Co jste vždycky chtěli vědět a báli jste se zeptat

Fotoalbum tématu (927) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Dalmitka
1763 příspěvků 6.4.20 14:49
@giuliettka píše:
@EmilyG. Ta niekoĺkominutova prodleva, co si dala Dalmitka. po reakcii anicky pobavila. Čakala som či sa ohradi do pár minút, alebo je to konspiracna teória. A uznávam si dobrá, lepšia ako ja :-) mňa to do odpovede Dalmitky ani nenapadlo.

A zase si vedľa ako tá jedľa; to sa ti stáva často, no čo už… Podľahla si úbohým konšpiračným teóriám svojej kamošky RenaLange, ktorá by sa podľa mňa mala radšej sústrediť na riešenie svojho dlhoročného problému, ktorý - zdá sa, že nevyriešila ani dlhodobejšia neprítomnosť na MP. Súdim podľa nižšie citovaného príspevku, písaného v jej obľúbených večerných hodinách:

„@giuliettka a vis ze mas asi pravdu? Jo, ja jsem takovy staromilec, asi bych porad chtela ty devadesatky kdyti dva byli spolu a ja mlada a krasna, cha, oprava, ja stredniho veku a krasna!
Tyyy ale me ted napadlo, chodila sem jedna co zila v Anglii, nick ma porad stejny jen pretancila k sousedum.
Tady kdysi nosila spatna saka a vsechno takovy nemastny neslany, ty jo ona se rozesla po navratu na Slovensko s podle popisu debilem, s kterym byla asi 10 let.
Tyyyyyy z ni je ted krasna zenska! Krasne oblecena, usmevava, neco zhubla, uzasna promena!“

Ja fakt momentálne riešim súčasnú situáciu; šijem vo veľkom rúška; somariny sú naozaj v tomto kontexte len somariny. A čo sa týka karantény - nedá sa vybrať karanténne miesto, ide sa tam, kde je ešte voľné miesto.

Oveeec
2416 příspěvků 6.4.20 17:25

@benyka To snad ano. Do takové míry, abyste se i tak báli vidět, by se to asi hrotit nemuselo. Jenže já, jakkoli jinak taky sedím doma, tak jsem byla párkrát nakoupit a to už jeden neví.

MP Janka
568 příspěvků 6.4.20 17:52
@Oveeec píše:
Mám takový dotaz na všechny, kdo zatrhly/i návštěvy příbuzným. Na jak dlouho to plánujete? Co pro vás bude signálem, že už je zase relativně bezpečné se vídat (hlavně třeba s prarodiči)?

Nad podobnou věcí také uvažuji. Teď jsou Pražáci, lidé z větších měst a turisté fuj, pomalu vrazi, které nikdo nikde nechce. Ale jdnou vláda zruší omezení pohybu a najednou budem zase ti kamarádi, kteří chodí na venkov „utrácet ty peníze, co nám padají do klína“. Nebo jak to bude?
Já osobně celkem úspěšně dodržuji většinu vládních nařízení a chalupu jsem zatím odpískala, ale docela se bojím, co bude, až bude návštěva chalupy, včetně nákupu u tamních obchodníků - výrobců, zase legální.

giuliettka
6715 příspěvků 6.4.20 17:59

@MP Janka K nám možete prísť týžden po tom, čo Pat a Mat odsúhlasia promoření. A ja budem najväčší kámoš pod slnkom. :-D

MP Janka
568 příspěvků 6.4.20 18:16

@giuliettka
Já na to nejsem asi ta pravá osoba. MHD jsem vynechala, s moc lidma do kontaktu nepřicházím ani normálně, v práci všichni negativní… To si pozvěte nějakého akčnějšího Pražáka, ať to máte co nejdřív z krku :D

giuliettka
6715 příspěvků 6.4.20 18:23

@MP Janka Ja mám akčnosti doma toľko, že mám obavy, aby ste sa u nás nenakazila vy. :-)
PS, kde máte tu chalupu, na Jablonecku? Tam sú z Pražákov naviac nešťastní, ale tam sú niektoré tie dedinky v priemernom veku obyvateľstva 70+, skutočne v ohrození. U nás tento víkend už neboli turisti v takom mnižstve ako minulý, ale my sme si teraz vystačili sami. Tu včera v pohode hráli deti futbal, 4 matky a 9 detičiek +-10 rokov si tu veselo behalo, nikto z nich nemal nič na puse. Matičky asi preto, lebo by sa im špatně drbalo a deťom by sa blbě behalo. Ale už som vyfučala, na nikoho nejačím, ak mi nezaparkuje pod nosom a riadim sa heslom, čo ma nezabije to ma posilní. :-D

MP Janka
568 příspěvků 6.4.20 21:19

@giuliettka
Jablonecko ne, Liberecký kraj ano, ale až úplně na východě.
Moji známí z chalupu na sociálních sítích se v jednom příspěvku naváží do chalupářů a v druhém příspěvku přidaj fotku s kamarády bez roušek…
Naše malá vesnička má také vysoký průměrný věk, ale zrovna naše část je tak rozstrkaná po stráni, že reálně je nakažení nějakého občana skoro nereálné. V Praze, když jsme všichni vylezlí na zahradách bez roušek, tak jsme si blíž. Hospoda, obchod, ani náves tam není a v nejbližším městě, kam se jezdí na nákupy, už jsou potvrzeny minimálně 2 případy ( asi 5000 obyvatel).

benyka
8320 příspěvků 6.4.20 22:46

@MP Janka Ještě mě zaujalo, že v přírodě se kdekdo pohoršuje nad auty na parkovišti a ve městě totéž nevadí. :-)

Eleanor Rigby
625 příspěvků 7.4.20 06:33
@Oveeec píše:
Mám takový dotaz na všechny, kdo zatrhly/i návštěvy příbuzným. Na jak dlouho to plánujete? Co pro vás bude signálem, že už je zase relativně bezpečné se vídat (hlavně třeba s prarodiči)?

Bohužel to vypadá, že natrvalo. Ne proto, že bych si to vybrala, ale neslyším ani slovo o tom, že by to mělo být někdy znova legální. Mluví se výhradně o legalizaci práce a obchodu, ne nějakých osobních návštěv.
Kromě toho ta infekce prostě nezmizí. NIKDY si už nikdo nebude moct být jistý, že náhodou není v inkubační době.

KajčaLiška
123 příspěvků 7.4.20 06:58

@Eleanor Rigby Já myslím, že se o uvolnění zákazu pohybu nemluví, protože je předčasný. Budou Velikonoce a čarodějnice, takže uvolnění čekám někdy v půlce května. Jinak prarodiče se chystám navštívit, až bude hezky a bude se dát být na zahradě. Ale upřímně si neumím představit, že se nakazíme, až se opatření uvolní.

Oveeec
2416 příspěvků 7.4.20 10:13

@Eleanor Rigby Jistí si nebudeme moct být nikdy, to je pravda, ale snad aspoň jednou bude lék a vakcína. On to zatím nikdo nezmiňuje, protože to samozřejmě nemůžou vědět a nemůžou nic zaručit, ale taky přece nemůžou návštěvy (pra)rodičů „zakázat“ navždycky.
Mně hrozně vadí ten zmatek, každý den jiné informace - nejdřív plošná karanténa, pak jenom izolace seniorů a promoření zbytku, pak zase že izolace seniorů ne a tak pořád dokola. Prymula chce něco, Babiš a Ken chtějí něco jiného. Já chápu, že je to nová situace a nikdo nemůže zaručit vůbec nic, ale myslím, že není daleko doba, kdy toho lidi budou mít dost - nejen těch omezení, ale právě těch zmatků, přestanou tomu důvěřovat a přestanou se snažit úplně.
V tomhle měl ten článek na OSLU o managementu rizik, co tu včera někdo sdílel, velkou pravdu.

Gorilka
1266 příspěvků 7.4.20 10:24

@Oveeec Přečti si Pandemický plán, co má ministerstvo zdravotnictví na webu - člověk potom neví jestli má plakat a nebo propadnou hysterickému smíchu.

EmilyG.
1693 příspěvků 7.4.20 10:33

@benyka to je velký rozdíl, ve městě jiná možnost parkování pro některé není.

Oveeec
2416 příspěvků 7.4.20 10:34

@Gorilka Copak, píšou tam, že si máme našít roušky a mýt si ruce mýdlem? :D

Gorilka
1266 příspěvků 7.4.20 10:41
@Oveeec píše:
@Gorilka Copak, píšou tam, že si máme našít roušky a mýt si ruce mýdlem? :D

Najdi si ho, přečti si ho, podívej se kdy byl publikován a srovnej to s aktuální situací respektivě činy vlády.

kobylkalucni
342 příspěvků 7.4.20 10:48

Všude se dává jižní Korea za vzor, jak to krásně zvládli i bez omezení. Zvládli to proto, že masivně testují a vsechny přenašeče, včetně těch bezpriznakovych IZOLUJE. Tady nemáme peníze na testy, tak jsme pro jistotu izolovali všechny, což nějak funguje. Hele já jsem se toho viru nikdy nebála, “stay alert, not panic”. Ale plán ve stylu pustíme to a necháme je nakazit je podle mě strašně nedotažený. Proč se neinspirují u zemí, kteří už mají vlnu nákazy za sebou? Proč to nekonzultují s ostatními odborníky v oborech, i celosvětovými? Pořád se oháněli magickým koeficientem R. Teďka se číslo pomalu snižuje, postupně se lidi boji míň a míň. A zase je třeba zvednout paniku nebo co?

MP Janka
568 příspěvků 7.4.20 12:52

Tak ono to zatím vypadá tak, že můžeme žít v současném režimu ještě x měsíců. Což si myslím, že je dost nereálné, postupně přestanou pravidla dodržovat i ti slušní. A nebo se to nějak pustí a uvidí se. Ten prvotní šok, kdy zdravotnictví nebylo zásobeno ochrannými pomůckami, se u nás v republice podařilo zvládnout. Už snad tedy nehrozí kolaps zdravotnictví kvůli tomuhle. A teď je potřeba myslet na budoucnost.
Lék slibují ti největší optimisté nejdřív někdy za půl roku, vakcínu za rok, když všechno půjde dobře. Do té doby opravdu podle mého názoru nelze čekat a přežívat v režimu, jaký je teď.

Paris1789
4367 příspěvků 7.4.20 13:06
@MP Janka píše:
Ten prvotní šok, kdy zdravotnictví nebylo zásobeno ochrannými pomůckami, se u nás v republice podařilo zvládnout. Už snad tedy nehrozí kolaps zdravotnictví kvůli tomuhle. A teď je potřeba myslet na budoucnost.

ten kolaps (i když já sama bych volila jiný termín) hrozí stále, jde o to, kolik lidí s akutními dýchacími potížemi, vyžadujícími řízenou ventilaci, se naráz dostane do nemocnic. A ta akutní lůžka musí stačit nejen pro tyhle nemocné, ale i pro tzv. běžné pacienty, aby se nestalo, že při nějaké hromadné nehodě najednou nebudou akutní lůžka a ti lidi, co by normálně měli vysokou šanci přežít, zemřou. Potřebujete nejen lůžka, ale i personál, který ví, co má dělat.
Nelze si hrát na Mengeleho a odpojovat lidi od dýchacích přístrojů s tím, že někdo jiný má vyšší šanci na přežití. teda lze, ale už vidím ten šitstorm, co by to vyvolalo. U mě osobně by asi převážila nechuť k platbám solidární zdravotní daně. A věřím tomu, že by takto uvažovalo hodně lidí.

edit: a to ještě musíte počítat s tím, že většina nemocnic teď odkládá neakutní zákroky, potenciální pacienti si taky dobře rozmyslí, jestli tam za současných podmínek zajdou, to všechno se jednou bude muset vyřešit. Teď dochází na má slova, že je třeba se starat o své zdraví, protože časy hojnosti a švédského stolu se podle mě jen tak nevrátí.

Temperance
2508 příspěvků 7.4.20 20:34

Víte, co by mě zajímalo? (Jestli se to tady už řešilo, omlouvám se, uniklo mi to.)
Kdybych byla přenašeč, tzn. virus by ve mně žil a já neonemocněla, jak dlouho ve mně bude žít? Furt? Budu do smrti ostatním lidem nebezpečná?

Yaay
351 příspěvků 7.4.20 20:44
@Oveeec píše:
@benyka To snad ano. Do takové míry, abyste se i tak báli vidět, by se to asi hrotit nemuselo. Jenže já, jakkoli jinak taky sedím doma, tak jsem byla párkrát nakoupit a to už jeden neví.

To mate tak nejak ako pri 9/11. Nejake to riziko stale existuje, kazdy vie, na co si treba davat pozor, opatrnost v sektore stupla asi tak o 90% - a napriek tomu sa lieta dalej, viac ako kedykolvek predtym. Ale rozhodnutie, ci poletite aj vy, musite urobit sama - rovnako aj rozhodnutie, ci a kedy navstivite pribuznych.

benyka
8320 příspěvků 8.4.20 01:27

@Temperance Z toho mám taky strach, že až se (levným testem na protilátky) zjistí, že někdo protilátky má, nebudou peníze na to, aby se (drahým testem na virus) zjistilo, jestli má ještě v sobě aktivní virus nebo už ne, a místo aby se předpokládalo, že už to prodělal a je neškodný a imunní, dostane na dobu neurčitou domácí vězení jako potenciálně ještě nemocný a nakažlivý.

Gorilka
1266 příspěvků 8.4.20 07:35
@Temperance píše:
Víte, co by mě zajímalo? (Jestli se to tady už řešilo, omlouvám se, uniklo mi to.)
Kdybych byla přenašeč, tzn. virus by ve mně žil a já neonemocněla, jak dlouho ve mně bude žít? Furt? Budu do smrti ostatním lidem nebezpečná?

Infekční jsi asi týden, čínský breberky pak vylučuješ 2-4 týdny.

2-14 dní - inkubační doba
cca 7 dní - infekční stav
2-4 týdny - doléčování

Atlacoya
2774 příspěvků 8.4.20 09:45
@MP Janka píše:
Ten prvotní šok, kdy zdravotnictví nebylo zásobeno ochrannými pomůckami, se u nás v republice podařilo zvládnout. Už snad tedy nehrozí kolaps zdravotnictví kvůli tomuhle.

Opravdu je zdravotnictví zásobeno ochrannými pomůckami? Na facebooku mám obden novou prosbu někoho z FN Vinohrady o pomůcky. Průša (zakladatel firmy na 3d tiskárny) má objednávky na statisíce štítů a konec v nedohlednu. Já se obávám, že pokud by se veškerá pravidla uvolnila, tak jsme v průšvihu.

bao-baba
922 příspěvků 8.4.20 09:53
@Yaay píše:
To mate tak nejak ako pri 9/11. Nejake to riziko stale existuje, kazdy vie, na co si treba davat pozor, opatrnost v sektore stupla asi tak o 90% - a napriek tomu sa lieta dalej, viac ako kedykolvek predtym. Ale rozhodnutie, ci poletite aj vy, musite urobit sama - rovnako aj rozhodnutie, ci a kedy navstivite pribuznych.

Když se rozhodnu letět, tak je to jen a jen moje riziko. Zatímco když půjdu k někomu na návštěvu, tak mohu ohrozit další lidi. Pokud si tu návštěvu sami nevyžádali. Samozřejmě i oni se mohou rozhodnout, jestli návštěvu odeženou od svého prahu. „Mami, Jeníček s Mařenkou se na tebe táák těší, to jim nemůžeš přece udělat…“

ertz
408 příspěvků 8.4.20 10:02

@Atlacoya Já se bojím, že jsou lidé, co to syslí doma, aniž by to nějak využili. Jako u toho droždí. U nás ve vsi jsou na úřadě k dispozici roušky. Ze začátku bylo řečeno, ať si každý vezme, kolik potřebuje. Teď už jen každý jednu. Já věřím tomu, že je nemálo lidí, kteří si to brali a buď přeprodávali nebo neprali, vyhodili a šli pro novou. :-(
edit. překlep

Stránka:  « Předchozí 1 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2022 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek