Elitářství - snobství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Další »
DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.3.13 10:38

Vždycky jsem obdivovala mou tchýni za její srdečnost a přívětivost vůči doslova každému. Že to má svou odvrácenou stránku jsem samozřejmě věděla, ale přesto jsem tuto schopnost nemohla neocenit. Jednou jsem byla takhle svědkem její velmi přátelské debaty s nějakou skutečně hodně zanedbanou romskou ženou, která byla dřív její spolupracovnicí (uklízela na tchýnině předešlém pracovišti). Já jsem se věnovala dětem a babička spíše poslouchala její nářky, sem tam prohodila konejšivé slovo. Když se dámy rozešly, pravila babička najednou: „Mně jsou tihle lidé tak odporní!!!“. Sice to pronesla se znatelným proviněním v hlase, já byla přesto zcela šokovaná. Nebylo na ní opravdu nic poznat. Za to její sebeovládání ji dodnes obdivuju, jen mi bylo trochu líto, že ho nepoužívala i v interakcích se mnou.
Ona měla skutečně u všech dobrou pověst, lidi ji sami zastavovali na ulici a povídali si s ní. Ani nevím, jestli ji to nějak obtěžovalo, každopádně ze své role nikdy nevypadla. Přitom to je docela prostá a víceméně obyčejná žena.

real.blond
6688 příspěvků 21.3.13 13:01

@Karin dnes byl na snidani bohuzel jen banan:-(

yako
3225 příspěvků 22.3.13 21:59

Já se ani tak nevymezuji vůči lidem že bych se cítila být „lepší“, ale někdy mě jejich chování naprosto konsternuje, až fyzicky - příklad: sedím v autě před obchoďákem a s plným vozíkem přijíždí velmi tlustá paní s tlustým pánem a začnou ládovat do kufru nákup. Nakonec paní říká - musím ochutnat ty škvarky, jestli jsou dobrý - a otevírá umělohmotnou vaničku a svými tlustými prstíky se láduje ještě když odjíždějí. To je pro mě hned několik levelů nepochopitelnosti naráz. Škvarky - no dobrá jednou do roka doma vyškvařím, dáme si na chleba, kupované rozblemclé bych do pusy nevzala), bez chleba - no fuj, rukama - bléé, v autě, kde se nemůže umýt -…

bára.brněnská
610 příspěvků 23.3.13 00:04

Mám to v takové zvláštní kombinaci. Na jednu stranu si o sobě myslím, že mám nízké sebehodnocení, na druhou stranu se často přistihnu, jak někým pohrdám. U mě je to většinou kombinace pohrdání, zděšení a jakési deziluze.

Před časem jsem pracovala na věci, která vyžadovala krátkodobou, ale intenzivní obsahovou analýzu internetových diskuzí. Dodnes jsem se z toho úplně neoklepala. Zvlášť některá místa (pověstné jsou Novinky, ale jsou i horší), mě dodnes budí ze spaní ;). Zůstal mi z toho zvyk rozklikávat diskuze, což jsem dřív nedělala, a pak se snažit setřepat to, co jsem tam nasála. Děsí mě představa, že za těmi názory jsou lidé.

Taky pohrdám sebedeklarovanou obyčejností. Znám pár lidí, kteří o sobě tvrdí, že jsou obyčejní, z pokory. Většinou je to ale spíš snaha zařadit se do masy vobyčejnejch lidí, co nejvíce ji rozšířit, a následně svými počty a prostoduchou jednotou všechny, kteří aspirují na něco víc, převálcovat.

Pohrdám lidmi, kteří si neumějí vyposlechnout nepopulární argumenty a názory. Paradoxně jsou to často ti, kteří se považují se progresivní a zcela alternativní myslitele. Docela často jde o konspirační teoretiky nazývající všechny okolo zaslepenými ovcemi ;).

Vadí mi to, co bych v českém kontextu nazvala normalizační kulturou. Není to vyloženě předsudek, o každém fanouškovi Kameňáků a nováckých ein kessel buntes pořadů si nepomyslím, že je to idiot. Ale z osobní zkušenosti mi tihle lidé vychází jako navenek sluníčkoví a v podstatě často primitivně zákeřní.

Pokud jde o oblékání, moc snobství u sebe nepozoruju. Spíš mám tendenci negativně hodnotit ty, kteří jiné za jejich hadry pohrdlivě komentují. Výjimkou jsou asi jen různé extrémní podoby gelových nehtů, tam možná nositelky trochu nálepkuju.

Snob na jídlo jsem byla do doby, než se z toho stal organizovaný hon na čarodějnice, po kterém se chudák smažený ajdam musí ukrývat v lesích. Nedávno se k němu přidala i zbičovaná svíčková ;).

EDIT: jeden odstavec smazán z osobních důvodů ;)

Jo a štvou mě lidé, co agitují za svět bez elitářství, tvrdící, že se rodíme rovni, a nejraději by rušili víceletá gymnázia a vše, co zavání jakoukoliv kategorizací lidí. Nebýt elit, běháme ještě s klackem po pralese.

A v neposlední řadě pohrdám lidmi bez sebeovládání, co neumí své bahnité myšlenky napsat do stručnějšího příspěvku, než je tenhle. Ehm.

Příspěvek upraven 07.04.13 v 23:12

gudrun
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.3.13 10:56

@bára.brněnská Pekny prispevek.

Rebecca Smile
137 příspěvků 23.3.13 11:09
@Anduli píše:
Setkali/y jste se někdy na veřejnosti s tím, že vám bylo za někoho trapně..? Já nedávno potkala u lékaře jednu holčinu, sousedku z vedlejšího domu, se kterou jsem za celý život prohodila snad 2 věty a ona se ke mně v čekárně plné lidí znala, jako bychom byly kámošky odjakživa. :-) No, musím říct, že mi to bylo krajně nepříjemné a musím přiznat, že jsem se styděla za to, že si ostatní lidi budou myslet, že jsme bůhvíjaké kamarádky..Ona ta osoba je totiž lehce Mo-mentálně zaostalá, čemuž odpovídá i její vzhled a nevoňavý odér..
Já jsem se k ní teda v té čekárně chovala slušně, odpovídala jí víceméně dvěma slovy a pak si radši začala jakože číst časopis :-),aby pochopila, že „konverzace“ je u konce, ale vnitřně jsem cítila jakousi nadřazenost vůči ní a nechtěla jsem, aby si mě ti lidi s ní spojovali..
No, tak nevim, je tohle snobství..?

Ano, přesně Vás chápu… Mně se to taky už párkrát stalo. Ať lidi chtěj nebo ne, ale vyždycky se budou cítít lepšími, než nějaká jiná skupina. Je to evidentně prostě daný přírodou (třeba proto, aby se dodržovala nějaká hierarchie ve společnosti).

ofeliet
429 příspěvků 23.3.13 11:10

Když opravdu prožijete to, že všichni jsme jedno a to, co mě štve na druhém, je jen moje zrcadlo, tj. štve mě to na sobě samém, úplně přestanete tyhle pocity vyhraňování se vůči komukoli mít…

Rebecca Smile
137 příspěvků 23.3.13 11:17

To, že tady každý den někoho kritizujeme se taky považuje za snobství, nebo elitářství? Nikdy jsem neměla potřebu se nad někým povyšovat a vyvolávat v někom pocit méněcennosti. Nesoudím lidi podle oblečení (i když i to se občas stane), pokud je jejich oblečení čísté, protože existuje spousta důvodu, proč člověk nemusí být super dobře oblečen (malé finanční možnosti, neumí to, nebo ho to prostě nebaví). Ale nikdy se nedokážu bavit s člověkem, který nemluví slušně, často používá sprostá slova a neovládá garamatiku (teda pouze v případě pokud to není cizinec…u cizinců je to samozřejmě omluvitelné, myslím jenom gramatiku samozřejmě :-)).

bára.brněnská
610 příspěvků 23.3.13 17:15
@ofeliet píše:
Když opravdu prožijete to, že všichni jsme jedno a to, co mě štve na druhém, je jen moje zrcadlo, tj. štve mě to na sobě samém, úplně přestanete tyhle pocity vyhraňování se vůči komukoli mít…

Nejsme jedno, byť jsem si touhle duchovní fází taky prošla ;). Netvrdím, že podobný fenomén neexistuje, ale sedí jen na menšinu případů - možná na ty, kdy člověku vadí něčí oblékání nebo mírné odchylky od normálu. Rozpadne se, jakmile ho člověk konfrontuje s čímkoliv extrémnějším.
Můj bývalý soused trávil kočky, nenáviděla jsem ho tak, že jsem chvílemi uvažovala i o celkem krajních řešeních - kde tady probíhá zrcadlení? Lidé jsou dobří a špatní, byť nikdy nenajdete zcela čistý typ. Všeobjímající smířlivost nefunguje, někdy vysloveně škodí.

ofeliet
429 příspěvků 23.3.13 18:17

@bára.brněnská
Vidíte, a mně tento duchovní přístup vyhovuje. A nejsem děvče, které se hledá :-).
Mě k tomu právě dovedl nadhled dá se říct středního věku.

bára.brněnská
610 příspěvků 23.3.13 18:38

@ofeliet
Jak postupujete v případech, které vyžadují akci? Pokud se děje něco špatného, a člověk tu činnost i jejího vykonavatele neoznačí za škodlivé (namísto toho se, dle teorie zrcadlení, zamyslí sám nad sebou a nad tím, proč ho vůbec napadlo jiného negativně hodnotit), nemůže negativním dopadům dobře zabránit, ne? Měli bychom prázdné věznice a zlo by převážilo nad příliš relativizujícím zbytkem ;). Osobně si myslím, že je nežádoucí se kategorií dobra a zla vzdávat, a jako civilizace na to dost možná dojedeme.
Jen polemizuji, nenapadám váš postoj ;).

stric
762 příspěvků 23.3.13 18:39

@bára.brněnská Jestli se tady trochu nemíchají různé věci. Nemyslím, že nesouhlas s čísi činností automaticky znamená povyšovat se nad ním, i když je zároveň člověk přesvědčený, že tohle by nikdy neudělal. Nepřipadám si nijak výlučně lepší než běžný průměr, když nesouhlasím například s týráním zvířat nebo dejme tomu s vraždou. Aspoň mě teda nikdy v životě nenapadlo, že jsem lepší než lump, co okradl stařenku o celoživotní úspory a ještě k tomu ji zabil, protože mi to připadá stejně nesrovnatelné jako dejme tomu banán a klavír. Prostě úplně jiná kategorie, žádný styčný bod.
Za snoba bych považovala toho, kdo si rozmazluje dvě angorské kočky a ohrnuje nos nad sousedovic obyčejnou tříbarevnou, nebo dejme tomu toho, kdo si místo kočky pořídí rovnou jaguára, ale dovedu si představit i smířlivý postoj k věci, to ano.

bára.brněnská
610 příspěvků 23.3.13 18:49

@stric Jj, snad chápu, co píšete, byť v principu ten rozdíl takto nevidím. Spíš jsem rozvíjela teorii „všichni jsme jedno a to, co mě štve na druhém, je jen moje zrcadlo, tj. štve mě to na sobě samém“. Chápu ji tak, že člověk dělá chybu z nepochopení, už když se vůči něčemu/někomu vymezí. Zdá se mi to jako snadno vyvratitelná fráze. Ale uznávám že to má možná vyšší než ten banální rozměr, ve kterém jsem se těch slov chopila.
Díky oběma.

ofeliet
429 příspěvků 23.3.13 19:02

@bára.brněnská
V případech, které vyžadují akci se snažím držet hesla tatíčka Masaryka, tj. „čiň dobře a nestarej se, co z toho bude“, tj. dle svého nejlepšího vědomí a svědomí zasáhnu.
To zrcadlení podle mě spíš vypovídá o tom, proč nás právě jedna z tisíců krutostí a nespravedlivostí, které se dějou, emocionálně zasáhne. To je většinou ta, která s námi rezonuje, tj. např. jsme něco podobného už zažili nebo to sami „máme chut udělat“…nemusí jít o vraždy :-), ale např. o podvádění ve škole…

stric
762 příspěvků 23.3.13 19:14

@bára.brněnská @ofeliet Já bych řekla, že svým způsobem máte pravdu obě. Akorát že to obvykle bývá složitější a dost to závisí na tom, o co konkrétně jde. Jsou věci, které docela pochopitelně většinová společnost považuje za nepřijatelné, tak není nic divného, když jeden člen společnosti taky, k tomu ani snad žádné zrcadlení není nutné, spíš reaguje tak, jak se naučil, a kdyby se to nenaučil, tak by byl výjimka. V menším měřítku to platí nejen pro lidstvo / určitou kulturu / konkrétní stát nebo obec, ale třeba i pro kroužek pěstitelů kaktusů, co prostě nedokážou pochopit, jak někdo může ztrácet čas s nějakou pitomou sbírkou orchidejí. Nebo pro milovnici módy, co by radši umřela, než vyšla ven v okopaných botách, nebo pro osobu s určitými intelektuálními zálibami, která chová hluboké pohrdání k publiku Evy a Vaška, nebo… nebo…

bára.brněnská
610 příspěvků 23.3.13 19:17

MP je zvláštní místo. Často tady rozdmýchávám diskuze těžce off topic jen proto, že se tu tak nějak scházejí slušní a inteligentní lidé a spousta příspěvků je zajímavých. Znám málo srovnatelných internetových míst… ach ;).

Souhlasím s oběma posledními příspěvky.

ofeliet
429 příspěvků 23.3.13 19:21

@bára.brněnská
Máte pravdu, tady si člověk často pokecá dobře a na úrovni :-).

continuity
5853 příspěvků 23.3.13 19:35

Ja si k te debate prihodim.

O to, co nazyvate zrcadlenim, jde dle meho s lidma zcela normlanima. proste mne clovek, s kterym prichazim do kontaktu nesmirne rozciluje, pritom pro ostatni lidi je docela prijatelny. tak je na miste hledat, cim je mi podobny. treba tady na MP byla jedna diskutujici, ktera mne hodne rozcilovala, na druhou stranu jsem musela uznat, ze je pro mne inspirativni (netykalo se to ale mody). doted jsem ale nepochopila, ktera jeji povahova crta mi tolik vadila (tudiz mi ji zrcadlila).

na druhou stranu lidi, se kterymi vstupuji do emocne silnych vztahu - coz muze byt velike pratelstvi, laska, silna naklonnost, ale take nenavist, se v mem zivote vyskytli kvuli tomu, abych se od nich neco naucila a nekam se posunula. vubec nemusi mit nejakou mou „spatnou“ vlastnost, ktere se potrebuji zbavit. muze to byt zcela ma vlastnost, ktere se potrebuji zbavit ja a ten clovek je jenom katalyzator.

valery
1587 příspěvků 24.3.13 00:25

Bla

Příspěvek upraven 24.03.13 v 00:31

valery
1587 příspěvků 24.3.13 00:26

Milá „Báro brněnská“, váš příspěvek mne zaujal-nejdřív délkou, poté obsahem a vychází mi z toho jediné- jste nasraná na všechny a na všechno. Já nevím, jestli vás tak rozhodil ten projekt „internetové diskuze“, ale použít v poměrně krátkém textu tak často výrazy „pohrdání“ nebo „elita“ to už o autorovi textu taky něco vypovídá- máte problém, a to především sama se sebou. Trocha sebereflexe by vám neuškodila.

TinaV
309 příspěvků 24.3.13 10:44

Příspěvek upraven 18.01.16 v 19:23

katango
1356 příspěvků 24.3.13 10:45

Jako psychiatr už jsem mluvila s všelijakejma lidma; pokud jim dáte šanci a zajímáte se o to, co si myslí a co cítí, často zjistíte, že mají netušené hlubiny v duši. Pravda ovšem je, že nemám v péči vrahy a lupiče, politiky, vyhýbám se závislým, zejména na alkoholu a nesnesu lidi, co týrají bezbranné bytosti, zejména tedy rodiče týrající děti. Tady nemám zájem ty jejich hlubiny v duši hledat, pokud tam nějaké jsou.

Silver-Edged Axe
299 příspěvků 24.3.13 10:48

Teď jsem si uvědomila, kdy se většinou cítím jako „elita“. Když si dávám někde expresso za pade. Většina lidí, které znám, by si myslela, že jsem buď padlá na hlavu nebo spíš nechutně bohatá.

corleone
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.3.13 10:52

@Silver-Edged Axe Mate doma i eXpressovac?

Silver-Edged Axe
299 příspěvků 24.3.13 10:53
@corleone píše:
@Silver-Edged Axe Mate doma i eXpressovac?

To nemám. Já nějak právě potřebuju občas sedět v té drahé kavárně a mít ten pocit, že si to můžu dovolit. Doma piju instant :).

Aha, teď mi došlo, že to je narážka na to X. No nezblázněte se!

Stránka:  « Předchozí 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek