Co jste vždycky chtěli vědět a báli jste se zeptat

Fotoalbum tématu (927) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
MP Janka
570 příspěvků 8.4.20 10:03

@Atlacoya
Už to není taková katastrofa, jako na začátku, kdy tu nebylo nic. Podařilo se získat důležitý čas, aby místní firmy mohly zahájit výrobu ochranných pomůcek, aby se zdravotnictví tak nějak zorganizovalo a nedošlo k naprostému chaosu. A teď už je potřeba začít myslet na budoucnost. To je můj názor.

KajčaLiška
124 příspěvků 8.4.20 11:38

@Atlacoya Mají toho málo, ale něco už ano. Ze začátku nebylo nic, roušky pro nemocnice šili dobrovolníci, je jich potřeba fakt hodně, když se to musí vyměňovat, pak posílat do prádelny, odkud než se to vrátí… Co se týká respirátorů, které ochrání před virem, to je bída s nouzí ještě teď. Obrovský dík patří všem, kteří vyrábí štíty a hlavně ty celoobličejové masky ze šnorchlu. Protože se k vám dostane pacient s podezřením, než se otestuje, chodí se k němu v roušce, jelikož těch respirátorů je málo… Proto je tolik nakažených mezi zdravotníky :confused:

Yaay
352 příspěvků 8.4.20 12:39

@bao-baba tak ale Oveeec sa pytala, kedy to riziko budeme povazovat za dostatocne male, aby sme ho boli schopni zakomponovat do bezneho zivota. Predpokladam, ze corona nebude este aj o pol roka temou cislo jedna, napriek tomu, ze riziko nakazenia uplne nevymizne. Postupnym premorenim obyvatelstva sa ale riziko znizi, media prestanu o novych pripadoch informovat kazdy den, ale mozno iba raz za tyzden, tym padom sa zacne aj bezny obcan touto temou menej zaoberat. To ale neznamena, ze pre iste skupiny ludi nebude nadalej predstavovat potencialne ohrozenie zivota. Tam bude vzdy na mieste nejaka miera opatrnosti, a ziaden hygienik ani lekar nebude schopny zarucit absolutnu bezpecnosti - preto je na kazdom, ako sa k tomu potom postavi.

MP Janka
570 příspěvků 8.4.20 13:27

Byla jsem za vitamínem D na zahradě, všechno kvete, je sucho. Mám otázku, na kterou se opravdu bojím zeptat. A varuji předem, je to lehce nechutné.

Alergici se sennou rýmou, jak řešíte alergické záchvaty? Běžně dostupná antihistaminika mi jsou v tomhle počasí na nic, respektive utlumí ty pro mě více nepřijemné, ale pořád tu nějaké jsou. A ty nějaké jsou záchvaty kýchání a s tím související tečení z nosu. Za běžné situace funguji s kapesníkem v ruce a neřeším to, ale co teď s rouškou? Nějak si nedovedu představit, jak někam jdu a popadne mě 10 minutové kýchání a já budu muset mít roušku, což plně respektuji, ale nevím, jak to provést v praxi. Leda s sebou nosit zásobu 20 roušek a co minutu měnit :-D

mimi
245 příspěvků 8.4.20 15:02

@MP Janka
Som tiez alergik, teraz mam najhorsie obdobie. Stalo sa mi, dosiel zachvat kychania a musela som na prechadzke zlozit rusko a vysmrkat sa. Nastastie bola som len v spolocnosti mamy a priatela. Do vnutra latkoveho ruska, do urovne ust, som si vlozila poskladanu papierovu vreckovku (taku tenku z „tahacej“ krabice, nie klasicku, ale da sa aj ta), po napore kychania, samozrejme zostala mokra, tak som ju vyhodila a mala pripravenu novu. Latka ruska zostala sucha. Nastastie chodim von 2× v tyzdni do prace a 1× na zdravotnu prechadzku a chodim vsade peso, takzee moc ludi nestretavam.

lorens
2448 příspěvků 8.4.20 16:12

@MP Janka Člověk by čekal, že vás rouško ochrání i před jinými iritanty stějně jako před viry.

MP Janka
570 příspěvků 8.4.20 17:25

@mimi Děkuji, papírový kapesníček dovnitř roušky mě nenapadl. To je dobré řešení, obávám se, že když nezaprší, v nejbližší době vyzkouším.

Temperance
2519 příspěvků 8.4.20 23:28

@Gorilka Takže od nakažení max. 7 týdnů? Ten virus mezitím sám umře?

lorens
2448 příspěvků 9.4.20 00:20

@Temperance Ne, sám neumře. Buď se s virem vypořádá váš imunitní systém, což taky nemusí být bez ztráty desítky pro váš organizmus nebo se vir vypořádá s vámi. Účinný lék zatím není. Jestli jste následně imunní a na jak douho, se neví též.

Gorilka
1269 příspěvků 9.4.20 08:03
@Temperance píše:
@Gorilka Takže od nakažení max. 7 týdnů? Ten virus mezitím sám umře?

Časové intervaly ber s rezervou. Virus sám od sebe neumře, zlikviduje ho imunitní systém. Čím výkonnější je, tím rychlejší to je.

PS: Nezapomeň na recidivu.

Paris1789
4394 příspěvků 9.4.20 10:37

Podle mé známé imunoložky se například u rýmy vytváří imunita až během dejme tomu 4-6 týdnů a v mezidobí je klidně možné, že onemocníte znovu. Proto je fajn vyhodit třeba zubní kartáčky ap.
není to prostě tak, že jakmile ustoupí potíže, jste rázem imunní.

mimi
245 příspěvků 9.4.20 10:46

@MP Janka ad alergie, aha čo som našla…aj keď by to skôr patrilo do vlákna, čo vás pobavilo.. :-D :-D

giuliettka
6748 příspěvků 9.4.20 10:50
@Paris1789 píše: . Proto je fajn vyhodit třeba zubní kartáčky ap.

Jak fajn? Ja som doteraz myslela, že je to nutnosť a povinnosť. Vyhadzujeme už od detstva, mamka nám vždy po chorobe kúpila nové. Ja myslela že to tak robia všetci vždy.

Paris1789
4394 příspěvků 9.4.20 11:10

@giuliettka
bohužel jsem zjistila, že to, co pro mě konkrétně je nutnost a povinnost, mnoho lidí považuje za blbost. Lidi jdou hrozně tupí, omezení a nevzdělaní. Vědí, kdo koho prcá v Ulici, ale jinak jejich obzory nesahají dál, než k nejbližšímu Lidlu/Tescu ap.

Titia
86 příspěvků 9.4.20 11:30

@Paris1789 Nikdy jsem se nepovažovala za tupou, omezenou a nevzdělanou (i když to poslední je s otazníkem, koneckonců VŠ ještě dodělanou nemám ani zdaleka), ale to, že je po nemoci potřeba vyhodit kartáček na zuby, jsem vážně netušila. A ani jsem neviděla žádný takový letáček s touto informací třeba v čekárně u lékaře, takže zrovna v tomhle případě bych lidi neházela do jednoho pytle.

A ne, netvrdím tím, že nástěnka v čekárně u lékaře je můj jediný zdroj informací, spíš jsem tím chtěla říct, že osvěta ohledně kartáčků na zuby dost pokulhává. Anebo to vědí všichni a já jsem vážně tupá, omezená a nevzdělaná. :D

Lizbeth
1322 příspěvků 9.4.20 11:46

Výměna kartáčku po nemoci mě také míjí, bohužel. Včera jsem měnila curaproxy celé rodině z důvodu rozvrkočenosti štětinek..Opravdu jsem to nikdy neslyšela a to ani nekoukám na Ulici :)
Ale my nemocní nejsme, tak je to možná tím.

KajčaLiška
124 příspěvků 9.4.20 12:52

Kartáčky vyhazuju, když jsou štětiny rozčepířené, vyhazovat je po těch 2 - 3 měsících mi vždy přišlo hrozné plýtvání. Ale protože nemocná bývám dost, pravidelně je čistím ve vroucí vodě, normálně to přežívají.

ertz
422 příspěvků 9.4.20 13:10

Také měním po nemoci kartáčky a ložní prádlo. Zvlášť ve školkovém období dětí, kdy jsme každý po týdnu dostali angínu, jsem prala pořád. Tehdy jsem pochopila, co je komunitní přenos. A to už mě varovala doktorka, že si to předáme - takže své hrníčky, příbory, ručníky… to jsme dodržovali.

KajčaLiška
124 příspěvků 9.4.20 13:29

@ertz Ano, ložní prádlo též peru, někdy měním i při nemoci, denně pyžamo, po každém použití hrnek, skleničku (jinak piju z jedné celý den), peru polštáře na gauči. Většinou zůstanu nakažená jen já :-D

Paris1789
4394 příspěvků 9.4.20 13:46

Prosím vás, proč vztahujete všechno na sebe? Že se kartáček na zuby musí po nemoci vyměnit, je úplný základ, jak jste si všimly, G to ví taky. Jelikož tady od osazenstva dostává pravidelný kotel, tak teď byste ji mohly naopak pochválit, a ne se hned hlásit do tábora, který jsem z legrace definovala.
Když se vás to netýká, proč to tak ukrutně řešíte?

edit: kartáček bez nemoci na 30 dní, po nemoci okamžitě do koše. (musela jsem se podívat, co je to curaproxy, myslela jsem, že je to pojem z IT, něco jako proxyserver)

ertz
422 příspěvků 9.4.20 14:43

My to asi řešíme proto, že si rádi povykládáme aspoň takto, já jsem totiž v dokonalé sociální izolaci.
Jinak si myslím, že hodně věci lékaři neřeknou (někteří). Byla jsem kdysi na výtěru z krku, já i dítě. Samozřejmě jsme si předtím pečlivě vyčistili zuby. A pak jsem náhodně z nějakého časopisu typu Maminka/ Naše dítě zjistila, že se to dělat nemá. To mi ale měla říct ta doktorka, když nás objednávala.
Pak chodím k jiné a ta má na stránkách přehledně uvedené - postup při odběru toho či onoho (přesně rozepsáno).

giuliettka
6748 příspěvků 9.4.20 15:33
@Paris1789 píše:
(musela jsem se podívat, co je to curaproxy, myslela jsem, že je to pojem z IT, něco jako proxyserver)

To som musela tiež, ale až po prečítaní tvojho postu, nejak som si myslela, že je to len medzizubný kartáček a premýšľala som, prečo si to každý po použití nevyhodil sám. :-D
Teraz dostanem zdrba zas, že sa to nevyhadzuje po jednom použití a že som márnotratná. :-D

Paris1789
4394 příspěvků 9.4.20 15:39

@ertz
myslela jsem spíše lidi, kteří na každé doporučení reagují nevraživě, že sami nejlíp vědí, co je správné.
Třeba:
Praktický lékař: „Pane Chytrý, je vám 70 a jste rizikový pacient (diabetes, vysoký tlak, cholesterol), měl byste se nechat očkovat proti chřipce, pojišťovna vám to hradí“
Pan Novák: „ale prdlajs, mně stačí česnek a panák slivovice!“
a tak…

Pocit chladu
175 příspěvků 9.4.20 20:21
@KajčaLiška píše:
Kartáčky vyhazuju, když jsou štětiny rozčepířené, vyhazovat je po těch 2 - 3 měsících mi vždy přišlo hrozné plýtvání. Ale protože nemocná bývám dost, pravidelně je čistím ve vroucí vodě, normálně to přežívají.

Prosim, po akom cas teda tie kefky vyhadzujete? Fakt na to zaujima.

KajčaLiška
124 příspěvků 9.4.20 20:39

@Pocit chladu Různě, podle toho, kolik vydrží ty štětiny, kupuju různé tvrdosti a někdy i značky. Teď jsem vyhazovala ten curaprox asi po půl roce, to je odhad. Já bych si na to asi ani nevzpomněla, že ho mám vyhodit, kdyby dobře vypadal. Nijak to nepočítám, nepamatuju si, kdy přesně jsem dala nový.

Stránka:  « Předchozí 1 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2022 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek