Dětské peklo

Fotoalbum tématu (12) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
LadyOfGallifrey
739 příspěvků 26.5.14 23:03

S tou vychovou je to tazke. Na jednej strane su tie babicky, ktore brblu, ked malu zoberiem na ruky, ked place (co robim vacsinou), mazlim sa s nou a kojim ju aj v noci. Na strane druhej zas „kontaktne matky“, ktore by ma umlatili kyblickami na bezplienkovu metodu, pretoze dieta nenosim v satke, obcas jej dam pampersku a krmim ju rozmixovanymi vyzivami. Samozrejme, aj vdaka tymto skupinam sa citim ako nie prilis dobra matka, ktora nema nejaky extra vyhraneny smer a je dost casto zmatena, ale napriek tomu verim, ze sa z mojho dietata nestane rozmazlenec (aj ked ju nenechavam vyrvat) ani delikvent (aj ked ju nemam na sebe nonstop zavesenu) 8-)

Go-lightly
3429 příspěvků 27.5.14 08:37

Já dost nesnáším to americké: „Love you!!!“ třeba když dítě vysadíte u školy, ono pádí ke kamarádům, a jen vám přes rameno hodí: „Love you too.“ Připadá mi, že se to slovo devalvuje. Nepamatuji se, že by nám někdy naši řekli, že nás milují, to přece bylo samozřejmé. Neuměla jsem si představit rodiče, kteří by nemilovali své děti, ale říkat to?

adelaide k.
284 příspěvků 27.5.14 08:45

@Kokoska1 kokoska, stačí se řídit zdravým rozumem a není co řešit :-)

Karin
3948 příspěvků 27.5.14 09:09

Já ovšem neprosazuju ani jeden z extrémů. Naše dítě 1959 je jeden extrém, celodenní nošení a kojení a vnucované mazlení je opačný extrém. Vyjádřila jsem jen názor, že Naše dítě podle mě podceňuje význam citového vztahu matka-dítě, že na první místo klade zásady asepse a antisepse, poslušnost a přísnou pravidelnost, a takřka vůbec se nezmiňuje o citové stránce výchovy (přestože je to kniha i o výchově). Nejsem zastánce opičí lásky, jsem zastánce rovnováhy rozumu a citu. Když napíšu, že mi tam chybí zmínka o lásce, tak nečtěte mezi řádky, že razím rozmazlování. Jen je pro mě osobně prostě láska důležitější než jiné věci. (Snad proto, že mi v dětství chyběla a já jsem si to v dospělosti dokázala uvědomit.)

@Go-lightly : americké „love you“ není totéž co české „miluju tě.“ Mezi dětmi a rodiči je přiléhavější překládat to jako „mám tě ráda.“ A ano, Američané jsou zvyklí si říkat, že se mají rádi, je to jiná kultura, ale podle mě to není devalvace lásky. V našich rodinách zase vůbec nebývalo zvykem dávat si najevo nějaké city, i objetí nebo pohlazení bylo příliš. Co je lepší/horší? Uznávám samozřejmě, že každé dítě je jiné a každé má tu potřebu jinou, ale řekla bych, že v dospělosti člověka nezavede na psychoterapii/psychiatrii to, že ho rodiče měli moc rádi, nýbrž spíš to, že jeho potřeba lásky nebyla dostatečně saturovaná.

LadyOfGallifrey
739 příspěvků 27.5.14 09:11

@Go-lightly My si to s nasimi hovorime, a myslim, ze to tak bolo, aj ked sme boli male. Nie kazde rano pred cestou do skoly :-D, ale obcas jo. A doteraz ma to vzdy potesi, aj ked viem, ze mat rad svoje dieta je normalne :-)

LadyOfGallifrey
739 příspěvků 27.5.14 09:19

@Karin Suhlasim. Mam sice zatial len 10mesacne mimino, ale myslim, ze aj vdaka prejavom lasky je vacsinu casu spokojna. A kym nevie hovorit, tak mi pripada normalne reagovat na jej plac a zistovat, co ju trapi, aj keby jej chybalo nakoniec „len“ objatie. Beriem to podla seba - tiez potrebujem casto kontakt s blizkou ludskou bytostou, tak preco nie to male? Tak isto aj so zaspavanim - tiez sa mi zaspi lepsie, ked ma manzel objima, tak preco by som mala nechat mimino vyrvat v postielke, ked si k nej mozem lahnut a za chvilu spokojne spi? :-)

budox
619 příspěvků 27.5.14 09:19

Koukám, že jste si zavzpomínaly na soc. výchovu. Myslím, že je to o lidech, ne o době, pokud se někdo nechá zblbnout příručkama a drží se jich zuby nehty, je to špatné vždycky.
Já měla taky bezva rodiče, dnes vím, že by pro mě udělali vše, ale jako dítěti mi vadila jejich představa o slušném chování. Ta spočívala v tom, že chválili cizí děti a o nás hovořili s despektem (před lidma i o samotě). Velmi rádi nám taky dávali vzory, máma přišla z práce a měla půlhodinovou přednášku na téma, jak dcera její kolegyně je skvělá, recituje u památníku.
Tchýni mám taktéž skvělou, nutila nás chodit k ní na návštěvu nebo nepozvaná chodila k nám a hodiny dokázala hovořit jak je její dcera krásná a kolik chlapců měla (fakt!!!). Když se přišla podívat na mé dítě, hodiny vyprávěla, jak její jiná vnučka je roztomilá.
Výchova se podepsala na mě i manželovi úplně opačně, já jdu opačnou cestou a dávám dětem cítit, jak jsou pro mě důležité, zatímco on na ně žárlí a zuří že jsem jim chystala svačiny do školy, zatímco jemu je nikdo nikdy nedělal. Pláče hezky, ale na špatném hrobě.

Karin
3948 příspěvků 27.5.14 09:23

@MP alex Fügnerová vás bude chodit strašit :D

Lenka M.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.14 09:32

@budox To je hrozne zaujímavé, že takmer všetci rodičia všetkých detí majú vlastné deti neschopné/lenivé/neposlušné a ja neviem čo a sú zásadne obklopení cudzími deťmi, ktoré sa každý deň po škole celé trasú na vysávanie, venčenie psa, cvičenie na husle, riešenie matematických príkladov, anglické konverzácie, čítajú Platóna a medzi krúžkami uvaria Stroganoff :)

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 27.5.14 09:37

@Lenka M. Nojo, u nás to bylo taky. A moje matka by si radši jazyk ukousla, než by mě někde pochválila, i se mi k tomu jednou přiznala, že by jí to přišlo trapné :-) Ale už jsem se setkala i s lidmi, kteří na svoje dokonalé děti pějí ódy, kudy chodí a je to snad ještě otravnější :-D

Pirek
7060 příspěvků 27.5.14 09:47

Nyní probírané téma ve mne probouzí psychologa-amatéra. No ale radši ho na špacír pouštět nebudu. Snad jen si dovolím poznamenat, že chybovat je lidské (a odpouštět božské). Kdybych si měla s sebou tahat všechny domnělé i pravdivé křivdy, byla bych dávno hospitalizovaná na nějaké psychiatrické klinice.

EDIT: Vztahuje se to i na diskuzi v Přiznání.

Příspěvek upraven 27.05.14 v 10:18

MP Janka
429 příspěvků 27.5.14 09:55

Já mám taky fotku, jak se ke mě babička sklání v roušce a to jsem ročník 90. Babička dělala dřív sestřičku všude možně, kam ji přiřadili, taky na oddělení pro lidi s TBC, tak měla asi profesní deformaci. Ale ta fotka je moc hezká, tím, že není vidět pusa vynikne, jak moc se na mě smála očima.
Moji rodiče jsou bezkontaktní a já asi ještě víc, od mala jsem uhýbala, když mi chtěli dát pusu. V dnešní době, kdy se všichni vrstevníci na přivítanou i na rozloučení pořád objímají a líbají mi to trošku dělá problém, ale zvykla jsem si.

Adeena
1352 příspěvků 27.5.14 10:07

@Go-lightly Souhlasím s Vámi, říkají-li Američané I love you při každé vhodné i nevhodné příležitosti, pak se jim z toho výroku stane časem jen naučená automatická fráze, jejíž původní význam dávno ztratil hodnotu.
Asi jako Angličané, kteří se neustále ptají How are you?, aniž by je to skutečně zajímalo.

Zebra33
2038 příspěvků 27.5.14 10:13

@Potrefenáhusa - takove to prehnane peni od na vlastni deti taky podle me neni v poradku. Marenka odmala slychala, jak uzasne zpiva, a pak prijde do Superstar a skonci v hvezdne pechote. Dite by se podle me melo naucit zdrave sebekritice a sebereflexi. Myslim, ze kdyz se diteti citlive vysvetli, ze zpevak z nej bohuzel asi nikdy nebude, ale zato exceluje v matematice, tak to na nem snad do budoucna zadne nasledky nezanecha.

Karin
3948 příspěvků 27.5.14 10:21

@Zebra33 @Potrefenáhusa - zase dva extrémy: dítě se vůbec nechválí, spíše je neustále shazováno x dítě se chválí i za to, co mu nejde. To je snad samozřejmé, že ani jedno z toho není rozumné. Nebo je tu snad někdo jiného mínění? ;-)

Karin
3948 příspěvků 27.5.14 10:25

@Adeena nestýkám se s Angličany ani s Američany, ale myslím, že co se týče těch mezilidských vztahů, zdvořilosti, upřímnosti, empatie apod., nejsou Češi o tolik lepší, aby se mohli prsit :)

budox
619 příspěvků 27.5.14 10:30

@Lenka M.
taky mě vytáčelo, když předhazovali, že XZ ví, čím bude a jde si za tím a já se jen tak válím v knížkách, doteď jim nedocvaklo, že já měla taky sny, jen oni si je neměli čas vyslechnout.
Za pozitivní považuji, že se chovali ke mně i bráchovi stejně, takže se teď mžeme společně smát veselým historkám z natáčení.

To manžel to měl z mého pohledu horší, ta skvělá byla jeho sestra a on hrál posluchače obdivných projevů, když si mě vzal a já odmítla poslouchat po šedesáté osmé, kolik mladíků chtělo kvůli krasavici spáchat sebevraždu, bylo vymalováno. Dost mi vadilo, že zatímco já se uměla podívat pravdě do očí, on ne a vyčítal mi, že nechci společně s dětmi dělat dychtivého posluchače podivuhodných historek o kráse a inteligenci velké sestry. Dokonce jsme dostávali příkazy!!! abychom sestře zatelefonovali a vzdali hold. Dnes už je to jedno. Je přemýšlím, co všechno je možné.

budox
619 příspěvků 27.5.14 10:37

Za další peklo pokládám dávání obnošeného šatstva chudým příbuzným. Nemyslím dětské věci, jsou staré pár měsíců, tak je dám dál, ale opravdu obnošené věci dospěláků. Tak manžel pravidelně nosil od rodičů a sestry pytle žmolkovatých hadrů neurčité barvy a stáří (řekla bych 1986-1992). Strašně mě mrzí, že jsem si neudělala pár fotek.

Příspěvek upraven 27.05.14 v 11:22

Go-lightly
3429 příspěvků 27.5.14 10:46

@budox Určitě to měl manžel těžké, ale někdy si říkám u takových případů, jestli to nekritičtí rodiče neztíží ještě víc tomu preferovanému dítěti. Jako když od malička slyší, jak je úžasná, a pak najednou zjistí, že jednička není - měla jsem dvě spolužačky, co byly předčasně nadané a rodiči hýčkané, jedna napsala valčík někdy v pěti letech. No ale postupně je ostatní dohnali a předehnali, no a jedna se plácá v depresích, nemůže vydržet s žádným klukem nebo on s ní, nemůže najít místo, kde by byla spokojená, ta druhá už byla v Bohnicích. Fakt nevím, jak se z toho dostanou, když pořád vidí chyby kolem sebe, ony jsou přece dokonalé.

Tebah
4257 příspěvků 27.5.14 10:49

@budox S těmi telefony to probíhá (stále) i u nás :-) Asi to bude rozšířenější, než jsem myslela.

Adeena
1352 příspěvků 27.5.14 11:03

@Karin Nemám pocit, že bych se prsila. ;-)

Aranel
935 příspěvků 27.5.14 11:12

@MP Janka Taky jsem taková, taky si zvykám, ale pořád preferuju srdečné potřesení rukou :-)

Karin
3948 příspěvků 27.5.14 11:15

@Adeena však to nebylo adresováno vám, nýbrž obecně našincům, kteří mají dojem, že jsou ve vztazích upřímnější než Angličané nebo Američané.

Rybushka
437 příspěvků 27.5.14 11:20

@MP Janka mám to taky tak, jenže se ukazuje, že je za tím hlubší problém a spousta dalších průšvihů se s tím táhne
a tak se snažím nepředat to dceři, ale taky už je docela nekontantní

doufám, že to časem spravíme - nejdřív mě a potom jí :)

Bara06
2039 příspěvků 27.5.14 13:06

Příspěvek upraven 17.12.14 v 22:51

Stránka:  « Předchozí 1 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek