Co jste vždycky chtěli vědět a báli jste se zeptat

Fotoalbum tématu (992) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Lakerol
224 příspěvků 27.2.21 13:23

@giuliettka Opravdu jsem si myslela, že tam nebude ani noha. Že jsou všichni v práci nebo tak něco.

ertz
928 příspěvků 27.2.21 13:34

@andano Ano, máte pravdu, že tady mnoha lidem chybí nějaká vnitřní morální pravidla, která se neodvozují od vnější autority. Když k tomu nefungují ani ty vnější autority, vypadá to tak, jak to je. Mně to ale hrozně vadí, tohle nedodržování běžných norem, dohod a zákonů, i když si odmyslím koronavirus.

ertz
928 příspěvků 27.2.21 13:36

@bao-baba U nás se v květinářstvích prodávají i semena, zemina a zahradní potřeby.

giuliettka
8372 příspěvků 27.2.21 13:59
@Puffin píše:
A mám strach, že přes proklamace, jak by se měly znovu otevírat školy, budou žáci a studenti znovu někde na chvostě zájmu.

A viete čo, myslím si, že to či sa decko teraz momentálne naučí kto bol Přemysl Otakar a koho mal za ženu Henry VIII je tak úplne jedno. Decká sa veselo družia, na sídlisku sú skupiny na detských ihriskách, namiesto najmenších sú tam teraz partie puberťakov a popíja to coca colu a vypaľuje zobák v skupinách. A kto nie je na tom ihrisku, tak sedí s kámošmi u niekoho, koho rodičia na covid neveria, doma a čumia na seriály. A nech si navrávame koľko chceme, ako sú najväčšie centra nákazy fabriky, tak to tak nie je. Sú to tie decká, ktoré majú bezpríznakový priebeh a veselo si nakazia mater a otca a babičku a dedka. Ale všeti budú tvrdiť, že sa nakazili najskor v obchode, lebo stáli 30 sekund za chlapíkom čo zakašlal s astmou. Veď on nikde inde nebol, ale že jeho vnučata a decká boli, to nevidí.

giuliettka
8372 příspěvků 27.2.21 14:10
@Vinca_minor píše:
A taky si myslim, ze zavrit se na tri tydny nicemu nepomuze. Pokud se nezavedou opatreni v prumyslu

Keď teraz zavrú fabriky, tak dám hlavu na koľajnice pred ten vlak na ktorom pojdete za matmkou, za to, že 4/5 z tých čo ich nechajú doma, sa vyberú na hory, a na výlet, kammkoľvek, len doma sedieť nebudú. A bola ste niekedy v nejakej fabrike? Ja som pred rokmi pracovala v automotive a bola to fabrika o 700 ľuďoch. A denne som sa stretla len s tými 20, čo boli na mojej smene, na mojej linke a s tými 20 čo nás popoludní vymenili. V takej fabrike to nie je, že si možete ísť pozriet čo robia na opačnom konci haly a čo na druhom poschodí. Všade boli čipove dvere a to, že vy ste tými dverami prešla zaznamenalo a na druhý deň šéf zisťoval, prečo ste nebola na svojej pozicii a čo ste robila tam, kde ste byť nemala. Teraz robím v mini firme, bez kamier a čipov vo vnutorných priestoroch, a už od februára minulého roka sme všetci v rúškach celých 8 hodín. Najprv sme mali chirurgické firemné, tie potom došli, vzhľadom na spotrebu, tak sme boli v látkových, teraz sme od štvrtka v respirátoroch. Vo firmách sa aspoň snažia dodržiavať pravidla, ak všetko pošlú domov, tak to vidím takto.

Byljednoujedenživot
219 příspěvků 27.2.21 14:14

@ertz Hodně mi vadí to, že personál nevymáhá dodržování. V obchodě jsem viděla, že u pultu se starý pán s rouškou na bradě posunoval a přibližoval, až paní stojící před ním vytlačil mimo pultu. Prodavačka přišla a obsloužila ho, pak až paní, ale nejdřív mu měla o říct o roušku, ne?

Je to celé smutné. Rozumím, co jste tím chtěla říct. Ale zrovna ty prodavačky jsou v nezáviděníhodné situaci. Od jara jsem viděla jen jednu situaci, kdy sekuriťák slušně odvedl slečnu z prodejny, protože neměla roušku. Nemusela vykřikovat a zasahovat prodavačka, ta má plnou hlavu svojí vlastní práce.

Ta prodavačka taky nemusí dělat všechno, co si někdo namyslí a nařídí jako obecné pravidlo bez přesně daných pravidel, jak je vymáhat. Ruku na srdce, vy byste to dělala? S jejím platem, pracovní dobou a podmínkami? Ano, může jít dělat jinou práci, ale někdo tu možnost nemá, má možnost dělat prodavačku. Prodávat. Ne se hádat s lidmi, kteří jsou přesvědčení o svojí pravdě. Ve finále na ni naplivají mnohem víc slin při výměně názorů, než když je obslouží a tím rychle vypustí z prostoru.
Je to strašně smutné. Je to stejné, jako když očekáváme, že řidič vyhodí z MHD bezdomovce. Měl by to udělat, ale udělá to? Chce se mu s ním za jeho platu takhle babrat?

Byljednoujedenživot
219 příspěvků 27.2.21 14:17

@giuliettka Vy jste někdy prudká ve svých názorech, ale souhlasím s vámi. Zastavení ekonomiky stojí tolik, že to konkrétně Česká republika nerozchodí. Uvrhne nás to do populistických keců typu Orbán.

Cituji Horskou z Raiffky: Celonárodní karanténa připravila tuto ekonomiku o 169 miliard korun. Každý den karantény nás stál 4,4 miliardy. Na to by vláda měla pamatovat, až bude znovu přijímat preventivní opatření proti současné masivní vlně šíření covid-19. Chytrá řešení jsou na místě. Plošná opatření by znovu ochromila ekonomiku a její obyvatele.

Zdroj: https://www.idnes.cz/…odnikani_sov

dagino
869 příspěvků 27.2.21 14:24

Je to smutné, ale vyzerá to tak, že češi a slováci potrebujú čínsky režim. Ale ako pozerám správy, asi to potrebuje veľa krajín. Keby ľudia vydržali aspoň jeden mesiac dodržiavať jednoduché protiepidemiologické pravidlá, asi by sme na tom boli ďaleko lepšie.

Oveeec
2873 příspěvků 27.2.21 15:07

@Byljednoujedenživot Tak zase ta prodavačka je tam za tu prodejnu. Stejně jako bych čekala od řidiče autobusu, že tam nebude jenom od toho, aby jezdil, ale aby například zasáhl, když bude někdo z cestujících dělat bordel. Je tam prostě za tu instituci, jakkoli autobus nebo obchod není instituce, ale víte, co chci říct. Proto mě taky naštvalo, že řidiči nemají pravomoc někomu nařizovat nasazení respirátoru. Co už potom má člověk dělat, když si někdo odmítá nasadit roušku nebo když například ve vlaku někdo chlastá a obtěžuje ostatní. Pravda, takový rebel se může vysmát i tomu řidiči/průvodčímu, ale kdo by kvůli tomu volal policii.
No jednoduše, lidi jsou debilní, ale horší je, když je debilní i ta vláda („autority/elity“).

Puffin
374 příspěvků 27.2.21 15:12

@giuliettka Negeneralizujte. Mnohé děti jsou v reálné izolaci, zejména takové, které své sociální kontakty rozvíjely hlavně kolem školy a organizovaných volnočasových aktivit (sportovní oddíly, skaut, kroužky). A zatímco jejich rodiče chodí do práce, na nákup a tak, takže aspoň občas někoho naživo potkají, tyhle děti sedí doma u počítače.
O Karla IV. mi fakt nejde, jde mi o psychické zdraví, které úzce souvisí s možností žít v živých sociálních vztazích.

giuliettka
8372 příspěvků 27.2.21 15:27
@Puffin píše:
@giuliettka Negeneralizujte.

Odpoviem štýlom akým sa teraz všetci odvolávajú proti dodržiavaniu čohokoľvek. A vy generalizovať možete?
Ale jo, jasne, najdoležitejšie je, aby tie detičky mohli žiť v živých sociálných vzťahoch, čo tam po tom, že ich starších príbuzných to pripraví o možnosť žiť…

Byljednoujedenživot
219 příspěvků 27.2.21 15:37

@Oveeec Z osobní zkušenosti mohu říct, že pokud mám pocit, že něco má dělat nějaký subjekt, obracím se na ten daný subjekt. V našem Lidlu nebyla často doplněna desinfekce, velmi mě to štvalo, upozorňovala jsem na to personál a nic se nestalo. Psala jsem tedy mail na vedení, stačil jeden, a ta desinfekce vždy doplněna je. Tedy takto to hodnotím pozorováním, chodím tam jednou za týden a důvod může být zcela jiný.
Od řidičů čehokoli z řad MHD už osobně nic kromě bezpečného řízení vozu neočekávám, v podstatě jsou to zhusta velmi vyčerpaní lidé. Samozřejmě, mohou - jako prodavačky - jít dělat něco jiného, ale někdo ty MHD prostředky řídit musí. MHD jsem už rok nejela, chodím všude pěšky, protože můžu. To jen na doplnění, že mám i jinou volbu a volím ji.

s_sirena
158 příspěvků 27.2.21 16:31

Mě štve, že ty opatření nedávají smysl, šla jsem nedávno v Praze od doktora přes Folimanku, bylo to tam jak na pouti, a to bude i nadále, pro obyvatele velkých měst se nic nemění. Katastr naší obce je sedm km dlouhá frekventovaná silnice, z jedné strany řeka z druhé skládka, tady není kam jít. Přes řeku máme lesopark, ale smůla, už je to sousední kú. Fakt všechno dodržuju, chodím jen do práce, nakoupit a po práci se snažím vytáhnout děti od monitorů ven, rodiče jsem neviděla půl roku, s nikým se nenavštěvujeme, dcery viděly spolužáky před Vánoci ve škole. Jaký má smysl, že budou příští bůhví jestli jen tři týdny zavřené doma… Pro nás nová opatření znamenají domácí vězení… jasně, že to vydržíme, jako všechno, ale pěkně mě to štve.

vaanavi
79 příspěvků 27.2.21 16:58

@Dalmitka Mne sa v takom prípade zväčša osvedčuje začať pekne nahlas kašlať. Jasné, že pod respirátorom, ale i tak - reakciou býva cúvnutie do bezpečnejšej vzdialenosti ;)

ertz
928 příspěvků 27.2.21 17:39

@Byljednoujedenživot Já vím, proč mu to prodavačka neřekla - lítost, je to mnohem starší pán než ona, nechtěla se hádat apod. Ale tímhle to začíná - ten je starý - tak mu to prominu. Ten je ducha mdlého, ten je unavený, ten je známý, ten je doktor - a kolik lidí pak jakékoliv pravidlo dodržuje? Musí platit pro (téměř) všechny, jinak je zbytečné. deník N má zajímavé rozhovory
https://denikn.cz/…elka-anketa/?…
Jen ocituju dvě věci, které mě nejvíc zaujaly: Proč jsou pořád ve značné míře lidé, kteří dodržují pravidla, bráni za blbce, a ti, kteří pravidla nedodržují, jsou ti „schopní“, co si „věci umí zařídit“? (Petr Smejkal, virolog)

Podobně by i veřejnoprávní média neměla dávat prostor k vyjádření těm, kteří jsou sice postiženi epidemiologickou regulací, ale v jejichž případě je k tomu nepopiratelný důvod z hlediska ochrany zdraví všech občanů. To nadále znejišťuje lidi a rozdmýchává jejich odpor k regulaci pandemie. (Ruth Tachezy, viroložka)

Paris1789
5411 příspěvků 27.2.21 17:43

Mám za sebou bezpočet konfliktů v MHD stran roušky. Konkrétně jejího nenasazení u protistrany. Nikdy se ke mně nikdo z cestujících nepřidal, ničeho jsem nedosáhla, naopak jsem si vyslechla spoustu ošklivých vyjádření na svou adresu od „rebela“, vlastně rebelky, všechno to byly ženy tak mého věku. Jejich postoj byl v duchu „nikdo mi nebude říkat, co mám dělat“. Mám příběhů na několik stran, ale psát se mi to sem nechce, protože mě i ty vzpomínky vytáčí. A to téměř MHD nepoužívám, chodím skoro pořád pěšky, třeba včera i v dešti a větru, pořád lepší, než chtít někoho inzultovat, je to vyčerpávající.

Dalmitka
1819 příspěvků 27.2.21 18:04

@vaanavi - dobrý nápad; len sa obávam, že u niektorých by nezabralo už vôbec nič; IQ „šumící trávy“.

Byljednoujedenživot
219 příspěvků 27.2.21 18:45

@ertz Mě lítost nenapadla. Brala jsem spíš v úvahu míru únavy prodavačky a ochoty jít do konfliktu.

bao-baba
1681 příspěvků 27.2.21 19:02
@Byljednoujedenživot píše:
@ertz Mě lítost nenapadla. Brala jsem spíš v úvahu míru únavy prodavačky a ochoty jít do konfliktu.

Ono se jim nechce se hádat a já se jim ani nedivím. Už před covidem jsem se několikrát zastala pokladních, na které si zákazníci otevírali neurvale hubu. Kdejaký frustrát si vylévá svou zlost na slabších. Bohužel i na slušnou žádost o dodržování pravidel se člověk dočká hrubé záplaty - zas jedna příhoda z doby předkovidové: v autobuse jsem jela na čtyřsedadle. Naproti mě šikmo seděla paní úpravného vzhledu a hezky oblečená. S klidem si dala nohy na sedadlo vedle mě. Bylo jí odhadem tak 45-50 let. Když jsem jí řekla, aby dala nohy dolů, že sedadlo umaže a někdo jiný si pak ušpiní oblečení, docela sprostě mě odbyla. Pak jí to asi došlo a po dvou zastávkách se mi omluvila, takže nebyla úplně ztracený případ.

Vinca_minor
2507 příspěvků 27.2.21 19:04

Opatření v průmyslu by mohly být i povinné PCR testy 2× týdně. Antigenní bohužel řeší spíš akutní stav, tj. zda člověk zrovna vylučuje či nevylučuje viry.

Vinca_minor
2507 příspěvků 27.2.21 19:08

A v rámci své psychické pohody odcházím do zahrádkářského vlákna :D

bao-baba
1681 příspěvků 27.2.21 19:18

@Paris1789
Mám podobnou zkušenost, starší ženy jsou bohužel kolikrát agresivnější než chlapi, kdyby neměly roušku/respirátor, tak by člověka pokousaly, seknout někoho jazykem je asi jedno z mála potěšení, které zažijí.
Bohužel nevím, kdo je autorem tohoto citátu : „Slušnost není vlastnost, ale stav, který získáváme zápasem“.

Paris1789
5411 příspěvků 27.2.21 20:10

@bao-baba nechápu, jak se to stalo, ale chlapi jsou aspoň tady, co jezdím, slušní.
I v domě jsem žádala lidi, aby si nasadili roušku, paní mi řekla, že teda asi půjdu pěšky a ujela mi i s výtahem (což mi neva, stejně chodím pěšky) a tvářila se, že to mám za to. Jiná dobrá duše, už seniorka, bez roušky, když jsem šla kolem ní v respirátoru do schodů, na mě uštěpačně volala, že jsem ji nepozdravila (wtf!)
Ale po dlouhé době jsem dnes náhodou potkala kamarádku a takovou mi to udělalo radost, až jsem se sama divila. Tak málo dnes stačí.

Moir
2531 příspěvků 28.2.21 09:52

Mne v pátek málem napadl dědek v Tescu, když jsem ho slušně požádala, aby se v pečivu nehrabal holýma rukama, on na to, že se dotkne vždy jen toho, co si vezme (ne, ohrabal pět dalších okolo), pak mi začal ještě sprostě nadávat a hrozit holí, lidi kolem mne jen na to koukali a házeli souhlasné pohledy, nic jiného, prodavačka, co tam kus dál doplňovala zboží mi řekla, že jednoho podobného den před tím upozornila a dostala ránu do hlavy, že se jí zatmělo před očima
jo a dědek měl nasazený ušmudlaný pomačkaný respirátor pod nosem

giuliettka
8372 příspěvků 28.2.21 10:20
@Paris1789 píše:
@bao-baba nechápu, jak se to stalo, ale chlapi jsou aspoň tady, co jezdím, slušní.

Som si spomenula ako ku nám raz keď bol syn ešte menší, prišiel v obchode chlapík, tak 70+ a nahol sa mi nad plačúce dieťa a zúrivo vyštekol, chcípni tý zmetku, když řveš! Dedek tam bol s manželkou, ta nańho pozrala bez slov a išla si v pohode vybrať jogurt z regálu pri ktorom som stála.

Stránka:  « Předchozí 1 2073 2074 2075 2076 2077 2078 2079 2080 2081 2082 2083 2090 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek