Dress code na svatbě

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5
iron board
72 příspěvků 20.2.12 15:22
RenaLange ha detto : Guliettko já jsem taky ( a to v pravěku a na Brněnsku !) měla svatbu bez výslužky - moje maminka není Češka a tyhle zvyky neznala,krom toho rodiče žili jinde kde se na ty zvyky tak nedrželo.
Brala jsem si staršího spolužáka z VŠ a asi právě proto ( nebo kdoví proč, je to už dávno ) zřejmě manželova rodina tu svatbu nebrala vážně, opravdu nevím.
Protože tchyně jako všechny hospodyně při různých příležitostech pekla " vdolečky", to jsem tak nějak objevila po pár letech.
Dnes je to úsměvné,ale tehdy pro mou tchyni budoucí snacha vysokoškolačka ( tu školu dělajů chlapi,to není pro ženské !) ,s rodinným zázemím, kde místo prasete v chlívku u domku se záhumenkem byl dvoupokojový byt mých rodičů a v něm všude knížky, to bylo něco jako prokletí a neštěstí.
No ale když jsem po svatbě přišla do školy a bez koláčků ( já nevěděla že mají být ), o velikonocích přijel jeden spolužák a dovezl mi obrovskou krabici od margarínu.
S vysvětlením " toto sú tvarohové, toto sú makovníčky a tuto ti naša mamka se stařků posílajů recepty, mamka sa zhrozili že ti ani nenapékli".
Na svatbu dnes už vzpomínám bez lítosti, manželství se nám vydařilo vlastně jako jediným z manželových sourozenců a už je to všechno dávno,naštěstí.
Dcera měla hostinu u Pohlreicha a taky bez koláčků protože už se to prý nedělá .
Já napéct chtěla:-).
Hostinu u Pohlreicha teda závidím (v dobrém;-) Zrovna o víkendu jsem byla na chvíli v Praze poblíž a zašla tam zas po dlouhé době na oběd.
Byla jsem na různých svatbách na Moravě a jedné v Čechách a koláčky byly všude:-) Jen na své jsem to ignorovala, máti prosadila aspoň frgály. Jako výslužku jsme dávali každému do krabičky cca 10 malých zákusků, ale krásných. Nemusím ty výslužky a la obrovská krabice, tam naházených plno kousků drobného cukroví, vesměs lepené linecké na 154 variací, neurovnané, polámané, opatlané o sebe. Hlavně aby toho bylo hodně, aby nás nepomluvili! Přijde mi to takové umolousané jako sešmajdané boty, ucourané kalhoty a batoh na zádech;-) To už fakt radši nedávat nic, vyhozené prachy.
Ani
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.2.12 15:41

To já nějak na zvyky nejsem, ani jsem na žádné svatbě nebyla, tak je pořádně neznám. O to víc se mi líbí, že si to můžu udělat úplně po svém. Nějak nechápu důvod, proč se stresovat s koláčky, výslužkou…

iron board
72 příspěvků 20.2.12 15:44

tak třeba my všechny zvyky na svatbě zrušili, to bylo povyku:-D
výslužky jsou taky tradice a kdybych neměla ráda dobré jídlo a nepotrpěla si na to, tak to zruším taky:-D

Konvalinka
244 příspěvků 20.2.12 17:46
gulietta ha detto : kiwi takým štýlom aby sa kontrolovalo či dostal každý,a predbežne mu ešte domov odniesol pred svadbou som to ešte nezažila. A čo ak si dotyčný zlomí nohu a na svadbu potom vobec nepríde? Musí vrátiť čo dostal predom? :-)Ale ja mám buď šťastie,alebo smolu,ja som našla aj lakotného čecha a ten ani necekol pri našej svadbe o tom že dakto má dačo dostať ako výslužku. Teraz som sa ho na to pýtala a on na to že to voľakedy sa dávalo,keď ešte nevesta sa v kroji vydávala. :-)
V našich končinách to funguje tak, že výslužky se dávají zásadně před svatbou (většinou den předem), po svatbě už nikoliv. Leda kdyby hodně zbylo, ale to jsem zažila pouze jednou. Výslužka se dává nejen pozvaným hostům, ale i širšímu okruhu přátel, krabiček bývá nachystáno opravdu hodně.
Koláče u nás bývají malé, kulaté, plněné tvarohem a rozinkou, nahoře je drobenka a po vytažení z trouby se namáčejí ještě v másle s rumem a cukru. Stejné se pečou i na jiné slavnosti, akorát bývají větší. Doma je občas pečeme na zakázku, pod rukama mi jich prošlo už mnoho tisíc :) Osobně je moc nemusím, zdají se mi děsně přeslazené, ale obecně mám zkušenosti, že se po nich můžou lidi utlouct.
Kralovna Bitche
382 příspěvků 20.2.12 18:20
Emily.V

Co se týče bezmasé hostiny, je to podle mě jako se vším. Ty znáš lidi, které na svatbu zveš a ty víš, jestli to vyvolá vlnu nevole nebo to lidi přijmou.

Dokážu si představit, že kdybys našla opravdu dobrého kuchaře, udělá bezmasou hostinu tak dobrou, že nikdo ani slůvkem necekne.
MP _Samantha
79 příspěvků 20.2.12 19:06

A když si vezmu, že některé rodiny mají sotva peníze na menší svatbu a ještě by se měli ohlížet, jestli je nějaká tetka z pátého kolena nepomluví, že nedostala dost plnou krabičku předem i potom? No děkuju pěkně :D
Já jsem vždycky žila v představě, že se rozdává jenom to, co zbyde, a pouze bližším příbuzným. (A to jsem z vesnice z Moravy.)

zelitschko
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.2.12 22:48

já jsem z Vysočiny a u nás se pečou malinkaté svatební koláčky (potom jsou ještě větší, „pouťové“), a ty se zpravidla roznášejí v ozdobném košíčku s oznámením vcelku celé vesnici (když jsem byla malá, a máma šla na některou svatbu pomáhat „motat“ koláčky, tak jsem roznášela). Tradičně jsou to vykrojené čtverce, do kterých se zabalí různá náplň (obvykle povidla, jablečná povidla, hrušková povidla, tvaroh, ořechy nebo mák - vždycky tak půlka z nich jsou s povidly), cípy se nahoře spojí, co nejvíc se jich nacpe do vymaštěného pekáčku, pomažou se rozšlehaným vajíčkem a po upečení ještě rozehřátým máslem. Obalují se v cukru. Jednou z, podle mě nepěkných, tradic je že nevěsta umotá ženichovi speciální větší koláček, který se v současné době plní většinou čili omáčkou, prostě to, co z momentálních zásob jde nejhůře jíst. Ženichovi to má připomenout, jaké bude manželství. A zapomněla bych, nevěsta má vždy zákaz výroby koláčků, to prý kvůli tomu, aby v budoucnu mohla odejít občas od plotny.

DanielaS
5245 příspěvků 21.2.12 08:26

Vzdalili jsme se od tematu, ale je to desne zajimave, pokracujte!
Ja jsem byla jen na par velmi civilnich, „modernich“ svatbach, takze kratky obrad na radnici a pak obed v restauraci, zadne rozbijeni taliru ci domaci kolacky se bohuzel nekonaly.
Na trech svatbach jsem byla v Italii, z toho na jedne „opravdove jihoitalske“ s 250 hosty a hostinou do rana. Bezne jsou bankovni pujcky na svatbu, snoubenci se casto treba 8 - 10 let nevezmou, protoze se setri na poradnou svatbu. Kolacky pravda nejsou, ale maji mandle obalovane v cukru, ktere se musi dat vsem pozvanym a mnoha nepozvanym s nejakou pamatecni blbosti. Nekdo se omezi na sacek s mandlema s nejakou ozdobnou masli, nekdo se rozmachne a jsou z toho nemozne vazy, k nicemu se nehodici talire, ohavne ramecky na fotky… Rozumi se, ze si to clovek doma vystavi na cestne misto. A ted si predstavte, ze ve velkych rodinach a s mnoha prateli se zucastnite treba dvaceti, triceti svateb.

selia
14 příspěvků 21.2.12 08:46

toto je zaujímavá diskusie, síce už nie o dresscode, ale o tradíciách. Ja keď som bola prvý raz v Čechách na svadbe, tak ma prekvapilo, že sme boli jediný, kto neveste doniesol kvety, a potom sme sa dozvedeli, že tu sa nevestám kvety nenosia a nikto o tom ani nepočul…
Inak na Slovensku na Záhorí sa robia presne také koláčiky ako na J Morave (však je to jeden kraj)

iron board
72 příspěvků 21.2.12 08:57

Daniela>tu italskou bych chtěla zažít, představuju si to tak nějak jako svatbu Connie v prvním díle Kmotra:-)
Selia: mám pocit, že někdese kytky dávají, někde ne, to bude krajové

ZetKa
292 příspěvků 21.2.12 12:09

Já na své svatbě květinu dostala, bylo to milé, ale rozhodně jsem to od nikoho neočekávala. Za prvé proto, že nevěsta svoji kytici má, a také proto, že většinou na stolech už výzdoba je. Ale jako gesto mně to potěšilo a udělalo radost, to ano.

MP Barbucha
3716 příspěvků 21.2.12 12:47

I já jsem dostala na svatbě od jednoho hosta a bylo to moc milé, i když netradiční:-)

MP Monny
480 příspěvků 21.2.12 13:06

Jeden kamarád ze Slovenska se taky divil, že na svatbu neneseme nevěstě kytku, tak jsem logicky argumentovala tím, že už přece jednu (v jejím konkrétním případě dokonce dvě) má. Což je myslím dobrá „moderní tradice“, že má nevěsta jednu super kytku pro sebe (nechává si ji na památku) a druhou sice pěknou ale ne tak pompézní na házení svobodným svatebčankám.

Lama_z_Lana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.2.12 13:12

Malé OT, ale nevěsta by si neměla nechávat svatební kytici, nebo alespoň ne v domě/bytě, kde žije. Takhle se to teda u nás traduje.

Kralovna Bitche
382 příspěvků 21.2.12 14:59

Loni jsem byla na svatbě tady u Brna a taky jsem se poprvé setkala s některými zvyky.
Nevěsta a ženich nechtěli žádné tradiční hlouposti, nechtěli rozbíjet talíře ani nic. Rodina se proti nim spikla a zařídili chomout a kouli pro ženicha, nevěsta ho z toho musela vyprošťovat. Vypoštěli holubice a rozbíjel se i ten talíř.
Nevěděla jsem, co si o tom myslet. Nikdo přání nevěsty a ženicha nerespektoval, všem se to moc líbilo a nepřišlo jim to blbé. Zajímalo by mě, co si o tom mysleli novomanželé.

GreatSusan
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.2.12 15:56

Kralovna Bitche: pravdepodobne jim nezbylo, nez to nejak „spolknout“. Me osobne nic nenastve vic, nez kdyz se mnou nekdo manipuluje nebo plytva mym casem a ja proti tomu nemuzu v tu chvili nic delat. Asi bych na svatbe nic nerekla, ale urcitym zpusobem by to zatizilo muj vztah k tem ostatnim. Ani ne tak, ze bych se s nima pohadala, ale asi by se mi tim odcizili a prestala bych jim duverovat, aspon na nejakou dobu - ne tak, ze bych si rekla „uz jim neverim a nikdy jim uz nic nereknu“, ale podvedome bych se od nich drzela dal. Nekdy jsou dobre umysly skutecne cestou do pekla.

MP Barbucha
3716 příspěvků 21.2.12 16:09

Teprve na vlastní svatbě jsem pochopila, jak moc se mi nelíbí tradice unášení nevěsty. Oba s mužem jsme toho měli za ten den dost a cítili jsme se dost zranitelní, některé části našich rodin nevycházejí s jinými částmi, psychicky byla svatba dost náročná. Když jsem si představila, že by mě někdo někam unášel aby byla ta „prdel“ přece…naštěstí všichni respektovali naše přání a nic takového se nekonalo.

Carrissa
70 příspěvků 21.2.12 20:17

Moje zkušenosti s unášením nevěsty jsou pozitivní, nevěsty k tomu byly vždycky svolné, únos si užily, spadl z nich stres, ostatní svatebčané se tím pobavili a uvolnili se taky. Ženichové moc nadšení nebyli. Hodně záleží, jak rozumní jsou únosci. Jednou ženich o takové tradici vůbec netušil a pak ve vsi se dvěma hospodami šílel, kterak mu vyvolenou určitě unesli do 30km vzdálené Prahy a kde ji tam jako bude hledat:)

iron board
72 příspěvků 22.2.12 12:58

Kralovna>s manželem jsme dopředu pozvaným lidem poslali email s instrukcema, kde bude obřad, jak se tam dostat, jak do hotelu atd. Mimojiné tam bylo i výslovně napsáno, že ani jeden si nepřejeme troubení aut, rozbíjení talířů, unášení nevěsty, vymýšlení rádoby vtipných společenských her atd. Dodrželi všichni a protože nás znají, tak se nad tím ani nikdo nepozastavil:-)

matulee
2 příspěvky 6.9.15 17:19
Sladění na svatbě

Dobrý den,
Jdu sestře na svatbu a vybrala mi červeno-oranžové koktejlové šaty. Jdu tam s přítelem a zajímalo by mě jestli je vhodné abych s přítelem ladila. Napadlo mě černá košile a červená kravata, jelikož přítel dorazí až později navečer na raut do hotelu kde se svatba odehrává a bude to i na zahradě. Nebo má jít normalně bíla košile a kravata?
Děkuji za názory a rady :)

odianis
139 příspěvků 6.9.15 19:44

Urputné ladění svatebních hostů, pokud to vyloženě nevyžaduje nevěsta, neřešte. Obzvlášť, pokud partner dorazí později v době, kdy se oslava přesune (byť i částečně) do zahrady.

vlm
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.9.15 19:51

@odianis @matulee ani kdyby to nevěsta vyžadovala :-)

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.9.15 20:38

@matulee hlavně ať si vezme tlustej svetr, jestli opravdu hrozí ta zahrada ;)
ne, vážně, normálním oblečením (= klasický oblek + bílá košile) ještě nikdy nikdo nic nezkazil

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek