Co jste vždycky chtěli vědět a báli jste se zeptat

Fotoalbum tématu (996) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Paris1789
5411 příspěvků 16.4.21 16:24
@xSx píše:
@Paris1789 ja jsem skoro oplakala, ze je stahli z netflixu. Ten serial zboznuju a znam ho skoro nazpamet :)

to je mi líto…

Lakerol
227 příspěvků 16.4.21 17:35

@Porkpiehat Četla jsem oba díly. Doporučuji. Jsou svým způsobem ještě depresivnější, v seriálu je přece jen nějaká naděje. V knize je spousta násilí pouze náznakem a je poplatná době vzniku. I když seriál vlastně ještě víc. Vizuální stránka taky dělá hodně, nedá tolik prostoru k přemýšlení.

Lakerol
227 příspěvků 16.4.21 17:47
@Porkpiehat píše:
@Lakerol Zajímalo by mě, jak je ta barva popsaná v knížce.
Předtím jsem nad tím nepřemýšlela, ale díky zdejší aktuální debatě o Meghan a rasismu jsem si uvědomila, že u služebnic se vůbec neřeší, jaké jsou rasy, hlavně že jsou plodné. Bílé rodiny tak s černošskou služebnicí budou mít dítě míšence a nevidí v tom problém.

V knížce mají prostě modrou uniformu a moc jim nesedí. Ekonomanželky mají červeno- modro- zeleno pruhovanou, podle funkcí. Nekvalitní potisk, popisováno jako ošklivé. V seriálu jsou šedé a není to uniforma.
V knize naopak rasismus je. I když v seriálu je snad jen jeden černý velitel, a to ho ještě povýšili :-)

giuliettka
8461 příspěvků 16.4.21 17:54
@Temperance píše:
A Te Deum je hodně dlouhé ;-)

A spieva sa celé? Pri bohoslužbe. Či len kúsok. :-)

Porkpiehat
2745 příspěvků 16.4.21 18:09

@Lakerol Já jsem na ten seriál koukala jako na sci-fi, takže jsem to neprožívala tolik, jako kdyby to bylo reálné. Až do okamžiku, kdy musí commandant Joseph prokázat, že má s June sex. A to, co mu řekne June, to mě tak sebralo, že jsem to obrečela. V tom okamžiku jsem si uvědomila naplno absurdnost celého toho státního uspořádání.
Nad tím, že tam nejsou černoši na jakémkoli stupně hierarchie (teda u commandantů je to evidentní) jsem se moc nezamýšlela, ale co se týká dětí a služebnic, tak tam v seriálu jednoznačně převažuje to, že je fakt potřebují a pak asi nehledí na to, jesti jsou černošky.
Mám problém s tlustými knížkami, čtení mi trvalo dlouho i v češtině, ve francouzštině to není lepší. Nedokážu „rychločíst“, jako bych každé slovo jednotlivě potřebovala vstřebat, vracím se k některým pasážím… Jsem knížní požitkářka, potřebuji čas.
Při čekání na další sezonu jsem začala koukat na seriál od začátku :-)

Lakerol
227 příspěvků 16.4.21 18:20

@Porkpiehat Ten první díl je krátký :-)

Porkpiehat
2745 příspěvků 16.4.21 18:26
@Paris1789 píše:
@Porkpiehat musím se přiznat, že na francouzskou tvorbu se dívám minimálně, nějak mě to moc nebaví. Ale tenhle film je úplně super, asi ho znáte, ten se mi líbil hodně.

Film jsem neviděla, podle ukázek vypadá zajímavě. Já mám francouzské filmy (hlavně komedie a detektivky/thrilery) ráda. Samozřejmě se také nemůžu dívat na všechno. Pokoušela jsem se dívat na jednu francouzskou klasiku (Slečinky z Rochefortu), ale to se nedalo. Je to muzikál, ale přišlo mi to tak blbé, že jsem se dokázala dívat jen asi 20 minut. Chtěla jsem se na to dívat hlavně kvůli tomu, že z toho je celkem známá písnička https://www.youtube.com/watch?… , tak abych si rozšířila základní vzdělání. A druhý film byl Brice de Nice. Ačkoliv mám hrozně ráda Jeana Dujardin, tak větší blbost snad francouzská kinematografie nevyprodukovala.

Ophelie
1169 příspěvků 16.4.21 19:05

@Porkpiehat nebyla jsem tázána, ale… Příběh služebnice mě nejdřív zaujal v článcích o seriálu, ačkoli autorku knihy Margaret Atwoodovou jsem znala. Seriál byl tehdy novinkou, takže jsem si koupila knihu, respektive první díl. Román jsem navzdory rozsahu zhltla okamžitě, je vynikající. Celkem mě překvapilo, kdy byl napsán (1985). Po nějaké době viděla dva díly seriálu, ale zdál se mi o hodně plošší než kniha. Chápu nutnost rozdílů mezi adaptacemi, ale stejně… Četla jsem i pokračování - román Svědectví - jsem ráda, že jsem ještě schopna číst příběh bez dechu:o)

Porkpiehat
2745 příspěvků 16.4.21 20:47

@Ophelie Já dávám přednost vždy knižní formě, akorát v poslední době mám na mé pomaločtení málo času. Jsem velký fanoušek všech knížek Michaela Crichtona, třeba Jurský park jsem četla až po filmu, ale musím říct, že to knížce vůbec neubralo na napínavosti. Knížky umožňují větší poznání postav a nechávají prostor i pro fantazii, ve filmu je většinou všechno dané. Třeba u knížky Pošťák zvoní vždycky dvakrát mě konec filmu vyloženě zklamal, chyběl tam ten knižní závěr. A to tam hrál skvělý Jack Nicholson.

Paris1789
5411 příspěvků 16.4.21 20:49

Jak se tady bavíme o těch seriálech, tak jsem si dnes přečetla, že zemřela Helen McCrory. Já ji znám z Penny Dreadful, kde hrála takovou hodně výraznou postavu, úplně mě to sebralo, že už v ničem hrát nebude. Nějak jsem si na ni zvykla, hodně se mi líbil ten její nejednoznačný půvab. A že byl její muž Damian Lewis, kterého mám taky v oblibě, jsem vůbec netušila.
Takže pokud máte HBO, tak doporučuji seriál Billions (Damian Lewis) a Penny Dreadful. Mně osobně se Damian Lewis nejvíc líbil v seriálu Life, který jistě najdete na úložištích. Jsou to jen 2 sezóny, ale stojí to za to. Bohužel seriál skončil v nejlepším, škoda.

Temperance
3146 příspěvků 16.4.21 20:54

@giuliettka Původní verze (https://www.pastorace.cz/…ebe-chvalime) je součástí breviáře o nedělích a velkých svátcích. To, co se běžně v kostelích zpívá, je jeho přebásněná verze - v češtině do 12 slok (https://kancional.cz/932A). Celé se to zpívá málokdy, většinou sloky 1, 2, 3 a 12. Ale i to jen párkrát do roka (v našem kostele; někde jinde možná častěji) - při slavnostních příležitostech.

giuliettka
8461 příspěvků 16.4.21 21:39

@Temperance mám teda teraz špičku alkoholovu, ale na betón sme to spievali v latinčine, ale netuším prečo a kedy. :-) Až vytriezviem tak nad tým popremýšľam :-D

Vinca_minor
2570 příspěvků 17.4.21 06:26

@giuliettka My jsme zpívali Dvořákovo Te Deum :D Krásná skladba, s filharmonií, byl to zážitek.

giuliettka
8461 příspěvků 17.4.21 06:47

@Temperance Odvolávam tu latinčinu, včera som najskor mala pocit, že všetky dedinské babičky, najviac spievajúce v kostole, na čele so mnou, boli druhé Anny Netrebko. :-D
Spievali sme to samozrejme slovenský, len prvú časť a text sme mali v modlitebnej knižke, preto som si nemohla spomenuť ani na jedno slovo z toho Te Deum. Latinský bolo to Kyrie eleison - Kriste eleison

Ophelie
1169 příspěvků 17.4.21 07:46

@giuliettka jen drobná poznámčička - Kriste eleison je z řečtiny.
Mám ráda zpěv Te dea (to skloňování je vachrlaté, já vím), pro pocit absolutní slavnosti.

@Porkpiehat já vás nepodezřívám, že nečtete, jen jsem vás chtěla povzbudit, že Příběh služebnice má sice přes 300 stran, ale je ohromně čtivý. A ještě k tomu má člověk pocit, že si žije skvěle, což se teď obzvláště hodí.

giuliettka
8461 příspěvků 17.4.21 07:55

@Ophelie Fíííha, asi som predsa len mala googliť a nenapísať len čo sa mi vybavilo. :-D

Lakerol
227 příspěvků 17.4.21 08:07

@Porkpiehat @Ophelie Příběh služebnice jsem četla před seriálem a krásně se doplňují. Kdybych to nečetla a neznala některé americké reálie a souvislosti, tak bych se tak „nezakoukala“.

bao-baba
1720 příspěvků 17.4.21 08:36

Včera jsem ze záznamu zkoukla minisérii Oběť, která šla před časem na ČT2 - mohu doporučit.

Ophelie
1169 příspěvků 17.4.21 09:54

@giuliettka v klidu, toto téma má otázky přímo v názvu.

Temperance
3146 příspěvků 17.4.21 11:41

@giuliettka To muselo být fakt dávno, což Vás omlouvá ;-) Kyrie eleison je na začátku mše, zatímco Te Deum (Teba, Bože, chválime, JKS525/526) bývá ke konci. 525 je přebásněný text (na rozdíl od nás se vejdete do 10 slok), 526 původní.

ertz
954 příspěvků 17.4.21 12:57

Zajímalo by mě, jestli jsou nějaká formální pravidla pro nošení šperků. Líbily se mi vždy perly, ale myslím, že se na běžné nošení nehodí, spíš na večerní akce. Občas je na někom vidím (političky), ale není to ono.

s_sirena
170 příspěvků 17.4.21 19:01

@Porkpiehat taky nemám na čtení dost času, řeším to načtenými knihami, naposled jsem poslouchala Marťana, načetl Martin Stránský, moc se mi to líbilo, poslouchám a u toho pracuju…

giuliettka
8461 příspěvků 17.4.21 19:03
@ertz píše:
ale myslím, že se na běžné nošení nehodí, .

Na pohreb. :-)

bao-baba
1720 příspěvků 17.4.21 19:32
@ertz píše:
Zajímalo by mě, jestli jsou nějaká formální pravidla pro nošení šperků. Líbily se mi vždy perly, ale myslím, že se na běžné nošení nehodí, spíš na večerní akce. Občas je na někom vidím (političky), ale není to ono.

V jedné firmě jsem měla mladou šéfovou, moc hezkou Španělku, která nosila krátkou bílou šňůru ke krku denně. V rozhalence to vypadalo na snědé pleti skvěle. Jedna šňůra je ve vhodném oblečení pro nošení např. do kanceláře podle mne ok. Ty víceřadé náhrdelníky s ozdobnými sponami jsou pro formální příležitosti.

mimi
307 příspěvků 17.4.21 21:51

Poznala som pred par rokmi jednu zenu, ktora perly nosila vsade, do prace, na volny cas a neodkladala ich ani v bazene na plavarni. Bolo mi luto toho sperku, lebo, akykolvek sperk machat takto v chlorovej vode mi pride skoda.

Stránka:  « Předchozí 1 2082 2083 2084 2085 2086 2087 2088 2089 2090 2091 2092 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek