Co jste vždycky chtěli vědět a báli jste se zeptat

Fotoalbum tématu (997) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
if5
484 příspěvků 19.5.21 11:31

@MP Janka Přesně!

Porkpiehat
2893 příspěvků 19.5.21 13:18

@MP Janka Zkoušela jsem to najít, ale bezvýsledně. Kde všude je potřeba mít ten negativní test? Restaurace a kadeřnictví vím, ale kam jinam ještě?
Když vám platný test vydrží tři dny, tak to znamená, že ty zbývající dva dny musíte být u na chalupě a nemůže jít ani do obchodu? Do MHD je to také potřeba (aby se mohl dotyčný třeba vrátit domů)?

s_sirena
174 příspěvků 19.5.21 13:54

@Porkpiehat Do potravin a běžných obchodů není potřeba..

MP Janka
809 příspěvků 19.5.21 14:19

@Porkpiehat
Upřímně já už ani nevím, se jednou řekne to a podruhé ono, ale tak nějak jsem pochopila, že platí následující.
Kromě doktorů, obchodu a hromadné dopravy je test potřeba snad všude ( ještě asi zoo mají výjimku). Vím o jezdeckém klubu, kde ho musí mít jezdci, protože je to neziskovka, na zahrádky restaurací, kadeřnice, manikúra a další podobné služby. Narazila jsem i na tělocvičny, posilovny, bazény (teď nevím jestli ty už jsou otevřený). Veřejné organizované akce, na svatby, asi i pohřby. Návštěvy v nemocnici. Pochopitelně škola, školka a práce.
Jenže poslední 3 zmíněné mají platnost potvrzení o bezinfekčnosti 7 dnů, ale na zbytek je platnost 72 hodin, tedy jsou třeba 2-3 antigenní testy týdně. A musí to být testy s potvrzením z odběrových míst, z práce nebo čestné prohlášení rodičů, že dítě bylo v předešlých 72 hodinách testováno ve škole a nebo provést samotesty pod dozorem někoho z té provozovny, kterou chci navštívit (pravděpodobně, tato možnost je všude zmíněná okrajově).
Jenže teď nastává problém, jak si mám na vesnici sehnat test, když odběrová místa mají plno? Jak si tohle potvrzení mají sehnat OSVČ mimo velká města? Co lidé z nějakého důvodu nepracující?

A fakt mi nejde o nějaké vysedávání v hospodě u piva, ale normální oběd nebo kafe na dlouhém výletě.

A klasicky ten test nemá ale skoro nikdo pravomoc kontrolovat, údajně police ve spolupráci s hygienou. Kolegyně třeba narazila u kadeřnice s potvrzením z práce, protože my něm musíme mít datum narození a to kadeřnice kvůli gdpr vědět nesmí, takže ji to potvrzení je k ničemu. Prostě Kocourkov.

Vinca_minor
2684 příspěvků 19.5.21 15:17

@MP Janka Moje masérka se na potvrzení podívala a zapsala si do knihy jen, že ho mám. Ona sama si ho nearchivuje. Mám potvrzení z oficiálního odběru, tam je i rodné číslo, a žádný problém s tím nebyl. Ostatně potvrzení jen se jménem bez data narození je na houby, to by si to lidi mohli půjčovat (např. rodiče a děti se stejným jménem).

Oveeec
2956 příspěvků 19.5.21 16:07

@MP Janka Mně to nejde do hlavy s těmi zahrádkami - dneska jsme si dávali oběd ve fastfoodu a seděli jsme na zahrádce a nikdo po nás nic nechtěl, tak buď na to kašlou, nebo do toho nespadají (ačkoli tohle je asi něco, co bych si nejspíš mohla dohledat)…

if5
484 příspěvků 19.5.21 17:04

@Oveeec Nekašlou, personál hospod to kontrolovat nesmí, protože gdpr, ale kdyby přišla policie nebo hygiena, tak hosté jsou povinni se prokázat pod pokutou do 10.000 Kč. Takže klasický kocourkov.

Oveeec
2956 příspěvků 19.5.21 17:23

@if5 Aha, děkuju za vysvětlení. Já vůbec nemám chuť se zabývat tím, co z těch pitomců zase vypadlo, a v podstatě ani nemusím, protože pořád ještě nikam moc nechodím a ani se v dohledné době nechystám, protože si myslím, že to bude armagedon, až se to všechno otevře. Dneska to byla náhoda a vidíte, mohlo mě to stát deset tisíc :)

Porkpiehat
2893 příspěvků 19.5.21 18:58

Děkuji všem za vysvětlení. Přijde mi to jako nová reality show „Šťourá celá rodina“.
Vychází mi z toho, že ideální je zamluvit si termín na test na každý třetí den (na několik týdnů dopředu) :-)…Chtěla bych testování v sobotu večer a v neděli ráno, včera, dnes a zítra :-D Ne, na včerejšek už nechci, to už bych nestihla.

Jordaan
9422 příspěvků 20.5.21 01:02

Z jineho Kocourkova :-). Opatreni vseho druhu zavisi na incidencnim cisle konkretniho mesta. Zhruba 0-50 velmi dobre, 50-100 ok, nad 100 blbe. Nad 165 jsou zavrene skoly. Vyhlasky k opatrenim jsou slozite a dost neprehledne (jak se porad meni, tak v nich jsou casto jen odkazy na predchozi a predpredchozi vyhlasky a je narocne se v tom vyznat), osobne uz ctu jen jakousi zjednodusenou tabulku na strankach mesta. Me mesto je porad nad 100 a cerstve pod 165, tj. vsechno (kultura, restaurace, sport, muzea, hotely) je zavrene. Kadernictvi s testem. Obchody s jinym, nez zakladnim zbozim muzou vydavat zbozi objednane pres internet/telefon, udajne ted smi (omezene) dovnitr i zakaznici s testem. Po desate vecer je zakaz vychazeni, do pulnoci se muzeme jednotlive (1 osoba) prochazet/sportovat, ve dvojici ne. Jedna domacnost se muze setkat pouze s jednou cizi osobou, ktera nebydli v te domacnosti. Venku i vevnitr. Male vyjimky jsou u sportu, treba si ve dvou muzete zahrat tenis. Hriste zaviraji v 17.30 a mela by se tam nosit rouska, osobne se toho nedrzim a ani nikdo dalsi, kontrolu jsem tu nikdy nevidela, ale myslim, ze cilovka opatreni jsou spis jine ctvrte.
Vyhlidka na ockovani mizerna, pokud Vam neni nad 70 nebo nejste vyjimka kvuli vhodnemu zamestnani/chorobe.
Deti budou ve skole testovane hromadnym („lizatkovym“) testem, tj. cela skupina najednou, pokud vysledek pozitivni, tak ma kazde dite svuj jednotlivy test, ktery s nim provedete doma a odevzdate ve skole, ktera zaridi laborator. Test ve skole plati dva dny, pokud dite v testovaci den neni ve skole, nesmi prijit ani dalsi den.
Bezne testy jsou zadarmo a testovacich center spousta, vysledek prijde na email a plati 24 hodin.
Pokud cisla spadnou pod 100/50, tak se dost veci mirne/vice uvolni, ale bez testu ani ranu. No, proste to bude jeste na dlouho.

MP Janka
809 příspěvků 20.5.21 08:16

@Jordaan
Počkat, jako že my tady v Kocourkově jsme na tom ještě dobře? Incidenci máme taky, k tomu asi 3 tabulky (volný čas, školy a snad kultura?), ale přijde mi, že to dopadlo jako PES a stejně se všechno tahá z klobouku.

Každopádně jsem zvědavá, jak dlouho vydrží současný ministr zdravotnictví i s jeho utajenými nemovistmi. Gross a Rath s jejich „pár drobnými“ se jeví v dnešním světle jako neviňátka.

MP Janka
809 příspěvků 20.5.21 08:16

.

Porkpiehat
2893 příspěvků 20.5.21 09:44

@Jordaan „Tato, tam se s nikým neserou“. Máte to teda pěkně ostré.

Očkování budu mít přednostní díky mé práci, před víc jak měsícem už nám v práci nabízeli AstraZeneca, ale jak jsem pod 55 let (povolený limit pro AZ), tak jsem nemohla. Teď je další kolo s Pfizerem a ten už můžu. Manžel by měl být také v práci očkovaný někdy v červnu Pfizerem (ale datum ještě neví). Teď jsem se sousedkou řešila, že to pro nás ale případnou cestu do ČR nevyřeší, protože děti očkované nebudou a museli by pravidelně podstupovat v ČR testy, které by samozřejmě za prvé nebyly nic příjemného (byť jsou snesitelné), ale hlavně by nás to stálo majlant. Kdyby chodili po těch třech dnech, tak je to min. 5 pro každého a při ceně 70 euro (myslím, že je rozmezí 70-100 euro podle toho, jak rychle test člověk chce). Do toho dlouhý průjezd Německem… Takže to vypadá, že se ani letos do ČR nedostaneme. A přitom se klukům a babičkám hodně stýská.

Já jsem si asi před rokem dělala takový sranda test, kdy na mě přijde s vakcínou řada. Protože jsem úplně v té poslední skupině (pod 50 let a bez vážných zdravotních problémů), tak mi tam vycházel rok 2022, za předpokladu, že by se nechala očkovat asi jen půlka obyvatel, kteří mohou být očkováni. S narůstajícím procentem zájemců o očkování mi to vycházelo na rok 2023. Nepočítala jsem, že bych měla být očkována dřív než na konci tohoto roku, přestože prezident v březnu řekl, že do konce léta (tj. 22/09) by měli být všichni Francouzi na 18 let, kteří chtějí být očkovaní, naočkovaní. Ale ono mu to asi vyjde, teď má aktuálně první dávku asi 31 procent všech Francouzů (tj. včetně dětí, které samozřejmě očkované nebudou). Ale začátky očkování byly víc než nesmělé, rozjíždělo se to hrozně pomalu. Očkovat teď mohou kromě center i obvodní lékaři a lékárníci. Takže je to (jako asi všude) jen otázka dostupného množství vakcín.

Porkpiehat
2893 příspěvků 20.5.21 09:47
@MP Janka píše:
Každopádně jsem zvědavá, jak dlouho vydrží současný ministr zdravotnictví i s jeho utajenými nemovistmi. Gross a Rath s jejich „pár drobnými“ se jeví v dnešním světle jako neviňátka.

Já mám v Praze tři domy, až je koupím, budou mý :-)
Ten teda netroškaří. Doba pokročila, takže majetek, který stačil za Grosse a Ratha, je teď značně nedostačující pro výkon ministra (čehokoli) :-D

Jordaan
9422 příspěvků 20.5.21 09:52

@Porkpiehat

Je videt, ze tu politiku nedela pro penize :-D

Jordaan
9422 příspěvků 20.5.21 09:57

@MP Janka

Ale vubec ne, kazdej Kocourkov ma svoje specifika :-). Ale ministra zdravotnictvi s podezrelou nemovitosti mame taky a jednoho dne na nej taky dojde. Co vidim jako opravdovou vyhodu v CR je to, ze se muzete nechat ockovat (lidi nad 40 a brzo uplne vsichni).

MP Janka
809 příspěvků 20.5.21 13:21

@Porkpiehat
PCR test platí na území ČR pro volnočasové aktivity 7 dnů, v Praze 1300 Kč a výš (nepočítám polikliniku na Mariánském náměstí, která dělá za 670 ze slin a má pochopitelně plno)

K tomu mě napadlo, že výsledek PCR testu chodí i za 48 hodin, takže ten první se stejně dá jako vstupenka používat jenom 5 dnů.

Porkpiehat
2893 příspěvků 20.5.21 14:16

@MP Janka Děkuji za informaci. Volnočasovou aktivitou je myšlena i návštěva restaurace?

MP Janka
809 příspěvků 20.5.21 15:37

@Porkpiehat
Mělo by se týkat snad všeho, kromě práce/školy, kde je nějaký test potřeba. Ale těžko říct, jak to bude v létě.

pavka_l
1314 příspěvků 21.5.21 12:53

@Porkpiehat Dnes píšou, že pro návštěvu zahrádek restaurací bude stačit 1. dávka očkování.

bao-baba
1803 příspěvků 21.5.21 14:05
@pavka_l píše:
@Porkpiehat Dnes píšou, že pro návštěvu zahrádek restaurací bude stačit 1. dávka očkování.
… plus uplynutí 3 týdnů na vytvoření protilátek
LorelaiH.
3399 příspěvků 21.5.21 14:27

@Porkpiehat já myslím, že do léta už budou podmínky zase uvolněné tak, jako to bylo loni. Ale kdyby ne, tak podle mě, kdybyste vy dospělí byli naočkovaní, tak stačí kluky nechat otestovat při příjezdu do ČR PCR testem (nevím, jestli třeba někde není odběrové místo, kde testují ze slin, aby to nebylo tak bolestivé) a bylo by to v klidu. Nevím ale, jaké máte podmínky pro návrat do Francie. Je Česko rizikové? Máte nějaký seznam rizikových zemí?

Porkpiehat
2893 příspěvků 21.5.21 15:09

@LorelaiH. Aktuálně na seznamu jsou jen země mimo EU. Ale to neznamená, že se nám nemůže komplikovat třeba průjez přes Německo. Uvidíme. Zatím ještě nejsme ani naočkovaní, tak je to jen ve fázi úvah.
Dnes jsem dostala konkrétní hodinu očkování: 13h48. Bez přehánění je to poprvé v životě, kdy mám na cokoli takhle přesně určený termín. Teda kromě odjezdu vlaku nebo autobusu :-)

Vinca_minor
2684 příspěvků 22.5.21 00:44

@Porkpiehat Já jsem takhle přesně určovala kamarádce čas setkání. Půl třetí, to znamenalo plus mínus, teda jenom plus třeba čtvrt hodiny. Ale 14:36, to bylo jasně dané a většinou tam byla včas.

LorelaiH.
3399 příspěvků 22.5.21 06:25

@Porkpiehat Průjezd Německem se řeší v krajanských FB skupinách na denní bázi. Nejnovější, co vím, tak že je průjezd Německem v pohodě, na hranicích nikdo nekontroluje, ale některé obce můžou mít ještě noční zákaz vycházení, jak psala @Jordaan a tam by mohl nastat problém. Ale už teď opravdu desítky krajanů hlásí bezproblémový průjezd, ve dne i v noci

Stránka:  « Předchozí 1 2087 2088 2089 2090 2091 2092 2093 2094 2095 2096 2097 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek