Co si myslíte o koučinku?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další »
Dixie Sunday
418 příspěvků 24.6.14 08:51
@Zrzunda píše:
@viktorka_od splavu myslím, že snad každý má něco, co by chtěl vylepšit…
já např. bych se konečně chtěla dokopat umět anglicky, pravidelně cvičit, chodit brzo spát, zlepšit si timemanagement a konečně stíhat :)

Toto ma zaujíma. @Zrzunda prosím neberte to ako urážku, ale keď máte v živote toľko „nedostatkov“, ktoré si sama potrebujete upratať, tak prečo nepopracujete najprv na sebe a potom, z vlastných skúseností kaučovať iných?

A to ma privádza aj k všeobecnej diskusii na túto tému. Mne sa omnoho viac páčia motivační spíkri, respektíve rady od ľudí, ktorí toho v živote naozaj dokázali na svoje pomery dosť. Od nich sa rada inšpirujem, pretože viem, že z nich hovoria ich vlastné skúsenosti a výsledky. Ak by som sa dala na to, posedieť s nejakým kaučom, pýtala by som si jeho životopis, chcela by som vedieť, čo tento človek v živote dokázal, či sa vlastne od neho mám čo naučiť. Ak ma chce viesť k zásadám, ktoré sám v živote nevie dodržať, asi by som mu neverila tak, ako by som neverila tučnej fitness trénerke.

Mylady2
12413 příspěvků 24.6.14 09:30

@Dixie Sunday s tímhle se dá jen souhlasit :-) za dobrým kaučem/motivátorem by měl být nějaký významný úspěch

Zrzunda
128 příspěvků 24.6.14 10:01

@Dixie Sunday v pohodě :)
i psychologové chodí na psychoterapie k jiným psychologům, sebekoučink sice funguje, ale jen do určité míry, dávat si schůzky sama se sebou a říkat si sama sobě, co jsem udělala, není úplně ono ;)

zatím procházím kursem koučinku, trvá celkem 2 roky, zkoušky budu mít až příští rok, píšu tady své postřehy a zkušenosti a nabídla jsem možnost si to vyzkoušet (zadarmo), protože i já si to potřebuju zkusit a natrénovat.

@Mylady2 za každým dobrým odborníkem by měl být jeho úspěch, o tom žádná

to ale neznamená, že každý odborník je naprosto bezchybný a neomylný :) zlepšovat je vždycky co

katango
1356 příspěvků 24.6.14 12:18

@Zrzunda Nechce se mi rozepisovat, ale za psychoterapeutem musí stát vysokoškolské vzdělání, psychologie nebo medicína, za lékařem pak delší praxe spolu s postgraduálním vzděláním, zakončené atestací, a za oběma psychoterapeutický výcvik. Ten můj trval pět let.

Sorry, ale za dvouletým koučem bych teda nešla. A že se na kouče „kvalifikovala“ i taková osoba jako Mirka Čejková, nevypovídá o koučinku nic moc dobrého.

Brunhilde
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.6.14 12:36
@katango píše:
A že se na kouče „kvalifikovala“ i taková osoba jako Mirka Čejková, nevypovídá o koučinku nic moc dobrého.

Ta paní koučuje? Co proboha? Jak rozvrátit efektivně jakýkoli vztah?

alter ego
906 příspěvků 24.6.14 12:42

@Brunhilde
Jo, ta paní koucuje a myslím, ze spousta lidi v CR o koucingu slyšela poprvé od ni (rozhovory i v MF, LN, Show Jana Krause atd.). Jenom nevím, jestli v tomto pripade plati „negativní reklama, taky reklama“.

mansville
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.7.14 14:58

Mně se líbí spíš GAUČING

Zrzunda
128 příspěvků 19.5.15 13:59

Oživuju téma - kdo by chtěl vyzkoušet, právě běží týden, kdy je možno vyzkoušet koučování zadarmo, resp. za kávu.
KÁVA S KOUČEM spojuje příjemné s užitečným, KÁVU A KOUČOVÁNÍ.
Akce se koná dvakrát ročně, na oslavu Mezinárodního týdne koučování 18. – 22. května a Mezinárodního dne kávy 1. října. Vyberte si svého kouče a v týdnu od 18. do 22.5. 2015 si společně dopřejte dobrou kávu a profesionální koučování. Cena za jeden koučovací rozhovor je pozvání na kávu (čaj, limonádu…) v kavárně, kde se koučování uskuteční.
www.kavaskoucem.cz

SagaN
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.5.15 16:56

@Zrzunda
Vzhledem k tomu, že do řad „profesionálních koučů“ se (po Mirce Čejkové) zařadila již i Jana Nečasová - ano, ta distingovaná dáma, co má doma pitomce a dře jako kráva… tak bych si snad podobnou kratochvíli raději odpustila :D

Jak vidím i z odkazu, rostou nám ti kouči jak houby po dešti, i měla bych návrh: aby se prokoučovali mezi sebou - třeba by pak našli nějaké přínosnější povolání :-)

Jak už zde bylo řečeno, dřív k pokládání podobně (s odpuštěním) pitomých otázek (které zde též zazněly) stačilo pár dobrých přátel a lahev vína… jakož i docházku k psychoanalytikovi suplovala návštěva hostince :-) To už se dneska kamarádství nenosí, a příbuzenské vztahy jsou natolik mizerné, že člověk nenajde jedinou spřízněnou duši? Nebo doslova objevujeme Ameriku - kde se člověk za problémy stydí, a proto raději zaplatí, jen aby se mohl vykecat? Za chvíli budeme potkávat jen samé třeskutě happy lidi a všechno bude great… aby pak někde ve skrytu ronili slzy před cizím člověkem… deprimující představa.

Zrzunda
128 příspěvků 20.5.15 14:10

Já za koučink nijak nelobuji, jasně že to dělá spousta podivných lidí, ale principálně to považuji za přínosné. S kámoškou se vykecám, s koučem můžu najít řešení, na které si přijdu sama pod jeho (odborným) vedením, je to rychlejší, efektivní, motivující, můj názor.

chtěla jsem jen dát ve známost, že tenhle týden si to prostě, kdo by chtěl, může vyzkoušet, za velmi přijatelnou cenu jednoho kafe, to je vše :)

pokud má někdo osobní zkušenost, ať už za kafe nebo za prachy, budu ráda za reakci

já jdu dnes odpoledne koučovat do Starbucks ;)

Bacteria
436 příspěvků 21.5.15 19:38

Nejde mi to na rozum…ti koučové mají nějaké vzdělání? Živnostenský list na něco? Odkud se berou? Z těch veřejně známých lidí, kteří se nazývají kouči mám pocit, že to jsou lidé, kteří něco těžce nezvládli a sami se teď v lepším případě rodí ze svého popela. Zatím mi chybí osobní zkušenost.

coralline
840 příspěvků 21.5.15 22:09

@Bacteria A vy nevíte, že „kdo to umí, ten to dělá, kdo to neumí, ten to učí“?

Oldyn
6401 příspěvků 21.5.15 22:12

@Zrzunda
Myslím, že nepotřebujete kouče, ale pouze někoho, kdo vám nastaví zrcadlo a nabídne pohled na věc z jiného úhlu. Vykecání se u kafe je to nejlepší co pro sebe můžete udělat. :D

Grete
800 příspěvků 22.5.15 11:02

Já si nemyslím, že koučové jsou spása světa, ale ti dobří podle mě mohou zaplnit určitou mezeru mezi kamarádským popovídáním a terapií. Většina z nás má zkušenost, že z těch všech kamarádů a kamarádek, co máme, je pro nějaký hlubší pokec u kafe vhodných jen pár. Prostě mají talent naslouchat, hned nedělají závěry, dávají vám svobodu slyšet sama sebe a pak třeba přijdou s nějakým neinvazivním návrhem. To je dar - a základ dobrého kouče.
K psychologovi, psychiatrovi nebo psychoterapeutovi se lidé ubírají ve chvíli, kdy mají nějaký hlubší problém - psychický, vztahový, fyzický. Kouč může posloužit pro ty „normálnější situace“, s kterými se za psychologem nechodí - obecnou nespokojenost se životem, problémy se zaměstnáním, prokrastinací atd.
Nedělejte si iluze, že každý má v příbuzenstvu nebo mezi přáteli „kouče zadarmo“.

Adeena
1440 příspěvků 22.5.15 13:28

Já kouče vnímám jako někoho, kdo mi na otázky bude odpovídat otázkou ve snaze přimět mě k tomu, abych si sama cosi uvědomila. Celá koncepce koučování mi je strašně nesympatická.

Zrzunda
128 příspěvků 28.5.15 13:26

@Bacteria existují samozřejmé různé „kursy“, já sama mám dvouletý s akreditací MŠMT, závěrečné zkoušky zahrnovaly i praxi se supervizí

@Adeena vnímáte to správně, akorát kouč vám na otázky neodpovídá, kouč vám otázky pokládá :-) je to prostě určitá metoda, jak se dobrat cíle, u kterého už nevím jak dál postupovat, došly mi nápady, nic nefunguje apod.

@Grete souhlasím, navíc jsou věci, které třeba nechcete ventilovat mezi kamarádkami, rodinou a přitom je potřebujete vyřešit

Máte někdo osobní zkušenost, klidně i negativní s koučováním?
Tak jak se to prezentuje v médiích, je to hodně zprofanované, s tím souhlasím a kdybych sama neměla hlubší informace a znalosti o koučinku, tak to na mne působí stejně jako na vás, tj. pouze jako módní trend, na kterém se přiživuje kdekdo.

Ale jako jsou špatní učitelé, koučové, lékaři… jsou i ti dobří, a to platí v každé profesi ;)

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.5.15 13:46

Myslím si, že je to docela umělé povolání plné pseudopsychologů, co přes noc šprtají populárky a zneužívají psychiatrické obory k těžkému rejžování. Ani jedno školení a kurs, kam mne v minulosti poslali mi v reálu k ničemu nebyl, pouze tam exhiboval nějaký narcis.

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 28.5.15 13:54

@LCH ani nemusí být pseudo-
po setkání s jedním nepseudo, který se mi děcku snažil namluvit, že je lékař, bych psychologovi nesvěřila ani psa
pokud problém, pak psychiatr
když to není na psychiatra, je to na kámošku/bráchu/maminku apod.
to, že dnes lidi nejsou schopní pěstovat normální mezilidský vztahy a i na popovídání si potřebujou někoho zaplatit je peklo

Bacteria
436 příspěvků 28.5.15 13:55

@Zrzunda praxe se supervizí? To znamená vlastní klient? (kolik? za jak dlouho?) a supervize (další kouč? Psyhoterapeut? Psycholog?). Moc by mě zajímalo, jak to probíhá, případně nějaká konkrétní kazuistika, alespoň v pár větách…Zatím se na to dívám trochu spatra, ale je to spíš mou neznalostí. Lidé kouče vyhledávají, jsou ochotni platit, takže něco na tom určitě bude. Jen bych byla vděčná třeba za názornou ukázku, jak to probíhá.

SagaN
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.5.15 17:38

No, vidím, že princip zvaný Overtonovo okno fakt funguje: jakmile se o původně (z dobrých důvodů) odmítané problematice začne ze všech úhlů diskutovat, vzbudí se zvědavost a po poukázání na neškodnost - ne-li prospěšnost - se nakonec stane nejen obecně přijatelnou, ale i žádoucí.
Není to také v osnovách přípravy profesionálního kouče? :D

Oveeec
3064 příspěvků 28.5.15 18:36

Mezinárodní týden koučování - prokrista!!!

„Cena za jeden koučovací rozhovor je pozvání na kávu (čaj, limonádu…) v kavárně, kde se koučování uskuteční.“ Cha. To budou po tom tejdnu koučové dobře nažbrundaný :D

@katango Naprosto s vámi souhlasím, jenom by mě zajímalo, jak píšete, že byste za dvouletým koučem nešla - myslíte to tak, že byste tam nešla, kdyby měl jenom ty dva roky a víc už nic? Protože během psychoterapeutického výcviku, pokud se nepletu, už člověk pracuje normálně s klientem - jaké je tam riziko, že frekventant něco třeba pokazí? Dá se tomu solehlivě zabránit supervizí? Jsou klienti dobrovolníci? Nečekám vyčerpávající odpověď, nebojte, ptám se proto, že mě nedávno napadlo, kde mají mladí psychologové nabírat zkušenosti, protože já bych za čerstvým absolventem taky nešla. Možná nejdřív pracujou v institucích, takže přísun klientů neřeší (ale jak k tomu potom přijde ten klient, který si ho nevybral? :) )? Předem děkuju :)

P. S.: Nenávidím, nenávidím, nenávidím slovo „kouč“ Nenávidím.

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.5.15 20:03
P. S.: Nenávidím, nenávidím, nenávidím slovo „kouč“ Nenávidím.

Dlouho jsem se k tomuto přiznání odhodlávala, protože je dosti pubertální, ale dodala jste mi odvahy.
Když toto vlákno začínalo, tak vždycky, když jsem letmo zahlédla v seznamu vláken Co si myslíte o koučinku, četla jsem to jako Co si myslíte o konečníku, a docela mě to vyděsilo. S postupem času jsem si na to zvykla a už se mi to nestává, přesto pro mě ale tento název stále zůstává podvědomě poněkud znepokojující.

Bacteria
436 příspěvků 28.5.15 21:42

@Lola To samé mám s tématem Burda - domácí šití. Vždy čtu domácí násilí. Hnusná deformace

Bacteria
436 příspěvků 28.5.15 21:58

Jinak já jsem na začátku psychoterapeutického výcviku a krátce pracuju na psychiatrii (zatím z toho všeho jen valím bulvy, nejsem zatím specialista) a koučink je pro mě něco, co jsem doposud moc neregistrovala. Ale fakt mě to zajímá, nechci to nějak shazovat, jen mě zajímá, na jaké úrovni takový kouč dokáže svůj obor odprezentovat a jak o něm vlastně mluví ze svého pohledu, jak ho dokáže přiblížit laikovi. Dalo by se říct, že mě zajímá každý, kdo pomáhá člověku žít bez reálné potřeby psychiatrické (a hlavně ústavní) péče, jelikož to mi přijde jako stěžejní bod směřování léčby…Zatím to mám zařazeno do stejné škatulky, jako rekvalifikační kurz z dejme tomu prodavačky na masérku, takže mě a mým pacientům by osvěta prospěla

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.5.15 12:52

@viktorka_od splavu Bohužel mají tu moc přesvědčit spoustu lidí, že je potřebují.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek