Co jste vždycky chtěli vědět a báli jste se zeptat

Fotoalbum tématu (927) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
MP blanka
2481 příspěvků 10.5.20 20:44

@giuliettka - toto nie je komentár k vašej fotke, ale spomenula som si, ako sme boli v lete s deťmi v Třebíčí. Samozrejme sme si prešli židovskú časť, Synagogu / veľmi zaujímavé panely o Masarykovi, otci i synovi a ich vzťahu k židovstvu /a zašli sme aj na židovský cintorín. Je dosť ťažké vysvetliť deťom / 10 a 8 rokov /, čo sú „ židia“ a prečo sa v celej historii ľudstva riešilo, že sú a prečo sú „ inakší “.Zvlášť v našej ateistickej rodine. Ale v takej zjednodušenej verzii som im čo-to povedala. Pozerali sme náhrobky, a tam, kde sa to ešte dalo, sme si my dospelí nápisy čítali a dávali do súvislostí. A ďalší problém - 2.sv.vojna, a čo sa židom v tom čase dialo. Súčasné malé deti nedokážu pochopiť, že si ľudia až takto robili zle. Videla som, že z toho rozprávania na nich ide až strach a úzkosť. A tak som skončila pripomenutím, že ľudia zomierajú na celom svete, ale sú krajiny, kde tie cintoríny vyzerajú inakšie, sú veselšie, farebnejšie. Živí tam chodia spomínať na svojich mrtvych, donesú im menšiše darčeky, urobia si tam aj piknik, zaspievajú si, sú veselí, stretnú sa tam so známymi. Na to mi staršia vnučka povedala „ tam chcem žiť “.

Ophelie
796 příspěvků 11.5.20 09:07

@Temperance zkuste napsat do Židovského muzea v Praze. Kdysi jsem pátrala po významu jednoho symbolu na náhrobku a přišel mi úžasné fundovaný mail s možnostmi. Moc mě to potěšilo.

vlm
5133 příspěvků 11.5.20 10:26

@Ophelie i je určitě potěšil váš zájem

Temperance
2517 příspěvků 11.5.20 19:45

@Ophelie Díky za tip :-)

MenthaPiperita
75 příspěvků 11.5.20 20:57
@Vinca_minor píše:
@Paris1789 No když už si lidi rozebírali židovský majetek, tak holt použili všechno. A když se rozhodli zrušit hřbitov, tak přece ty kameny jen tak nevyhodí…

Krade se i z fungujících hřbitovů, natož pak ze zrušených, bez rozdílu víry a jazyka (v pohraničí ze starých německých ve velkém, a nejen z těch). Myslím, že většinu těchto lidí nevede nic jiného než vidina zisku, nebo možná přesněji „využití nepotřebného“. Hlubší motivaci bych v tom moc nehledala. Pokud vím, hrobové zařízení ze zrušeného hrobu je většinou taky zvykem prodat, a nezkoumá se, jak s ním kupec naloží… (Neobhajuju, vadí mi to.)

Atlacoya
2774 příspěvků 12.5.20 09:33
@ertz píše:
Když odhlédneme od holocaustu - to byla běžná praxe v historii, že se používal/recykloval stavební materiál. Ze zbytků tvrze se o kus dál budoval hrad, později posloužilo zdivo z hradu při stavbě zámku. Když ten se rozpadal, využil se materiál při stavbě statku atd.

K tomu dodám, že rozebírání hradu poddanými na stavbu nebylo žádné vandalství. Na jedné zřícenině nám průvodce vysvětlil, že to bylo z pokynů vrchnosti. V podstatě ke „stavebnímu povolení“ dostal stavebník pokyn, ať na stavbu použije kámen z blízké zříceniny.

Paris1789
4393 příspěvků 12.5.20 11:26

My máme hrob na jednom takovém turisticky dost exponovaném místě, je to u kostela, kde si to církev pěkně udržuje. No a pokaždé, když tam vkročím, naleznu tam pár výletníků, jak si na tom pečlivě udržovaném pažitu rozvalení dělají piknik nebo jen tak leží a zevlí. Přímo před vchodem do kostela u hrobů, kolikrát ještě na sebe pořvávají, tak to mi vadí hodně. Jako by se člověk už neměl kam před tím šíleným turismem, který nerespektuje nic a nikoho, kam skrýt. Začínám mít hluboké pochopení pro obyvatele Thajska a podobných zemí a vlastně jsem ráda, že jsem tam nikdy nebyla a neroztahovala se jim tam tak, jak činí totéž tihle neomalenci u našeho kostela.

giuliettka
6746 příspěvků 12.5.20 12:18

Mám Microsoft Word, normálne som ho používala a teraz mi nejde. Furt mi píše nelicencovaný produkt. Mám to zaplatené nabetón. Netušíte niekto čo s tým?

bao-baba
931 příspěvků 12.5.20 12:20

@Paris1789
A pak jsou takoví burani povznesení nad domorodými „čmoudy“. Bohužel se občas stalo, že jsem v zahraničí raději nemluvila s manželem česky, neb jsem se styděla.

xSx
846 příspěvků 12.5.20 12:58

@giuliettka zkusit znovu zadat ten produktový klíč? Anebo to může být problém v registrech, mívala jsem problémy s Wordem taky, ale registry jsem si opravit netroufla.

giuliettka
6746 příspěvků 12.5.20 13:02

@xSx Ten kod som zadala, nepomohlo. Bojím sa priznať, že netuším čo je register u pc. Myslíte, že keď s tým dojdem niekam, nech mi to opravia, tak sa prehnú smiechom v páse? Alebo je to normálne s tým niekam dojsť?

Čírina
259 příspěvků 12.5.20 13:12

@giuliettka měla jsem stejný problém, oni snad teď chtějí, aby si člověk kupoval roční licenci. Přestala jsem to používat.

giuliettka
6746 příspěvků 12.5.20 13:15

@Čírina No hej, ale škola a tak. Zaplatila som to teraz v unoru na rok.

isko
1802 příspěvků 12.5.20 21:41

@giuliettka
Když nevíte, co je registr, tak se tím vůbec nestresujte, to neví spousta uživatelů. Na úpravy registrů si troufne většinou jen někdo, kdo opravdu tuší, o co jde.

Možná byste ohledně toho licenčního čísla mohla ještě zkusit kontaktovat podporu Microsoftu. Možná bude fungovat číslo zde:

https://support.microsoft.com/…hone-numbers

Nebo dodavatele, od někoho konkrétního jste tu licenci koupila.

xSx
846 příspěvků 12.5.20 22:26

@giuliettka Registry jsou neco, do ceho se jouda jako ja rozhodne nema co vrtat :D asi bych zkusila tu microsoft podporu, jak psala @isko

Oldyn
6345 příspěvků 13.5.20 14:11
@Vinca_minor píše:
@Oldyn No jasně, že jde „jen“ o kámen. Ale o kameny představující konkrétní lidi či rodiny, symbolizující jejich památku.

A Stolpersteiny v chodníku přeskakujete a nebo skáčete do vozovky?

Vinca_minor
1663 příspěvků 13.5.20 14:33

Pokud si jich všimnu, tak je normálně překročím. Jsou to malé památníčky, úmyslně bych na ně nešlápla.

giuliettka
6746 příspěvků 13.5.20 14:57
@xSx píše:
@giuliettka Registry jsou neco, do ceho se jouda jako ja rozhodne nema co vrtat :D asi bych zkusila tu microsoft podporu, jak psala @isko

Tak ja som zistila že aj Microsoft Word je niečo do čoho jouda ako ja! nemá vrtať. :-D Manžel prišiel, videl, zvíťazil. :-)

isko
1802 příspěvků 13.5.20 16:57

@giuliettka :)
To nic, to neřešte, berte to tak, že manžel má lepší auru, nic jiného v tom není :)
Dobře, že to funguje.

PS: neřekl náhodou manžel, co byl za problém, nebo mu to jenom zkrátka najednou zafungovalo?

giuliettka
6746 příspěvků 13.5.20 18:30

@isko Keby nejak, on prišiel zapol a žiaden problém nebol, nikde nič nezadával, akurát mne mierne nadával, že som sa mala lepšie učiť. :-)

Temperance
2517 příspěvků 14.5.20 22:07

@giuliettka Teď se mi vybavuje - některé problémy vyřeší restart.

Birdonawire
453 příspěvků 14.5.20 22:23

@Temperance To je vždycky první rada IT helpdesku, restartujte to. Včera večer a dneska ráno jsem to zkoušela asi 30× u pracovního počítače.

Ophelie
796 příspěvků 15.5.20 08:25

@Birdonawire někdy pomůže i to, že se počítač vyspí. Aspoň mému se to tak občas stává.

if5
304 příspěvků 15.5.20 11:39

To je jak s tím autem, co se najednou zastaví uprostřed pouště a nechce se rozjet. Inženýr začne studovat palubní knížku, velebníček se začne modlit a ajťák navrhne, aby všichni vystoupili, zavřeli dveře, otevřeli a zavřeli kufr. Potom zase nasednou - a auto se rozjede.

Birdonawire
453 příspěvků 15.5.20 12:37

@Ophelie Mně IT po dlouhém čekání poradilo, ať odpojím klávesnici od zbytku (je to v podstatě tablet s klávesnicí připojenou přes magnety) a nechám ho půl hodiny odpočívat. To je zřejmě další level po restartu. Ale pomohlo to. Stejně jsem požádala, ať mi dají nový, udělal to už několikrát, je z roku 2015 a přijít opakovaně o pár hodin času není efektivní.

Stránka:  « Předchozí 1 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek