Dělají šaty člověka, nebo je to naopak?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.6.12 08:50
Dělají šaty člověka, nebo je to naopak?

Tento týden jsem si všimla v tramvaji půvabné, štíhlounké, hezky učesané starší paní, a ta měla na sobě pracovní modráky. Ještě držela nějaké nářadí, asi mířila na zahrádku nebo tak. Ale vzala si k tomu blůzičku a nesla se tak, že jsem si hodnou chvíli myslela, že koukám na paní v elegantním modrém kostýmku!
Poměrně často vidím lidi, kteří svou osobností degradují docela pěkné a kvalitní šaty na pouťové hadry, ale aby někdo naopak takhle povýšil odrbané modráky, to je vzácnější případ. Jaké jsou vaše zkušenosti a názory? Jak moc se vzájemně ovlivňuje oblečení a jeho nositel?

Reakce:
Ziné
82 příspěvků 28.6.12 08:56

Myslím, že se obvlivňují navzájem. Šaty sice dělají člověka, na druhou stranu, oblečení se také musí „umět nosit“. Velkou roli sehraje držení těla, gestikulace nebo celková upravenost. Z někoho vyzařuje sebevědomí a sluší mu i režný pytel, někomu nepomůžou ani šaty od Diora.

Sibyla
2646 příspěvků 28.6.12 09:45

Taky myslím, i když bych se přikláněla k tomu, že člověk dělá šaty. Nejde jen o to, jakou má postavu, ale i to, že si vybral právě tyto a zkombinoval je právě tak. Aneb, jak padlo v diskusi buď tady nebo na Blondýně: „Není tak důležité, je-li kabelka fejk. Rozhodující je, aby nebyl fejk člověk, který ji nosí.“

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.6.12 10:01

Připadá mi, že lidi se dělí z tohoto hlediska zhruba na tři typy: jeden vypadá jako to, za co ho oblečete - takový chameleón; další ze šatů vždycky nějakým způsobem „razí“, a třetí ty šaty opravdu dělá, jak píše Sibyl.

Šošana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.6.12 10:06

„Graficky“ bych to znázornila asi takto:

mínus mínus
mínus plus
plus mínus
plus plus

To se mi líbilo kdysi, když jsem četla knížky o výchově. Jedno znaménko byla matka, druhé znaménko dítě. Plus představovalo matku poučenou, inteligentní atd., druhé plus dítě tvárné, minus matku dejme tomu neschopnou nebo neznalou, mínus dítě nezvladatelné. A teď záleží na těch kombinacích. Když se setká minus s plusem, ještě to jde, plus plus je pochopitelně ideál (tam to pak může vypadat, že rodiče jsou prostě skvělí, ale jde i o to, že mají poslušné a tvárné dítě, není to tak zcela jejich zásluha), no a mínus mínus je předzvěstí katastrofy.
Tady je zjevné, že jedno znamnénko představuje nositele oděvu a druhé oděv samotný.
Původně jsem tam psala ta matematická znaménka, ale raději jsem je vymazala, zobrazila se špatně. Proto následující příspěvek.

Příspěvek upraven 28.06.12 v 10:12

Šošana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.6.12 10:07

P. S. Vůbec nechápu, proč se mi tam z některých znamének udělal kroužek:-( Prosím, graf si dle logiky věci domyslete. Zkusím to editovat.
Po pokusu: Nepomohlo to. Při editování se to jevilo OK, po uložit se to zase zbláznilo.

lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.6.12 10:10

Myslím si, že ta průpovídka spíš označuje šaty z pohledu pozorovatele. Když se na někoho podívám, skrze šaty vidím, kdo je to za člověka. Skrze šaty nabudu první a leckdy zásadní dojem z druhého. první signál.
Z pohledu toho, kdo se obléká se však zrcadlí člověk ve svých šatech. Vědomě či podvědomě.
myslím, že ten výrok získal spoustu zavádějících interpretací, zvlášť za socialismu. Tam platilo, že čím dělničtější zjev, tím lepší člověk. Čím míň dbá o parádu, tím větší vykazuje proletariátskou morálku.

RenaLange
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.6.12 12:01

@lilip máte pravdu. Když jsem byla v padesátých letech malá a rodina měla problémy, babička chodila v šátku, vzít si tehdy klobouk se neodvážila.
Teď přemýšlím, že v klobouku si ji pamatuji až kolem roku 1967 - 68.
Ještě já pamatuji ze svého dětství plakát na zábavu v Kulturním domě, kde bylo doslova napsáno " společenský úbor tepláky".
Taky ta doba podle toho vypadala.

lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.6.12 12:12

@RenaLange dobrá holubice se vrátila z výletu :-)
Jo, v 50. letech jedině rádiovku a montérky. Nejraději i do postele, aby mě nezatkli jako buržoazního živla. Během pražského jara se uvolnili hranice, společnost i styl oblékání obecně, než do toho zase šlápla normalizace 70. let.

Katka2305
136 příspěvků 28.6.12 15:41

Já bych řekla, že nejprve „člověk dělá šaty“. Každý si bere takové oblečení, jaké odpovídá jeho naturelu, náladě, vychování a mnoha dalším věcem. Když se někdo navlékne do něčeho, v čem se necítí, bývá to na něm vidět, takže je poznat, že tohle oblečení není zkrátka to jeho pravé ořechové. No a potom „šaty dělají člověka“ - na začátku setkání nebo když toho člověka jen potkám na ulici, ho samozřejmě na prvním místě hodnotím podle vzhledu, jiné informace nemám, takže vlastně se snažím rekonstruovat informace o něm z toho, co o sobě sám říká oblečením a úpravou zevnějšku.

Pirek
7064 příspěvků 28.6.12 15:43

Koukla jsem na fotku z loňské promoce. Po porovnání mého výzoru v šatech tehdy a nyní musím konstatovat, že člověk dělá šaty - ten rozdíl -5 kilo je totiž sakra vidět!

LadyPapajka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.6.12 15:45

Mám kamarádku, která kdyby si vzala na sebe pytel, tak by ten pytel vypadal jak nejdražší od vitóna a ona jak ta nejkrásnější dáma. Ta slečna má velikost XXL.

A znám slečnu, která má běžnou velikost, hezkou postavu, oblíká si pěkné věci a stejně vypadá lacině, ušmudlaně a divně.

Myslím, že víc psát nemusim.

Šošana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.6.12 23:26

@RenaLange COŽE? Společenský úbor tepláky?:-) Nevíte, na co to bylo? Schůze?

RenaLange
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.6.12 23:27

@Šošana ne, normální taneční zábava, tehdy byla taková doba.

Šošana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.6.12 23:29

@RenaLange Máte pravdu, už jste to výše psala, přehlédla jsem to. Patrně to platilo i pro ženy? Když si vybavím pravděpodobný tvar tehdejších tepláků, tak to muselo být děsné. K tomu blůzičku?

scully
63 příspěvků 30.6.12 20:44

Ja myslim, ze plati oboje - saty delaji cloveka, i clovek dela saty, plus se k tomu musi pripocitat prilezitost, na kterou si clovek odev bere. Pani v monterkach mela s sebou nejake naradi, urcite nejela v lodickach nebo sandalkach, ale spis v keckach, a ocividne tedy jela na zahradu. Uprava vlasu a zevnejsku i na tuhle prilezitost jen potvrdi, ze „i kdyz jdu na pole, budu vypadat dobre, ovsem ne na ukor pohodli“. Monterky nejsou peklo. Dziny nejsou peklo. Minisukne neni peklo. Ne samy o sobe. Peklo myslim je, kdyz si k monterkam vezmu kabelku, k riflim sametove sako. Jako ze „chci honit vodu, ale pohodli nade vse“ nebo „chci pohodli, ale trochu taky honit vodu“. Chlap ve vysisovanych dzinach, hedvabne kosili a nalestenych botach jde ocividne na nejakou party (holt je to student, tak musi jet tramvaji, ale z jeho odevu je to jasny. Jakmile ovsem vymeni nalestene party boty za kecky, je z nej buran z Horni Dolni. Holku v leginach a tilku, s keckama na nohach a sportovnim baglem na zadech asi taky nikdo nebude kritizovat, s nejvetsi pravdepodobnosti se vraci z telocvicny nebo behani. jakmile ovsem vymeni botasky za balerinky a bagl za kabelku, je to prusvih.) Tudiz jako treti dulezitou vec pridavam prilezitost k noseni.

Zoe
316 příspěvků 2.7.12 11:53

Myslím si, že v této oblasti existují 2 skupiny lidí. Jedna maličká - to jsou ti, kterým všechno sluší. Např. dívka si vezme na sebe pytel a vypadá kouzelně casual. Z této skupiny se rekrutují hlavně modelky, moderátorky a herečky (platí i pro pány). Tito lidé dělají šaty.
Ta druhá, velká skupina se podle mne musí hodně snažit, aby jí to slušelo. A pro ně platí, že šaty dělají člověka. Proto se my, v MP tak snažíme :).

Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek