Co jste vždycky chtěli vědět a báli jste se zeptat

Fotoalbum tématu (956) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
if5
348 příspěvků 7.10.20 10:01

Ještě ke kdoulím: výhoda je, že jak jsou tvrdé, vydrží dost dlouho, než se dostanete k jejich zpracování - jedna teta je mívala na skříni málem do vánoc, krásně provoněly pokoj. Nakrájené kostky želé se dají před sušením obalit v kakau nebo kokosové či ořechové moučce, neslepují se tolik a je to mňamka. Nebo se sekané ořechy, mandle apod. přidávají rovnou dovnitř. Možná tyhle dobroty znáte z dovolené v Turecku.

Oveeec
2627 příspěvků 7.10.20 10:35

@Vinca_minor To je asi pravda. A taky by to nejspíš mělo být latinkou, i když azbuka by neměla být problém. Čínština nebo japonština by asi z mnoha důvodů nefungovala :)

Porkpiehat
2597 příspěvků 7.10.20 10:47

Podle mě ty nápisy fungují za více podmínek - oba jazyky by měly být pro dotyčného „cizí“, tedy ne mateřský jazyk (a nebo by oba měly být mateřské, např. u bilingvního dítěte). Zároveň by se mělo jednat o jazyky se stejnou strukturou věty, jak píše @Vinca_minor . A mělo by jít i o jazyky ze stejné skupiny (AJ a FJ, NJ a holandština, ČJ a polština apod.). Dost by mě zajímalo, jestli by tahle teorie fungovala. Nemáte někdo v okolí někoho, na kom by se to dalo vyzkoušet? :-)

LorelaiH.
3346 příspěvků 7.10.20 10:58

@Jordaan tady ve Švýcarsku se z kdoulí dělá marmeláda (konfi), anebo také sirup. Já jsem to ještě před 2-3 lety vůbec neznala, ale známí jsou ovocnáři (mají tedy hlavně jablečné sady), tak mi to bylo osvětleno. A ten sirup je vážně moc dobrý.

Jordaan
9175 příspěvků 7.10.20 11:03

@LorelaiH.

Jj, svycarsky manzel me nuti do te marmelady, asi z nostalgickych duvodu, protoze dosud nikdy nic o kdoulich nezminil. Dokonce si i myslim, ze doted jeste nikdy zadne nevidel - soudim podle toho, ze pri objeveni kdouli prohlasil neco o divnych hruskach tvrdych jako kamen :-). Me porad vic laka to zele.

Temperance
2877 příspěvků 7.10.20 12:43

BWV 368:

1. In dulci jubilo,
Nun singet und seid froh!
Unsers Herzens Wonne liegt
in praesepio,
Und leuchtet als die Sonne
Matris in gremio,
Alpha es et O!

2. O Jesu parvule
Nach dir ist mir so weh!
Tröst' mir mein Gemüte
O puer optime
Durch alle deine Güte
O princeps gloriae.
Trahe me post te!

3. O Patris caritas!
O Nati lenitas!
Wir wären all verloren (verdorben)
Per nostra crimina
So hat er uns erworben
Coelorum gaudia
Eia, wären wir da!

4. Ubi sunt gaudia
Nirgend mehr denn da!
Da die Engel singen
Nova cantica,
Und die Schellen klingen
In regis curia.
Eia, wären wir da!

madlusa
76 příspěvků 7.10.20 13:52

@if5 To, co prodávají v Turecku (rahat, lokum) není z kdoulí, ale ze škrobu.

if5
348 příspěvků 7.10.20 15:34

@madlusa Jak které, dělá se i ovocné (kdoule, jablka), ale vzhledem k nepoměrně větší pracnosti je drahé, takže méně prodávané.

DanielaS
5168 příspěvků 9.10.20 13:47

To se mi hodne stava u knizek a filmu, ze nevim, v jake reci jsem je cetla nebo videla. A sny se mi zdavaji jednou tak, podruhe onak (ale nikdy ne smichane). Deti smichaji jazyky klidne v ramci jedne vety, a jeste tu italstinu vysklonuji, no je to mismas.

Stránka:  « Předchozí 1 2043 2044 2045 2046 2047 2048 2049 2050 2051 2052 2053
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek