Co jste vždycky chtěli vědět a báli jste se zeptat

Fotoalbum tématu (964) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
giuliettka
8145 příspěvků 22.2.21 05:38
@Birdonawire píše:
@Paris1789 Srovnavat nekoho, kdo jen vyjadruje svuj nazor, s nacistickym valecnym zlocincem, je chucpe.

Cchela som vedieť kto má pravdu, či @Paris1789 alebo @pabylka a po googlení si myslím, že dr. Mengele je trefné prirovnanie. Nie kvoli jeho názorom na covid, ale kvoli jeho práci vo výzkume. Dúfam, že bude jeden z tých doktorov, čo pomožu Paris Hilton v tom, aby sa jej narodili dvojčata, modrooký chlapec a blonďaté dievčatko presne podľa jej predstav. :-)

Paris1789
5353 příspěvků 22.2.21 12:01

@giuliettka tak pokud někdo přehlédnul ten Lumpendarwinismus, který z výroků těch pánů čouhá jako umělý vývod, je mi ho vlastně líto.

Birdonawire
634 příspěvků 22.2.21 13:36

@giuliettka Netroufam si hodnotit neci vedeckou praci v oboru, o kterem vim houby, na zaklade informaci, co mi poskytnul Google. I kdby nakrasne ten vyzkum vedl k idelanim detickam pro Paris Hilton, opravdu je nemistne prirovnani k nekomu, kdo odpovida za smrt desetisicu lidi.

giuliettka
8145 příspěvků 22.2.21 15:12
@Birdonawire píše:
@giuliettka Netroufam si hodnotit neci vedeckou praci v oboru, o kterem vim houby, na zaklade informaci, co mi poskytnul Google. I kdby nakrasne ten vyzkum vedl k idelanim detickam pro Paris Hilton, opravdu je nemistne prirovnani k nekomu, kdo odpovida za smrt desetisicu lidi.

Dobre odhliadnuc od jeho vedeckej práce, čo iného je boj za okamžite zrušenie protipandemických opatrení, ktoré dodržuje vo viacmenej podobných nariadeniach polovica zemegule, ak nie pokus na ľuďoch, či to prežijú, alebo nie? Vzhľadom na počet obetí covidu z toho vychádza ešte ten Mengele ako ľudomil, oproti tým čo v tej iniciatíve idú.

Anička dušička
103 příspěvků 22.2.21 16:52

@giuliettka Len taká technická poznámočka - svojho času si viac-menej polovica zemegule (napr.) myslela, že je Zem placka. Čiže to, že niečo robí/myslí si veľa ľudí, vôbec nie je zárukou, že to je pravda a ok.

Jordaan
9337 příspěvků 22.2.21 18:57

@Anička dušička

Jenze momentalne nikdo nevi, co jineho by pomohlo. Az se to bude vedet, tak se zcela jiste veci zmeni. Co se vi jiste, je, ze ta nemoc se siri desnou rychlosti, ze se siri tam, kde je vic lidi a ze se na to da rychle umrit. Takze vyhlasit, ze od ted jedem jako driv, znamena obetovat spoustu lidskych zivotu.

Anička dušička
103 příspěvků 22.2.21 22:00

@Jordaan Nemyslím si, že viem, čo je správne riešenie a čo nie. Len som poznamenala, že väčšina sa až príliš často mýli, a mali by sme si dať pozor, aby to tak nebolo aj v tomto prípade.

Ak je liečba väčším zlom ako choroba, je niekde chyba. Na Slovensku žije pod hranicou chudoby takmer 900-tisíc ľudí a denne pribúdajú ďalší. Obchody (s výnimkou potravín, drogérií, lekární, obchodov s krmivom pre zvieratá a, samozrejme, supermarketov) sú zavreté dva mesiace, reštaurácie a prakticky všetky služby ešte dlhšie, malí a strední živnostníci krachujú. Iste, máme mimoriadne neschopnú vládu, takže mnoho problémov zapríčinilo zlé riadenie. Ale množstvo ľudí, ktorí často úplne nekriticky schvaľujú opatrenia, ktoré ich osobne nepostihujú, je desivé.

Jordaan
9337 příspěvků 22.2.21 23:06

@Anička dušička

Jen pro info - zde jsou data o lidech zijicich na/pod hranici chudoby v Nemecku. Tez to neni nic moc. Lockdown mame od 16. prosince, rozvolnovani je planovano nejdriv od 7. brezna, podle toho, jak klesnou cisla (ta ale moc neklesaji a jsou celkove mnohem nizsi, nez na Slovensku). Nejsem z toho nijak nadsena, ale presto si myslim, ze ta opatreni jsou spravna, protoze lepsi cesta momentalne neni. Nevim, jak to je na Slovensku s ockovanim, ale u nas se to zatim moc nerozjelo. Myslim, ze pokud se predcasne vsechno uvolni, tak se jedeme jeste dalsi kolo od zacatku, akorat s jeste vic rozhozenym systemem zdravotnictvi.
https://www.der-paritaetische.de/…-rekordhoch/

Anička dušička
103 příspěvků 23.2.21 10:30

@Jordaan Áno, chudobní sú všade. Ide však o to, že teraz stále rýchlejším tempom pribúdajú ďalší. Ľudia, ktorí normálne pracovali a normálne fungovali, zostávajú bez prostriedkov. Vedomie, že aj iní sú na tom rovnako (alebo horšie), im nepomôže.
Ide o to, že svetová chudoba 20 rokov klesala a pandémia tento trend zvrátila.

Mimochodom, pribúdajú dôkazy, že lockdowny nefungujú .

Dlhý, veľmi zaujímavý článok pre anglicky hovoriacich: https://www.aier.org/…d-henderson/

antox
298 příspěvků 23.2.21 13:35

Proč se v poslední době u celebriťáckých influencerů apod.tak nadužívá ve psané formě běžná mluvená obecná čeština? Ztrácím nadhled při sledování IG, když důsledně dodržují psaní my sme, já sem, pučila sem si, de to blbě atd. To je nějaká známka kvalitního influencera?

mikrob
294 příspěvků 23.2.21 14:12

@antox To je známka panku :-))

Oveeec
2820 příspěvků 23.2.21 14:28

@antox Narazila jsem jednou na nějaký blog o vaření psaný obecnou češtinou a docela mě to rozčilovalo, ale pokud to autorka pojala jako autorský styl, budiž. Sama tak s kamarády píšu třeba na Messengeru a taky to pojímám jako autorský styl :) Ale kde mi to opravdu hodně vadí, je nejnověji podcast Sádlo, kde je obecně-český i komentář autorky. Ona má takový klidný a kultivovaný projev a ty obecné koncovky se k tomu hrozně nehodí, navíc jsou tam autentické vstupy těch zpovídaných žen (prostě jako) a to by taky bylo dobré odlišit rejstříkem. Sjednocení rejstříků by spoustu věcí určitě usnadnilo, ale jsou kontexty, kam se to prostě nehodí.

Judy24
1246 příspěvků 23.2.21 15:01

@antox Myslím, že je to otázka autentičnosti. Způsob, jak se přiblížit sledujícím a snáz se pak předstírá, že se mezi nimi navazují nějaké opravdické vztahy. Taky mi to někdy vadí, ale je to hodně situace od situace.

Česká televize přešla před několika lety z „lidé/policisté“ na „lidi/policisti“ a do teď mi to rve uši…

mimi
284 příspěvků 23.2.21 15:07

Môžem sa, jakožto Slovena, opýtať, čo to znamená „obecná čestina“?
Ja tomu rozumiem tak, že to nie je úplne spisovná mluva/písaný prejav, ale taký hovorový. Chápem správne? Oospravedlňujem sa za blbý dotaz.

kobylkalucni
420 příspěvků 23.2.21 15:14

Já, jakožto rozená Valaška, bych asi řekla, že tak mluví zejména Pražáci :-)

antox
298 příspěvků 23.2.21 15:15
@Judy24 píše:
@antox Myslím, že je to otázka autentičnosti. Způsob, jak se přiblížit sledujícím a snáz se pak předstírá, že se mezi nimi navazují nějaké opravdické vztahy. Taky mi to někdy vadí, ale je to hodně situace od situace.Česká televize přešla před několika lety z „lidé/policisté“ na „lidi/policisti“ a do teď mi to rve uši…

Mně taky:)

kalivrata
459 příspěvků 23.2.21 15:20

@mimi Hovorová čeština je mluvená varianta spisovné češtiny. Obecná čeština, o které se tu píše, je interdialekt, je nespisovný. Vychází ze středočeského nářečí, ale kromě některých oblastí Moravy a Slezska, kde se vylučuje s původními dialekty, je hodně „chytlavý“.

mimi
284 příspěvků 23.2.21 15:49
@kalivrata píše:
@mimi Hovorová čeština je mluvená varianta spisovné češtiny. Obecná čeština, o které se tu píše, je interdialekt, je nespisovný. Vychází ze středočeského nářečí, ale kromě některých oblastí Moravy a Slezska, kde se vylučuje s původními dialekty, je hodně „chytlavý“.

ďakujem za objasnenie! Tak nejako som to myslela :-)

ertz
840 příspěvků 23.2.21 16:54

Mně hrozně vadí, že se v ČT obecně méně dbá na kulturu slova (to zní strašně, ale nevím, jak to jinak nazvat). Pořad pro děti se jmenuje Rejpavá žížala. A žížalu tam oslovují „Rejpavko“. Pokud by byl taky pořad s jinými dialekty - tak budiž, ale toho se nedočkáme. Tak už jen čekám, až se bude nabízet „sejra, rejže“ a podobně.

Vinca_minor
2367 příspěvků 23.2.21 17:18

@ertz A mně hrozně vadí, že se nedbá ani na kulturu vyslovování. Na ČT 24 uvádí zprávy chlap, myslím, že se jmenuje Václavek, a ten mluví tak nechutně pražske, že to nedokážu poslouchat a musím ho vypnout.

ertz
840 příspěvků 23.2.21 17:26

@Vinca_minor To taky, ještě nějaká moderátorka tak mluvila, ale nejsem schopná si vybavit, která. Tak buď budeme prosazovat nebo tolerovat dialekty, v tom případě i moravské, slezské, východočeské… nebo budeme mluvit spisovně.

bao-baba
1563 příspěvků 23.2.21 18:16
@ertz píše:
Mně hrozně vadí, že se v ČT obecně méně dbá na kulturu slova (to zní strašně, ale nevím, jak to jinak nazvat). Pořad pro děti se jmenuje Rejpavá žížala. A žížalu tam oslovují „Rejpavko“. Pokud by byl taky pořad s jinými dialekty - tak budiž, ale toho se nedočkáme. Tak už jen čekám, až se bude nabízet „sejra, rejže“ a podobně.

Hnusné výrazy prosakují i do veřejného života - máme už Lítačku, eObčanku, ZdravkoOnline…

Ophelie
1098 příspěvků 24.2.21 09:04

Protože TV zpravodajství nesleduji, musela jsem si Václavka vyhledat - ta otevřená výslovnost, ta větná melodie:o)))

Vinca_minor
2367 příspěvků 24.2.21 09:07

@Ophelie Krása, že?:o)))

Vinca_minor
2367 příspěvků 24.2.21 09:10

@ertz Ja hlasuju, aby zpravy začal uvadět nějaky Ostravak jak poleno. A klidně muže mluvit spisovně, přizvuk mi bude stačit :D

Stránka:  « Předchozí 1 2071 2072 2073 2074 2075 2076 2077 2078 2079 2080 2081 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek