mívá) o dost horší důsledky, než stesky, že si dotyčná matka kvůli dítěti neužila. Pro spousty lidí to znamená, že se dostanou do finančního srabu a nemohou se o dítě starat tak, jak by si přáli. V azylových domech není jen trash, jsou tam i svobodné nebo týrané matky, které takovou situaci nedokázaly nebo nemohly ustát.

Dogmeat
215 příspěvků 24.10.19 11:24
@benyka píše:
Dovolím si drobný příklad z rodiny. My jsme měli děti v 27 a 30 letech a připadala jsem si v porodnici jako „stará matka“. Prostě rodit do pětadvaceti se považovalo za normální, a to jaksi i bez ohledu na sociální situaci. V součinnosti s rodiči se to vždycky nějak zařídilo. Oproti tomu „naši mladí“ si prostě „museli napřed užít“, a děti mají v pětatřiceti i více. No nic, deset let pauza zapříčiněná vnějšími vlivy, řekněme. Každá generace má svoje priority. Ale teď jsem o tom mluvila se snachou a ta říkala, že mladší ročníky už se opět vracejí k „normálu“ (tj. k těm plus mínus pětadvaceti, což je pro rozmnožování optimální věk). Považuji to za pozitivní jev. Jenom ti, kteří půjdou do důchodu za dvacet, třicet let, budou mít prostě trošku smůlu. Ale i přesto věřím, že „se to nějak udělá“. Nicméně přála bych všem budoucím generacím, aby se obešly bez „revolučních událostí“, které by je stimulovaly mít nebo nemít děti z nějakých jiných důvodů než proto, že je rodiče sami chtějí.

Asi mám chudé kámoše :) v mém okolí si lidé nepořizují děti takhle pozdě proto, že by si chtěli užívat svobodu, ale proto, že si ty děti dřív nemohou dovolit.

Lizbeth
1424 příspěvků 24.10.19 11:31

@Dogmeat
To já moc dobře vím, nic takového ani netvrdím..
Jen jestli ta žena co má finanční, existenční a jiné další problémy, lituje toho že to dítě má, jako takové..
Být sama na dítě je prostě strašně náročné..

Dogmeat
215 příspěvků 24.10.19 11:46

@Lizbeth litovat v padesáti, že jsem vychovala potomka, na to musí mít ten člověk dost divnou povahu. Tedy pokud se z potomka nestane vrah apod :) Jsou lidi, co vedou o svých dětech takovéhle řeči, a přitom mají rodinu bez problémů. Nepřijde mi to ale normální, naopak mi připadá normální mít své dítě rád a být rád, že je na světě.

pavka_l
1237 příspěvků 24.10.19 12:02

@Dogmeat Tak to nemáte chudé kámoše, chudí lidé právě děti vždycky měli a mají a nepřemýšlejí nad tím, jestli si „mohou dovolit“ mít děti.

andano
847 příspěvků 24.10.19 12:25

S vědomím, že nelze zobecňovat a znám jen omezený počet lidí, tak v mém okolí lidí 50+ se vyskytují tyto typové kousky:

1. Ženy, které měly a mají manžela a děti a jsou + - OK - ty nás asi nezajímají.
  1. Ženy, které měly správného partnera, mají ho stále, ale z různých důvodů neměly děti - v naprosté většině dlouhodobě i s partnerem budují náhradní program - podnikatelský, kulturní, neziskový, jinak rodinně orientovaný (neteře, synovci), sportovní, zvířecí, cestovní… a jsou OK.
  1. Ženy, které neměly správného stálého partnera a tudíž nemají děti, nemají ho dosud, zahlcují se více a více kariérním růstem, ale ono najednou už není kam. Lidi je obdivují, ony jsou vtipné, vzdělané… až do druhé sklenky. Pak začínají litovat a rozebírat „cobykdyby“.
  1. Ženy, které měly partnera, nebyl ideální, měly s ním děti, partner nezodpovědně vyšuměl, nechal je i protloukat. Všichni další partneři byly podobní… Děti sice odešly, takže ty ženy jsou zpravidla samy, ale tak nějak ne v hlavě. Na své děti myslí, mají z nich radost, tak trošku spolužijí jejich životy. O svých ex zpravidla říkají, že byli nežitelní, ale ty za děti to stálo…

Neříkám, že to vidím jako ideální stav (zejména pro děti), ale zdá se mi lepší než varianta 3).
Možná se pohybuji v divné sociální bublině, ale neznám nikoho, kdo v dospělosti dětí litoval, že je měl.

Ale berte mě s rezervou - s nějakého důvodu mi právě 3) končí často na rameni a musím (nemusím, ale snažím se být ohleduplná) poslouchat jejich stesky nad nerozlitým mlékem.

Když tak o tom přemýšlím, vlastně je to o pevných jistotách v životě - tou jistotou může být dlouholetý partner, děti, které jsou vaše už napořád nebo i nekončící pracovní uplatnění.
Jenže právě stálost pracovního uplatnění je dost vachrlatá…
Dříve tím ukotvením byla i širší rodina - v každé rodině byly bezdětné tetičky, měly tam ale dlouhodobě svoje místo, takže taky byly v pohodě.

Takže důležité je prostě mít nějakou (sociální) kotvu.

VeronikK
1279 příspěvků 24.10.19 13:09

My se tedy s kamarádkami o dětech bavily, jestli a kdy je chceme nebo nechceme. Tak normálně. Mám dvě kamarádky, které říkaly, že děti nechtějí. Asi, když na to nějak přišla řeč… Jedna si to rozmyslela a dítě má (je ráda). Druhá tvrdí, že nechce, bavily jsme se o tom. V životě by mě nenapadlo někoho přesvědčovat, že by děti mít měl (nebo neměl). Naopak myslím, že by si to měl každý dobře vyhodnotit a nepodléhat vnějším tlakům. Myslím, že když někdo děti prostě nechce, je to jeho věc a je asi lepší, že je nemá, než je mít a litovat.
Moje tchyně měla podle mě děti proto, protože se to má a myslím, že k nim měla podle mého dost zvláštní vztah. Ne, že by je neměla ráda, ale často stavěla svoje zájmy před jejich. Moje teta jednou řekla svojí dceři, ať si děti nepořizuje, že si zničí život. Byla jsem z toho docela v šoku, vlastně jí řekla, že jí zničila život! To je hrozné, nikdy bych tohle svým dětem neudělala…
Jinak tedy jsem děti chtěla vždycky, jen ne tedy moc brzo. A taky jsem několikrát (ze zdravotních důvodů) řešila, co kdybych děti nemohla mít. Asi by mě to dost sebralo a ovlivnilo, ale věřím, že bych si dokázala uspořádat naplněný život i tak. A možná bych bývala šla dělat maminku do sos dětské vesničky nebo učit děti do rozovjových zemí nebo zkrátka tak něco…

Lizbeth
1424 příspěvků 24.10.19 13:29

Také nikoho nepřemlouvám, aby děti určitě měl..hlavně proto, že si o každém nemyslím, že by je mít měl.

Moudd
161 příspěvků 24.10.19 13:50

Já jsem 50+,mládí jsem prožila za socíku a tehdy bylo tak nějak normou mít děti. Všichni to brali jako samozřejmost a přirozený běh přírody. Takže i kolegyně, kamarádky a známé, které dlouho nemohly najít partnera pro rodinu, se nakonec většinou vdaly a i kolem čtyřicítky si pořídily dítě. Všechny jsou rády, že děti mají.
Kolegyně, co měla ve 40ti dítě a byla na něj sama, je už v důchodu a je šťastná, že syna má. Bydlí v domku po rodičích a syn jí stále pomáhá na zahradě i s domem, a hlavně, dělá jí společnost, je šťastná, že ve stáří není sama.
Programově bezdětných starších žen znám taky několik a ty si vesměs stěžují na samotu a prázdný život. Sousedka odvedle nikdy děti nechtěla a její manžel prý taky ne. Jenže ve stáří on začal tvrdit, že vždycky chtěl syna a začal ji psychicky týrat. Nakonec, když ona nemohla chodit, strčil ji do hodně špatného domova důchodců a nechal ji tam trápit se.
Vzdálená příbuzná byla velmi úspěšná v práci, s manželem hodně cestovali, užívala si života bez dětí. Jenže pak manžel odešel na rok pracovně do zahraničí, pořídil si tam dítě, rozvedl se a ona zůstala sama. Nesla to hodně špatně, začala pít, párkrát přišla podnapilá i na pracovní jednání a nakonec dostala v práci výpověd.
Ale to jsou jen příběhy z mého okolí, věřím, že jsou i šťastnější osudy.

Sheba
388 příspěvků 24.10.19 14:13

Řekl někdo mladým dívkám, že vlastní dítě je něco úplně jiného, než cizí dítě? :-) Kvalitativně úplně jiný druh… :-)

matkaspratka
180 příspěvků 24.10.19 15:07

Z vlastní zkušenosti můžu jen říct, že je mateřství sakra jiné ve dvaceti a ve třiceti. mám dcery od sebe deset let. obě je mám moc ráda, ale s každou mám trochu jiný vztah. ani jeden není lepší nebo horší, ale prostě jiný. jinak jsem si jejich dětství zažila a myslím, že je to na těch vztazích znát.

Temperance
2886 příspěvků 24.10.19 15:40
@Kryptozoo píše:
Existuje něco jako booking.com ,ale mezi restauracema? Kde člověk zadá den a čas a vidí které podniky mají volno? Potřebuju zamluvit stůl v Budapešti na exponovaný čas a myslím, že když bych se měla dál proklikávat ručně kus za kusem brzo mě odvezou :)

Zkusila jste Tripadvisor?

Moir
2445 příspěvků 24.10.19 16:06

@Lizbeth je mi 40, děti nemám a už mít nejspíš nebudu
opravdu nelituju toho, že jsem si dítě nepořídila s těmi pány, se kterými jsem měla delší vztah, o těch kratších nemluvě
ostatně, jako otce si dovedu představit jen jednoho jediného z nich a ten mne opustil ne ze dne na den, ale z hodiny na hodinu

a pro záznam - karierně zrovna nerostu a ono ani není kam

Adeena
1422 příspěvků 24.10.19 16:51

On taky málokdo přizná, že lituje toho, že si děti pořídil.

giuliettka
7731 příspěvků 24.10.19 17:42

@Adeena Myslíte? Len v práci mám také kolegyne 2, čo to verejne hlásajú. Jedno to dieta má 10 a u druhej kolegyne je to 4 ročné dieta. Netuším či to teda vravia aj pred tými detmi, ale v robote sa tým netaja.

Lizbeth
1424 příspěvků 24.10.19 18:19

@matkaspratka
Přesně můj případ..dcera ve dvaceti, druhá ve třiceti..mateřství bylo jiné a jiné i jejich dětství..a to i tím, že si nejsou podobné povahově a i já jsem po deseti letech byla mentálně jinde :) To mi připadá v pořádku.

Jistě, málokdo veřejně přizná ( někdy ne ani sám sobě), že dítě byla chyba a nebo naopak že lituje bezdětného života..Někdy je asi lepší se tvářit, že tak to je v pořádku - asi hlavně proto, že se s tím už nedá nic moc dělat.

julie74
3800 příspěvků 24.10.19 20:09

Já jsem si myslela, že ty ženy „dítě jsme si nepořídili ale jsme s mužem šťastní a stačíme si“… No věřila jsem jim to úplně v pohodě. Velmi mne vyděsila známá, která přišla na návštěvu když se dcera narodila, vzala si ji pochovat a držela a držela, já napřed společenský krafala, odezva žádná, tak jsem ji nechala a snad hodinu takhle seděla. Úplně hotová, to mě dost dostalo. A je mi samozřejmě jasné, že jsou takové co jsou v pohodě a není v tom žádný problém.. Ale hrozně mě drtí, že sestra má problémy a má tendenci to vzdát už na počátku bitvy. Podle mě je to adept přesně na tenhle pocit, že je to pekny životní průšvih.

benyka
8809 příspěvků 24.10.19 20:15

@julie74 Hele, pochovat si hodinu dítě a 24 hodin se o dítě starat, jsou dvě různé věci. Asi tak jako dívat se na Labutí jezero a tančit ho.

giuliettka
7731 příspěvků 24.10.19 20:17

@julie74 Ja som totálne od veci, ale ja som prišla z porodnice a na návštevu prišla svokra a milo sa ma spýtala či može malého pochovat a ja som sa rozplakala a zdrhla aj s malým do kuchyne. Nedošlo mi, že v češtine to slovo pochovat ma iný význam, jak som bola osprostelá z hormonov. :-D

julie74
3800 příspěvků 24.10.19 20:19
@benyka píše:
@julie74 Hele, pochovat si hodinu dítě a 24 hodin se o dítě starat, jsou dvě různé věci. Asi tak jako dívat se na Labutí jezero a tančit ho.

No, ale ona prostě držela to mimino a byla úplně mimo. Myslím, že ji v tu chvíli byli velmi nedobře. Tím jsem vůbec neposuzovala co píšete. Starání nestarani

Příspěvek upraven 24.10.19 v 20:23

julie74
3800 příspěvků 24.10.19 20:22
@giuliettka píše:
@julie74 Ja som totálne od veci, ale ja som prišla z porodnice a na návštevu prišla svokra a milo sa ma spýtala či može malého pochovat a ja som sa rozplakala a zdrhla aj s malým do kuchyne. Nedošlo mi, že v češtine to slovo pochovat ma iný význam, jak som bola osprostelá z hormonov. :-D

Tvl, tak to je dobrá historka z porodnice. Úplně to vidím :grinning: :grinning: :grinning: :grinning: :grinning: představovala jste si že se svokra těší na hodně květin, nebo jak?

giuliettka
7731 příspěvků 24.10.19 20:28

@julie74 Nie, že chce jeho smrť. Pochovat ako do hrobu. Manžel za mnou došiel a vysvetlil mi rozdiel a ja som sa ospravedlnila. Ja mám úžasnú svokru, tak to vzala v pohode.

Stránka:  « Předchozí 1 1940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949 1950 2055 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek