Druhá zkouška u švadleny

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Helena N.
9 příspěvků 19.7.11 06:34

Jdu si pro rady a zkušenosti ohledně druhé zkoušky u švadleny. Moje stávající švadlena se v poslední době hodně pohoršila (a podražila!) a já jsem bohužel byla tak bláhová, že jsem doufala v nějaké zlepšení, navíc jsem chtěla ještě dodělat šaty na dovolenou a teď si rvu vlasy.
Včera jsem byla na první zkoušce. U kalhot jí nevyšla látka. A vzhledem k tomu, co jsem viděla, tak to zřejmě stříhala tak hodinu před tím, než jsem měla dorazit, takže mně na bocích udělala takové vsadky typu „přibrala jsem 30 kg a potřebuji nastavit kalhoty“. To si ještě promyslím, jestli to tak nechám nebo ne, každopádně rozstříhala celou látku a s tím už se nic teď nezpraví. A že máme na sebe samozřejmě mobily, to ani nepíšu.
U šatů mně udělala poměrně dost jiný vršek, ale co, nevypadá to špatně, to řešit nebudu. Ale na první zkoušku neměla ani nastříhanou sukni! Minulý týden dokončovala něco mamce. To, že jí tam ponesu sako, ať předělá zdrachané švy, to ani nerozebírám. Ale prostě na druhou zkoušku to má připravné tak, jako moje předchozí švadlena na první. Já pak ani nevím, jak bude tedy vypadat výsledek a prostě ta zkouška tam chybí a věci nesedí tak, jak by měly.
Proto se ptám: je nějaké nepsané pravidlo, co na první zkoušku, co na druhou (jsou-li tedy dvě zkoušky)? Jsem dost napružená, asi jí to tam dnes omlátím o hlavu a holt si půjdu do pátku něco koupit. Jsem příšerně naštvaná, ale nechci ji tam sjet na tři doby, protože mám zkušenost jenom s jednou (výbornou) švadlenou, ke které se samozřejmě vrátím, ač budu po přestěhování dojíždět mnohem dál.
Děkuji za to, že jste dočetly/i až sem a případně napíšete své zkušenosti.

Reakce:
seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 07:21

No sice nejsem švadlena, nýbrž jen vyštudovaná návrhářka, ale nás učili, že na první zkoušce bys měla mít nastehované kusy jako sukni, živůtek, kalhoty, sako, kabát, vestu .. prostě jen základ, aby se dalo naznačit, kde přesně se má ubrat, či jinak nastavit.
A na druhoiu zkoušku si nejsem jistá, jak ono to je (já to dycky zkoušela na „modelce“ několikrát, takže ..) ale já bych to brala asi jako jakousi „kontrolu“ jestli všechno opravdu sedí.
Osobně si myslím, že ot chce na zákazníkovi zkoušet několikrát, ale když to nejde, tak se nedá nic dělat no ..
Snad někdo jinej poradí líp …

MP blanka
2942 příspěvků 7.1.12 22:59

Neviem, nakoľko je tento problém ešte aktuály , ale ja som sa k prečítaniu dostala teraz .
Rozdiel medzi konfekčným a zákazkovým šitím je hlavne v tom, že sa všetko skúša, teda overuje.
Zobrazenie telových proporcií formou zmerania je len základ - a ostatne ste si niekotré možno všimli, že dve postavy môžu vyzerať úplne odlišne, napriek tomu, že majú namerané rovnaké obvodové hodnoty. .Na skúškach sa teda má overiť / okrem iného /
ako zostehované diely vystihli postavu. A nie je to iba o šírkach a dĺžkach, ale aj pomere jednotlivých dielov k sebe .Ja som sa kedysi naučila, a prax mi potvrdila to, že k tomu, aby sme ,zákazníčka, ale aj ja boli spokojné, potrebujem najmenej dve skúšky, ale častejšie tri, a v nutných prípadoch sa nebojím požiadať zákazníčku aj o ďalšiu. Na prvej skúške sú diely k sebe nastehované, okrem rukáva, ten sa prišpendlí po skontrolovaní trupu . Na druhej skúške / hovorím o saku, čo šijem najčastejšie / sa skontroluje to, čo bolo treba na prvej opraviť . Väčšinou sú už urobené vrecká, s výnimkou, ak ide o tvarovo problematickú osobu , a nie som si istá, ako dopadnú zmeny po 1.sk.. Rukávy sú už vstehované . Na nich skontrolujem nielen dlžku, ale hlavne padnutie a smerovanie rukáva .Definitívne dohodnem tvar fazony. Len vtedy, ak som si absolútne istá dobrým výsledkom, môžem sako dokončiť. Väčšinou ale uprednostním ešte skúšku, kde už je sako takmer hotové, vrátanie podšívky, a na tejto skúške skontrolujem vstehované rukávy ešte pred všitím. Zároveň prezriem ešte raz padnutie celého saka. A veruže sa občas stane aj to, že musím ešte aj vtedy, napriek takmer dokončenej práci niečo upraviť. No a čo, patrí to k mojej práci a zákazníčka za mnou práve preto príde, a nekúpi si hotovú vec, čo jej nebude sedieť. Zákazkové šitie vyžaduje čas a kľud . Na každej skúške vyžadujem spoluprácu zákazníčky, teda sa pýtam na jej názor a požiadavky, a ak idem robiť úpravy, vysvetlím jej prečo, a čo tým chcem dosiahnúť. Skúšky nie sú stratou času ! Dovolím si poznamenať, že ku krajčírke, ktorá sa uspokojí s jednou skúškou by som nemala dôveru.Každý typ odevu si, samozrejme vyžaduje trochu iný typ prípravy na skúšku . Ale cieľ je rovnaký - čo najpresnejšie vyhovieť predstavám zákazníčky, teda modelu, ktorý si u mňa objednala
a zároveň presne vystihnúť jej postavu . V určitom slova zmysle vytvárame takýmto odevom akúsi bustu konkrétneho zákazníka.
Dosť by ma zaujímalo, ako dopadla Helena N. A aj to, či si našla inú krajčírku, ak bola / a musela byť / nespokojná s tou, o ktorej písala .

GabrielaCharlota
114 příspěvků 8.1.12 12:11

Já měla(a mám) na kabát několik zkoušek. Přičemž na první se zkoušel hrubý „odlitek“ tedy základ kabátu ušitý ze zbytkové látky. Na druhé už byl z té mé a zkoušela se i délka rukávu a byl víceméně nahrubo hotov..

Váš příspěvek
Další témata z kategorie

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek