Co jste vždycky chtěli vědět a báli jste se zeptat

Fotoalbum tématu (956) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Judy24
1193 příspěvků 24.8.20 14:06

@Femur Může, no. Třeba mně. Ale chápu, že nikdo není jasnovidec, a že vypadám mladší, takže to nikomu nedávám sežrat, když mi říká slečno.

Ale nedávno jsem byla něco vyzvednout u paní, která nám pro firmu vyřizuje jeden druh úředního papírování a se kterou spolupracujeme už několik let. No a ona mě přivítala a říkala: „Dobrý den, paní Nováková. Vidíte - já vám říkám celou dobu paní a vy jste asi slečna, že jo?“ tak jsem jí odpovídala, že výrazně preferuji paní. „No ale nejste, že jo?“ tak jsem pokračovala, že nejsem vdaná a titul taky pořád ještě nemám, ale jsem mnohem radši oslovovaná paní než slečna, a že si na to stará připadám dost. „No to já si teď budu dávat pozor, abych vám říkala slečno.“
To jsem si připadala trochu jak blázen a jakože jsem mluvila nějakým cizím jazykem. Ještě tím spíš, když jsem zastupovala jejího klienta, tak bych čekala, že bude respektovat přání, které jsem úplně explicitně a dvakrát vyslovila.

Temperance
2886 příspěvků 24.8.20 15:15

@porjk @Femur Mně „mladá paní“ nejde přes pusu (vnímám to podobně jako @KajčaLiška ) a „paní“ se mi nelíbí. Snažím se tomu vyhnout, ale několikrát jsem použila „madam“ uctivým tónem, takže to nemohlo být považováno za výsměch (aspoň doufám).

Femur
548 příspěvků 24.8.20 15:22

@Judy24 @Temperance Já jsem si zase dlouho nemohla zvyknout na to, že mi lidi říkají „paní“. „Slečna“ mi nevadilo, ale to zas nemůže být věčně. :-) „Mladá paní“ mi vysloveně vadí, právě proto, jak se to používá. Jako lichotka pro člověka, který už mladý není. :-)

bao-baba
1286 příspěvků 24.8.20 17:47

V obchodě mi říkají „mladá paní“ už asi tak 45 let. Zvlášť uhozené to je, když mi tak říkají čtyřicátnice. Přijde mi to pitomé, „paní“ by mi docela stačilo.

Oveeec
2649 příspěvků 24.8.20 23:25

Mně se hrozně líbí, když mi někdo říká slečno. Jednak, že na ni pořád vypadám, a jednak je to obecně hezké slovo, mám s ním hezké asociace (úplně nejvíc se mi to líbí v čínském nebo japonském kontextu - slečna Ting nebo slečna z dobré rodiny a tak).

Paris1789
5057 příspěvků 25.8.20 07:39

@Oveeec
já to oslovení považuju za paternalistické a blahosklonné. Ono se hodí pro dívky ve věku 13-18 let, tam je asi přijatelné, ale jinak je to vlastně proti bontonu.
Dneska už žena nemusí být vdaná, aby byla samostatná, právní subjektivitu žena získává 18. rokem a už se nemusí nikoho ptát, co má dělat se svým životem.
Koncept slečna-svobodná je zastaralý a pochází z dob, kdy žena musela mít někoho, kdo se o ni staral, otce nebo manžela.
A jo, mně „slečno“ řekl ještě na podzim nějaký blb v Delmartu, skoro jsem explodovala.

tajinka
105 příspěvků 25.8.20 10:46

Kedze sa jedna o oslovenie pre nevydate zeny bez titulu, tak mna to uraza. Som vydata s titulom. Ked ma tak niekto oslovi u lekara, pri ponuke sluzieb a pod, tak ho opravim. Na ulici, v mhd to necham tak.

Judy24
1193 příspěvků 25.8.20 12:21

@Paris1789 Já to vidím stejně. A ještě mě rozčiluje, že můj partner je „pan Novák“ někdy od puberty, ale já si musím stejnou úroveň oslovení nějak zasloužit (vdát se, získat titul).
K mému velkému překvapení stejný postoj zastávají nejen Ústav pro jazyk český, ale i nestor etikety Ladislav Špaček! : )

Ale jen pro jistotu znovu - nikomu nedávám sežrat, když mi řekne slečno, pouze výrazně preferuji paní, a kdykoliv, kdy si můžu vybrat (nebo se mě někdo ptá, co preferuji), tak jasně říkám paní. Nepochybně se v tom odráží i můj letitý komplex, že vypadám mladší a lidé se tak ke mně adekvátně jinak chovají (v negativním slova smyslu).

Nicméně si uvědomuji, že je ve společnosti řada žen i ve věku kolem třicítky, které naopak pohoršuje paní, protože to berou jako indikaci, že vypadají staře, takže chápu, že nikdo nemůže dopředu vědět, jak to daná žena vidí. Ale podle mě už se ta pravidla jasně posunula, zvlášť když to tvrdí dvě zmiňované autority.

Temperance
2886 příspěvků 25.8.20 13:50

Před lety jsem byla v Německu svědkyní situace, kdy si dívka stěžovala, že ji neoslovují „Frau N.“, když už přece má po maturitě.
A jak tak o tom přemýšlím, divně mi zní oslovení „paní“ bez příjmení. Připomíná mi to „pani“ z úst tmavovlasých tmavookých dětí.

benyka
8805 příspěvků 25.8.20 14:22

Nejlepší bylo oslovení „soudružko“. Tam to bylo jedno, jestli je vdaná nebo svobodná. :-) Ale jsem ráda, že už to mám z krku, ať už mě dneska osloví kdokoli jakkoli. I u drsnějších výrazů aspoň člověk ví, na čem s dotyčným je.

Oveeec
2649 příspěvků 25.8.20 18:09

@benyka Nebo občanko :)

Mně se právě nelíbí ta paní, protože mi přijde, že to už je někdo mnohem starší než já. Pani. Ale zato se mi hrozně líbí, když někdo říká o manželce „moje paní“, ale aby si někdo nemyslel - fakt si pod tím nepředstavuju nějakou dominu nebo vůbec jakoukoli nadřízenost/podřízenost :)
Slečna mi nevadí, ani když mám titul. Samozřejmě slečna s titulem by byla divná, ale to se zase nestává.

benyka
8805 příspěvků 25.8.20 18:48

Otázka zní: Jak tedy?

bao-baba
1286 příspěvků 25.8.20 19:07

@benyka
Teď jste udeřila hlavičkou na hřebíček :-)

benyka
8805 příspěvků 25.8.20 19:41

@bao-baba Jauvajs!

Ivana32
338 příspěvků 25.8.20 22:30

Oslovení „slečno“ bych nechala pro děvčátka od pěti let výše (do plnoletosti), kterým to zalichotí, rozhodně bych to ale nevázala na to, zda je žena svobodná- ono říkat svobodné čtyřicátnici „slečno“ je tedy docela trapas a podle mě téměř vždycky je tam škodolibý záměr (Ty ještě nejsi vdaná? To tě asi nikdo nechce, co?). Výjimkou je situace, kdy o to žena sama požádá- ale to mi připadá divné. Ale slečna Marplová se mi líbí, to nemohu popřít. :-)
Podobně ujeté je ovšem oslovování evidentně starších žen „mladá paní“- mojí mamce je dost přes šedesát, sice vypadá mladší, ale ne zas tolik, aby si ji někdo spletl s „mladou paní“- prodavačky ji tak oslovují pořád a ona na to vždycky nějak s nadhledem zareaguje. Ale také jí to určitě lichotí.

benyka
8805 příspěvků 25.8.20 23:28

@Ivana3 Jestě jsem se setkala v nemocnici se situací, kdy zdravotní sestra oslovila asi pětasedmdesátiletou pacientku „babi“ a ona se ohradila, že je slečna (nebyla vdaná a neměla potomky). Právem, řekla bych. Kdyby ji sestra oslovila „paní xxx“, tak si myslím, že by to prošlo. Ale vážně: Jak oslovovat ženu tam, kde muži říkáme (podle odhadovaného věku a to bez ohledu na „rodinný stav“) „chlapče“, „mladý muži“ a „pane“?

Vinca_minor
2064 příspěvků 26.8.20 06:02

@benyka Jsem za rehabilitaci slova paní. Pane se běžně používá, tak proč ne paní? A taky hlasuju za zrušení zkratky pí, pravidla umožňují p. Nováková a já to zásadně používám.

Femur
548 příspěvků 26.8.20 07:11

@benyka Ještě protivnější bylo, když jedna moje kolegyně ve škole oslovovala rodiče žáků „maminko“ „tatínku“. a to s takovým despektem, zejména u stížností:„Tak maminko, ten váš chlapec dneska…“ „Tatínku, co s tím uděláte“. Zajímavé, že když přišel místní velkopodnikatel, také rodič, tak byl pan XY. Myslím, že ji jeden "tatínek! poslal kamsi. :-)

porjk
3168 příspěvků 26.8.20 07:18

@benyka Starší generace bude preferovat starší zvyklosti, to je jasné. Tenkrát oslovit paní “slečno”, se mohlo dotyčné dotknout, zůstat svobodná kolem třicítky znamenalo fakt něco jiného než dnes.

benyka
8805 příspěvků 26.8.20 08:00

@Vinca_minor Nejdřív jsem chtěla napsat, že při dnešním nepřechylování by pak nebylo poznat, jestli komunikuji s mužem nebo ženou. Pak jsem si řekla, že ve většině případů není nikomu nic do toho, jakého pohlaví je cizí člověk. Jenže pak by bylo potřeba použít v korespondenci nejen neutrální oslovení, ale i neutrální formu textu. Asi by to šlo, ale zkušenosti s tím, přiznám se, nemám žádné, protože jsem zatím takovou situaci nemusela řešit.

benyka
8805 příspěvků 26.8.20 08:03

@porjk No právě. A dnešním třicetiletým svobodným by zase mohla vadit „paní“. Tak co s tím?

Paris1789
5057 příspěvků 26.8.20 08:14
@Judy24 píše:
Nicméně si uvědomuji, že je ve společnosti řada žen i ve věku kolem třicítky, které naopak pohoršuje paní, protože to berou jako indikaci, že vypadají staře, takže chápu, že nikdo nemůže dopředu vědět, jak to daná žena vidí. Ale podle mě už se ta pravidla jasně posunula, zvlášť když to tvrdí dvě zmiňované autority.

Zakládat si na tom, jak mladě vypadám, je podle mě cesta do pekla. Není nic pomíjivějšího, než toto. Trvání na mladistvém vzhledu vede ke všem těm failům v oblékání, účesech a líčení, bohužel i chování, kterými jsou zdejší ženy proslulé. Měly bychom se od toho konečně oprostit.

porjk
3168 příspěvků 26.8.20 08:26

@benyka Smířit se s tím? Nemyslím, že se mě dotkne, když mě někdo nazve seniorkou, byť se mi to označení nelíbí. Slečno mi těžko někdo řekne a mladá paní taky často neslyším. A je mi to celkem putna. Kdo mě zná, použije jméno, kdo ne, ten prostě podle svých zvyklostí. Nejsem tak sebestředná, abych se trápila myšlenkou, že někomu připadám moc stará, mladá, s titulem, nebo bez. Sama používám spíš slova jako -Promiňte, dovolte, prosím vás…než přímo osloveni.

zwedavka
1170 příspěvků 26.8.20 08:34

Preferuju paní xy.
Se svým věkem jsem smířena, ale cestovka nabízející slevy seniorům 55+ to u mne prohrála. :-)

Paris1789
5057 příspěvků 26.8.20 08:53

Při této příležitosti bych jen ráda znovu připomněla, že máe-li titul, přísluší vám oslovení „paní“ automaticky, tedy např. „slečno inženýrko“ nebo „slečno doktorko“ je podle etikety špatně a usvědčuje z jistého buranismu.

Stránka:  « Předchozí 1 2034 2035 2036 2037 2038 2039 2040 2041 2042 2043 2044 2055 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek