Co jste vždycky chtěli vědět a báli jste se zeptat

Fotoalbum tématu (923) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
andano
832 příspěvků 22.2.20 10:01

@czDanda
Můj případ (a spousta dalších z té doby) by se snad již dnes neměl opakovat.
Nejsem odborník, ale jak jsem byla tehdy taky náležitě vystresovaná (byla jsem už v 6. měsíci), první, s kým jsem to řešila, byl můj kamarád, který končil medicínu.
A ten po tom šel a a ptal se přímo hlav pomazaných a zjistil, že vlastně teprve testují případnou souvislost a přesnost a vypovídací hodnotu… a protože je to (pro matku) nenáročný test z krve, tak ho nařídili dělat všem gynekologům a sledovat a zvlášť hlídat vysoké hodnoty.
A asi s nimi přitom zapomněli více komunikovat… takže ti se s matkami nepárali a rovnou je upozorňovali, že jim test hlásí postižení…

Posléze se už vychytalo, že je to velmi citlivé nejen na délku těhotenství, ale zvýšení mohou způsobit i jiné zdravotní dispozice matky - což u mě pravděpodobně byly trvale zvýšené jaterní testy.

Puffin
249 příspěvků 22.2.20 10:14

@czDanda Myslím, že i tenhle náš malý rybníček opomíjí to množství testů, které ukázaly správný výsledek. I já mám osobní zkušenost s jedním nesprávným výsledkem. (Tentokrát zase naopak falešně negativním), ale jak to tak počítám, tak znám z blízkého okolí minimálně 20 příkladů těhotenství, kdy prenatalní diagnostika fungovala tak, jak měla. (Včetně třeba včasné diagnostiky vrozené srdeční vady - to mimino se pak rovnou rodilo v nemocnici, kde tuhle vadu operují, a i proto mu byla poskytnuta opravdu dobrá péče.)

porjk
3009 příspěvků 22.2.20 10:55

@andano Takové “omyly” jsou bohužel i v současnosti, pořád se na to nedá spolehnout stoprocentně. A ty nervy během čekání nikomu neprospějí. Já znám z blízka i opačný případ, test napověděl problém, který lze po porodu chirurgicky vyřešit a nakonec se ukázalo, že jde o daleko rozsáhlejší postiženi. Ovšem možnost ústavní péče, myslím, rodiče vůbec nepřipustili.

andano
832 příspěvků 22.2.20 12:15

@porjk @puffin
JJ, chyby prvního a druhého druhu…
Já jsem ráda, že diagnostika pokročila a jsou možné včasné zásahy a odchycení těch skutečných problémů.

Podle mého názoru ale chyběla (možná chybí) řadě zdravotnického personálu čas a empatie ve sdělování směrem k citově zaangažovaným matkám.
Vím, že z jejich pohledu dělají pro matku všechno a matka řeší hlouposti (a to sladké doby, kdy jsme rodili bez informací z internetu), ale co dokáže v hlavě těhotné udělat informace typu „máte vyšší "to“, obvykle to ukazuje na nějaké postižení… hm tak na ultrazvuku není nic vidět, tak snad dobrý, snad nás nic nepřekvapí„…
Problém lékařského sdělování je, že nikdo vám nemůže nic slíbit a tak všechno je "snad“ - což chápu, protože čelit pak žalobám matek, kterým doktor slíbil, že jejich dítě bude zdravé a ono není - to bych taky nechtěla.
Ale ta „snad, doufám, možná“… jsou v okamžiku, kdy můžete jen bezmocně čekat na něco, co ovlivní celý váš další život, psychicky dost devastující.

A neptejte se mě, co s tím - nevím.
Rovnou dodávám, že jsem vděčná za českou prenatální zdravotnickou péči.
Jen se snažím zdůvodnit, proč si všichni tak dlouho pamatují ty případy s „bezchybnými“ dětmi, u nichž vznikly v těhotenství pochybnosti o jejich zdraví.

takvselijak
325 příspěvků 22.2.20 12:49

K čemu je na trenčkotech ta asymetrická chlopeň na jednom rameni? Viděla jsem verze s knoflíkem i bez, nicméně ani v jednom případě mi není jasné, jakou by to mělo mít funkci.

Zetina
77 příspěvků 22.2.20 14:20

@takvselijak
trenchcoat
Trenčkot je doslova „kabát do příkopu“. Ta klopa by měla sloužit k tomu, aby při dešti nestékala voda do zapínání. Na to druhém, Vámi postováném kabátě je špatně umístěná, ale asi to nevadí. Jako pršilášť do zákopu to snad nikdo nosit nebude :))

giuliettka
6084 příspěvků 22.2.20 14:20

@takvselijak Aby si tam vojáci v Krymskej vojne umiestnili pri nepriaznivom počasí zloženú mapu v obale. Na ramene pod tým býval na to krúžok na uchytenie. Trench coat je povodne vojenský kabát, ktorý nakoniec skončil v bežnom šatníku mužov aj žien.

takvselijak
325 příspěvků 22.2.20 15:06

@Zetina @giuliettka Děkuji vám oběma, zase jsem o něco moudřejší. Mimochodem anglicky mluvím, ale to s tím příkopem mi nikdy nedošlo!

Puffin
249 příspěvků 24.2.20 16:21

Koupila jsem si oficiální audioknihu (Dívka, která kopla do vosího hnízda). A s překvapením jsem zjistila, že jsou tam vynechané nejen některé věty ale i celé dějové linky. Je to v audioknihách běžné? Chtěla jsem začít víc poslouchat (třeba v autě) a tohle mě hodně znechutilo. Dá se nějak
předem poznat, které audioknihy prošly tímhle mrzkým mrzačením?

Moir
2356 příspěvků 24.2.20 18:43

@Puffin v angličtině bývají označené unabridged - nekráceno/abridged - kráceno

V3S
43 příspěvků 24.2.20 23:52

@Puffin Mám zkušenost jenom s jedním prodejcem audioknih v Česku. Mají u kolonky Obsah uvedeno zkrácen/nezkrácen.

julie74
3780 příspěvků 25.2.20 12:13

@Puffin když se podíváte na tloušťku knihy a délku audioknihy, krácení je jasné… Co nadelate. Ale díky, přivedla jste mě na inspiraci, musím se k nim vrátit. Má láska Pavel Rímský…

Puffin
249 příspěvků 25.2.20 14:21

@julie74 Právě že nemám zkušenost, tak jsem délky neuměla porovnat. A kupovala jsem na Alze, kde žádné upozornění o krácení není, chystám se jim napsat…

ertz
272 příspěvků 27.2.20 18:57

Jak se tady v jiném vláknu diskutuje o hygieně, zajímalo by mě, jestli se někdy čistí vozíky nebo košíky v obchodech. U nás jsou tak špinavá - dna, madla, že mě kdysi napadlo, že by to aspoň mohli dát na déšť, aby se to nejhorší umylo.

nihil
28 příspěvků 27.2.20 19:21

@ertz Zrovna včera jsem si v Globusu všimla, že mají na boku napsáno „dezinfikováno ‚datum‘“. Ale fakt si neuvědomuji, jestli to tak bylo vždy, nebo je to nějaká novinka.

vlm
5011 příspěvků 27.2.20 19:27

@ertz Na mytí vozíku jezdila firma, ale nevím už v jakém intervalu,2×ročnė? fakt už nevím, košíky občas myli brigádníci, ale průběžně se kradly a rozpadaly, tak se doplňovaly novými

irma73
509 příspěvků 27.2.20 20:43

Už nic :D

Lizbeth
1229 příspěvků 27.2.20 23:01

U nás myje úklidová firma, ale jaké jsou intervaly fakt nevím..

Dalmitka
1752 příspěvků 28.2.20 13:40
@ertz píše:
Jak se tady v jiném vláknu diskutuje o hygieně, zajímalo by mě, jestli se někdy čistí vozíky nebo košíky v obchodech. U nás jsou tak špinavá - dna, madla, že mě kdysi napadlo, že by to aspoň mohli dát na déšť, aby se to nejhorší umylo.

Z nákupných vozíkov mám odjakživa - nielen teraz kvôli vírusu - skoro paniku, kabelku si nikdy nepoložím do vozíka; pokiaľ to len ide - snažím sa rúčku vozíka držať v rukaviciach. A to nielen kvôli tomu, že som raz videla, ako jeden bezdomovec posadil /fakt/ svojho parťáka /špinavého, smradľavého/ do toho vozíka a viezol ho niekde ďalej - a potom tam položte napr. chlieb. Stačí mi, keď vidím, kto všetko tie vozíky používa a radšej nedomyslím, len po návrate z nákupu dlho umývam ruky.

porjk
3009 příspěvků 28.2.20 13:56

@Dalmitka Nemusí to být zrovna bezdomovec, běžně tam vídávám posazené děti. A ty mají na botách taky bůhvíco.

Lizbeth
1229 příspěvků 28.2.20 13:57

Včera jedna rodina položila dítě do vozíku..jakože fakt položila a na něj vršila potraviny..Bylo mi divné, že se ty brambůrky hýbou, dokud jsem nepochopila, že dítě nesedí v tom sedátku, ale jede a leží ve vozíku..
To znamená s botičkami.
Na druhou stranu i na všechny ty balené i nebalené věci stejně ti samí odpudiví lidé sahají a vy o tom nevíte, takže..

Oldyn
6280 příspěvků 28.2.20 14:09

Já mega nákupy nedělám a do obchodu chodím s vlastním košíkem, přijde mi to logisticky nejpraktičtější. Davová hysterie kolem prázdných regálů se u nás v zapadákově asi nekonal, ráno jsem nakoupila na víkend jako každý jiný pátek. Pouze těstoviny nebyly, ale to přičítám nějaké akci, sáček/14 Kč, mojich oblíbených Barilla se to netýká. Jo a wc papír nosí všichni nějak víc, jsem si všimla, ale nevím proč, logicky chřipka= rýma, ne? Nebo to má jiný projevy?

květušína
399 příspěvků 28.2.20 14:43

@Oldyn já kupovala 16 rolí toaleťáku včera, zrovna došel, ale jsme doma 4 ženské, to je spotřeba velká.

Příspěvek upraven 28.02.20 v 23:35

mimi
230 příspěvků 28.2.20 14:57

U aj u nas v provincnej Bratislave, isla som do drogerie, minulo sa mi mydlo. Pridem k poloprazdnemu regalu az po chvili mi doslo, ze to prazdny regal s antibakterialnymi, ja som chcela obycajne. Predavacka mi vravi, ze nestihla rano karton ani vylozit, zenske jej to trhali z ruky. Druha predavacka mi vravi, ze bola v tescu (neviem, ci v tom nasom sidliskovom) a vraj muka vypredana, ludia su blazni…

benyka
8163 příspěvků 28.2.20 15:48

@Oldyn Já do do toaleťáku smrkám, když mi teče z nosu. Je to dobrý formát tak akorát na to jedno smrknutí. Když je nejhůř, stěhuju se po domě standardně s roličkou a odpadkovým košem. :-)

Stránka:  « Předchozí 1 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 2007 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek