Co jste vždycky chtěli vědět a báli jste se zeptat

Fotoalbum tématu (878) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Lizbeth
1117 příspěvků 6.12.19 17:43

Jo a nikdy jsem tedy neslyšela, že od určitého věku se nemáte řídit podtónem pleti..

Porkpiehat
1868 příspěvků 6.12.19 17:49
@Yaay píše:
@Porkpiehat povazujem sa za uplne priemerne inteligentnu, ale toto smrdi podfukom na sto honov uz na prve precitanie a vobec to nedava zmysel.

Takhle napsané je to samozřejmě jasné. Ale je to psané už z pohledu člověka, který to prokoukl.

Yaay
317 příspěvků 6.12.19 18:05

@Porkpiehat je mi jasne, ze vam nevykukali, ze vam budu platit kradnutym sekom. Ale museli vam uviest nejaky popis prace, nie? Tie cachre-machre so sekmi, najomnym a prevodmi ste zistili az dodatocne, alebo v priebehu prijimacieho konania?

Porkpiehat
1868 příspěvků 6.12.19 18:39
@DanielaS píše:
Ja to nechapu. Zacala byste pracovat, vyplata by vam prisla (kradenym) sekem, ale proc byste mela ze sve vyplaty platit cisi najem? Nebo jeste nez byste zacala pracovat by vam dali vyplatu? No to je prilis krasne i pro optimistickeho manzela.

Jako první kontakt mi přišel dost obsáhlý email psaní korektní francouzštinou, ve kterým mi bylo sděleno, že na základě mého profilu na stránkách úřadu práce mě kontaktují, protože se mají stěhovat zpátky do Francie (Francie má tzv. DOM, což jsou administrativně kraje, které se ovšem nachází mimo evropský kontinent), našli si dům na pronájem v naší obci a shánějí pomoc do domácnosti. Paní měla být přeložena (což je běžná praxe u úředníků, bezpečnostních složek (policie, vojáci), zdravotnického personálu, zaměstnanců bank a spousty dalších profesí) zpátky do Francie. Toto všechno je naprosto běžné, děje se to neustále, mám spoustu známých, kteří to podstoupili, tedy nic podezřelého. Plat byl vysoký, ale stát poskytuje různé daňové úlevy na zaměstnání někoho (občan-občan), rovněž zaměstnavatelé mohou svým zaměstnancům poskytovat příspěvky na zaměstnání takového člověka (údržba domácnosti (např. úklid), vaření, údržba domu (údržba zahrady, sekání dříví atd.)). Takže ten plat by byl s využitím různých daňových úlev a příspěvků zaměstnavatele pro rodinu reálně přijatelný. V dalším emailu bylo specifikováno, že si našli nemovitost v přilehlé obci, pronájem jim zajistil kamarád, který ale bydlí daleko a nemůže tam pořád jezdit kvůli zajišťování předání domu. Majitelem domu měl být strojvůdce TGV, který v domě nebydlí (opět normální, spousta lidí bydlí někde a má další dům buď jako svoje letní sídlo (s platem strojvůdce žádný problém) nebo ho po získání např. z dědictví pronajímají) a tudíž není v obci trvale přítomen. Autor emailu psal, že dokud nebude dům převzatý, tak nemůžou přiletět (nebylo by kde bydlet). Opět normální, párkrát už jsme hledali pro někoho ubytování, který měl být v rámci přeložení (francouzsky „mutation“) zaměstnán někde v okolí. My sami jsme se k prvnímu pronájmu dostali stejně - manželův kamarád nám našel ubytování (on v té obci bydlel, manžel byl na druhém konci světa, já v ČR), viděli jsme jen dvě fotky nevalné kvality, přijeli jsme se zavazadly a trochou nábytku, převzali si od něj klíče a nastěhovali se. Prostě vše z emailu sedělo na běžné francouzské zvyky, které mohou někomu v ČR @Yaay připadat zvláštní, ale tady je to naprosto normální. Takže až posud běžný postup. Pak nastal ten zádrhel, kdy mi oznámili, že potřebují předat majiteli zálohu na nájem (kauci, ta tu činí podle oblasti, typu nemovitosti, úvaze pronajímatele a milionu dalších věcí, i několikanásobek nájmu, může se to pohybovat od několika set až po několik tisíc) a že je potřeba to vyřídit rychle, aby mohli přiletět. Šek mi měl být poslán správcem jejich záležitostí ve Francii. Dál už jak jsem to psala výše - 300 euro jsem si měla ponechat jako zálohu na budoucí plat a 2000 předat majiteli oproti převzetí klíčů od domu. Až do té doby mě emailová komunikace k ničemu nezavazovala, ale jak v tom byly peníze, tak jsem začala být hodně ostražitá (v tom okamžiku i můj optimistický manžel uznal, že to je divné). Pán mi pak zavolal, hned od začátku hovoru byl dost ostrý a pořád chtěl vědět, jestli jsem schopná pro ně tu transakci udělat. Já jsem mu rovnou řekla, že bych o nich chtěla vědět něco víc (kde je třeba zaměstnán on), protože se chci vyhnout podvodníkům (jiné emaily od úřadu práce byly daleko průhlednější, jak obsahem, tak formou, na ty jsem rovnou neodpovídala). Na to hned startoval, že není podvodník, že je normální francouzský občan, a jestli to teda pro ně udělám. Ještě jsem mu něco řekla a on najednou „víte co, jestli mi nevěříte, tak toho necháme“ a já na to řekla „ano, máte pravdu, bude lepší, když to ukončíme“ a nejspíš ve stejném okamžiku jsme oba zavěsili.
Byla jsem v době telefonátu na nákupech ve městě, tak jsem si řekla, že se cestou zpátky zastavím v té přilehlé obci na radnici (obec asi 400 obyvatel) a zkusím se poptat, jestli o nějakém strojvedoucím TGV, který tam má dům, vědí, případně je varovat před podvodníkem. Sekretariát byl zavřený (nebyly úřední hodiny), ale paní v infocentru to tak zaujalo, že zavolala sekretářku starosty a ta nakonec přišla. Teď si poslechněte tu souhru náhod: ve vesnici je opravdu jeden železničář, který tam vlastní dům, který léta pronajímal svým známým a příbuzným. Ale před měsícem šel do důchodu a do domu se nastěhoval natrvalo. Paní sekretářka mi řekla, že kdybych přišla před měsícem, tak by mi opravdu potvrdila, že takový majitel nemovitosti existuje a že dům pronajímá! Takže i obezřetní lidé mohou naletět. Ve velkých městech ale lidé nemají absolutně šanci si takové informace ověřit. A pokud jim nedojde, že šek by mohl být kradený, tak přece mají už peníze na účtu (dost vysokou částku), tak to nemůže být podvod…

Porkpiehat
1868 příspěvků 6.12.19 18:55

Ještě poznámka k šekům a šekovým knížkám. Kdo nemá ve Francii šekovou knížku, ten jakoby neexistoval. Spousta věcí se platí šekem (jídelna, daně, nákupy v samoobsluze, návštěvy u všech lékařů), hlavně starší lidé třeba ani nemají platební kartu. Pomalu se platební karty dostávají do obliby, ale jde to hrozně pomalu. Placení školních obědů dětí přes platební terminál můžu třeba až od začátku tohoto školního roku. Do té doby jedině šekem nebo hotově!

Yaay
317 příspěvků 6.12.19 19:48

Uznavam, ze to mali mozno celkom premyslene, ale ten pribeh ma viac dier ako svajciarsky syr. Preco nemohol spravca poslat sek priamo dotycnemu ale musel to riesit cez tretiu osobu, navyse niekoho, koho nepoznal, ale bol ochotny mu poslat viac nez 2000 Eur? Pracovala som uz kde-kade po svete ale vo Fr. sa zaloha na plat dava este pred podpisanim zmluvy, po par emailoch s potencialny zamestnancom? Kym nebude dom prevzaty nemaju kde byvat, hm hotely a penziony maju snad aj u vas?

Porkpiehat
1868 příspěvků 6.12.19 20:14

@Yaay Ale vy se na to pořád koukáte očima někoho, kdo je zaměstnaný, nemá existenční problémy. Pro nějakou nezaměstnanou samoživitelku to zní jako rajská hudba. Pokud je někdo ve srabu (a nikdy se předtím nesetkal s podvodníky), tak ani nechce vidět, že by to nemělo vyjít. Na mě třeba nezkoušeli, že se na místo cpe někdo jiný, ale věřím, že v nouzi vytáhnou podvodníci i tohle.

Celé jsem to tu psala v návaznosti na ten podvod se zakoupením nějaké věci na dálku (Evropa-Afrika), kdy @DanielaS hloubala nad tím, v čem může být podvod. Prostě víc vnímavý člověk vidí, že něco nehraje, ale člověk v zoufalé situaci to buď nevidí nebo nechce vidět.
Nevím kolikrát jste se stěhovala na vzdálenost např. 1000 km, ale lidé chtějí přijít do svého a ne smrdět v hotelu. Kamarádka s manželem koupili dům (manžel byl přeložen na stejný post, ale 800 km daleko), svůj dům prodali, na katastru byli zapsaní jako vlastníci, měli klíče od domu. Ráno jsem jim ještě pomohla uklidit v bývalém domě, všechny věci ve stěhovacím autě. Na večer dorazili do nového domu, aby zjistili, že se majitel ještě neráčil vystěhovat a oni museli být několik dní v hotelu. Kdo tohle (aspoň zprostředkovaně jako já, dokonce několikrát u více známých) zažil, ten má pochopení pro to, že lidé chtějí hned přijít do svého. Stěhování přes celou Francii je docela běžné, v mém okolí to podstoupilo hodně lidí.
Nevím, proč by někdo nemohl dostat zálohu na plat, zvlášť pokud požadovali už nějaké úkony, které měli být součástí následné smlouvy? Není to běžné, ale vzhledem k okolnostem se to nemusí zdát budoucímu zaměstnanci podezřelé.
Pokud by nájem nevyšel (tj. nebyly předány peníze pronajímateli a ten dům nechal někomu jinému), tak než se najde nějaký další vhodný, může uběhnout i několik týdnů nebo dokonce měsíců. Opět další věc, kterou mají promyšlenou.

Bohužel, pokud ve Francii nežijete a neznáte místní zvyklosti, tak asi budete špatně chápat, že ten podvod je opravdu dobře promyšlený. Tento typ podvodu má ve Francii několik variant, podvedených je opravdu hodně.

Yaay
317 příspěvků 6.12.19 20:33

@Porkpiehat ked som mala 20-35 rokov stahovala som sa priemerne kazde 2 roky, celkovo cez 3 kontinenty. Zila som sama, ale byt som si vzdy hladala par mesiacov dopredu, prisla si ho obzriet a dohodnut predanie, vsetko bez potreby asistencie tretej osoby. Takze viem, ze to nie je ziaden neprekonatelny problem. Keby som hladala byt pre moju rodinu o to viac by mi zalezalo na tom vopred ho vidiet a vsetko dohodnut dopredu.

Porkpiehat
1868 příspěvků 6.12.19 21:02

@Yaay Ale vy na to koukáte pořád ze všech stran, jen ne z pohledu toho zoufalce, co hledá práci.
Navíc pro lidi z DOMu není reálné létat do Francie prohlížet nemovitosti, stačí jim fotky od známých nebo agentury. Ne, manžel opravdu neletěl 9000 km, aby si obhlédl byt, stačili mu reference kamaráda a fotky. Zrovna tak hodně jeho kamarádů, někdo (často nějaký nový kolega) jim (celé rodině) vždy zajistil bydlení (většinou v domech) podle jejich požadavků. Nábytek a vybavení se posílá dopředu lodí, stěhovací služba ho dopraví v požadovaný den na požadované místo. Naši noví sousedé se takto přistěhovali z Mayotte. Ve Francii je tento systém zavedený a funguje, jak na kontinentu, tak při stěhování do a z DOMu. HELP není tu někdo, kdo by to mohl potvrdit???

giuliettka
5381 příspěvků 6.12.19 21:18

@Porkpiehat Aj keby sa tu nakrásne prihlásilo 68 ludí čo sa takto vo Francúzku presťahovali, tak to nepomože. Kašli na ňu, ľudia ako @Yaay ale mne by sa to nestalo, sú najhorší. :-D
Jo a ps moj synovec sa takto odsťahoval do Švajčiarska a kamarátka do Rakúska. Neposielali teda nábytok a tak, ale ani sa netrepali obzrieť si byt dopredu.

julie74
3632 příspěvků 6.12.19 21:19
@Yaay píše:
@Porkpiehat ked som mala 20-35 rokov stahovala som sa priemerne kazde 2 roky, celkovo cez 3 kontinenty. Zila som sama, ale byt som si vzdy hladala par mesiacov dopredu, prisla si ho obzriet a dohodnut predanie, vsetko bez potreby asistencie tretej osoby. Takze viem, ze to nie je ziaden neprekonatelny problem. Keby som hladala byt pre moju rodinu o to viac by mi zalezalo na tom vopred ho vidiet a vsetko dohodnut dopredu.

Moje švagrová dělá správu nemovitostí, často cizinci v Praze, i tady je naprosto běžné, že ti lidé sem přijedou poprvé, vše viděli na obrázcích a dostanou klíče potom co vše zajistili na dálku.

Yaay
317 příspěvků 6.12.19 21:24

@Porkpiehat fajn, ak to berieme takto, potom je rovnako mozne, ze cela ta historka bola pravdiva, a o podvod sa vobec nejednalo, nie?

giuliettka
5381 příspěvků 6.12.19 21:26
@Yaay píše:
@Porkpiehat fajn, ak to berieme takto, potom je rovnako mozne, ze cela ta historka bola pravdiva, a o podvod sa vobec nejednalo, nie?

Ste fakt tak tupá, alebo len neviete o čom… píše že ten dom v tej dedine neexistoval. Ale historka bola pravdivá, čo?

Yaay
317 příspěvků 6.12.19 21:41

@giuliettka nenecham sa stiahnut na vasu uroven argumentacie ale… @Porkpiehat mala referencie pani z informacneho centra. Dom, existoval, zelezniciar existoval, mozno sa naozaj chustal prenajat dom a nepotreboval sa s tym zverit starostovi a sekretarke? Je to uplne, absolutne vylucene?

giuliettka
5381 příspěvků 6.12.19 21:44
@Yaay píše:
@giuliettka nenecham sa stiahnut na vasu uroven argumentacie ale… @Porkpiehat mala referencie pani z informacneho centra. Dom, existoval, zelezniciar existoval, mozno sa naozaj chustal prenajat dom a nepotreboval sa s tym zverit starostovi a sekretarke? Je to uplne, absolutne vylucene?

No chustal sa, ale ja sa radšej odchustám niekam inam, tá vaša urputnosť je otravnejšia jak mrle.

Yaay
317 příspěvků 6.12.19 22:20

@giuliettka nech sa paci :) Ste znama tym, ze diskusie s ludmi, ktori sa namiesto uboheho argumentu ad hominem trochu snazia pouzivat rozum vas vacsinou rychlo vycerpaju.

MP blanka
2163 příspěvků 6.12.19 22:23

Sme ešte stále v téme o podvodníkoch? Tiež sa usmejete nad tým, že niekto z vlastnej hlúposti naletel, a viete, že vám by sa to nemohlo stať? Mne sa stalo pred niekoľkými rokmi toto :
Jedno horúce letné popoludnie sme boli s mužom na záhrade, keď tu u bránky zazvonil starší muž. A že vraj, vy ste krajčíri? Áno, ja som, a čo potrebujete? pýtam sa.„Viete, už som tadiaľto išiel viackrát, a nikdy som nemal čas, a žena ma pritom súri, že potrebuje skrátiť nejaké veci tak reku, či sa môžem zastaviť.“ No jasne, prečo nie. Potom sa rozhovoril ďalej :aký je dnes horúci deň, že je od 5. hodiny na nohách, je obchodný zástupca, pomáha synovcovi, ten ho už isto bude čakať dole v Sliači, a aký je unavený, že či by som mu nedala vody? Prečo nie, len mi bolo hlúpe podať ju cez plot, odomkla som bránku a pozvala ho na dvor, aby sa posadil a odpočinul si. Pán bol veľmi zhovorčivý, predstavil sa nám menom aj priezviskom a takmer hodinu sme sa rozprávali. Medzi rečou spomenul rodinné pomery a vzťahy, že pracoval na ŠOIKe, čo mu povedala mama na smrteľnej posteli, posťažoval sa na zlý sveta beh, s mojim mužom rozoberali politiku, náboženstvo a hospodárstvo, našli dokonca niektorých spoločných známych– už mi to bolo aj trochu dlhé, ale keďže sme nemali nič súrne na prácu, a muž sa dobre bavil, zostala som aj ja, a sem - tam som aj ja prihodila niečo múdre. Pretože sa pán Jozef posťažoval, že ho už za celý deň bolí hlava, doniesol mu muž aj pilulku. Keď odchádzal, veľmi sa ďakoval a ešte sa uistil, že kedy môže prísť, a že by vlastne ešte potreboval nové nohavice, má doma látku.
Odišiel, ja som zašla dovnútra, lebo bolo skutočne veľmi teplo. Asi o 20 minút ktosi zvonil, išla som otvoriť, a tam stál pán Lacko, celý udýchaný. A že viete, čo sa nám stalo? Ukradli nám palety, no nie všetky, ale dosť, synovec to už rieši, a on mal ešte zájsť ku lekárovi, a ten tam nie je, išiel zbytočne, ach bože, to má dnes zlý deň, a navyše súrne potrebuje 20€, a ani synovec u seba peniaze nemá, či mu môžem požičať, že veď mi to zajtra, keď príde s tými veciami, vráti. A či môže prísť o tretej.
Aj som trošku zaváhala, ale veď je to budúci zákazník nie? A tak som celkom dobrovoľne prišla o 20 €. Lebo samozrejme, že zajtra ani o tretej, ani neskôr neprišiel. Nahnevaný manžel sa zastrájal, že si ho nájde, veď nám povedal meno, aj to, kde pracoval, a spomenul niekoľko známych. Ale kde, nebuď naivný, ten nám isto povedal svoje pravé meno! Spätne si vybavujem celú tú návštevu, a to, ako to mal perfektne premyslené. Nešiel na vec hneď, najskôr si nás pripravil.
A pekné bolo aj to, čo nám povedal, keď sme sa lúčili pri bránke. „ Viete, človek nemusí byť bohatý len nech je slušný. Teraz je toľko podvodníkov, a najhorší sú tí, čo vyzerajú tak slušne “.
Ale páčilo sa mi, ako reagovali deti, keď som sa im zverila, že aj nám sa podarilo naletieť podvodníkovi. Vraj – keby si mu nepožičala tie peniaze, vyčítala by si si že si takému milému človeku nepomohla v núdzi.

Příspěvek upraven 06.12.19 v 22:36

benyka
7889 příspěvků 6.12.19 22:27

@MP blanka Toho to, chudáka, aspoň stálo hodně času. :-)

MP blanka
2163 příspěvků 6.12.19 22:28

@benyka -tak to máte pravdu, ten si tie peniaze vlastne odpracoval.

Kajuli
573 příspěvků 6.12.19 22:42

@DanielaS Mne takhle kontaktovala Jelena z US, prodávám postel. Zezačátku to vypadalo nevinně, ptala se na stav a chtěla IBAN, no tak si říkám OK, scammere, pošleme iban a uvidíme, co z tebe vyleze. Poslali i nějaký super „automatický“ mail o objednání přepravy s tím, že za 2 dny přijde kurýr, přišlo mi „autentické“ potvrzení o zadání platby. Pak mail o tom, že mám zaslat bitcoiny v hodnotě postele na jejich účet, které mi vyplatí kurýr při převzetí postele. Haha

Oldyn
6212 příspěvků 7.12.19 09:32

Potřebuji jazykovou radu, existuje doslovný překlad výrazu: nečum a pádluj? Jedno jaký jazyk.

giuliettka
5381 příspěvků 7.12.19 09:55

@Oldyn Neciv a pádluj?

Gorilka
1206 příspěvků 7.12.19 10:05
@Yaay píše:
@Porkpiehat fajn, ak to berieme takto, potom je rovnako mozne, ze cela ta historka bola pravdiva, a o podvod sa vobec nejednalo, nie?

Jedná se o sofistikovaný podvod, kdy se využívá ověřitelných informací a zavedených zvyklostí.

benyka
7889 příspěvků 7.12.19 10:40

Mě teda dost vytáčí, když teď teprve zaklekly příslušné orgány (aspoň to předstírají) na „energetické šmejdy“, přičemž věc je známá snad už celá desetiletí, a už tehdy stačilo rozkliknout na to téma kteroukoli diskusi, aby člověk zjistil, že postižených jsou davy a jejich zkušenosti se podobají jako vejce vejci. Mají snad ty úřady zakázáno zabývat se evidentně podezřelými jevy? Přitom normálního smrtelníka by za každou blbost ukontrolovaly a upokutovaly do mrtva.

Oldyn
6212 příspěvků 7.12.19 13:33

@benyka
Njn, státní aparát. V týdnu mi někdo říkal, že by lidi měli dostávat tu superhrubou na ruku a platit si to všechno sami ve stejné výši, páč by je víc zajímalo, kam a na co ty jejich tisíce jdou.

Stránka:  « Předchozí 1 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1984 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek