Dětské peklo

Fotoalbum tématu (12) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
007bohunka
658 příspěvků 25.5.14 22:14

@Kammila Jen jsem se chtěla zeptat totˇvše. Vím, že to sem nepatří. Nevidím nic špatného na tom to kočárku na zahradu.

volfish
945 příspěvků 25.5.14 22:47
@007bohunka píše:
@volfish Tam jsem taky hledala nic, prostě nedostupné zboží.

Tak už tam radši zůstaňte.

Karin
3948 příspěvků 26.5.14 09:43

Včera jsem v naší parkové knihovně ulovila knihu Naše dítě z roku 1959 (MUDr. Mirka Klímová-Fügnerová). A to je teda dětské peklo. Je mně upřímně líto dětí, které byly podle ní vychovány.

Matka je často přemožena pocitem, že musí své dítě zlíbat. Vždyť děťátko je roztomilé, kulaťoučké, tak líbezně spí, rozkošně natahuje ručičky a nožičky! Všechno, všechno pudí k hýčkání a líbání.
Přesto vám však neradím, abyste této slabosti podlehla, leda že byste dítě líbala na ta místa, která si děťáko nemůže strčit do úst a na něž si nedosáhne!
Není snad ani třeba upozorňovat, že líbání dětí na ústa je nešvar, a líbá-li je dokonce nemocný, je to zločin, neboť líbání přenáší na dítě nebezpečné zárodky…
Nedovolte nikomu, aby vaše dítě líbal! Nenechte ani nikoho, aby se děcka dotýkal a hladil je.

_

Dětský křik
Vím, že to svádí; pláče-li dítě, pudově se k němu schýlíme, zvedneme je k sobě a houpavým pohybem znovu uspáváme. Překonejme tento pud!
Pláč je přirozený dětský projev, ale také dětský cvik! Dítě si rozpíná plíce a sílí hrudní i krční svaly. Neškodí proto, necháte-li dítě minutu nebo dvě křičet. Potom je ovšem třeba abyste zasáhli, ale ne chováním!
Rozumná matka hledá nejdříve příčinu pláče: rozvine dítě, zda není pomočeno nebo nemá-li stoličku. Potom prohlédne oděv, netísní-li nebo netlačí-li jeho záhyby. Je-li to v pořádku, bude příčinou asi hlad nebo žízeň. Hlad musí vydržet až do příštího krmení, za normálních poměrů i žízeň, protože kojení dává dítěti tolik tekutiny, kolik potřebuje… Jedině za letních veder se může stát, že snížením chuti k jídlu a zmenšením příjmu potravy trpí dítě žízní. Tu je pak možno žízeň uhasit přídavkem slazeného čaje, který dáváme po lžičkách po pití.

_

Chování
Moderní maminka dítě nechová, myslí-li se tím dlouhé nošení a „pšíkání“ dítěte… Chcete vychovat ze svého kojence zhýčkané dítě? Chcete uškodit správnému vývoji jeho povahy? Chovejte jej!

_

Chraňte zdraví svého dítěte bojem za mír! Ať to v praxi znamená třeba vaše zapojení do práce nebo závazek k snížení zmetkovitosti nebo boj proti pověrám a tmářství mezi ženami vašeho okruhu, to vše je příspěvkem k budování silného odporu sjednocené mírové fronty proti válce. Budeme-li v tom jednotni, nikdo z imperialistických nepřátel se neodváží začít válku.
Za mír a štěstí svých dětí chceme pracovat a zvítězíme.

Karin
3948 příspěvků 26.5.14 09:52

Vám to připadá normální?

Kay_Adams
1614 příspěvků 26.5.14 10:02
@Karin píše:
Vám to připadá normální?

Okrem toho posledného zvrhlého ideologického odstavca o budovaní mieru a imperialistických mandelinkách… mi na tom nepríde nič zvlášť nenormálne.

Bara06
2039 příspěvků 26.5.14 10:05

.

Příspěvek upraven 11.04.16 v 15:18

Atlacoya
2788 příspěvků 26.5.14 10:09

@Karin To je síla. Zajímalo by mě jestli tyhle postupy byly čistě socialistické, nebo jestli podobné knihy vycházely i na západě.

Karin
3948 příspěvků 26.5.14 10:09

@Kay_Adams : no, to je potom těžký… :D
Mně osobně tedy nepřijde normální, že máma nesmí dát dítěti ani pusu na čelo, aby ho nekontaminovala (jinde v knize se klade matkám na srdce, aby na dítě ani nedýchaly, o kojení s rouškou nemluvě), ani to, že se s ním nesmí pomazlit, aby z něho nevychovala zhýčkaného spratka.

Bara06
2039 příspěvků 26.5.14 10:18

@Garfie Já jsem taková staromilka, vadí mi i jedení v kině. Za 150 kaček máme zvukovou kulisu pro zkonzumování předražený kukuřice. A nejhorší jsou filmy z titulkama, protože to pak lidi nestíhají číst, když u filmu musí jíst, psát SMSky a pokecat se sousedem. Tomu říkám nefalšovanej konzum.

Kay_Adams
1614 příspěvků 26.5.14 10:19

@Karin
Aha, tak to bude ten rozpor :)
Ja to neberiem doslovne.
Vzala som si z toho, že:
1. na dieťa by nemali šahať a slintať cudzí, a zvlášť potom chorí ľudia (cudzí aj „svoji“)
2. dieťa nie je nutné pri každom pofňukaní brať na ruky a čičíkať (rozumná matka zrejme ale odhadne, či dieťa fňuká len z dlhej chvíle, je unavené, nudí sa… alebo či sa mu prerezávajú zuby a preto reve ako tur)

Rozhodne som to nepochopila ako „dieťa po pôrode prinesieme domov, vložíme do positeľky, pristúpime k nemu 3× za deň a to len v dobe kojenia/kŕmenia. Inak ho nechávame rásť a posilňovať svoju osobnosť nekonečným revom, zatiaľ čo my budujeme mier a likvidujeme imperialistov“.

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.14 10:22

@007bohunka stara liberta je krasny kocar, zvlast po renovaci. ale tedy ho opravdu nesezenete. bazary, aukro, blesaky, pudy babicek, teticek…

Atlacoya
2788 příspěvků 26.5.14 10:23
@Bara06 píše:
@Karin No…
1.odstavec: asi bych se zásadně ohradila, kdyby moje mimino chtěl opusinkovávat cizí člověk, dost mi vadí i to, když všichni sahají kojencům na ručičky (jasně, jsou roztomilé, buclaté…) - neboť si troufám tvrdit, že jakkoli to MUDr. napsala dost radikálně, dítě v prvních měsících nemá imunitu jako hrom a leccos může chytit. Ani své vlastní dítě nepusinkuju na pusu. A otlapávat novorozence rukama ze zahrady, to mi přijde jako humus (odpusťte ten výraz).
2.I tenhle bod má určitou logiku.
3.To je blbost jen do té míry, dokud se z matky nestane otrok, co si nemůže dojít ani na záchod. Zase extrém.
4… nebudu komentovat :c).

Nesouhlasím. Bod 1. „Nenechte ani nikoho, aby se děcka dotýkal a hladil je.“ - NIKOHO, ani tatínka, ani sourozence, ani babičku.
bod 2. „Pláč je přirozený dětský projev, ale také dětský cvik! Dítě si rozpíná plíce a sílí hrudní i krční svaly.“ - pokud vím bylo tohle vyvráceno, naopak pokud dítě dlouho a intenzivně křičí, může si poškodit hlasivky. „Hlad musí vydržet až do příštího krmení, za normálních poměrů i žízeň…“ - tomu nerozumím, proč by se dítě mělo krmit podle požadavků matky a ne podle toho kdy má hlad.
bod 3. „Chcete uškodit správnému vývoji jeho povahy? Chovejte jej!“ - opičí fáze, kdy je dítě na matku přilepené takřka nonstop je běžná a odezní, naopak pokud je dítě odstrkované a opičí fází si neprojde, bude s velkou pravděpodobností úzkostné.

Lenka M.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.14 10:26

@Karin Tak to ste si vybrala dosť ľahký terč :) Neviem aké ste mala vydanie, ale v tom ktoré som v rámci štúdií mala v rukách ja, sa okrem iného píše, že si má žena v rámci zvýšenej hygieny meniť spodné prádlo 4× do týždňa a umývať sa v lavóre na čerstvom vzduchu…Je to prastará kniha, medicína a dostupnosť lekárov a liekov bola v roku 60 tiež niekde inde, takže mi v tom kontexte hysterická snaha dieťa nekontaminovať nepripadá nijak nepochopiteľná. Že nerobí dobrotu vrhať sa na dieťa za každým kviknutím je pravda a že budem zbytočne utišovať pokadené/hladné/priškrtené dieťa je tiež pravda..To chovanie si nevysvetľujem ako zákaz pomazliť sa, ale doporučenie neťahať dieťa celé dni ako orangután..Keby tá kniha nebola preložená kecami ako vo vašom poslednom bode tak by im ju proste nevydali, nič viac by som v tom nevidela :)
Myslím, že keby mala viac dnešný tón nič pekelné by vám na nej nepripadalo.

Karin
3948 příspěvků 26.5.14 10:26

@Kay_Adams : když já tu knížku čtu celou a působí to tak na mě… Možná to z těch pár odstavců tak poznat není, ale mně to opravdu připadá jako návod na „studený odchov.“ Žádný velký city, hlavně ho dát co nejdřív do jeslí (ty ódy na socialistickou ústavní péči o dítě!) a mazat budovat mír. A třikrát za den si můžeš odskočit na kojení a nestrhne se ti to z pracovní doby. Kde v kapitalistickém světě má rodina takovou péči?

Bara06
2039 příspěvků 26.5.14 10:27

@Karin No to nenormální je, kojit s rouškou, nedat dítěti pusu na čelo, to všechno jsou nesmysly. Ale napadá mě, jestli třeba v té době neměla tahle přemrštěná hygiena nějaké opodstatnění? Jak to bylo s proočkování společnosti? Žáškrt, černej kašel? Dneska už si jste jistá, když vám miminko olíbá teta ze Lhoty, že nemá tuberu. Co tenkrát? On i obyčejnej opar může novorozence v krajním případě i zabít.

Kay_Adams
1614 příspěvků 26.5.14 10:29

@Karin
Ona to @Lenka M. napísala asi za mňa :)
Zbytočne by som sa opakovala.
A tie ideologické kecy boli v tých rokoch (koniec 50. rokov) proste nevyhnutné. To si tak neberte.

Adeena
1411 příspěvků 26.5.14 10:31

@Atlacoya K bodu 2 - zatímco dnes si maminky v chytrých knihách a časopisech přečtou, že mají krmit své dítě, kdykoli si řekne, tak maminky v padesátých letech si v chytrých knihách přečetly, že pro správný vývoj dítěte ho mají krmit jednou za 3 hodiny (příklad). Co je správné, čert ví. Za pár let se zase může propagovat něco úplně jiného.

Karin
3948 příspěvků 26.5.14 10:31

@Lenka M. : ano, a vlasy umývat nanejvýš jednou za 14 dní, častěji není třeba :D
Přiznávám, že je to snadný terč, a přiznávám i to, že ji nedokážu vnímat v kontextu té doby, nezažila jsem to, těžko si to představit… Ale měla jsem v ruce dost podobnou knížku z počátku 80. let (od nějakého dr. porodníka), a ta se moc nelišila, jenom už tolik neopěvovala socialistické zdravotnictví.

Karin
3948 příspěvků 26.5.14 10:33

@Bara06 : povinné očkování už tehdy bylo - tuberkulóza, černý kašel, záškrt, neštovice.

Bara06
2039 příspěvků 26.5.14 10:33

@Atlacoya Ale houby. Cizím člověkem já nemyslím rodinu, na jejíž bacily si mimino zvykne, ale davy návštěv v šestinedělí, když si teta Mařena utře ruce z autobudu do zástěry a strčí miminku malíček do pusy místo dudlíku. Věřte mi, to matka nevidí ráda.

Příspěvek upraven 26.05.14 v 10:41

bestia
2300 příspěvků 26.5.14 10:33

@Karin moja oblubena kniha :D celkovo su tam take perly, ze obcas mi ostava rozum stat
ze milujuci manzel zmontuje nejaku policku na vanu, aby sa tehotnej dobre pralo. ze na vsi sa pouziva ddt. zrontgenovat si brucho? sak co by nie. revuce dieta=rozmaznane dieta…studeny odchov je to prave. jedlo pre deti, no, dneska sa clovek chyta za hlavu ked to cita

ale kdesi som zachytila, ze autorka sa s odstupom casu za toto veldielo ospravedlnila, ze to proste muselo byt takto.

žluťásek
2432 příspěvků 26.5.14 10:37

Ohledně Fügnerové Klímové jsem kdysi dávno četla krásný zážitek ze semináře o citové deprivaci :-)

http://www.rodina.cz/clanek4108.htm

Bara06
2039 příspěvků 26.5.14 10:37

@Karin ok, a byly proočkované i starší generace? Neb novorozence určitě neočkovali už na porodním sále. I dneska se dočtete, že dítě v šestinedělí není vhodné brát do MHD, obchoďáku, v porodnici vám doporučí prohnat návštěvu koupelnou a mýt si ruce před manipulací s miminkem. Co je špatně? @Kay_Adams to vystihla přesně - vy vidíte jen ta důrazná NE, ale když to přehodnotíte a poupravíte na dnešní podmínky, není to zásadně špatně (1.a 2.odstavec).

Kay_Adams
1614 příspěvků 26.5.14 10:37

Ale tak, toto bolo pomerne pokrokové! :D
Taktiež „Naše dítě“
http://blog.sme.sk/…klimova8.jpg

(nejde o ten vyznačený text, ale odstavec nad ním)

Tu je toho viac, aj staršie publikácie, stať s dudlíkami a TBC chrchlami na podlahe je tiež výživná - http://ulaherova.blog.sme.sk/…prezili.html

Stránka:  « Předchozí 1 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek