Co jste vždycky chtěli vědět a báli jste se zeptat

Fotoalbum tématu (956) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Jordaan
9175 příspěvků 6.10.20 09:55

K memu predchozimu prispevku. Prekvapuje me prave ta urputnost, se kterou se vazeni a uspesni lide typu Pirk, Smucler atd. cpou do medii a siri tak trochu bludy. V Nemecku samozrejme tez existuji odpurci opatreni, rekrutuji se ale spis z trochu vysinutejsich kruhu. Samozrejme lze diskutovat o jednotlivych opatrenich, o konkretnich situacich a urcite neprobehlo/neprobiha vse optimalne, ale to imho vyplyva ze situace - nikdo v podstate nemuze na 100% vedet, co je „nejvic spravne“. Prymula a spol. se snazi, jak moc spravne nemuzu posoudit. Prijde mi ale blbe, kdyz lide, kteri nic nerozhoduji, protoze na to nemaji pozici a ani vzdelani, vydavaji sve dojmy za „pravdu“. Minimalne ta cisla o poctech nove nakazenych budou spravne, at uz se testuje hodne nebo malo. A ta cisla jsou dost hrozna, takze to neustale zlehcovani situace neni moc na miste.

Příspěvek upraven 06.10.20 v 10:31

xSx
918 příspěvků 6.10.20 10:12

@Jordaan To jsou proste vazeni stari muzi, kteri maji patent na pravdu, protoze se jich porad nekdo na neco pta, i kdyz to nesouvisi s jejich povolanim. Treba Pirkovi davali porad prostor, aby se vyjadril k uprchlicke krizi. WTF? Nikdy jsem nechapala, proc by se k tomu mel vyjadrovat kardiochirurg. At nejakej nazor ma, ok, ale proc by se mu mel davat prostor v mediich? Do stejne mnoziny radim i Cyrila Hoschla, toho se ptaj taky porad na nejaky nazor a Hoschl jich ma samozrejme hodne.
Tohle je cely trochu jiny v tom, ze Smucler i Pirk jsou lekari, tudiz maji ‚pravo‘ se vyjadrovat k nemocem, ale uprimne min by me nastvalo, kdyby se konecne zeptali nejakeho intenzivisty, jako treba Balika, kterej mluvi dost rozumne. Na jednu stranu me s*re, ze diky internetu ma moznost sve domnenky vyjadrit kazdej, kdo ma diru do pxdele.

xSx
918 příspěvků 6.10.20 10:15

@Porkpiehat mluvim jenom cesky a anglicky, ale mam to taky tak. Treba vubec nevnimam, kdyz koukam na film, ze jsou titulky v anglictine. Proste si toho nevsimnu, dokud nejsem upozornena, ze treba dotycny tomu nerozumi.

Birdonawire
561 příspěvků 6.10.20 10:21

@Porkpiehat Mam taky v hlave mix anglictiny, cestiny a francouzstiny. A casto nerozeznavam, v kterem jazyce zrovna ctu. V beznem zivote se mi obcas stava, ze po navratu do Prahy vlezu do obchodu a zdravim francouzsky, pry to delam i v Londyne par dnu po prijezdu (rikala moje kamaradka, ja o tom nevim).

květušína
554 příspěvků 6.10.20 10:22

@Porkpiehat měla bych to spíš dát do co mě dnes potěšilo, ale to už by nebylo v návaznosti, tak to napíšu sem. Potěšilo mně, že jsem nápis na hrnku přečetla, jako by to bylo napsané jedním jazykem, ačkoliv moje maturita z angličtiny už byla před 28 lety (tolik?!) a vůbec ji (angličtinu) od té doby aktivně nepoužívám a francouzsky jsem se učila asi rok a půl z vlastního rozhodnutí pře 15 lety a francouzštinu jsem mimo jazykovou učebnu nepoužila téměř nikdy.

Judy24
1186 příspěvků 6.10.20 10:27
@Jordaan píše:
K memu predchozimu prispevku. Prekvapuje me prave ta urputnost, se kterou se vazeni a uspesni lide typu Pirek, Smucler atd.

Teď jste mě dobře zmátla. :D Já si říkala, co vám chudák @Pirek udělala. A on to byl Pirk.

Jordaan
9175 příspěvků 6.10.20 10:31

@Judy24

:-D Uz jsem to opravila. @Pirek je v tom nevinne.

Porkpiehat
2598 příspěvků 6.10.20 10:38

@Jordaan U všech odborníků (ne jen lékařů) se může stát, že s přibývajícím věkem se zacyklí ve svých názorech a přestanou mít otevřenou mysl. Takže pořád budou špičky ve svém oboru, ale trochu jim začíná ujíždět vlak.

Poprvé jsem si toho více všimla při rozhovoru nějakého lékaře (nevím, jestli to zrovna byl Pirk), kde tvrdošíjně trval na tom, že půl litru vody za den musí člověku stačit. A posmíval se mladším spoluhráčům (volejbalu?), že každou chvíli pijí, že je to blbost a že je to jen módní vlna, protože on to „nepití“ praktikuje už od mládí a stále je ve formě. Netvrdím, že je zdravé pít 5 litrů vody denně, ale půl litru tekutin mi přijde také málo. To, že si tělo na něco zvykne, neznamená, že je to v pořádku.

Když se bavím s mámou (je jí 76 let), tak mi také říká, že se to s tím koronavirem přehání, že ročně umírá na jiná onemocnění daleko víc lidí. Evidentně mediální masáž funguje, protože ona se jinak nechá každoročně očkovat proti chřipce, aby se chránila. Já jí vždycky oponuji tím, že pokud se můžu vyhnout tomu, abych já (nebo někdo z mé rodiny) onemocněla nemocí, u které nikdo neví, jak bude tělo reagovat (jsou skoro století, kteří to zvládli, a třicátníci, kteří zemřeli), tak budu všechno dělat pro to, abych to nechytla. Zrovna tak se snažím nechytit chřipku (takže mytí rukou pro mně není žádným překvapením :-D ), protože se mi nechce minimálně týden trčet v posteli.

Pořád nechápu, kde lidi vidí problém - budeme se chránit (ať už rouškou, mytím rukou, případně většími opatřeními v případě velkého rozšíření nákazy) a necháme lékařům čas, aby se o nemoci dozvěděli víc. Na jihu Francie už jsou zase přecpané nemocnice. Při první vlně jsem chápala, že se to rozběhlo a nikdo se nestačil ani rozkoukat. Ale teď? Vzpomínám si, jak při zákazu vycházení jsem přes plot slyšela sousedku „Neblbněte, teď fakt není vhodná doba pro to, abychom jeli na pohotovost“. Úplně stejnou hlášku jsem používala také. Dokonce to bylo jako hláška měsíce na FB. Lidi mají evidentně moc krátkou paměť, a nebo je jim to úplně u p…

Porkpiehat
2598 příspěvků 6.10.20 10:47

@Birdonawire Jednou takhle manžel mluvil v ČR na prodavačku francouzsky, já jsem ho upozornila (česky), že slečna mu nebude rozumět, a „slečna“ se urazila a řekla, že francouzsky mluví. Já ho jen zarazila kvůli tomu, aby si někdo nemyslel, že tam machruje.
Před dvaceti lety jsem jela s mamčou na dovolenou na Balt, procházely jsme se po pláži, povídaly jsme si a předešel nás nějaký mladík. Po chvíli se otočil a zeptal se, jestli jsme Češky. Když jsme mu to potvrdily, tak se zasmál a řekl, že když nás míjel, tak si jen pomyslel „Co je to za německý dialekt?“ Prostě nám rozuměl, ale jak nebyl zvyklý na přítomnost Čechů, tak mu to mozek automaticky vyhodnotil jako němčinu :-D On tam byl za prací jako lékař.

Porkpiehat
2598 příspěvků 6.10.20 10:49

@květušína Kdyby ta angličtina byla složitější, tak by mě to možná trklo (také jsem z ní maturovala před čtvrt stolením) a i když jsem se v pozdější době dostala na celkem obstojnou konverzační úroveň, tak už jsem toho spoustu zapomněla (hlavně to převálcovala francouzština, která mi převálcovala i němčinu).

květušína
554 příspěvků 6.10.20 11:01

@Porkpiehat my jsme byli v zimě v Tatrách a v lanovce jsme jeli s cizinci, jejichž jazyk jsem nebyla s to poznat. Vyloučila jsem angličtinu, němčinu, francouzštinu, italštinu, španělštinu, polštinu, ruštinu, i holandštinu. Nakonec jsem se osmělila a zeptala se to svou pozapomínanou angličtinou, odkud jsou. Byli to Estonci.

Porkpiehat
2598 příspěvků 6.10.20 11:08

Ad covid
https://www. seznamzpravy. cz/clanek/komentar-petice-lekaru-je-slepa-obstala-by-stezi-pred-pulrokem-123001#dop_ab_variant=0&dop_req_id=yBJlhOtbTj9-202010060852&dop_source_zone_name=zpravy. sznhp. box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Jestliže se ale text, jak se píše v preambuli, piloval v průběhu měsíce září, kdy jsme si všichni s pohledem na čísla opakovali exponenciální funkce, je to už čirá nezodpovědnost nebo slepota. Tu mohlo způsobit pochopitelné rozhořčení nad propadem vlastního byznysu, ať už s plastickými operacemi nebo s cukrem. Ale pořád je to jenom slepota.

Jak jsem stará, tak jsem naivní až blbá. Já si myslela, že těm signatářům jde o zdraví lidí. A ony to můžou být jen prach sprosté peníze, které jim utíkají kvůli pacientům, kteří do jejich ordinací nedorazí.

Moir
2441 příspěvků 6.10.20 11:16
@Porkpiehat píše:
@Jordaan U všech odborníků (ne jen lékařů) se může stát, že s přibývajícím věkem se zacyklí ve svých názorech a přestanou mít otevřenou mysl. Takže pořád budou špičky ve svém oboru, ale trochu jim začíná ujíždět vlak.

Poprvé jsem si toho více všimla při rozhovoru nějakého lékaře (nevím, jestli to zrovna byl Pirk), kde tvrdošíjně trval na tom, že půl litru vody za den musí člověku stačit. A posmíval se mladším spoluhráčům (volejbalu?), že každou chvíli pijí, že je to blbost a že je to jen módní vlna, protože on to „nepití“ praktikuje už od mládí a stále je ve formě. Netvrdím, že je zdravé pít 5 litrů vody denně, ale půl litru tekutin mi přijde také málo. To, že si tělo na něco zvykne, neznamená, že je to v pořádku.

To byl buď Pafko nebo ten plastický chirurg, Měšťák, nebo oba dva.

Uživatel je onlinebao-baba
1258 příspěvků 6.10.20 12:33

@Ophelie
Mám hodně suchou kůži na rukách, krémy z Manufaktury mi připadají účinky podobné, vyhovuje mi hlavně ten se solí z Mrtvého moře. Krémy nezanechávají povlak. Nekupuji už meduňkový, podle mne silná vůně meduňky až obtěžuje.

Uživatel je onlinebao-baba
1258 příspěvků 6.10.20 12:46

@Porkpiehat
Ten rozhovor jsem také četla, na ten půllitr si nevzpomínám, jestli to bylo opravdu za celý den. Otázka, kolik přijme dalších tekutin, které přímo nepije, například polévky k obědu i večeři. Ale pamatuji si, že tam říkal, jak ho rozčiluje, když studenti na přednáškách co čtvrt hodiny pijí z lahve. V tom bych s ním souhlasila. Za hodinu nebo hodinu a půl sedící mladý člověk nezemře žízní ani se mu nerozvrátí vnitřní prostředí.

Temperance
2877 příspěvků 6.10.20 13:22

@Porkpiehat K té dvojjazyčnosti - připomněla jste mi dávnou příhodu: dívala jsem se na dabovaný film a nevnímala, jestli to je česky nebo slovensky, dokud mě nezarazil následující dialog (nebyla to detektivka, mluvil misionář s veteránem):
„Kapitán Korkorán má ten revolver.“
„Šest.“
Bum, bum, bum, bum, bum, bum.

Nedává to smysl? Mně taky ne, dokud mi nedošlo, že to je slovensky:
„Kapitán, koľko rán má ten revolver?“
(Misionář chtěl zjistit, zda se ze zbraně střílelo.)

Jinak mi dlouho trvalo, než jsem se donutila v české skupině lidí (v Čechách) Slovákům odpovídat česky. Ale furt na to musím myslet, a i tady na MP mám občas cuky psát slovensky.
A chyby vidím v obou jazycích a řeknu Vám, to korektorské oko občas docela obtěžuje.

Porkpiehat
2598 příspěvků 6.10.20 14:13

Zrovna dnes se mi stala v práci zajímavá věc. Pracuji hlavně s malými dětmi 2,5-5 let, takže dekódovat, co říkají je někdy oříšek. Jsem dvakrát tak větší než ony, takže se k nim musím hodně sklonit (to v 99,9% problém vyřeší), k tomu mají různé problémy s vyslovováním (šišlání), a když mi chtějí něco říct, tak se otáčejí tím směrem, kde se to stalo a tudíž mluví směrem ode mne :-) Dnes mi si jedna sotva tříletá holčička sundala tričko, když jsem jí řekla, že je dost chladno, aby zůstala jen v tílku, tak mi něco povídala a nakonci věty slyším „mokrý“. Zarazila jsem se, podívala jsem se na tričko a to tričko s dlouhými rukávy mělo skutečně konce rukávů mokré. Tak jsem jí (francouzsky, jiný jazyk nesmím používat) odpověděla, že má pravdu, že je to mokré a tričko jsem jí vyměnila. Ale trvalo mi chvilku (byť to mohla být vteřina), než mi došlo, že holčička je Polka a tudíž jsem opravdu mohla slyšet něco jako „mokrý“ :-) Takže konečně budu moci nahlásit kolegyni, že holčička opravdu mluví polsky (oba rodiče jsou Poláci), protože jí kolegyně dosud skoro nic nerozuměla a když zjistila, že bych mohla rozumět polsky, tak se mě ptala, jestli teda holčička nemluví polsky. Já jí řekla, že nemluví ani polsky, ani francouzsky, že je to nějaká nerozluštitelná směsice.

if5
348 příspěvků 6.10.20 16:37
@Porkpiehat píše:
Já si myslela, že těm signatářům jde o zdraví lidí. A ony to můžou být jen prach sprosté peníze, které jim utíkají kvůli pacientům, kteří do jejich ordinací nedorazí.

A nebo peníze, které lidem řídícím protiepidemická opatření velkým proudem přitékají za testování? A co teprve, až bude vakcína…

if5
348 příspěvků 6.10.20 17:32
@Jordaan píše:
V Nemecku samozrejme tez existuji odpurci opatreni, rekrutuji se ale spis z trochu vysinutejsich kruhu.

Myslíte třeba prezidenta Spolkové lékařské komory nebo Deutsches Netzwerk Evidenzbasierte Medizin?
https://www.aerzteblatt.de/…-Coronakrise
https://www.zdf.de/…ert-100.html

Jordaan
9175 příspěvků 6.10.20 19:11

@if5

Ten prvni kritizuje planovany novy zakon jedne spolkove zeme, ve kterem se resi treba ulozeni povinnosti lekarum a pod. pri epidemii a pri te prilezitosti varuje pred zbytecnym akcionismem (clanek je z kvetna, tj. z uplne jine situace). Neprirovnava covid ke chripce a nezada zruseni opatreni. Je to pricetny clovek, ktery se zabyva urcitym aspektem corona krize a vidi situaci z hlediska medicinskeho personalu jako zamestnancu a pracovniku, to jake ma corona dusledky na jejich pracovni situaci.

To druhe je tomu ceskemu dopisu uz podobnejsi, je to ale psane vedectejsi formou. V mediich to osloveni experti z mnoha duvodu zkritizovali (napr. kvuli nepresnym a prekroucenym citacim), zamestnavatel (videnska univerzita) predsedy toho spolku se od jeho vyroku distancoval. Podle zprav v mediich bych rekla, ze spolek tim ztratil ze sve predchozi relativni duveryhodnosti. Jedna se o profesni spolek lidi pracujicich v ruznych medicinskych oborech, nejsou nijak medialne znami a zdaleka nedosahuji popularity Smuclera a spol.. Podle stylu argumentace bych je skutecne zaradila k tem (mirne) vysinutym :-).

Jordaan
9175 příspěvků 6.10.20 19:31

Hodny soused mi venoval kos tohoto ovoce. Priznavam, ze jsem to videla poprve a ani nevedela, jak se to jmenuje cesky. Kdo to pozna?

vlm
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.10.20 19:32

@Jordaan kdoule?

giuliettka
7656 příspěvků 6.10.20 19:35

@Jordaan Manžel vraví že je to hruška. Nejaký druh hrušky.

Gorilka
1337 příspěvků 6.10.20 19:41

@giuliettka Jo, je to hruška. Z tohodle druhu se obvykle dělaly křížaly.

vlm
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.10.20 19:43

@Jordaan jestli to má hnusnou, trpkouchuť a hezky voní, je to kdoule, ji se po tepelné úpravě

Stránka:  « Předchozí 1 2043 2044 2045 2046 2047 2048 2049 2050 2051 2052 2053 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek